Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΣΥΝΕΤΑΙΡΟΙ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ


mmm

Ερώτηση

καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτησω 1) αν ανοιξω λογιστικο γραφειο με τον αδερφό μου ο οποιος εργαζεται και ειναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ, γλυτωνω εγώ την ασφάλιση στον ΟΑΕΕ; ή εγώ θα πρέπει να ασφαλιστώ υποχρεωτικά στον ΟΑΕΕ; 2) Αν ανοίξω το λογιστικο μονο στο ονομα του αδερφού μου ωστε να παρει απαλλαγη απ τον ΟΑΕΕ και το δουλευω εγω το γραφειο, θα πρέπει να αφαλιστώ στο ΙΚΑ και να φαινομαι ως υπαληλος του;;

 

Υ.Γ ειμαι προστατευομενο μελος στη μαμα μου που ειναι στον ογα και η ασφαλιση μου θα λειξει μολις κλεισω τα 26 (τωρα ειμαι 23)

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

1) Θα ασφαλιστείς στον ΟΑΕΕ..

2) Θα ασφαλιστείς στο ίκα...άλλα επειδή ε΄χεουμε β βαθμού συγγένειας δεν είναι υποχρεωτική η ασφάλιση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οπότε με τον ογα ειμαι καλυμενη κ σε οποιονδηποτε έλεγχο (εφοσον ειναι στο ονομα του αδερφου μου μονο) ειμαι νομιμη;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τρελό σενάριο

 

να γραφτείς στον ΟΓΑ , πως...

 

κανεις εναρξη σε ενα χωριο κατω απο 500 ατομα  , βρισκεις μια παλιοκαλυβα αντε να δινεις το πολυ 70 ευρω ενοικιο

 

απαλαγη απο το ΟΑΕΕ , εγραφη στον ΟΓΑ, πελατες θα εχεις ιδιωτες, ( ετσι κι αλλιως αυτοι ερχονται σε εσενα ) κι παει λεγοντας

 

ναι πολύ θα πουν λογιστήριο και οαεε πανε μαζι , αμ δε που πανε υπογραφεις ΥΔ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

χώρο εχω δικό μου σε χωριο 1000 κατοίκων και ως στιγμής ειμαι στον ογα μεχρι τα 26 μου!!!!! το θεμα ειναι να αποφύγω τον ΟΑΕΕ κανοντας εναρξη στο ονομα του αδερφου μου αλλα να ειμαι και εγω καλυμενη  νομικα, διοτι το ονομα μου δ θα φαινεται πουθενα....αν ισχυει το γεγονος οτι δ ειναι υποχρεωικη η ασφαλιση εφοσον εχουμε β βαθμου συγγενεια τοτε αυτο μας κανει!!!! Οταν λες ΥΔ;;;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπευθυνη Δηλωση , οτι δεν θα δραστηριοποίησε σε πληθυσμιακές περιοχές ανω των 1000 κατοίκων,

 

παντα ειχα απορία, πως μπορει να σε ελέγχει αμα εχεις ΦΤΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπευθυνη Δηλωση , οτι δεν θα δραστηριοποίησε σε πληθυσμιακές περιοχές ανω των 1000 κατοίκων,

 

παντα ειχα απορία, πως μπορει να σε ελέγχει αμα εχεις ΦΤΜ

Ο ελεύθερος επαγγελματίας ταμειακή μηχανή? ... από πότε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1) Θα ασφαλιστείς στον ΟΑΕΕ..

2) Θα ασφαλιστείς στο ίκα...άλλα επειδή ε΄χεουμε β βαθμού συγγένειας δεν είναι υποχρεωτική η ασφάλιση...

Μπορείς να μας δώσεις την εγκύκλιο του ΙΚΑ που την απαλλάσσει από την  ασφάλιση επειδή είναι συγγενής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορείς να μας δώσεις την εγκύκλιο του ΙΚΑ που την απαλλάσσει από την  ασφάλιση επειδή είναι συγγενής;

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=92868#entry581096

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1) Θα ασφαλιστείς στον ΟΑΕΕ..

2) Θα ασφαλιστείς στο ίκα...άλλα επειδή ε΄χεουμε β βαθμού συγγένειας δεν είναι υποχρεωτική η ασφάλιση.

η ασφάλιση είναι υποχρεωτική από το 1988

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η ασφάλιση είναι υποχρεωτική από το 1988

διορθώνω διαβάζοντας στο forum , η ασφάλιση είναι υποχρεωτική δεν επιβάλλεται όμως αυτοδίκαια . Μπερδεύομαι με τα νομικά γιατί εάν κατάλαβα καλά στην αρχή λέει ότι είναι υποχρεωτική η ασφάλιση αλλά μετά αναφέρει λέξη αυτοδίκαια

που σημαίνει ότι οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να κάνουν άιτηση στο ΙΚΑ για υπαγωγή στην ασφάλιση του ΙΚΑ εάν όμως δεν κάνουν την αίτηση στο ΙΚΑ , το ΙΚΑ δεν μπορεί  να τους υποχρεώσει να ασφαλιστούν .

Παρακαλώ επιβεβαιώστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με εγκυκλίους του ΙΚΑ και του ΟΑΕΔ διευκρινίζονται οι μεταβολές στο καθεστώς ασφάλισης των συζύγων, ή συγγενών πρώτου και δευτέρου βαθμού συγγένειας που ισχύουν από 11/4/2012. Παρά το γεγονός ότι οι αλλαγές αυτές προβλέπονται με τον Ν.4075/11-4-2012, οι απαραίτητες διευκρινίσεις κοινοποιήθηκαν μόλις τον Φεβρουάριο και Μάρτιο του 2013. Με τις οδηγίες που δόθηκαν η ασφάλιση των συγγενών αντιμετωπίζεται πλέον όπως κάθε απασχολούμενου με        εξαρτημένη εργασία από 1/5/2012, με αντίστοιχη υποχρέωση των επιχειρήσεων για καταβολή των ασφαλίστρων από την περίοδο αυτή. Επιπλέον, μετά την ασφαλιστική εξομοίωση των συγγενών με τους λοιπούς απασχολούμενους, τα πρόσωπα αυτά δικαιούνται και επιδότησης ανεργίας.
1. Νέες διατάξεις για την ασφάλιση συγγενών
Με τις διατάξεις που ίσχυαν μέχρι τη δημοσίευση του Ν. 4075/11-4-2012 υπάγονταν στην υποχρεωτική και όχι αυτοδίκαιη ασφάλιση τα πρόσωπα που παρέχουν εργασία εντός των ορίων της χώρας κατά κύριο επάγγελμα σε εργοδότες με τους οποίους είναι σύζυγοι, ή συγγενείς πρώτου και δευτέρου βαθμού συγγένειας, εφόσον για την εργασία τους αυτή δεν υπάγονται υποχρεωτικά ή προαιρετικά στην ασφάλιση άλλου φορέα κύριας ασφάλισης. Σύμφωνα με τον «Κανονισμό Ασφάλισης στο ΙΚΑ προσώπων που απασχολούνται σε επιχειρήσεις μελών της οικογένειάς τους» προβλεπόταν ρητά η υπαγωγή των παραπάνω προσώπων στην ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, για όλους τους Κλάδους ασφάλισής του, καθώς και του τ. ΕΤΕΑΜ (νυν ΕΤΕΑ), εξαιρούνταν όμως για τους κλάδους και λογαριασμούς του ΟΑΕΔ, ΟΕΕ και ΟΕΚ ως μη παρέχοντα εξαρτημένη εργασία.
Με τη δημοσίευση όμως του Ν. 4075/11-4-2012 υπήχθησαν στην ασφάλιση όλων των κλάδων και λογαριασμών του Ο.Α.Ε.Δ. τα παραπάνω πρόσωπα. Συγκεκριμένα, με τις διατάξεις του Ν.4075/2012 ορίζεται ότι τα παραπάνω πρόσωπα υπάγονται και στην ασφάλιση όλων των Κλάδων και Λογαριασμών του ΟΑΕΔ, του ΟΕΚ και του Οργανισμού Εργατικής Εστίας. Κατά συνέπεια, προβλέπεται ρητά ότι, τα πρόσωπα που παρέχουν εργασία εντός των ορίων της χώρας κατά κύριο επάγγελμα σε εργοδότες που έχουν ατομική επιχείρηση και με τους οποίους είναι σύζυγοι, ή συγγενείς πρώτου και δευτέρου βαθμού συγγένειας, υπάγονται από 11-4-2012 (ημερομηνία δημοσίευσης του Ν.4075/12) στην ασφάλιση όλων των κλάδων και λογαριασμών του ΟΑΕΔ, του Οργανισμού Εργατικής Κατοικίας (ΟΕΚ) και του Οργανισμού Εργατικής Εστίας (EE).
Ο λόγος της υπαγωγής τους στην ασφάλιση των εν λόγω Κλάδων και Λογαριασμών που το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ συνεισπράττει (ΟΑΕΔ, ΟΕΚ, EE), είναι ότι η απασχόληση σε οικογενειακές επιχειρήσεις παρουσιάζει όλα τα χαρακτηριστικά της εξαρτημένης εργασίας, δηλ. αυτοπρόσωπη παροχή εργασίας, έναντι καταβολής μισθού, κάτω από την επίβλεψη και τον έλεγχο του εργοδότη, ο οποίος καθορίζει και τον τόπο και το χρόνο της εργασίας του μισθωτού και υπό την πλήρη καθοδήγησή του και κατά συνέπεια δεν θα πρέπει να υπάρχει διαφοροποίηση στην ασφάλισή τους από τους λοιπούς ασφαλισμένους που εργάζονται με παρόμοιες συνθήκες.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με συγγενή φάε και πιες ,αλλά νταλαβέρι μην κάνεις ,λέω εγώ και συγγνώμη.

Ούτε με τη μάνα σου δηλαδή?  :P  ... σωστό είναι νταραβέρι (ιταλικό dare avere = δούναι και λαβείν) εξού και το νταραβεριτζής ... διαφορετικά αλίσι βερίσι ή αλίς (τούρκικο πάρε) βερίς (τούρκικο δώσε) ... :D  

Καλημέρες ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με εγκυκλίους του ΙΚΑ και του ΟΑΕΔ διευκρινίζονται οι μεταβολές στο καθεστώς ασφάλισης των συζύγων, ή συγγενών πρώτου και δευτέρου βαθμού συγγένειας που ισχύουν από 11/4/2012. Παρά το γεγονός ότι οι αλλαγές αυτές προβλέπονται με τον Ν.4075/11-4-2012, οι απαραίτητες διευκρινίσεις κοινοποιήθηκαν μόλις τον Φεβρουάριο και Μάρτιο του 2013. Με τις οδηγίες που δόθηκαν η ασφάλιση των συγγενών αντιμετωπίζεται πλέον όπως κάθε απασχολούμενου με        εξαρτημένη εργασία από 1/5/2012, με αντίστοιχη υποχρέωση των επιχειρήσεων για καταβολή των ασφαλίστρων από την περίοδο αυτή. Επιπλέον, μετά την ασφαλιστική εξομοίωση των συγγενών με τους λοιπούς απασχολούμενους, τα πρόσωπα αυτά δικαιούνται και επιδότησης ανεργίας.

1. Νέες διατάξεις για την ασφάλιση συγγενών

Με τις διατάξεις που ίσχυαν μέχρι τη δημοσίευση του Ν. 4075/11-4-2012 υπάγονταν στην υποχρεωτική και όχι αυτοδίκαιη ασφάλιση τα πρόσωπα που παρέχουν εργασία εντός των ορίων της χώρας κατά κύριο επάγγελμα σε εργοδότες με τους οποίους είναι σύζυγοι, ή συγγενείς πρώτου και δευτέρου βαθμού συγγένειας, εφόσον για την εργασία τους αυτή δεν υπάγονται υποχρεωτικά ή προαιρετικά στην ασφάλιση άλλου φορέα κύριας ασφάλισης. Σύμφωνα με τον «Κανονισμό Ασφάλισης στο ΙΚΑ προσώπων που απασχολούνται σε επιχειρήσεις μελών της οικογένειάς τους» προβλεπόταν ρητά η υπαγωγή των παραπάνω προσώπων στην ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, για όλους τους Κλάδους ασφάλισής του, καθώς και του τ. ΕΤΕΑΜ (νυν ΕΤΕΑ), εξαιρούνταν όμως για τους κλάδους και λογαριασμούς του ΟΑΕΔ, ΟΕΕ και ΟΕΚ ως μη παρέχοντα εξαρτημένη εργασία.

Με τη δημοσίευση όμως του Ν. 4075/11-4-2012 υπήχθησαν στην ασφάλιση όλων των κλάδων και λογαριασμών του Ο.Α.Ε.Δ. τα παραπάνω πρόσωπα. Συγκεκριμένα, με τις διατάξεις του Ν.4075/2012 ορίζεται ότι τα παραπάνω πρόσωπα υπάγονται και στην ασφάλιση όλων των Κλάδων και Λογαριασμών του ΟΑΕΔ, του ΟΕΚ και του Οργανισμού Εργατικής Εστίας. Κατά συνέπεια, προβλέπεται ρητά ότι, τα πρόσωπα που παρέχουν εργασία εντός των ορίων της χώρας κατά κύριο επάγγελμα σε εργοδότες που έχουν ατομική επιχείρηση και με τους οποίους είναι σύζυγοι, ή συγγενείς πρώτου και δευτέρου βαθμού συγγένειας, υπάγονται από 11-4-2012 (ημερομηνία δημοσίευσης του Ν.4075/12) στην ασφάλιση όλων των κλάδων και λογαριασμών του ΟΑΕΔ, του Οργανισμού Εργατικής Κατοικίας (ΟΕΚ) και του Οργανισμού Εργατικής Εστίας (EE).

Ο λόγος της υπαγωγής τους στην ασφάλιση των εν λόγω Κλάδων και Λογαριασμών που το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ συνεισπράττει (ΟΑΕΔ, ΟΕΚ, EE), είναι ότι η απασχόληση σε οικογενειακές επιχειρήσεις παρουσιάζει όλα τα χαρακτηριστικά της εξαρτημένης εργασίας, δηλ. αυτοπρόσωπη παροχή εργασίας, έναντι καταβολής μισθού, κάτω από την επίβλεψη και τον έλεγχο του εργοδότη, ο οποίος καθορίζει και τον τόπο και το χρόνο της εργασίας του μισθωτού και υπό την πλήρη καθοδήγησή του και κατά συνέπεια δεν θα πρέπει να υπάρχει διαφοροποίηση στην ασφάλισή τους από τους λοιπούς ασφαλισμένους που εργάζονται με παρόμοιες συνθήκες.

 

αν κατάλαβα καλά γιατί έχω μπερδευτεί λίγο... πλέον δεν ισχύει το μειωμένο πακέτο 129 κτλπ.. άρα όλοι οι συγγενείς α και β βαθμού με 101 και κανονικές εισφορές--επίσης δικαιούνται πλέον ταμείο ανεργίας από οαεδ (υπάγονται από 11-4-2012 (ημερομηνία δημοσίευσης του Ν.4075/12) στην ασφάλιση όλων των κλάδων και λογαριασμών του ΟΑΕΔ, του Οργανισμού Εργατικής Κατοικίας (ΟΕΚ) και του Οργανισμού Εργατικής Εστίας (EE))

Επίαης θα πρέπει να δωθούν αναδρομικά οι προσαυξημένες εισφορές για το 2012 αλλά τελικά η προαιρετική απασχόληση (όχι αυτοδίκαια) συγγενικού α και β βαθμού σε ατομική επιχείρηση συνεχίζει να ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

-Ναι οφείλονται αναδρομικές εισφορές από 11-4-2012 ... το ΙΚΑ έχει ενημερώσει γι αυτό ... έχει βγει απόφαση για καταλογισμό της διαφοράς χωρίς προσαύξηση ...

 

-όσον αφορά την προαιρετική ή μη απασχόληση συγγενών απαντήθηκε παραπάνω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ούτε με τη μάνα σου δηλαδή?  :P  ... σωστό είναι νταραβέρι (ιταλικό dare avere = δούναι και λαβείν) εξού και το νταραβεριτζής ... διαφορετικά αλίσι βερίσι ή αλίς (τούρκικο πάρε) βερίς (τούρκικο δώσε) ... :D

Καλημέρες ... 

 

ελα , μη το ξεφτιλιζεις, μεινε στο ιταλικο που το κατεχεις... :)

 

al/mak =παιρνω

ver/mek=  δινω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

-Ναι οφείλονται αναδρομικές εισφορές από 11-4-2012 ... το ΙΚΑ έχει ενημερώσει γι αυτό ... έχει βγει απόφαση για καταλογισμό της διαφοράς χωρίς προσαύξηση ...

 

-όσον αφορά την προαιρετική ή μη απασχόληση συγγενών απαντήθηκε παραπάνω ...

καλημέρα,

που απαντήθηκε ? ο mmm κατέβασε τους εγκυκλίους δεν είναι ξεκάθαρο όμως

τελικά η προαιρετική απασχόληση (όχι αυτοδίκαια) συγγενικού α και β βαθμού σε ατομική επιχείρηση συνεχίζει να ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα,

που απαντήθηκε ? ο mmm κατέβασε τους εγκυκλίους δεν είναι ξεκάθαρο όμως

τελικά η προαιρετική απασχόληση (όχι αυτοδίκαια) συγγενικού α και β βαθμού σε ατομική επιχείρηση συνεχίζει να ισχύει?

 

 

(Ξανά?) διαβάστε ... αν θέλετε: 

 

 

 

... και μην μπερδεύεστε με την αλλαγή πακέτου ασφάλισης:

 

αν κατάλαβα καλά γιατί έχω μπερδευτεί λίγο... πλέον δεν ισχύει το μειωμένο πακέτο 129 κτλπ.. άρα όλοι οι συγγενείς α και β βαθμού με 101 και κανονικές εισφορές--επίσης δικαιούνται πλέον ταμείο ανεργίας από οαεδ (υπάγονται από 11-4-2012 (ημερομηνία δημοσίευσης του Ν.4075/12) στην ασφάλιση όλων των κλάδων και λογαριασμών του ΟΑΕΔ, του Οργανισμού Εργατικής Κατοικίας (ΟΕΚ) και του Οργανισμού Εργατικής Εστίας (EE))

Επίαης θα πρέπει να δωθούν αναδρομικά οι προσαυξημένες εισφορές για το 2012 αλλά τελικά η προαιρετική απασχόληση (όχι αυτοδίκαια) συγγενικού α και β βαθμού σε ατομική επιχείρηση συνεχίζει να ισχύει?

 

 

 

Άσχετο (σχετικό?): ο αδελφός σας έχει άδεια Λ/Φ ??? Πως θα κάνει έναρξη ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΕΠΕ

Μοναδικος εταίρος ο αδελφός σου που εξαιρείται από ΟΑΕΕ λόγω ΙΚΑ

Διαχειριστής εσύ που έχεις την άδεια (απαιτείται), και δεν υπάρχει υποχρέωση ασφάλισης, ώς διαχειριστής μη εταίρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν κατάλαβα καλά γιατί έχω μπερδευτεί λίγο... πλέον δεν ισχύει το μειωμένο πακέτο 129 κτλπ.. άρα όλοι οι συγγενείς α και β βαθμού με 101 και κανονικές εισφορές--επίσης δικαιούνται πλέον ταμείο ανεργίας από οαεδ (υπάγονται από 11-4-2012 (ημερομηνία δημοσίευσης του Ν.4075/12) στην ασφάλιση όλων των κλάδων και λογαριασμών του ΟΑΕΔ, του Οργανισμού Εργατικής Κατοικίας (ΟΕΚ) και του Οργανισμού Εργατικής Εστίας (EE))

Επίαης θα πρέπει να δωθούν αναδρομικά οι προσαυξημένες εισφορές για το 2012 αλλά τελικά η προαιρετική απασχόληση (όχι αυτοδίκαια) συγγενικού α και β βαθμού σε ατομική επιχείρηση συνεχίζει να ισχύει?

καλημέρα,

Επαναλαμβάνω την τελευταία ερώτηση του συνάδελφου που δεν απαντήθηκε. Συνεχίζει να ισχύει υποχρεωτική ασφάλιση (οχι όμως αυτοδίκαια = το ικα δεν μπορεί να σε αναγκάσει να ασφαλιστείς ) άρα δεν είναι υποχρεωτική ασφάλιση

των συγγενών α βαθμού σε ατομική επιχείρηση.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όσο αφορά την ασφάλιση στο ΙΚΑ.

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=92916&hl=

 

Όσο αφορά την απαλλαγή ασφάλισης σε συναδέλφους και όχι μόνο από το ΟΑΕΕ και την ασφάλιση στον ΟΓΑ  σε κάτω των 1000 ή 3000 κατοίκων έχω να τους προτείνω να το ψάξουν γιατί ο νόμος αναφέρει πως δεν δικαιούνται απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ αυτοί που πραγματοποιούν συναλλαγές μέσω διαδικτύου. Ο κλάδος μας ανήκει εκεί γιατί ποια στέλνουμε υποχρεωτικά με διαδίκτυο.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...