Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΓΙΑ 7 ΗΜΕΡΕΣ ΤΟ ΜΗΝΑ ΘΕΩΡΗΤΑΙ ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ


JVA

Ερώτηση

ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΓΙΑ 6 ΜΕ 7 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΜΗΝΑ ΘΕΩΡΗΤΑΙ ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ? ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ? ΤΙ ΗΜΕΡΕΣ ΒΑΖΩ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΓΙΑ ΒΟΗΘΟ ΞΥΛΟΥΡΓΕΙΟΥ ? ΚΑΝΩ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΕ ΤΙ ΟΡΟΥΣ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΕΙΝΑΙ ΟΚΤΑΩΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ? ΑΝ ΝΑΙ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ. Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΓΡΑΦΕΙ ΣΤΟ ΙΚΑ? ΑΝ ΟΧΙ ΞΕΚΙΝΑΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΜΕ. ΚΑΤΟΠΙΝ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ ΣΤΟ ika ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ 3 ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ www.ypakp.gr ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ, ΑΛΛΙΩΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΜΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΤΟΥ ΜΕΡΑΣ ΤΑ  ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΑΙ ΟΚΤΑΩΡΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΤΙ ΜΕΡΕΣ ΓΡΑΦΩ ΑΦΟΥ ΜΟΝΟ 7 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΜΗΝΑ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ?

ΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ? ΑΦΟΥ ΠΙΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ . ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ. ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΗΔΗ ΚΑΙ ΓΙΑ 9 ΜΗΝΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ ΣΥΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΟ ΜΗΝΑ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ? ΑΦΟΥ ΠΙΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ . ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ. ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΗΔΗ ΚΑΙ ΓΙΑ 9 ΜΗΝΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ ΣΥΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΟ ΜΗΝΑ .

 

Διαβάστε το άρ. 38 του Ν. 1892/1990

 

http://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/272/hl/1892#load_article_8372

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ? ΑΦΟΥ ΠΙΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ . ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ. ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΗΔΗ ΚΑΙ ΓΙΑ 9 ΜΗΝΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ ΣΥΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΟ ΜΗΝΑ .

 

Πάνω απ' όλα μου αρέσει η βεβαιότητά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εκ περιτροπής απασχόληση θεωρείται η απασχόληση κατά λιγότερες ημέρες την εβδομάδα ή κατά λιγότερες εβδομάδες το μήνα ή κατά λιγότερους μήνες το έτος ή και συνδυασμός αυτών κατά πλήρες ημερήσιο ωράριο εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οποιδηποτε σχεση εργασιας που ειναι σε οκταωρη βαση ασχετα με τις μερες

εργασιας αν βδομαδα μηνα κλπ θεωρειται εκ περιτροπης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα σας...Προσπαθω εδώ και αρκετες ώρες να στείλω μια αναγγελία πρόσληψης για οδηγό ταξί, μόλις πατάω υποβολή μου βγάζει μήνυμα λάθους για το ωρομίσθιο. μήπως ξέρει κάποιος να μου πει τι πρέπει να βάλω σε αυτό το πεδίο...


 


 


Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Καλησπερα σας...Προσπαθω εδώ και αρκετες ώρες να στείλω μια αναγγελία πρόσληψης για οδηγό ταξί, μόλις πατάω υποβολή μου βγάζει μήνυμα λάθους για το ωρομίσθιο. μήπως ξέρει κάποιος να μου πει τι πρέπει να βάλω σε αυτό το πεδίο...

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 Το ωρομίσθιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φιλοι μου  καλο απογευμα  να κανω και εγω μια ερωτηση?

Προσληψη για 3 μερες την εβδομαδα και  4 ωρες την ημερα  θεωρειται εκ περιτροπης ή μερικη? ;) γιατι καπου διαβασα ,οτι ειναι συνδιασμος και των δυο αυτη τωρα , σαν τι  θα την υποβαλλω  αφου δεν το εχουν διευκρινισει ?

το δωρο χριστουγεννων βασει ποιας  αραγε θα το υπολογισω? ;)

 

σας ευχαριστω :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αρθρο 38. Μερική απασχόληση 

 

1. Κατά την κατάρτιση της σύμβασης εργασίας ή κατά τη διάρκειά της ο εργοδότης και ο μισθωτός μπορούν με έγγραφη ατομική σύμβαση να συμφωνήσουν, ημερήσια ή εβδομαδιαία ή δεκαπενθήμερη ή μηνιαία εργασία, για ορισμένο ή αόριστο χρόνο, η οποία θα είναι μικρότερης διάρκειας από την κανονική (μερική απασχόληση). ............

 

3. Κατά την κατάρτιση της σύμβασης εργασίας ή κατά τη διάρκειά της ο εργοδότης και ο μισθωτός μπορούν με έγγραφη ατομική σύμβαση να συμφωνήσουν κάθε μορφή απασχόλησης εκ περιτροπής.
Εκ περιτροπής απασχόληση θεωρείται η απασχόληση κατά λιγότερες ημέρες την εβδομάδα ή κατά λιγότερες εβδομάδες το μήνα ή κατά λιγότερους μήνες το έτος ή και συνδυασμός αυτών κατά πλήρες ημερήσιο ωράριο εργασίας........

http://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/272/hl/1892#load_article_8372

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φιλοι μου  καλο απογευμα  να κανω και εγω μια ερωτηση?

Προσληψη για 3 μερες την εβδομαδα και  4 ωρες την ημερα  θεωρειται εκ περιτροπης ή μερικη? ;) γιατι καπου διαβασα ,οτι ειναι συνδιασμος και των δυο αυτη τωρα , σαν τι  θα την υποβαλλω  αφου δεν το εχουν διευκρινισει ?

το δωρο χριστουγεννων βασει ποιας  αραγε θα το υπολογισω? ;)

 

σας ευχαριστω :wub:

 

Είναι διαλείπουσα απασχόληση που είναι μία μορφή μερικής απασχόλησης.

Δώρο Χριστουγέννων ως εξής και χοντρά-χοντρά (μη χολοσκάς): στα 200 ένσημα 25 ημέρες δώρο, στις ....  χ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι διαλείπουσα απασχόληση που είναι μία μορφή μερικής απασχόλησης.

Δώρο Χριστουγέννων ως εξής και χοντρά-χοντρά (μη χολοσκάς): στα 200 ένσημα 25 ημέρες δώρο, στις ....  χ; 

 

Δημητρη το μονο που βρηκα για τον ορισμο της διαλειπουσας ειναι το κατωθι

 

.......Διαλείπουσα εργασία. Aποτελεί μορφή μερικής απασχόλησης, η οποία, όμως, παρέχεται ακανόνιστα, δηλαδή με διαλείμματα, όχι κανονικά ή προκαθορισμένα. Κατά τα λοιπά, εφαρμόζονται οι διατάξεις για τη μερική απασχόληση.

 

Ξερω κι εγω...αυτος δουλευει 4ωρες 3 μερες  σε σταθερες μερες την εβδομαδα θεωρειται διαλειπουσα? Δεν πανε στο διαλο λεω εγω... μερικη,εκ περιτροπης, διαλειπουσα και το κερατο τους το τραγιο  ολα μερικη δεν ειναι αφου δεν ειναι πληρες? :angry:

Σε ευχαριστω  παρα πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙ ΕΝΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΓΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΘΕΤΩ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟ ΕΡΓΑΝΗ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΛΛΟ ?ΘΕΩΡΗΤΑΙ ΔΙΑΛΕΙΠΟΥΣΑ? ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ?

 
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλημέρα και καλή σας εβδομάδα. Παρακαλώ σε μια εμπορική επιχείρηση έχω το εξής πρόβλημα. Απασχολεί μια υπάλληλο πωλήτρια 4ωρη 5 ημέρες την εβδομάδα,μια πωλήτρια πλήρη απασχόληση 15 έτη προυπηρεσία και μικτό μισθό 1350,00 και μια υπάλληλο γραφείου με 25 έτη προυπηρεσία με μικτό μισθό 1250,00.Ο εργοδότης αδυνατεί να πληρώνει . Λέει να προτείνει για τις δύο μερική απασχόληση αλλά δεν νομίζει ότι θα δεχτούνε.Για απόλυση πάλι δεν μπορεί να ανταποκριθεί. Τι μπορεί να κάνει.Σκέφτηκα για να γίνει μονομερής  εκ περιτροπής για 9 μήνες για 2 ημέρες το μήνα. Θα έχει πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δεν πανε στο διαλο λεω εγω... μερικη,εκ περιτροπης, διαλειπουσα και το κερατο τους το τραγιο  ολα μερικη δεν ειναι αφου δεν ειναι πληρες? :angry:

 

 

+1

 

Δεν έχω καταλάβει τη διαφορά. Έχει διαφορετική αντιμετώπιση - προνόμια - υποχρεώσεις αν είναι εκ περιτροπής ή μερική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...