Jump to content
  • 0

Τέλος επιτηδέυματος 2012 σε εταιρία με διακοπή πριν το '90

Question

:blink: Το είδαμε και αυτό...

Έφτασαν ταχυδρομικώς σε διαχειριστές - μέλη ΟΕ ειδοποιήσεις για τέλος επιτηδεύματος χρήσης 2011 σε εταιρία που συμμετείχαν η οποία έχει  κάνει διακοπή την περίοδο 1985-1990. Στην ΔΟΥ δεν έχουν καμια εικόνα γιατί το ηλεκτρονικό σύστημα εφαρμόστηκε δέκα χρόνια αργότερα!!

• Answers 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Popular Posts

Μνημόσυνο, αγαπητέ μου, μνημόσυνο....

Μάλλον κάπου θα βρήκαν -σε πάπυρο φαντάζομαι- τη λίστα με τα ΑΦΜ που έχουν εκδωθεί και για όσα δεν μπορούν να βρουν ηλεκτρονική διακοπή, τα φορολογούν... Τώρα θα μάθουμε και για τις κρυφές offshore το

Καλησπερα,   Καποιες  φορες  δεν εχει γινει  ....  διακοπη επαγγελματος....   βεβαια  εσυ ξερεις περισσοτερα....!   υπαρχουν και απεραστα  καταστατικα-διακοπες στο taxis....κλπ...κλπ...κλπ....

Recommended Posts

• 0

Ετυχε σε κανεναν σε εταιρια που μετατραπηκε απο ΕΠΕ  σε ΑΕ να ερθει ειδοποιητηριο και για τις δυο;

Τα πολύ παλιά χρόνια... (10-12 χρόνια πριν) η αλλαγή μορφής συνεπαγόταν

και αλλαγή ΑΦΜ... οπότε, για όλα υπάρχει εξήγηση...  

εκτός απ'το γιατί κάποιος επέλεξε αυτό το πράγμα για επάγγελμα...

νομίζω ότι θα παραμείνει ανεξήγητο φαινόμενο...

• 0

Τα πολύ παλιά χρόνια... (10-12 χρόνια πριν) η αλλαγή μορφής συνεπαγόταν

και αλλαγή ΑΦΜ... οπότε, για όλα υπάρχει εξήγηση...  

εκτός απ'το γιατί κάποιος επέλεξε αυτό το πράγμα για επάγγελμα...

νομίζω ότι θα παραμείνει ανεξήγητο φαινόμενο...

Ισχύει αυτό, η μετατροπή έγινε το 1998, εχουμε τους δύο ΑΦΜ απο 095 (παλιός) και 094 (νεος) και επωνυμία εταιρίας την τελευταια και στα δυο ειδοποιητηρια.

• 0

Καλησπερα, παρομοια περιπτωση αλλα πολυ πιο δυσκολη. Σε φορολογουμενη (φιλη στη Καβαλα) προκειμενου να παρει την επιστροφη της, της ζητησαν να απευθυνθει στη ΔΟΥ. Πηγε και της ειπαν πως ο πατερας της ο οποιος πεθανε το 1999 συμμετειχε σε εταιρεια με καποιον αλλον (εν ζωη) και η εταιρεια αυτη εμφανιζε οφειλη. Τους πηγε το χαρτι πως ειχε εξοφληθει η οφειλη και της ειπαν πως δεν εχει γινει διακοπη των εργασιων της εταιρειας.... Υπαρχει καποιος τροπος να γινει η διακοπη αυτη με παλια ημερομηνια ωστε να γλιτωσει κ το τελος επιτηδευματος αλλα και οοοολα τα παρελκομενα περιοδικες ΦΠΑ εκκαθαριστικες δηλωσεις συγκεντρωτικες κλπ? Ο εν ζωη εταιρος δε, ειναι μη συνεργασιμος..... Οποιος μπορει να βοηθησει. Ευχαριστω πολυ.

Ηρθε και στον μπαμπα μου τελος επιτηδευματος.Εταιρεια που ειχε με τον αδελφο του (ο οποιος εχει πεθανει)και την εκλεισαν το 1975 του ηρθε να πληρωσει το τελος.

τι πρεπει να κανω?

Στην αμέσως προηγούμενη σελίδα έχω γράψει "Κοιτάξτε την ΠΟΛ.1149/13.6.2012 να δείτε τι προβλέπεται". Την κοιτάξατε πρίν βάλτε την ερώτηση 'η πήγαμε κατευθείαν στην εύκολη λύση;

• 0

Στην αμέσως προηγούμενη σελίδα έχω γράψει "Κοιτάξτε την ΠΟΛ.1149/13.6.2012 να δείτε τι προβλέπεται". Την κοιτάξατε πρίν βάλτε την ερώτηση 'η πήγαμε κατευθείαν στην εύκολη λύση;

Η ΠΟΛ 1149/2012 προβλέπει τα εξης:

Μετά την αποστολή, της αναφερόμενης στο τμήμα Α της παρούσας, ατομικής ειδοποίησης από τη Γ.Γ.Π.Σ., παρατηρείται αυξημένη προσέλευση φορολογουμένων στη Δ.Ο.Υ., οι οποίοι είτε υποβάλλουν εκπρόθεσμη δήλωση διακοπής εργασιών σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις, είτε ισχυρίζονται ότι έχουν υποβάλλει τη σχετική δήλωση στο παρελθόν και κυρίως πριν τη λειτουργία του TAXIS η δηλώνουν ότι ο φορολογούμενος έχει αποβιώσει.

Ειδικά για τις περιπτώσεις αυτές και προκειμένου το τέλος επιτηδεύματος να βεβαιωθεί, σύμφωνα με τα αναφερόμενα στο ανωτέρω τμήμα Α της παρούσας, θέτουμε υπόψη σας τα εξής:

1. Στις περιπτώσεις που φορολογούμενος, εμφανίζεται στο υποσύστημα Μητρώου, ως ενεργός επιχείρηση και κατά την προσέλευσή του στη Δ.Ο.Υ. ισχυρίζεται ότι έχει προβεί κατά το παρελθόν σε διακοπή εργασιών της επιχείρησής του, χωρίς να επιβεβαιώνει τον ισχυρισμό του με την προσκόμιση της σχετικής βεβαίωσης αλλά και από το τηρούμενο αρχείο της Δ.Ο.Υ. δεν προκύπτει η εν λόγω πληροφορία, θα υποβάλλεται δήλωση διακοπής εργασιών, στην οποία θα αναγράφεται και ο χρόνος διακοπής εργασιών της επιχείρησης.

2. Στις περιπτώσεις που φορολογούμενος, ενώ έχει αποβιώσει, εμφανίζεται στο υποσύστημα Μητρώου ως ενεργός επιχείρηση, θα υποβάλλεται δήλωση διακοπής εργασιών, με ημερομηνία διακοπής, εφόσον δεν αποδεικνύεται διαφορετικά, την ημερομηνία θανάτου

Με τη δήλωση θα συνυποβάλλονται τα δικαιολογητικά που προβλέπονται στις περιπτώσεις διακοπής λόγω θανάτου. Ως σχέση στην περίπτωση αυτή θα καταχωρείται ο κληρονόμος που υποβάλλει τη δήλωση.

Η Δ.Ο.Υ. θα παραλαμβάνει και θα καταχωρεί τη δήλωση διακοπής και στις περιπτώσεις που ο φορολογούμενος εμφανίζεται στο υποσύστημα Μητρώου, με στοιχεία μετάπτωσης και δεν είναι δυνατή η προσκόμιση των απαραίτητων στοιχείων για την ολοκλήρωση της εικόνας του.

Με την υποβαλλόμενη δήλωση διακοπής θα συνυποβάλλεται σε κάθε περίπτωση και υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 του ν. 1599/86, με την οποία θα δηλώνεται ότι δεν υφίστανται αποθέματα της επιχείρησης πάγια ή εμπορεύσιμα και ότι η επιχείρηση δεν έχει διενεργήσει συναλλαγές στα πλαίσια της δραστηριότητάς της, μετά τη δηλούμενη ημερομηνία διακοπής.

Όταν, ως χρόνος παύσης εργασιών, δηλώνεται χρόνος μετά την έναρξη παραγωγικής λειτουργίας του υποσυστήματος Κ.Β.Σ. - TAXIS, σε κάθε Δ.Ο.Υ., θα ακυρώνονται τα αχρησιμοποίητα θεωρημένα στοιχεία του Κ.Β.Σ..

Η ημερομηνία διακοπής της επιχείρησης, δε μπορεί σε καμία περίπτωση να είναι προγενέστερη της τελευταίας συναλλαγής της.

3. Σε περιπτώσεις που έχει γίνει απενεργοποίηση Α.Φ.Μ. από τη Δ.Ο.Υ., ο οποίος ανήκε σε επιτηδευματία, χωρίς να έχει καταχωρηθεί και η διακοπή των εργασιών του, η Δ.Ο.Υ. θα ζητά τη συνδρομή του υποσυστήματος Μητρώου TAXIS για την καταχώρησή της.

Εκτος των ανωτέρω, επισημαίνουμε ότι η εκπρόθεσμη διακοπή εργασιών των Νομικών Προσώπων πραγματοποιείται σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις.

Για τις πιο πάνω περιπτώσεις η Δ/νση Επιχ/κού Σχεδιασμού μέσα από το ELENXIS θα επιλέξει δείγμα για περαιτέρω έλεγχο.

Όσες περιπτώσεις μετά από ανάλυση ρίσκου του προϊσταμένου της Δ.Ο.Υ. κρίνονται ότι πρέπει να πραγματοποιηθεί άμεσος έλεγχος, θα στέλνονται για έγκριση στην Δ/νση Επιχ/κού Σχεδιασμού μαζί με την τεκμηριωμένη έκθεση για την ανάγκη άμεσου ελέγχου και για την εκτίμηση του ποσού που πρόκειται να εισπραχθεί.

Στα απλά ελληνικά, πηγαινεις στην ΔΟΥ και υποβαλεις εκπροθεσμη δηλωση διακοπης εργασιων, μαζι με υπευθυνη δηλωση 1599/86. Αν καποιος εχει ηδη κανει την διαδικασια αυτη, ας βοηθησει με την εμπειρια του.

Σε καθε περιπτωση ειναι επικινδυνο να πεταχτει στα αχρηστα η ειδοποιηση και πρεπει να κλείσει το θεμα, γιατι αλλιως καποια μέρα, οταν θα χρειαστει ο υποχρεος φορολογικη ενημεροτητα, απλα δεν θα την παρει..Ακομα κι αν το τελος εχει βεβαιωθει σε νομικη οντοτητα (ΟΕ, ΕΕ, ΕΠΕ, κλπ), τοτε καποια στιγμη θα βεβαιωθει στους εταιρους, ακολουθως και στους κληρονομους τους (αν δεν κανουν αποποιηση κληρονομιας εντος 4μηνου απο τον θανατο), κλπ, κλπ ....Στο τελος της ΠΟΛ σημειώνω με κοκκινο οτι για τις περιπτωσεις αυτες θα διενεργηθει δειγματοληπτικος ελεγχος...Συμπεραινω οτι αν πληρωσεις, δεν θα γινει ελεγχος. Παλι ο γνωστος αηδιαστικος και γλοιωδης εκβιασμος από τον διαχρονικα αδιστακτο εκβιαστή..

• 0
  • 0

Αγαπητε Νικο, αν διαβασες το ερωτημα μου θα καταλαβεις πως διαβασα την ΠΟΛ για αυτο ακριβως και ρωτω αν υπαρχει τροπος (παραθυρο στο νομο) να γινει η διακοπη με παλια ημερομηνια σε εταιρεια.

• 0

Λοιπόν , σήμερα για δυο εταιρείες.α) στην μια είχα καταστατικό εταιρείας,κατασταστικό διάλυσης και το βιβλίο αγορών το οποίο είχε ακυρωθή για έτος 1983-1984.Μου ζήτησαν την υ.δ.1599 ότι η εταιρεία δεν έχει άλλα πάγια στοιχεία και εμπορεύματα και σε 10 μέρες αφού στείλουν στο ΚΕΠΥΟ για έλεγχο (ότι δεν έχει γίνει κάποια πράξη ) ,συμπλήρωση το Μ3 και περιμένω να γίνει η διακοπή. Στην άλλη εταιρεία δεν είχα κανένα στοιχείο μου ζήτησαν.Καταστατικό λύσης,ίδρυσης, πιστοποιητικό απο το Πρωτοδικείο ότι δεν έχουν γίνει άλλες τροποποιήσεις (εταιρεία από 1965-1972),και επειδή έχει πεθάνει ο διαχειριστής ληξιαρχική πράξη θανάτου και θα δούμε τι άλλο θα μου ζητήσουν. Οπότε όπως καταλαβαίνετε η ταλαιπωρία μας δεν θα τελειώσει τόσο εύκολα. Δηλαδή τελικά ζητούν να κάνουμε τις διακοπές αυτων των εταιρειών με όλα τα δικαιολογητικά σαν να την κάναμε σήμερα.ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ. ΚΑΙ ΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ. Για πράγματα για τα οποία δεν ευθυνόμαστε λόγω ταχισ παιδεύουν τους φορολογούμενους.  Σας εύχομαι υπομονή.

• 0

Επόπτης Δ.Ο.Υ. μου απάντησε για την συγκεκριμένη ΠΟΛ και για την υποβολή αίτηση διακοπής με προγενέστερη ημερομηνία,όταν δεν υπάρχουν στοιχεία ούτε από τον φορολογούμενο,ούτε από τις Δ.Ο.Υ. ότι αναφέρετε μόνο σε ατομικές επιχειρήσεις και όχι για εταιρείες. Για τις εταιρείες απαιτείτε καταστατικό λύσης.Και έστω ότι γίνεται να υποβληθεί καταστατικό λύσης με προγενεστερη χρονολογία, η δημοσίευση θα γίνει μέσω ΓΕΜΗ?Οι εταιρείες αυτές δεν έχουν κάνει αυταπογραφή στο ΓΕΜΗ.

• 0

Λοιπόν , σήμερα για δυο εταιρείες.α) στην μια είχα καταστατικό εταιρείας,κατασταστικό διάλυσης και το βιβλίο αγορών το οποίο είχε ακυρωθή για έτος 1983-1984.Μου ζήτησαν την υ.δ.1599 ότι η εταιρεία δεν έχει άλλα πάγια στοιχεία και εμπορεύματα και σε 10 μέρες αφού στείλουν στο ΚΕΠΥΟ για έλεγχο (ότι δεν έχει γίνει κάποια πράξη ) ,συμπλήρωση το Μ3 και περιμένω να γίνει η διακοπή. Στην άλλη εταιρεία δεν είχα κανένα στοιχείο μου ζήτησαν.Καταστατικό λύσης,ίδρυσης, πιστοποιητικό απο το Πρωτοδικείο ότι δεν έχουν γίνει άλλες τροποποιήσεις (εταιρεία από 1965-1972),και επειδή έχει πεθάνει ο διαχειριστής ληξιαρχική πράξη θανάτου και θα δούμε τι άλλο θα μου ζητήσουν. Οπότε όπως καταλαβαίνετε η ταλαιπωρία μας δεν θα τελειώσει τόσο εύκολα. Δηλαδή τελικά ζητούν να κάνουμε τις διακοπές αυτων των εταιρειών με όλα τα δικαιολογητικά σαν να την κάναμε σήμερα.ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ. ΚΑΙ ΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ. Για πράγματα για τα οποία δεν ευθυνόμαστε λόγω ταχισ παιδεύουν τους φορολογούμενους.  Σας εύχομαι υπομονή.

Εν τω μεταξύ το αρχείο στο Πρωτοδικείο έχει γίνει και αυτό ηλεκτρονικό. Θα έχουν κρατήσει στοιχεία χειρόγραφα για τόσα χρόνια πίσω , εταιρειών που έχουν υποβάλλει καταστατικό λύσης? Αν δε έχουν κρατήσει αρχείο δεν θα πρέπει τουλάχιστον να γνωρίζουμε τον αριθμό δημοσίευσης?   Επίσης θα τρέχουμε και στα επιμελητήρια για να δούμε πότε και αν έχει γίνει και εκεί η δήλωση διακοπής εργασιών? Μήπως μετά ξυπνήσει και ο ΟΑΕΕ και αρχίσει και αυτός να ψάχνει ? Έλεος πια ................. 

• 0

Η αποστολή χιλιαδων "εκκαθαριστικων" σημειωματων σε ΑΦΜ που ανηκουν σε κλεισμενες/πεθαμενες εταιριες ή φυσικα προσωπα ειναι το τεχνασμα για να εγγραψουμε στα "βιβλια" του κρατους εσοδα και να εμφανισουμε "πρωτογενες πλεονασμα"! Καλο κολπο..

• 0

Εμένα μου ήρθε για τον πατερα μου ο οποιος ειχε μια ΟΕ μετα τον θανατο του το 1985 ως κληρονομος η μητερα μου(συγχωρεμενη και αυτη ) και ενεργωντας και για τα ανηλικα παιδια της προεβει σε λυση της εταιρειας και διακοπης της στην εφορια.   Το διαλυτικο το βρηκα  δια θαυματος μεσα σε κατι παλια χαρτια αλλα δεν βρηκα την διακοπη.

Υπαρχει περιπτωση να μου ζητησουν εκπροθεσμη διακοπη αν δεν ειναι στο συστημα τους περασμενα τα στοιχεια ? και να πληρωσω προστιμο για αυτο ?

• 0

Επειδή δεν είχαμε καθόλου δουλειά και είμασταν στο χαλαρό καιρό τώρα ,

σκεφτήκαν οι φωστήρες του Υ.Ο να μας βρουν δουλίτσα να κάνουμε...μην βαριόμαστε κιόλας!

Για το καλό μας το κάνουν βρε....δεν το καταλάβατε? τσ τσ τσ ......

• 0

Συνάδελφοι το ζήτημα παίρνει τεράστιες διαστάσεις. Έχουν εκδοθεί κάτι εκατομμύρια εκκαθαριστικά τέλους επιτηδεύματος για εταιρίες που στις περισσότερες περιπτώσεις έχουν κάνει την διακοπή τους στο μητρώο προ taxis και τώρα καλούμαστε να ξανακάνουμε όλες αυτές τις διακοπές; Πόσες ώρες ή μέρες θα περιμένουμε στα μητρώα των ΔΟΥ; Και τι θα γίνει με τις τρέχουσες εργασίες μας στα μητρώα; Θα μπορούμε τους επόμενους μήνες να τις διεκπεραιώσουμε; Θεωρώ ότι πρέπει να πιέσουμε το υπουργείο να δώσει άλλη λύση στο πρόβλημα. Να ενημερωθεί το taxisnet με τις διακοπές αυτές με άλλον πιο σύντομο και ευέλικτο τρόπο ή έστω να αποσυνδέσει για μεγάλο χρονικό διάστημα το τέλος επιτηδεύματος από την φορολογική ενημερότητα.

• 0

Συνάδελφοι το ζήτημα παίρνει τεράστιες διαστάσεις. Έχουν εκδοθεί κάτι εκατομμύρια εκκαθαριστικά τέλους επιτηδεύματος για εταιρίες που στις περισσότερες περιπτώσεις έχουν κάνει την διακοπή τους στο μητρώο προ taxis και τώρα καλούμαστε να ξανακάνουμε όλες αυτές τις διακοπές; Πόσες ώρες ή μέρες θα περιμένουμε στα μητρώα των ΔΟΥ; Και τι θα γίνει με τις τρέχουσες εργασίες μας στα μητρώα; Θα μπορούμε τους επόμενους μήνες να τις διεκπεραιώσουμε; Θεωρώ ότι πρέπει να πιέσουμε το υπουργείο να δώσει άλλη λύση στο πρόβλημα. Να ενημερωθεί το taxisnet με τις διακοπές αυτές με άλλον πιο σύντομο και ευέλικτο τρόπο ή έστω να αποσυνδέσει για μεγάλο χρονικό διάστημα το τέλος επιτηδεύματος από την φορολογική ενημερότητα.

Eγω δεν μπορω να βγαλω ουτε κλειδαριθμο σε μια 90αρα !!!! γιατι φαινεται στο μητρωο εναρξη !!! απο το 1985 και θελουν  ΚΑΔ!!!!

Αντε τη δηλωση της την εκανα με δικους μου κωδικους, το ε9 για τα αγροτεμαχια πως να το κανω??? 

• 0

Εγώ αναρωτιέμαι για το εξής και αν κάποιος έχει άποψη ας τοποθετηθεί:

Όταν μου λένε ότι υφίσταται εταιρεία, για την οποία η ΔΟΥ τόσο στο τμήμα μητρώου όσο και στον κώδικα δεν έχει κανένα στοιχείο που να επιβεβαιώνει τουλάχιστον την έναρξη , γιατί εγώ πρέπει να έχω στοιχεία για να αποδείξω τη διακοπή της? Δηλαδή αν πέταξαν το αρχείο τους για όσες εταιρείες είχαν κάνει διακοπή προ taxis , πάνω σε τι ακριβώς στηρίζονται και ζητούν στοιχεία διακοπής ?  Μήπως τελικά πρέπει να απευθυνθούμε και σε κανένα δικηγόρο? 

• 0

Εγώ πιστεύω πως θα πάνε όσοι πάνε (πάμε), και μετά θα βγάλουν κάποια απόφαση και θα τις κλείσουν με συνοπτικές διαδικασίες!!! -_- -_-

• 0

Kαλημέρα,

Ας μας πουν οι συνάδελφοι που πήγαν στη ΔΟΥ για το συγκεκριμένο θέμα, τι χαρτιά ζητάνε οι εφοριακοί?

Αν δεν έχει ο φορολογούμενος στα χέρια του την διακοπή εργασιών από το μητρώο, τι άλλα χαρτιά μπορούμε να πάμε για να αποδείξουμε την διακοπή?

Για παράδειγμα δέχονται την διαγραφή από το Επιμελητήριο ή το διαλυτικό του Ν.Π. από το Πρωτοδικείο που αναφέρθηκε παραπάνω?

Κι αν δεν υπάρχουν ούτε αυτά τι γίνεται?

Ψάχνουν στους χειρόγραφους φακέλους στη ΔΟΥ?

• 0

Στη δική μου περίπτωση , πήγα πρώτα στη ΔΟΥ έψαξαν τόσο στο μητρώο όσο και στον κώδικα και δεν βρήκαν κανένα στοιχείο για τη συγκεκριμένη εταιρεία. Με παρέπεμψε λοιπόν ο προιστάμενος του μητρώου στο Πρωτοδικείο για να βρώ τη λύση της εταιρείας Αν όντως υπάρχει η λύση της εταιρείας δημοσιευμένη  θα τη δεχτούν. Αφού λοιπόν θα κάνω αίτηση για πιστοποιητικό μεταβολών ανάλογα με τα ευρήματα θα κινηθώ. 

Αν κάποιος έχει προχωρήσει περισσότερο ας μας ενημερώσει

Πάντως η απορία που είχα παραπάνω δεν μου έχει λυθεί. Εφόσον δεν έχουν κανένα στοιχείο που να βεβαιώνει την έναρξη στα αρχεία της ΔΟΥ για μια εταιρεία πως μπορούν να ζητούν τη διακοπή της? Αρκεί μόνο η ύπαρξη ενός ΑΦΜ μέσα στο σύστημα?

• 0

Με παρέπεμψε λοιπόν ο προιστάμενος του μητρώου στο Πρωτοδικείο για να βρώ τη λύση της εταιρείας Αν όντως υπάρχει η λύση της εταιρείας δημοσιευμένη  θα τη δεχτούν.       Ακριβώς

Καλημέρες.

• 0

Στη δική μου περίπτωση , πήγα πρώτα στη ΔΟΥ έψαξαν τόσο στο μητρώο όσο και στον κώδικα και δεν βρήκαν κανένα στοιχείο για τη συγκεκριμένη εταιρεία. Με παρέπεμψε λοιπόν ο προιστάμενος του μητρώου στο Πρωτοδικείο για να βρώ τη λύση της εταιρείας Αν όντως υπάρχει η λύση της εταιρείας δημοσιευμένη  θα τη δεχτούν. Αφού λοιπόν θα κάνω αίτηση για πιστοποιητικό μεταβολών ανάλογα με τα ευρήματα θα κινηθώ. 

Αν κάποιος έχει προχωρήσει περισσότερο ας μας ενημερώσει

Πάντως η απορία που είχα παραπάνω δεν μου έχει λυθεί. Εφόσον δεν έχουν κανένα στοιχείο που να βεβαιώνει την έναρξη στα αρχεία της ΔΟΥ για μια εταιρεία πως μπορούν να ζητούν τη διακοπή της? Αρκεί μόνο η ύπαρξη ενός ΑΦΜ μέσα στο σύστημα?

Στο Πρωτοδικείο που πήγατε ζήτησαν κατι? πχ. τον αριθμό καταχώρησης από την λύση της εταιρείας ή απλά είπατε την επωνυμία και το ΑΦΜ?

Ρωτάω γιατί για μία περίπτωση που έχω εγώ δεν υπάρχει ούτε ο αριθμός της λύσης με αποτέλεσμα να μην έχουμε τίποτα στα χέρια μας.

Ευχαριστώ

• 0

Στο Πρωτοδικείο θα πάω τη Δευτέρα οπότε και θα σας ενημερώσω, αλλά από προηγούμενες εμπειρίες γνωρίζω ότι αν δεν υπάρχουν στοιχεία για τους αριθμούς δημοσίευσης αρκούν τα στοιχεία της επιχείρησης : επωνυμία , διεύθυνση, αφμ και αν μπορείτε να τους σημειώσετε τουλάχιστον το έτος ίδρυσης.

Πάντως για πιο σίγουρη απάντηση τη Δευτέρα

Καλό απόγευμα

• 0

Συνάδελφοι στο Πρωτοδικείο Θεσσαλονίκης γίνεται ήδη χαμός από κόσμο. Στην ΔΟΥ μας είπαν ότι για διακοπές μετά το 1986 (!!!!!) θα κάνουν τυπικό έλεγχο και θα κάνουν εκπρόθεσμη διακοπή!!! Με προστιματάκι φυσικά κανά 100σταράκι!!! Πριν το 1998 δεν έχουν αρχεία οπότε αν δεν έχουμε εμείς την βεβαίωση διακοπής όπως συμβαίνει στις περισσότερες περιπτώσεις πως θα αποδείξουμε ότι έχει γίνει η διακοπή εμπρόθεσμα;;;; Πόσες χιλιάδες εταιρίες υπάρχουν από υπάρξεως του ΑΦΜ;;; Πόσα προστιματάκια θα εισπράξουν;;; Για να μην αναφερθώ στην απίστευτη ταλαιπωρία την οποία θα υποστούμε αφού οι ουρές στις εφορίες θα φτάσουν μέχρι τους δρόμους... Αυτό πια πάει πολύ, είναι το κερασάκι στην τούρτα... Πρέπει κάπως να αντιδράσουμε.... Προσωπικά δεν κάνω τίποτα που να αφορά το τέλος επιτηδεύματος κλεισμένων εταιριών. Να κάνουν αναστολή πληρωμής και να βρούνε λύση....