Jump to content
  • 0
FILENIA

ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΔΑΠΑΝΗΣ & ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΤΕΒΕ

Question

ΚΑΛΗΜΕΡΑ , ΠΗΓΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΒΕ ΛΟΓΩ ΤΣΜΕΔΕ ( ΕΝΑΡΞΗ  ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑ ΤΟ 2012 ) ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΤΟΣ  2009 ΕΜΦΑΝΙΖΕ ΣΤΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΔΑΠΑΝΗΣ  ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΚΟΨΕ ΕΝΑΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑΣ ΠΟΣΟΥ 5000,00 ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΕΙ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΑΠΟ ΤΟ 2009 ΕΩΣ ΤΟ 2012 ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑ . ΣΗΜΕΙΩΣΗ : ΤΟ 2009 ΗΤΑΝ ΦΟΙΤΗΤΗΣ . Μου ειπανε οτι σε οποιο προσωπο κοβεται αποδειξη δαπανης θα πρεπει να ασφαλιζεται και σε αυτους . Ευχαριστω

Share this post


Link to post
Share on other sites

18 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Η απόδειξη δαπάνης κόβεται για μία έκτακτη εργασία-πληρωμή που μπορεί να είναι μόνο π.χ.100 euros και μόνο μία φορά.

Που θα βρεί τα χρήματα ο φοιτητής ή ο οποιοσδήποτε για να πληρώνει χιλιάρικα στον ΟΑΕΕ κάθε χρόνο...;;

Θα τα γεννήσει; θα κάνει ληστεία; ή θα του τα δώσει το κράτος...; 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ , ΠΗΓΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΒΕ ΛΟΓΩ ΤΣΜΕΔΕ ( ΕΝΑΡΞΗ  ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑ ΤΟ 2012 ) ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΤΟΣ  2009 ΕΜΦΑΝΙΖΕ ΣΤΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΔΑΠΑΝΗΣ  ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΚΟΨΕ ΕΝΑΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑΣ ΠΟΣΟΥ 5000,00 ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΕΙ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΑΠΟ ΤΟ 2009 ΕΩΣ ΤΟ 2012 ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑ . ΣΗΜΕΙΩΣΗ : ΤΟ 2009 ΗΤΑΝ ΦΟΙΤΗΤΗΣ . Μου ειπανε οτι σε οποιο προσωπο κοβεται αποδειξη δαπανης θα πρεπει να ασφαλιζεται και σε αυτους . Ευχαριστω

επειδή είχα αντίστοιχη περίπτωση, πήραμε μια βεβαίωση από τον επιτηδευματία για το χρονικό διάστημα που αφορά η απόδειξη δαπάνης ( π.χ. από 01/01/2008-31/03/2008 ) και ασφαλίστηκε στον οαεε μόνο για τους 3 μήνες. καλό μεσημέρι.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ , ΠΗΓΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΒΕ ΛΟΓΩ ΤΣΜΕΔΕ ( ΕΝΑΡΞΗ  ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑ ΤΟ 2012 ) ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΤΟΣ  2009 ΕΜΦΑΝΙΖΕ ΣΤΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΔΑΠΑΝΗΣ  ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΚΟΨΕ ΕΝΑΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑΣ ΠΟΣΟΥ 5000,00 ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΕΙ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΑΠΟ ΤΟ 2009 ΕΩΣ ΤΟ 2012 ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑ . ΣΗΜΕΙΩΣΗ : ΤΟ 2009 ΗΤΑΝ ΦΟΙΤΗΤΗΣ . Μου ειπανε οτι σε οποιο προσωπο κοβεται αποδειξη δαπανης θα πρεπει να ασφαλιζεται και σε αυτους . Ευχαριστω

 

 

επειδή είχα αντίστοιχη περίπτωση, πήραμε μια βεβαίωση από τον επιτηδευματία για το χρονικό διάστημα που αφορά η απόδειξη δαπάνης ( π.χ. από 01/01/2008-31/03/2008 ) και ασφαλίστηκε στον οαεε μόνο για τους 3 μήνες. καλό μεσημέρι.

 

Κακώς τον ασφαλίσατε για τρείς μήνες. Και εξηγώ:

 

Σύμφωνα με τον ΚΒΣ (που ίσχυε το 2008):

 

Δεν θεωρούνται επιτηδευματίες:

 

 β) το φυσικό πρόσωπο πλην του ελεύθερου επαγγελματία που παρέχει υπηρεσίες περιστασιακά σε επιτηδευματία ή σε πρόσωπο της παραγράφου 3 του άρθρου αυτού και το σύνολο των ετήσιων αμοιβών του δεν υπερβαίνει το όριο της παραγράφου 5 του άρθρου αυτού για αυτούς που παρέχουν υπηρεσίες, εφόσον δεν είναι επιτηδευματίας από άλλη αιτία,

 

Επίσης από το άρθρο 48 του ν.2238 προβλέπεται στην παρ. 3

 

3.Ως εισόδημα από υπηρεσίες ελευθερίων επαγγελμάτων λογίζεται και κάθε εισόδημα που δεν μπορεί να υπαχθεί σε κάποια από τις κατηγορίες Α' έως Ζ' της παρ. 2 του άρθρου 4.

 

Επομένως επειδή στο εκκαθαριστικό εμφανίζεται εισόδημα από Ζ πηγή δεν καθιστά τον φορολογούμενο επιτηδευματία και άρα υπόχρεο ΟΑΕΕ, εφόσον τα εισοδήματά του αφορούν την παρ. 3 του άρθρου 48.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αυτό ακριβώς ζητάνε και σε εμένα. 

Και ερωτώ πέρα από όλα τα άλλα που συμφωνώ με τον κύριο που έγραψε πιο πάνω.

Το πρώτο και κύριο ΠΔ 258/2005, στο οποίο βασίζεται ο ΟΑΕΕ με ερμηνευτικές εγκυκλίους κτλ, για να ζητήσει αυτά τα χρήματα, ψηφίστικε στις 25/12/2005.

Αν αφορά εισοδήματα, που ήταν προγενέστερα, αυτής της ημερομήνιας, πως μπορεί να αξιώσει ασφάλεια, καθώς ο τότε εργαζόμενος, ήξερε ότι θα κάνει μια δουλειά με τους τότε ασφαλιστικούς όρους/φορολογικούς κτλ? 
Δλδ αν το ήξερε ότι κάποιος για λίγα λεφτά θα του αξιώσει ασφάλιστρα, προφανώς δεν θα το έκανε ή θα το έκανε διαφορετικά κτλ κτλ. 

Τι σκέφτομαι λάθος?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
ΕΦΗΜΕΡΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ
ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
 ΤΕΥΧΟΣ ΠΡΩΤΟ Αρ. Φύλλου 316
28 Δεκεμβρίου 2005
5745
 ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 258
Καταστατικό του Οργανισμού Ασφάλισης Ελευθέρων 
Επαγγελματιών (Ο.Α.Ε.Ε.).
 
Στις περιπτώσεις που από φορολογικές διατάξεις δεν 
υφίσταται υποχρέωση έναρξης εργασιών στην Δ.Ο.Υ., η 
ασφαλιστική σχέση αρχίζει από την πραγματική άσκηση 
του επαγγέλματος. 
Σε κάθε περίπτωση η έναρξη της ασφαλιστικής σχέ−
σης δεν μπορεί να ανατρέξει σε διάστημα μεγαλύτερο 
της πενταετίας, από το χρονικό σημείο κατά το οποίο 
ο Οργανισμός έλαβε με οποιονδήποτε τρόπο γνώση 
της ασφαλιστέας δραστηριότητας.
 
Και ξαναθέτω το ερώτημα. Αυτό πέρασε τον 12/2005. 
Μπορεί να ισχύσει για κάποιον που εργάστηκε με αποδείξεις δαπανών σε περίοδο πιο πριν? 
Μα όταν αυτός ο άνθρωπος εργαζόταν, εργαζόταν γιατί ήξερε ότι έχει ή δεν έχει τις Χ υποχρέωσεις.

Θα εργαζόταν αν ήξερε ότι για να βγάλει 500€ θα κληθεί να πληρώσει 1000€ ?

Για όσους εργάστηκαν πιο μετά.... άγνοια νόμου δεν συγχωρειται, όσο παράλογος και αν είναι.

Αλλά για πιο πρίν? 
Πως μπορεί να ψάχνουν εισοδήματα προ αυτού του π.δ. ?
Όσο ξέρω πιο πριν, δεν υπάρχει κάποιο παρόμοιο π.δ. εκτός αν κάνω λάθος. Λίγο που έψαξα δεν βρήκα. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η νέα απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης, Τίτλος κτήσης από 01-01-2014.

Συμπερένω τα εξείς : 

Έαν κάποιος αμοίβεται με τίτλο κτήσης κινδυνεύει να του ζητήσει ο ΟΑΕΕ ν' ασφαλισθεί και να πληρώνει κανα 3000€ τον χρόνο. Ακόμη κινδυνεύει ο εργοδότης να του πεί το ΙΚΑ οτι θα έπρεπε να τον ασφαλήσει στο ΙΚΑ και να καταλογήσει εισφορές. Ακόμη θα φορολογηθεί ο εργαζόμενος με 26% σαν ελ. επαγ. 

Άρα δεν πρέπει να κάνουμε χρήση του τίτλου κτήσης όταν πρόκειται για αμοιβή απο κάποια υπηρεσία.

Θα ήθελα την άποψη σας καθώς μ' έχουν ζαλήσει και μου ζητάνε να κάνουμε συμφωνητικά για αμοιβή με τίτλο κτήσης.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η νέα απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης, Τίτλος κτήσης από 01-01-2014.

Συμπερένω τα εξείς : 

Έαν κάποιος αμοίβεται με τίτλο κτήσης κινδυνεύει να του ζητήσει ο ΟΑΕΕ ν' ασφαλισθεί και να πληρώνει κανα 3000€ τον χρόνο. Ακόμη κινδυνεύει ο εργοδότης να του πεί το ΙΚΑ οτι θα έπρεπε να τον ασφαλήσει στο ΙΚΑ και να καταλογήσει εισφορές. Ακόμη θα φορολογηθεί ο εργαζόμενος με 26% σαν ελ. επαγ. 

Άρα δεν πρέπει να κάνουμε χρήση του τίτλου κτήσης όταν πρόκειται για αμοιβή απο κάποια υπηρεσία.

Θα ήθελα την άποψη σας καθώς μ' έχουν ζαλήσει και μου ζητάνε να κάνουμε συμφωνητικά για αμοιβή με τίτλο κτήσης.

Κάντα όλα με ημερομηνία  31/12/2014 και κόψτα όλα 12/2014 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η νέα απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης, Τίτλος κτήσης από 01-01-2014.

Συμπερένω τα εξείς : 

Έαν κάποιος αμοίβεται με τίτλο κτήσης κινδυνεύει να του ζητήσει ο ΟΑΕΕ ν' ασφαλισθεί και να πληρώνει κανα 3000€ τον χρόνο. Ακόμη κινδυνεύει ο εργοδότης να του πεί το ΙΚΑ οτι θα έπρεπε να τον ασφαλήσει στο ΙΚΑ και να καταλογήσει εισφορές. Ακόμη θα φορολογηθεί ο εργαζόμενος με 26% σαν ελ. επαγ. 

Άρα δεν πρέπει να κάνουμε χρήση του τίτλου κτήσης όταν πρόκειται για αμοιβή απο κάποια υπηρεσία.

Θα ήθελα την άποψη σας καθώς μ' έχουν ζαλήσει και μου ζητάνε να κάνουμε συμφωνητικά για αμοιβή με τίτλο κτήσης.

Η απόδειξη δαπάνης-τίτλος κτήσης όπως θέλετε πείτε την, θεωρώ πως κρύβει πολλούς "κινδύνους". Το ότι υπάρχει δυνατότητα για κάποιους να τύχουν απαλλαγής υποχρεώσεων τήρησης βιβλίων και έκδοσης βιβλίων του ΚΦΑΣ, δεν σημαίνει αυτόματα πως δεν υπάγονται στην ασφάλιση του ΙΚΑ ή του ΟΑΕΕ  ανάλογα με το πραγματικό γεγονός. Κάποιος που απασχολείται σε μία επιχείρηση και λαμβάνει αμοιβή ή απασχολείται με εξαρτημένη εργασία (συνεπώς ο εργοδότης πρέπει να τον ασφαλίσει στο ΙΚΑ), ή ασκεί επάγγελμα που υπάγεται στην ασφάλιση του ΟΑΕΕ (είναι δυνατό να μην ισχύει τπτ από τα δύο?). Επίσης όταν η εργασία που παρέχεται δεν είναι εξαρτημένη, τότε δεν βλέπω λόγο να μην τίθεται θέμα υπαγωγής στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ (άσχετα με το τι λέει ο ΚΦΑΣ).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΜΑΘΑΙΝΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ Η ΑΛΛΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΣΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ ΟΠΟΥ ΤΑ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΑ ΑΥΤΩΝ ΤΟΥΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΕΣΠΑ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΡΥΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΠΗ ΤΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΔΑΠΑΝΗΣ ,ΑΡΑ ΤΟ ΟΡΙΟ ΓΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΗΡΗΣΗΣ ΒΙΒΛΙΩΝ. ΤΑ ΟΡΙΑ ΛΕΕΙ ΑΥΤΑ ΚΥΜΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ 7500 ΩΣ ΚΑΙ 11000. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΒΑΣΗ ΟΛΑ ΑΥΤΑ Η ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ? ΕΓΩ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ 5000 ΑΦΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟΝ 4172/2013 ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟ ΠΟΛΥΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΤΟΥ ΜΑΡΤΙΟΥ ΤΟΥ 2014.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΜΑΘΑΙΝΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ Η ΑΛΛΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΣΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ ΟΠΟΥ ΤΑ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΑ ΑΥΤΩΝ ΤΟΥΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΕΣΠΑ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΡΥΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΠΗ ΤΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΔΑΠΑΝΗΣ ,ΑΡΑ ΤΟ ΟΡΙΟ ΓΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΗΡΗΣΗΣ ΒΙΒΛΙΩΝ. ΤΑ ΟΡΙΑ ΛΕΕΙ ΑΥΤΑ ΚΥΜΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ 7500 ΩΣ ΚΑΙ 11000. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΒΑΣΗ ΟΛΑ ΑΥΤΑ Η ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ? ΕΓΩ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ 5000 ΑΦΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟΝ 4172/2013 ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟ ΠΟΛΥΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΤΟΥ ΜΑΡΤΙΟΥ ΤΟΥ 2014.

για αυτο γνωριζει κανεις???????

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα,

 

Ενεργοποιώ το θέμα αυτό. Ο ΟΑΕΕ εξακολουθεί να απαιτεί καταβολή εισφορών σωρευτικά για την προηγούμενη 5ετία, όταν δοθείσης ευκαιρίας (1η έναρξη επαγγέλματος), ζητηθεί η εγγραφή, όταν στα εκκαθαριστικά εμφανίζεται εισόδημα από Ελεύθερο επάγγελμα (ασχέτως αν προέρχεται από τον κωδικό 507). Η περίπτωση αφορά πελάτη που επιχείρισε εγγραφή σήμερα και ο οποίος το 2011 στο εκκαθαριστικό του εμφάνιζε εισόδημα Ζ΄πηγής 2000 €. Αυτό προέρχονταν από απόδειξη δαπάνης στον κωδ.507 και αφορούσε αποσπασματικά κάποια σεμινάρια για περίοδο 3 μηνών. Δόθηκαν όλες οι εξηγήσεις στον ΟΑΕΕ με προσκόμιση και της Ε1 καθώς και σχετική βεβαίωση εργοδότη για το χρονικό διάστημα. Είναι ανένδοτοι και ζητούν εισφορές μέχρι και σήμερα για να κάνουν κανονικά την εγγραφή. Εχω κάποιο "όπλο" στην περίπτωση αυτή; Να ξεχάσει μήπως την έναρξη επαγγέλματος; Οπως και οι ίδιοι είπαν, αν σηκωθεί και φύγει όπως πήγε, δεν θα αναζητηθούν εισφορές!  

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Καλημέρα,

 

Φίλε Kotlistianos, πατάνε στο παρακάτω γνωστό ΠΔ. Το ζήτημα είναι το κατά πόσο θεωρείται ότι ασκείται δραστηριότητα και άλλωστε δε θα το διακινδύνευε κάποιος να μην κάνει έναρξη στην περίπτωση αυτή, οπότε θα είχε ήδη εγγραφεί στο ΤΕΒΕ. Ο κάθε λοιπόν ανευθυνοϋπεύθυνος εκεί μέσα, με δικά του κριτήρια βαφτίζει την όποια αποσπασματική ενασχόληση σαν άσκηση πραγματικής δραστηριότητας. Σκέψου και την περίπτωση αποσπασματικού εισοδήματος από διανομή φυλλαδίων! Και όταν βέβαια, πουθενά στα ηλεκτρονικά τους αρχεία δεν προκύπτει οφειλή, αλλά ενεργοποιείται "άμα τη θέα του εκκαθαριστικού" και μάλιστα απενεργοποιείται αν ακυρώσεις το αίτημα της εγγραφής, τότε ποια άλλη ερμηνεία υπάρχει από αυτή του εκβιασμού; Δηλαδή ή πληρώνεις ή ξεχνάς την έναρξη στη ΔΟΥ. Απλά, ας αναλογιστούμε τις χιλιάδες καταχωρήσεις στον κωδικό 507 από αντίστοιχους φορολογούμενους, κάνοντας μια απλή επίσης υπόθεση εργασίας, ότι δηλαδή θα επιχειρούσαν έναρξη κάποια στιγμή σε οποιαδήποτε επιθυμητή δραστηριότητα, τι ακριβώς θα είχαν να αντιμετωπίσουν!

 

ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 258 / 28-12-2005

Καταστατικό του Οργανισμού Ασφάλισης Ελευθέρων 

Επαγγελματιών (Ο.Α.Ε.Ε.).

 

"Στις περιπτώσεις που από φορολογικές διατάξεις δεν υφίσταται υποχρέωση έναρξης εργασιών στην Δ.Ο.Υ., η ασφαλιστική σχέση αρχίζει από την πραγματική άσκηση του επαγγέλματος. 

Σε κάθε περίπτωση η έναρξη της ασφαλιστικής σχέσης δεν μπορεί να ανατρέξει σε διάστημα μεγαλύτερο της πενταετίας, από το χρονικό σημείο κατά το οποίο 

ο Οργανισμός έλαβε με οποιονδήποτε τρόπο γνώση της ασφαλιστέας δραστηριότητας".

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα, επαναφέρω κι εγώ το θέμα μιας και αντιμετωπίζω παρόμοιο προβληματισμό.

Εταιρία δεν προτίθεται να προσλάβει εργαζόμενο για καθημερινή απομακρυσμένη απασχόληση απο το χωρο του, ο οποίος δεν ασκεί κάποια άλλη επαγγελματική δραστηριότητα. Του προτείνει την αμοιβη με απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης ανα τρίμηνο ή και πιο αραιά και σχετικά άτακτα για να δικαιολογει το δηθεν περιστασιακό χαρακτηρα, με συνολική ετήσια αμοιβή τα 5.400 ευρώ,  καθε χρονο για οσα χρονια συνεχιστει η "συνεργασια", υποστηρίζοντας ότι δεν υφίσταται πρόβλημα εφόσον δεν ξεπερνά το ετήσιο όριο των 10.000 ευρω. Επομενως δε μιλαμε για μικροποσο για την παροχη υπηρεσιας μια φορα και μονο. Ο εργαζομενος δεν ασκει καμια αλλη επαγγεματικη δραστηριοτητα

Προτείνει επισης την υπογραφη σύμβασης που δείχνει οτι η παροχη της υπηρεσιας είναι κατ' απαίτηση και περιστασιακή, όχι τακτική και καθημερινή, ώστε να αποφύγει τυχόν πρόβλημα αδήλωτου εργαζόμενου σε περίπτωση ελέγχου από το ΙΚΑ. 

 Σε περίπτωση που ο εργαζόμενος θελήσει κάποια στιγμή να κάνει έναρξη δραστηριότητας και να εγγραφεί στον ΟΑΕΕ, θα αντιμετωπίσει απαίτηση αναδρομικών εισφορών για 5 έτη ή έστω για το διάστημα που αμοίφθηκε με απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης; Γνωρίζετε αν υπάρχει πλέον σχετικη εγκυκλιος ή εξαρταται απο τον υπάλληλο που θα πεσει και θα πατήσει πανω στο ΠΔ 258/2005 για να τον εγγραψει αναδρομικα στα μητρωα;

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 22/10/2015 at 9:33 ΠΜ, kotlistianos said:

Από πότε η πραγματική άσκηση του επαγγέλματος έγινε ταυτόσημη με την περιστασιακή απασχόληση....δεν μπορώ να το καταλάβω...

Κανείς δεν μπόρεσε ποτέ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×