Προς το περιεχόμενο
  • 0

Προειδοποίηση απόλυσης και δικαίωμα λήψης αποζημίωσης αδείας και επιδόματος αδείας


PKLOGI13

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα και καλή βδομάδα.

Υπάλληλος με 4,5 χρόνια στον ίδιο εργοδότη χτες έλαβε προειδοπίηση απόλυσης σε δύο μήνες.Το θέμα είναι ότι χτες 3/11/2013 του δίνουν να υπογράψει την προειδοποιήση με ημερομηνία 31/10/2013 και τελευταία μέρα εργασίας 31/12/2013,

Η ερώτησή μου έχει να κάνει με το αν με προειδοποίηση 3/11/2013 και τελευταία μέρα 3/1/2014 ο εργαζόμενος δικαιούται αποζημίωση αδείας και επίδομα αδειας (ολόκληρα) για το 2014.Και αν ναι τι πρέπει να κάνει για να κατοχυρώσει την 3/11/2013 ως ημερομηνία προείδοποίησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Συνάδελφοι καλημέρα και καλή βδομάδα.

Υπάλληλος με 4,5 χρόνια στον ίδιο εργοδότη χτες έλαβε προειδοπίηση απόλυσης σε δύο μήνες.Το θέμα είναι ότι χτες 3/11/2013 του δίνουν να υπογράψει την προειδοποιήση με ημερομηνία 31/10/2013 και τελευταία μέρα εργασίας 31/12/2013,

Η ερώτησή μου έχει να κάνει με το αν με προειδοποίηση 3/11/2013 και τελευταία μέρα 3/1/2014 ο εργαζόμενος δικαιούται αποζημίωση αδείας και επίδομα αδειας (ολόκληρα) για το 2014.Και αν ναι τι πρέπει να κάνει για να κατοχυρώσει την 3/11/2013 ως ημερομηνία προείδοποίησης.

Μάλλον σωστά το σκέφτεσαι.Δεν έπρεπε να υπογράψει χωρίς αλλαγή ημερομηνίας.Άλλωστε εκείνος δεν είχε να χάσει τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ότι η αποζημίωση απόλυσης κλειδώνει την ημέρα της προειδοποίησης το ξέρω αλλά δε γίνεται το ίδιο με τα επιδόματα χριστουγέννων ,αδειας.Έτσι δεν είναι? Ο εργαζόμενος δεν υπέγραψε.Θα ζητήσει να αλλάξουν την ημερομηνία και να μπεί η σωστή ημερομηνία  προειδοποίησης.Το θέμα είναι τι κάνει αν δεν την αλλάζουν.Απλά δεν υπογράφει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απάντηση από την αρμόδια επιθεώρηση εργασίας των Αθηνών που απευθύνθηκε ο εργαζόμενος:

Έλα μωρέ τώρα για τρεις μέρες καθυστέρηση  επίδοσης της απόλυσης με προειδοποίηση δεν έγινε και τίποτα.Είναι μέσα στα πλαίσια.....

Τώρα ποια πλαίσια εννοεί δεν ξέρω.... Μάλλον τα πλαίσια να εξυπηρετήσουμε τον εργοδότη εννοεί.....

Αυτό κατάλαβε και  ο εργαζόμενος όταν πήγε από εκεί...

Τι τους θέλουμε ορισμένους δε ξέρω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ημερομηνία είναι συγκεκριμένη ,δεν έχει να κάνει,έλα μωρέ τρεις μέρες είναι,εδώ μιλάμε για λεφτά.

Τώρα αν δεν υπογράψει,θα σταθμίσει τι θα κερδίσει και τι θα χάσει και ανάλογα θα πράξει.

Εγώ πάντως θα υπέγραφα,γιατί υπάρχει και η άμεση απόλυση,βέβαια και αυτό μπορεί να παίξει στα 

δικαστήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ημερομηνία είναι συγκεκριμένη ,δεν έχει να κάνει,έλα μωρέ τρεις μέρες είναι,εδώ μιλάμε για λεφτά.

Τώρα αν δεν υπογράψει,θα σταθμίσει τι θα κερδίσει και τι θα χάσει και ανάλογα θα πράξει.

Εγώ πάντως θα υπέγραφα,γιατί υπάρχει και η άμεση απόλυση,βέβαια και αυτό μπορεί να παίξει στα 

δικαστήρια.

Να υπογράψει αλλά με την πραγματική ημερομηνία και όχι με 31/10/2013.Τώρα για την άμεση απόλυση είναι και αυτή μια πιθανότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να υπογράψει αλλά με την πραγματική ημερομηνία και όχι με 31/10/2013.Τώρα για την άμεση απόλυση είναι και αυτή μια πιθανότητα...

 

Αφού δεν έχουν αποδεικτικά στοιχεία ότι του έδωσαν την προειδοποίηση στις 31/10 τότε πάει 3,4,5/11 κ.λπ.

Χαμένος για χαμένος ας σώσει ό,τι μπορεί ο εργαζόμενος. Να κάνει καταγγελία στην επιθεώρηση, όχι ερώτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...