Προς το περιεχόμενο
  • 0

Τέλος επιτηδέυματος 2012 σε εταιρία με διακοπή πριν το '90


Christoforos

Ερώτηση

:blink: Το είδαμε και αυτό...

Έφτασαν ταχυδρομικώς σε διαχειριστές - μέλη ΟΕ ειδοποιήσεις για τέλος επιτηδεύματος χρήσης 2011 σε εταιρία που συμμετείχαν η οποία έχει  κάνει διακοπή την περίοδο 1985-1990. Στην ΔΟΥ δεν έχουν καμια εικόνα γιατί το ηλεκτρονικό σύστημα εφαρμόστηκε δέκα χρόνια αργότερα!!

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

:blink: Το είδαμε και αυτό...

Έφτασαν ταχυδρομικώς σε διαχειριστές - μέλη ΟΕ ειδοποιήσεις για τέλος επιτηδεύματος χρήσης 2011 σε εταιρία που συμμετείχαν η οποία έχει  κάνει διακοπή την περίοδο 1985-1990. Στην ΔΟΥ δεν έχουν καμια εικόνα γιατί το ηλεκτρονικό σύστημα εφαρμόστηκε δέκα χρόνια αργότερα!!

 

??? :mellow:  <_<  :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

:blink: Το είδαμε και αυτό...

Έφτασαν ταχυδρομικώς σε διαχειριστές - μέλη ΟΕ ειδοποιήσεις για τέλος επιτηδεύματος χρήσης 2011 σε εταιρία που συμμετείχαν η οποία έχει  κάνει διακοπή την περίοδο 1985-1990. Στην ΔΟΥ δεν έχουν καμια εικόνα γιατί το ηλεκτρονικό σύστημα εφαρμόστηκε δέκα χρόνια αργότερα!!

 

Καλησπερα,

 

Καποιες  φορες  δεν εχει γινει  ....  διακοπη επαγγελματος.... :blink:

 

βεβαια  εσυ ξερεις περισσοτερα....!

 

υπαρχουν και απεραστα  καταστατικα-διακοπες στο taxis....κλπ...κλπ...κλπ....

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ   ΤΡΑΓΩΔΙΑ............!!!!!

 

Αναστενουν  και πεθαμενους  για εισπραξη>>!!!!! :lol:

 

Φιλικα

Γιαν + 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευτυχώς σε δική μου περίπτωση, αν και δε βρέθηκε βεβαίωση διακοπής, βρέθηκε βιβλίο αγορών θεωρημένο το 1969 και με ακυρωμένες σελίδες το 1982, οπότε πιστεύω ότι θα βγει άκρη. Το θέμα είναι ποιος τρέχει στην εφορία γι' αυτές τις μ...ς. Μάλλον θα στείλω τους ίδιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εμένα μου φέρνανε για ΕΕ που έχει κάνει διακοπή πριν 30 χρόνια και οι εταίροι έχουν πεθάνει και οι δυο! Τι κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εμένα μου φέρνανε για ΕΕ που έχει κάνει διακοπή πριν 30 χρόνια και οι εταίροι έχουν πεθάνει και οι δυο! Τι κάνω?

Μνημόσυνο, αγαπητέ μου, μνημόσυνο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακριβώς το ίδιο. Δυο περιπτώσεις που έχουν κάνει διακοπή εργασιών πριν μια δεκαετία. Γλέντια, τρελλά γλέντια!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πως το αντιμετωπίζουμε και αυτό τώρα ?

 

Έχω περίπτωση 80 ετών συνταξιούχο Ο.Α.Ε.Ε. που δεν γνωρίζει καν την ύπαρξη  εταιρείας με την μητέρα της , η οποία μητέρα,  έχει πεθάνει από το 1993 .

Δεν συζητάμε για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ  από χαρτιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στις περισοτερες περιπτωσεις υπαρχει αφμ χωρις αλλα στοιχεια οποτε και να αγνοηθει δεν παιζει ρολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και σε εμας ηρθε τελοσ για εταιρεια που εκλεισε απο 1987 πηγαμε πρωτοδικειο και βρηκαμε το δυαλυτικο και μετα στην εφορια βρηκανε και την ακυρωση των βιβλιων και με μια αιτηση θα διαγραψουν(την ηδη διαγραμμενη εταιρεια) και δεν θα πληρωθει το τελος. το θεμα ειναι οτι ολα αυτα ειναι χρονος χαμενος. χωρις κερδος κερατα που λενε και στην πατριδα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πως το αντιμετωπίζουμε και αυτό τώρα ?

 

Έχω περίπτωση 80 ετών συνταξιούχο Ο.Α.Ε.Ε. που δεν γνωρίζει καν την ύπαρξη  εταιρείας με την μητέρα της , η οποία μητέρα,  έχει πεθάνει από το 1993 .

Δεν συζητάμε για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ  από χαρτιά. 

διακοπή από το Πρωτοδικείο αλλιώς στα σκουπίδια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Ηρθαν σήμερα σωρηδόν σε πεθαμένους  , διακομένους κλπ που στην ευχή βρήκαν τα στοιχεία και εστειλαν ειδοποιήσεις  για το 2011 , ενώ δεν έστειλαν για το 2010.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και σε εμενα ηρθε μολις τωρα.Λεει οτι εχει κανει διακοπη την δεκαετια του 70 αλλα το βιβλιο εσοδων-εξοδων που εφερε δεν εχει σφραγιδες διακοπης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Ηρθαν σήμερα σωρηδόν σε πεθαμένους  , διακομένους κλπ που στην ευχή βρήκαν τα στοιχεία και εστειλαν ειδοποιήσεις  για το 2011 , ενώ δεν έστειλαν για το 2010.

 

Ειδικά για το οικονομικό έτος 2011 το τέλος επιτηδεύματος θα υπολογιστεί για τους επιτηδευματίες φυσικά πρόσωπα με δηλωθέντα εισοδήματα Δ' ή Ζ' πηγής καθώς και για νομικά πρόσωπα, τα οποία έχουν υποβάλει δηλώσεις Φ.Ε. για ενα τουλάχιστον απο τα τρία τελευταία οικονομικά έτη, εφόσον πληρούν κατά τα λοιπά τις απαιτούμενες προϋποθέσεις.

 

Εφόσον λοιπόν οι πεθαμένοι δεν είχαν υποβάλλει δηλώσεις για τα οικ. 2008,2009 και 2010, δεν τους βγήκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και σε εμενα ηρθε μολις τωρα.Λεει οτι εχει κανει διακοπη την δεκαετια του 70 αλλα το βιβλιο εσοδων-εξοδων που εφερε δεν εχει σφραγιδες διακοπης...

 

Κοιτάξτε την ΠΟΛ.1149/13.6.2012 να δείτε τι προβλέπεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και σε εμας ηρθε τελοσ για εταιρεια που εκλεισε απο 1987 πηγαμε πρωτοδικειο και βρηκαμε το δυαλυτικο και μετα στην εφορια βρηκανε και την ακυρωση των βιβλιων και με μια αιτηση θα διαγραψουν(την ηδη διαγραμμενη εταιρεια) και δεν θα πληρωθει το τελος. το θεμα ειναι οτι ολα αυτα ειναι χρονος χαμενος. χωρις κερδος κερατα που λενε και στην πατριδα μου

Γιατί  Μαράκι τσάμπα .

Του λες 100 ευρω για δρομολογιο στο Πρωτοδικείο , 100 ευρώ για δρομολόγιο στην Δ Ο Υ , και 30 ευρώ για κάθε ώρα που θα ασχολήσε , εάν του φανούν πολλά , τον συμβουλευεις να πάει σε δικηγόρο , η σε άλλον λογίστη , η ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ , Γιατί αγχώνεσται για  άλλονων υποθέσεις ???? Γιατί ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι τιμές συνάδελφε είναι πολύ σωστές.Μπορούμε σας παρακαλώ να τις κρατήσουμε αγαπητοί συνάδελφοι σε αυτό το επίπεδο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μάλλον κάπου θα βρήκαν -σε πάπυρο φαντάζομαι- τη λίστα με τα ΑΦΜ που έχουν εκδωθεί και για όσα δεν μπορούν να βρουν ηλεκτρονική διακοπή, τα φορολογούν... Τώρα θα μάθουμε και για τις κρυφές offshore του Κολοκοτρώνη... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα, παρομοια περιπτωση αλλα πολυ πιο δυσκολη.

Σε φορολογουμενη (φιλη στη Καβαλα) προκειμενου να παρει την επιστροφη της, της ζητησαν να απευθυνθει στη ΔΟΥ. Πηγε και της ειπαν πως ο πατερας της ο οποιος πεθανε το 1999 συμμετειχε σε εταιρεια με καποιον αλλον (εν ζωη) και η εταιρεια αυτη εμφανιζε οφειλη. Τους πηγε το χαρτι πως ειχε εξοφληθει η οφειλη και της ειπαν πως δεν εχει γινει διακοπη των εργασιων της εταιρειας.... Υπαρχει καποιος τροπος να γινει η διακοπη αυτη με παλια ημερομηνια ωστε να γλιτωσει κ το τελος επιτηδευματος αλλα και οοοολα τα παρελκομενα περιοδικες ΦΠΑ εκκαθαριστικες δηλωσεις συγκεντρωτικες κλπ? Ο εν ζωη εταιρος δε, ειναι μη συνεργασιμος.....

Οποιος μπορει να βοηθησει. Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα συνάδελφοι, μια απο τα ίδια και γώ , σήμερα πήγα στην ΔΟΥ για 2 εταιρειες του 1983 με διακοπή 1984,στην μια είχα διαλυση και ακυρωμένο βιβλίο αγορών οπότε σχετικά ήταν εύκολη η διαγραφή, αφού θα περιμένω 10 μέρες να στείλουν ΚΕΠΥΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα συνάδελφοι, μια απο τα ίδια και γώ , σήμερα πήγα στην ΔΟΥ για 2 εταιρειες του 1983 με διακοπή 1984,στην μια είχα διαλυση και ακυρωμένο βιβλίο αγορών οπότε σχετικά ήταν εύκολη η διαγραφή, αφού θα περιμένω 10 μέρες να στείλουν ΚΕΠΥΟ

συγνώμη συνεχιζω,να στείλουν  ΚΕΠΥΟ να πάρουν ο ΟΚ, στην άλλη έχουν πεθάνει και οι δύο συνέταιροι και μου ζήτησαν εκτός από το πρωτοδικείο την διάλυση,ληξιαρχικές πράξεις θανάτου . Οπως καταλαβαίνετε έχουμε μπλέξει άσχημα, δεν προλάβαμε να ησυχάσουμε απο τις δηλώσεις ,Ε9, όχι ότι τα τελειώσαμε τώρα και αυτό. Τελικά πότε θα μας αφήσουν στην ηρεμία μας.Οι φορολογούμενοι είναι στα όριά τους. Αντί να τα βάλουν με το Υπ.Οικ. τα βάζουν μαζί μας. Τελικά όπως απαντήθηκε και πιό πάνω θα πρέπει να πληρωνόμαστε για ότι και αν κάνουμε.Καλή ξεκούραση σε όλους σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ετυχε σε κανεναν σε εταιρια που μετατραπηκε απο ΕΠΕ  σε ΑΕ να ερθει ειδοποιητηριο και για τις δυο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ηρθε και στον μπαμπα μου τελος επιτηδευματος.Εταιρεια που ειχε με τον αδελφο του (ο οποιος εχει πεθανει)και την εκλεισαν το 1975 του ηρθε να πληρωσει το τελος.

τι πρεπει να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...