Jump to content
George Lit.

Η ΑΛΛΑΓΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΦΜΥ ΑΠΟ ΔΙΜΗΝΗ ΣΕ ΜΗΝΙΑΙΑ ΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΟΙΠΟΥΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΜΕΝΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ;

Recommended Posts

Στεφανε αυτος ο φορος δεν ειναι 20%   ?

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/13101

Μπα...

10% ήτανε και τώρα τον ψάχνουμε....

Πέρα του ότι ήταν σαφής η παραπομπή που έδωσα (1γ άρθ.57 του 2238), και η ερμηνευτική (η οποία να σημειωθεί ότι παραδόξως ΔΕΝ αλλάζει το νόμο):

Γ. ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ ΜΙΣΘΩΤΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΑΜΟΙΒΩΝ ΓΙΑ ΥΠΕΡΩΡΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ. ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ. ΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΚΤΛ.

Στις καθαρές αμοιβές για υπερωριακή εργασία, επιχορηγήσεις, επιδόματα, καθώς και στις κάθε άλλου είδους, πρόσθετες αμοιβές ή παροχές, οι οποίες καταβάλλονται τακτικά ή έκτακτα και δεν συνεντέλλονται με τις τακτικές αποδοχές, εφόσον αυτές θεωρούνται εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες, ο παρακρατούμενος φόρος υπολογίζεται με συντελεστή 20% στο συνολικό καθαρό ποσό, όσο και αν είναι αυτό. Ειδικά, σε περίπτωση που ωρομίσθιοι καθηγητές απασχολούνται ταυτόχρονα σε πολλούς εργοδότες, με σχέση εξαρτημένης εργασίας, όπως συμβαίνει σε καθηγητές που απασχολούνται ταυτόχρονα σε διάφορα φροντιστήρια, οι εργοδότες εκτός από εκείνον που καταβάλλει τις μεγαλύτερες αποδοχές, θα παρακρατούν φόρο με συντελεστή 10%.

Μάλλον μιλάς για τις υπερωρίες κτλ εσύ...

Στεφανε αυτος ο φορος δεν ειναι 20%   ?

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/13101

Καλησπέρα

Εγώ πιστεύω ότι μάλλον μιλάτε γενικά για τους πολλαπλά απασχολούμενους, που η διοίκηση ερμηνευτικά ορίζε τις μικρότερες αποδοχές που καταβάλλονται από εργοδότη ή εργοδότες, ως πρόσθετες αμοιβές και υποχρέωνε σε παρακράτηση με βάση την περίπτωση γ' της παραγράφου 1 του άρθρου 57 του ΚΦΕ:

...

ΣΤ. ΛΟΙΠΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ.

...

6. Σε περίπτωση πολλαπλής απασχόλησης ο εργαζόμενος με δήλωσή του στους εργοδότες στους οποίους απασχολείται πρέπει να επιλέγει την κύρια απασχόλησή του με κριτήριο το μεγαλύτερο ποσό αποδοχών που του καταβάλλεται και η παρακράτηση φόρου που θα διενεργεί ο εργοδότης θα γίνεται με βάση τις διατάξεις της περίπτωσης α' της παραγράφου 1 του άρθρου 57 του ΚΦΕ.

Οι εργοδότες που καταβάλλουν τις μικρότερες αποδοχές, θα πρέπει να διενεργούν παρακράτηση φόρου με βάση τις διατάξεις της περίπτωσης γ' της παραγράφου 1 του άρθρου 57 του ΚΦΕ, θεωρουμένων των αποδοχών αυτών ως πρόσθετων αμοιβών, δηλαδή με συντελεστή φόρου 20%.
...

και όχι για καθηγητές (όπως γράφει κι ο φίλος Στέφ) , που όριζε :

...

Γ. ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ ΜΙΣΘΩΤΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΑΜΟΙΒΩΝ ΓΙΑ ΥΠΕΡΩΡΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ. ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ. ΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΚΤΛ.

Στις καθαρές αμοιβές για υπερωριακή εργασία, επιχορηγήσεις, επιδόματα, καθώς και στις κάθε άλλου είδους, πρόσθετες αμοιβές ή παροχές, οι οποίες καταβάλλονται τακτικά ή έκτακτα και δεν συνεντέλλονται με τις τακτικές αποδοχές, εφόσον αυτές θεωρούνται εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες, ο παρακρατούμενος φόρος υπολογίζεται με συντελεστή 20% στο συνολικό καθαρό ποσό, όσο και αν είναι αυτό. Ειδικά, σε περίπτωση που ωρομίσθιοι καθηγητές απασχολούνται ταυτόχρονα σε πολλούς εργοδότες, με σχέση εξαρτημένης εργασίας, όπως συμβαίνει σε καθηγητές που απασχολούνται ταυτόχρονα σε διάφορα φροντιστήρια, οι εργοδότες εκτός από εκείνον που καταβάλλει τις μεγαλύτερες αποδοχές, θα παρακρατούν φόρο με συντελεστή 10%.
...

παράγραφος, που προστέθηκε στην περίπτωση γ' του άρθρου 57 του ν.2238/1994, με τον ν.2892/2001 και "έζησε" μέχρι τις 31/12/2013.

Όλα τα παραπάνω, από την ΠΟΛ.1010/2013 (αλλά και την ΠΟΛ.1246/2011 που αναφέρετε).

μηπως πηρε πουθενα το εμπειρο ματι σας και ενα αλλο 10% , που παρακρατουσαμε με την αποδειξη δαπανης στους οδηγους ταξι μη μισθωτους? καταργηθηκε? εγινε 20% ? Θα σας ημουν ευγνωμων ...

Καλησπέρα σας,

Σε υπάλληλο με μηνιαίο μισθό, πλήρους απασχόλησης, αορίστο χρόνου, ο οποίος όμως είναι και συνταξιούχος, πώς θα κάνει ο εργοδότης την παρακράτηση ΦΜΥ;
α) Με 20% (σαν να είναι 2ος εργοδότης);
ή β) σαν να ήταν υπάλληλος χωρίς άλλο εισόδημα;
ή γ) ή πρέπει να υπολογίσει τι θα πάρει το 2014 (περίπου) από σύνταξη και να τα προσθέσει στο μισθό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνάδελφοι,

Στείλατε ΦΜΥ για 01/2014? έχει ανοίξει η εφαρμογή , εγώ μέχρι την Παρασκεύη δεν μπορούσα!!

Αποτυχημένη Ενέργεια   Δεν είναι δυνατή η υποβολή προσωρινής δήλωσης για το οικονομικό έτος 2014, λόγω αναβάθμισης της ηλεκτρονικής εφαρμογής.

Καλησπέρα

Ωραία!!! Στις 20/02/2014 λήγουν τα πρώτα ΑΦΜ , σωστά??

Καλησπέρα

Γιατί εγώ νομίζω ότι είναι μέχρι τέλος Μαρτίου για τον Ιανουάριο;

Καλησπέρα

Καλησπέρα

Γιατί εγώ νομίζω ότι είναι μέχρι τέλος Μαρτίου για τον Ιανουάριο;

ΣΩΣΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ,ΕΝΩ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΗΤΑΝ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΜΑΖΙ.

ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΤΟΥ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ Π.Χ ΕΧΕΙΣ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΕΩΣ ΤΕΛΟΣ ΜΑΡΤΙΟΥ

Απο που προκύπτει  οτι απο 01/01/14, όποιος έχει 2η δουλειά μισθωτός, έχει 20% παρακράτηση?

Εδώ δεν λέει ούτε για τους ωρομίσθιους καθηγητές κάτι,ούτε για τους ημερομίσθιους ,που παλιά 

είχαν 3% για πάνω απο 24 ε ,αν θυμάμαι καλά,'οπως είναι τώρα όλα ανάγονται σε ετήσια και ανάλογα 

φορολογούνται η όχι με την κλίμακα,όπως επίσης και η αποζημίωση αδείας ,ενώ παλιά είχε 20%,τώρα 

όπως είναι ,πάει με την κλίμακα,εγώ έτσι διαβάζω και καταλαβαίνω,τα θέλει όλα στην κλίμακα,τα υπόλοιπα 

τα ορίζει.

Απο που προκύπτει  οτι απο 01/01/14, όποιος έχει 2η δουλειά μισθωτός, έχει 20% παρακράτηση?

Εδώ δεν λέει ούτε για τους ωρομίσθιους καθηγητές κάτι,ούτε για τους ημερομίσθιους ,που παλιά 

είχαν 3% για πάνω απο 24 ε ,αν θυμάμαι καλά,'οπως είναι τώρα όλα ανάγονται σε ετήσια και ανάλογα 

φορολογούνται η όχι με την κλίμακα,όπως επίσης και η αποζημίωση αδείας ,ενώ παλιά είχε 20%,τώρα 

όπως είναι ,πάει με την κλίμακα,εγώ έτσι διαβάζω και καταλαβαίνω,τα θέλει όλα στην κλίμακα,τα υπόλοιπα 

6. Σε περίπτωση πολλαπλής απασχόλησης ο εργαζόμενος με δήλωσή του στους
εργοδότες στους οποίους απασχολείται πρέπει να επιλέγει την κύρια απασχόλησή του με
κριτήριο το μεγαλύτερο ποσό αποδοχών που του καταβάλλεται και η παρακράτηση
φόρου που θα διενεργεί ο εργοδότης θα γίνεται με βάση τις διατάξεις της περίπτωσης α'
της παραγράφου 1 του άρθρου 57 του ΚΦΕ.
Οι εργοδότες που καταβάλλουν τις μικρότερες αποδοχές, θα πρέπει να διενεργούν
παρακράτηση φόρου με βάση τις διατάξεις της περίπτωσης γ' της παραγράφου 1 του
άρθρου 57 του ΚΦΕ, θεωρουμένων των αποδοχών αυτών ως πρόσθετων αμοιβών,
δηλαδή με συντελεστή φόρου 20%.

6. Σε περίπτωση πολλαπλής απασχόλησης ο εργαζόμενος με δήλωσή του στους
εργοδότες στους οποίους απασχολείται πρέπει να επιλέγει την κύρια απασχόλησή του με
κριτήριο το μεγαλύτερο ποσό αποδοχών που του καταβάλλεται και η παρακράτηση
φόρου που θα διενεργεί ο εργοδότης θα γίνεται με βάση τις διατάξεις της περίπτωσης α'
της παραγράφου 1 του άρθρου 57 του ΚΦΕ.
Οι εργοδότες που καταβάλλουν τις μικρότερες αποδοχές, θα πρέπει να διενεργούν
παρακράτηση φόρου με βάση τις διατάξεις της περίπτωσης γ' της παραγράφου 1 του
άρθρου 57 του ΚΦΕ, θεωρουμένων των αποδοχών αυτών ως πρόσθετων αμοιβών,
δηλαδή με συντελεστή φόρου 20%.

Δυστυχώς ο ν.2238/94,απο 01/01/14 πέθανε.

Για το μήνα Ιανουάριο εχω μια αποζημείωση άδειας και το πρόγραμμα(anacoda) μου υπολογίζει 20%...

Τι να πω έχω μπερδευτεί...

Τα προγράμματα δεν τα έχουν προσαρμόσει ακόμη στα νέα δεδομένα.

απο την ΠΟΛ.1010/25.1.2013

"Παρακράτηση φόρου και ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης του άρθρου 29 του

ν.3986/2011 στα εισοδήματα από μισθούς, ημερομίσθια,.."

ειναι παντως το αποσπασμα για το θεμα με το 20%

αυτη δεν ισχυει και για το 2014?

παντως δεν εχω δει καποια νεοτερη ειδικα για το 2014
μαλλον θα την βγαλει στο twitter καποια στιγμη

Δυστυχώς ο ν.2238/94,απο 01/01/14 πέθανε.

Τα προγράμματα δεν τα έχουν προσαρμόσει ακόμη στα νέα δεδομένα.

Τι να κάνω όμως συνάδελφε τώρα..

Εγώ του τα παρακράτησα του εργαζόμενου...

Μαλακία μου?

Τι να κάνω όμως συνάδελφε τώρα..

Εγώ του τα παρακράτησα του εργαζόμενου...

Μαλακία μου?

Tου τα επιστρέφεις και είσαι οκ,βέβαια το να δώσεις κάτι παραπάνω στην εφορία δεν είναι κακό.

Τελικά ΦΜΥ ανα μήνα στέλνουμε η ανά δίμηνο;

ΟΚ το βρήκα. Ανά μήνα στέλνουμε αλλά έχουμε προθεσμία πληρωμής 2 μήνες μετά.

Όχι μόνο πληρωμής. Και υποβολής. 

ΟΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΕΣ ΦΜΥ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ 2014 ΕΙΝΑΙ ΑΝΑ ΜΗΝΑ Η ΔΙΜΗΝΟ? ΠΩΣ ΥΠΟΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ

Προσωρινή Δήλωση Παρακρατούμενων και Προκαταβλητέων Φόρων από Μισθωτή Εργασία και Συντάξεις καθώς και από Αμοιβές Επιχειρηματικής Δραστηριότητας????

ΟΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΕΣ ΦΜΥ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ 2014 ΕΙΝΑΙ ΑΝΑ ΜΗΝΑ Η ΔΙΜΗΝΟ? ΠΩΣ ΥΠΟΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ

Προσωρινή Δήλωση Παρακρατούμενων και Προκαταβλητέων Φόρων από Μισθωτή Εργασία και Συντάξεις καθώς και από Αμοιβές Επιχειρηματικής Δραστηριότητας????

ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΜΥ ΑΠΟ ΜΙΣΘΩΤΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ?