Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΠΟ ΠΛΗΡΗ ΣΕ ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΙΩΣΗ ΜΙΣΘΟΥ


mixdio

Ερώτηση

Αγαπητοί συνάδελφοι καλό μεσημέρι ,

 

Παρακαλώ πολύ για την βοηθειά σας .  SOS

 

ΔΕΔΟΜΕΝΑ

 

Το προσωπικό εταιρείας - πελάτη μου  - από  1-1-2013 έως 20-10-2013 εργαζόταν με καθεστώς πήρης απασχόλησης .

 

Από 21-10-2013 ( δηλαδή από χθες ) εργάζετε με καθεστώς εκ'περιτροπης απασχόλησης και με αντίστοιχη μείωση μισθού.

 

Όλοι οι εργαζόμενοι έχουν υπογράψει τις σχετικές συμβάσεις εκ ΄περιτροπής .

 

ΕΡΩΤΗΝΑ

 

Το Ε9 ( σύμβαση εργασίας μερικής απασχόλησης κλπ ) υποβάλλετε σε 8 ημέρες από την κατάρτιση της .

 

Το  Ε4 (πίνακας προσωπικού ) έπρεπε παιδιά να υποβληθεί την ίδια μέρα ? ή ισχύει το διήμερο ?

μιας και μιλάμε και για μείωση ημερών εργασίας ?

 

 

 

Με εκτίμηση

 

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Aριθ. πρωτ.: 28153/126/28.8.2013

Άρθρο 4 Προθεσμία και ημερομηνία ηλεκτρονικής υποβολής
......

1. Ο εργοδότης υποβάλλει ηλεκτρονικά το έντυπο Ε4 (πίνακας προσωπικού) συμπληρωμένο μόνο ως προς τα στοιχεία
i) της μεταβολής των αποδοχών εντός δεκαπέντε (15) ημερών από τη μεταβολή
και
ii) της αλλαγής ή τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας, την ίδια ημέρα ή το αργότερο εντός δύο (2) εργασίμων ημερών από την ημερομηνία αλλαγής του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας
.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aριθ. πρωτ.: 28153/126/28.8.2013

Άρθρο 4 Προθεσμία και ημερομηνία ηλεκτρονικής υποβολής

......

1. Ο εργοδότης υποβάλλει ηλεκτρονικά το έντυπο Ε4 (πίνακας προσωπικού) συμπληρωμένο μόνο ως προς τα στοιχεία

i) της μεταβολής των αποδοχών εντός δεκαπέντε (15) ημερών από τη μεταβολή και

ii) της αλλαγής ή τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας, την ίδια ημέρα ή το αργότερο εντός δύο (2) εργασίμων ημερών από την ημερομηνία αλλαγής του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας.

 

Το έχω υπόψη μου  συνάδελφε ,  λέω όμως αν η μεταβολή από  πλήρης σε εκ' περιτροπής , πρέπει οσυμπληρωματικός να γίνει την ίδια μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με την αλλαγή από πλήρης σε εκ περιτροπής αλλάζει το ωράριο και η οργάνωση του χρόνου εργασίας. Επομένως υπάγεσαι των 2 ημερών.

Και δεν πρέπει να γίνει συμπληρωματικός αλλά τροποποιητικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με την αλλαγή από πλήρης σε εκ περιτροπής αλλάζει το ωράριο και η οργάνωση του χρόνου εργασίας. Επομένως υπάγεσαι των 2 ημερών.

Και δεν πρέπει να γίνει συμπληρωματικός αλλά τροποποιητικός.

ΟΚ  ΟΒΕΡ !!!!!!!!!

 

Σας ευχαριστώ πολύ . Υλοποιώ αμέσως .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με την αλλαγή από πλήρης σε εκ περιτροπής αλλάζει το ωράριο και η οργάνωση του χρόνου εργασίας. Επομένως υπάγεσαι των 2 ημερών.

Και δεν πρέπει να γίνει συμπληρωματικός αλλά τροποποιητικός.

 

Συνάδελφε είσαι σίγουρος; Γιατί εκτός από το ωράριο αλλάζει και ο μισθός...

Γιατί λοιπόν να πεις ότι αλλάζει το ωράριο και δεν γίνεται το αντίστροφο; Ποια είναι τα κριτήρια; Το σύνηθες είναι όταν αλλάζει το ένα να αλλάζει και το άλλο.

Με βάση πάντα το αρχικό ερώτημα σου παραθέτω αυτό που παρέθεσε ήδη άλλος συνάδελφος.

 

"

Aριθ. πρωτ.: 28153/126/28.8.2013

Άρθρο 4 Προθεσμία και ημερομηνία ηλεκτρονικής υποβολής

......

1. Ο εργοδότης υποβάλλει ηλεκτρονικά το έντυπο Ε4 (πίνακας προσωπικού) συμπληρωμένο μόνο ως προς τα στοιχεία

i) της μεταβολής των αποδοχών εντός δεκαπέντε (15) ημερών από τη μεταβολή και

ii) της αλλαγής ή τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας, την ίδια ημέρα ή το αργότερο εντός δύο (2) εργασίμων ημερών από την ημερομηνία αλλαγής του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με την αλλαγή από πλήρης σε εκ περιτροπής αλλάζει το ωράριο και η οργάνωση του χρόνου εργασίας. Επομένως υπάγεσαι των 2 ημερών.

Και δεν πρέπει να γίνει συμπληρωματικός αλλά τροποποιητικός.

 

Ρε συ θα πιούμε κανα κρασί; Άσε τους πίνακες τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε συ θα πιούμε κανα κρασί; Άσε τους πίνακες τώρα...

 

συγνώμη πριν πάτε για το κρασάκι σας...

εσείς ως Doctor συμφωνείτε με το 1)"Με την αλλαγή από πλήρης σε εκ περιτροπής αλλάζει το ωράριο και η οργάνωση του χρόνου εργασίας. Επομένως υπάγεσαι των 2 ημερών."  και 2) απο μερική σε πλήρους τι είναι; Πάλι το ίδιο; 3) και πότε είναι "i) της μεταβολής των αποδοχών εντός δεκαπέντε (15) ημερών από τη μεταβολή και" ΜΟΝΟ όταν αλλάζει ΜΟΝΟ ο μισθός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τέτοια ώρα τέτοια λόγια συνάδελφε. Έχω ένα κεφάλι καζάνι. Θα το δω αύριο το πρωί...!

 

Ευχαριστώ πολύ! Καλά να περάσετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το πιο κρίσιμο είναι η τροποποίηση του ωραρίου ,που μεταβάλλει και τον μισθό ,συνεπεία της μείωσης των ωρών!

 

για 25 ημέρες έπαιρνε 1.000 ευρώ δηλ. 40 την ημέρα ή 6 ευρώ την ώρα.

 

για 20 ημέρες (4-ημερο)  παίρνει 800 δηλ. 40 την ημέρα ή 6 ευρώ την ώρα. 

 

 

επομένως τροποποητικός ωραρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συγνώμη πριν πάτε για το κρασάκι σας...

εσείς ως Doctor συμφωνείτε με το 1)"Με την αλλαγή από πλήρης σε εκ περιτροπής αλλάζει το ωράριο και η οργάνωση του χρόνου εργασίας. Επομένως υπάγεσαι των 2 ημερών."  και 2) απο μερική σε πλήρους τι είναι; Πάλι το ίδιο; 3) και πότε είναι "i) της μεταβολής των αποδοχών εντός δεκαπέντε (15) ημερών από τη μεταβολή και" ΜΟΝΟ όταν αλλάζει ΜΟΝΟ ο μισθός;

 

Συνάδελφε καταρχήν ο doctor , όπως γνωρίζουν όσοι τον ξέρουν , είναι μόνο λόγια. Σιγα μην βγει για κρασάκι.

 

Στο θέμα τώρα, δεν καταλαβαίνω την απορία σου. Στην συγκεκριμμένη περίπτωση έχουμε:

1. Αλλαγή ωραρίου

2. Αλλαγή μισθού

 

Η πρώτη περίπτωση πρέπει να δηλωθεί εντός 2 εργασίμων ημερών

Η δεύτερη περίπτωση εντός 15 ημερών.

 

Ας τα δηλώσει λοιπόν και τα δύο εντός 2 ημερών να τελειώνει.

Αν θέλει ας δηλώσει  εντός 2 ημερών την τροποποίηση του ωραρίου και μετά εντος 15 ημερών τους μισθούς. Σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε καταρχήν ο doctor , όπως γνωρίζουν όσοι τον ξέρουν , είναι μόνο λόγια. Σιγα μην βγει για κρασάκι.

 

 

Α, τον άτιμο. Με έδωσε στεγνά...!

 

Επί του θέματος στείλτε ότι γουστάρετε. Η Εργάνη όλα τα σφάζει όλα τα μαχαιρώνει. Πιο πολύ απασχολείστε εσείς μαζί της παρά οι δημιουργοί της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Α, τον άτιμο. Με έδωσε στεγνά...!

 

Επί του θέματος στείλτε ότι γουστάρετε. Η Εργάνη όλα τα σφάζει όλα τα μαχαιρώνει. Πιο πολύ απασχολείστε εσείς μαζί της παρά οι δημιουργοί της...

 

Αγαπητέ doctor γνωρίζεις το σεβασμό μου προς το προσωπό σου όσο αφορά την ασφαλιστική και εργατική νομοθεσία .

Για αυτό και η γνώμη σου επί του θέματος είναι για μένα σημαντική .

Μίλησα με επιθεώρηση και μου είπε ότι για την εκ' περιτροπής  εργασίας στέλνω Ε 4 τροποποίηση ωραρίου  και εξυπακούετε μου είπαν  και η αντίστοιχη μείωση των μισθών λόγω ημερών .

 

Όσο αφορά ένα υπάλληλο μας όπου του μειώσαμε μόνο το μισθό αλλά συναχίζουμε να τον έχουμε με καθεστώς πλήρους απασχόλησης , μου είπαν να στείλω Ε 4 τροποποίηση μισθού .

 

Παρακαλώ για την αποψή σου .

 

 

Με εκτίμηση και σεβασμό

 

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητέ doctor γνωρίζεις το σεβασμό μου προς το προσωπό σου όσο αφορά την ασφαλιστική και εργατική νομοθεσία .

Για αυτό και η γνώμη σου επί του θέματος είναι για μένα σημαντική .

Μίλησα με επιθεώρηση και μου είπε ότι για την εκ' περιτροπής  εργασίας στέλνω Ε 4 τροποποίηση ωραρίου  και εξυπακούετε μου είπαν  και η αντίστοιχη μείωση των μισθών λόγω ημερών .

 

Όσο αφορά ένα υπάλληλο μας όπου του μειώσαμε μόνο το μισθό αλλά συναχίζουμε να τον έχουμε με καθεστώς πλήρους απασχόλησης , μου είπαν να στείλω Ε 4 τροποποίηση μισθού .

 

Παρακαλώ για την αποψή σου .

 

 

Με εκτίμηση και σεβασμό

 

Μιχάλης

 

Ομοίως κι από εμένα σχετικά με τον Doctor.

Ρώτησα κι εγώ στην επιθεώρηση σήμερα και μου είπαν τα ίδια με εσάς Μιχάλη.

 

1) αλλάγή ωραρίου συνεπάγεται αλλαγή μισθού στέλνουμε Τροποποιητικό ωραρίου εντός 2 ημέρων

2) ΜΟΝΟ στην περίπτωση αλλαγής ΜΟΝΟ του μισθού στέλνουμε Τροποποιητικό Αποδοχών εντός 15 Ημερών.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ομοίως κι από εμένα σχετικά με τον Doctor.

Ρώτησα κι εγώ στην επιθεώρηση σήμερα και μου είπαν τα ίδια με εσάς Μιχάλη.

 

1) αλλάγή ωραρίου συνεπάγεται αλλαγή μισθού στέλνουμε Τροποποιητικό ωραρίου εντός 2 ημέρων

2) ΜΟΝΟ στην περίπτωση αλλαγής ΜΟΝΟ του μισθού στέλνουμε Τροποποιητικό Αποδοχών εντός 15 Ημερών.

 

Ευχαριστώ

 

Σε  ευχαριστώ  πολύ  αγαπητέ συνάδελφε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχει αλλάξει κάτι αναφορικά με τα έντυπα που πρέπει να στείλουμε στο Εργάνη σε περίπτωση εφαρμογής εκ περιτροπής απασχόλησης ? Συμπληρωματικός Ωραρίου (παλαιός τροποποιητικός ωραρίου) πριν από την ανάληψη εργασίας από τους εργαζόμενους και Ε9 "Συμβασεις εκ περιτροπης" εντός 8ημέρου...

 

Προβληματίζομαι για τον εάν θα πρέπει να αποστείλλω Τροποποιητικό Αποδοχών.... Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται καθως τόσο ο μικτός μισθός, όσο και τα μικτά ημερομίσθια δεν θα μειωθούν... Η μείωση στις μηνιαίες αποδοχές θα επέλθει από τις λιγότερες ημέρες εργασίας ανά μήνα. Σημειωνω ότι θα διατηρηθεί πλήρες ημερήσιο ωράριο (8ωρο) για τις ημέρες που θα δουλεύουν... 

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχει αλλάξει κάτι αναφορικά με τα έντυπα που πρέπει να στείλουμε στο Εργάνη σε περίπτωση εφαρμογής εκ περιτροπής απασχόλησης ? Συμπληρωματικός Ωραρίου (παλαιός τροποποιητικός ωραρίου) πριν από την ανάληψη εργασίας από τους εργαζόμενους και Ε9 "Συμβασεις εκ περιτροπης" εντός 8ημέρου...

 

Προβληματίζομαι για τον εάν θα πρέπει να αποστείλλω Τροποποιητικό Αποδοχών.... Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται καθως τόσο ο μικτός μισθός, όσο και τα μικτά ημερομίσθια δεν θα μειωθούν... Η μείωση στις μηνιαίες αποδοχές θα επέλθει από τις λιγότερες ημέρες εργασίας ανά μήνα. Σημειωνω ότι θα διατηρηθεί πλήρες ημερήσιο ωράριο (8ωρο) για τις ημέρες που θα δουλεύουν... 

 

Ευχαριστώ πολύ

Καλημέρα .

Όχι δεν χρειάζεται να στείλεις και τροποποιητικό αποδοχών . Ακόμα κι αν άλλαζαν οι αποδοχές τους θα μπορούσες να το γράψεις σαν παρατήρηση στον συμπληρωματικό ωραρίου .Υπαρχει αλλωστε πεδίο "ημερομηνία τροποποίησης αποδοχών" και στον συμπληρωματικό ωραρίου. Απο τη στιγμή που αμείβονται με ημερομίσθιο και δεν μεταβάλλεται δεν χρειαζεται να το αναφέρεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

με τα σημερινά δεδομένα έχει αλλάξει κάτι ως προς την εφαρμογή της εκ περιτροπής απασχόλησης?

δηλαδή αποστολή στο ΕΡΓΑΝΗ συμπληρωματικού πίνακα ωραρίου πριν την ανάληψη εργασίας?

και σύμβαση εκ περιτροπής εντός 8 ημέρου?

πρέπει να προσέξουμε και κάτι άλλο? (σημ. είναι σύμφωνος και ο εργαζόμενος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...