Προς το περιεχόμενο

Αντίδραση στις Μηνιαίες Συγκεντρωτικές Τιμολογίων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα πράγματα είναι τόσο πολύ απλά.

Οσοι ειναι υπόχρεοι στην υποβολή συγκεντρωτικών καταστάσεων θα εκδίδουν τα προς διασταυρωση στοιχεία μέσω ταξις.

Δηλαδη θα υπαρχει μια φορμα συμπλήρωσης.

Στη φόρμα θα μπαίνει το αφμ του συναλασσόμενου και αυτόματα θα γίνεται έλεγχος του συναλασσομένου.

Συμπληρώνεις τη φόρμα κατά βούλησιν.

Ολοκληρώνεις,υποβάλεις και εκτυπώνεις.

Τόσο απλά.

Οποτε έχουμε με ενα σμπάρο δύο τρυγόνια.

1.Την άμεση διασταυρωση και

2.Την αποφυγή έκδοσης τουλάχιστον των πλασών τιμολογίων και των τιμολογίων σε εικονικές και ανύπαρκτες επιχειρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι τόσο πολύ απλά.

Οσοι ειναι υπόχρεοι στην υποβολή συγκεντρωτικών καταστάσεων θα εκδίδουν τα προς διασταυρωση στοιχεία μέσω ταξις.

Δηλαδη θα υπαρχει μια φορμα συμπλήρωσης.

Στη φόρμα θα μπαίνει το αφμ του συναλασσόμενου και αυτόματα θα γίνεται έλεγχος του συναλασσομένου.

Συμπληρώνεις τη φόρμα κατά βούλησιν.

Ολοκληρώνεις,υποβάλεις και εκτυπώνεις.

Τόσο απλά.

Οποτε έχουμε με ενα σμπάρο δύο τρυγόνια.

1.Την άμεση διασταυρωση και

2.Την αποφυγή έκδοσης τουλάχιστον των πλασών τιμολογίων και των τιμολογίων σε εικονικές και ανύπαρκτες επιχειρήσεις.

 

μπραβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε θα πρέπει να υπολογίζουμε και κάποιες άλλες παραμέτρους. Εγω πχ έχω αρκετούς πελάτες που δεν γνωρίζουν τι είναι το pc, το internet κλπ. Αυτοί τι θα κάνουν? Θα πρέπει κάθε λίγο να τρέχουν στον λογιστή τους να τους εκδώσει αυτο το τιμολόγιο. Το φορτωταξι που βρίσκεται στην πιάτσα και εμφανίζεται ο πελάτης (που τέτοια τύχη) θα τρέχει να βρει pc για την έκδοση φορτωτικής? Υπάρχουν δηλαδή κάποια προβλήματα που δείχνουν άλυτα για την ώρα. Ίσως κάνω και λάθος.

Τελικά που βρίσκεται το όλο θέμα? Ξεκινάμε απο 1/1 τις μηνιαίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Διαβάζω παλιά θέματα και με πιάνει μια κατάθλιψη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 2013 φαντάζει τόσο μακρυά...Από τότε έχει κυλήσει πολύ νερό στο αυλάκι , πολλά έχουν αλλάξει και άλλα μένουν ίδια...Αν μπορούσαμε να γυρίσουμε το χρόνο πίσω , άραγε πόσοι συνάδελφοι θα έστελναν τις ΜΥΦ, ακυρώνοντας έτσι τις προσπάθειες για την κατάργηση ? ?...Ας είναι...

 

Καλημέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, κάθε μέρα αναρωτιέμαι είμαι η μόνη που έχω ασυμφωνίες???Σε κάποιον μπορεί να λείπει ένα τιμολόγιο τι να κάνω να αλλάξω τα πάντα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, κάθε μέρα αναρωτιέμαι είμαι η μόνη που έχω ασυμφωνίες???Σε κάποιον μπορεί να λείπει ένα τιμολόγιο τι να κάνω να αλλάξω τα πάντα????

εσόδου ή εξόδου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξοδου

Εξόδου, αν είναι έως 100,00 ευρώ μην ασχολείσαι. Γενικά εγώ προσέχω κυρίως στα έσοδα να μην υπάρχουν αποκλίσεις. Στα έξοδα έκανα ό,τι προσπάθεια μπορούσα, αλλά όταν σου λέει η επιχείρηση ότι δεν έχει το τιμολόγιο δεν κάνω τίποτα. Στην τελική δεν ζημιώνω το δημόσιο όταν δεν δηλώνω έξοδα, το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα έξοδα δεν ασχολούμαι καν!  Μόνο εάν είναι δικοί μου πελάτες και οι 2!  ;)

 

Στα έσοδα το ελέγχω όσο μπορώ.. <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...