Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΡΥΘΜΙΣΗ ΟΦΕΙΛΩΝ ΚΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑ.


stavrosdlog

Ερώτηση

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΚΔΟΣΩ ΑΜΕΣΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΣΕ ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΕ ΟΦΕΙΛΕΣ.

 

ΕΚΑΝΑ ΤΗ ΡΥΘΜΙΣΗ Ρ1 ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΣΕ ΤΙΣ ΠΑΛΙΕΣ ΟΦΕΙΛΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΗΣ. 

ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΩΣ ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΗ?

 

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΕΠΙΚΥΡΩΘΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΗ Ρ2 ΡΥΘΜΙΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΦΕΙΛΕΣ ΤΙΣ ΦΕΤΙΝΕΣ.

 

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΕΝΗΜΡΟΤΗΤΑ.

 

ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΕΠΙΣΠΕΥΣΩ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ναι. Να πας στο προϊστάμενο με φωτοτυπία του καταθετηρίου και της ρύθμισης.  Εάν έληξε κάποια δόση και από τις φετινές οφειλές (που σίγουρα αυτό συνέβη), τότε με την "άδεια" του προϊσταμένου μπορεί να σου δώσει για κανα μήνα προθεσμία, με μόνη αιτία χρησιμοποίησης τη μεταβίβαση ακινήτου (όχι για είσπραξη χρημάτων δηλαδή).  Κάνε μια προσπάθεια εκεί...εγώ έτσι κινήθηκα τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι. Να πας στο προϊστάμενο με φωτοτυπία του καταθετηρίου και της ρύθμισης.  Εάν έληξε κάποια δόση και από τις φετινές οφειλές (που σίγουρα αυτό συνέβη), τότε με την "άδεια" του προϊσταμένου μπορεί να σου δώσει για κανα μήνα προθεσμία, με μόνη αιτία χρησιμοποίησης τη μεταβίβαση ακινήτου (όχι για είσπραξη χρημάτων δηλαδή).  Κάνε μια προσπάθεια εκεί...εγώ έτσι κινήθηκα τουλάχιστον.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΡΥΘΜΙΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΕΤΙΝΕΣ ΟΦΕΙΛΕΣ ΠΟΥ ΕΛΗΞΑΝ ( ΦΟΡΟΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ, ΦΑΠ 2010, ΦΑΠ 2011, ΦΑΠ 2012) ΚΙ ΟΧΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΕΞΟΦΛΗΣΗΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εννοώ ότι θα σου δώσει φορολογική ενημερότητα με λήξη μετά από ένα μήνα.  Επικεντρώνομαι στο γεγονός ότι επείγεσαι για έκδοση ενημερότητας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα πάς στο Εισόδημα της ΔΟΥ, με την απόδειξη της τράπεζας (η e-banking), η όπως πλήρωσες τελος πάντων. και με την  αιτηση της ρυθμισης.

Θα αποδείξεις ότι πλήρωσες.

Θα ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ  εκείνη την ώρα, να αναζητήσει την πληρωμή σου στο TAXIS, και να επικυρώσει ΑΜΕΣΩΣ την ρύθμιση ... ΑΜΕΣΩΣ.

Αν το αφήσεις μπορεί να φας κανένα δίμηνο.

Αμέσως μετά κάνεις Ρ2 και σε τρείς - το πολύ τέσσερις μέρες ξαναπάς πάλι στο Εισόδημα και πάλι τα ίδια και... παίρνεις ΚΑΚΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ενημερότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα

Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα. Θελω να βγαλω φορολογικη ενημερωτητα σε μια αε και μου λεει οτι πρεπει να παω στην δου .

Τι μπορει να συμβανει. Επειδη εχω βγαλει  πριν μηνες  ενημερωτητα  ηλεκτρονικα δεν ξερω μηπως εχει αλλαξει κατι και δεν το καταλαβα.

Πηγαινω και με τους κωδικους της αε και με τους δικους μου ως εκπροσωπος αλλα τιποτα.

Μια βοηθεια  πανω στο θεμα μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα

Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα. Θελω να βγαλω φορολογικη ενημερωτητα σε μια αε και μου λεει οτι πρεπει να παω στην δου .

Τι μπορει να συμβανει. Επειδη εχω βγαλει  πριν μηνες  ενημερωτητα  ηλεκτρονικα δεν ξερω μηπως εχει αλλαξει κατι και δεν το καταλαβα.

Πηγαινω και με τους κωδικους της αε και με τους δικους μου ως εκπροσωπος αλλα τιποτα.

Μια βοηθεια  πανω στο θεμα μου?

Μηπως επειδη εχω να πληρωσω την 3η δοση του φαπ που ληγει στις 31/10/2013 και επισεις εχω πληρωση το τελος επιτηδευματος στις 30/9/2013 αλλα δεν εχει ενημερωθει ακομα στο ταχις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μηπως επειδη εχω να πληρωσω την 3η δοση του φαπ που ληγει στις 31/10/2013 και επισεις εχω πληρωση το τελος επιτηδευματος στις 30/9/2013 αλλα δεν εχει ενημερωθει ακομα στο ταχις?

μια απαντηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μηπως επειδη εχω να πληρωσω την 3η δοση του φαπ που ληγει στις 31/10/2013 και επισεις εχω πληρωση το τελος επιτηδευματος στις 30/9/2013 αλλα δεν εχει ενημερωθει ακομα στο ταχις?

Προφανως

...εμφανιζεται να εχετε ληξιπροθεσμες οφειλες το Τελος Επιτηδευματος καθως ΔΕΝ εχουν στειλει ακομα ενημερωση οι τραπεζες

και μη ληξιπροθεσμες οφειλες την 3η δοση τοτ ΦΑΠ.

Επομενως πας στην εφορια με το αντιγραφο της πληρωμης για το τελος επιτηδευματος ΜΑΖΙ και παιρνεις ανετα τη φορολογικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προφανως

...εμφανιζεται να εχετε ληξιπροθεσμες οφειλες το Τελος Επιτηδευματος καθως ΔΕΝ εχουν στειλει ακομα ενημερωση οι τραπεζες

και μη ληξιπροθεσμες οφειλες την 3η δοση τοτ ΦΑΠ.

Επομενως πας στην εφορια με το αντιγραφο της πληρωμης για το τελος επιτηδευματος ΜΑΖΙ και παιρνεις ανετα τη φορολογικη

 

Προφανως

...εμφανιζεται να εχετε ληξιπροθεσμες οφειλες το Τελος Επιτηδευματος καθως ΔΕΝ εχουν στειλει ακομα ενημερωση οι τραπεζες

και μη ληξιπροθεσμες οφειλες την 3η δοση τοτ ΦΑΠ.

Επομενως πας στην εφορια με το αντιγραφο της πληρωμης για το τελος επιτηδευματος ΜΑΖΙ και παιρνεις ανετα τη φορολογικη

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και καλή χρονιά..

μόλις ενημερώθηκα πως οι εφορίες δεν δίνουν ενημερότητα ακόμη και αν έχουν ρυθμιστεί οι οφειλές.

ισχύς απο 01/01/2014.

Η ρύθμιση αφορά μόνο για μη επιβολή μέτρων κατάσχεσης.

 είναι δυνατόν..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και καλή χρονιά..

μόλις ενημερώθηκα πως οι εφορίες δεν δίνουν ενημερότητα ακόμη και αν έχουν ρυθμιστεί οι οφειλές.

ισχύς απο 01/01/2014.

Η ρύθμιση αφορά μόνο για μη επιβολή μέτρων κατάσχεσης.

 είναι δυνατόν..?

 

 

 

Οι ΠΟΛ 1274/2013 & 1275/2013 ρυθμιζουν τα θεματα ενημεροτητας και βεβαιωσεων οφειλων πλεον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΕΛΑΤΗΣ ΧΡΩΣΤΟΥΣΕ ΦΠΑ  2013 ΠΛΗΡΩΘΗΚΕ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΩΣΤΟΣΟ ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΑΙΤΗΣΗ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ?(ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΕΣ ΟΦΕΙΛΕΣ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδια καλησπερα.αν μπορει καποιος απο εδω μεσα να με ενημερωσει για το εξης: Θελω να παρω φορολογικη ενημεροτητα για να την χρησιμοποιησω στο χωριο,για μια μια πωληση αγροτοτεμαχιων[χωραφια κοινως],13 στρεμματων,χωρισμενα στα 3,ειμαστε 3 αδερφια.Συμβολαια ολα οκ.απλα η ενημεροτητα μου λειπει.Με τον ΦΜΥ εχω κανει διακανονισμο με την ΔΟΥ Αιγαλεω[εδω ανηκω],για 24 δοσεις των 84 ευρω το μηνα.Εχω ηδη πληρωσει 2 μηνες κανονικα.Αυτος ειναι ο προπερσυνος φορος.Τον φετεινο φορο[2014],τον πληρωνω επισης καθε μηνα αναλογα τι λεφτα εχω,ποτε 50 ευρω ή & περισσοτερα,οπως επισης πληρωνω με τον ιδιο τροπο & τον ΕΝΦΙΑ.Πηγα σημερα στη ΔΟΥ να ρωτησω αν μπορω να παρω φορ.ενημεροτητα,γινοταν χαμος,εφυγα.θα ξαναπαω αυριο πρωι.Τι με συμβουλευετε να κανω;;Θα εχω αποτελεσμα;;θα μου την δωσουν ή θα μου πουν οτι δεν γινεται & θα πρεπει να πληρωσω ολη την οφειλη μου[ειναι γυρω στα 2000 ευρω][που να βρεθουν;;].Συγνωμη για την ενοχληση.θα ηθελα μια απαντηση απο καποιον που γνωριζει.Σας ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάνε διακανονισμό των οφειλών σου για να μη φαίνονται ληξιπρόθεσμες και θα στη δώσουν...αλλιώς αν έχεις ληξιπρόθεσμες δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάνε διακανονισμό των οφειλών σου για να μη φαίνονται ληξιπρόθεσμες και θα στη δώσουν...αλλιώς αν έχεις ληξιπρόθεσμες δεν...

 

Πήγα σήμερα για φορολογική ενημερότητα πελάτη που έχει υπαχθεί σε ρύθμιση και θέλει να πωλήσει ακίνητο-αγροτεμάχιο. Το ποσό είναι μικρότερο από την συνολική οφειλή και μου ζήτησαν πέραν τις παρακράτησης φόρου που θα του κάνουν και βεβαίωση από υποθηκοφυλάκειο για 2 οποιαδήποτε ακίνητα (συνολικής αξίας τουλάχιστον το ποσό της οφειλης μείον την παρακράτηση) ότι δεν έχουν βάρη προσημείωση κλπ. Ή να παρακρατήσουν το 100% της αξίας του συμβολαίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πήγα σήμερα για φορολογική ενημερότητα πελάτη που έχει υπαχθεί σε ρύθμιση και θέλει να πωλήσει ακίνητο-αγροτεμάχιο. Το ποσό είναι μικρότερο από την συνολική οφειλή και μου ζήτησαν πέραν τις παρακράτησης φόρου που θα του κάνουν και βεβαίωση από υποθηκοφυλάκειο για 2 οποιαδήποτε ακίνητα (συνολικής αξίας τουλάχιστον το ποσό της οφειλης μείον την παρακράτηση) ότι δεν έχουν βάρη προσημείωση κλπ. Ή να παρακρατήσουν το 100% της αξίας του συμβολαίου.

σε ποιά ΔΟΥ έγιναν αυτά τα όμορφα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...