Προς το περιεχόμενο

Σχετικό με το θέμα της 4χρονης που βρέθηκε σε οικισμό Ρομά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικό με το θέμα της 4χρονης που βρέθηκε σε οικισμό Ρομά:

Πριν από αρκετά χρόνια, στις αρχές της δεκαετίας του 2000 δήμαρχος Θεσσαλικής περιοχής που είχε αρκετούς Ρομά ειδοποιήθηκε από την υπηρεσία που χορηγεί τα επιδόματα στους τσιγγάνους ότι έχουν δηλώσει ψεύτικα παιδιά, ανύπαρκτα, με σκοπό φυσικά να εισπράττουν το επίδομα. Φώναξε λοιπόν ο δήμαρχος ένα τσιγγάνο και τον ρώτησε αν είναι αλήθεια. Εκείνος το επιβεβαίωσε, και μάλιστα του αποκάλυψε πως γινόταν το κόλπο: Πήγαιναν σε γραμματέα τοπικής κοινότητας, που με ελάχιστα χρήματα, λάδωμα φυσικά, εξέδιδε ληξιαρχική πράξη γέννησης για παιδιά που δεν γεννήθηκαν ποτέ. Δήθεν ότι το παιδί γεννήθηκε εκτός μαιευτηρίου, στον οικισμό των τσιγγάνων. Στη συνέχεια ο τσιγγάνος έπαιρνε τη ληξιαρχική πράξη και πήγαινε στο δήμο που ανήκε, όπου ο δημοτικός υπάλληλος αρκούμενος στο δημόσιο έγγραφο που του έδιναν έγραφε το παιδί στην οικογενειακή μερίδα. Φυσικά μετά ήταν πολύ εύκολο να δοθεί μια βεβαίωση για το τμήμα πρόνοιας και να παίρνει στο μέλλον το επίδομα.

Σε ερώτηση του δημάρχου τι θα γίνει όταν το παιδί κληθεί στο στρατό η απάντηση ήταν ότι «ντιλώνουμε κορίτσια»!!! Όταν τον ρώτησε τι θα γίνει αν έρθουν και το ψάξουν: «Τα ντίξουμε άλλο και τα καλυφτούμε»!!!

Το πρόβλημα μεγάλωσε όταν μοιράστηκαν σπίτια με …κοινωνικά κριτήρια και οι … νομοταγείς έμειναν χωρίς σπίτι αφού κάποιοι με «κάλπικα παιντιά» τους τα πήραν.

Τη συνέχεια δεν τη γνωρίζω…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη περασα απο το ταχυδρομειο ως ταχυδρομος σε περιοχες που εμεναν τσιγγανοι την περιοδο των επιδοματων εκανες σταση συνεχεια για να πληρωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έλλειψη σοβαρότητας, οργάνωσης και στοιχειώδους διοικητικής λειτουργίας του ελληνικού κράτους είναι το κάτι άλλο και τέτοια φαινόμενα το αποδεικνύουν.

Βέβαια οι συμπαθείς ρομά, όσοι τέλος πάντων τα κάνουν αυτά, είναι μικροαπατεώνες και αυτά που έχουν πάρει είναι σταγόνα στον ωκεανό του μεγάλου πάρτι των εθνικών εργολάβων και των κομματόσκυλων και των λοιπών τρωκτικών των κυβερνήσεων ΠΑΣΟΚ και ΝΔ.

Εκεί μιλάμε για μπίζνες, για μίζες, για ρεμούλα και κλεψιές δισεκατομμυρίων ευρώ και όχι για τις παγαποντιές των Ρομά που περισσότερο θυμίζουν τα κατορθώματα του Καραγκιόζη που βλέπαμε μικροί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουσα χθες στις ειδησεις οτι τα μαιευτηρια ελεγαν στους γονεις οτι γεννησαν νεκρα παιδια τα εδιναν στους ρομα και πηγαιναν να τα δηλωσουν με μαρτυρες χωρις κανενα εγγραφο μαιευτηριου.

ειναι δυνατον?

αυτοι οι γονεις τοσα χρονια θεωρουσαν το παιδι τους νεκρο!!!

ως γονιος κ μονο στην ιδεα τρομαζω.9 μηνες να το μεγαλωνω στα σπλαχνα μου, να το νιωθω κ ξαφνικα να μου το παρουσιαζουν νεκρο επειδη θα εισπραξουν ενα χ ποσο.

ΑΙΣΧΟΣ!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έλλειψη σοβαρότητας, οργάνωσης και στοιχειώδους διοικητικής λειτουργίας του ελληνικού κράτους είναι το κάτι άλλο και τέτοια φαινόμενα το αποδεικνύουν.

Βέβαια οι συμπαθείς ρομά, όσοι τέλος πάντων τα κάνουν αυτά, είναι μικροαπατεώνες και αυτά που έχουν πάρει είναι σταγόνα στον ωκεανό του μεγάλου πάρτι των εθνικών εργολάβων και των κομματόσκυλων και των λοιπών τρωκτικών των κυβερνήσεων ΠΑΣΟΚ και ΝΔ.

Εκεί μιλάμε για μπίζνες, για μίζες, για ρεμούλα και κλεψιές δισεκατομμυρίων ευρώ και όχι για τις παγαποντιές των Ρομά που περισσότερο θυμίζουν τα κατορθώματα του Καραγκιόζη που βλέπαμε μικροί...

Όσον αφορά τους Ρομά (πληγή κατά τη γνώμη μου) η τοποθέτηση σου φίλε Doctor είναι ανάλογη με την τοποθέτηση των υπερασπιστών της Χρυσής Αυγής σε οποιαδήποτε κριτική. Δηλαδή μπορεί να ασκούν βία , να κάνουν ότι θέλουν, να χαιρετούν ναζιστικά  αλλά αυτό δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που έχουν κάνει το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ που κατέστρεψαν τη χώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είναι άσχετο. Μου έκανε όμως εντύπωση και θέλω να το μοιραστώ μαζί σας.

Πρόσφατα ένας συνάδελφος, του οποίου ο γιός σπουδάζει στην Βουλγαρία, μου έλεγε διάφορα πράγματα για την γειτονική χώρα. Μεταξύ άλλων μου είπε πως η έννοια κοινωνική ένταξη έχει λάβει σάρκα και οστά ως εξής: Οι ρομά προσλαμβάνονται στον Δήμο ως οδοκαθαριστές. Με αυτόν τον τρόπο αποκτούν μόνιμη ρίζα, εντασσόμενοι κοινωνικά οι ίδιοι και τα παιδιά τους.

Σε είκοσι χρόνια θα έχουν λύσει το πρόβλημα της περιθωριοποίησης και όλα τα υπόλοιπα προβλήματα που γεννιούνται εξαιτίας αυτής.

 

Δεν παρακολουθώ με ιδιαίτερη ζέση τα θέματα αυτών των ανθρώπων. Όχι τουλάχιστον περισσότερο απ΄όσο ενδιαφέρον δείχνω για την γενικότερη ειδησεογραφία. Πέρα λοιπόν από κάτι σπίτια - όπως προανέφερε ο συνάδελφος παραπάνω - δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου κάποια ιδιαίτερη άσκηση πολιτικής γι΄αυτούς.

Την μόνη πολιτική που γνωρίζω είναι το πολιτικό μέσο ώστε να διοριστούμε ως οδοκαθαριστές στον Δήμο και κατόπιν να παρουσιάσουμε το απολυτήριο ή το πτυχίο και να πάρουμε την κατάλληλη προαγωγή!!!!!

 

Αντί να διορίζουμε τον αδύναμο, διορίζουμε τον λαδιάρη.

 

Διαφωνώ κάθετα με τον - προ ολίγων ετών - διωγμό που υπέστησαν από την κυβέρνηση Σαρκοζί. Ωστόσο η κοινωνία δεν είναι ζούγκλα. Είναι σαφώς οριοθετημένη και έχει ΚΑΝΟΝΕΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ τόσα χρόνια αναρωτιόμουν κάθε Σεπτέμβριο γιατί γέμιζε συγκεκριμένη εφορία τη συγκεκριμένη περίοδο από αθίγγανους.Όταν κάποια φορά είδα ότι αυτό γινόταν τον Μάιο δεν άντεξα και ρώτησα.Τόσα χρόνια λοιπόν έπαιρναν επίδομα με την εγγραφή του παιδιού τους στο σχολείο (τον μήνα Σεπτέμβριο δηλαδή) για τα έξοδα του παιδιού.Ελάχιστοι όμως τα έστελναν την υπόλοιπη χρονιά να φοιτήσουν.Αντ΄αυτού οι γονείς καρπώνονταν το επίδομα και τα είχαν στους δρόμους ξυπόλυτα να κλέβουν και να ζητιανεύουν.Αυτήν ήταν η προσπάθεια ένταξής τους.Πέρασε λοιπόν καιρός για να σκεφτούν οι αρμόδιοι ότι αυτό το επίδομα καλό θα ήταν να το δίνουν τον Μάιο αφού προσκομιστούν βεβαιώσεις απ΄τον Διευθυντή του σχολείου ότι όντως το παιδί φοιτούσε στο σχολείο.Ελλάδα!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τους Ρομά (πληγή κατά τη γνώμη μου) η τοποθέτηση σου φίλε Doctor είναι ανάλογη με την τοποθέτηση των υπερασπιστών της Χρυσής Αυγής σε οποιαδήποτε κριτική. Δηλαδή μπορεί να ασκούν βία , να κάνουν ότι θέλουν, να χαιρετούν ναζιστικά  αλλά αυτό δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που έχουν κάνει το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ που κατέστρεψαν τη χώρα...

 

Αυτό κατάλαβες από τη δημοσίευσή μου;

Οκ, πάω για ψάρεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έλλειψη σοβαρότητας, οργάνωσης και στοιχειώδους διοικητικής λειτουργίας του ελληνικού κράτους είναι το κάτι άλλο και τέτοια φαινόμενα το αποδεικνύουν.

Βέβαια οι συμπαθείς ρομά, όσοι τέλος πάντων τα κάνουν αυτά, είναι μικροαπατεώνες και αυτά που έχουν πάρει είναι σταγόνα στον ωκεανό του μεγάλου πάρτι των εθνικών εργολάβων και των κομματόσκυλων και των λοιπών τρωκτικών των κυβερνήσεων ΠΑΣΟΚ και ΝΔ.

Εκεί μιλάμε για μπίζνες, για μίζες, για ρεμούλα και κλεψιές δισεκατομμυρίων ευρώ και όχι για τις παγαποντιές των Ρομά που περισσότερο θυμίζουν τα κατορθώματα του Καραγκιόζη που βλέπαμε μικροί...

 

Δημήτρη πέρα από την έλλειψη σοβαρότητας κλπ του ελληνικού κράτους, στο παράδειγμα του φίλου η λαμογιά ξεκινάει απο το γραμματέα της κοινότητας του τα 'πιάνει'. Μη τα αφήνουμε να περνάνε όλα στο "ντούκου". Αν ο γραμματέας δεν τα έπαιρνε δεν θα υπήρχαν πλαστά πιστοποιητικά γέννησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη πέρα από την έλλειψη σοβαρότητας κλπ του ελληνικού κράτους, στο παράδειγμα του φίλου η λαμογιά ξεκινάει απο το γραμματέα της κοινότητας του τα 'πιάνει'. Μη τα αφήνουμε να περνάνε όλα στο "ντούκου". Αν ο γραμματέας δεν τα έπαιρνε δεν θα υπήρχαν πλαστά πιστοποιητικά γέννησης.

 θα μου επιτρέψετε να προσθέσω ότι αυτός είναι η αρχή του νήματος στο κουβάρι της προαναφερθείσας (doctor) διεθνούς εργολαβίας (της πορνείας, εμπορίας οργάνων και δημιουργίας ανάπηρων επαιτών) και που φυσικά :huh: δεν συμμετέχει κανένα στέλεχος των κυβερνώντων κομμάτων τα τελευταία +30 χρόνια.

  Αν θέλουμε να ζήσουν τα παιδιά μας σ ένα κόσμο καλύτερο, κι όχι στον αγγελικά πλασμένο που ζουν κάποιοι πάνω σε ροζ συννεφάκια,το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνουμε είναι να συνειδητοποιήσουμε ότι ζούμε στον πάτο,του βαρελιού με τα σκ@@@@τα ,σε όλους τους τομείς και η δική μας ανοχή και σιωπή είναι συναίνεση.

   Στην κατακλείδα  όταν κάποιος αναφέρεται στα σκ@@α δίνοντας την πραγματική τους διάσταση και αιτία,περισσότερο πρέπει να μας ξαφνιάζει  το ότι δεν το είχαμε σκεφτεί παρά ότι είναι διεστραμμένο μυαλό. (γιατί κι αυτό το είδα γραμμένο εδώ: 

http://www.matrix24.gr/2013/10/%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CE%B8%CE%BD%CE%AE%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%B3%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%84%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%BF-%CE%B1/)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tώρα σκεφτηκαν να αλλάξουν την νομοθεσία του 1976 περι χορήγησης πιστοποιητικών γέννησης και μετά από αυτό που έγινε με τη μικρή Μαρία.Να αλλάζουν άλλους νόμους σαν  να αλλάζουν πουκάμισα και κατά πως τους συμφέρει γνωρίζουν πολύ καλά.

Ενα βασικό νόμο τον έχουν ακόμη σε ισχύ από το 1976.

Οι δημοσιογράφοι των ξένων ΜΜΕ αναφέρουν στις δημοσιεύσεις τους για "ξανθό άγγελο".Αλήθεια αν το παιδί ήταν...μαυροκέφαλο θα έδιναν καμία σημασία οι ξένοι?Εξάλλου "ΑΓΓΕΛΟΙ" είναι όλα τα παιδιά του κόσμου ανεξαρτήτως χρώματος μαλλιών η επιδερμίδας.

Σε μια εφημερίδα είδα στήλη για εγκαταταλελειμένα σκυλιά.Για τα εγκατελελειμένα παιδιά,για τα παιδιά των φαναριών ασχολήθηκε κανενας μέχρι σήμερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό κατάλαβες από τη δημοσίευσή μου;

Οκ, πάω για ψάρεμα...

Καλημέρα 

Τί νέα έχουμε ?

Ωραία η κακαβιά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έλλειψη σοβαρότητας, οργάνωσης και στοιχειώδους διοικητικής λειτουργίας του ελληνικού κράτους είναι το κάτι άλλο και τέτοια φαινόμενα το αποδεικνύουν.

Βέβαια οι συμπαθείς ρομά, όσοι τέλος πάντων τα κάνουν αυτά, είναι μικροαπατεώνες και αυτά που έχουν πάρει είναι σταγόνα στον ωκεανό του μεγάλου πάρτι των εθνικών εργολάβων και των κομματόσκυλων και των λοιπών τρωκτικών των κυβερνήσεων ΠΑΣΟΚ και ΝΔ.

Εκεί μιλάμε για μπίζνες, για μίζες, για ρεμούλα και κλεψιές δισεκατομμυρίων ευρώ και όχι για τις παγαποντιές των Ρομά που περισσότερο θυμίζουν τα κατορθώματα του Καραγκιόζη που βλέπαμε μικροί...

 

Σωστά. Διότι ως γνωστόν υπάρχει η λαϊκή απατεωνιά που δε μας ενοχλεί, αλλά κεκαλυμμένα μάλλον την υποστηρίζουμε και η καπιταλιστική απατεωνιά της άρχουσας τάξης, την οποία αποκυρήσσουμε με βδελυγμία. Καληνύχτα Κεμάλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Μεταξύ άλλων μου είπε πως η έννοια κοινωνική ένταξη έχει λάβει σάρκα και οστά ως εξής: Οι ρομά προσλαμβάνονται στον Δήμο ως οδοκαθαριστές. Με αυτόν τον τρόπο αποκτούν μόνιμη ρίζα, εντασσόμενοι κοινωνικά οι ίδιοι και τα παιδιά τους.

Σε είκοσι χρόνια θα έχουν λύσει το πρόβλημα της περιθωριοποίησης και όλα τα υπόλοιπα προβλήματα που γεννιούνται εξαιτίας αυτής.

 

 

 

Ας μην είναι τόσο βέβαιοι στη γειτονική χώρα. Αν δε θέλουν να ενταχθούν δε θα ενταχθούν όσο και να χτυπιόμαστε ο υπόλοιποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά. Διότι ως γνωστόν υπάρχει η λαϊκή απατεωνιά που δε μας ενοχλεί, αλλά κεκαλυμμένα μάλλον την υποστηρίζουμε και η καπιταλιστική απατεωνιά της άρχουσας τάξης, την οποία αποκυρήσσουμε με βδελυγμία. Καληνύχτα Κεμάλ...

 

Την υποστηρίζουμε;;;;

Τι γκαιμπελισμός είναι αυτός συνάδελφε;

Αν είναι δυνατόν.... υπό τέτοιες προϋποθέσεις δεν μπορεί να γίνει διάλογος. Λυπάμαι πολύ. Έχει μπει στο πετσί σας ο γκαιμπελισμός της εξουσίας και των παρατρεχάμενών της.

Κρίμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά. Διότι ως γνωστόν υπάρχει η λαϊκή απατεωνιά που δε μας ενοχλεί, αλλά κεκαλυμμένα μάλλον την υποστηρίζουμε και η καπιταλιστική απατεωνιά της άρχουσας τάξης, την οποία αποκυρήσσουμε με βδελυγμία. Καληνύχτα Κεμάλ...

 

 

Αποκηρυσσουμε την απατεωνιά απ' όπου κι αν προέρχεται.

 

Αλλά δεν ξεχνάμε να δίνουμε στην κάθε απατεωνιά το βάρος που της αντιστοιχεί και δεν προβαίνουμε ποτέ σε συμψηφισμούς που εξισώνουν την εκμετάλλευση της άρχουσας τάξης με τις "λαϊκές" μικροαπατεωνιές. Ούτε αυτές βεβαίως με την απαγωγή ενός μικρού παιδιού (ότι χρώμα κι αν έχει) η οποία μόνο μικροαπατεωνιά δεν είναι.

 

ΥΓ 1: όποιος έχει δεί μαύρο άγγελο στα εικονίσματα να μας το πεί για να εξαιρέσουμε εκείνη την εκκλησία από την ρατσιστική αντίληψη του λοιπού ιερατείου

ΥΓ 2: Πρώτα θα γίνετε όλοι απολύτως έντιμοι και νομοταγείς (κυρίως νομοταγείς) και οπαδοί της τάξεως και μετά θα διεκδικήσετε ισότητα και κατάργηση της καπιταλιστικής εκμετάλλευσης.

Ως τότε θα υποστηρίζουμε (απροκάλυπτα) πως δεν σας αξίζει η απαλλαγή από την καπιταλιστική εκμετάλλευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκηρυσσουμε την απατεωνιά απ' όπου κι αν προέρχεται.

 

Αλλά δεν ξεχνάμε να δίνουμε στην κάθε απατεωνιά το βάρος που της αντιστοιχεί και δεν προβαίνουμε ποτέ σε συμψηφισμούς που εξισώνουν την εκμετάλλευση της άρχουσας τάξης με τις "λαϊκές" μικροαπατεωνιές. Ούτε αυτές βεβαίως με την απαγωγή ενός μικρού παιδιού (ότι χρώμα κι αν έχει) η οποία μόνο μικροαπατεωνιά δεν είναι.

 

ΥΓ 1: όποιος έχει δεί μαύρο άγγελο στα εικονίσματα να μας το πεί για να εξαιρέσουμε εκείνη την εκκλησία από την ρατσιστική αντίληψη του λοιπού ιερατείου

ΥΓ 2: Πρώτα θα γίνετε όλοι απολύτως έντιμοι και νομοταγείς (κυρίως νομοταγείς) και οπαδοί τη τάξεως και μετά θα διεκδικήσετε ισότητα και κατάργηση της καπιταλιστικής εκμετάλλευσης.

Ως τότε θα υποστηρίζουμε (απροκάλυπτα) πως δεν σας αξίζει η απαλλαγή από την καπιταλιστική εκμετάλλευση

 

Μην απορείς Γιάννη μου.

 

Είμαι κεντροαριστερός:

Δεν συνδικαλίζομαι, δεν απεργώ, δεν διαδηλώνω, δεν διαμαρτύρομαι.

Περιμένω τα πράγματα να αλλάξουν από μόνα τους.

Είμαι κεντροαριστερός: Αποστρέφομαι τον Μαρξ, την κομμουνιστική φρασεολογία και τα σύμβολά της. Οι όροι πάλη των τάξεων, πλουτοκρατία και ιμπεριαλισμός μου προκαλούν αηδία. Απο τον όρο κεντροαριστερά αποστρέφομαι το δεύτερο συνθετικό, την αριστερά. Είμαι κεντρώος αλλά βάζω και την αριστερά από δίπλα γιατί είναι trendy και προσπαθώ να αποσπάσω καμία ψήφο από τον ΣΥΡΙΖΑ, το ΚΚΕ και τον ΑΝΤΑΡΣΥΑ.

Είμαι κεντροαριστερός: Καταδικάζω τη βία από όπου κι αν προέρχεται, εξισώνω τη ρίψη πλαστικής κορίνας σε πάνοπλο μπάτσο που ψεκάζει χημικά με τα ρατσιστικά πογκρόμ και τα μαχαιρώματα των ναζήδων. Θέλω την ησυχία μου. Η ασφάλεια είναι το ύψιστο αγαθό της ζωούλας μου.

Είμαι κεντροαριστερός: Δεν πιστεύω στην κοινωνική δικαιοσύνη και δεν μάχομαι γι΄αυτή. Δέχομαι τις ταξικές ανισότητες ως status quo. Δε θα αλλάξω εγώ τον κόσμο. Αυτός ο κόσμος δε θα αλλάξει ποτέ.

Είμαι κεντροαριστερός: Είμαι φουλ πατριώτης αλλά εκχωρώ την εθνική κυριαρχία της χώρας για πλάκα.

Είμαι κεντροαριστερός: Δεν έχω κρίση. Δέχομαι τη λογική του μονοδρόμου των μνημονίων, είμαι ευκολόπιστος, καταπίνω αμάσητη την κρατική προπαγάνδα, δεν αμφισβητώ τα ΜΜΕ, δεν πιστεύω στο δόγμα του σοκ, σιχαίνομαι τη συνομωσιολογία.

Είμαι κεντροαριστερός: Είμαι ο φιλήσυχος πολίτης που περιγράφει ο Μάρτιν Νίμελερ στο «πρώτα ήρθαν», είμαι το ανθρωπάκι που περιγράφει ο Βόλφ Μπίρμαν στο «αυτούς τους έχω βαρεθεί», πάνω στις υποτακτικές πλατούλες μου στήνεται το παιχνίδι, είμαι η μετακινούμενη μάζα που συντηρούσε τον δικομματισμό, είμαι ο νοικοκύρης με τα φασιστικά αντακλαστικά, είμαι ο αντιδραστικός ψηφοφόρος που δεν θέλει να αλλάξει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έλλειψη σοβαρότητας, οργάνωσης και στοιχειώδους διοικητικής λειτουργίας του ελληνικού κράτους είναι το κάτι άλλο και τέτοια φαινόμενα το αποδεικνύουν.

 

 

... Κάποτε ...καμια 10ρια χρονια πίσω  ο Δοκτορας μου ειχε υποδείξει μια Ιστοσελίδα του Σουηδικου Υπουργειου Εσωτερικών...όπου δεν ηταν παρα μια μαυρη οθονη κ εγραφε ενα Νουμερο 7.766.123 μετα αυτο γινοταν 7766125 μετα 7766121 κλπ.... Τον ρωταω ρε συ τιναι τουτο .... ΚΑι μου λεει εδω είναι ΟνΛαιν συνδεδεμενα ολα τα μαιευτηρια,ληξιαρχεια της χωρας κ ανα πασα στιγμη εμφανιζεται ο Πληθυσμος της χωρας οι γεννησεις οι θανατοι κλπ κλπ ...

Τι λέμε Τωρα....αυτα που οι άλλοι ταχουνε κανει (κ σιγα το κοστος μη χέσω) χρόνια τωρα .... εμείς - Αααα το αναφερει το Μνημονιο στις μεσα σελίδες αυτο- ακόμα το σχεδιάζουμε ..... μα είναι δυνατον να δηλώνονται παιδια που γεννιουνται με ... Κουτάλες στο σπίτι .... τι να πουμε ρε %^&*( μου !!!!!!!!!!

 

... Αυτούς τους γονείς που κάποιοι τους αφαίρεσαν τη Μαρία κ- τρέμω στη σκέψη τους όποιους υπόλοιπους που τυχον τους εχει τυχει κατι παρομοιο- τι να τους πει αυτο το Γ%^&* κρατος ? Ξερετε παιδια δε μπορουμε να μπουμε στο Ζεφύρι ή στο Μενιδι να ελέγξουμε ... ξερετε η "Μαμα" της Μαρίας γεννούσε καθε 3μηνο...κ κανεις *&^% κ κανενα Γ^&** μηχανογραφικο Συστημα δε χτυπησε κανενα Αλερτ ??? Τι να πει κανείς...τι ναπει ?!

 

... Χιλιες φορες να παει να   &^*(   το  &**^%  Κρατος τους άμα φερεται ετσι η Δημόσια Διοίκηση .... άμα μπορούν να κανουν τη δουλεια οι Ρωσοι , οι Αμερικάνοι , οι Κινεζοι....δωστε τα σε αυτους να Ξεμπερδεύουμε !!!! Κι άμα χρειαστει ...για τετοια πραγματα το αντεχουμε ...ας φαμε κ 50 Μνημόνια στη πλάτη !!!!

 

ΥΓ: Πάλι...ρεντίκολο γίναμε

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξαφνικά ΟΛΟΙ οι δημοσιογράφοι ανακάλυψαν την Αμερική...

 

Τώρα πουλάει........

 

Σε κανά 5 μέρες δεν θα ξανά ακούσουμε τίποτα.....

 

Μόλις ξεμείνουν από θέματα ή μόλις θελήσουν να καλύψουν κάτι άλλο (καμιά ψηφοφορία ας πούμε..) θα "ανακαλύψουν", αν είναι δυνατόν!!!!! πως στην ευρωπαϊκή Ελλάδα υπάρχουν και κυκλώματα μαστροπείας, σωματεμπορίας,  εμπόριο οργάνων, και τόσα άλλα διαστροφικά μυαλά στην δημοκρατική? Ελλάδα, μέλος της μεγάλης... Ε.Ε. !!!

 

Τα χειρότερα έπονται...

 

Καλό μεσημέρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...............

Τι λέμε Τωρα....αυτα που οι άλλοι ταχουνε κανει (κ σιγα το κοστος μη χέσω) χρόνια τωρα .... εμείς - Αααα το αναφερει το Μνημονιο στις μεσα σελίδες αυτο- ακόμα το σχεδιάζουμε ..... μα είναι δυνατον να δηλώνονται παιδια που γεννιουνται με ... Κουτάλες στο σπίτι .... τι να πουμε ρε %^&*( μου !!!!!!!!!!

 

................

 

 

Δεν φαντάζομαι να πιστεύετε κι εσείς ότι επειδή το τυρί είναι ακριβό και νόστιμο πρέπει να μας αρέσει η φάκα!!! και να αναφωνήσουμε όλοι μαζί ότι "το μνημόνιο είναι το πιό σοβαρό κείμενο στη χώρα", ότι "είναι ευλογία για τον τόπο".

 

Δεν έχω τέτοια εικόνα για 'σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξαφνικά ΟΛΟΙ οι δημοσιογράφοι ανακάλυψαν την Αμερική...

 

Τώρα πουλάει........

 

Σε κανά 5 μέρες δεν θα ξανά ακούσουμε τίποτα.....

 

Μόλις ξεμείνουν από θέματα ή μόλις θελήσουν να καλύψουν κάτι άλλο (καμιά ψηφοφορία ας πούμε..) θα "ανακαλύψουν", αν είναι δυνατόν!!!!! πως στην ευρωπαϊκή Ελλάδα υπάρχουν και κυκλώματα μαστροπείας, σωματεμπορίας,  εμπόριο οργάνων, και τόσα άλλα διαστροφικά μυαλά στην δημοκρατική? Ελλάδα, μέλος της μεγάλης... Ε.Ε. !!!

 

Τα χειρότερα έπονται...

 

Καλό μεσημέρι...

 

 

Υπάρχουν τέτοια πράγματα;

Αυτά τα λένε κάτι γραφικοί τύποι....

http://www.hotdoc.gr/node/85

 

τώρα όμως πέσαμε από τα σύννεφα

 

http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/597848/sokaroun-ta-stoiheia-paranomon-kuklomaton-eborias-kai-uiothesias-vrefon/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φαντάζομαι να πιστεύετε κι εσείς ότι επειδή το τυρί είναι ακριβό και νόστιμο πρέπει να μας αρέσει η φάκα!!! και να αναφωνήσουμε όλοι μαζί ότι "το μνημόνιο είναι το πιό σοβαρό κείμενο στη χώρα", ότι "είναι ευλογία για τον τόπο".

 

Δεν έχω τέτοια εικόνα για 'σας.

 

Μα ειναι δυνατόν -πείτε μου- σε ένα τόσο Ασόβαρο Κρατος .... -πραγματα που βεβαια δεν είναι Πανακεια ...δε δίνουν απόλυτες λύσεις- ...όμως δείχνουν μια σοβαρότητα της χώρας και σεβασμού της Δημόσιας διοίκησης στους πολίτες της .,...μας ενδιαφέρει εαν το  γραφει  το Μνημονιο ή το Κοράνι  ή το Τιλδούμ των Εβραίων ....δε με ενδιαφερει ...όπου θελει ας το γραφουν .....Μου τη δίνει περισσότερο όταν κάποιοι άλλοι μας γράφουν .... στη Βουβωνική τους Χώρα ... όποιοι κ εαν είναι αυτοί !!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...