Jump to content

Αυτο διαβασα οτι προβλεπει το νομοσχεδιο για το ασφαλιστικο..

1960
 Share

Recommended Posts

• Η επέκταση του προστίμου για την αδήλωτη εργασία (10.550 ευρώ) για τον εργοδότη που δεν συμπεριέλαβε εργαζόμενο στη μη­νιαίως υποβαλλόμενη Α.Π.Δ., ακόμη και εάν έχει δηλώσει αυτόν τον εργαζόμενο στο Πληροφοριακό Σύστημα Εργανη                                                                                                                           

Το διαβασα στον "ενικο" . Αν δεν μιλησουμε στο ασφαλιστικο θα πληρωσουμε πολα.....

Καλά είναι σοβαροί ???

Και να ρωτήσω εγώ για ποιόν λόγο να μην δηλωθεί εργαζόμενος που για παράδειγμα είχε δηλωθεί στην ΑΠΔ του προηγούμενου μήνα ?

και καλά το ΙΚΑ που έχει ξοδέψει τόσο χρήματα για τις ηλεκτρονικές του υπηρεσίες δεν μπορεί να ελέγχει αυτόματα ότι έχει δηλωθεί (ηλεκτρονικά) η πρόσληψη κάποιου αλλά στην επόμενη ΑΠΔ από αυτήν της πρόσληψης ο εργαζόμενος δεν έχει συμπεριληφθεί στην ΑΠΔ

Και αν ένας λογιστής που για οποιονδήποτε λόγο , από ανθρώπινο λάθος, δεν υπολογίσει π.χ. τον μισθό ενός εργαζομένου τι θα γίνει ?

Θα πληρώσουμε 10.550 ευρώ ? Ρε πάνε καλά ? (Αλήθεια τι πίνετε και δεν μας δίνετε και εμάς) Μήπως ζούμε στο Μονακό για δεν το ξέρω ?

Τι είναι ΡΕ τα 10.550 Ευρώ στραγάλια (και αυτά ακριβά θα μου κόστιζαν)

Και αλήθεια αν για οποιοδήποτε λόγο ξεχαστεί η υποβολή μιας ΑΠΔ (ολόκληρης) τι πρόστιμο θα πρέπει να πληρώσω 10550 χ τον αριθμό τον εργαζομένων ?

Θα πρέπει να αντιδράσουμε σθέναρα σε αυτό το παράλο (να μην πω μ.....ια) που σκέφτηκαν χωρίς λόγο και ουσία γιατί το πρόστιμο και τρελό είναι και στο τέλος αυτοί που θα το πληρώσουν θα είμαστε ΕΜΕΙΣ :angry:

παρά το πρόστιμό της μη δήλωσης εργαζόμενου στην ΑΠΔ ποιός θα το πληρώσει ?

Για να μην κόψουν τις συντάξεις και για να πάνε έτσι κούτσα κούτσα στις ευρωεκλογές υφαρπάζοντας για άλλη μια φορά την ψήφο των αφελών, μετακυλίουν όλο το κόστος στην αγορά: http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_29/10/2013_525261

Είναι απίστευτοι. Το δε ύψος των ποινών παντελώς αναντίστοιχο με την αγορά. 

Ρίξε ένα χιλιάρικο την πρώτη φορά και την επόμενη λουκέτο. Μόνιμο. Έτσι απλά. 

80.000.000 ευρώ έχει μπατζετάρει το Υπ.Εργασίας αυτά τα πρόστιμα. Δηλαδή ενώ η μαύρη εργασία καλύπτει σχεδόν το 40% της αγοράς (και λίγο λέω) αυτοί θεωρούν ότι με περίπου 7600 ανασφάλιστους που θα πιάσουν λύθηκε το πρόβλημα της ανασφάλιστης εργασίας.

Καθαρά εισπρακτικό μέσο που δεν θα έχει κανένα αποτέλεσμα.

Μια τρύπα στο νερό. 

Και είναι σίγουρο ότι πολλοί εργοδότες θα προσπαθήσουν να φορτώσουν τα πρόστιμα στους λογιστές.

Ενημερώστε εγγράφως τους πελάτες ή εργοδότες σας για όλα αυτά. Κοινοποιήστε τους την Υ.Α. 27397/19.8.2013 για να μην βρεθείτε απολογούμενοι για όλο αυτό το κακόγουστο τσίρκο...

Το νομοσχέδιο έπρεπε να κατατεθεί σήμερα, Τρίτη 29.10.2013 στη βουλή. Στο site της Βουλής είδα ότι δεν κατατέθηκε: http://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Katatethenta-Nomosxedia

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο είδα ότι η πραγματική κυβέρνηση της χώρας (τρόικα) το απέρριψε: 

http://www.efsyn.gr/?p=140079

http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=536982

:lol:  :lol:  :lol:

Χθες προσπάθησα να στείλω ΑΠΔ και δεν μου επιτρέπει γιατί η επιχείρηση έχει οφειλές.

Δεν εχει εφαρμοστει ακομα κατι τετοιο

Μαλλον για αλλο λογο δεν μπορεσες να υποβαλεις

Εγω προτείνω στο στουρναρι να βαλουν το προστιμο στα 400δισ Ευρω και ο πρωτος που θα ξεχάσει να στήλει ΑΠΔ να μας ξωφλήσει το χρέος ......Και να πάς στουρνε στη τροικα και να πέις λεφτά ηπάρχουν......απλά ανείσπρακτα όπως και τα υπόλοιπα που υπολογίζετε..

Δεν εχει εφαρμοστει ακομα κατι τετοιο

Μαλλον για αλλο λογο δεν μπορεσες να υποβαλεις

Το έχω συναντήσει κι εγώ.

το μήνυμα λέει

Έχετε προσωπικά μηνύματα για το λογαριασμό σας. Προκειμένου να είναι επιτρεπτή η δυνατότητα ανοίγματος περιόδου υποβολής καθώς και υποβολής της ΑΠΔ θα πρέπει να έχετε προηγούμενα ενημερωθεί για τα μηνύματά σας μέσω της ηλεκτρονικής υπηρεσίας "Ηλεκτρονική ενημέρωση οφειλετών " στο www.ika.gr (Αρχική σελίδα / Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες/Ηλεκτρονικές υπηρεσίες προς Οφειλέτες).

Δεν μπορείς να κάνεις καμιά ενέργεια αν πρώτα δεν πας να πάρεις τα μηνύματα.

Μετά σε αφήνει κανονικά.

Μάλλον αργότερα δεν θα σε αφήνει αν δεν κάνεις ρύθμιση

Ασε να το δουμε πρωτα και για ποιους, γιατι δελτιο τυπου μπορω και γω να βγαλω

Εδώ με δελτίο τύπου δεν πήγαν ν'αλλάξουν τις εργοδοτικές εισφορές πέρσι τον Σεπτέμβριο; Δεν θυμάστε τι μπάχαλο είχε γίνει και τι είχαμε τραβήξει; 

Ω ρε βρούτση μου, τι θυμάμαι πρωί πρωί και φουντώνω...