Προς το περιεχόμενο
  • 0

εχουμε καμια ενημερωση για παραταση στο Ε9?


PATDINA

Ερώτηση

καλημερα και καλη εβδομαδα. 

εχουμε καμια ενημερωση για το ε9???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΕΧΕΙ  ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΛΑΘΗ.....

 

0  σε πολλες  εκτασεις  και βασικα την αποσταση απο αιγιαλο.!!!!!

 

τα κτισματα  δεν θελουν κατηγοριοποιηση..????( εντος αγροτικων εκτασεων)

 

και...

και...

 

δεν τελειωνουμε με το ε9....  Τι θα κανει η επομενη γενια.....!!!!!!

Φιλικα

Γιαν + 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπήκα τυχαια σε κάποιον που του είχα κάνει αλλαγές με συμβόλαιο το 2012 που είχε και ακίνητα και αγροτεμάχια , του είχα υποβάλλει Ε9 στις 25/9 είχα κάνει όλες τις διορθωσεις ρευματα, ΚΑΕΚ , αγροτεμάχια , τον είχα οριστικοποιήσει στις 25/9 και τώρα βλέπω πως μου ξαναζητάει να το οριστικοποιήσω!!!!

Είχε τη εκτύπωση του Ε9 που του είχα κάνει στις 25/9 αλλά όχι εκτύπωση περιουσιακης κατάστασης!

Το ξαναοριστικοποίησα και μετά μου εμφάνισε την εκτύπωση περιουσιακής κατάστασης 2013!

 

Τι σημαίνει αυτό θα πρέπει να ξανακάνουμε οριστικοποίηση σε όλους όσου είχαν αλλαγές το 2012 και για τους οποίους ταυτόχρονα διορρθώσαμε και την εικόνα των αγροτεμαχίων;;;;

 

Δεν γίνονται αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπήκα τυχαια σε κάποιον που του είχα κάνει αλλαγές με συμβόλαιο το 2012 που είχε και ακίνητα και αγροτεμάχια , του είχα υποβάλλει Ε9 στις 25/9 είχα κάνει όλες τις διορθωσεις ρευματα, ΚΑΕΚ , αγροτεμάχια , τον είχα οριστικοποιήσει στις 25/9 και τώρα βλέπω πως μου ξαναζητάει να το οριστικοποιήσω!!!!

Είχε τη εκτύπωση του Ε9 που του είχα κάνει στις 25/9 αλλά όχι εκτύπωση περιουσιακης κατάστασης!

Το ξαναοριστικοποίησα και μετά μου εμφάνισε την εκτύπωση περιουσιακής κατάστασης 2013!

 

Τι σημαίνει αυτό θα πρέπει να ξανακάνουμε οριστικοποίηση σε όλους όσου είχαν αλλαγές το 2012 και για τους οποίους ταυτόχρονα διορρθώσαμε και την εικόνα των αγροτεμαχίων;;;;

 

Δεν γίνονται αυτά!

 

Έχουμε αναφερθεί αρκετές φορές στο θέμα αυτό.

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/15441

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχουμε αναφερθεί αρκετές φορές στο θέμα αυτό.

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/15441

Με συγχωρείτε , δεν είχα προλάβει να ενημερωθώ , ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γέμισε ο τόπος βοσκοτόπια αχχεχεαχεαχεα

 

από τα 500 Ε9 ήρθαν μονοί τους 4 άτομα , τα υπόλοιπα το 2025+

χαχαχαχ!! και εδω το ιδιο!!! ολα βοσκοτοποι!!! ασε που οσα ειναι εξ αδιαιρετου στα βουνα τα σβηνουν εντελως!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγχωρεμένος τέκνον μου! :D :D

 

Αγιε Πατέρα, θα συγχωρέσεις και τις δικές μου αμαρτίες; :):wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

χαχαχαχ!! και εδω το ιδιο!!! ολα βοσκοτοποι!!! ασε που οσα ειναι εξ αδιαιρετου στα βουνα τα σβηνουν εντελως!!!

 Γιαυτό δεν έχει οριστικοποιηθεί ακόμη η φορολόγηση. Μετά τα δεδομένα των δηλώσεων οι βοσκότοποι θα έχουν τους μεγαλύτερους συντελεστές και τα παραθαλάσσια τους μικρότερους. Για να μάθουν να κάνουν εξυπνάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πως αλλάζουν οι καιροί όμως... Θυμάμαι όταν κάναμε το Ε9 του 2005, οι πελάτες ζητούσαν επιτακτικά να δηλώσουν όλα τα αγροτεμάχιά τους, ακόμη και όσα ήταν επίδικα, ακόμη και όσα δεν ήξεραν καν που βρίσκονται κ.λπ. Τώρα, άλλαξαν άποψη. Σβήνουν σιγά - σιγά τα "περιττά" αγροτεμάχια. Έτσι είναι ο Έλληνας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ε και ;

Με τα πρωτοβρόχια οι βοσκότοποι θα ξαναγίνουν παραθαλάσσιοι

Μην είσαι τόσο αισιόδοξος, δεν προβλέπονται πλημμύρες εφέτος. Μόνο τσουνάμι ... φόρων !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πως αλλάζουν οι καιροί όμως... Θυμάμαι όταν κάναμε το Ε9 του 2005, οι πελάτες ζητούσαν επιτακτικά να δηλώσουν όλα τα αγροτεμάχιά τους, ακόμη και όσα ήταν επίδικα, ακόμη και όσα δεν ήξεραν καν που βρίσκονται κ.λπ. Τώρα, άλλαξαν άποψη. Σβήνουν σιγά - σιγά τα "περιττά" αγροτεμάχια. Έτσι είναι ο Έλληνας!!

Μην ξεχνάς Κάρολε τις επιδοτήσεις του ΟΓΑ και τις ενισχύσεις από τις τοπικές αγοροτικές ενώσεις. Μέχρι και βοσκότοποι εμφανίζονταν σαν αμπέλια και ελαιώνες ! Χώρια τα ανύπαρκτα "μου είπε ο παππούς μου ότι εκείνο το βουνό απέναντι είναι δικό μας από το 1821" ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

από ότι κατάλαβα στα αγροτεμάχια και ειδικά της παραλιακής ζώνης ,κάτω των 800 μ. ζητά ακριβή προσδιορισμό θέσης για να εντοπίσει τα φιλέτα.

 

δηλ. είναι στην παραλία  από το ρέμα τάδε έως την εθνική ή σε οιαδήποτε άλλη παραλία ?  ναι και όντως αυτό είναι το φιλέτο στα δικά μου.

 

στους κάμπους ενδιαφέρεται για νερό κυρίως.

 

Κάποιοι κάνανε "καλή" δουλειά σε όλη την χώρα .Οι τοπικές εφορίες,πολεοδομίες,δασαρχεία ή οι πιστωτές δορυφορικά? 

 

Πάντως από το Ε9 λείπουν 2 στοιχεία ακόμη ,αλλά δεν τα γράφω γιατί θα κάψω κόσμο. Οταν βγει μία  πατριωτική κυβέρνηση τότε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σημερα λενε ανοιξε η διορθωτικη εφαρμογη για τα ε9 γαι τα 3 χρονια 11 12 και 2013,αλλα μπαινω τωρα που μιλαμε και εμφανιζει μονο τις περιουσιακες καταστασεις,,δεν εχει επιλογη δημιουργια δηλωσης ή κατι τετοιο, ,, υπαρχει κατι καπου;; ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μόνο σε όσους εχει εκδοθεί εκκαθαριστικο ΦΑΠ υπαρχει επιλογή δημιουργιας Ε9. Σε όσους δεν...πάπαλα.. Του χρόνου!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μόνο σε όσους εχει εκδοθεί εκκαθαριστικο ΦΑΠ υπαρχει επιλογή δημιουργιας Ε9. Σε όσους δεν...πάπαλα.. Του χρόνου!!!!

Τώρα το έιδα και εγώ!

Εχω περίπτωση πελάτη μου που του διορθωσα την εικόνα αγροτεμαχίων βασει τοπογραφικών που μου έφερε και ταυτόχρονα διαπιστώσαμε πως 2 ακίνητα του πίνακα 1 που είχαν δηλωθεί με το Ε92005 δεν ήταν καταχωρημένα στο συστημα.Ο πίνακας 1 όμως ήταν κλειστός για μεταβολές.

Το θέμα είναι πως ο άνθρωπος εντός των ημερών πρέπει να κάνει συμβόλαιο πώλησης για τα συγκεκριμένα ακίνητα και ο συμβολαιογράφος του ζητά εκ΄τυπωση της περιουσιακής καταστασης μάλιστα του είπε πως θα μπορεί να τα διορθώσει μεσω του ΤΑΞΙΣ (αυτό είχε ακούσει απο τα μέσα ενημερωσης για τη δυνατότητα διόρθωσης ΦΑΠ).

Το ζήτημα είναι λοιπόν τώρα πως δεν έχει χρεωστικό ΦΑΠ και δεν μπορώ να του κάνω μεταβολή.

Δεν μπορεί να κάνει δεκτή την δήλωση του Ε92005 ο συμβολαιογράφος; Αν όχι πως θα δεχθεί η εφορία συμπληρωματικό Ε9 αφου...έχουν δηλωθεί με το Ε92005;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρόμοιο πρόβλημα έχω και εγώ.Από λαθος η άγνοια το 2005 είχε γραφεί οικόπεδο στον πιν. 2 ως αγροτεμάχιο. Διαπιστώθηκε το λάθος και τώρα διέγραψα το εν λόγω από το πιν.2 με σκοπό να το μεταφέρω στο πιν. 1 με τη τροποποιητική. Ο φορολογούμενος όμως είναι αφορολόγητος ακόμα και αν υπολογισθεί το παραληφθέν οικόπεδο. ΦΑΠ δεν του έρχεται. Ούτε πρόκειται να προβεί σε καμμιά αγοροπωλησία.Οστόσω πρέπει να δηλωθεί για μελλοντικά. Σ αυτή τη περίπτωση μήπως πρέπει να κάνουμε υπομονή μέχρι του χρόνου για να δηλωθεί στο νεο Ε9 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρόμοιο πρόβλημα έχω και εγώ.Από λαθος η άγνοια το 2005 είχε γραφεί οικόπεδο στον πιν. 2 ως αγροτεμάχιο. Διαπιστώθηκε το λάθος και τώρα διέγραψα το εν λόγω από το πιν.2 με σκοπό να το μεταφέρω στο πιν. 1 με τη τροποποιητική. Ο φορολογούμενος όμως είναι αφορολόγητος ακόμα και αν υπολογισθεί το παραληφθέν οικόπεδο. ΦΑΠ δεν του έρχεται. Ούτε πρόκειται να προβεί σε καμμιά αγοροπωλησία.Οστόσω πρέπει να δηλωθεί για μελλοντικά. Σ αυτή τη περίπτωση μήπως πρέπει να κάνουμε υπομονή μέχρι του χρόνου για να δηλωθεί στο νεο Ε9 ;

  1. @htheoharis κατα την οριστικοπ. αγροτεμαχιων διαπιστωσα πως λειπουν ακινητα στον πιν.1(ειχαν δηλωθει Ε92005) πως διορθωνω με μηδενικα ΦΑΠ;

     
     
  2. @kirklog μετά την εκκαθάρισή τους σε λίγες μέρες.

     

     

    Εννοεί πως θα εκκαθαριστούν και τα μηδενικά και άρα θα έχουμε δυνατότητα τροποποιητικών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

  1. @htheoharis κατα την οριστικοπ. αγροτεμαχιων διαπιστωσα πως λειπουν ακινητα στον πιν.1(ειχαν δηλωθει Ε92005) πως διορθωνω με μηδενικα ΦΑΠ;

     
     
  2. @kirklog μετά την εκκαθάρισή τους σε λίγες μέρες.

     

     

    Εννοεί πως θα εκκαθαριστούν και τα μηδενικά και άρα θα έχουμε δυνατότητα τροποποιητικών;

 

Έτσι λέει..Υπάρχει και είδηση στην αρχικη του site...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και προσπαθώ να μπω για αλλαγές και μου βγάζει

 

" Δεν έχετε δικαίωμα πρόσβασης στην εφαρμογή "

 

στπ Ε1 μπαίνει κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα ! Γνωρίζετε εαν το σύστημα ειναι ανοιχτό για ε9 ; Πηγα να κανω ενα και ενω στον αντρα απο το αντρογυνο μου εβγαζε δημιουργια δηλωσης κανονικα στην συζυγο του δεν ειχε τετοια επιλογη παρολο που εμφανιζε κανονικα την περουσιακη της κατασταση . Γνωριζει κανεις τι γινεται ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...