Προς το περιεχόμενο

ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΠΛΕΟΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το παιχνίδι έχει χαθεί από καιρό..

 

πόσο στημένο είναι άραγε το παιχνίδι των συνεχών παρατάσεων? και που αποσκοπεί?

 

μα στο ότι ....

 

αν λειτουργούσαν όλα ρολόι και τα πάντα γίνονταν στην ώρα τους... τότε θα είχαμε χρόνο να διεκδικούσαμε τα αυτονόητα..

 

όπως στη νύχτα υπάρχει ο αυτοφωράκιας έτσι και δώ υπάρχει ο "παραπονάκιας".

 

αυτός δηλαδή που ακούει όλα τα παράπονα, αυτός πάνω στον οποίο εκτονώνονται όλοι οι ενδιαφερόμενοι αφήνοντας ελεύθερα τα αφεντικά του να αλωνίζουν εις βάρος πάντα των ίδιων των ενδιαφερόμενων...

 

δεν αμοίβεται βέβαια με 40-50 ευρώ όπως οι αυτοφωράκιδες αλλά με μερικές χιλιάδες ευρώ...

 

καλό ξημέρωμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συνάδελφοι καλημέρα ,

 

Πιστεύατε ότι δεν θα ερχόταν και η δική μας ή σειρά ?

Είναι όμως κατάφορα άδικο , από τη μία το Υπουργειο Οικ. μετακυλύει όλες τις φορολογικές ευθύνες σε εμάς , και από την άλλη δίνει το δικαίωμα έναρξης σε " συναδέλφους" χωρίς άδεια .

 

ΤΟ  ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΑΠΛΟ ΚΑΙ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ : ΘΑ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΑΣΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΣΧΗΜΑΤΑ - ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ (ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ - ΟΡΚΩΤΩΝ ) .

Πρέπει να προλάβουμε να ενωθούμε  και να προχωρήσουμε γιατί όχι σε συνέργιες μεταξύ μας , να φτιάξουμε δηλαδή μικρές λογιστικές εταιρείες περισσότερο ανθρώπινες .

Έξω οι εγωισμοί .

Θα πείτε τώρα εγώ έχω τόσους πελάτες εσύ πόσους έχεις ? μας συμφέρει να κάνουμε συνέργιες  ? Σε λίγο δεν θα έχουμε κανένα πελάτη και θα εργαζόμαστε , αν είμαστε και τυχεροί , σε κάποιες από τις γνωστές εταιρείες " τέρατα " που χρεώνουν με το δευτερόλεπτο .

 

Να αγωνιστούμε δεν αντιλέγω να κατέβουμε στο δρόμο δεν αντιλέγω να ματώσουμε για τον κλάδο μας δεν αντιλέγω.

Αλλά ας ενωθούμε επαγγελματικά , όσοι μπορούμε δημιουργόντας ευέλικτα εταιρικά σχήματα τα οποία όπου χρείαζετε να συνεργάζονται , να τιμολογούμαι δίκαια και εύλογα

και μετά θα δουν  όλοι αυτοί οι κύριοι !!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προκειται να γλυτωσει κανενας επαγγελματικος κλαδος. Η εμπειρια εχει δειξει οτι κανενας κλαδος απο μονος του, οτι και να κανει δεν μπορει να σταματησει την λαιλαπα.Οι Ελληνες φαγανε το παραμυθι με τον κοινωνικο αυτοματισμο και ολοι μαζι πια βουλιαζουν στον πατο και στην μιζερια.Σημερα εσυ αυριο εγω λεει καποιο τραγουδι , ετσι λοιπον ηρθε και η σειρα μας .Με τις υγειες μας .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kυρίες, Κύριοι,

 

 

Δεν μας αξίζουν τα παραπάνω σχόλια   ( και το δικό μου βέβαια )

 

Ας σηκώσουμε τον αγώνα μας  ...  ολοι μαζί .. αυτού μόνο του Καλοκαιριού......!

 

αυτά που πάθαμε πρέπει να γίνουν βάση για  ΚΑΛΟ  ΟΛΩΝ ΜΑΣ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kυρίες, Κύριοι,

 

 

Δεν μας αξίζουν τα παραπάνω σχόλια   ( και το δικό μου βέβαια )

 

Ας σηκώσουμε τον αγώνα μας  ...  ολοι μαζί .. αυτού μόνο του Καλοκαιριού......!

 

αυτά που πάθαμε πρέπει να γίνουν βάση για  ΚΑΛΟ  ΟΛΩΝ ΜΑΣ......

Καλημέρα ,αλλά πώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα όλοι εσείς ψηφίστε ΝΔ,ΠΑΣΟΚ,ΠΟΦΕΕ στις εκλογές του ΟΕΕ

 

ή μηπως αυτοί δεν είναι συνένοχοι ή δεν ήξεραν τι θα γινόταν

 

miltos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα όλοι εσείς ψηφίστε ΝΔ,ΠΑΣΟΚ,ΠΟΦΕΕ στις εκλογές του ΟΕΕ

 

ή μηπως αυτοί δεν είναι συνένοχοι ή δεν ήξεραν τι θα γινόταν

 

miltos

MILTO,το να βάζεις την ΠΟΦΕΕ μαζί με τα κομματόσκυλα ,δεν παίζει,αφου είναι η ομοσπονδία μας καλή -κακή  και δεν έχουμε 

προς το παρόν κάτι άλλο,εκεί θα πρέπει να πάμε όλοι,σύλλογοι άτομα κλπ,αλλιώς δεν ..........αφού πάμε εκεί ,ας

τους αλλάξουμε τα φώτα,για το μέλλον μας.Το νάμαστε αδρανείς γιατί..........είναι το χειρότερο.

Συμφωνώ οτι ήταν όλοι γνώστες,αλλά το να είμαστε κοντά στον σύλλογο μας και στην ομοσπονδία μας αχρωμάτιστοι,είναι αυτό 

που θα μας δώσει το αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει κι εμένα φοβερή εντύπωση ότι το θέμα αφορά τόσους λίγους.

 

Τώρα θα μου πεις και να γράψεις στο forum να ενωθούμε,να ακουστούμε,να να να και να μη κάνουμε τίποτα,τι νόημα έχει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρεπει ολοι οι λογιστες εαν θελουν να σωσουν την δουλεια τους να αγνοησουν τοσο το οεε,οσο και τους υπαρχοντες συλλογους λογιστων

και να δημιουργησουν ενα καινουργιο  συλλογο ακομματιστο απο την αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρεπει ολοι οι λογιστες εαν θελουν να σωσουν την δουλεια τους να αγνοησουν τοσο το οεε,οσο και τους υπαρχοντες συλλογους λογιστων

και να δημιουργησουν ενα καινουργιο  συλλογο ακομματιστο απο την αρχη.

Ti περιμένεις κάντον,αλλιώς αν δεν μπορείς ,μπές στον τοπικό σύλλογο και απο κεί κάνε την ανατροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συνάδελφοι ,

 

Σε λίγο καιρό αν δεν συμβαίνει ήδη ,θα κοιταζόμαστε μεταξύ μας , θα ζητάμε ο ένας από τον άλλον να κάνουμε κανένα μεροκάματο στο γραφείο μου , στο γραφείο σου κλπ  από όσους από εμάς θα έχουν μείνει "όρθιοι" , για να βγάλουμε χαρτζηλίκη ώστε να  πληρώσουμε ΟΑΕΕ και λοιπές οικογενειακές υποχρεώσεις άλλος περισσότερο άλλος λιγότερο.

 

Να περιμένουμε πως θα δράσει η ΠΟΦΕΕ " ωραία " λοιπόν ας περιμένουμε !!!!!!!!!!!11

 

 

Με εκτίμηση

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει κι εμένα φοβερή εντύπωση ότι το θέμα αφορά τόσους λίγους.

 

Τώρα θα μου πεις και να γράψεις στο forum να ενωθούμε,να ακουστούμε,να να να και να μη κάνουμε τίποτα,τι νόημα έχει???

Ώραία ας κάνουμε εμείς την αρχή . Διατηρώ λογιστικό γραφείο στην Αθήνα . Είμαι πτυχιουχος ΑΒΣΠ και μεταπτυχιακός από ΑΣΟΕΕ , είμαι πιστοποιημένος στα IFRS .

 

 

Δε μένω λοιπόν στα λόγια !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ,αλλά πώς?

Kαλησπέρα Γιάννη,

 

Νομίζω   οτι  αυτό  είναι  ισως  το μεγαλύτερο  μειωνέκτημα του κλάδου μας.!!!!

για αυτό το λόγο είπα παραπάνω ....  οι σύλλογοι μας  ...  μικρότερες ομάδες  ίσως να είναι καλύτερα.!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα Γιάννη,

 

Νομίζω   οτι  αυτό  είναι  ισως  το μεγαλύτερο  μειωνέκτημα του κλάδου μας.!!!!

για αυτό το λόγο είπα παραπάνω ....  οι σύλλογοι μας  ...  μικρότερες ομάδες  ίσως να είναι καλύτερα.!!!!!

 

Δηλαδή  για μικρότερες ομάδες σε συλλόγους  ειμαστε υπερ αλλά για μικρές συνέργιες είμαστε αρνητικοί  ?

 

Μάλλον  σκέφτομαι πολύ ομαδικά , αν και 46 ετών  , ίσως να μη μας ταιριάζει .

Παιδιά αν δε σπάσεις αυγά ομελέτα δε καάνεις .

 

 

Με  σεβασμό και εκτίμηση

προς όλους τους συναδέλφους

 

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει κι εμένα φοβερή εντύπωση ότι το θέμα αφορά τόσους λίγους.

 

Τώρα θα μου πεις και να γράψεις στο forum να ενωθούμε,να ακουστούμε,να να να και να μη κάνουμε τίποτα,τι νόημα έχει???

BILLY   ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΛΕΒΕΝΤΗ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα στο γενικότερο αρνητικό πλαίσιο που αντιμετωπίζουμε τον τελευταίο χρόνο, ήρθε κ το κερασάκι στην τούρτα! Κ η απορία μου ειναι τι θα τιμολογει ο λογιστής χωρίς δικαίωμα να υπογράφει, όταν η δαπάνη του λογιστη που δεν υπογράφει δεν εκπίπτει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα στο γενικότερο αρνητικό πλαίσιο που αντιμετωπίζουμε τον τελευταίο χρόνο, ήρθε κ το κερασάκι στην τούρτα! Κ η απορία μου ειναι τι θα τιμολογει ο λογιστής χωρίς δικαίωμα να υπογράφει, όταν η δαπάνη του λογιστη που δεν υπογράφει δεν εκπίπτει;

 

ΕΛΑ ΜΟΥ ΝΤΕ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαζή ερώτηση ...... Για τη θεώρηση(όσο αυτή υπάρχει δηλαδή) των ΑΛΣ (για ιδιώτες) δεν θα χρειαστεί στον ΚΒΣ επιμελητήριο ?

 

Πέρα από αυτό .... Για να δείτε και σε άλλους κλάδους :

http://attikanea.blogspot.gr/2013/09/blog-post_2987.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώραία ας κάνουμε εμείς την αρχή . Διατηρώ λογιστικό γραφείο στην Αθήνα . Είμαι πτυχιουχος ΑΒΣΠ και μεταπτυχιακός από ΑΣΟΕΕ , είμαι πιστοποιημένος στα IFRS .

 

 

Δε μένω λοιπόν στα λόγια !!!

Για την ταμπακιέρα .δεν ακούω κάτι,όλοι έχουμε γραφεία ,έχουμε πτυχία ε και?από συμμετοχή σε συλλογικές

προσπάθειες πως πάμε?έτσι για να μην μένουμε στα λόγια.

 

Kαλησπέρα Γιάννη,

 

Νομίζω   οτι  αυτό  είναι  ισως  το μεγαλύτερο  μειωνέκτημα του κλάδου μας.!!!!

για αυτό το λόγο είπα παραπάνω ....  οι σύλλογοι μας  ...  μικρότερες ομάδες  ίσως να είναι καλύτερα.!!!!!

καλησπέρα συνονόματε,

Η μόνη λύση τώρα ,είναι η ενίσχυση των υπαρχόντων συλλόγων και η συνεχής πίεση απο μέσα,εκεί που πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για διαβαστε και την ανακοινωση του ΟΕΕ για το θεμα

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/15538

 

Μη γελασετε πολυ, γιατι δε μπορει θα γελασετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή  για μικρότερες ομάδες σε συλλόγους  ειμαστε υπερ αλλά για μικρές συνέργιες είμαστε αρνητικοί  ?

 

Μάλλον  σκέφτομαι πολύ ομαδικά , αν και 46 ετών  , ίσως να μη μας ταιριάζει .

Παιδιά αν δε σπάσεις αυγά ομελέτα δε καάνεις .

 

 

Με  σεβασμό και εκτίμηση

προς όλους τους συναδέλφους

 

Μιχάλη

Μιχαλη  μαλλον  καταλαβες  λαθος  το σκεπτικο μου,

 

αν συμφωνησουν τα μελη των συλλογων  που ειναι μικροτερες ομαδες  τα προεδρεια υποχρεουνται να κανουν το αποφασισμενο.

 

Οσο εμεις γραφουμε αυτα που πιθανον λογο αποστασης  και διαφορετικου χρονου γραφης ερμεινευονται καπως διαφορετικα  δεν υπαρχει συμπνοια

αυτο εννοω...!!!!!!!

Σου στελνω και pm  με τηλεφωνα ... πιστευω θα ειναι καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... όταν συζητάμε θέματα σαν το παρόν βλέπω στο φόρουμ να ανεβαίνουν θέματα στην κορυφή για το Α21 και για την εργάνη ... είναι κάτι σαν το σύνδρομο του "γαιδάρου" που όταν τον φορτώνουν μεριμνά να κουβαλήσει το φορτίο και όχι να απαλλαγεί απ αυτό. 

 

Θα σας πω ποιος φταίει για την κατάσταση ... Οι άλλοι και πάντα οι άλλοι ...

Το μυωπικό μας εγώ δεν φταίει ποτέ ...

 

Πολλά φιλιά από τον anodo ... xxx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...