Προς το περιεχόμενο
  • 0

SOS!ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΜΕ ΚΩΔ ΙΚΑ ΜΠΑΡΜΑΝ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΕ ΤΕΚΜΑΡΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ


nana86

Ερώτηση

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ ΙΚΑ ΜΠΑΡΜΑΝ.ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΒΑΣΕΙ ΤΕΚΜΑΡΤΩΝ.ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΝ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ Ε.Γ.Σ.Σ.Ε.ΠΟΣΟ ΛΑΘΟΣ ΕΚΑΝΑ?HELP!ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΟ ΜΙΣΘΟ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ε τότε να βγάλουνε όλοι μια πινακίδα απ' έξω από τα μαγαζιά τους που να λέεει " απαγορεύονται τα tips " οπότε να καταργηθεί εντελώς η τεκμαρτή ασφάλιση . Μα καλά είναι σοβαρή απάντηση αυτή αγαπητε ypε ; Σα να μου λες ότι δεν θα σε πιάνει το τεκμήριο στο Ι.Χ. σου επειδή είναι χαλασμένη η μηχανή του .

Επαναλαμβάνω ότι είμαι κατά οποιασδήποτε μορφής προσδιορισμού τεκμαρτού εισοδήματος και θεωρώ δίκαιο μόνο το πραγματικό , αλλά με βάσει την ισχύουσα νομοθεσία όπως τεκμηρίωσα παραπάνω ισχύει αυτό .

Το κράτος και το ΙΚΑ δεν έχει τη δυνατότητα να γνωρίζει ποιος παίρνει τι και από που και σου βγάζει έναν κατάλογο ειδικοτήτων που λέει εν ολίγοις ότι σε αυτούς τους κλάδους αυτές οι ειδικότητες παίρνουν και από αλλού . Κ επειδή θέλω να εισπράττω ποσά Α από αυτούς λέω ότι δεν μπορέι να είναι μικρότερο από το τεκμαρτό . Εξού και η παρ. που λέει :

Αν ο μισθός ή το ημερομίσθιο που προβλέπεται από τις οικείες συμβάσεις εργασίας ή ΕΓΣΣΕ (βασικός μισθός, προϋπηρεσία, οικογενειακή κατάσταση κ.λπ.) είναι ύψους ανώτερου από τον τεκμαρτό μισθό ή το τεκμαρτό ημερομίσθιο της κλάσης κατάταξης, τότε χωρεί αυτόματη κατάταξη στην ασφαλιστική κλάση που εμπίπτει ο νόμιμος μισθός ή το ημερομίσθιο (Αποφ. Δ.Σ. ΙΚΑ-ΕΤΑΜ 254/Συν.40/6-12-2007, ΦΕΚ 2383/6-12-2007 τ. Β΄, Εγκ. 31/08).  

 

Δηλαδή για παραπάνω πάμε στο υπερβάλλον και για λιγότερο πάμε στο τεκμαρτό . ΑΔΙΚΟ , ΝΑΙ !! Δεν αμφιαβάλλει κανείς γι 'αυτό .

 

 

Επιτρέψτε μου μια ακόμη αστεία παράθεση (χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης)........

 

Επειδή εγώ θεωρώ πως είναι πολύ σαφές αυτό ...

 

Ο τρόπος ασφάλισης των μισθωτών που αναφέρονται στον κοινοποιούμενο πίνακα κατάταξης δεν ισχύει:

1) Για τους μισθωτούς που αμείβονται αποκλειστικά και μόνο με σταθερές αποδοχές, οι οποίες όμως δεν πρέπει να είναι κατώτερες των οικείων Σ.Σ.Ε. ή Δ.Α. ή Υ.Α. για κανονική απασχόληση, οπότε οι εισφορές υπολογίζονται επί των σταθερών αποδοχών.

 

 

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ποτέ ότι το βάρος της απόδειξης της όποιας επιπρόσθετης αμοιβής το έχει το ΙΚΑ.

Εκείνοι οφείλουν να αποδείξουν ότι είμαι ελέφαντας. Όχι εγώ ότι δεν είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δηλ.για τον υπάλληλο μπουφέ...ποιό είναι το τεκμαρτό ημερομίσθιο?....και ποιές ώρες πρέπει να βάλω στον πίνακα προσωπικού ότι εργάζεται?

 

ο μπουφετζής δεν παίζει στα τεκμαρτά. Στον πίνακα προσωπικού θα βάλετε τις ώρες που εργάζεται πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Doctor, ευχαριστώ για την απάντηση.....από την εμπειρία σας ποιό ημερομίσθιο είναι "δίκαιο" να βάλω...θα εργασθεί από 17.00-24.00 μια φορά την εβδομάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ο μπουφετζής δεν παίζει στα τεκμαρτά. Στον πίνακα προσωπικού θα βάλετε τις ώρες που εργάζεται πραγματικά.

Μπορεί κάποιος να μου πει τον Κωδ.Ειδικότητας για μπουφετζή;

Για ΚΑΔ 5542 (καφενεία ζαχαροπλαστεια κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορεί κάποιος να μου πει τον Κωδ.Ειδικότητας για μπουφετζή;

Για ΚΑΔ 5542 (καφενεία ζαχαροπλαστεια κλπ)

 

514020 Προσωπικό εκτός χώρου κουζίνας (π.χ Μπουφετζής κλπ)

 

http://www.ika.gr/gr/infopages/yphr/searchOsyk1.cfm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από την Εγκύκλιο 10/2013

 

"Ο τρόπος ασφάλισης των μισθωτών που αναφέρονται στον κοινοποιούμενο πίνακα κατάταξης δεν ισχύει :

Για τους αμειβόμενους αποκλειστικά και μόνο με σταθερές αποδοχές, οι οποίες όμως δεν πρέπει να είναι κατώτερες των Συλλογικών Συμβάσεων Εργασίας (Γενική και Ειδικές).

• Για τους αμειβόμενους με σταθερές αποδοχές και ποσοστά, φιλοδωρήματα κ.λ.π. (π.χ. περιοδεύοντες πωλητές, πλασιέ), όταν οι σταθερές αποδοχές τους υπερβαίνουν τις τεκμαρτές, της κλάσης κατάταξης τους. Σ΄ αυτήν την περίπτωση, ασφαλίζονται επί των σταθερών αποδοχών τους (άρθρο 18 παρ. 6 του Κ.Α. Ι.Κ.Α. – Ε.Τ.Α.Μ.).

Ως σταθερές αποδοχές νοούνται οι συμφωνημένες, υπό την προϋπόθεση να είναι ανώτερες της Γενικής ή της οικείας Ειδικής Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας."

 

 

Αρα αν έχουμε αποκλειστικά και μόνο σταθερές αποδοχές δεν εφαρμόζουμε τεκμαρτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστώ ype!

Σαν ΚΑΔ ΙΚΑ είναι σωστός , αλλά στο έντυπο αναγγελίας πρόσληψης , στον πίνακα Ε που βάζουμε τα στοιχεία του προσληφθέντος στον Κωδ. Ειδικότητας δεν το βρίσκει. Υπάρχουν άλλοι κωδικοι ΣΕΠΕ-ΟΑΕΔ που αναζητούμε; Ποιον βάζεις εσύ σε αυτή τη περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστώ ype!

Σαν ΚΑΔ ΙΚΑ είναι σωστός , αλλά στο έντυπο αναγγελίας πρόσληψης , στον πίνακα Ε που βάζουμε τα στοιχεία του προσληφθέντος στον Κωδ. Ειδικότητας δεν το βρίσκει. Υπάρχουν άλλοι κωδικοι ΣΕΠΕ-ΟΑΕΔ που αναζητούμε; Ποιον βάζεις εσύ σε αυτή τη περίπτωση;

 

Ο Ype σου έδωσε τον κωδικό ειδικότητας για την ΑΠΔ του ΙΚΑ, εσύ θέλεις για την Εργάνη... Βάλε κάτι σχετικό και στείλτο, μην ασχολείσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστώ ype!

Σαν ΚΑΔ ΙΚΑ είναι σωστός , αλλά στο έντυπο αναγγελίας πρόσληψης , στον πίνακα Ε που βάζουμε τα στοιχεία του προσληφθέντος στον Κωδ. Ειδικότητας δεν το βρίσκει. Υπάρχουν άλλοι κωδικοι ΣΕΠΕ-ΟΑΕΔ που αναζητούμε; Ποιον βάζεις εσύ σε αυτή τη περίπτωση;

 

Είναι κι αυτό δείγμα της αρτιας οργάνωσης.

Τον πιο κοντινό......

Δίνω στη φόρμα 514 και διαλέγω τέταρτο ψηφίο όποιο μου αρέσει... συνήθως 5140-ΜΑΓΕΙΡΟΙ

Στην αρχή έγραφα στις σημειώσεις ότι ο σωστό κωδικός ειδικότητας είναι αυτός του ΙΚΑ,

Μετά βαρέθηκα και το έκοψα........

Γράφω στην κατάσταση ΣΕΠΕ την ακριβή ειδικότητα με λεξούλες "ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΜΠΟΥΦΕ"

 

Να δώ τι στατιστικά θα βγάλουν. Τους βαρέθηκα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βλεπω ο κοσμος το εριξε στις προσληψεις..

καλο αυτο...

επισιτιστικα ομως ολα τα ερωτηματα......   κατι σημαινει αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΡΑ ΤΗΝ 1ΤΗ ΜΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ, ΚΑΜΠΑΡΕ ΜΕ "ΠΕΤΑΛΟΥΔΕΣ" (οχι βιαστικά συμπεράσματα ειμαι νιοπαντρος).

Το θέμα είναι πως δεν τηρουσε το καθεστως προσλήψεων τυπικά και θέλω να το στρώσω... όσο γίνεται.

Η επιχείρηση έχει 10-12 κορίτσια και θέλω να τα εμφανίσω σαν  σερβιτόρες και βοηθούς.

1)μπορώ να τις εμφανίσω όλες σαν βοηθούς ή πρέπει τουλάχιστον μία σερβιτόρα;

2)Θα τις κάνω σύμβαση εργασίας για μέχρι τρείς μέρες την εβδομάδα π.χ δευτ,τριτ και σαβ. Θα πρέπει να αναφέρω στην σύμβαση εργασίας πως η αμοιβή τους θα καθορίζεται με βάση το τέκμαρτο ημερομίσθιο π.χ 44,06 για σερβ και 37,13 για β/θους ειτη 3 χ 4 εβδ χ 44,06 = 528,72 μεικτά το μήνα ή αρκεί η αναγραφή του τέκμαρτου ημ/σθιου;

3)επειδή η εργασία θα ειναι καθαρά νυχτερινή 10-6 πρέπει τα άνω να τα ανάγράψω στην συμβαση με την προσαυξηση 25%;

4)το ποσοστό εισφορών 49.56% εφαρμόζεται επι του  44,06 + 25% και μηνιαιωσ επι του 528,72 + 25%;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εξαιρούνται οριστικά από την Πανελλαδική εφαρμογή του θεσμού της ΑΠΔ οι παρακάτω κατηγορίες:

  • Κατ' οίκον απασχολούμενοι σε περισσότερους από έναν εργοδότες.
  • Αποκλειστικές νοσοκόμες.

  • Ιερόδουλες.

  • Αυτοτελώς Απασχολούμενοι στο θέαμα-ακρόαμα.

  • Εργαζόμενοι στο Αγιο Όρος.

  • Ιδιοκτήτες κρεοπωλείων και ομόρρυθμα μέλη εταιρικών επιχειρήσεων (ΟΕ ή ΕΕ) κρεοπωλείου οι οποίοι ασφαλίζονται στον επικουρικό κλάδο ΕΤΕΑΜ (τ.ΙΚΑ -ΤΕΑΜ).

Οι εργαζόμενοι σε αυτά τα επαγγέλματα εξακολουθούν να συναλλάσσονται με το ΙΚΑ-ETAM με τον τρόπο που ορίζουν οι ειδικές για αυτούς διατάξεις, σε ότι αφορά στην υποβολή στοιχείων ασφάλισης και στην καταβολή των ασφαλιστικών εισφορών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εξαιρούνται οριστικά από την Πανελλαδική εφαρμογή του θεσμού της ΑΠΔ οι παρακάτω κατηγορίες:

  • Κατ' οίκον απασχολούμενοι σε περισσότερους από έναν εργοδότες.
  •  
  • Αποκλειστικές νοσοκόμες.
  •  
  • Ιερόδουλες.
  •  
  • Αυτοτελώς Απασχολούμενοι στο θέαμα-ακρόαμα.
  •  
  • Εργαζόμενοι στο Αγιο Όρος.
  •  
  • Ιδιοκτήτες κρεοπωλείων και ομόρρυθμα μέλη εταιρικών επιχειρήσεων (ΟΕ ή ΕΕ) κρεοπωλείου οι οποίοι ασφαλίζονται στον επικουρικό κλάδο ΕΤΕΑΜ (τ.ΙΚΑ -ΤΕΑΜ).
  •  

Οι εργαζόμενοι σε αυτά τα επαγγέλματα εξακολουθούν να συναλλάσσονται με το ΙΚΑ-ETAM με τον τρόπο που ορίζουν οι ειδικές για αυτούς διατάξεις, σε ότι αφορά στην υποβολή στοιχείων ασφάλισης και στην καταβολή των ασφαλιστικών εισφορώ

ευχαριστω πολυ κ. Σάκη αλλά το θέμα ειναι πως θέλει να τις εμφανίζει σαν σερβιτόρες. Νομίζω πως η διαδικασία που ανέφερα για την προσληψη και τις εισφορές είναι η σωστή. υπολογίζω εισφορές εργαζομένου με  19,95 και εργοδ με 29,61.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από την Εγκύκλιο 10/2013

 

"Ο τρόπος ασφάλισης των μισθωτών που αναφέρονται στον κοινοποιούμενο πίνακα κατάταξης δεν ισχύει :

Για τους αμειβόμενους αποκλειστικά και μόνο με σταθερές αποδοχές, οι οποίες όμως δεν πρέπει να είναι κατώτερες των Συλλογικών Συμβάσεων Εργασίας (Γενική και Ειδικές).

• Για τους αμειβόμενους με σταθερές αποδοχές και ποσοστά, φιλοδωρήματα κ.λ.π. (π.χ. περιοδεύοντες πωλητές, πλασιέ), όταν οι σταθερές αποδοχές τους υπερβαίνουν τις τεκμαρτές, της κλάσης κατάταξης τους. Σ΄ αυτήν την περίπτωση, ασφαλίζονται επί των σταθερών αποδοχών τους (άρθρο 18 παρ. 6 του Κ.Α. Ι.Κ.Α. – Ε.Τ.Α.Μ.).

Ως σταθερές αποδοχές νοούνται οι συμφωνημένες, υπό την προϋπόθεση να είναι ανώτερες της Γενικής ή της οικείας Ειδικής Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας."

 

 

Αρα αν έχουμε αποκλειστικά και μόνο σταθερές αποδοχές δεν εφαρμόζουμε τεκμαρτά.

Διάβασα το θέμα και πανικοβλήθηκα αρχικά. Η εγκύκλιος όμως η οποία επικαλείσθε είναι του ΙΚΑ και έχετε απόλυτο δίκιο. Απ' όσο γνωρίζω (έχει συζητηθεί πολλές φορές σε άλλα θέματα) δεν μπορεί να ισχύσει στον σερβιτόρο και τον βοηθό του, λόγω της ύπαρξης του ειδικού νόμου. Για όλες τις άλλες ειδικότητες του επισιτισμού (αυτόν τον κλάδο γνωρίζω) λογικά δεν υπάρχει θέμα, εκτός και αν το ΙΚΑ ξεκινήσει εκτός από το δεδικασμένο να μην αναγνωρίζει και τις εγκυκλίους του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχω πρόσληψη μπάρμαν με τεκμαρτό ημερομίσθιο με εργασία 18:00-2:00  και ρεπό δευτέρα τρίτη,  υπολογίζω συν 25% για εργασία μετά την 22:00 μέχρι 2:00  και  συν 75% για  Κυριακή από 0:01 μέχρι 2:00.   ή  αφήνω  μόνο  το  τεκμαρτό ημερομίσθιο και 25 ένσημα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 13/8/2017 at 5:04 ΜΜ, DIMSAK said:

έχω πρόσληψη μπάρμαν με τεκμαρτό ημερομίσθιο με εργασία 18:00-2:00  και ρεπό δευτέρα τρίτη,  υπολογίζω συν 25% για εργασία μετά την 22:00 μέχρι 2:00  και  συν 75% για  Κυριακή από 0:01 μέχρι 2:00.   ή  αφήνω  μόνο  το  τεκμαρτό ημερομίσθιο και 25 ένσημα ; 

Καλημέρα, τα υπολογίζεις κανονικότατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...