Προς το περιεχόμενο
  • 0

Aιτηση ρυθμισης με απαλλαγη των προσαυξησεων και οφειλες απο 1/1/2013


dodos

Ερώτηση

φυσικο προσωπο εχει οφειλες μεχρι 31/12/2012 ποσο 3000

και απο 1/01/2013 και μετα οφειλες αξιας 550 ευρω.

για να μπει στην εφαρμογη του ταξις για αιτηση ρυθμισης με απαλλαγη των προσαυξησεων εννοειται

 

1.οτι θα αφορα τα ποσα μεχρι 31/12/2012 δηλαδη τα 3000?

 

2.με τα 550 τι πρεπει να εχει κανει να τα εχει εξοφληση υποχρεωτικα ?

 

3.ρωταω γιατι η εφαρμογη βγαζει το σχετικο μηνυμα οτι πρεπει να τακτοποιησετε τις οφειλες

για τα μετα την 1/01/2013 για να προχωρησετε ,αλλα σε αφηνει να προχωρησεις ...

 

4.ν υποβαλλω την αιτηση για τα 3000 και να του βγαλω μια ταυτοτητα πληρωμης για τα 550 να αρχισει να πληρωνει ενα μερος απο αυτα ?

θα εχει προβλημα ?

πρεπει να εχει εξοφληση ολο το ποσο των 550 ?

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Για τα χρέη του 2013 μπορείς να κάνεις πάγια ρύθμιση

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ 550 ΠΑΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΜΕ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΩΝ ΤΩΝ ΟΦΕΙΛΩΝ ΤΟΥ 2012 Η ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ?

ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΦΕΙΛΗ ΤΟΥ 2013 ΑΡΚΕΙ ?

 

ΤΟ ΡΩΤΑΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ 550 ΛΗΞΗΠΡΟΘΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΑ 183

ΑΝ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΡΥΘΜΙΣΗ ΓΙΑ ΤΑ 183  ΤΟΥ 2013 ,ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ 367 ΤΟΥ 2013 ,ΚΑΙ ΤΟΥ

ΚΑΝΩ ΡΥΘΜΙΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΦΕΙΛΕΣ ΤΟΥ 2012 ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΜΑΝΤΑΡΑ.

 

ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΡΥΘΜΙΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΤΟΥ 2012 ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΠΛΗ ΟΦΕΙΛΗΣ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΕΩΣ 31/12/2013 ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΤΟΥ 2013 ΘΑ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρώτα θα κανεις την ρύθμιση με τις απαλλαγές προσαυξήσεων για τα χρέη μέχρι 2012
Αφού επικυρωθεί θα κάνεις την πάγια ρύθμιση

Θα σου εμφανίσει στην επιλογή α) τα ληξιπρόθεσμα (183,00) και στην β) τα μη ληξιπρόθεσμα (το υπόλοιπο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρώτα θα κανεις την ρύθμιση με τις απαλλαγές προσαυξήσεων για τα χρέη μέχρι 2012

Αφού επικυρωθεί θα κάνεις την πάγια ρύθμιση

Θα σου εμφανίσει στην επιλογή α) τα ληξιπρόθεσμα (183,00) και στην β) τα μη ληξιπρόθεσμα (το υπόλοιπο)

EYXAΡΙΣΤΩ ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΝ ΠΑΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω που ρωτησα στο ταχις για το θεμα αυτο μου λεει ο υπαλληλος εφοσον κανει την Ρ1 και επικυρωθει δν προκειται να χαθει αμα δν κανει και την Ρ2 εχει περασει ενας μηνας περιπου

και η ρυθμιση του πελατη ειναι ακομα ενεργη.. Οπως επισης αυτοι μου ειπαν οτι εμεις εδω δν βλεπουμε αυτα τα μηνυματα που σας εμφανιζονται... Τρεχα γυρευε τι γινετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

EYXAΡΙΣΤΩ ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΝ ΠΑΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ?

 

Για να ισχύσει η ρύθμιση με την απαλλαγή προσαυξήσεων πρέπει να ρυθμιστούν και οι ληξιπροθεσμες από 01/01/13.

Η πάγια πρέπει να γίνει άμεσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα,

μια βοήθεια θα ήθελα

κάναμε ρύθμιση χρεών ικα 2013 και έχω στα χέρια μου την απόφαση η οποία αναφέρει τις οφειλόμενες εισφορές, τα πρόσθετα τέλη και τόκους απόφασης

τα ερωτήματα είναι δυο :

  • σε ποιον λογαριασμό του λογ.σχεδίου να καταχωρήσω τους τόκους απόφασης?? κάποιον διαφορετικό από τον 81.00.01 προσαυξήσεις ικα??
  • και να χρεώσω με μια εγγραφή τα πρόσθετα τέλη και τους τόκους ωστε να βαρύνω αυτήν την χρήση ή να σε κάθε πληρωμή ( 12 δόσεις ) να κάνω εγγραφές των προσαυξήσεων?

ευχαριστώ πολύ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα ! Θα ηθελα να κανω και εγω μια διευκρινηση .  Πελατης εχει ληξιπροθεσμο υπολοιπο για το οικονομικο ετος 2012   967,00 ευρω και για το οικονομικο ετος 2013 ληξιπροθεσμο υπολοιπο 491,00 . Οταν κανω αιτηση ρυθμισης με απαλλαγη προσαυξησεων μου εμφανιζει μηνυμα για να τακτοποιησει ολες τις ληξιπροθεσμες ατομικες οφειλες απο την 01/01/2013 προκειμενου να τηρηθει 

η ρυθμιση . Αρα αν καταλαβα καλα , για να εγκριθει η ρυθμιση πρεπει να πληρωσει τις εκκρεμοτητες του για το 2013 ( 491,00) και μετα να μην υπαρχει προβλημα ;  Με την παγια ρυθμιση που ειδα περιεχει ολα τα προηγουμενα συν ενα μη ληξιπροθεσμο υπολοιπο του 13 και γινεται μεχρι 12 δοσεις , με το ποσο των οποιων ομως δεν συμφωνει ο πελατης  . Μπορει καποιος να με καθοδηγησει τι να κανω ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα ! Θα ηθελα να κανω και εγω μια διευκρινηση .  Πελατης εχει ληξιπροθεσμο υπολοιπο για το οικονομικο ετος 2012   967,00 ευρω και για το οικονομικο ετος 2013 ληξιπροθεσμο υπολοιπο 491,00 . Οταν κανω αιτηση ρυθμισης με απαλλαγη προσαυξησεων μου εμφανιζει μηνυμα για να τακτοποιησει ολες τις ληξιπροθεσμες ατομικες οφειλες απο την 01/01/2013 προκειμενου να τηρηθει 

η ρυθμιση . Αρα αν καταλαβα καλα , για να εγκριθει η ρυθμιση πρεπει να πληρωσει τις εκκρεμοτητες του για το 2013 ( 491,00) και μετα να μην υπαρχει προβλημα ; ΚΑΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ Με την παγια ρυθμιση που ειδα περιεχει ολα τα προηγουμενα συν ενα μη ληξιπροθεσμο υπολοιπο του 13 και γινεται μεχρι 12 δοσεις , με το ποσο των οποιων ομως δεν συμφωνει ο πελατης  . Μπορει καποιος να με καθοδηγησει τι να κανω ; ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ

Πες του εάν δεν του αρέσει να πάει στην ΔΟΥ ...

Κι αν του κάνουν ρύθμιση σφύρα μου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστω και παλι για την πολυτιμη βοηθεια ! Ο συγκεκριμενος πηγε στην τραπεζα και του ειπαν απο εκει οτι δεν χρεαζεται ρυθμιση και οτι μπορει να γινει η δουλεια με μια ταυτοτητα οφειλης ! 

Ισχυει αυτο ; ο συγκεκριμενος θα σφυριζει μονο οταν ερθει η ωρα της πληρωμης !  Και κλεφτικα κιολας :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστω και παλι για την πολυτιμη βοηθεια ! Ο συγκεκριμενος πηγε στην τραπεζα και του ειπαν απο εκει οτι δεν χρεαζεται ρυθμιση και οτι μπορει να γινει η δουλεια με μια ταυτοτητα οφειλης ! 

Ισχυει αυτο ; ο συγκεκριμενος θα σφυριζει μονο οταν ερθει η ωρα της πληρωμης !  Και κλεφτικα κιολας :P

Όπως είπαμε κι εδώ: http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=92734&page=4#entry593229

ή με Τ.Ρ.Ο.

ή με Τ Ο.  <_< <_<

 

όσο για την τράπεζα ας κοιτάξουν να μην παίρνουν από τον κόσμο τα σπίτια κι ας αφήσουν τις υποδείξεις !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Το θέμα των ρυθμίσεων με απασχόλησε ιδιαίτερα όλη την εβδομάδα μέσα από συγκεκριμένες πρακτικές περιπτώσεις, διάβασμα και ατελείωτες συζητήσεις με το τμήμα εσόδων.

 

Υπάρχουν 3-4 ΘΕΜΑΤΑΚΙΑ που κατά τη γνώμη μου θέλουν προσοχή.

 

1 ΘΕΜΑ. Μου είπε υπάλληλος του τμήματος εσόδων της ΔΟΥ ότι μέχρι πρότινος υπήρχε "πρόβλημα" στο taxis και πως αν έκανες ρύθμιση με απαλλαγή προσαυξήσεων και "στο καπάκι" πάγια ΧΩΡΙΣ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΕΓΚΡΙΘΕΙ Η ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΤΑΜΙΕΥΘΕΙ ΚΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΔΟΣΗ σου περιλάμβανε στην πάγια ένα μέρος του χρέους που είχες αιτηθεί να ρυθμιστεί με την ρύθμιση απαλλαγής προσαυξήσεων. Υπολογισμος μέρους του χρέους 2 φορές!!! Έχει τύχει σε κανέναν; Το έχετε προσέξει; Ισχύει; Αν ναι διορθώθηκε;

Προσέξτε καλά τα μηνύματα του taxis. Ενώ στη απαλλαγή προσαυξήσεων διαχωρίζει τα ληξιπρόθεσμα:

"Συνολικό υπόλοιπο ληξιπρόθεσμων δόσεων έως και την 31/12/2012 πλην αυτών που βρίσκονται ήδη σε καθεστώς νομοθετικής ρύθμισης ή διευκόλυνσης τμηματικής καταβολής ή σε αναστολή πληρωμής"

"Συνολικό υπόλοιπο ληξιπρόθεσμων δόσεων μετά την 31/12/2012 πλην αυτών που βρίσκονται ήδη σε καθεστώς νομοθετικής ρύθμισης ή διευκόλυνσης τμηματικής καταβολής ή σε αναστολή πληρωμής."

στην πάγια αναφέρει: "Συνολικό υπόλοιπο ληξιπρόθεσμων δόσεων πλην αυτών που βρίσκονται ήδη σε καθεστώς νομοθετικής ρύθμισης ή διευκόλυνσης τμηματικής καταβολής ή σε αναστολή πληρωμής."

 

Για να ισχύσει η ρύθμιση με την απαλλαγή προσαυξήσεων πρέπει να ρυθμιστούν και οι ληξιπροθεσμες από 01/01/13.

Η πάγια πρέπει να γίνει άμεσα. 

 

2 ΘΕΜΑ. Δεν νομίζω να συμφέρει όλους του φορολογούμενους να κάνουν οποιαδήποτε ρύθμιση στα τυφλά.

Αν το μεγαλύτερο ποσοστό του χρέους είναι μέχρι 31/12/2012 σίγουρα μπορεί να συμφέρει η ρύθμιση με απαλλαγή προσαυξήσεων που σου "χαρίζει" μέρος των προστίμων και προσφέρει έως 44 δόσεις. Η πάγια από την άλλη επιτρέπει μόνο 12 δόσεις για τακτικούς φόρους. Αν το μεγαλύτερο ποσοστό του χρέους είναι βεβαιωμένο στο 2013 θα οδηγήσει σε δυσβάσταχτες δόσεις. Αν όμως είναι μικρό το ποσοστό μπορεί κάλλιστα η πάγια ρύθμιση να ακολουθήσει την ρύθμιση με απαλλαγή προσαυξήσεων.

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να λέμε στους πελάτες που "καίγονται" να ρυθμιστούν ότι υπάρχει και η άλλη πιο ευέλικτη επιλογή. 1. Φέρε λεφτά, 2. σου εκτυπώνω συγκεκριμένη ταυτότητα οφειλή 3.πλήρωσε. Με έμφαση σε πιο παλιά χρέη με πολλές προσαυξήσεις. Εκτός αν θέλουν ενημερότητα άμεσα.

 

3 ΘΕΜΑ. Θέλει λίγη προσοχή το after sales support. Πρέπει να γίνεται ξεκάθαρο στους πελάτες πότε χάνεται η ρύθμιση και ποιες είναι οι επιπτώσεις. Έχω ακούσει περιπτώσεις από συναδέλφους όπου ο πελάτης έβαζε τα λεφτά για τη ρύθμιση στο λογαριασμό και δεν είχε δόσει πάγια εντολή. Σε άλλη περίπτωση φορολογούμενος "δεν κατάλαβε" ότι αν δεν είναι συνεπής στις τρέχουσες οφειλές θα χάσει τη ρύθμιση γιατί νόμιζε ότι πρέπει να είναι συνεπής μόνο με τις δόσεις. :-) 

 

4 ΘΕΜΑ. Με τις πάγιες εντολές είναι όλα ΟΚ;

 

Το συμπέρασμα μου είναι ότι οι ρυθμίσεις είναι μια δύσκολή νέα υποχρέωση (που θα έπρεπε να γίνεται από αυτούς που απαιτούν τα χρήματα!!!) με πολλές παγίδες και εκπλήξεις! Και δεν είναι μόνο η εφορία, υπάρχει ο ΟΓΑ το ΙΚΑ ο ΟΑΕΕ κλπ.

Χωρίς υπερβολή όλη την εβδομάδα μου, έφαγα το 70% του χρόνου μου σε ρυθμίσεις και το 30% σε πίνακες προσωπικού ΣΚΠΠ κλπ.

Πρέπει να σκεφτούμε πώς θα οργανωθούμε από εδώ και πέρα.

 

Με εκτίμηση,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έκανα την πρωτη ρύθμιση για χρέη μέχρι 31/12/2012 σε πελάτη μου (44 δόσεις) και πάω τώρα να ρυθμίσω και τα υπόλοιπα του 2013 με πάγια ρύθμιση.

 

Όμως τα υπόλοιπα του 2013 περιλαμβάνουν πέρα από το φόρο εισοδήματος που έχει ληξει και το Φορο πολυτελούς διαβίωσης (για αμάξι που είχε το 2012) που δεν είναι ληξιπρόθεσμος και ήρθε πρόσφατα.

 

Τον φόρο πολυτελούς διαβίωσης που λήγει 31/1/2014 δεν μου το βάζει στη ρύθμιση των 12 δόσεων. 

 

Μπορώ να κάνω κάτι για να μπει και αυτό το μη ληξιπρόθεσμο στη ρύθμιση???

 

Γιατί ο πελάτης δεν θα μπορέσει με τπτ να το πληρώσει ολόκληρο μέχρι το μέχρι 31/1/2014 με συνέπεια να χάσει τη ρύθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι αλλά αν γίνει ένα καινούριο χρέος ληξιπρόθεσμο (ώστε να το ρυθμίσω) όταν έχωρύθμιση η οποία τρέχει δεν θα χάσω τη ρύθμιση αυτή,αφού ο νόμος λέει ότι πρέπει να εξυπηρετούνται και όλα τα νέα χρέη???

 

Δηλαδή το ερώτημα είναι: εαν έχω 2 ρύθμισεις η οποίες τρέχουν για παλία και καινουρια (Ρ1 & Ρ2) τότε κάθε νέο χρέος θα πρέπει να πληρώνεται εφάπαξ? ή μπορεί και αυτό να ρυθμιστεί???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...