Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
KABONTOROS

Υπάλληλος οτα που εργάζεται απο 6,3 εως 13,00 ,μπορεί μετά να εργαστεί στον ιδιωτικό τομέα?

Question

Υπάλληλος σε δήμο ,εργάζεται απο 6,30 πμ εως 13,00 μμ,μπορεί μετά να εργαστεί στον ιδιωτικό

τομέα ,συγκεκριμένα ως πωλητής (πάγκο)σε λαϊκή?

Μήπως απαγορεύετε απο κάποια διάταξη,λόγω δημοσίου,πως θα ασφαλίζεται,ικα ,αλλά με τι ποσοστά?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

17 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

σημερα μου ετυχε αναλογη περιπτωση στην υπηρεσια και ειδαμε οτι δεν υπαρχει κωλυμα ( εμεις ειμαστε δημοτικη επιχειρηση ι.δ. , οχι δημος) . ο προβληματισμος μας ειναι κατα ποσο μπορει να εργαζεται πανω απο 40 ωρες την εβδομαδα . αφου εξαντλει το 40ωρο στο δημο η επιπλεον εργασια θα θεωρειται υπερωριακη?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

καταρχας πρεπει να παρει αδεια απο την υπηρεσια του! εγω αναμενω στην αποφαση! ειναι υπαλληλος σε περιφερεια!

Άρα χρειάζεται άδεια από τον δήμο?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

σημερα μου ετυχε αναλογη περιπτωση στην υπηρεσια και ειδαμε οτι δεν υπαρχει κωλυμα ( εμεις ειμαστε δημοτικη επιχειρηση ι.δ. , οχι δημος) . ο προβληματισμος μας ειναι κατα ποσο μπορει να εργαζεται πανω απο 40 ωρες την εβδομαδα . αφου εξαντλει το 40ωρο στο δημο η επιπλεον εργασια θα θεωρειται υπερωριακη?

Δεν θα είναι στην ίδια υπηρεσία ,για να θεωρηθεί υπερωρία.Θα γίνει πρόσληψη κανονική με ένσημα κλπ

αν μπορεί να εργαστεί στην λαϊκή ,ως πωλητής.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Άρα χρειάζεται άδεια από τον δήμο?

πιστευω πως ναι! διοτι, κ σε αλλον που κανει δευτερη δουλεια (δεν ειναι δικος μου πελατης απλα γνωστος) εκανε αιτηση πρωτα στην υπηρεσια του! για να μπορει να απασχοληθει κι αλλου! αυτο που μου ειπε ο γνωστος ειναι να μην απασχολειται τις ωρες που το θελει η υπηρεσια του! και θα του δωσουν το οκ!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

πιστευω πως ναι! διοτι, κ σε αλλον που κανει δευτερη δουλεια (δεν ειναι δικος μου πελατης απλα γνωστος) εκανε αιτηση πρωτα στην υπηρεσια του! για να μπορει να απασχοληθει κι αλλου! αυτο που μου ειπε ο γνωστος ειναι να μην απασχολειται τις ωρες που το θελει η υπηρεσια του! και θα του δωσουν το οκ!

Ίδωμεν,εις αύριον,καληνύχτα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

μηπως βοηθαει αυτο?

 

Όπως σας γνωστοποιήσαμε με το Α.Π. 38222/9-7-2007 έγγραφό μας, την 28η-6-2007 δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως ο ν. 3584/2007 (ΦΕΚ Α 143) «Κύρωση του Κώδικα Κατάστασης Δημοτικών και Κοινοτικών Υπαλλήλων.» Ειδικότερα, στο άρθρο 38, παρ. 1 τίθεται γενικός κανόνας ότι, η άσκηση στους υπαλλήλους ιδιωτικού έργου ή εργασίας με αμοιβή, απαγορεύεται. 
  

Στην παρ. 2 προβλέπεται η κατ΄ εξαίρεση άσκηση με αμοιβή έργου ή εργασίας, που συμβιβάζεται με τα καθήκοντα της θέσης του υπαλλήλου και δεν παρεμποδίζει την ομαλή εκτέλεση της υπηρεσίας του, κατόπιν αποφάσεως του αρμόδιου προς διορισμό οργάνου, ύστερα από σύμφωνη γνωμοδότηση του υπηρεσιακού συμβουλίου, η οποία μπορεί να ανακληθεί με τον ίδιο τρόπο. Η άδεια χορηγείται για συγκεκριμένο έργο ή εργασία.    

Ακολούθως στην παρ. 3 ορίζεται ότι απαγορεύεται στον υπάλληλο η κατ΄ επάγγελμα άσκηση εμπορίας. Επιπλέον, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 39, παρ. 2 του ως άνω νόμου απαγορεύεται ο υπάλληλος να μετέχει σε οποιαδήποτε εμπορική εταιρεία προσωπική, περιορισμένης ευθύνης ή κοινοπραξία, ή να είναι διευθύνων ή εντεταλμένος σύμβουλος ανωνύμου εταιρείας ή διαχειριστής οποιασδήποτε εμπορικής εταιρείας. 

Μετά από άδεια, η οποία χορηγείται κατόπιν αποφάσεως του αρμόδιου προς διορισμό οργάνου, ύστερα από σύμφωνη γνωμοδότηση του υπηρεσιακού συμβουλίου, ο υπάλληλος μπορεί να μετέχει στο Διοικητικό Συμβούλιο ανώνυμης εταιρείας ή γεωργικού συνεταιρισμού με την προϋπόθεση ότι δεν είναι διευθύνων, εντεταλμένος σύμβουλος ή διαχειριστής. 

Από τις ανωτέρω διατάξεις προκύπτει ότι για τον υπάλληλο, προκειμένου να συμμετέχει σε εταιρεία ή να ασκεί ιδιωτικό έργο ή εργασία με αμοιβή, απαιτείται άδεια από το αρμόδιο προς διορισμό όργανο, ύστερα από σύμφωνη γνωμοδότηση του οικείου υπηρεσιακού συμβουλίου. Σας θέτουμε υπόψη ότι η άσκηση εργασίας ή έργου με αμοιβή χωρίς προηγούμενη άδεια της υπηρεσίας αποτελεί πειθαρχικό παράπτωμα, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 111 παρ. 1, εδ. θ του ν. 3584/2007 (Κώδικας Κατάστασης Δημοτικών και Κοινοτικών Υπαλλήλων).

Γενικότερα, στο άρθρο 110 παρ. 1 του Κώδικα Κατάστασης Δημοτικών & Κοινοτικών Υπαλλήλων ορίζεται ότι « πειθαρχικό παράπτωμα αποτελεί κάθε παράβαση υπαλληλικού καθήκοντος που συντελείται με υπαίτια πράξη ή παράλειψη και μπορεί να καταλογισθεί στον υπάλληλο».

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

μηπως βοηθαει αυτο?

 

Όπως σας γνωστοποιήσαμε με το Α.Π. 38222/9-7-2007 έγγραφό μας, την 28η-6-2007 δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως ο ν. 3584/2007 (ΦΕΚ Α 143) «Κύρωση του Κώδικα Κατάστασης Δημοτικών και Κοινοτικών Υπαλλήλων.» Ειδικότερα, στο άρθρο 38, παρ. 1 τίθεται γενικός κανόνας ότι, η άσκηση στους υπαλλήλους ιδιωτικού έργου ή εργασίας με αμοιβή, απαγορεύεται. 

  

Στην παρ. 2 προβλέπεται η κατ΄ εξαίρεση άσκηση με αμοιβή έργου ή εργασίας, που συμβιβάζεται με τα καθήκοντα της θέσης του υπαλλήλου και δεν παρεμποδίζει την ομαλή εκτέλεση της υπηρεσίας του, κατόπιν αποφάσεως του αρμόδιου προς διορισμό οργάνου, ύστερα από σύμφωνη γνωμοδότηση του υπηρεσιακού συμβουλίου, η οποία μπορεί να ανακληθεί με τον ίδιο τρόπο. Η άδεια χορηγείται για συγκεκριμένο έργο ή εργασία.    

Ακολούθως στην παρ. 3 ορίζεται ότι απαγορεύεται στον υπάλληλο η κατ΄ επάγγελμα άσκηση εμπορίας. Επιπλέον, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 39, παρ. 2 του ως άνω νόμου απαγορεύεται ο υπάλληλος να μετέχει σε οποιαδήποτε εμπορική εταιρεία προσωπική, περιορισμένης ευθύνης ή κοινοπραξία, ή να είναι διευθύνων ή εντεταλμένος σύμβουλος ανωνύμου εταιρείας ή διαχειριστής οποιασδήποτε εμπορικής εταιρείας. 

Μετά από άδεια, η οποία χορηγείται κατόπιν αποφάσεως του αρμόδιου προς διορισμό οργάνου, ύστερα από σύμφωνη γνωμοδότηση του υπηρεσιακού συμβουλίου, ο υπάλληλος μπορεί να μετέχει στο Διοικητικό Συμβούλιο ανώνυμης εταιρείας ή γεωργικού συνεταιρισμού με την προϋπόθεση ότι δεν είναι διευθύνων, εντεταλμένος σύμβουλος ή διαχειριστής. 

Από τις ανωτέρω διατάξεις προκύπτει ότι για τον υπάλληλο, προκειμένου να συμμετέχει σε εταιρεία ή να ασκεί ιδιωτικό έργο ή εργασία με αμοιβή, απαιτείται άδεια από το αρμόδιο προς διορισμό όργανο, ύστερα από σύμφωνη γνωμοδότηση του οικείου υπηρεσιακού συμβουλίου. Σας θέτουμε υπόψη ότι η άσκηση εργασίας ή έργου με αμοιβή χωρίς προηγούμενη άδεια της υπηρεσίας αποτελεί πειθαρχικό παράπτωμα, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 111 παρ. 1, εδ. θ του ν. 3584/2007 (Κώδικας Κατάστασης Δημοτικών και Κοινοτικών Υπαλλήλων).

Γενικότερα, στο άρθρο 110 παρ. 1 του Κώδικα Κατάστασης Δημοτικών & Κοινοτικών Υπαλλήλων ορίζεται ότι « πειθαρχικό παράπτωμα αποτελεί κάθε παράβαση υπαλληλικού καθήκοντος που συντελείται με υπαίτια πράξη ή παράλειψη και μπορεί να καταλογισθεί στον υπάλληλο».

Nίκο καλησπέρα ,αρα μάλλον θα θέλει άδεια.

καληνύχτα

Γιάννης

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

O γιατρός που είναι?

Μάλλον θα έχει πάει σε κανένα Ιατρικό Συνέδριο.

 

Οσον αφορά το θέμα 

Ολοι αυτοί οι δημοτικοί ή δημόσιοι υπάλληλοι που θέλουν να κάνουν "δεύτερη δουλειά" , κάνουν την πρώτη ή είναι αργόμισθοι ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Προκύπτει απο κάπου?

σημερα πηγα στους ελεγκτες του ικα, ημουν εγω κι αλλοι 2 για το ιδιο θεμα! παλιοτερα δεν ηταν υποχρεωμενοι μας ειπαν να ασφαλιστουν τωρα εχει αλλαξει! σε λιγες μερες θα ειναι πιο συγκεκριμενη απαντηση!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μάλλον θα έχει πάει σε κανένα Ιατρικό Συνέδριο.

 

Οσον αφορά το θέμα 

Ολοι αυτοί οι δημοτικοί ή δημόσιοι υπάλληλοι που θέλουν να κάνουν "δεύτερη δουλειά" , κάνουν την πρώτη ή είναι αργόμισθοι ?

Πόσο βαστάει το κολοσυνέδριο?κάνουν και την πρώτη αλλά με λίγο χρήμα εγσσε.

Α ρε γιατρέ μας έκαψες.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μάλλον θα έχει πάει σε κανένα Ιατρικό Συνέδριο.

 

Οσον αφορά το θέμα 

Ολοι αυτοί οι δημοτικοί ή δημόσιοι υπάλληλοι που θέλουν να κάνουν "δεύτερη δουλειά" , κάνουν την πρώτη ή είναι αργόμισθοι ?

ειχαν βολευτει κανοντας κατι εξτρα χωρις να φαινεται πουθενα, κ τωρα ζοριζουν γι αυτους τα πραματα

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Παιδια μηπως κανενας μπορει να βοηθησει?

υπαλληλος ο.τ.α θελει να εργαστει σε δευτερη εργασια ωρες που δεν συμπιπτουν με την πρωτη απασχοληση, ως μουσικος.

ισχυει ακομη οτι μπορει να παρει αδεια απο δημο και υπηρεσιακο συμβουλιο και αν ναι πρεπει να ασφαλιστει κανονικα ικα ή μπορει και να αμειβεται με τιτλο κτησης.

οποια αποψη δεκτη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×