Προς το περιεχόμενο

Τιμολόγιο προχής υπηρεσιών, κάθε μήνα πλέον;


MANOS72

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα συνάδελφοι .Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής και με βάση το άρθρο 6 παρ.14 που αναφέρει:Στην περίπτωση παροχής υπηρεσίας το τιμολόγιο εκδίδεται με την ολοκλήρωση της παροχής. Όταν η παροχή υπηρεσίας διαρκεί, εκδίδεται τιμολόγιο κατά το χρόνο που καθίσταται απαιτητό μέρος της αμοιβής, για το μέρος αυτό και την υπηρεσία που παρασχέθηκε. Πάντως, το τιμολόγιο δεν μπορεί να εκδοθεί πέραν της διαχειριστικής περιόδου που παρασχέθηκε η υπηρεσία. Στην περίπτωση εκτέλεσης τεχνικών έργων ή εγκαταστάσεων, το τιμολόγιο εκδίδεται μέσα σε ένα (1) μήνα από την προσωρινή επιμέτρηση και πάντως μέσα στην ίδια φορολογική περίοδο που πραγματοποιήθηκε η επιμέτρηση. Ειδικά σε περίπτωση παροχής σε πελάτη δικαιώματος λήψης υπηρεσιών, για συγκεκριμένο ή μη χρονικό διάστημα, έναντι προκαθορισμένης αμοιβής, ανεξάρτητα αν αυτή αφορά συγκεκριμένο ή μη πλήθος υπηρεσιών, το τιμολόγιο εκδίδεται κατά το χρόνο που η αμοιβή είναι απαιτητή και ο πελάτης αποκτά το σχετικό δικαίωμα λήψης των υπηρεσιών και πάντως μέσα στην ίδια διαχειριστική περίοδο των συμβαλλομένων.

Εφόσον σε ετήσια σύμβαση γίνεται μηνιαία καταβολή θα πρέπει να εκδίδεται και τιμολόγιο κάθε μήνα? Μέχρις στιγμής εκδιδόταν τιμολόγιο κάθε τρίμηνο.

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά το χρόνο που καθίσταται απαιτητό το μέρος της αμοιβής. Στην περίπτωσή σου μηνιαία.Ανεξάρτητα του χρόνου είσπραξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ολόκληρη η αμοιβή μου είναι απαιτητή στο τέλος του έτους.

 

Απλά ο πελάτης μου δίνει προκαταβολές μηνιαίως...

 

Παλιότερα ο ΚΒΣ έλεγε "για κάθε επαγγελματική είσπραξη". Ηταν ξεκάθαρο λοιπόν.

 

Τώρα με το ΚΦΑΣ αυτό δεν υπάρχει και μπαίνει ο όρος του απαιτητού της αμοιβής. Απαιτητό σημαίνει κάτι το οποίο δικαιούται κάποιος να απαιτήσει, να διεκδικήσει βάσει του νόμου ή της σύμβασης.

 

Θεωρώ λοιπόν ότι εφόσον υπάρχει συμφωνία πχ ότι οι υπηρεσίες σου ολοκληρώνονται με την υποβολή της δήλωσης και η αμοιβή καθίσταται τότε απαιτητή, τυχόν ενδιάμεσες καταβολές, δεν έχουν το στοιχείο του απαιτητού, αλλά θεωρούνται ώς προκαταβολές της αμοιβής. Δεν θα πρέπει βέβαια οι προκαταβολές αυτές να προβλέπονται στην συμφωνία, γιατί τότε θεωρώ ότι καθίστανται “απαιτητές”.

 

Σε αυτή την περίπτωση βέβαια θα πρέπει να τιμολογήσεις με 31/12 το μέρος της παροχής που έχει ολοκληρωθεί, σύμφωνα με την παρ. 14 του άρθρου 6,  και το υπόλοιπο με την υποβολή της δήλωσης.

 

Με τις λέξεις θα παιζουμε?

Οποτε παιρνεις χρηματα εκδίδεις ΤΠΥ

 

Δεν παίζουμε με τις λέξεις. Να ερμηνεύσουμε τις λέξεις προσπαθούμε. Καλό θα ήταν να προσπαθούμε να αιτιολογούμε την απάντησή μας και να μην είμαστε απόλυτοι. Θα μπορούσα να πώ και εγώ "οποτε παίρνεις χρήματα δεν εκδίδεις ΤΠΥ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα ο ΚΒΣ έλεγε "για κάθε επαγγελματική είσπραξη". Ηταν ξεκάθαρο λοιπόν.

 

Τώρα με το ΚΦΑΣ αυτό δεν υπάρχει και μπαίνει ο όρος του απαιτητού της αμοιβής. Απαιτητό σημαίνει κάτι το οποίο δικαιούται κάποιος να απαιτήσει, να διεκδικήσει βάσει του νόμου ή της σύμβασης.

 

Θεωρώ λοιπόν ότι εφόσον υπάρχει συμφωνία πχ ότι οι υπηρεσίες σου ολοκληρώνονται με την υποβολή της δήλωσης και η αμοιβή καθίσταται τότε απαιτητή, τυχόν ενδιάμεσες καταβολές, δεν έχουν το στοιχείο του απαιτητού, αλλά θεωρούνται ώς προκαταβολές της αμοιβής. Δεν θα πρέπει βέβαια οι προκαταβολές αυτές να προβλέπονται στην συμφωνία, γιατί τότε θεωρώ ότι καθίστανται “απαιτητές”.

 

Σε αυτή την περίπτωση βέβαια θα πρέπει να τιμολογήσεις με 31/12 το μέρος της παροχής που έχει ολοκληρωθεί, σύμφωνα με την παρ. 14 του άρθρου 6,  και το υπόλοιπο με την υποβολή της δήλωσης.

 

 

Δεν παίζουμε με τις λέξεις. Να ερμηνεύσουμε τις λέξεις προσπαθούμε. Καλό θα ήταν να προσπαθούμε να αιτιολογούμε την απάντησή μας και να μην είμαστε απόλυτοι. Θα μπορούσα να πώ και εγώ "οποτε παίρνεις χρήματα δεν εκδίδεις ΤΠΥ"

 

Και βέβαια υπάρχει και το θέμα του πώς ορίζουμε το σημείο ολοκλήρωσης της υπηρεσίας. Με τη δήλωση Φ.Ε. ή με τη συγκεντρωτική? Και στους ιδιώτες με το Ε1 ή το Ε9 ?

 

Νομίζω - για τις επιχειρήσεις - ότι ένα συμφωνητικό με ετήσια αμοιβή και έκδοση ΤΠΥ στις 31/12 είναι αρκετά, ανεξαρτήτως των ενδιάμεσων καταβολών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση μου αφορά λογιστική υποστήριξη επιχείρησης με ετήσιο συμφωνητικό.Οι καταβολές μέχρι στιγμής γίνονταν μηνιαίως αλλά έκοβα τιμολόγια κάθε 3μηνο.

Ο όρος απαιτητό ,κατά την γνώμη μου είναι διφορούμενος.Δεν το συνδέει πουθενά με την πληρωμή .Πιστεύω ότι αν συμπληρωθεί στο συμφωνητικό ''η έκδοση τιμολογίου θα ακολουθεί την έκδοση 3μηνιαίων αποτελεσμάτων '' δεν θα υπάρξει πρόβλημα,ανεξάρτητα από τις καταβολές.Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση μου αφορά λογιστική υποστήριξη επιχείρησης με ετήσιο συμφωνητικό.Οι καταβολές μέχρι στιγμής γίνονταν μηνιαίως αλλά έκοβα τιμολόγια κάθε 3μηνο.

 

Λάθος, τουλάχιστον μέχρι 31/12/2012 θα έπρεπε με κάθε είσπραξη

 

Ο όρος απαιτητό ,κατά την γνώμη μου είναι διφορούμενος.Δεν το συνδέει πουθενά με την πληρωμή .Πιστεύω ότι αν συμπληρωθεί στο συμφωνητικό ''η έκδοση τιμολογίου θα ακολουθεί την έκδοση 3μηνιαίων αποτελεσμάτων '' δεν θα υπάρξει πρόβλημα,ανεξάρτητα από τις καταβολές.Σωστά?

 

Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει το διφορούμενος. Παραπάνω έχω αναφέρει τι σημαίνει απαιτητός σύμφωνα με την ελληνική γλώσσα.

 

Πότε θα εκδοθεί το τιμολόγιο δεν είναι θέμα συμφωνίας αλλά νόμου. Με την συμφωνία μπορείτε να ορίσετε την ολοκλήρωση των υπηρεσιών πχ. τριμηνιαία με την έκδοση των τριμηνιαίων αποτελεσμάτων. Στην περίπτωση αυτή το τιμολόγιο εκδίδεται μέ την ολοκλήρωση. Εάν όμως στην συμφωνία φαίνεται ότι η αμοιβή καταβάλλεται μηνιαία (δηλ. είναι "απαιτητή" κάθε μήνα ) , τότε θα πρέπει να εκδοθεί ΤΠΥ με κάθε είσπραξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα ο ΚΒΣ έλεγε "για κάθε επαγγελματική είσπραξη". Ηταν ξεκάθαρο λοιπόν.

 

Τώρα με το ΚΦΑΣ αυτό δεν υπάρχει και μπαίνει ο όρος του απαιτητού της αμοιβής. Απαιτητό σημαίνει κάτι το οποίο δικαιούται κάποιος να απαιτήσει, να διεκδικήσει βάσει του νόμου ή της σύμβασης.

 

Θεωρώ λοιπόν ότι εφόσον υπάρχει συμφωνία πχ ότι οι υπηρεσίες σου ολοκληρώνονται με την υποβολή της δήλωσης και η αμοιβή καθίσταται τότε απαιτητή, τυχόν ενδιάμεσες καταβολές, δεν έχουν το στοιχείο του απαιτητού, αλλά θεωρούνται ώς προκαταβολές της αμοιβής. Δεν θα πρέπει βέβαια οι προκαταβολές αυτές να προβλέπονται στην συμφωνία, γιατί τότε θεωρώ ότι καθίστανται “απαιτητές”.

 

Σε αυτή την περίπτωση βέβαια θα πρέπει να τιμολογήσεις με 31/12 το μέρος της παροχής που έχει ολοκληρωθεί, σύμφωνα με την παρ. 14 του άρθρου 6,  και το υπόλοιπο με την υποβολή της δήλωσης.

 

 

Δεν παίζουμε με τις λέξεις. Να ερμηνεύσουμε τις λέξεις προσπαθούμε. Καλό θα ήταν να προσπαθούμε να αιτιολογούμε την απάντησή μας και να μην είμαστε απόλυτοι. Θα μπορούσα να πώ και εγώ "οποτε παίρνεις χρήματα δεν εκδίδεις ΤΠΥ"

Δεν λέει απλα η αμοιβή γίνεται απαιτητη αλλα και ο πελάτης αποκτα δικαίωμα στην λήψη υπηρεσιων και οχι περαν της διαχειριστικής περιόδου και των δυο

Διαχειριστική περιοδο για το ΦΠΑ εχουμε μηνα και τριμηνο αναλογα τα βιβλία.για το ΦΕ ετος .

Κατα την γνωμη μου σε ολη την διάρκεια του ετους εχουμε υπηρεσιες που ολοκληρώνονται και θεωρω οτι κατα την καταταβολή της μηνιαιας αμοιβής η προκαταβολής οπως θες πεστο θα πρεπει να τιμολογούνται οι υπηρεσιες που εχουν προσφερθει εως εκεινη την στιγμη.

Εκτός αν τα κανει ολα μαζεμενα τον τελευταίο μηνα του τριμηνου η του ετους οπότε οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαχειριστική περίοδος είναι μία 

 

01/01 - 31/12  (εκτός από τις περιπτώσεις που το καταστατικό προβλέπει άλλη ημερομηνία λήξης - πχ 30/6 ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαχειριστική περίοδος είναι μία 

 

01/01 - 31/12  (εκτός από τις περιπτώσεις που το καταστατικό προβλέπει άλλη ημερομηνία λήξης - πχ 30/6 ) 

Οπότε καθε τριμηνο και μηνα δίνουμε οτι ΦΠΑ γουστάρουμε και στο τελος του ετους το ξαναβλέπουμε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να μην το βασανίζουμε 

 

ο ΦΠΑ έχει φορολογικές περιόδους (τρίμηνο , μήνα, άλλοτε δίμηνο ή ότι άλλο αποφασίσουν) 

 

η διαχειριστική περίοδος είναι αυτή που έγραψα πάρα πάνω 

 

 

1/1-31/12 με τις εξαιρέσεις που ανέφερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να μην το βασανίζουμε 

 

ο ΦΠΑ έχει φορολογικές περιόδους (τρίμηνο , μήνα, άλλοτε δίμηνο ή ότι άλλο αποφασίσουν) 

 

η διαχειριστική περίοδος είναι αυτή που έγραψα πάρα πάνω 

 

 

1/1-31/12 με τις εξαιρέσεις που ανέφερα 

Κι επειδη το διατυπωσα λάθος κατα την αποψή σου παρόλο που κατάλαβες τι θελω να πω

είπες να μου την πεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω καμία πρόθεση να στην πω 

 

απλά είπα ότι όταν ο νόμος λέει μέχρι το τελος της διαχειριστικής περιόδου δεν λέει για το τελος του μηνα ή τριμήνου αλλά για 31/12

 

αν κατάλαβα λάθος τα όσα έγραψες ζητώ συγνώμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω καμία πρόθεση να στην πω 

 

απλά είπα ότι όταν ο νόμος λέει μέχρι το τελος της διαχειριστικής περιόδου δεν λέει για το τελος του μηνα ή τριμήνου αλλά για 31/12

 

αν κατάλαβα λάθος τα όσα έγραψες ζητώ συγνώμη 

Τελος παντων αυτο που θέλω να πω ειναι οτι μεσα στον μηνα παροχη υπηρεσιας εχουμε ,αμοιβη εχουμε γιατι δεν θα πρεπει να κοπεί το ΤΠΥ?

Οσο για την ολοκλήρωση .στις λογιστικες εργασίες τι ακριβώς ειναι αυτό που θεωρείται ολοκλήρωση για να κοπει το παροχής στο τελος του ετους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συγκεκριμένο άρθρο προφανώς δεν γράφτηκε μόνο για λογιστές.

 

σε πολλά άλλα ελευθέρια επαγγέλματα η ολοκλήρωση των εργασιών είναι περισσότερο σαφής (πχ οδοντίατρος) 

 

σε ότι αφορά στο δικό μας επάγγελμα έχουν γραφτεί πάρα πολλά, και απόψεις συναδέλφων και ΄¨απόψεις¨ των ελεγκτών (ΣΔΟΕ) μέσα από εμπειρίες συναδέλφων. 

 

προσωπικά εκτιμώ ότι η έκδοση του σχετικού στοιχείου πχ στις 31/12 κάθε χρόνου είναι απόλυτα σύννομη χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αν κάποιος εκδίδει τα σχετικά στοιχεία τέλος κάθε μήνα , δίμηνου , τρίμηνου ....... εξάμηνου ή όποτε του κατέβει, κάνει λάθος (το ΣΔΟΕ φυσικά λέει τα δικά του) 

 

πρέπει όμως να τιμολογηθούν οι εργασίες οπωσδήποτε μέχρι 31/12 (το τέλος της διαχειριστικής περιόδου που λέγαμε πάρα πάνω) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέει απλα η αμοιβή γίνεται απαιτητη αλλα και ο πελάτης αποκτα δικαίωμα στην λήψη υπηρεσιων και οχι περαν της διαχειριστικής περιόδου και των δυο

Διαχειριστική περιοδο για το ΦΠΑ εχουμε μηνα και τριμηνο αναλογα τα βιβλία.για το ΦΕ ετος .

Κατα την γνωμη μου σε ολη την διάρκεια του ετους εχουμε υπηρεσιες που ολοκληρώνονται και θεωρω οτι κατα την καταταβολή της μηνιαιας αμοιβής η προκαταβολής οπως θες πεστο θα πρεπει να τιμολογούνται οι υπηρεσιες που εχουν προσφερθει εως εκεινη την στιγμη.

Εκτός αν τα κανει ολα μαζεμενα τον τελευταίο μηνα του τριμηνου η του ετους οπότε οκ.

 

Τα έχεις κάνει όλα "αχταρμά". Μπερδεύεις την φορολογική με την διαχειριστική περίοδο και επειδή ο ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ  "τόλμησε" να πεί το σωστό του επιτέθηκες. Οσον αφορά το δικαίωμα λήψης υπηρεσιών δες την ΠΟΛ.1271/12-12-2002, άρθρο 3 παρ.6 για να μάθεις ποιούς αφορά και πάντως όχι τους ελευθερους επαγγελματίες. Προσπάθησε τις απαντήσεις σου να τις στηρίζεις κάπου και όχι στον τσαμπουκά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συγκεκριμένο άρθρο προφανώς δεν γράφτηκε μόνο για λογιστές.

 

σε πολλά άλλα ελευθέρια επαγγέλματα η ολοκλήρωση των εργασιών είναι περισσότερο σαφής (πχ οδοντίατρος) 

 

σε ότι αφορά στο δικό μας επάγγελμα έχουν γραφτεί πάρα πολλά, και απόψεις συναδέλφων και ΄¨απόψεις¨ των ελεγκτών (ΣΔΟΕ) μέσα από εμπειρίες συναδέλφων. 

 

προσωπικά εκτιμώ ότι η έκδοση του σχετικού στοιχείου πχ στις 31/12 κάθε χρόνου είναι απόλυτα σύννομη χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αν κάποιος εκδίδει τα σχετικά στοιχεία τέλος κάθε μήνα , δίμηνου , τρίμηνου ....... εξάμηνου ή όποτε του κατέβει, κάνει λάθος (το ΣΔΟΕ φυσικά λέει τα δικά του) 

 

πρέπει όμως να τιμολογηθούν οι εργασίες οπωσδήποτε μέχρι 31/12 (το τέλος της διαχειριστικής περιόδου που λέγαμε πάρα πάνω) 

Δεν βλέπω να διαφωνουμε καπου γιατι δεν απάντησα για ολες τις παροχες και τους ελευθερους επαγγελματιες αλλα συγκεκριμενα στον συναδελφο.

Η περίοδος απόδοσης του ΦΠΑ ειναι μηνας -τρίμηνο (τα λέω σωστα τώρα?) θεωρώ οτι εφόσον εχεις λάβει αμοιβή για τις υπηρεσιες σου κατα το διαστημα αυτό το σωστό ειναι να αποδοθούν και οι αντίστοιχοι φόροι.

Κατα τα αλλα ο καθένας κάνει οτι καταλαβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συγκεκριμένο άρθρο προφανώς δεν γράφτηκε μόνο για λογιστές.

 

σε πολλά άλλα ελευθέρια επαγγέλματα η ολοκλήρωση των εργασιών είναι περισσότερο σαφής (πχ οδοντίατρος) 

 

σε ότι αφορά στο δικό μας επάγγελμα έχουν γραφτεί πάρα πολλά, και απόψεις συναδέλφων και ΄¨απόψεις¨ των ελεγκτών (ΣΔΟΕ) μέσα από εμπειρίες συναδέλφων. 

 

προσωπικά εκτιμώ ότι η έκδοση του σχετικού στοιχείου πχ στις 31/12 κάθε χρόνου είναι απόλυτα σύννομη χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αν κάποιος εκδίδει τα σχετικά στοιχεία τέλος κάθε μήνα , δίμηνου , τρίμηνου ....... εξάμηνου ή όποτε του κατέβει, κάνει λάθος (το ΣΔΟΕ φυσικά λέει τα δικά του) 

 

πρέπει όμως να τιμολογηθούν οι εργασίες οπωσδήποτε μέχρι 31/12 (το τέλος της διαχειριστικής περιόδου που λέγαμε πάρα πάνω) 

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΚΟΒΩ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΩΡΑ ΑΜΑ ΘΕΛΟΥΝ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ

ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΚΑΙ 2 Η ΩΡΑ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΞΥΠΝΑΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΟΒΩ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορισμένες φορές μου έρχεται να κάψω όλους τους ΚΒΣ της Ελλάδας.

 

Κάτι που είναι τόσο απλό σε όλο τον κόσμο, το πότε εκδίδεται τιμολόγιο, όταν δηλαδή όταν ολοκληρώσεις την εργασία σου και ήρθε η ώρα να ζητήσεις τα λεφτά σου, εδώ αποτελεί φιλιόκβε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γαμώτο μου ένα 

 

στο είπαν και στο άλλο θέμα, τα φορολογικά δεν ειναι ιδεολογική συζήτηση να έχεις εσύ την δική σου άποψη και γω την δική μου 

αν πχ δεν καταχωρείς τους λογαριασμούς ηλεκτρικού ρεύματος γιατί είναι απλήρωτοι, τότε ¨από άποψη¨ βάζεις τον πελάτη σου να πληρώσει άδικα περισσότερους φόρους. 

στην περίπτωση αυτή δεν θάθελα να μάθω την άποψη του πελάτη σου για σένα 

 

γαμώτο μου δύο 

 

πέρα από το κόλλημα που έχεις με το να βλέπεις τα φορολογικά με ¨απόψεις¨ έχεις και κάτι άλλο 

βαριέσαι να ψάξεις 

άντε να το κάνω εγώ για σένα 

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=87994

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=18193

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=17530&hl

 

τελειώνοντας, άποψή μου είναι ότι πρέπει να αναθεωρήσεις λίγο τις απόψεις σου για τα λογιστικά και φορολογικά και να στρωθείς λίγο στο διάβασμα,

 

καλό σου βράδυ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...