Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΗ ΠΩΣ ΑΝΤΙΔΡΑΜΕ?


asteras5

Ερώτηση

Καλησπέρα,

 

Μου λέτε πως θα χειριστώ ένα ζήτημα? Πελάτης που δεν ανήκει και στον ΟΑΕΕ της περιοχής μου, μου ζητάει να πάω να κανονίσω για αυτόν την βεβαίωση απαλλαγής του. Δηλαδή βιβλιάρια ασθενείας , βεβαίωση εργοδότη , ταξίδι στον ΟΑΕΕ και απαλλαγή κλπ.

 

Ήταν γνωστός και δεν είχαμε καταγράψει που θα σταματούν οι λογιστικές κλπ υπηρεσίες.

 

Είμαι έτοιμος να τον στείλω από εκεί που ήρθε.Από την άλλη πάλι δεν ξέρω. Τι με συμβουλευετε? Πάντως επουδενι δεν πάω ΟΑΕΕ , επαρχία κιόλας. Ας φύγει να πάει σε συνάδελφο εκεί.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα,

 

Μου λέτε πως θα χειριστώ ένα ζήτημα? Πελάτης που δεν ανήκει και στον ΟΑΕΕ της περιοχής μου, μου ζητάει να πάω να κανονίσω για αυτόν την βεβαίωση απαλλαγής του. Δηλαδή βιβλιάρια ασθενείας , βεβαίωση εργοδότη , ταξίδι στον ΟΑΕΕ και απαλλαγή κλπ.

 

Ήταν γνωστός και δεν είχαμε καταγράψει που θα σταματούν οι λογιστικές κλπ υπηρεσίες.

 

Είμαι έτοιμος να τον στείλω από εκεί που ήρθε.Από την άλλη πάλι δεν ξέρω. Τι με συμβουλευετε? Πάντως επουδενι δεν πάω ΟΑΕΕ , επαρχία κιόλας. Ας φύγει να πάει σε συνάδελφο εκεί.

Επειδή την έχω πατήσει κι εγώ με φίλους και κυρίως με συγγενείς εξήγησέ του ότι δεν είναι στην αρμοδιότητά σου και επί τη ευκαιρία συμφωνήστε για τις υποχρεώσεις σου ως λογιστής.Εκτός αν έχεις χρόνο και του ζητήσεις την αντίστοιχη αμοιβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κάποτε ήρθε και σε μένα ενας υποψηφιος πελάτης και μου ζήτησε να πηγαίνω κάθε δίμηνο στο σπίτι του να παραλαμβάνω το χαρτί του ΟΑΕΕ και να πηγαίνω να το πληρώνω  (αυτός στη Γερμανία)

 

φυσικά τον έστειλα  !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

του δινεις τα σχετικα εγγραφα και αν εχεις και καμια αλλη υποθεση εκει του δινεις τα αντιστοιχα χαρτια και ενα 5ε για καφε

να δει ποσα απιδια χωραει ο σακος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εμείς αναλαμβάνουνε τα πάντα, χρέωσε με το ΧΛΜ ( μεχρι κι τα παιδιά ταΐζουμε )

 

πχ 230 χλμ δρόμος για να παω κι να γυρίσω ΔΟΥ * 0,7 καθαρος ουρανοσ , 1 βροχερος , 1,3 χιόνια, 2+ διανικτερευση 

 

+ 30 το βασικο καλο εεεεε να δεις για ποτε παει ο  ιδιος ΟΑΕΕ , ΙΚΑ ΣΕΠΕ ΟΑΕΔ ΚΕΠ κλπ κλπ

 

 

όλοι έχουν καλομάθει δύστυχος, τωρα αρχισαμε κι τα εκκαθαριστικα τα μηδενικά να τυπώνουμε ΧΑΟΣ ΣΣσσ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και πολύ θα λέτε τώρα πολλά είναι,  ο τύπος είναι ο εξης

 

 

( ΧΛΜ * καιρικές συνθήκες ) / άτομα

 

άτομα + 30 ευρώ = αμοιβή ανά άτομο

 

έτσι πέφτει το κόστος ανά άτομο κι είναι όλοι ευχαριστημένοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Μου λέτε πως θα χειριστώ ένα ζήτημα? Πελάτης που δεν ανήκει και στον ΟΑΕΕ της περιοχής μου, μου ζητάει να πάω να κανονίσω για αυτόν την βεβαίωση απαλλαγής του. Δηλαδή βιβλιάρια ασθενείας , βεβαίωση εργοδότη , ταξίδι στον ΟΑΕΕ και απαλλαγή κλπ.

 

Ήταν γνωστός και δεν είχαμε καταγράψει που θα σταματούν οι λογιστικές κλπ υπηρεσίες.

 

Είμαι έτοιμος να τον στείλω από εκεί που ήρθε.Από την άλλη πάλι δεν ξέρω. Τι με συμβουλευετε? Πάντως επουδενι δεν πάω ΟΑΕΕ , επαρχία κιόλας. Ας φύγει να πάει σε συνάδελφο εκεί.

 

Πες του ενα μεγάλο ποσό για αμοιβή και αν δεν του αρέσει στείλτον στο αβατάρ μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν σε πληρωνει κανονικα και δεν θελεις να τον χασεις, μπορεις να βρεις ενα γραφειο στην πολη που θελει να πας  και να το αναλαβει εκεινο με τις αντιστοιχες αμοιβες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πες του ενα μεγάλο ποσό για αμοιβή και αν δεν του αρέσει στείλτον στο αβατάρ μου.

 

Δεν χρειάζεται να του πεις ένα μεγάλο ποσό, απλά εάν τον έχεις ψυχολογήσει, του λες μια αμοιβή που θα τον στείλει αδιάβαστο.

 

Πρόσφατα (προχθές) ήρθε δικηγόρος στο γραφείο μου (είναι στο ίδιο κτίριο) και μου έλεγε διάφορα παραμύθια για τον προηγούμενο λογιστή του (κουτσομπολιό για να κάνει εμετό, έλεγα "Καλά δεν με ενδιαφέρει τι έγινε κλπ" και δεν έλεγε να βάλει γλώσσα μέσα), πως "δεν έχει και πολύ δουλειά", "έπεσαν τα εισοδήματά μου", "είμαι απλή περίπτωση" και "να ξέρεις θα σου φέρω και τους δικούς μου για δηλώσεις" και πράσσειν άλογα....

 

Μόλις του είπα αμοιβή+ΦΠΑ 23%+Φ.Ε.Ε. 20% μου άδειασε την γωνιά... Και μην σκεφθεί κανείς κανένα υπερβολικό ποσό, 70+ΦΠΑ+20% ήτοι κόστος 100 ευρώ μηνιαίως... (Ξέρω οτι είναι τσίπης και όταν άκουσα οτι ο προηγούμενος του έκοβε μια απόδειξη για 10 ευρώ το χρόνο, κατάλαβα με ποιόν έχω να κάνω. Σε διαφορετικές περιπτώσεις, για να ξεφορτωθώ τσαμπατζήδες, που είναι και οι πιο απαιτητικοί, τους ξεκινώ από 150-200 και πάνω... Πως βλέπεις τον Road Runner να φεύγει και να τρώει το Coyote την σκόνη του; Ένα τέτοιο πράγμα....)

 

 

Οι δικηγόροι χρεώνουν ΤΡΕΛΑ ΛΕΦΤΑ και εμείς δουλεύουμε με φραγκοδίφραγκα.

 

Πέρσι τέτοια εποχή, δικηγόρος που υποτίθεται οτι ήταν ο γιός παλαιού συμμαθητή του πατέρα μου, για την σύνταξη ενός μισθωτηρίου επαγγελματικής φύσεως (μαγαζί), μας είπε οτι η κανονική χρέωση είναι 1 μηνιαίο μίσθωμα (!!!!!) αλλά σε εμάς θα το άφηνε στο 1/3 της τιμής.... και αν θέλαμε απόδειξη, +ΦΠΑ 23% + Φόρο 35%!!!!!! Σημειωτέον οτι δεν έκανε τίποτε παραπάνω παρά να αντιγράψει το αρχικό μισθωτήριο που είχαμε κάνει σε συμβολαιογράφο πριν από 16 χρόνια.

 

Είπε κανείς τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν χρειάζεται να του πεις ένα μεγάλο ποσό, απλά εάν τον έχεις ψυχολογήσει, του λες μια αμοιβή που θα τον στείλει αδιάβαστο.

 

Πρόσφατα (προχθές) ήρθε δικηγόρος στο γραφείο μου (είναι στο ίδιο κτίριο) και μου έλεγε διάφορα παραμύθια για τον προηγούμενο λογιστή του (κουτσομπολιό για να κάνει εμετό, έλεγα "Καλά δεν με ενδιαφέρει τι έγινε κλπ" και δεν έλεγε να βάλει γλώσσα μέσα), πως "δεν έχει και πολύ δουλειά", "έπεσαν τα εισοδήματά μου", "είμαι απλή περίπτωση" και "να ξέρεις θα σου φέρω και τους δικούς μου για δηλώσεις" και πράσσειν άλογα....

 

Μόλις του είπα αμοιβή+ΦΠΑ 23%+Φ.Ε.Ε. 20% μου άδειασε την γωνιά... Και μην σκεφθεί κανείς κανένα υπερβολικό ποσό, 70+ΦΠΑ+20% ήτοι κόστος 100 ευρώ μηνιαίως... (Ξέρω οτι είναι τσίπης και όταν άκουσα οτι ο προηγούμενος του έκοβε μια απόδειξη για 10 ευρώ το χρόνο, κατάλαβα με ποιόν έχω να κάνω. Σε διαφορετικές περιπτώσεις, για να ξεφορτωθώ τσαμπατζήδες, που είναι και οι πιο απαιτητικοί, τους ξεκινώ από 150-200 και πάνω... Πως βλέπεις τον Road Runner να φεύγει και να τρώει το Coyote την σκόνη του; Ένα τέτοιο πράγμα....)

 

 

Οι δικηγόροι χρεώνουν ΤΡΕΛΑ ΛΕΦΤΑ και εμείς δουλεύουμε με φραγκοδίφραγκα.

 

Πέρσι τέτοια εποχή, δικηγόρος που υποτίθεται οτι ήταν ο γιός παλαιού συμμαθητή του πατέρα μου, για την σύνταξη ενός μισθωτηρίου επαγγελματικής φύσεως (μαγαζί), μας είπε οτι η κανονική χρέωση είναι 1 μηνιαίο μίσθωμα (!!!!!) αλλά σε εμάς θα το άφηνε στο 1/3 της τιμής.... και αν θέλαμε απόδειξη, +ΦΠΑ 23% + Φόρο 35%!!!!!! Σημειωτέον οτι δεν έκανε τίποτε παραπάνω παρά να αντιγράψει το αρχικό μισθωτήριο που είχαμε κάνει σε συμβολαιογράφο πριν από 16 χρόνια.

 

Είπε κανείς τίποτα;

Ποιός να πει..??

Όταν κοιμόμαστε δεν μιλάμε...!           ... μόνο καμιά φορά λίγο ροχαλίζουμε, όταν είναι για καμιά παράταση..!! :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Μου λέτε πως θα χειριστώ ένα ζήτημα? Πελάτης που δεν ανήκει και στον ΟΑΕΕ της περιοχής μου, μου ζητάει να πάω να κανονίσω για αυτόν την βεβαίωση απαλλαγής του. Δηλαδή βιβλιάρια ασθενείας , βεβαίωση εργοδότη , ταξίδι στον ΟΑΕΕ και απαλλαγή κλπ.

 

Ήταν γνωστός και δεν είχαμε καταγράψει που θα σταματούν οι λογιστικές κλπ υπηρεσίες.

 

Είμαι έτοιμος να τον στείλω από εκεί που ήρθε.Από την άλλη πάλι δεν ξέρω. Τι με συμβουλευετε? Πάντως επουδενι δεν πάω ΟΑΕΕ , επαρχία κιόλας. Ας φύγει να πάει σε συνάδελφο εκεί.

 ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ;ΕΛΕΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορεί να μην είναι αμιγώς δουλειά δικιά μας, αλλά το γραφείο μας κάνει και τέτοιες δουλειές όταν μας το ζητάνε (εξαιρέσεις - απαλλαγές ΟΑΕΕ και βιβλιάρια ασθενείας - κλειδάριθμοι ΙΚΑ κτλπ). Δεν είναι κάτι σύνηθες αλλά τυχαίνει..

 

Το θέμα είναι ότι τα χρεώνουμε, και δεν έχει κανένας παράπονο, ούτε ο πελάτης μας, ούτε εμείς.

 

Όταν δεν τα χρεώνουμε, αφορούν πελάτες από τους οποίους αμοιβόμαστε τόσο καλά, που δεν μας νοιάζει ειλικρινά.

Ειλικρινά αν κάποιος σε πληρώνει κανονικό μισθό (μιλάω για αμοιβές επιπέδου μισθού και όχι μικροποσά) και έχεις συνεργασία μαζί του για χρόνια και χρόνια, γιατί να μην του κάνεις και 1-2 εξυπηρετήσεις το χρόνο τι θα πάθουμε... Πολλοί πελάτες, κάτι τέτοιες εξυπηρετήσεις (ας είναι και αμοιβόμενες, ο πελάτης απλά τη δουλειά του θέλει να κάνει) βλέπουν και εκτιμούν - ειλικρινά ιδέα δεν έχουν για το πως μοιάζουν τα βιβλία τους και ουδέποτε θα εκτιμήσουν αν είναι άψογα ή όχι... Με κάτι ανοησίες ασχολούνται, και από κάτι τέτοια "κρίνουν" ότι έχουν φοβερό λογιστή και άλλα κουραφέξαλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μέχρι τον Ιούλιο σε κάτι τέτοια πήγαινε μόνη της. 15 Ιουλίου περνάει από γραφείο. Μου αφήνει κάτι παραστατικά για κλείσιμο τριμήνου . Της λέω να δούμε λίγο την αμοιβή για το τρίμηνο.  Και τι μου λέει? Έδωσα κάτι προκαταβολές για το μαγαζί και θα με περιμένεις κανά 20ήμερο. Της έστειλα και εγώ ένα σκληρό email. Από τότε κοπήκαν τα πολλά πολλά  και έχει αλλάξει η στάση της. Εμένα δεν με πείραξει το 20ήμερο αλλά η στάση της.΄'Εδωσα 2.000 € προκαταβολές για κάτι αγορές και αφήνω τον ..........τον λογιστή για μετά. Τα πήρα κρανίο. Μετά το mail έφερε την εξόφληση 300€ . Από τότε Αύγουστο ,& Σεπτέμβρη τα Βάζει μέσω Τραπέζης , αλλά έχει ύφος πλέον και εμένα μου την δίνει.Το θέμα είναι ότι είμαι νέος δεν θέλω να χάσω πελάτες, άσε που έχω και μία υπάλληλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει μια απλή λύση στο πρόβλημα : βρίσκεις κάποιον που έχει χρόνο και διάθεση να κάνει τέτοια "θελήματα" με μικρή σχετικά αμοιβή και είτε τον συστήνεις στον πελάτη σου για να συνεννοηθούν απ ευθείας είτε του λες ότι έχεις κάποιον για τα θελήματα, είναι τόση η αμοιβή του και ότι εσύ απλώς τους διευκολύνεις φέρνοντάς τους σε επαφή. Με αυτόν τον τρόπο δεν αρνείσαι την εξυπηρέτηση του πελάτη αλλά έτσι του ξεκαθαρίζεις ότι τέτοιες δουλειές γίνονται από άλλους και όχι από επαγγελματίες λογιστές που έχουν να ασχοληθούν με πιό "εξειδικευμένα " θέματα. Αν ο πελάτης δεν θέλει να πάρει τότε αυτός αρνείται και όχι εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μέχρι τον Ιούλιο σε κάτι τέτοια πήγαινε μόνη της. 15 Ιουλίου περνάει από γραφείο. Μου αφήνει κάτι παραστατικά για κλείσιμο τριμήνου . Της λέω να δούμε λίγο την αμοιβή για το τρίμηνο.  Και τι μου λέει? Έδωσα κάτι προκαταβολές για το μαγαζί και θα με περιμένεις κανά 20ήμερο. Της έστειλα και εγώ ένα σκληρό email. Από τότε κοπήκαν τα πολλά πολλά  και έχει αλλάξει η στάση της. Εμένα δεν με πείραξει το 20ήμερο αλλά η στάση της.΄'Εδωσα 2.000 € προκαταβολές για κάτι αγορές και αφήνω τον ..........τον λογιστή για μετά. Τα πήρα κρανίο. Μετά το mail έφερε την εξόφληση 300€ . Από τότε Αύγουστο ,& Σεπτέμβρη τα Βάζει μέσω Τραπέζης , αλλά έχει ύφος πλέον και εμένα μου την δίνει.Το θέμα είναι ότι είμαι νέος δεν θέλω να χάσω πελάτες, άσε που έχω και μία υπάλληλο.

 

γιατι ρε συναδελφε και νεος και με υπαλληλο?

εχεις τοση δουλεια που δεν προλαβαινεις?

τι να πω.. και εισαι και λογιστης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γιατι ρε συναδελφε και νεος και με υπαλληλο?

εχεις τοση δουλεια που δεν προλαβαινεις?

τι να πω.. και εισαι και λογιστης...

 

 ε, τότε να τα κάνουμε όλα ...  αφού είμαστε λογιστές . Σε εταιρεία που έχει νομικό σύμβουλο και τον καλοπληρώνουν προσπάθησαν να μου φορτώσουν το ΓΕΜΗ ως μέρος της εργασίας (χωρίς extra αμοιβή)  και αφού το απέφυγα το έκανε τελικά ο δικηγόρος και τους τιμολόγησε με extra 300 Ευρώ (+ΦΠΑ).

 

Αν υπάρχει καλός λόγος έχω κάνει πολλές εξυπηρετήσεις χωρίς αμοιβή αλλά αν πρόκειται για "φόρτωμα" και μάλιστα χωρίς ούτε ένα ευχαριστώ ... το "αποφεύγω".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γιατι ρε συναδελφε και νεος και με υπαλληλο?

εχεις τοση δουλεια που δεν προλαβαινεις?

τι να πω.. και εισαι και λογιστης...

 

Όχι απλά είμαι παράλληλα εδώ και 10 χρόνια μισθωτός . Το γραφείο το άνοιξα 11/2010. Όλοι οι ο πελάτες είναι (μην γελάσετε παρακαλώ) γύρω στους 30-35 με β κατηγορίας. Τραγική ειρωνεία ότι δυνατός είμαι στα Γ' αλλά ουδείς με Γ ΄. Δεν ήθελα να κάνω δουλειές αρπα κόλα για αυτό και η υπάλληλος την οποία κάποιους μήνες την πληρώνω από τον μισθό μου. Θα το παλέψω όμως γιατί μου αρέσει το ότι στο γραφείο ασχολούμαι με πολλά αντικείμενα ενώ σαν μισθωτός - λογιστής κάνω συγκεκριμένα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

" μου αρέσει το ότι στο γραφείο ασχολούμαι με πολλά αντικείμενα "

sorry φιλε  astera ,  αλλα εμενα σαν μαζοχα μου ακουγετε , επειδη το περνάω  καθε μερα.

Οταν οργανωνεις μια  σοβαρη επιχειρηση ενταξυ  το δεχομαι , αλλα ολα τα αλλα ειναι...

 

σιγουρα καταλαβαινω γιατι το λες γιατι εχεις την πρωινη δουλεια που μαλλον ειναι αρκετα ρουτινιαρικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

" μου αρέσει το ότι στο γραφείο ασχολούμαι με πολλά αντικείμενα "

sorry φιλε  astera ,  αλλα εμενα σαν μαζοχα μου ακουγετε , επειδη το περνάω  καθε μερα.

Οταν οργανωνεις μια  σοβαρη επιχειρηση ενταξυ  το δεχομαι , αλλα ολα τα αλλα ειναι...

 

σιγουρα καταλαβαινω γιατι το λες γιατι εχεις την πρωινη δουλεια που μαλλον ειναι αρκετα ρουτινιαρικη

Συγνώμη συνάδελφε, αλλά πως το εννοείς το επάγγελμα; Καταχωρώ παραστατικά, τυπώνω ΦΠΑ και βιβλία και πάπαλα; Εμένα προσωπικά μου αρέσει το φοροτεχνικό κομμάτι και όχι το λογιστικό, αυτό είναι μαζοχισμός; Τότε γιατί πολλοί από μας δουλεύουν ακόμα και όταν έχουν περάσει το όριο ή και όταν βγουν στη σύνταξη, βοηθώντας τα παιδιά ή τ΄ανήψια που άφησαν στο πόδι τους; Μήπως πρέπει να αναθεωρήσεις την άποψή σου; Λέω τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

O

 

Συγνώμη συνάδελφε, αλλά πως το εννοείς το επάγγελμα; Καταχωρώ παραστατικά, τυπώνω ΦΠΑ και βιβλία και πάπαλα; Εμένα προσωπικά μου αρέσει το φοροτεχνικό κομμάτι και όχι το λογιστικό, αυτό είναι μαζοχισμός; Τότε γιατί πολλοί από μας δουλεύουν ακόμα και όταν έχουν περάσει το όριο ή και όταν βγουν στη σύνταξη, βοηθώντας τα παιδιά ή τ΄ανήψια που άφησαν στο πόδι τους; Μήπως πρέπει να αναθεωρήσεις την άποψή σου; Λέω τώρα...

ΕΙΔΕΣ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΒΑΣΗ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΓΡΑΦΩ  "Οταν οργανωνεις μια  σοβαρη επιχειρηση" ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΕΠΑΚΟΛΟΥΘΑ ΕΣΥ ΤΟ  ΛΕΣ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ  

ΕΣΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΜΑΖΟΧΙΣΜΟΣ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Ή ΥΠΑΡΧΟΥΝ  ΚΑΠΟΙΑ  ΚΟΜΜΑΤΙΑ( ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΑΣ )  ΠΟΥ ΣΤΟΝ ΚΑΘ ΄ΕΝΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ.

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΣΧΟΛΗ  ΠΑΡ'ΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΟΡΙΟ , ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ ,

ΠΟΥ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΕΞΕΙΣ  , ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΣΕ ΟΛΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ ΒΙΟ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ,  ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ  ,  Ε ΤΟΤΕ ΚΑΙ   ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΣΥΝΑΞΗ  ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΥΑΛΟ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ , ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ , ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΙΛΑΩ

ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΘΕΩΡΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ . 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟΟΟΣΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ -ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΤΑ ΑΠΑΡΙΘΜΟ - ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΥΘΥΝΗ ΕΙΣ ΤΟ ΔΙΗΝΕΚΕΣ ΓΙΑ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΔΗΛΑΔΗ  ΓΙΑ  ΠΑΣΑ ΝΟΣΟ ΚΑΙ ΠΑΣΑ ΜΑΛΑΚΙΑ Ε ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΟΧΙΣΜΟΣ  . 

ΟΤΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΦΙΛΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ Α 21 ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΦΑΕΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ "ΜΠΗΚΕ" ΤΟ

ΒΟΗΘΗΜΑ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ Ο ΓΕΙΤΟΝΑΣ ΠΗΡΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ,

ΓΙΑ ΤΟ Ε 9 ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΠΙΦΟΡΤΩΘΟΥΜΕ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΜΕ  ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΟΥ,  ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕ ΧΡΗΜΑΤΑ .ΠΟΣΕΣ ΕΡΓΑΤΟΩΡΕΣ ΠΗΓΑΝ ΧΑΜΕΝΕΣ

ΑΥΤΑ  ΓΙΑ ΤΗ ΩΡΑ  

 ΚΩΣΤΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εδώ και ένα χρόνο περίπου εφαρμόζω το ρητό, κάνω τα πάντα αρκεί να πληρώνομαι. Οι εποχές που ήμουνα ΚΕΠ τελειώνουν σιγά σιγά. Στις υπηρεσίες ΚΕΠ συμπεριλαμβάνω και τις καταχωρήσεις και τις ρυθμίσεις και τα ασφαλιστικά και τα φοροτεχνικά και τις διορθώσεις ΦΑΠ και τις διορθώσεις Ε9 και τα πάντα όλα, για τα οποία δυστυχώς το φέσι πήγαινε σύννεφο. Λοιπόν αγαπητοί κάτι έγινε πριν από ένα περίπου χρόνο (επαναλαμβάνομαι σόρυ) και άλλαξα τροπάριο. Θέλεις να σου πληρώσω ή να σου ρυθμίσω τον ΟΑΕΕ σε άλλο νομό (πχ)? Αποτιμώ το χασομέρι μου, σου λέω πόσα θέλω (ΠΑΝΤΑ με απόδειξη) κι αν θέλεις έχει καλώς. Αν δεν θέλεις, δυστυχώς παζάρια δεν παίζουνε. Θέλεις να σου κρατάω τα βιβλία? ΟΚ κανένα πρόβλημα. Τόσα το χρόνο (με όλα μέσα ΠΛΗΝ εξωτερικών εργασιών) συν ΦΠΑ και όλα καλά. Αν θέλεις. Οι εξωτερικές εργασίες ΕΞΤΡΑ. Καλώς - Κακώς δεν ξέρω, αλλά έχω διαπιστώσει ότι εκεί που  κολλάνε όλοι είναι στο ότι μου βγαίνει πολύ αποφασιστικότητα όταν λέω με απόδειξη (και δεν το διαπραγματεύομαι κιόλας). Και το βασικότερο είναι πως έχει πιστέψει ο ίδιος μου ο εαυτός αυτή τη διαδικασία και μέχρι στιγμής μου έχει βγεί σε καλό. Και έχω θέσει και ένα όριο ανοχής 4 μηνών μάξιμουμ στην πληρωμή από επαγγελματίες (μέχρι τώρα πληρωνόμουν στο τρίμηνο, οπότε δίνω και ένα μήνα συν). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μέχρι τον Ιούλιο σε κάτι τέτοια πήγαινε μόνη της. 15 Ιουλίου περνάει από γραφείο. Μου αφήνει κάτι παραστατικά για κλείσιμο τριμήνου . Της λέω να δούμε λίγο την αμοιβή για το τρίμηνο.  Και τι μου λέει? Έδωσα κάτι προκαταβολές για το μαγαζί και θα με περιμένεις κανά 20ήμερο. Της έστειλα και εγώ ένα σκληρό email. Από τότε κοπήκαν τα πολλά πολλά  και έχει αλλάξει η στάση της. Εμένα δεν με πείραξει το 20ήμερο αλλά η στάση της.΄'Εδωσα 2.000 € προκαταβολές για κάτι αγορές και αφήνω τον ..........τον λογιστή για μετά. Τα πήρα κρανίο. Μετά το mail έφερε την εξόφληση 300€ . Από τότε Αύγουστο ,& Σεπτέμβρη τα Βάζει μέσω Τραπέζης , αλλά έχει ύφος πλέον και εμένα μου την δίνει.Το θέμα είναι ότι είμαι νέος δεν θέλω να χάσω πελάτες, άσε που έχω και μία υπάλληλο.

ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΤΟ ΤΠΥ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ  ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τηρώ β κατηγορίας και τηρεί β. Αν εκδώσω κάθε τρίμηνο που είναι το πρόβλημα? Εξέδωσα 30/9/2013 για αμοιβές Ιουλίου -Σεπτεμβρίου.Που είναι η παράβαση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...