Προς το περιεχόμενο
  • 0

εχουμε καμια ενημερωση για παραταση στο Ε9?


PATDINA

Ερώτηση

καλημερα και καλη εβδομαδα. 

εχουμε καμια ενημερωση για το ε9???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

οπως επισης αν εχομε καποιο νεο για ηλεκτρονικη διορθωση φαπ 2011 12 13  ? ειχε υπαρξει η ειδηση για ανοιγμα εφαρμογης απο την παρασκευη,ραδιο αρβυλα ηταν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ολοι οι συναδελφοι οριστικοποιησατε οοοολα τα ε9 με αγροτεμαχια;;;;;οοοοολα;;;;;οοοολοι τελειωσατε;;;; 

οχι βεβαια!!!!!

για αυτους που δεν τελειωσαμε , εαν δεν δοθει παραταση ,πρεπει να ερθει ο φορος?? η' θα μπορουμε μολις ξανανοιξει το συστημα να μπουμε?? γιατι καποιοι πελατες ηταν τυπικοι και δεν προλαβαινω ΕΓΩ να τα στειλω , οποτε δεν θελω να φανει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ο τουιτι τι λεει????

ελα ντε!!! 

οποιος εχει νεα ας ενημερωσει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη αυτό τι διαφορά έχει από το να κάνουν ΟΛΟΙ ε9; Άσε που τα ξε-οριστικοποίησαν. Απλά όσοι δεν τα οριστικοποιήσουν αποδέχονται ότι είναι όλα είναι όπως τα λένε στο συστημα.

Πάντως πήγα στην εφορεία να κάνω μια διόρθωση στον 1ο πίνακα και μου είπε ο υπάλληλος του εισοδήματος άστα, θα ανοίξη το σύστημα για ηλεκτρονικές διορθώσεις κατα το τέλος του μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

  1. @htheoharis αν δεν υπάρχουν μεταβολές στα αγροτεμάχια είναι υποχρεωτικό να υποβάλουμε δήλωση ή απλά οριστικοποιούμε το Ε9;

     

  2. @Sitofkris δεν είναι υποχρεωτικό να κάνετε τίποτε. Αν θέλετε όμως οριστικοποιείτε ο Ε9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 
  1. @Sitofkris δεν είναι υποχρεωτικό να κάνετε τίποτε. Αν θέλετε όμως οριστικοποιείτε ο Ε9

 

 

Είπα να οριστικοποιήσω ένα για δοκιμή.. αλλά μου έβγαλε μύνημα ότι λείπει κάποιο στοιχείο..

Λέω ας ανοίξω να δω τι λείπει..

 

Ρωτάει λοιπόν (και η απάντηση είναι υποχρεωτική)..

α)Το αγροτεμάχιο ανήκει στην κτηματική περιφέρεια "Δήλεσι"

β) λοιπές περιπτώσεις..

 

Τι είναι όμως η κτηματική περιφέρεια και ποια τα όρια της κτηματικής περιφέρειας "Δήλεσι"?

 

Στο συμβόλαιο αναφέρεται ως εκτός σχεδίου , εκτός οικισμού , εκτός κτηματικής περιφέρειας Σχηματαρίου και εντός ΖΟΕ Δηλεσίου..

 

Ε δεν οριστικοποίησα άλλο.. οι άνθρωποι δεν παίζονται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλά να πάθεις αρχηγέ μου , αφού δεν ακούς τα τιτιβίσματα του Χάρι 

 

αυτό μόνο που σκέφτομαι ειναι ότι όλα αυτά , συν τα καεκ συν ... συν ... , δεν θα τα γλυτώσουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είπα να οριστικοποιήσω ένα για δοκιμή.. αλλά μου έβγαλε μύνημα ότι λείπει κάποιο στοιχείο..

Λέω ας ανοίξω να δω τι λείπει..

 

Ρωτάει λοιπόν (και η απάντηση είναι υποχρεωτική)..

α)Το αγροτεμάχιο ανήκει στην κτηματική περιφέρεια "Δήλεσι"

β) λοιπές περιπτώσεις..

 

Τι είναι όμως η κτηματική περιφέρεια και ποια τα όρια της κτηματικής περιφέρειας "Δήλεσι"?

 

Στο συμβόλαιο αναφέρεται ως εκτός σχεδίου , εκτός οικισμού , εκτός κτηματικής περιφέρειας Σχηματαρίου και εντός ΖΟΕ Δηλεσίου..

 

Ε δεν οριστικοποίησα άλλο.. οι άνθρωποι δεν παίζονται..

 

καλά να πάθεις αρχηγέ μου , αφού δεν ακούς τα τιτιβίσματα του Χάρι 

 

αυτό μόνο που σκέφτομαι ειναι ότι όλα αυτά , συν τα καεκ συν ... συν ... , δεν θα τα γλυτώσουμε 

εγω εχω καμια δεκαρια ακομα , αλλα σημερα δεν εκανα τιποτα . Ο,τι ειναι να γινει ας γινει γιατι αλλη αντοχη δεν εχω  να δηλωνω " εντος ζωνης 500 μετρων " κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ας μου εξηγήσει κάποιος,

 

για τα αγροτεμάχια γίνεται ( γινόταν ) έλεγχος με 01/01/2013 ώστε να "βγει" κάποια στιγμή ο ενιαίος φόρος ακινήτων ( ή όπως θα λέγεται τέλος πάντων ) ο οποίος θα εφαρμοστεί για τα ακίνητα που υπάρχουν στις 01/01/2014 και κατά συνέπεια θα πρέπει να περιλαμβάνει και τις αλλαγές ( όποιες αλλαγές ) που θα γίνουν στο επόμενο Ε9 ( το Φ.Α.Π. για τα ακίνητα 01/01/2013 έχει εκδοθεί ) που θα πρέπει να συνταχθεί κάποια στιγμή ( σύμφωνα με το νόμο, αν δεν κάνω λάθος, από 15/02/2014 ) ...

 

είδομεν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάποια στιγμή, όλα τα στοιχεία που αυτή η στιγμή είναι προαιρετική η συμπλήρωσή τους, θα γίνει υποχρεωτική. Θα μας αναγκάσουν σε εκ νέου συμπλήρωσή του Ε9 ( σωστά το επισήμανε πιο πάνω ο Γιάννης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάποια στιγμή, όλα τα στοιχεία που αυτή η στιγμή είναι προαιρετική η συμπλήρωσή τους, θα γίνει υποχρεωτική. Θα μας αναγκάσουν σε εκ νέου συμπλήρωσή του Ε9 ( σωστά το επισήμανε πιο πάνω ο Γιάννης).

Συμφωνώ απόλυτα. Και μάλιστα ακόμη και αυτοί που "επικαιροποίησαν" το Ε9 θα χρειαστεί να το ξαναεπικαιροποιήσουν φυσικά σε απίθανα περιοριμένο χρονικό διάστημα ως είθισται.

Διαχρονικά νομίζω ότι είναι η τρίτη φορά που κάναμε αυτή την δουλειά και θα χρειαστεί σίγουρα να την ξανακάνουμε.

Το Ε9 η αν θέλετε με πιο γενικογραματειακούς όρους, περιουσιολόγιο, αποτελεί το μεγαλύτερο φιάσκο στην ιστορία της ΓΓΠΣ. Το γεφύρι της Άρτας θα απαιτήσει πολλές ακόμη θυσίες των "συνεργατών" του πρωτομάστορα.

Αλήθεια ποιά ήταν η τύχη εκείνης της καταγγελίας που είχαμε κάνει? Εχουμε κανένα νεότερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γέμισε ο τόπος βοσκοτόπια αχχεχεαχεαχεα

 

από τα 500 Ε9 ήρθαν μονοί τους 4 άτομα , τα υπόλοιπα το 2025+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γέμισε ο τόπος βοσκοτόπια αχχεχεαχεαχεα

 

από τα 500 Ε9 ήρθαν μονοί τους 4 άτομα , τα υπόλοιπα το 2025+

Άσε που γκρεμίσαν κι όλες τις αποθήκες... <_< <_<

 

Καλημέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

Ε9 διόρθωσα Μόνο όσα είχαν πραγματικές μεταβολές, σιγά μην καθόμουν να διορθώσω όλα τα Ε9 των πελατών μου.

Τό σύστημα έτσι και αλλιώς στα αγροτεμάχια είναι περασμένα σχεδόν όλα λάθος. Τι εννοώ:

 

Σε πελάτες μου που μπήκα να δω, αλλά και σε συγγενείς μου, μπαίνοντας στην εφαρμογή τα έβλεπα καταχωρημένα. Υπήρχε όμως ένα θεματάκι. Ανοίγοντας την εγγραφή συγκεκριμένου αγροτεμαχίου, όλα ήταν ασυμπλήρωτα εκτός απο τα τ.μ.

Δηλαδή ενώ στην περιουσιακή κατάσταση του Ε9 φαίνονταν καταχωρημένα σωστά, στις ατομικές εγγραφές δεν ήταν συμπληρωμένος ούτε καν ο νομός. Δεν έχω καταλάβει βέβαια αυτό πώς γίνεται, αλλά Δυστυχώς τα κατάφεραν πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε πελάτες μου που μπήκα να δω, αλλά και σε συγγενείς μου, μπαίνοντας στην εφαρμογή τα έβλεπα καταχωρημένα. Υπήρχε όμως ένα θεματάκι. Ανοίγοντας την εγγραφή συγκεκριμένου αγροτεμαχίου, όλα ήταν ασυμπλήρωτα εκτός απο τα τ.μ.

Δηλαδή ενώ στην περιουσιακή κατάσταση του Ε9 φαίνονταν καταχωρημένα σωστά, στις ατομικές εγγραφές δεν ήταν συμπληρωμένος ούτε καν ο νομός. Δεν έχω καταλάβει βέβαια αυτό πώς γίνεται, αλλά Δυστυχώς τα κατάφεραν πάλι.

Δεν γινόταν από την αρχή αυτό, τις τελευταίες μέρες (μέχρι 14/10/13) όμως το παρατήρησα κι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για αυτό λέω οτι είμαι απόλυτα πεπεισμένος οτι, θέλουν δε θέλουν θα αναγκαστούν να ανοίξουν την εφαρμογή του Ε9 πλήρως, ώστε να γίνουν όλες οι διορθώσεις και εγγραφές και του πίνακα 1 και του πίνακα 2 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...