Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ηλεκτρονικη υποβολη πινακα προσωπικου


dodos

Ερώτηση

θα υποβαλω τον ετησιο πινακα προσωπικου ,

θελω να ρωτησω

1. τον υποβαλουμε κανονικα και φετος στο σαιτ του σεπε με τους κωδικους του ικα ?

το συστημα εργανη αφορα μονο συμπληρωματικους πινακες?

2.εχω στειλει τον εργοαδοτη και εχει περαση σεμιναριο απο κεπ ,θα πρεπει να τους παρω τηλεφωνο και να να μου πουν καποιο αριθμο βεβαιωσης για να τον συμπληρωσω ?εκει που λεει εως ημερομηνια ληξης τι βαζω (για τον τεχνικο ασφαλειας?)

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Συγνώμη σε μπέρδεψα.

 

Ρεπό έχει σήμερα δεν δουλεύει.Απλά η Πέμπτη είναι μία από τις ημέρες που θα γράφω στο νέο πρόγραμμα ότι θα εργάζεται.Για αυτό ρώτησα αν θα πρέπει να σταλεί με ημερομηνία 02/01 ο πίνακας.

ε τότε οκ, άρα ότι είπαμε προηγουμένως, ισχύει ο νέος πίνακας από 03/01!

Καλή χρονιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ε τότε οκ, άρα ότι είπαμε προηγουμένως, ισχύει ο νέος πίνακας από 03/01!

Καλή χρονιά!

Σε ευχαριστώ πολύ καλή χρονιά με υγεία να έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

To έχω γράψει ήδη εδώ http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=93277&p=599635 αλλά δεν το βλέπω να έχει καμμιά τύχη. Copy paste λοιπόν...

Γεια σας συνάδελφοι και καλή χρονιά!

1) Κι εγώ το κάνω αυτό κάποιες φορές όταν αλλάζουν το πρόγραμμα οι εργαζόμενοι. Απλώς κάπου διάβασα ότι αφού στείλεις τροποποιητικό ωραρίου πρέπει να στείλεις και τις συμβάσεις εντός οκταημέρου; Ισχύει κάτι τέτοιο; Μπορεί να το επιβεβαώσει κάποιος;

2) Τώρα που έχει αλλάξει το σύστημα σχετικά με το "βιβλίο τροποποίησης ωραρίου εργασίας και υπερωριών" τι γίνεται; Πρέπει αν κάποιος ο οποίος είχε ρεπό και θα δουλέψει να γραφτεί εκεί, σωστά; Αλλιώς πρόστιμο €10.550? Και τότε το διήμερο του τροποποιητικού ωραρίου τι νόημα έχει;

Τα έχω μπερδέψει, αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ ας με διαφωτίσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ...

ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΤΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΑΣ Κ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ???

ΣΤΟ ΙΚΑ ΠΑΩ Κ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ????

ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ??? ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ...

ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΤΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΑΣ Κ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ???

ΣΤΟ ΙΚΑ ΠΑΩ Κ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ????

ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ??? ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ???

Ναι πάτε με το έντυπο της μεταβολής στο ΙΚΑ και αλλάζετε την διεύθυνση καθώς και με το έντυπο της εφορίας (φωτοτυπία). Έχει καταργηθεί το 300 ευρώ που ισχυε. Έχω κάνει ήδη 2 μεταβολές αλλαγής έδρας, είναι σίγουρο. Πρόχώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω μια διαφωνία με τη συνάδελφό μου. Μου λέει ότι αν βρεθεί άτομο να δουλεύει ενώ στην κατάσταση ωραρίου είναι δηλωμένο ρεπό έχει πρόστιμο 10550 ευρώ. Ισχύει κάτι τέτοιο? Διαφωτίστε με!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω μια διαφωνία με τη συνάδελφό μου. Μου λέει ότι αν βρεθεί άτομο να δουλεύει ενώ στην κατάσταση ωραρίου είναι δηλωμένο ρεπό έχει πρόστιμο 10550 ευρώ. Ισχύει κάτι τέτοιο? Διαφωτίστε με!

 

Να της πεις να πάει να πλύνει κανένα πιάτο........... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έλιωσα! χαχαχα!

οκ, αν είναι δηλωμένος ρεπό αλλά δουλεύει τότε τι πρόστιμο έχει? Εννοείται ότι δεν τον έχω αναγράψει και στο βιβλίο τροποποίησης ωραρίου εργασίας και υπερωριών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έλιωσα! χαχαχα!

οκ, αν είναι δηλωμένος ρεπό αλλά δουλεύει τότε τι πρόστιμο έχει? Εννοείται ότι δεν τον έχω αναγράψει και στο βιβλίο τροποποίησης ωραρίου εργασίας και υπερωριών.

 

Τα 10.500 πάνε εδώ και μόνο εδώ:

 

α) Ειδικός Επιθεωρητής Εργασίας ή Επιθεωρητής Εργασίας που διαπιστώνει τη μη αναγραφή εργαζομένου στον ισχύοντα πίνακα προσωπικού που τηρείται από τον εργοδότη, επιβάλλει διοικητική κύρωση (πρόστιμο) σύμφωνα με το άρθρο 3 της παρούσης, κατά δέσμια αρμοδιότητα, χωρίς προηγούμενη πρόσκληση του για παροχή εξηγήσεων ως κατωτέρω :

Παράβαση: Μη αναγραφή εργαζομένου στον πίνακα προσωπικού

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17023

 

Από κει και πέρα, για κάθε συγκεκριμένη παράβαση της εργατικής νομοθεσίας, παίρνεις ένα κουμπιουτεράκι και ξεκινάς τους υπολογισμούς.....

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/11964

 

Από 300 μέχρι 50.000 λέμε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω μια διαφωνία με τη συνάδελφό μου. Μου λέει ότι αν βρεθεί άτομο να δουλεύει ενώ στην κατάσταση ωραρίου είναι δηλωμένο ρεπό έχει πρόστιμο 10550 ευρώ. Ισχύει κάτι τέτοιο? Διαφωτίστε με!

επεσε 3500 προστιμο (τουλαχιστον ετσι ειπε ο συναδελφοςπου το εφαγε) σε περιπου παρομοια περιπτωση, οπου ο εργαζομενος ειχε δηλωθει με ημιαπασχοληση και βρεθηκε να δουλευει  σε ωρα εκτος του δηλωμενου ωραριου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επεσε 3500 προστιμο (τουλαχιστον ετσι ειπε ο συναδελφοςπου το εφαγε) σε περιπου παρομοια περιπτωση, οπου ο εργαζομενος ειχε δηλωθει με ημιαπασχοληση και βρεθηκε να δουλευει  σε ωρα εκτος του δηλωμενου ωραριου

:blink:

ευχαριστώ για την πληροφορία!

μου κανες τη καρδιά περιβόλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επεσε 3500 προστιμο (τουλαχιστον ετσι ειπε ο συναδελφοςπου το εφαγε) σε περιπου παρομοια περιπτωση, οπου ο εργαζομενος ειχε δηλωθει με ημιαπασχοληση και βρεθηκε να δουλευει  σε ωρα εκτος του δηλωμενου ωραριου 

 

Δεν έχει σχέση η ημιαπασχόληση. Απλώς ...συνελήφθη ο εργαζόμενος να διαπράττει το τεράστιο κακούργημα να εργάζεται σε λάθος ώρα. Κανονικά ο εργοδότης πρέπει να κρεμαστεί για παραδειγματισμό.

Δεν υπάρχει πιο άθλιο πράγμα από αυτόν τον έλεγχο του προγράμματος εργασίας. Είναι κάτι το ανήκουστο και βρίζω εδώ και πολλά χρόνια με τον καρεκλοκενταυρισμό κάποιων κηφήνων που το μόνο που κάνουν είναι να ταλαιπωρούν εργοδότες, εργαζόμενους και λογιστές.

Αν κάποιος εργαζόμενος θίγεται μπορεί να προσφύγει στο ΣΕΠΕ ή στη δικαιοσύνη. Σε τι εξυπηρετεί αυτό το καραγκιοζιλίκι να ψάχνει ο επιθεωρητής αν ο Λάκης δούλευε ενώ είχε ρεπό ή αν η φίλη μου Νίτσα δούλευε στις 5 ενώ το χαρτί γράφει ότι έπρεπε να σχολάσει στις 4. Γαμώ.... τα λύσαμε τα προβλήματα.

Η μισή Ελλάδα δουλεύει ανασφάλιστη και βάζουν τους Επιθεωρητές να ασχολούνται με τρίχες.

No hope....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν έχει σχέση η ημιαπασχόληση. Απλώς ...συνελήφθη ο εργαζόμενος να διαπράττει το τεράστιο κακούργημα να εργάζεται σε λάθος ώρα. Κανονικά ο εργοδότης πρέπει να κρεμαστεί για παραδειγματισμό.

Δεν υπάρχει πιο άθλιο πράγμα από αυτόν τον έλεγχο του προγράμματος εργασίας. Είναι κάτι το ανήκουστο και βρίζω εδώ και πολλά χρόνια με τον καρεκλοκενταυρισμό κάποιων κηφήνων που το μόνο που κάνουν είναι να ταλαιπωρούν εργοδότες, εργαζόμενους και λογιστές.

Αν κάποιος εργαζόμενος θίγεται μπορεί να προσφύγει στο ΣΕΠΕ ή στη δικαιοσύνη. Σε τι εξυπηρετεί αυτό το καραγκιοζιλίκι να ψάχνει ο επιθεωρητής αν ο Λάκης δούλευε ενώ είχε ρεπό ή αν η φίλη μου Νίτσα δούλευε στις 5 ενώ το χαρτί γράφει ότι έπρεπε να σχολάσει στις 4. Γαμώ.... τα λύσαμε τα προβλήματα.

Η μισή Ελλάδα δουλεύει ανασφάλιστη και βάζουν τους Επιθεωρητές να ασχολούνται με τρίχες.

No hope....

 

ναι όμως παίζει και το 4ωρο ενώ δουλεύει 8ωρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Εποχιακή επιχειρήση θα προσλάβει στις 1/4 το προσωπικό της. Περυσι τετοια εποχή κατα την υποβολή του Ε4 ( τον χαρακτηρίσαμε σαν Αρχικό).

Ετήσιο δεν υποβάλαμε γιατι δεν είχαμε προσωπικό ή δεν ειχαμε υποχρεωση διοτι αποχωρησε πριν τις 14/11/2013.

Τωρα κατα την προσληψη πως θα χαρακτηρίσουμε τον Ε4 ?

Πιστεύω σας ετήσιο γιατί σαν συμπληρωματικό πρόσληψης θα έπρεπε να πατήσουμε σε αρ.πρωτ. του αρχικού που είχαμε υποβαλει περυσί κάτι που δεν μου καθετε σωστά.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιχείρηση απασχολούσε εργάτη από τον Φεβρουάριο του 2013 μέχρι τον Φεβρουάριο του 2014 

 

Τώρα θέλει να ξαναπροσλάβει το ίδιο άτομο

 

Προσπαθώ να υποβάλλω κατάσταση προσωπικού (Ε4 Αρχική) και μου βγάζει μήνυμα

"Υπάρχει ήδη καταχωρημένη κατάσταση για το έτος που επιλέξατε. Θέλετε να μεταβείτε σ' αυτή;"

 

Πατώντας  ΟΚ με μεταφέρει στον Ετήσιο πίνακα προσωπικού που υπέβαλα το Νοέμβριο του 2013

Άρα πρέπει να στείλω συμπληρωματικό πρόσληψης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα σοφία..

συμπληρωματικό πρόσληψης του ετήσιου που έστειλες απο 15/9/2013-15/11/2013  θα στείλεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...