Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΩΔ.ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑς ΕΝΟΙΚΙΑΖΟΜΕΝΩΝ ΔΩΜΑΤΙΩΝ ΣΕ ΙΚΑ - ΠΡΟΣΛΗΨΗ


eleni1981

Ερώτηση

Ιδιοκτητης ενοικιαζομένων δωματίων με

ΚΑΔ στην ΔΟΥ " 55201104 Υπ.ενοικίασης επιπλ.δωματίων ή διαμερισμάτων για μικρή διάρκεια "

έκανε απογραφή στο ΙΚΑ κ του δώθηκε ο κωδικός δραστηριότητας  " 55231304 Υπηρεσίες ενοικίσης επιπλωμένων διαμερισμέταν για μικρή διάρκεια."

 

Με βάση τον Ο.ΣΥ.Κ. στην σελίδα του ΙΚΑ ο 5523 αντιστοιχεί σε

 

Εγκαταστάσεις κατασκήνωσης (κάμπινγκ) και άλλες επιχειρήσεις παροχής καταλύματος για μικρή χρονική διάρκεια Χωρίς ασθένεια ΙΚΑ (ασφ/νοι ΤΑΞΥ)

 

Εχω μπερδευτεί πραγματικά...καποια βοηθεια?

 

Θέλει να κάνει πρόσληψη σε καθαρίστρια θα χρησιμοποιήσω ποιον κωδ.εικοτητας?

 

913219 ΚΑΜΑΡΙΕΡΕΣ

913209 ΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΩΝ

 

513007 ΚΑΜΑΡΙΕΡΕΣ ΣΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΚΑΙ ΟΙΚΙΕΣ

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ιδιοκτητης ενοικιαζομένων δωματίων με

ΚΑΔ στην ΔΟΥ " 55201104 Υπ.ενοικίασης επιπλ.δωματίων ή διαμερισμάτων για μικρή διάρκεια "

έκανε απογραφή στο ΙΚΑ κ του δώθηκε ο κωδικός δραστηριότητας  " 55231304 Υπηρεσίες ενοικίσης επιπλωμένων διαμερισμέταν για μικρή διάρκεια."

 

Με βάση τον Ο.ΣΥ.Κ. στην σελίδα του ΙΚΑ ο 5523 αντιστοιχεί σε

 

Εγκαταστάσεις κατασκήνωσης (κάμπινγκ) και άλλες επιχειρήσεις παροχής καταλύματος για μικρή χρονική διάρκεια Χωρίς ασθένεια ΙΚΑ (ασφ/νοι ΤΑΞΥ)

 

Εχω μπερδευτεί πραγματικά...καποια βοηθεια?

 

Θέλει να κάνει πρόσληψη σε καθαρίστρια θα χρησιμοποιήσω ποιον κωδ.εικοτητας?

 

913219 ΚΑΜΑΡΙΕΡΕΣ

913209 ΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΩΝ

 

513007 ΚΑΜΑΡΙΕΡΕΣ ΣΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΚΑΙ ΟΙΚΙΕΣ

Γνωρίζει κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

5522

513020 KAMARIERA

 

 

αφου το λεει ο αλεκος

βαλε αυτο

 ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΣΤΟΥς ΚΩΔΙΚΟΥς ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΣΕΠΕ ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΚΑΠΟΥ  Ο  513020 KAMARIERA...ΜΗΠΩς ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟς ΑΛΛΟΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σεπε οαεδ ικα

καμια σχεση

αλλο κρατος

:P

Xάος..δεν έχω λόγια!!!

 

Ομως στο ΣΕΠΕ δεν έχει να επιλέξω αυτό τον κωδικο που μου προτεινει ο Αλέκος....ΕΣΥ ΤΙ ΠΡΟΤΕΊΝΕΙς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οτι εχει σε καθαριστρια

:)

Τόσο απλά...

 

Να σε ρωτήσω κ κάτι άλλο τώρα που σε βρήκα ...δεν εχω συμπεριλάβει επίδομα γάνμου στην συγκεκριμένη πρόσληψη κ έχει καταταθει στο ΙΚΑ η συμβαση εργασίας( με ωρομισθιο χωρίς επίδομα) για να παραλαβώ τον ΑΜΕρδοδοτη. Κ εργαζόμενου,...

 

 

θεωρείς οτι θα συναντήσω πρόβλημα εαν στο ΣΕΠΕ κάνω αποστολή με το σωστο ωρομισθιο(υπολογίζοντας επιδομα γάμου?)

 

Σευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Τόσο απλά...

 

Να σε ρωτήσω κ κάτι άλλο τώρα που σε βρήκα ...δεν εχω συμπεριλάβει επίδομα γάνμου στην συγκεκριμένη πρόσληψη κ έχει καταταθει στο ΙΚΑ ικα ?για να παραλαβώ τον ΑΜΕρδοδοτη. Κ εργαζόμενου,...

 

 

θεωρείς οτι θα συναντήσω πρόβλημα εαν στο ΣΕΠΕ κάνω αποστολή με το σωστο ωρομισθιο(υπολογίζοντας επιδομα γάμου?)

 

Σευχαριστω

βαλε στο πινακα τα σωστα  δεδομενα

και να την ασφαλιζεις με τα σωστα  και να κοβεις αποδειξεις με τα σωστα

και ολα θα ειναι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Τόσο απλά...

 

Να σε ρωτήσω κ κάτι άλλο τώρα που σε βρήκα ...δεν εχω συμπεριλάβει επίδομα γάνμου στην συγκεκριμένη πρόσληψη κ έχει καταταθει στο ΙΚΑ ικα ?για να παραλαβώ τον ΑΜΕρδοδοτη. Κ εργαζόμενου,...

 

 

θεωρείς οτι θα συναντήσω πρόβλημα εαν στο ΣΕΠΕ κάνω αποστολή με το σωστο ωρομισθιο(υπολογίζοντας επιδομα γάμου?)

 

Σευχαριστω

βαλε στο πινακα τα σωστα  δεδομενα

και να την ασφαλιζεις με τα σωστα  και να κοβεις αποδειξεις με τα σωστα

και ολα θα ειναι οκ

 

Για να παραλάβει εργοδοτης κ εργαζομενος αρ.μητρωο αντιστοιχα απο ΙΚΑ έπρεπε να καταθεσω μια συμβαση με τους ορους πρόσληψης..κ εκει εκανα την πατατα κ δεν υπολογισα το επιδομα....

 

Σευχαριστώ πολύ για τη βοηθεια....με ειχε πιασει απελπισια...

 

Αν κ ακόμα έχω κενα ως προς τον κωδικό αλλά θα πάω με βαση αυτο που μου ειπες..

 

Νασαι καλα συνάδελφε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κωδικος ικα

 

για πληρη απασχοληση  513010

για μειωμενη 513020

 

 

και για τις 2 περιπτωσεις κωδικος ΟΑΕΔ  513007

Νομίζω οτι 513007 μου ειναι ο πιο ακατάλληλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θέλω να κάνω μια προσληψη κ ψαχνω 3 μερες κωδικους...

 

ΚΑΔ ΔΟΥ : 55201104 ΥΠ.ΕΝΟΙΚΙΑΣΗΣ ΕΠΙΠΛΩΜΕΝΩΝ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ

 

ΣΤΟ ΙΚΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΜΕ : 55231304 ΥΠ.ΕΝΟΙΚΙΑΣΗΣ ΕΠΙΠΛΩΜΕΝΩΝ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ ΓΙΑ ΜΙΚΡΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ

 

Το θεμα ειναι οτι στο ΣΕΠΕ για την προσληψη εχω 5520 ΚΑΤΑΛΥΜΜΑΤΑ ΔΙΑΚΟΠΩΝ Κ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΛΥΜΑΤΑ ΣΥΝΤΟΜΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ

 

Σωστα μεχρι εδω?

 

 

η ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΑ ΜΕ ΤΙ ΚΩΔΙΚΟ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΘΑ ΤΗς ΓΙΝΕΙ Η ΠΡΟΣΛΗΨΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θέλω να κάνω μια προσληψη κ ψαχνω 3 μερες κωδικους...

 

ΚΑΔ ΔΟΥ : 55201104 ΥΠ.ΕΝΟΙΚΙΑΣΗΣ ΕΠΙΠΛΩΜΕΝΩΝ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ

 

ΣΤΟ ΙΚΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΜΕ : 55231304 ΥΠ.ΕΝΟΙΚΙΑΣΗΣ ΕΠΙΠΛΩΜΕΝΩΝ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ ΓΙΑ ΜΙΚΡΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ

 

Το θεμα ειναι οτι στο ΣΕΠΕ για την προσληψη εχω 5520 ΚΑΤΑΛΥΜΜΑΤΑ ΔΙΑΚΟΠΩΝ Κ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΛΥΜΑΤΑ ΣΥΝΤΟΜΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ

 

Σωστα μεχρι εδω?

 

 

η ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΑ ΜΕ ΤΙ ΚΩΔΙΚΟ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΘΑ ΤΗς ΓΙΝΕΙ Η ΠΡΟΣΛΗΨΗ?

το εγραψα και πιο πανω κωδικος για ΑΠΔ 513010 ή 513020 αναλογα το καθεστως απασχολησης και κωδικος για επιθεωρηση -ΟΑΕΔ 513007

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το εγραψα και πιο πανω κωδικος για ΑΠΔ 513010 ή 513020 αναλογα το καθεστως απασχολησης και κωδικος για επιθεωρηση -ΟΑΕΔ 513007

Σευχαριστώ πολύ..ναι, η απάντηση που μου έδωσες ήταν κ η σωστή!!!

 

Μου πήρε λίγο χρόνο για να εμπεδώσω ότι ΔΟΥ, ΙΚΑ -ΜΗΤΡΩΟ , ΣΕΠΕ , ΙΚΑ -ΑΠΔ ,χρησιμοποιούν διαφορετική κωδικοποίηση!!!

 

Καλή δύναμη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!

 

Να θεσω ξανα ως προς την ιδια επιχειρηση το ιδιο ερωτημα γιατι απο τι καταλαβα εγινε λαθος....

 

Οταν εκανε απογραφή στο ΙΚΑ  ο εργοδοτης δοθηκε Κωδ.δραστ. "55231304 Υπ.ενοικιασης επιπλ.διαμερ.για μικρη διαρκεια"
(Διαφορετικο απο τον ΚΑΔ ΔΟΥ,αλλα διαπιστωσα οτι δεν εχει σημασια αρκει να ταιριαζουν τα 3πρωτα ψηφια κ επειτα επιλεγουμε τον πιο κοντινο)Σωστά ?

 

Στη συνέχεια για την ΑΠΔ εκανα αναζήτηση με βαση τον 3ψηφιο αυτό του ΙΚΑ "552" Κ ΕΠΕΛΕΞΑ 5521 Εγκαταστάσεις κατασκήνωσης ( κάμπινγκ ) και άλλες επιχειρήσεις παροχής καταλύματος για μικρή χρονική διάρκεια  .ΛΑΘΟΣ?

 

 

 

Με κωδ.ειδικόρτητασ 513020 κ πακετο καλυψης 101... με αποτελεσμα να μην εχουν πληρωθει οι εσισφορες σωστα..

 

Ποιο ειναι ο σωστος κωδικος που θα πρεπει να χρησιμοποιησω στην ΑΠΔ για την επιχειρηση που να αντιστοιχει στο σωστο πακετο καλυψης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!

 

Να θεσω ξανα ως προς την ιδια επιχειρηση το ιδιο ερωτημα γιατι απο τι καταλαβα εγινε λαθος....

 

Οταν εκανε απογραφή στο ΙΚΑ  ο εργοδοτης δοθηκε Κωδ.δραστ. "55231304 Υπ.ενοικιασης επιπλ.διαμερ.για μικρη διαρκεια"

(Διαφορετικο απο τον ΚΑΔ ΔΟΥ,αλλα διαπιστωσα οτι δεν εχει σημασια αρκει να ταιριαζουν τα 3πρωτα ψηφια κ επειτα επιλεγουμε τον πιο κοντινο)Σωστά ?

 

Στη συνέχεια για την ΑΠΔ εκανα αναζήτηση με βαση τον 3ψηφιο αυτό του ΙΚΑ "552" Κ ΕΠΕΛΕΞΑ 5521 Εγκαταστάσεις κατασκήνωσης ( κάμπινγκ ) και άλλες επιχειρήσεις παροχής καταλύματος για μικρή χρονική διάρκεια  .ΛΑΘΟΣ?

 

 

 

Με κωδ.ειδικόρτητασ 513020 κ πακετο καλυψης 101... με αποτελεσμα να μην εχουν πληρωθει οι εσισφορες σωστα..

 

Ποιο ειναι ο σωστος κωδικος που θα πρεπει να χρησιμοποιησω στην ΑΠΔ για την επιχειρηση που να αντιστοιχει στο σωστο πακετο καλυψης?

Mετά απο πολυ ψάξιμο βρηκα την απάντηση:

 

Ο κωδ.ΑΠΔ 5521 κ 5522 διαφέρουν στο οτι ο 5521 ΔΕΝ εχει εισφορες ΤΑΞΥ

 

Επιλέγ. τον 5521 κ κωδ.ειδικότητας 513020 ο ΚΠΚ ειναι 101 -ΜΙΚΤΑ =43,96

 

Αν προκειται για επιχειρηση  ανω των 10 κλινων εχει υποχρέωση να πληρωσει κ ασθ.ΤΑΞΥ

 

Αρα θα πρεπει να επιλέξει 5522(Παρόλο που έχει την ιδια περιγραφή δραστηριότητας με 5521)

κ να συμπληρώσει 2 εγγραφες :

1)κ.ειδ.513020 με ΚΠΚ 109-ΣΥΝΤΑΞΗ=36,31%

2)κ.ειδ.423230 με ΚΠΚ 4172 -ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΓΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΞΕΝΟΔΟΧΟΫΠΑΛΛΗΛΩΝ, ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΓΙΑ ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΕ ΧΡΗΜΑ ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ "ΕΙΔΙΚΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΞΕΝΟΔΟΧΟΫΠΑΛΛΗΛΩΝ = 7,65

 

Με σύνολο εισφορών 43,96.

Εαν εχει υποβληθει ΑΠΔ ,κ εχουν γινει πληρωμες εισφορές θα μπορεί να διορθωθεί υποβάλοντας στο Τοπικο Υποκατασ.το Δελτιο Μεταβολης Στοιχειων Ασφαλισης ΑΠΔ  κανοντας :1 αφαιρετικη εγγραφή  για καθε τυπο αποδοχων περιοδου και 2 προσθετικες εγγραφες (με βαση τα παραπανω) επισης για καθε τυπο αποδοχων περιοδου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έκανε απογραφή ο εργοδοτης και δώθηκε Κωδ.δραστ. "55231304 Υπ.ενοικιασης επιπλ.διαμερ.για μικρη διαρκεια"

Είναι άνω των 10 κλινών

Σε καθαρίστρια έχω επιλέξει τα εξής:

ΚΑΔ 5523

Κωδ. Ειδικότητας: 913220

Κωδ.Πακ.Κάλυψης 109 13,45% & 20,51%

Τι άλλο πρέπει να συμπληρώσω ως ΤΑΠΙΤ (Πρώην ΤΑΞΥ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 6/6/2018 στις 4:04 ΜΜ, spirosvii είπε

Έκανε απογραφή ο εργοδοτης και δώθηκε Κωδ.δραστ. "55231304 Υπ.ενοικιασης επιπλ.διαμερ.για μικρη διαρκεια"

Είναι άνω των 10 κλινών

Σε καθαρίστρια έχω επιλέξει τα εξής:

ΚΑΔ 5523

Κωδ. Ειδικότητας: 913220

Κωδ.Πακ.Κάλυψης 109 13,45% & 20,51%

Τι άλλο πρέπει να συμπληρώσω ως ΤΑΠΙΤ (Πρώην ΤΑΞΥ)? 

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος παρακαλώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...