Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΣΟΣ τί να κάνω έρχονται πάρα πολλοί πελάτες και λένε να τους διαγράψω τα χωράφια


ΕΥΗ

Ερώτηση

θα ήθελα μια γνώμη απο συναδέλφους βλέπω οτί ενώ είναι στο ταχις περασμένα τα αγροτεμάχια έρχονται πάρα πολλοί πελάτες και λένε να τα διγράψω για να μή πλρώσουν φόρο τους λέγω φέρτε μου κανένα στοιχείο παραστατικό να αποδεικνύει οτί το μεταβιβάσατε το πωλήσατε κλπ η απάντηση είναι εσένα τι σε ενδιαφέρει τότε τους λέγω να σας διαγράψω και τα σπίτια ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

εχω κ εγω το ιδιο θεμα, τους ειπα το ιδιο οπως κ συ, μου ειπαν οτι αλλοι λογιστες το κανουν, αλλα μεχρι στιγμη δεν επεμενε καποιος εντονα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ τους βάζω να μου κάνουν υπεύθυνη δήλωση με γνήσιο υπογραφής ότι με εξουσιοδοτούν να τα διαγράψω με δική τους εντολή και ότι έχουν ενημερωθεί για τις συνέπειες από μένα....γιατί μετά από 3-4 χρόνια θα μου λένε τι τα έκανα τα χωράφια και δεν τα είχα δηλωμένα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω τους διαγραφω η' τους συμπληρωνω οτι αγαπανε!!

και τον Παρθενωνα αν θελουν..

 

αλλωστε το σημαντικο ειναι το πραγματικο γεγονος και δεν εχουμε κανεναν τροπο για να το ελεγξουμε παρα μονον την μαρτυρια του φορολογουμενου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι και μην ξεχνιόμαστε. ΟΧΙ ΤΖΑΜΠΑ. Γιατί έμαθα ότι υπάρχουν συνάδελφοι που το κάνουν και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι και μην ξεχνιόμαστε. ΟΧΙ ΤΖΑΜΠΑ. Γιατί έμαθα ότι υπάρχουν συνάδελφοι που το κάνουν και αυτό.

Προς θεού ψέματα θα είναι, συκοφαντίες!!!!! γίνονται αυτά στον κλάδο μας? απαπαπαπααααααα!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα φυσικά πρόσωπα που την 1η Ιανουαρίου 2013 έχουν πλήρη ή ψιλή κυριότητα ή επικαρπία σε αγροτεμάχια εκτός σχεδίου πόλης ή οικισμού (2ος Πίνακας της δήλωσης στοιχείων ακινήτων), υποχρεούνται ναελέγξουν ηλεκτρονικά την περιουσιακή κατάσταση των αγροτεμαχίων αυτών και να τροποποιήσουν, συμπληρώσουν ή και διαγράψουν αυτά, έτσι ώστε ο 2ος πίνακας της δήλωσης Ε9 να απεικονίζεται ορθά.
Σε περίπτωση συμφωνίας με την ηλεκτρονική απεικόνιση των αγροτεμαχίων, υποχρεούνται να οριστικοποιήσουν την περιουσιακή τους κατάσταση.
Τα νομικά πρόσωπα, για το έτος 2013, υποχρεούνται σε ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης στοιχείων ακινήτων (Ε9), στην οποία θα περιλαμβάνεται η περιουσιακή τους κατάσταση, όπως αυτή υφίσταται κατά την 1η Ιανουαρίου του 2013.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

TO E9 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΤΛΟΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ, ΟΠΟΤΕ ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΔΕΝ ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΙΑΙΟ ΤΕΛΟΣ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ, ΟΠΟΤΕ ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΘΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΑ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥ. ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ Ε9 ΗΤΑΝ ΜΠΑΧΑΛΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ (ΑΚΟΜΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ) ΤΩΡΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΑΣΕ Ο ΠΟΝΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα ήθελα μια γνώμη απο συναδέλφους βλέπω οτί ενώ είναι στο ταχις περασμένα τα αγροτεμάχια έρχονται πάρα πολλοί πελάτες και λένε να τα διγράψω για να μή πλρώσουν φόρο τους λέγω φέρτε μου κανένα στοιχείο παραστατικό να αποδεικνύει οτί το μεταβιβάσατε το πωλήσατε κλπ η απάντηση είναι εσένα τι σε ενδιαφέρει τότε τους λέγω να σας διαγράψω και τα σπίτια ,

 

εχω κ εγω το ιδιο θεμα, τους ειπα το ιδιο οπως κ συ, μου ειπαν οτι αλλοι λογιστες το κανουν, αλλα μεχρι στιγμη δεν επεμενε καποιος εντονα!

 

Εγώ τους βάζω να μου κάνουν υπεύθυνη δήλωση με γνήσιο υπογραφής ότι με εξουσιοδοτούν να τα διαγράψω με δική τους εντολή και ότι έχουν ενημερωθεί για τις συνέπειες από μένα....γιατί μετά από 3-4 χρόνια θα μου λένε τι τα έκανα τα χωράφια και δεν τα είχα δηλωμένα....

Συνάδελφοι, να θυμίσω ότι σε περίπτωση μεταβίβασης με οποιονδήποτε τρόπο ή με κληρονομιά, ο συμβολαιογράφος θα ζητήσει βεβαίωση ότι έχει δηλωθεί το αγροτεμάχιο. Τότε τι θα κάνετε; Θα τρέχετε για νέες , εκπρόθεσμες δηλώσεις, ή θα πείτε δεν φταίω εγώ, εκείνος μου το είπε; Και εντάξει, η σχετική διάταξη γράφει ότι μπορούμε να διαγράψουμε ακίνητα, αλλά προφανώς, αυτά που από λάθος έχουν καταχωρηθεί, ενώ δεν υπάρχουν. Αλλωστε πρέπει να αναφέρουμε την αιτία διαγραφής. Τι θα γράψουμε; "Δεν θέλω να πληρώσω φόρο";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι, να θυμίσω ότι σε περίπτωση μεταβίβασης με οποιονδήποτε τρόπο ή με κληρονομιά, ο συμβολαιογράφος θα ζητήσει βεβαίωση ότι έχει δηλωθεί το αγροτεμάχιο. Τότε τι θα κάνετε; Θα τρέχετε για νέες , εκπρόθεσμες δηλώσεις, ή θα πείτε δεν φταίω εγώ, εκείνος μου το είπε; Και εντάξει, η σχετική διάταξη γράφει ότι μπορούμε να διαγράψουμε ακίνητα, αλλά προφανώς, αυτά που από λάθος έχουν καταχωρηθεί, ενώ δεν υπάρχουν. Αλλωστε πρέπει να αναφέρουμε την αιτία διαγραφής. Τι θα γράψουμε; "Δεν θέλω να πληρώσω φόρο";

ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.... ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΗ ΕΣΥ ΣΑΝ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΜΕ ΤΗΝ Υ/Δ ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΗΣΙΟ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ, ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΑΝ ΣΟΥ ΠΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΤΛΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΜΟΥ ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΣΒΗΣΤΑ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι, να θυμίσω ότι σε περίπτωση μεταβίβασης με οποιονδήποτε τρόπο ή με κληρονομιά, ο συμβολαιογράφος θα ζητήσει βεβαίωση ότι έχει δηλωθεί το αγροτεμάχιο. Τότε τι θα κάνετε; Θα τρέχετε για νέες , εκπρόθεσμες δηλώσεις, ή θα πείτε δεν φταίω εγώ, εκείνος μου το είπε; Και εντάξει, η σχετική διάταξη γράφει ότι μπορούμε να διαγράψουμε ακίνητα, αλλά προφανώς, αυτά που από λάθος έχουν καταχωρηθεί, ενώ δεν υπάρχουν. Αλλωστε πρέπει να αναφέρουμε την αιτία διαγραφής. Τι θα γράψουμε; "Δεν θέλω να πληρώσω φόρο";

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,  εγω σε πελατη μου , που αρνηθηκα να του δηλωσω χωραφι χωρις συμβολαιο ιδιοκτησιας , ή εστω χρησικτησιας , κατι, , πηγε σε αλλον λογιστη και του το κανε, τα συμπερασματα δικα σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ <<ΛΟΓΙΑ>> ΧΩΡΙΣ ΤΙΤΛΟΥΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ <<ΛΟΓΙΑ>> ΧΩΡΙΣ ΤΙΤΛΟΥΣ

Αυτό ακριβώς λέω : η σχετική διάταξη γράφει ότι μπορούμε να διαγράψουμε ακίνητα, αλλά προφανώς, αυτά που από λάθος έχουν καταχωρηθεί, ενώ δεν υπάρχουν. 

Και εν πάσει περιπτώσει, αρνούμαι να κάνω κάτι χωρίς σχετικό παραστατικό. Μπορεί να μην συνυπογράφουμε την δήλωση, αλλά εμείς την υποβάλουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχω περιπτωσεις πελατων που καποια χωραφια που τα εχουν χωρις τιτλους απο  τους γονεις τους ξεροντας οτι ειναι τετοιας αξιας που δεν προκειται να τα πουλησουν κλπ

θελουν να τα διαγραψουν και να τα δηλωσουν τα παιδια τους που ειναι ανω των 35 ετων . 

 μπορω να το κανω χωρις ειδικες σημειωσεις απο τον φορολογουμενο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απλά πολύ απλά μια υπογραφή σε ένα αντίγραφο του μεταβληθέντος Ε9 ότι έλαβε γνώση και συμφωνεί και το κρατάς αρχείο ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.... ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΗ ΕΣΥ ΣΑΝ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΜΕ ΤΗΝ Υ/Δ ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΗΣΙΟ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ, (ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΝΟΜΙΚΗ κτλ ΙΣΧΥ Η Υ/Δ ΜΕΤΑΞΥ ΙΔΙΩΤΩΝ)ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΑΝ ΣΟΥ ΠΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΤΛΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΜΟΥ ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΣΒΗΣΤΑ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ?

(ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ, ΤΟ 80-90% ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΥ ΤΙΤΛΩΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ.ΤΙ ΤΙΤΛΟ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΦΕΡΟΥΝ ΑΡΑΓΕ;;; ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥN;;;

 

Μήπως μας ζητήθηκαν ποτέ τίτλοι ιδιοκτησίας στα Ε9 του 1995, του 1997 και ειδικά στα Ε9 του 2005 και του 2008;;;Τότε δεν πήγαιναν όλα κατά δήλωση του πελάτη;;; ή ορισμένοι από μας ζητούσαν τίτλους και δεν το ξέρω;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ <<ΛΟΓΙΑ>> ΧΩΡΙΣ ΤΙΤΛΟΥΣ

Προσωπικά ΔΕΝ καταχωρούσα κάτι , αν δεν είχαν τίτλο στα χέρια τους. Σκεφθήκατε τι επιδοτήσεις 'τσεπώθηκαν΄ , με ποιανού τις πλάτες και ευθύνες ;

 

Συνάδελφοι και μην ξεχνιόμαστε. ΟΧΙ ΤΖΑΜΠΑ. Γιατί έμαθα ότι υπάρχουν συνάδελφοι που το κάνουν και αυτό.

Για τις ψυχές των πεθαμένων μου , ανάβω κεράκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπικά ΔΕΝ καταχωρούσα κάτι , αν δεν είχαν τίτλο στα χέρια τους. Σκεφθήκατε τι επιδοτήσεις 'τσεπώθηκαν΄ , με ποιανού τις πλάτες και ευθύνες ;Ας τους ζητούσαν τίτλους ιδιοκτησίας οι Κρατικοί Φορείς που τις χορηγούσαν.Πάλι εμείς θα τα φορτωθούμε και αυτά;;; έ όχι, διαφωνώ ΠΛΗΡΩΣ.

 

 

Για τις ψυχές των πεθαμένων μου , ανάβω κεράκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...