Προς το περιεχόμενο
  • 0

Nεα ανακοινωση για Ε9 ,τροποποιησεις χωρις προστιμο μεχρι Φεβρουαριο


PATDINA

Ερώτηση

Καλημερα . Η νεα ανακοινωση για υποβολη μεχρι το Φεβρουαριο μηπως ειναι λιγο παγιδα???

Με βρισκουν απο χθες στο δρομο πελατες και μου λενε οτι εδωσαν παραταση εως τον Φεβρουαριο , ενω απο οσα ειδα αναφερει οτι ναι μεν οι οποιες αλλαγες δεν θα εχουν προστιμο ,αλλα καπου γραφει οτι τις τροποποιησεις θα τις παραλαμβανει ο προισταμενος της ΔΟΥ.!!!!!!!!! 

Επομενως , ποια παραταση??? να καταθετω Ε9 στην εφορια και να μου κανουν χιλιες ερωτησεις γιατι σβηστηκαν αγροτεμαχια και γιατι δηλωθηκαν διαφορετικα στοιχεια????

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Υπαρχει περιπτωση να μπορουν να υποβληθουν τα τροποποιητικα Ε9 ηλεκτρονικα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπαρχει περιπτωση να μπορουν να υποβληθουν τα τροποποιητικα Ε9 ηλεκτρονικα??

Συναδέλφισα . ανακοίνωσαν ήδη ότι θα μπορούν να υποβάλλονται τροποποιητικές (διορθωτικές) δηλώσεις, χωρίς πρόστιμο,  ως τις αρχές Φλεβάρη, ηλεκτρονικά για τα έτη 2011-2013. Αν δεν υποβάλλεις δήλωση ως τις 27/9 ή 14/10 τι θα συμβεί; Αν έχει κάνει αγορά ακινήτου δεν θα του έλθει τώρα φόρος, όταν θα κάνεις την διόρθωση θα του έλθει. Αν όμως έχει μεταβιβάσει ακίνητο, τότε σκουραίνει λίγο το πράγμα, γιατί με το εκκαθαριστικό του 13 θα δει ότι υπάρχει ακίνητο που ήδη ξεφορτώθηκε και θα τον βρεις μπροστά σου. Γνώμη μου είναι να διώξεις όσες δηλώσεις σου έμειναν και έχουν μεταβιβάσεις ακινήτων και τις άλλες, αν δεν προλαβαίνεις , θα περιμένεις, όπως όλοι μας να ανοίξει το σύστημα για διορθώσεις και θα τις υποβάλλεις τότε. Στην εφορία δεν μπορούμε να υποβάλλουμε χειρόγραφες, παρά σε εξαιρετικές περιπτώσεις.

Και λέω όλοι μας, γιατί σήμερα με ειδοποίησε πελάτης μου ότι του "έφαγα" τα αγροτεμάχια! Βέβαια του είπα ότι θα βγάλω silver alert, γιατί ίσως να βρεθούν στην ... Κρήτη ή στην Β.Ελλάδα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδέλφισα . ανακοίνωσαν ήδη ότι θα μπορούν να υποβάλλονται τροποποιητικές (διορθωτικές) δηλώσεις, χωρίς πρόστιμο,  ως τις αρχές Φλεβάρη, ηλεκτρονικά για τα έτη 2011-2013. Αν δεν υποβάλλεις δήλωση ως τις 27/9 ή 14/10 τι θα συμβεί; Αν έχει κάνει αγορά ακινήτου δεν θα του έλθει τώρα φόρος, όταν θα κάνεις την διόρθωση θα του έλθει. Αν όμως έχει μεταβιβάσει ακίνητο, τότε σκουραίνει λίγο το πράγμα, γιατί με το εκκαθαριστικό του 13 θα δει ότι υπάρχει ακίνητο που ήδη ξεφορτώθηκε και θα τον βρεις μπροστά σου. Γνώμη μου είναι να διώξεις όσες δηλώσεις σου έμειναν και έχουν μεταβιβάσεις ακινήτων και τις άλλες, αν δεν προλαβαίνεις , θα περιμένεις, όπως όλοι μας να ανοίξει το σύστημα για διορθώσεις και θα τις υποβάλλεις τότε. Στην εφορία δεν μπορούμε να υποβάλλουμε χειρόγραφες, παρά σε εξαιρετικές περιπτώσεις.

Και λέω όλοι μας, γιατί σήμερα με ειδοποίησε πελάτης μου ότι του "έφαγα" τα αγροτεμάχια! Βέβαια του είπα ότι θα βγάλω silver alert, γιατί ίσως να βρεθούν στην ... Κρήτη ή στην Β.Ελλάδα....

 

Σωστά τα λές, όμως δεν το ανακοίνωσε κανένας .

Αναρτήσαμε ένα άρθρο στο οποίο εξηγούσαμε τι ακριβώς συμβαίνει με τις διορθώσεις του Ε9 , και όλα τα μέσα ενημέρωσης (οι γνωστοί μας δημοσιογράφοι) το παρουσίασαν όπως ήθελε ο καθένας .

Αλλοι το ονομάσαν παράταση , άλλοι έγραψαν ότι βγήκε και απόφαση (ενοώντας την ΠΟΛ που αναφέρεται στις διορθώσεις) , κλπ κλπ. Μέχρι και στην τηλεόραση έφτασε το θέμα.

 

Κανονικά θα έπρεπε το ΥΠ.ΟΙΚ. να βγεί και να διαψεύσει όλους αυτούς του άσχετους που γράφουν ότι θέλουν .

 

Αλλά σας το έχουμε ξαναπεί προσέξτε τι διαβάζετε και από που. Η παραπληροφόρηση έχει ξεπεράσει κάθε όριο στις μέρες μας.

Και τώρα τελευταία είναι πολύ συνηθισμένο το φενόμενο τα άρθρα που δημοσιεύουμε στον κόμβο, να τα παίρνουν δημοσιογράφοι και να τα παρουσιάζουν όπως θέλουν .

Ρίξτε μιά ματιά τις γράφουν για τις συγκεντρωτικές καταστάσεις σήμερα και θα καταλάβετε.

Προσοχή λοιπόν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδέλφισα . ανακοίνωσαν ήδη ότι θα μπορούν να υποβάλλονται τροποποιητικές (διορθωτικές) δηλώσεις, χωρίς πρόστιμο,  ως τις αρχές Φλεβάρη, ηλεκτρονικά για τα έτη 2011-2013. Αν δεν υποβάλλεις δήλωση ως τις 27/9 ή 14/10 τι θα συμβεί; Αν έχει κάνει αγορά ακινήτου δεν θα του έλθει τώρα φόρος, όταν θα κάνεις την διόρθωση θα του έλθει. Αν όμως έχει μεταβιβάσει ακίνητο, τότε σκουραίνει λίγο το πράγμα, γιατί με το εκκαθαριστικό του 13 θα δει ότι υπάρχει ακίνητο που ήδη ξεφορτώθηκε και θα τον βρεις μπροστά σου. Γνώμη μου είναι να διώξεις όσες δηλώσεις σου έμειναν και έχουν μεταβιβάσεις ακινήτων και τις άλλες, αν δεν προλαβαίνεις , θα περιμένεις, όπως όλοι μας να ανοίξει το σύστημα για διορθώσεις και θα τις υποβάλλεις τότε. Στην εφορία δεν μπορούμε να υποβάλλουμε χειρόγραφες, παρά σε εξαιρετικές περιπτώσεις.

Και λέω όλοι μας, γιατί σήμερα με ειδοποίησε πελάτης μου ότι του "έφαγα" τα αγροτεμάχια! Βέβαια του είπα ότι θα βγάλω silver alert, γιατί ίσως να βρεθούν στην ... Κρήτη ή στην Β.Ελλάδα....

 

καλησπερα. εμενα το βασικο προβλημα μου ειναι εαν οι τροποποιητικες θα ειναι ηλεκτρινικες 'η χειρογραφες.Εαν οπως αναφερεις ειναι ηλεκτρονικες ειναι πιο ευκολα απο ολες τις αποψεις !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν κάποιος είχε δηλώσει το ακίνητό του στο ε9 του 2008,γιατί η αγορά έγινε το 2007

και ως σήμερα δεν έχει πάρει ετακ-φαπ και ούτε μέσα υπάρχουν τα ακίνητα,τι γίνεται?

Εκανα τώρα το ε9 του 2012,θα μπορώ να φτιάξω τα πριν?χωρίς πρόστιμα?χλωμό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν κάποιος είχε δηλώσει το ακίνητό του στο ε9 του 2008,γιατί η αγορά έγινε το 2007

και ως σήμερα δεν έχει πάρει ετακ-φαπ και ούτε μέσα υπάρχουν τα ακίνητα,τι γίνεται?

Εκανα τώρα το ε9 του 2012,θα μπορώ να φτιάξω τα πριν?χωρίς πρόστιμα?χλωμό?

Δηλαδή, Γιάννη μετακόμισαν και αυτά; Μήπως τα είδε ο Σταυρουλάκης εκεί κάτω; 

Για να σοβαρολογήσουμε τώρα. Το ότι δεν ήλθε εκκαθαριστικό δεν λέει τίποτα, μπορεί να απαλλάσσονταν από φόρο ή να ήταν αγροτεμάχια. Το ότι όμως δεν φαίνονται στο σύστημα δεν είναι κάτι νέο. Η προθεσμία για χειρόγραφη υποβολή της δήλωσης (μάλλον επανυποβολή) στην ΔΟΥ, χωρίς πρόστιμο, έχει λήξει προ πολλού. Η θα την υποβάλλεις εκπρόθεσμα, αλλά αμφιβάλλω αν είναι ανοιχτό το σύστημα και για τις ΔΟΥ ή θα περιμένεις να ανοίξει η εφαρμογή για ηλεκτρονικές διορθώσεις, αλλά από το 2011 και εδώ. Αποψή μου. Ισως κάποιος άλλος συνάδελφος να γνωρίζει κάτι περισσότερο. Καλή δύναμη συνονόματε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν κάποιος είχε δηλώσει το ακίνητό του στο ε9 του 2008,γιατί η αγορά έγινε το 2007

και ως σήμερα δεν έχει πάρει ετακ-φαπ και ούτε μέσα υπάρχουν τα ακίνητα,τι γίνεται?

Εκανα τώρα το ε9 του 2012,θα μπορώ να φτιάξω τα πριν?χωρίς πρόστιμα?χλωμό?

ΝΟΜΙΖΩ  ΤΟ  2011  ΚΑΙ  2010    ΘΑ  ΜΠΟΡΟΥΜΕ,, ΚΑΙ  ΕΠΙΣΗΣ  ΤΟ 2013  (4 ΜΗΝΕΣ  ΑΠΟ  ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΤΟΥ ΦΑΠ)

 

ΤΑ  ΠΙΟ  ΠΡΙΝ  ΜΟΝΟ ΔΟΥ  ΓΙΑΤΙ  ΤΟΤΕ  ΉΤΑΝ  ΚΑΙ  ΤΟ  ΕΤΑΚ 2009,  ΤΟ ΟΠΟΙΟ  ΑΝ ΘΥΜΑΣΤΕ  :o  ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ  ΣΤΙΣ  ΔΟΥ  ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ  ΜΕ  ΠΡΟΣΤΙΜΑ.... :blink: :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε εφορία της Αττικής ήθελε πελάτης να κάνει κάποιες διορθώσεις σε τμ, στο Ε9 του 2005 (και σε συγγενικό του πρόσωπο λόγω κληρονομιάς). Είχε πάει πρώτα στον προϊστάμενο να ρωτήσει το πρόστιμο. Του είχε πει 40 ευρώπουλα τη δήλωση. Έρχεται και τις ετοιμάζω, όχι ως ανακλητικές αλλά ως τροποποιητικές. Είχα φτιάξει τις ίδιες και με 2008, μήπως και τις θέλουν από τότε λόγω ΕΤΑΚ.

Πάει λοιπόν και του ζητάνε τις ίδιες διορθώσεις για τρεις χρονιές, δηλαδή να κάνει την ίδια δήλωση για 2008-2009-2010 με τρία πρόστιμα. Αποτέλεσμα, πήραν τα τρία του καράμπελα και δεν υποβλήθηκε καμία δήλωση. Ήρθε ο πελάτης και μου είπε "ηλεκτρονικά, και για όσες χρονιές σε αφήσει το σύστημα. Για τις άλλες δε θα μπορέσω"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή, Γιάννη μετακόμισαν και αυτά; Μήπως τα είδε ο Σταυρουλάκης εκεί κάτω; 

Για να σοβαρολογήσουμε τώρα. Το ότι δεν ήλθε εκκαθαριστικό δεν λέει τίποτα, μπορεί να απαλλάσσονταν από φόρο ή να ήταν αγροτεμάχια. Το ότι όμως δεν φαίνονται στο σύστημα δεν είναι κάτι νέο. Η προθεσμία για χειρόγραφη υποβολή της δήλωσης (μάλλον επανυποβολή) στην ΔΟΥ, χωρίς πρόστιμο, έχει λήξει προ πολλού. Η θα την υποβάλλεις εκπρόθεσμα, αλλά αμφιβάλλω αν είναι ανοιχτό το σύστημα και για τις ΔΟΥ ή θα περιμένεις να ανοίξει η εφαρμογή για ηλεκτρονικές διορθώσεις, αλλά από το 2011 και εδώ. Αποψή μου. Ισως κάποιος άλλος συνάδελφος να γνωρίζει κάτι περισσότερο. Καλή δύναμη συνονόματε... 

Γιάννη καλησπέρα,

1)ο Σταυρουλάκης είναι πράγματι δύναμη,αλλά δεν το ξέρει,

2)Το θέμα είναι οτι μάλλον θα είναι φορολογητέο το ποσό,είναι διαμερίσματα και σε ακριβή περιοχή.

 

ΝΟΜΙΖΩ  ΤΟ  2011  ΚΑΙ  2010    ΘΑ  ΜΠΟΡΟΥΜΕ,, ΚΑΙ  ΕΠΙΣΗΣ  ΤΟ 2013  (4 ΜΗΝΕΣ  ΑΠΟ  ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΤΟΥ ΦΑΠ)

 

ΤΑ  ΠΙΟ  ΠΡΙΝ  ΜΟΝΟ ΔΟΥ  ΓΙΑΤΙ  ΤΟΤΕ  ΉΤΑΝ  ΚΑΙ  ΤΟ  ΕΤΑΚ 2009,  ΤΟ ΟΠΟΙΟ  ΑΝ ΘΥΜΑΣΤΕ  :o  ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ  ΣΤΙΣ  ΔΟΥ  ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ  ΜΕ  ΠΡΟΣΤΙΜΑ.... :blink: :blink:

Τα πρόστιμα είναι το θέμα.

 

Σε εφορία της Αττικής ήθελε πελάτης να κάνει κάποιες διορθώσεις σε τμ, στο Ε9 του 2005 (και σε συγγενικό του πρόσωπο λόγω κληρονομιάς). Είχε πάει πρώτα στον προϊστάμενο να ρωτήσει το πρόστιμο. Του είχε πει 40 ευρώπουλα τη δήλωση. Έρχεται και τις ετοιμάζω, όχι ως ανακλητικές αλλά ως τροποποιητικές. Είχα φτιάξει τις ίδιες και με 2008, μήπως και τις θέλουν από τότε λόγω ΕΤΑΚ.

Πάει λοιπόν και του ζητάνε τις ίδιες διορθώσεις για τρεις χρονιές, δηλαδή να κάνει την ίδια δήλωση για 2008-2009-2010 με τρία πρόστιμα. Αποτέλεσμα, πήραν τα τρία του καράμπελα και δεν υποβλήθηκε καμία δήλωση. Ήρθε ο πελάτης και μου είπε "ηλεκτρονικά, και για όσες χρονιές σε αφήσει το σύστημα. Για τις άλλες δε θα μπορέσω"

Κάπως έτσι σκέφτομαι και εγώ ,αλλά σκέφτομαι και το μετά ,αλλά σε κάθε περίπτωση ,πρόκειται για πολιτική

απόφαση,οπότε πάντα την παίρνει ο πελάτης ,αφού ενημερωθεί. Ίδωμεν μήπως βγεί κάτι νέο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από το 2010 και πριν έχουν πρόστιμο.

Λογικά θα μπορέσουμε ηλεκτρονικά να διορθώσουμε 2011-2012-2013 .

Αναμένουμε.

 

Υ.Γ.

τα αγροτεμάχια θα παραταθούν και άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν κάποιος είχε δηλώσει το ακίνητό του στο ε9 του 2008,γιατί η αγορά έγινε το 2007

και ως σήμερα δεν έχει πάρει ετακ-φαπ και ούτε μέσα υπάρχουν τα ακίνητα,τι γίνεται?

Εκανα τώρα το ε9 του 2012,θα μπορώ να φτιάξω τα πριν?χωρίς πρόστιμα?χλωμό?

Μου έχει τύχει σε πάρα πολλά Ε9, κυρίως κατοίκων εξωτερικού. Ενώ έχουν κατατεθεί κανονικά και στην ώρα τους σε ΔΟΥ πρωτεύουσας Νομού, τώρα αντιμετωπίζω διάφορα προβλήματα. Σε μερικές περιπτώσεις δεν έχουν έρθει ΕΤΑΚ και ΦΑΠ 2010, σε άλλες περιπτώσεις δεν υπάρχουν τα ακίνητα στο σύστημα. Μίλησα με τον Προϊστάμενο στο Εισόδημα αλλά και τον Προϊστάμενο της ΔΟΥ. Σε όσα Ε9 έχουν κατατεθεί στη ΔΟΥ και έχουν σφραγίδα και υπογραφή παραλαβής από τη ΔΟΥ,  ΔΕΝ θα πάρει πρόστιμα, σε καμία περίπτωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω πιστευω οτι απο το 2010 κ μετα θα κανουν ελεγχους, διοτι σε δικια μου περιπτωση που πηγα ηθελα να βρω ε9 του 10 η του 9 κ δεν μπορουσαν να το βρουν με τις συννενωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως πρέπει να σκεφτούν για το 2010-2011-2012

για την πλειοψηφία των  φορολογουμένων που είναι στο

αφορολόγητο θα είναι ανοησία να χάνονται ώρες ατελείωτες

χωρίς λόγο και να επιβαρύνεται το άρρωστο σύστημά τους

για να διορθώνονται δηλώσεις ?

 

Το βασικό γι αυτές τις περιπτώσεις δεν είναι να γίνουν

οι διορθώσεις για το 2013 για να μην πω με την δήλωση της

1/1/2014 ώστε να υπάρχει όσο το δυνατόν πιο

σωστή εικόνα για τον ενιαίο φόρο που έρχεται ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχει κοπει η δυνατοτητα αναιρεσης για το Ε9 υποβληθεισας δηλωσης;; μπηκα σε ενα πελατη σημερα και δεν υπαρχει η αναιρεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξέρω ότι τους έχω στείλει Ε9 με σφραγίδα από ΔΟΥ .  Δεν τους φτιάχνω τίποτα να ανοίξουν τα στραβά τους να κάτσουν να δουλέψουν.

Να περάσουν τα  Ε9  όλων των ετών για να φτιάξουν την εικόνα του κάθε φορολογούμενου που θα βάλουν και πρόστιμα τα χαμένα κορμιά.

Μπήκα σε φορολογούμενο να δω τι έχουν περάσει και όλα τα χωράφια ήταν άδεια. Κοιτάζω να δω μέχρι πότε έχει βγει ΦΑΠ , βλέπω 2010 .

Μετά από 20 λεπτά με πήρε τηλέφωνο και μου λέει παρέλαβα ταχυδρομικά τον ΦΑΠ 2011

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΣΤΗΝ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ? Και εξακολουθεί να μην υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχει κοπει η δυνατοτητα αναιρεσης για το Ε9 υποβληθεισας δηλωσης;; μπηκα σε ενα πελατη σημερα και δεν υπαρχει η αναιρεση

Υπάρχει . .  κάτω αριστερά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξέρω ότι τους έχω στείλει Ε9 με σφραγίδα από ΔΟΥ .  Δεν τους φτιάχνω τίποτα να ανοίξουν τα στραβά τους να κάτσουν να δουλέψουν.

Να περάσουν τα  Ε9  όλων των ετών για να φτιάξουν την εικόνα του κάθε φορολογούμενου που θα βάλουν και πρόστιμα τα χαμένα κορμιά.

Μπήκα σε φορολογούμενο να δω τι έχουν περάσει και όλα τα χωράφια ήταν άδεια. Κοιτάζω να δω μέχρι πότε έχει βγει ΦΑΠ , βλέπω 2010 .

Μετά από 20 λεπτά με πήρε τηλέφωνο και μου λέει παρέλαβα ταχυδρομικά τον ΦΑΠ 2011

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΣΤΗΝ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ? Και εξακολουθεί να μην υπάρχει. Μόνο ΦΑΠ 2010 υπάρχει στο περιουσιολόγιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξέρω ότι τους έχω στείλει Ε9 με σφραγίδα από ΔΟΥ .  Δεν τους φτιάχνω τίποτα να ανοίξουν τα στραβά τους να κάτσουν να δουλέψουν.

Να περάσουν τα  Ε9  όλων των ετών για να φτιάξουν την εικόνα του κάθε φορολογούμενου που θα βάλουν και πρόστιμα τα χαμένα κορμιά.

Μπήκα σε φορολογούμενο να δω τι έχουν περάσει και όλα τα χωράφια ήταν άδεια. Κοιτάζω να δω μέχρι πότε έχει βγει ΦΑΠ , βλέπω 2010 .

Μετά από 20 λεπτά με πήρε τηλέφωνο και μου λέει παρέλαβα ταχυδρομικά τον ΦΑΠ 2011

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΣΤΗΝ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ? Και εξακολουθεί να μην υπάρχει.

σε αντιστοιχη περιπτωση που ειχα εγω δηλαδη ε9 2007 χειρογραφο με σφραγιδα δου,δεν υπηρχε ηλεκτρονικα.πηγα στη δου κ μου ειπαν οτι για να το δηλωσω εκ νεου για τα ετη 2008,2009(λογω ετακ)θα εχει προστιμο.στα παραπονα που εκανα ο εφοριακοςεπικαλεστηκε οτι θα επρεπε ο φορολουμενος που δεν ελαβε το ετακ ή το ελαβε κ διαπιστωσε οτι δεν υπηρχε το εν λογω ακινητο να απευθηνθει στη δου,εξου και το προστιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχει κοπει η δυνατοτητα αναιρεσης για το Ε9 υποβληθεισας δηλωσης;; μπηκα σε ενα πελατη σημερα και δεν υπαρχει η αναιρεση

Εγώ έκανα σήμερα το πρωϊ αναίρεση ώρα 10:00 και εύχομαι μέχρι αυριο να έχει ανοίξει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακίνητο με διαφορετικα στάδια κατασκεύης δηλωνόταν μέχρι τώρα ως αποπερατωμένο , στο νέο Ε9 θα δηλωθέι ως έχει, δηλαδή στην πρώτη γραμμή το αποπερατωμένο 100 τετραγωνικα., (και το ίδιο ακίνητο με την ίδια άδεια) σε νέα γραμμή 27 τετραγωνικα ημιτελές(τούβλα) χωρίς να βάλουμε ηλεκτροδότηση, όπως δηλαδή ειναι η πραγματικότητα (πολ1001)

ρώτησα σε όλες της Δου της ελληνικής επικράτειας, ο ένας μου λέει θα στο περάσουμε για δευτερο κτισμα ο άλλος δεν εχει ιδεα, το κεπυο μιλάει εδω και ενα μήνα.

Συνάδελφος που να διαφωνεί ότι το ημιτελεές μερος πρέπει να γραφεί ξεχωριστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε αντιστοιχη περιπτωση που ειχα εγω δηλαδη ε9 2007 χειρογραφο με σφραγιδα δου,δεν υπηρχε ηλεκτρονικα.πηγα στη δου κ μου ειπαν οτι για να το δηλωσω εκ νεου για τα ετη 2008,2009(λογω ετακ)θα εχει προστιμο.στα παραπονα που εκανα ο εφοριακοςεπικαλεστηκε οτι θα επρεπε ο φορολουμενος που δεν ελαβε το ετακ ή το ελαβε κ διαπιστωσε οτι δεν υπηρχε το εν λογω ακινητο να απευθηνθει στη δου,εξου και το προστιμο

Από την στιγμή που ο φορολογούμενος κατέθεσε Ε9  είναι υπαιτιότητα της υπηρεσίας. Νομίζω πως πρέπει να αρχίσουμε να πιέζουμε για το συγκεκριμένο θέμα γιατί θα αντιμετωπίσουμε όλοι μας προβλήματα. Ο φορολογούμενος έχει άγνοια ή είναι αγράμματος άσε που βολεύει να μην έχει περάσει ένα ακίνητο αφού έχει λιγότερο φόρο,οπότε μετατρέπετε σε ότι θέλεις .Σιγά μην πάει να βγάλει τα μάτια του μόνος του.

Το σύστημα πρέπει να διασφαλίσει την αξιοπιστία του, Τα θύματα ξανά θα είμαστε εμείς  είτε με γρίνια είτε με εργατοώρες.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξέρω ότι τους έχω στείλει Ε9 με σφραγίδα από ΔΟΥ .  Δεν τους φτιάχνω τίποτα να ανοίξουν τα στραβά τους να κάτσουν να δουλέψουν.

Να περάσουν τα  Ε9  όλων των ετών για να φτιάξουν την εικόνα του κάθε φορολογούμενου που θα βάλουν και πρόστιμα τα χαμένα κορμιά.

Μπήκα σε φορολογούμενο να δω τι έχουν περάσει και όλα τα χωράφια ήταν άδεια. Κοιτάζω να δω μέχρι πότε έχει βγει ΦΑΠ , βλέπω 2010 .

Μετά από 20 λεπτά με πήρε τηλέφωνο και μου λέει παρέλαβα ταχυδρομικά τον ΦΑΠ 2011

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΣΤΗΝ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ? Και εξακολουθεί να μην υπάρχει.

 

 

Ξέρω ότι τους έχω στείλει Ε9 με σφραγίδα από ΔΟΥ .  Δεν τους φτιάχνω τίποτα να ανοίξουν τα στραβά τους να κάτσουν να δουλέψουν.

Να περάσουν τα  Ε9  όλων των ετών για να φτιάξουν την εικόνα του κάθε φορολογούμενου που θα βάλουν και πρόστιμα τα χαμένα κορμιά.

Μπήκα σε φορολογούμενο να δω τι έχουν περάσει και όλα τα χωράφια ήταν άδεια. Κοιτάζω να δω μέχρι πότε έχει βγει ΦΑΠ , βλέπω 2010 .

Μετά από 20 λεπτά με πήρε τηλέφωνο και μου λέει παρέλαβα ταχυδρομικά τον ΦΑΠ 2011

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΣΤΗΝ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ? Και εξακολουθεί να μην υπάρχει. Μόνο ΦΑΠ 2010 υπάρχει στο περιουσιολόγιο!

 

Σε δικούς μου βγάζει εκτύπωση εκκαθαριστικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...