Προς το περιεχόμενο
  • 0

Τελείωσε η μνήμη της ταμειακής και ούτε το αυτί του δεν ίδρωσε


Auditor

Ερώτηση

Καλησπέρα σε όλους

 

Έχω σήμερα έναν καινούργιο πελάτη. Βλέπω τα παραστατικά του Αυγούστου και παρατηρώ πως όλος ο μήνας σχεδόν έχει μόνο τρία Ζ από την ταμειακή. Τον ρωτάω που είναι τα υπόλοιπα και μου λέει ότι τελείωσε η ταμειακή που είχε και μέχρι να πάρει απόφαση ο λογιστής για το τι θα γίνει πέρασε ένας μήνας σχεδόν. Γενικά είναι μια αμαρτωλή κατάσταση τα λογιστικά του.

 

Το θέμα είναι τι κάνουμε τώρα. Πως χειρίζομαι την κατάσταση; Έχει ένα μήνα κενό στα έσοδα. Χειρόγραφο μπλοκ ΑΛΠ δεν είχε για να κόψει, ούτε έσπευσε να θεωρήσει.

Να κόψει αθεώρητες ΑΛΠ για εκείνη την περίοδο και να κάνουμε γνωστοποίηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα σε όλους

 

Έχω σήμερα έναν καινούργιο πελάτη. Βλέπω τα παραστατικά του Αυγούστου και παρατηρώ πως όλος ο μήνας σχεδόν έχει μόνο τρία Ζ από την ταμειακή. Τον ρωτάω που είναι τα υπόλοιπα και μου λέει ότι τελείωσε η ταμειακή που είχε και μέχρι να πάρει απόφαση ο λογιστής για το τι θα γίνει πέρασε ένας μήνας σχεδόν. Γενικά είναι μια αμαρτωλή κατάσταση τα λογιστικά του.

 

Το θέμα είναι τι κάνουμε τώρα. Πως χειρίζομαι την κατάσταση; Έχει ένα μήνα κενό στα έσοδα. Χειρόγραφο μπλοκ ΑΛΠ δεν είχε για να κόψει, ούτε έσπευσε να θεωρήσει.

 

Πάλι ο λογιστής του έφταιγε! Καλό νομίζω θα ήταν να μιλήσεις με τον προηγούμενο λογιστή του. Γιατί αν τον έχει φεσώσει για κανένα χρόνο, ετοιμάσου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σούταρέ τον να του λύσει το πρόβλημα ο προηγούμενος....αν είχε λογιστή... και αν τον είχε πληρωμένο... και πολλά ακόμη "αν"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάλι ο λογιστής του έφταιγε! Καλό νομίζω θα ήταν να μιλήσεις με τον προηγούμενο λογιστή του. Γιατί αν τον έχει φεσώσει για κανένα χρόνο, ετοιμάσου.

Πίστεψέ με ο λογιστής του είναι ειδική περίπτωση. Ειλικρινά φταίει. Μια περιοδική ανά δύο τρίμηνα στέλνει όποτε θυμάται, πιο μεγάλο χάλι δεν έχω δει.

 

Ας το προσπεράσουμε όμως αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι ΑΛΠ για πωληση αγαθών είναι αθεώρητες έτσι και αλλιώς με τον ΚΦΑΣ από 1/1/2013!

δε νομίζω. Δεν μπορεί να θεωρηθεί βλάβη, πόσο μάλλον για ένα μήνα. Μήπως είσαι και συ απλήρωτος;;;;

 

 

(αστειεύομαι)

 

Να το θεωρήσω βλάβη της ταμειακής και να καταχωρηθούν οι αθεώρητες ΑΛΠ.. άλλη πρόσφορη λύση δε βλέπω.

Ο έλεγχος θα κρίνει τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πίστεψέ με ο λογιστής του είναι ειδική περίπτωση. Ειλικρινά φταίει. Μια περιοδική ανά δύο τρίμηνα στέλνει όποτε θυμάται, πιο μεγάλο χάλι δεν έχω δει.

 

Ας το προσπεράσουμε όμως αυτό.

 

Ας μη το προσπεράσουμε αυτό. Γνώρισες και μίλησες με τον προηγούμενο λογιστή του και τον χαρακτήρισες "ειδική περίπτωση" ή από τα λεγόμενα του νεου πελάτη σου.

 

Δεν εκδίδει αποδείξεις από τον Αύγουστο  και το θυμήθηκε τον Οκτώβριο; Είναι σοβαρή αυτή η αντιμετώπιση;

 

Ζήτα του να επικοινωνήσεις με τον προηγούμενο λογιστή του για να σε ενημερώσει τάχα, και θα καταλάβεις από τις δικαιολογίες που θα σου πεί για να μην επικοινωνήσεις.

 

Μπορεί βέβαια όλα αυτά που σου λέω να μήν ισχύουν, αλλά πίστεψε με είναι η μικρότερη πιθανότητα.

 

Γιατί αν ισχύουν δεν βλέπω να πληρώνεσαι και τον δεύτερο μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ας μη το προσπεράσουμε αυτό. Γνώρισες και μίλησες με τον προηγούμενο λογιστή του και τον χαρακτήρισες "ειδική περίπτωση"

Τον γνωρίζω τον λογιστή του ναι. Είναι ειδική περίπτωση. Δε μπορεί όλοι οι πελάτες του να μην είναι συνεπείς... η στραβός είναι ο γιαλός λένε. Στη ΔΟΥ αν αναφέρεις το όνομά του θα κάνουν μαζικό facepalm οι υπάλληλοι. Δεν είναι το θέμα να τον κουτσομπολέψω όμως τώρα.

 

Η λύση της αθεώρητης ΑΛΠ και σαν αιτιολογία "βλάβη ταμειακής" σας στέκει; Από τη στιγμή που δεν υπάρχει πιστοποιημένη βλάβη. Τέλος μνήμης γράφει το τελευταίο Ζ που εκδόθηκε.

 

 

 

και πραγματικά με όλο το θάρρος, παρατηρώ πως αυτό το κάνετε συχνά. Το πόσο ηθικός και πόσο επαγγελματικά συμπεριφέρεται ο καθένας είναι κάτι που δε θα κριθεί από ένα post στο forum. Δε γίνεται να κάθομαι να εξηγώ όλο το ιστορικό του κάθε λογιστή και αφού ικανοποιηθούμε να προχωρήσουμε παρακάτω. Το αν θα πληρωθώ τους επόμενους μήνες (αν δεν έχω πληρωθεί ήδη προκαταβολικά) είναι δικό μου θέμα διασφάλισης. Φιλικά πάντα η παρατήρηση. Να είτε σίγουροι όμως πως τουλάχιστον δε συμπεριφέρομαι ποτέ σε συναδέλφους με τρόπο που δε θέλω να μου συμπεριφερθούν, τουλάχιστον αυτό. Θεωρώ όμως ότι δεν είναι θέμα που πρέπει να συζητείται σε κάθε thread εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και προετοίμασέ τον, αν πέρασε το 15μερο από το τελευταίο Ζ (μιας και δεν μπορεί να βγάλει νεώτερο) έχει και προστιματάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τον γνωρίζω τον λογιστή του ναι. Είναι ειδική περίπτωση. Δε μπορεί όλοι οι πελάτες του να μην είναι συνεπείς... η στραβός είναι ο γιαλός λένε. Στη ΔΟΥ αν αναφέρεις το όνομά του θα κάνουν μαζικό facepalm οι υπάλληλοι. Δεν είναι το θέμα να τον κουτσομπολέψω όμως τώρα.

 

Η λύση της αθεώρητης ΑΛΠ και σαν αιτιολογία "βλάβη ταμειακής" σας στέκει; Από τη στιγμή που δεν υπάρχει πιστοποιημένη βλάβη. Τέλος μνήμης γράφει το τελευταίο Ζ που εκδόθηκε.

 

 .

Εαν μπορείς να στηρίξεις το "εκ παραδρομής" έκδοση ΑΛΠ αθεώρητες , εφόσον καταχωρηθούν στα βιβλία εμπρόθεσμα και δηλωθούν στη ΔΟΥ, δεν υπάρχει πρόστιμο.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ εαν δεν γίνει αποδεκτό το εκ παραδρομής, η έκδοση καθενός αθεώρητου στοιχείου, όταν από τις διατάξεις του Κ.Β.Σ. προβλέπεται η έκδοση θεωρημένου, θεωρούνται αυτοτελείς παραβάσεις.

 

Δεν ξέρω πάντως αν "το τέλος μνήμης" , μπορεί να θεωρηθεί "βλάβη ταμειακής"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και προετοίμασέ τον, αν πέρασε το 15μερο από το τελευταίο Ζ (μιας και δεν μπορεί να βγάλει νεώτερο) έχει και προστιματάκι...

 Δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Δηλαδή;

 

Αν δεν κάνω λάθος, θα πρέπει να γίνει παύση ταμειακής λόγω πλήρωσης εντός 15μέρου από το τελευταίο Ζ. Αν γέμισε η μνήμη δεν βγαίνει με τίποτε κάποιο νεώτερο Ζ για να είσαι εντάξει με τις προθεσμίες. Οπότε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χωρίς καμία διάθεση για κουτσομπολιό , μπορείς σε παρακαλώ να μας αναφέρεις και το αντικείμενο εργασιών της επιχείρησης ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"Οι αποδείξεις λιανικής για την πώληση ή την παροχή υπηρεσιών του άρθρου 7 του παρόντος Κώδικα, εκδίδονται υποχρεωτικά με τη χρήση φορολογικών ταμειακών μηχανών ή μηχανογραφικά με τη χρήση Η/Υ και με σήμανση από φορολογικό μηχανισμό Ε.Α.Φ.Δ.Σ.Σ. του ν.1809/1988(ΦΕΚ Α' 222) βάσει των διατάξεων του άρθρου 1 του νόμου αυτού. Στις περιπτώσεις που προκύπτει εξαίρεση από τη χρήση φορολογικής ταμειακής μηχανής ή Η/Υ για την έκδοσή τους σύμφωνα με τα όσα έχουν γίνει δεκτά από τη Διοίκηση με Υπουργικές Αποφάσεις ή με ερμηνευτικές εγκυκλίους κατ' εφαρμογή των διατάξεων του ν.1809/1988 (ενδεικτικά αναφέρονται οι εξαιρέσεις της Α.Υ.Ο. ΠΟΛ.1037/12.2.1992 , περιπτώσεις βλάβης ή ώρες μη λειτουργίας του καταστήματος, πωλήσεις εκτός των κύριων επαγγελματικών εγκαταστάσεων κ.λπ.), εκδίδονται χειρόγραφες αποδείξεις λιανικής, οι οποίες εφόσον αφορούν πώληση αγαθών εκδίδονται αθεώρητες, ενώ εάν αφορούν παροχή υπηρεσιών εκδίδονται θεωρημένες." 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι αλλά είναι βλάβη το τέλος μνήμης;

 

s-fo πουλάει γάλατα, γιαούρτια, αρτοσκευάσματα κτλ.

 

Οι ΔΟΥ βέβαια δε θεωρούν πλέον αποδείξεις λιανικής για πώληση, για κανένα λόγο. Οπότε πιστεύω πως θα είναι ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...