Προς το περιεχόμενο

τι δουλεια εχει ο λογιστης να κανει αιτησεις για διαφορα επιδοματα ...θερμανσης τεκνων κλπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αντικειμενικα .... που εχουμε μπλεξει ? 

 

πρεπει δηλαδη εγω να κατσω να διαβασω να ξερω ποιοι ειναι οι δικαιουχοι τι πρεπει να γραφτυει στην αιτηση ...

μετα να απανταω σε τηλεφωνηματα του στιλ "γιατι δε μου τα βαλανε ακομη' 

....

 

μα ειναι δυνατον τι δουλεια εχουμε εμεις με πετρελαια ? γιατι δε πανε στα ΚΕΠ ????????

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως θα το κάνεις αν το κάνει και ο λογιστής της απέναντι γωνίας ... δυστυχώς ... πολλές φορές απλήρωτος για τον πελάτη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να σου πω ότι όσοι πάνε στα ΚΕΠ τους λένε ... στους λογιστές ... τα κάνουν όλα και τα ξέρουν όλα ... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτά, το σημαντικό είναι να κάνεις εξήγηση όμορφα και ωραία από την   αρχή….. εάν θέλετε επίδομα πετρελαίου κοστίζει 30 – 40 – 50 …..1000 ευρώ (ότι νομίζεις) αμοιβή όχι για μένα…. αλλά για το γραφείο για τα έξοδα …. (ρεύματα ιντερνέτ χαρτιά μελάνια κλπ) από εκεί και περά τους λες όμορφα και ωραία πως μπορείτε να την κάνετε αυτή την δουλεια δωρεάν ΟΠΩΣ Π.Χ στον πετρελαιά σας  (που θα πάρει και το χρήμα) – η’ στο Κεπ της γειτονιάς σας και επειδή εγώ ενδιαφέρομαι για τα οικονομικά σας κάντε μια δοκιμή να το κάνετε δωρεάν και μετά ελάτε εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντικειμενικα .... που εχουμε μπλεξει ? 

 

πρεπει δηλαδη εγω να κατσω να διαβασω να ξερω ποιοι ειναι οι δικαιουχοι τι πρεπει να γραφτυει στην αιτηση ...

μετα να απανταω σε τηλεφωνηματα του στιλ "γιατι δε μου τα βαλανε ακομη' 

....

 

μα ειναι δυνατον τι δουλεια εχουμε εμεις με πετρελαια ? γιατι δε πανε στα ΚΕΠ ????????

Φίλε μου, εσύ ορίζεις το φάσμα των υπηρεσιών που παρέχεις, αλλά δεν μπορείς να κρατήσεις με το ζόρι έναν πελάτη επειδή θες να του παρέχεις κάποιες από τις υπηρεσίες που ζητάει. Εσύ κάνεις το μέρος μέρος σου, κι εκείνοι το δικό τους.

Μια καλή λύση θα ήταν να ορίζαμε ελάχιστες αμοιβές για τα Α21, επιδόματα θέρμανσης κλπ, όπως πολύ καλά κάνουμε και τηρούμε τόσα χρόνια ως ενωμένος κλάδος, αστειάκι.

Επειδή όμως οι ανάγκες των φορολογουμένων αλλάζουν, θα πρέπει να εξελίσσεσαι κι εσύ. Πλέον μπορεί να μην υπάρχει τόσο έντονη η ανάγκη για λογιστική τήρηση βιβλίων, αφού κλείνουν ένα σωρό επιχειρήσεις, αντιθέτως υπάρχει αυξημένη ζήτηση για βοηθήματα κι επιδόματα. Κι αυτά ευρώ είναι...οπότε παίξ' το έξυπνα δημιουργώντας υπηρεσίες, εάν φυσικά τις έχεις ανάγκη...αλλιώς πάλι παίξ' το έξυπνα για να τις ξεφορτωθείς...φιλικά,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι θα "πουλάει" ο καθ' ένας, είναι επιλογή του. Αυτή τη στιγμή δημιουργείται ένα ακόμη προϊόν, είτε αυτό λέγεται Α21, είτε ρύθμιση, είτε επίδομα θέρμανσης κλπ..... Δεν βλέπω τίποτα κακό σε αυτό. Αν θέλεις το βάζεις στο μαγαζί σου αν δεν θέλεις δεν ασχολείσαι. Οι μηχανικοί δλδ με τις τακτοποιήσεις, άσχημα τους έκατσε σε περίοδο κρίσης?

Αρκεί να το δούμε σαν προϊόν και όχι σαν δωρεάν - αγγαρεία - υποχρέωση - παροχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκαστος κατά διάνοια.

 

 

Η δική μου οπτική λέει πως στην παρούσα κατάσταση της απόλυτης διάλυσης, η πολιτεία (με την έξωθεν καθοδήγηση) μεταφέρει το κόστος των υπηρεσιών που οφείλει να παρέχει στον πολίτη στις πλάτες τις δικές του και των λογιστών.

Μπορεί κάποιοι να το βλέπουν ως ευκαιρία και ενδεχομένως να αποτελεί μια πηγή εισοδήματος για πολλούς αλλά σε μια κοινωνία που διαλύεται είναι δύσκολο να βγάλεις από τη μύγα ξίγκι.

Ως αποτέλεσμα επιλέγεις να μαζεύεις ψίχουλα που πέφτουν από άδεια τραπέζια και φυσικά μένεις πάντα νηστικός και υποχρεωμένος να κυνηγάς τον επιούσιο πέρα από τα όρια της αξιοπρεπούς εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκαστος κατά διάνοια.

 

 

Η δική μου οπτική λέει πως στην παρούσα κατάσταση της απόλυτης διάλυσης, η πολιτεία (με την έξωθεν καθοδήγηση) μεταφέρει το κόστος των υπηρεσιών που οφείλει να παρέχει στον πολίτη στις πλάτες τις δικές του και των λογιστών.

Μπορεί κάποιοι να το βλέπουν ως ευκαιρία και ενδεχομένως να αποτελεί μια πηγή εισοδήματος για πολλούς αλλά σε μια κοινωνία που διαλύεται είναι δύσκολο να βγάλεις από τη μύγα ξίγκι.

Ως αποτέλεσμα επιλέγεις να μαζεύεις ψίχουλα που πέφτουν από άδεια τραπέζια και φυσικά μένεις πάντα νηστικός και υποχρεωμένος να κυνηγάς τον επιούσιο πέρα από τα όρια της αξιοπρεπούς εργασίας.

 

Θα ήταν έυκολο μήπως, να ορίσεις την αξιοπρεπή εργασία?

Γιατί εγώ θεωρώ οτί αναξιοπρεπή εργασία, δεν υπάρχει.

Και πια η αναξιοπρέπεια στο να συπληρώσεις επ' αμοιβής μία αίτηση ρύθμισης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν έυκολο μήπως, να ορίσεις την αξιοπρεπή εργασία?

Γιατί εγώ θεωρώ οτί αναξιοπρεπή εργασία, δεν υπάρχει.

Και πια η αναξιοπρέπεια στο να συπληρώσεις επ' αμοιβής μία αίτηση ρύθμισης?

 

Αξιοπρεπής εργασία είναι αυτή που παρέχεται έναντι αμοιβής που καλύπτει τις σύγχρονες ανάγκες του εργαζόμενου σε ωράριο που του επιτρέπει να ζεί ως άνθρωπος κι όχι ως δούλος έναντι ψυχίων. (τα οποία μάλιστα υποχρεώνεται να εισπράττει από άλλους που επίσης ζούν με ψίχουλα)

Αυτό δηλαδή που ~130 χρόνια πριν συμπυκνώθηκε στο σύνθημα "Οκτώ ώρες εργασία, 8 ώρες ανάπαυση, 8 ώρες ύπνος"

 

 

ΥΓ: Δεν αναφερόμουν στο είδος της εργασίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιοπρεπής εργασία είναι αυτή που παρέχεται έναντι αμοιβής που καλύπτει τις σύγχρονες ανάγκες του εργαζόμενου σε ωράριο που του επιτρέπει να ζεί ως άνθρωπος κι όχι ως δούλος έναντι ψυχίων. (τα οποία μάλιστα υποχρεώνεται να εισπράττει από άλλους που επίσης ζούν με ψίχουλα)

Αυτό δηλαδή που ~130 χρόνια πριν συμπυκνώθηκε στο σύνθημα "Οκτώ ώρες εργασία, 8 ώρες ανάπαυση, 8 ώρες ύπνος"

 

 

ΥΓ: Δεν αναφερόμουν στο είδος της εργασίας

 

18 χρόνια που κάνω αυτή τη δουλειά, δεν είχα ποτέ μου 8ωρο, ποτέ μου 5μερό, και πιστεύω οι περισσότεροι από εμάς δεν τα είχαν. Αυτό μας κάνει αναξιοπρεπείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 χρόνια που κάνω αυτή τη δουλειά, δεν είχα ποτέ μου 8ωρο, ποτέ μου 5μερό, και πιστεύω οι περισσότεροι από εμάς δεν τα είχαν. Αυτό μας κάνει αναξιοπρεπείς?

 

 

Δεν κάνει εμάς αναξιοπρεπείς.........

αναξιοπρεπής είναι η εργασία που δεν μας εξασφαλίζει τα βασικά και μας μεταβάλλει σε σύγχρονους δούλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνει εμάς αναξιοπρεπείς.........

αναξιοπρεπής είναι η εργασία που δεν μας εξασφαλίζει τα βασικά και μας μεταβάλλει σε σύγχρονους δούλους.

Εμάς κι άλλα 10.000.000 Έλληνες.

Δεν μπορώ να αναλάβω την ευθύνη για την κακή κατάσταση όλων μας.

Αυτό που μπορώ να κάνω είναι παλέψω για 'μενα και τα παιδιά μου. Κι αν αυτό σημαίνει πως πρέπει να κάνω αιτήσεις ρύθμισης, θα τις κάνω.

Όπως θα κάνω και οτιδήποτε άλλο χρειαστεί για να ζούν αξιοπρεπώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.................

Δεν μπορώ να αναλάβω την ευθύνη για την κακή κατάσταση όλων μας.

Αυτό που μπορώ να κάνω είναι παλέψω για 'μενα και τα παιδιά μου. Κι αν αυτό σημαίνει πως πρέπει να κάνω αιτήσεις ρύθμισης, θα τις κάνω.

Όπως θα κάνω και οτιδήποτε άλλο χρειαστεί για να ζούν αξιοπρεπώς!

 

δεν θα διαφωνήσω μαζί σας........

άλλωστε δεν τοποθετήθηκα σχετικά με το είδος της δουλειάς. Αν δηλαδή θα κάνουμε αιτήσεις ή θα τηρούμε βιβλία πολυεθνικών.....

 

Αλλο αυτό όμως κι άλλο να θεωρούμε (μην το πάρετε προσωπικά) ότι υπάρχει νέο πεδίο δόξης λαμπρό για όσους "επιλέξουν" να δραστηριοποιηθούν στις νέες υπηρεσίες, στη νέα αγορά που μας προσφέρεται.

 

Δεν υπάρχει επιλογή, .......

...... και δεν μπορώ (εγώ) να το κάνω με "ευχαρίστηση".

 

Εγώ που είμαι περισσότερο χρόνο από ΄σας σ΄αυτή τη δουλειά μπορώ να σας πώ πως ...... υπήρξαν καλύτερες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα διαφωνήσω μαζί σας........

άλλωστε δεν τοποθετήθηκα σχετικά με το είδος της δουλειάς. Αν δηλαδή θα κάνουμε αιτήσεις ή θα τηρούμε βιβλία πολυεθνικών.....

 

Αλλο αυτό όμως κι άλλο να θεωρούμε (μην το πάρετε προσωπικά) ότι υπάρχει νέο πεδίο δόξης λαμπρό για όσους "επιλέξουν" να δραστηριοποιηθούν στις νέες υπηρεσίες, στη νέα αγορά που μας προσφέρεται.

 

Δεν υπάρχει επιλογή, .......

...... και δεν μπορώ (εγώ) να το κάνω με "ευχαρίστηση".

 

Εγώ που είμαι περισσότερο από ΄σας σ΄αυτή τη δουλειά μπορώ να σας πώ πως ...... υπήρξαν καλύτερες μέρες.

 

Ακριβώς!

Πλέον είναι θέμα επιβίωσης κι έτσι θα το αντιμετωπίσω!

Σαν ευκαιρία για ένα ακόμη μεροκάματο και τιποτ' άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς!

Πλέον είναι θέμα επιβίωσης κι έτσι θα το αντιμετωπίσω!

Σαν ευκαιρία για ένα ακόμη μεροκάματο και τιποτ' άλλο.

 

Χαίρομαι που συμφωνούμε.....

Μπορούμε όμως παράλληλα να διεκδικήσουμε την ανατροπή αυτής της κατάστασης.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που συμφωνούμε.....

Μπορούμε όμως παράλληλα να διεκδικήσουμε την ανατροπή αυτής της κατάστασης.... :)

Παρ' ότι είσαι παλαιότερος σε βρίσκω πολύ αισιόδοξο.

Δεν το βλέπω να "γυρίζει"... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ' ότι είσαι παλαιότερος σε βρίσκω πολύ αισιόδοξο.

Δεν το βλέπω να "γυρίζει"... :(

 

 

Δεν είναι ζήτημα αισιοδοξίας......

Είναι  η πεποίθηση πως η μάχη για την επιβίωση είναι χαμένη χωρίς μάχη για την ανατροπή και  ένα καλύτερο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ αναγκαίο πάντως να έχουμε όλοι μία κατώτατη αμοιβή για όλα αυτά! Το θεωρώ γελίο για 50 ευρώ που πέρνουμε για μία δήλωση μετά όλο τον υπόλοιπο χρόνο να έχουμε επιδόματα(πετρελαίου, τέκνων),  ρυθμίσεις, τέλη κυκλοφορίας και όλα αυτά! Εσείς αμοίβεστε για όλα αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μπαλα εχει γλυστρισει αλλα δεν εχει ακομα πεσει απο τα χερια μας...

 

Μαλλον εχει χαθει...

Μια και μιλάμε για μπάλα, μη ξεχνάμε τα πέναλτυ που θα σφυρίξει ο έλεγχος όταν αναζητήσει τις ΑΠΥ ή τα ΤΠΥ για τις εξτρα "δουλίτσες" . Τι θα πει τότε η "άμυνα";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και μιλάμε για μπάλα, μη ξεχνάμε τα πέναλτυ που θα σφυρίξει ο έλεγχος όταν αναζητήσει τις ΑΠΥ ή τα ΤΠΥ για τις εξτρα "δουλίτσες" . Τι θα πει τότε η "άμυνα";

 

για αυτές τις υπόλοιπες μπορώ να έχω ΦΤΜ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...