Προς το περιεχόμενο
  • 0

Επισυναπτόμενο αρχείο σε πρόσληψη,αποχώρηση και καταγγελια συμβασης εσείς τι βάζετε?


pilot

Ερώτηση

Καλησπέρα.

 

 Μια ίσως ηλίθια ερώτηση αλλά δεν το έχω ξεκαθαρίσει ακόμη

Το επισυναπτόμενο αρχείο που στέλνουμε σε πρόσληψη,αποχώρηση και καταγγελια συμβασης ποιό είναι?

 

α)το έντυπο που βγαίνει από το εργάνη σε 3 σελίδες υπογεγραμμένο από εργαζομενο και εργοδότη? ή

 

β)το παλιό εντυπο που καταθέταμε χειρόγραφα παλια, επίσεις υπογεγραμμένο και σφραγισμένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

την σύμβαση σκανάρουμε ,τυπώνουμε το απεσταλμένο Ε9 και επισυνάπτουμε την πρωτότυπη με τις υπογραφές ,ως αποδεικτικά στοιχεία.

 

εξάλλου το Ε9 δεν έχει πουθενά θέσεις για υπογραφές.   είναι η περίληψη της ή των επισυναπτόμενων συμβάσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ πολύ όλους, απλώς είδα ότι ένας συνάδελφος ακολούθει την άλλη μέθοδο ("Το έντυπο Ε9 το εκτυπώνουμε το σκανάρουμε  αφού το σφραγίσουμε το επισυνάπτουμε"), και είπα ότι είναι λαθος! Αλλά με έκανε να αμφιβάλλω έστω κι 1% γι' αυτό ζήτησα την άποψη/επιβεβαίωσή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ πολύ όλους, απλώς είδα ότι ένας συνάδελφος ακολούθει την άλλη μέθοδο ("Το έντυπο Ε9 το εκτυπώνουμε το σκανάρουμε  αφού το σφραγίσουμε το επισυνάπτουμε"), και είπα ότι είναι λαθος! Αλλά με έκανε να αμφιβάλλω έστω κι 1% γι' αυτό ζήτησα την άποψη/επιβεβαίωσή σας.

 

Καλό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επανέρχομαι στο θέμα για να ρωτήσω το εξής :

Σαφώς και υποβάλλουμε σκαναρισμένο το έντυπο της σύμβασης και όχι το Ε9 , αλλά και στο σημείο αυτό έχω απορία .

Αν υποβάλλουμε το έντυπο  

"Ατομική Σύμβαση Εργασίας Μερικής Απασχόλησης"

 (σύμφωνα με τις διατάξεις των νόμων 2639/98 & 3846/10)    

Αντί για το έντυπο  

  "Οροι Ατομικής Σύμβασης Εργασίας Μερικής Απασχόλησης"

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα ?? 

Δεν είμαι σίγουρος ποιό είναι το σωστό , εγώ νομίζω το πρώτο .

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, SELECTOR said:

Επανέρχομαι στο θέμα για να ρωτήσω το εξής :

Σαφώς και υποβάλλουμε σκαναρισμένο το έντυπο της σύμβασης και όχι το Ε9 , αλλά και στο σημείο αυτό έχω απορία .

Αν υποβάλλουμε το έντυπο  

"Ατομική Σύμβαση Εργασίας Μερικής Απασχόλησης"

 (σύμφωνα με τις διατάξεις των νόμων 2639/98 & 3846/10)    

Αντί για το έντυπο  

  "Οροι Ατομικής Σύμβασης Εργασίας Μερικής Απασχόλησης"

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα ?? 

Δεν είμαι σίγουρος ποιό είναι το σωστό , εγώ νομίζω το πρώτο .

 

Ευχαριστώ πολύ.

και εγώ το δεύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ένα θέμα είναι ποιο είναι το σωστό έντυπο , αλλά μεγάλο θέμα είναι και αν υπάρχουν επιπτώσεις από την υποβολή του λάθους εντύπου και ποιές....

Στην ουσία περιλαμβάνουν τις ίδιες πληροφορίες και έχουν μόνο  διαφορετικό τίτλο..

Θα μπορούσε ένα από τα δύο έντυπα να μην γίνει δεκτό από το ΙΚΑ κατά τον ουσιαστικό έλεγχο ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, SELECTOR said:

Το ένα θέμα είναι ποιο είναι το σωστό έντυπο , αλλά μεγάλο θέμα είναι και αν υπάρχουν επιπτώσεις από την υποβολή του λάθους εντύπου και ποιές....

Στην ουσία περιλαμβάνουν τις ίδιες πληροφορίες και έχουν μόνο  διαφορετικό τίτλο..

Θα μπορούσε ένα από τα δύο έντυπα να μην γίνει δεκτό από το ΙΚΑ κατά τον ουσιαστικό έλεγχο ??

τα ίδια δεν λένε? πχ. 5 μέρες από 4 ώρες . αυτό δεν είναι το ζητούμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εδώ μου έχει τύχει σε έλεγχο του ικα να μη μου ζητήσουν τις συμβάσεις μετικής απασχόλησης ΚΑΘΟΛΟΥ...

Δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ερώτηση που έκανα στην Επιθεώρηση Εργασίας της περιοχής μου , η απάντηση ήταν ότι και τα δύο είναι σωστά , όποιο και χρησιμοποιήσουμε δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, SELECTOR said:

Σε ερώτηση που έκανα στην Επιθεώρηση Εργασίας της περιοχής μου , η απάντηση ήταν ότι και τα δύο είναι σωστά , όποιο και χρησιμοποιήσουμε δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

μπράβο σου που γύρισες και έδωσες την επίσημη απάντηση.

σημαίνει ότι σκέφτεσαι συλλογικά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Πως ανεβάζετε pdf αρχείο στο ΕΡΓΑΝΗ από windows 10 ????

Είχα xp και έβαλα τα 10, αλλά όταν στέλνω το αρχείο της σύμβασης, μου βγαζει μήνυμα "μη επιτρεπόμενος τύπος αρχείου. Επιλέξτε pdf"....
Ενώ το αρχείο είναι pdf. Έκανα ακριβώς οτι και πριν. 

Κάποια βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μου έτυχε το ίδιο πριν καιρό: Έφταιγε ότι η επέκταση PDF ήταν με κεφαλαία. Τη ζητάει με μικρά: pdf. Το scanner μου ήταν Canon. Περιμένω να μου πεις αν έφταιγε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι να ζητήσω την βοήθειά σας:

Σε πρόσληψη με μερική απασχόληση, υποβάλλουμε το Ε3 με συνημμένο το Ε9 και τη σύμβαση μερικής απασχόλησης, υπογεγραμμένα και σκαναρισμένα; Δεν υποβάλλουμε ξανά μόνο του το Ε9 από τη φόρμα που το είχαμε δημιουργήσει (ΕΝΤΥΠΑ ΣΕΠΕ-Συμβάσεις ... ) Σωστά; Και στη συνέχεια αφού υποβληθεί η πρόσληψη με τα συνημμένα, το Ε9 που έχουμε απλώς αποθηκευμένο, το διαγράφουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υποβαλεις πρωτα την προσληψη(Ε3). Στην  προσληψη δεν υποβαλεις κανενα συνημμένο Ε9 ή συμβαση.

Αφου τελειωσεις με την προσληψη, μετα σκαναρεις την συμβαση και την υποβαλεις ως Ε9.

ΕΝΤΥΠΑ ΣΕΠΕ-ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ-ΕΙΣΑΓΩΓΗ-Ε9 συμβασεις μερικης/εκ περιτροπης

Αν δεν ειχες αλλο εργαζομενο στην επιχειρηση απο 10/2018 (αρα δεν εχεις Ετησιο Πινακα Προσωπικου 2018) υπεβαλε και Ε4-Αρχικο πινακα προσωπικου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σ' ευχαριστώ πολύ,

υπάρχει προσωπικό οπότε αρχικό Ε4 υφίσταται και δημιουργείται μόνο το Ε4-συμπληρωματικό,

μόνο να πω ότι αφού επικοινώνησα με το τοπικό γραφείο ΣΕΠΕ, μου είπαν πως το Ε9 το επισυνάπτω στην πρόσληψη (Ε3), αφού το αποθηκεύσω-εκτυπώσω-σκανάρω με υπογραφές από τα " ΕΝΤΥΠΑ ΣΕΠΕ-ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ-ΕΙΣΑΓΩΓΗ-Ε9", γι' αυτό και μου δημιουργήθηκε η απορία για το τί κάνω μετά το Ε9 που έχω αποθηκευμένο προσωρινά.

Τώρα όπως μου λες, δεν έχω κάποιο θέμα να υποβάλλω επιπρόσθετα το ήδη αποθηκευμένο προσωρινά Ε9 με συνημμένη την υπογεγραμμένη σύμβαση.

Αλλά τελικά ποιο είναι το σωστό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...