Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πρόσληψη ανέργου που λαμβάνει επίδομα ανεργίας


wishacc

Ερώτηση

Καλημέρα!

 

Έμαθα ότι μπορούμε να κάνουμε πρόσληψη σε άνεργο που λαμβάνει επίδομα ανεργίας, αρκεί:

  1. να εργάζεται έως 3 ημέρες την εβδομάδα (δηλ. 12 ένσημα το μήνα)... και
  2. να κάνω σημείωση στην πρόσληψη ότι είναι παροδική απασχόληση...

Δηλ. κάνω κανονικά πρόσληψη αορίστου και πού κάνω την σημείωση;;;

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Από τον ΟΑΕΔ μου είπαν ότι γίνεται αρκεί να σημειώσω ότι η απασχόληση είναι παροδική και να μην τον απασχολήσουμε πάνω από 3 ημέρες την εβδομάδα.....

Αλλά και πάλι κάτι δεν μου πάει και τόσο καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω τις αμφιβολίες μου.. μην του κόψουν του ανθρώπου το επίδομα...

Αλλά ένα δίκιο το έχεις! :)

 

Έχει κάποιο ειδικό πεδίο που μπορούμε να βάζουμε σημειώσεις;;;

(sorry για την "άκυρη" ερώτηση, αλλά δεν το έχω παρατηρήσει...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν εχεις τις αμφιβολίες σου (και καλώς τις εχεις ) τότε ρώτησε τους αρμοδίους του ΟΑΕΔ να σου υποδείξουν και τη σχετική διάταξη του νόμου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτή πρέπει να είναι μια παλιά διάταξη που ισχυει (από το '89 νομίζω).  Δεν μπορώ να βρω κάτι συγκεκριμένο τώρα.  Πάντως όντως μπορεί να γίνει, είναι η λεγόμενη "ΣΠΟΡΑΔΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ" και θα πρέπει οπωσδήποτε στην Ηλεκτρονική υποβολή πρόσληψης του εργαζομένου να σημειωθεί.  Απλά θα πρέπει να γνωρίζει ο εργαζόμενος ότι εάν πχ το επίδομα ανεργίας του ανέρχεται στα 360 € το μήνα και δηλώνετε ότι θα παίρνει 100 € το μήνα από την εργασία του;;; Τότε θα του καταβάλεται η διαφορά σαν επιδότηση ανεργίας δηλαδή 360-100 = 260 ευρώ.

Εάν βρω τη διάταξη θα σου τη δώσω.  (ΠΚ , ΚΑΔ κλπ ισχύουν όπως θα ίσχυαν σε οποιαδήποτε κλασική περίπτωση απασχόλησης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παροδική απασχόληση; Εννοεί ορισμένου χρόνου;

Ποιο είναι το νομικό πλαίσιο;

Μην κάνετε τίποτα αν δεν συναινεί ο υπό πρόσληψη εργαζόμενος. Μη βρείτε κανα μπελά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παροδική απασχόληση; Εννοεί ορισμένου χρόνου;

Ποιο είναι το νομικό πλαίσιο;

Μην κάνετε τίποτα αν δεν συναινεί ο υπό πρόσληψη εργαζόμενος. Μη βρείτε κανα μπελά.

 

Καλημέρα!

Εμείς εννοούμε 8ωρη απασχόληση έως 3 ημέρες την εβδομάδα..

από τον ΟΑΕΔ τώρα, εννοούσαν (μάλλον!) ότι πρέπει να γίνει κανονικά η πρόσληψη κάνοντας μία σημείωση ότι η απασχόληση είναι παροδική για να μην κοπεί το επίδομα...

Σχετικά με το νομικό πλαίσιο, δεν μου είπαν κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτή πρέπει να είναι μια παλιά διάταξη που ισχυει (από το '89 νομίζω).  Δεν μπορώ να βρω κάτι συγκεκριμένο τώρα.  Πάντως όντως μπορεί να γίνει, είναι η λεγόμενη "ΣΠΟΡΑΔΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ" και θα πρέπει οπωσδήποτε στην Ηλεκτρονική υποβολή πρόσληψης του εργαζομένου να σημειωθεί.  Απλά θα πρέπει να γνωρίζει ο εργαζόμενος ότι εάν πχ το επίδομα ανεργίας του ανέρχεται στα 360 € το μήνα και δηλώνετε ότι θα παίρνει 100 € το μήνα από την εργασία του;;; Τότε θα του καταβάλεται η διαφορά σαν επιδότηση ανεργίας δηλαδή 360-100 = 260 ευρώ.

Εάν βρω τη διάταξη θα σου τη δώσω.  (ΠΚ , ΚΑΔ κλπ ισχύουν όπως θα ίσχυαν σε οποιαδήποτε κλασική περίπτωση απασχόλησης)

μήπως έχετε τη διάταξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μήπως έχετε τη διάταξη?

Εγκ. 113466/19-09-1991  Υπ. Εργασίας (ΟΑΕΔ) Αναστολή σε περίπτωση σποραδικής απασχόλησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...