Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ασφάλιση μισθωτου και σε ΟΑΕΕ λογω απ.επ.δαπάνης?


dafy

Ερώτηση

Παρακαλώ σε άμεση βοήθεια λόγω λήξης της ημερομηνίας πληρωμής του τριμήνου.

Συνοπτικά  ερωτώ άν ειναι σωστό μισθωτός με 2 αποδείξεις επ. δαπάνης το χρόνο που αφορούν αμοιβη ελεγκτη ανωνύμων εταιρειών, να εντάσεται όπως μου ζητούν απο το ν ΟΑΕΕ σε υποχρεωτική ασφάλιση στο φορέα. Προσπαθώ να τους εξηγήσω πως δεν είναι επάγγελμα ο έλεγχος που γίνεται απο τα μέλη του Ο.Ε.Ε. στις διάφορες ΑΕ, αλλά είναι ανένδοτοι.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΚΦΕ

Άρθρο 48

2.Στο εισόδημα από υπηρεσίες ελευθερίων επαγγελμάτων περιλαμβάνεται και κάθε αμοιβή που καταβάλλεται:
α) Σε πραγματογνώμονες, διαιτητές, εκκαθαριστές γενικά, ελεγκτές ανώνυμων εταιριών, εκτελεστές διαθηκών, εκκαθαριστές κληρονομιών και κηδεμόνες σχολάζουσας κληρονομιάς.

 

ελευθέριο επάγγελμα δεν μπορεί να αμείβεται με απόδειξη δαπάνης κατ αρχήν....

εκτός αν προβλέπεται διαφορετικά από άλλη άποψη της διοίκησης όπως πχ για ερευνητικά, συγγραφείς δημοσίους υπαλλήλους κτλ.

 

ασφάλιση στον ΟΑΕΕ εννοείται, αφού πρόκειται για ελευθέριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή τα μέλη του Ο.Ε.Ε. που  είναι κατ' επάγγελμα μισθωτοί και υπογράφουν με 1 η 2 αποδείξεις δαπάνης που δεν υπερβαίνουν το ποσό των 5000 ευρώ ετησίως, ως ελεγκτές στις Α.Ε. που δεν υποκεινται σε έλεγχο ορκωτών λογιστών θεωρούνται ελεύθεροι επαγγελματίες και θα πρέπει να ασφαλιστουν και στο ΟΑΕΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρακαλώ σε άμεση βοήθεια λόγω λήξης της ημερομηνίας πληρωμής του τριμήνου.

Συνοπτικά  ερωτώ άν ειναι σωστό μισθωτός με 2 αποδείξεις επ. δαπάνης το χρόνο που αφορούν αμοιβη ελεγκτη ανωνύμων εταιρειών, να εντάσεται όπως μου ζητούν απο το ν ΟΑΕΕ σε υποχρεωτική ασφάλιση στο φορέα. Προσπαθώ να τους εξηγήσω πως δεν είναι επάγγελμα ο έλεγχος που γίνεται απο τα μέλη του Ο.Ε.Ε. στις διάφορες ΑΕ, αλλά είναι ανένδοτοι.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρω.

Έχω άλλη απορία. Ο ΟΑΕΕ πως το ανακάλυψε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΦΕ

Άρθρο 48

2.Στο εισόδημα από υπηρεσίες ελευθερίων επαγγελμάτων περιλαμβάνεται και κάθε αμοιβή που καταβάλλεται:

α) Σε πραγματογνώμονες, διαιτητές, εκκαθαριστές γενικά, ελεγκτές ανώνυμων εταιριών, εκτελεστές διαθηκών, εκκαθαριστές κληρονομιών και κηδεμόνες σχολάζουσας κληρονομιάς.

 

ελευθέριο επάγγελμα δεν μπορεί να αμείβεται με απόδειξη δαπάνης κατ αρχήν....

εκτός αν προβλέπεται διαφορετικά από άλλη άποψη της διοίκησης όπως πχ για ερευνητικά, συγγραφείς δημοσίους υπαλλήλους κτλ.

 

ασφάλιση στον ΟΑΕΕ εννοείται, αφού πρόκειται για ελευθέριο.

Δηλαδή παίρνουμε μερικά 100άρικα το χρόνο και θα ασφαλιστούμε στον ΟΑΕΕ ?

Πάνε καλά οι άνθρωποι ?

Πάντως γνώμη μου είναι οτι ο νομοθέτης εννοεί τους κατ' επάγγελμα ελεγκτές και όχι τους περιστασιακά ελέγχοντες.

Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται διευκρίνηση 

Και να εκφράσω και εγώ την απορία . 

Πως διάβολο Θα το ανακαλύψει  ο ΟΑΕΕ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί καποιος προφανώς θα ζήτησε ΤΠΥ και θα πήγε να ζητήσει απαλλαγή για εναρξη απο τον ΟΑΕΕ

Δεν ειναι τοσο προχωρημένος ο ΟΑΕΕ για να το βρήκε μόνος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απο ΚΒΣ (αφου αφορα το 2009 και άρα ίσχυε ο ΚΒΣ)

ΑΡΘΡΟ 2....

Δεν θεωρούνται επιτηδευματίες:
 α) ο αγρότης και η αγροτική εκμετάλλευση που ορίζονται από τα άρθρα 41 και 42 του ν.2859/2000 (ΦΕΚ 248 A΄), εφόσον δεν έχουν ενταχθεί για τη δραστηριότητά τους αυτή στο κανονικό καθεστώς του νόμου αυτού,
 β) το φυσικό πρόσωπο πλην του ελεύθερου επαγγελματία που παρέχει υπηρεσίες περιστασιακά σε επιτηδευματία ή σε πρόσωπο της παραγράφου 3 του άρθρου αυτού και το σύνολο των ετήσιων αμοιβών του δεν υπερβαίνει το όριο της παραγράφου 5 του άρθρου αυτού για αυτούς που παρέχουν υπηρεσίες, εφόσον δεν είναι επιτηδευματίας από άλλη αιτία,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο ΟΑΕΕ το ανακαλύπτει γιατί για κάθε νέα εγγραφή ή για κάθε εξαίρεση ασφάλισης ζητάει εκκαθαριστικά των τελευταίων ετών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο ΟΑΕΕ το ανακαλύπτει γιατί για κάθε νέα εγγραφή ή για κάθε εξαίρεση ασφάλισης ζητάει εκκαθαριστικά των τελευταίων ετών...

Ειναι υποχρεως σε ασφαλιση στον ΟΑΕΕ

Μπορεί να πάρει απαλλαγη αν ειναι ασφαλισμένος μετα την 1/1/93 κι αυτο οχι για πολύ γιατι θα αλλα΄ξει ο κανονισμός και θα τους ξαναμαζέψουν ολους πισω

Εαν εχει ασφαλιστει πρωτη φορά πριν το 1993 παίρνει απαλλαγή μονο για την ιατροφαρμακευτικη καλυψη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αρθρο  48 ν.2238/94 ΚΦΕ

1.Εισόδημα από υπηρεσίες ελευθερίων επαγγελμάτων είναι οι αμοιβές από την άσκηση του ελευθέριου επαγγέλματος του ιατρού, οδοντιάτρου, κτηνιάτρου, φυσιοθεραπευτή, βιολόγου, ψυχολόγου, μαίας, δικηγόρου, δικολάβου, συμβολαιογράφου, άμισθου υποθηκοφύλακα, δικαστικού επιμελητή, αρχιτέκτονα, μηχανικού, τοπογράφου, χημικού, γεωπόνου, γεωλόγου, δασολόγου, ωκεανογράφου, σχεδιαστή, δημοσιογράφου, συγγραφέα, διερμηνέα, ξεναγού, μεταφραστή, καθηγητή ή δασκάλου, καλλιτέχνη γλύπτη ή ζωγράφου ή σκιτσογράφου ή χαράκτη, ηθοποιού, εκτελεστή μουσικών έργων ή μουσουργού, καλλιτεχνών των κέντρων διασκέδασης, χορευτή, χορογράφου, σκηνοθέτη, σκηνογράφου, ενδυματολόγου, διακοσμητή, οικονομολόγου, αναλυτή, προγραμματιστή, ερευνητή ή συμβούλου επιχειρήσεων, λογιστή ή φοροτέχνη, αναλογιστή, κοινωνιολόγου, κοινωνικού λειτουργού και εμπειρογνώμονα.

Κατονομάζονται οι ασκουντες ελευθέριο επάγγελμα

Πουθενά δεν αναφέρεται ο ελεγκτής Α.Ε.

 

Καί στην συνέχεια

 

 

2.Στο εισόδημα από υπηρεσίες ελευθερίων επαγγελμάτων περιλαμβάνεται και κάθε αμοιβή που καταβάλλεται:

α) Σε πραγματογνώμονες, διαιτητές, εκκαθαριστές γενικά, ελεγκτές ανώνυμων εταιριών, εκτελεστές διαθηκών, εκκαθαριστές κληρονομιών και κηδεμόνες σχολάζουσας κληρονομιάς.

β) Σε συγγραφείς και μουσουργούς από συγγραφικά δικαιώματα γενικά.

γ) Σε αντιπροσώπους επαγγελματικών οργανώσεων και ιδιώτες για τη συμμετοχή τους σε κάθε είδους επιτροπές ή συμβούλια, από το Δημόσιο, νομικά πρόσωπα δημοσίου ή ιδιωτικού δικαίου, σωματεία, ιδρύματα, συνεταιρισμούς και οργανισμούς γενικά.

δ) Στη σύζυγο ή στο σύζυγο λόγω διατροφής, η οποία επιδικάστηκε σε αυτούς ή συμφωνήθηκε με συμβολαιογραφική πράξη. Το ποσό της διατροφής που καταβάλλεται σε τέκνα, από οποιαδήποτε αιτία, δεν θεωρείται εισόδημα τους.

 

Εδώ αναφέρονται οι ελεγκτές ανώνυμων εταιριών , 

 

Να υποθέσω οτι ο σύζυγος ή η σύζυγος λόγω διατροφής , πρέπει να σφαλιστούν στον ΟΑΕΕ ?

 

 

 

Επίσης

Ακόμα από τη διοίκηση διευκρινίστηκε ή έγινε δεκτό ότι ελεύθεροι επαγγελματίες είναι οι ορκωτοί λογιστές (Α 27607/57 και Γνωμ. ΝΣΚ 348/1987), τα παραϊατρικά επαγγέλματα, οι μαλάκτες (μασέρ) (Κ 3825/59), ο θεραπευτής κάλων, οστράκων, νυχιών κ.λπ. ως παραϊατρικό επάγγελμα (Μ 262/87), ο αναλογιστής ασφαλιστικών επιχειρήσεων (ΠΟΛ 127/87) οι σχεδιαστές υφασμάτων (η μεταφορά του σχεδίου σε ύφασμα τρίτων με δικά του μέσα είναι εργασία φασόν) (ΠΟΛ 298/87), μεταφραστές γραπτού λόγου (Α 12367 ΠΟΛ 160/73), κοινωνιολόγοι (Δ 5725 ΠΟΛ 257/71), ψυχολόγοι – παιδοψυχολόγοι (Ε 11990 ΠΟΛ 132/83) και βιολόγοι, Γεωλόγοι, Ωκεανογράφοι (Εγκ Α 9553/84).

Κοινό χαρακτηριστικό γνώρισμα των επαγγελμάτων αυτών, είναι η παροχή ανεξάρτητων υπηρεσιών από πρόσωπα που έχουν επιστημονικές, καλλιτεχνικές ή ειδικές γνώσεις, δηλαδή κατά την παροχή των υπηρεσιών αυτών προέχει το πνευματικό ή καλλιτεχνικό στοιχείο. Τα ελευθέρια επαγγέλματα κατανομάζονται ρητά στην παρ. 1 του άρθρου 48 του Ν. 2238/94

 

 

Ταύτα 

Και ένεκα τούτου διατελώ εν συγχύσει , και  θα την κοπανήσω αύριο πρωί και θα επιστέφω την Τρίτη το βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αρθρο  48 ν.2238/94 ΚΦΕ

1.Εισόδημα από υπηρεσίες ελευθερίων επαγγελμάτων είναι οι αμοιβές από την άσκηση του ελευθέριου επαγγέλματος του ιατρού, οδοντιάτρου, κτηνιάτρου, φυσιοθεραπευτή, βιολόγου, ψυχολόγου, μαίας, δικηγόρου, δικολάβου, συμβολαιογράφου, άμισθου υποθηκοφύλακα, δικαστικού επιμελητή, αρχιτέκτονα, μηχανικού, τοπογράφου, χημικού, γεωπόνου, γεωλόγου, δασολόγου, ωκεανογράφου, σχεδιαστή, δημοσιογράφου, συγγραφέα, διερμηνέα, ξεναγού, μεταφραστή, καθηγητή ή δασκάλου, καλλιτέχνη γλύπτη ή ζωγράφου ή σκιτσογράφου ή χαράκτη, ηθοποιού, εκτελεστή μουσικών έργων ή μουσουργού, καλλιτεχνών των κέντρων διασκέδασης, χορευτή, χορογράφου, σκηνοθέτη, σκηνογράφου, ενδυματολόγου, διακοσμητή, οικονομολόγου, αναλυτή, προγραμματιστή, ερευνητή ή συμβούλου επιχειρήσεων, λογιστή ή φοροτέχνη, αναλογιστή, κοινωνιολόγου, κοινωνικού λειτουργού και εμπειρογνώμονα.

Κατονομάζονται οι ασκουντες ελευθέριο επάγγελμα

Πουθενά δεν αναφέρεται ο ελεγκτής Α.Ε.

 

Καί στην συνέχεια

 

 

2.Στο εισόδημα από υπηρεσίες ελευθερίων επαγγελμάτων περιλαμβάνεται και κάθε αμοιβή που καταβάλλεται:

α) Σε πραγματογνώμονες, διαιτητές, εκκαθαριστές γενικά, ελεγκτές ανώνυμων εταιριών, εκτελεστές διαθηκών, εκκαθαριστές κληρονομιών και κηδεμόνες σχολάζουσας κληρονομιάς.

β) Σε συγγραφείς και μουσουργούς από συγγραφικά δικαιώματα γενικά.

γ) Σε αντιπροσώπους επαγγελματικών οργανώσεων και ιδιώτες για τη συμμετοχή τους σε κάθε είδους επιτροπές ή συμβούλια, από το Δημόσιο, νομικά πρόσωπα δημοσίου ή ιδιωτικού δικαίου, σωματεία, ιδρύματα, συνεταιρισμούς και οργανισμούς γενικά.

δ) Στη σύζυγο ή στο σύζυγο λόγω διατροφής, η οποία επιδικάστηκε σε αυτούς ή συμφωνήθηκε με συμβολαιογραφική πράξη. Το ποσό της διατροφής που καταβάλλεται σε τέκνα, από οποιαδήποτε αιτία, δεν θεωρείται εισόδημα τους.

 

Εδώ αναφέρονται οι ελεγκτές ανώνυμων εταιριών , 

 

Να υποθέσω οτι ο σύζυγος ή η σύζυγος λόγω διατροφής , πρέπει να σφαλιστούν στον ΟΑΕΕ ?

 

 

 

Επίσης

Ακόμα από τη διοίκηση διευκρινίστηκε ή έγινε δεκτό ότι ελεύθεροι επαγγελματίες είναι οι ορκωτοί λογιστές (Α 27607/57 και Γνωμ. ΝΣΚ 348/1987), τα παραϊατρικά επαγγέλματα, οι μαλάκτες (μασέρ) (Κ 3825/59), ο θεραπευτής κάλων, οστράκων, νυχιών κ.λπ. ως παραϊατρικό επάγγελμα (Μ 262/87), ο αναλογιστής ασφαλιστικών επιχειρήσεων (ΠΟΛ 127/87) οι σχεδιαστές υφασμάτων (η μεταφορά του σχεδίου σε ύφασμα τρίτων με δικά του μέσα είναι εργασία φασόν) (ΠΟΛ 298/87), μεταφραστές γραπτού λόγου (Α 12367 ΠΟΛ 160/73), κοινωνιολόγοι (Δ 5725 ΠΟΛ 257/71), ψυχολόγοι – παιδοψυχολόγοι (Ε 11990 ΠΟΛ 132/83) και βιολόγοι, Γεωλόγοι, Ωκεανογράφοι (Εγκ Α 9553/84).

Κοινό χαρακτηριστικό γνώρισμα των επαγγελμάτων αυτών, είναι η παροχή ανεξάρτητων υπηρεσιών από πρόσωπα που έχουν επιστημονικές, καλλιτεχνικές ή ειδικές γνώσεις, δηλαδή κατά την παροχή των υπηρεσιών αυτών προέχει το πνευματικό ή καλλιτεχνικό στοιχείο. Τα ελευθέρια επαγγέλματα κατανομάζονται ρητά στην παρ. 1 του άρθρου 48 του Ν. 2238/94

 

 

Ταύτα 

Και ένεκα τούτου διατελώ εν συγχύσει , και  θα την κοπανήσω αύριο πρωί και θα επιστέφω την Τρίτη το βράδυ

Οχι να μην το υποθέσεις

Απλα λέει οτι ως αντιπροσωποι του ανηλικου δεν ασκουν επαγγελμα και η διατροφη δεν αποτελεί εισοδημα γι αυτους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οχι να μην το υποθέσεις

Απλα λέει οτι ως αντιπροσωποι του ανηλικου δεν ασκουν επαγγελμα και η διατροφη δεν αποτελεί εισοδημα γι αυτους 

Δλδ το συμπέρασμα είναι ότι οι ελεγκτές ΑΕ είναι ελευθεροι επαγγελματίες κ πρέπει να ασφαλισθούν στον ΟΑΕΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο ΟΑΕΕ  μου το εκανε γνωστο οταν πηγα να κανω έναρξη εργασιων ως λογιστης ελευθερος επαγγελματιας και μου ζητησε τα εκκαθαριστικα των 5 τελευταιων ετων.

Ειμαι ασφαλισμενος πριν το 1993 και ακουσα οτι ψηφιστηκε προσφατα νεος νομος που απαλλάσει και εμας απο την ασφαλιση του ΟΑΕΕ αν ειμαστε και μισθωτοι παραλληλα αλλα δεν ξερω αν εχει αναδρομικη ισχυ, αλλα και ουτε ποιος ειναι.

Επισης, ψαχνω την εγκυκλιο του ΤΕΒΕ 29/1996 αλλα και τη νομικη γνωμοδοτηση 33/1973 που αφορα το θεμα μου αλλα δεν τις βρισκω πουθενα.

Αν μπορειτε να με βοηθησετε σ΄αυτο θα το εκτιμουσα πολυ.

 

Ψαχνοντας το Προεδρικο διαταγμα 258, ΦΕΚ 316/2005, αρθρο 9 σελιδα 5749 αναφέρει οτι στις περιπτωσεις που απο φορολογικες διαταξεις δεν υφισταται υποχρεωση εναρξης εργασιων στη ΔΟΥ η ασφαλιστικη σχεση αρχιζει απο την πραγματικη ασκηση του επαγγελματος και σε καθε περιπτωση οχι περαν της 5ετιας.

 

Με αυτη τη λογικη ο ΟΑΕΕ θα πρεπει να στειλει πλεον στο Ο.Ε.Ε. γνωστοποίηση πως ολα τα μελη του να μην υπογραφουν το πιστοποιητικο ελεγχου αν πρωτα δεν γραφουν στο Ταμείο του καθως επισης και στους ελεγκτες του Δημοσίου-Νομαρχιας που ερχονται στις ΑΕ για να πιστοποιησουν τις εγγραφες αυξησης κεφαλαιου κλπ-κλπ.και πληρωνονται με αποδειξη δαπανης 150 ευρω, να ανοιξουν βιβλια ελευθερου επαγγελματια.

 

Παραφροσυνη στο μεγαλειο της. Το θεμα ειναι μεγαλο και σοβαρο για το κλαδο μας.

 

Ζητησα τη βοηθεια απο το Επιμελητηριο και περιμενω τις δικες τους ενεργειες, αλλα και ο χρονος απο την προεγγραφη μου τελειωνει και πρεπει να προχωρησω στην εγγραφη για να μην καταλογισουν το προστιμο εκπροθεσμου πληρωμης του τριμηνου.

 

Ευχαριστω για το χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δλδ το συμπέρασμα είναι ότι οι ελεγκτές ΑΕ είναι ελευθεροι επαγγελματίες κ πρέπει να ασφαλισθούν στον ΟΑΕΕ?

Αν διαβάσεις τα παραπάνω το συμπέρασμα ειναι το εξής¨:

Θέλει να κανει εναρξη γιατι καποιοι θελουν ΤΠΥ

ΚΑΔ ελεγκτης ΑΕ δεν υπάρχει 

Υπάρχουν καδ ασκησης οικονομικού επαγγελματος 

Ο καδ καθορίζει την ασφάλιση στον ΟΑΕΕ και η ασκηση οικονομικού επαγγελματος ειναι ελευθεριο.

Ο συναδελφος προφανώς προσπαθεί να αποδείξει οτι τα εσοδα θα ειναι μονο σαν ελεγκτης πραγμα που ο ΟΑΕΕ δεν δέχεται.

Απαλλαγή μπορεί να πάρει μονο για τους λόγους που εγραψα παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οχι να μην το υποθέσεις

Απλα λέει οτι ως αντιπροσωποι του ανηλικου δεν ασκουν επαγγελμα και η διατροφη δεν αποτελεί εισοδημα γι αυτους 

 

 

Καλά δεν αντελήφθης ότι έκανα χιούμορ ?

 

 

Πού το λέει ?  ...... και μάλιστα ''Απλά" ???

Πολύ σίγουρη , άνετη , απόλυτη , και με μεγάλη αυτοπεποίθηση  στις απαντήσεις σου ,σε  βρίσκω !!!!!!!

 

Τώρα,  τί λέει κατά την γνώμη μου ?

Στο εν λόγω άρθρο καθορίζονται-χαρακτηρίζονται τα εισοδήματα τα θεωρούμενα ως εισοδήματα αποκτώμενα και δηλούμενα 

από ελευθέρια επαγγέλματα .

Παράγραφος 1. Τα αποκτώμενα από ασκούντες ελευθέριο επάγγελμα ελεύθερους επαγγελματίες , οι οποίοι κατονομάζονται αναλυτικώς και επακριβώς , και στους οποίους δεν περιλαμβάνεται ο ελεγκτής Α.Ε.

 

Παράγραφος 2.  Τα αποκτώμενα από άλλες κατηγορίες φορολογουμένων , στους οποίους περιλαμβάνονται και οι ελεγκτές Α.Ε. , οι οποίοι δεν είναι ελεύθεροι   επαγγελματίες , αλλά τα εισοδήματά τους δηλώνονται ως εισοδήματα από ελευθέρια επαγγέλματα .

 

Η άποψη δε αυτή ενισχύεται από το γεγονός ότι ο νομοθέτης,στον ίδιο νόμο και στο ίδιο άρθρο , διαχωρίζει τις δυο κατηγορίες φορολογουμένων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλά δεν αντελήφθης ότι έκανα χιούμορ ?

 

 

Πού το λέει ?  ...... και μάλιστα ''Απλά" ???

Πολύ σίγουρη , άνετη , απόλυτη , και με μεγάλη αυτοπεποίθηση  στις απαντήσεις σου ,σε  βρίσκω !!!!!!!

 

Τώρα,  τί λέει κατά την γνώμη μου ?

Στο εν λόγω άρθρο καθορίζονται-χαρακτηρίζονται τα εισοδήματα τα θεωρούμενα ως εισοδήματα αποκτώμενα και δηλούμενα 

από ελευθέρια επαγγέλματα .

Παράγραφος 1. Τα αποκτώμενα από ασκούντες ελευθέριο επάγγελμα ελεύθερους επαγγελματίες , οι οποίοι κατονομάζονται αναλυτικώς και επακριβώς , και στους οποίους δεν περιλαμβάνεται ο ελεγκτής Α.Ε.

 

Παράγραφος 2.  Τα αποκτώμενα από άλλες κατηγορίες φορολογουμένων , στους οποίους περιλαμβάνονται και οι ελεγκτές Α.Ε. , οι οποίοι δεν είναι ελεύθεροι   επαγγελματίες , αλλά τα εισοδήματά τους δηλώνονται ως εισοδήματα από ελευθέρια επαγγέλματα .

 

Η άποψη δε αυτή ενισχύεται από το γεγονός ότι ο νομοθέτης,στον ίδιο νόμο και στο ίδιο άρθρο , διαχωρίζει τις δυο κατηγορίες φορολογουμένων 

Το καταλαβα αλλα μ΄αρεσει να σε πικαρω 

μ΄αρεσουν οι απαντήσεις σου

και πλακα πλακα ο ΟΑΕΕ εχει χάσει τα αυγα και τα πασχαλια σε οσους πανε για εναρξη κι εχουν τετοιες αμοιβες με αποδειξη επαγγελματικης δαπανης ζητάει αναδρομικη ασφάλιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητοί καλησπέρα, 

 

θα με τρελάνουν.

 

Πάω να κάνω έναρξη, ήμουν παλαιότερα (προ 9ετίας...) ξανά στο ΤΕΒΕ τότε. 

 

Μου ζητάνε σε όλο αυτό το μεσοδιάστημα, όλα τα εκκαθαριστικά. ΌΛΑ όχι μονο των 5 τελευταίων ετών, με σκοπό να δουν μήπως είχα εισοδήματα που τους αφορούν και με ασφαλίσουν αναδρομικά για τότε...

Εγώ σχεδόν κάθε χρονιά, πέρα από μισθωτός, όλο και κάποια εξτρά δουλειά θα έκανα, και θα είχα μερικές επαγγελματικές δαπάνες (ποτέ πάνω από 5000€ φυσικά τον χρόνο, τις περισσότερες φορές πολύ πολύ χαμηλότερα). 
Αυτό τώρα, πρέπει λέει να τους παω εγώ για 8 χρόνια, πριν, την σύμβαση, τις αποδείξεις δαπανών που είχα τότε, αλλιώς θα με ασφαλίσουν αναδρομικά. 
Μερικά τα έχω μερικά όχι, κυρίως αυτά που είναι 7 ετών δεν βρίσκω, τα άλλα τα έχω όλα. 

Ρωτάω, μπορεί να πάει αναδρομικά να σε ασφαλίσει για 7 χρόνια πρίν? Δεν υπάρχει κάποιο όριο, εφόσον δεν έχει βεβαιωθεί κάτι, πχ 5 ετών για αυτά τα θέματα?
Θα σηκώσω το σπίτι να τα βρώ, κάπου θα υπάρχουν, αλλά μου φαίνεται παράλογο. 

Αν υποθέσουμε πως δεν τα βρίσκω, είμαι καταδικασμένος να μην ασκήσω ποτέ ελεύθερο επαγγελμα? Δεν καταλαβαίνω, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί είναι υποχρεωμένος κάποιος που αμοίβεται με απόδειξη δαπανών να έχει κάνει σύμβαση και πρέπει να τους τη πας...??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν το διατύπωσα καλά, να φέρω τέλος πάντων ότι έχω από τότε είτε κάποια σύμβαση, είτε το στέλεχος, κάτι τέλοσπάντων που δείχνει τι είναι αυτό το ποσό απο "ελευθερια επαγγελματα" που τους υποψιάζει.

Προφανώς ναι, δεν έχω σύμβαση αν έχω αποδείξεις δαπανών. 

Ξεσήκωσα το σπίτι, το μόνο που βρήκα είναι το αποδεικτικό των ΕΛΤΑ που τους τα έστειλα, και άρα (το 2006) λέω εγώ, καλώς δεν τα έχω όλα αυτά, γιατί όλα αυτά πλέον τα έχει η ΔΟΥ. 

Σημειωτέων για ΟΛΑ τα άλλα χρόνια, έχω τα χαρτιά που χρειάζονται, και φαίνεται ότι είναι απλή επαγγελματική δαπάνη.

Με 2 λόγια ο τρόπος για να βρώ τα χαρτιά τότε είναι ο εξής. 

Είτε πάω στην ΔΟΥ να τα ψάξω (προφανώς και δεν παίζει)

ή να απευθυνθώ στην εταιρία τότε, μήπως έχει κάτι να μου δώσει.

Έχω επίσης την δήλωση, που φαίνεται το αντίστοιχο κουτάκι που είναι το ποσό (το κουτάκι Ζ πηγής, ειδοματα που δεν υπαγονται σε άλλες κατηγορίες της παραγράφου 4). 

 

Μα λέω, η εφορία, δεν είχε πρόβλημα και πήρα και επιστροφή και όλα. 
Όχι μου λέει, έστω και 500€ να είναι το πόσο, θα εξαρτηθεί από το αντικείμενο εργασίας που ήταν, και ας είχες επαγγελματική δαπάνη και ας ήσουν εντάξει με την εφορία, εμείς μπορεί να σε υπαγάγουμε κανονικά σαν ασφαλισμένο για αυτό το διάστημα. 

 

Βρήκα το επισυνημμένο έγγραφο πιο κάτω,  που λέει ότι σε περίπτωση επανεγγραφής δεν υπάρχει η 5ετία και μπορεί η αναδρομική ισχύ ασφάλισης να πάει και πολύ πιο πίσω.

ΟΚ δεκτόν.

 

Ρωτάω εγώ τώρα, με τι μέσα όμως μπορούν να μου ζητήσουν να με ελέγξουν? Είναι δυνατόν να μου ζητάνε κάτι το οποίο δεν είμαι υποχρεωμένος να έχω? 

Εγώ αυτά τα έστειλα στην ΔΟΥ σε κλειστό φάκελο, έχω και το αποδεικτικό των ΕΛΤΑ (γιαυτό δεν τα βρίσκω), 7-8 χρόνια μετά, θα έπρεπε να τα έχω?

Δλδ αν τρελαθούν, και ζητάγαν 15 ετών πίσω, θα έπρεπε ο κάθε ασφαλισμένος να τρέξει 15 χρόνια πρίν να τους ξεδιαλύνει την υποψία?

ΟΚ Αν το αποδείξουν, έχει καλώς να το δεκτό, αλλά πως το αποδεικνύουν? δια της ελλείψεως δικιας μου στήριξης? 

Δεν καταλαβαίνω...

12-2009.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...