Προς το περιεχόμενο
  • 0

ανασφάλιστη εργασία, μια ιδέα , που εφάρμοσαν τη μισή


DIMSAK

Ερώτηση

Πριν  μερικούς  μήνες  είχα  γράψει  σε  άλλο  μπλοκ,  ότι  για  να  σταματήσει  η  ανασφάλιστη  εργασία, ίσως,   θα  πρέπει  το  πρόστιμο   να  είναι   10.000,00 €  ανά  εργαζόμενο.  ΑΛΛΑ.  Τα  10.000,00 €  να  τα  παίρνει  ο  εργαζόμενος  όχι  το  κράτος.  Εγώ  είμαι  άνεργος τώρα,  εάν πιάσω  δουλειά  κάπου   χωρίς   ασφάλιση,  και  ξέρω  ότι  θα  πάρω  10.000,00 €   ζεστά  ζεστά   εάν   τηλεφωνήσω  στην  οικονομική  αστυνομία  καταγγέλλοντας  την  ανασφάλιστη  εργασία μου , …..  θα το  κάνω  ή  δεν  θα  το  κάνω ;  Εσείς  που  διαβάζετε  τη  δημοσίευση,  τι  θα  κάνατε ;   Ο  μετανάστης  τι  θα  κάνει ;   Βέβαια υπάρχει  ο  κίνδυνος  της  παγίδευσης  του  εργοδότη  από κάποιον,  αλλά  εάν  μπουν   συγκεκριμένοι  κανόνες   δεν  θα  υπάρχει πρόβλημα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

για 10000 ευρω θα εκανα καθε μερα καταγγελια και σε αλλο αφεντικο

 

και αντε να αποδειξουν οτι δεν δουλευα

 

βασικα DIMSAK εσυ με προσελαβες να μπαινω στο ιντερνετ να απανταω στα σχολια σου και δεν μου χεις πληρωσει τιποτα

 

Αυριο παω επιθεωρηση εργασιας

 

αν βεβαια εχεις καποια ιδεα για τους ορους και τους κανονες που θα μπορουσαν να προστατεψουν τους εργοδοτες ειμαι ολος αυτια και θα στηριξω την ιδεα οπως μπορω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να σημειωθεί ότι, σύμφωνα με τον υπουργό, οι έλεγχοι συνεχίζονται με αμείωτο ρυθμό και η Επιθεώρηση Εργασίας αναδιοργανώνεται εκ βάθρων, ώστε να γίνει αποτελεσματικότερη, ενώ  πρόστιμο ύψους 10.550 ευρώ θα ισχύσει για όσους εργοδότες δεν συμπεριλάβουν τους εργαζόμενους τους στην Αναλυτική Περιοδική Δήλωση που κάθε μήνα υποβάλλουν στο ΙΚΑ, ακόμη και εάν έχουν ήδη δηλώσει αυτούς τους εργαζόμενους στο  Πληροφοριακό Σύστημα «Εργάνη».
 

Κέρδος online   3/10/2013 12:09

Δηλαδη αν δεν καταθεσεις ΑΠΔ για καποιο λογο η' ξεχασεις καποιον εργαζομενο, το προστιμο θα το πληρωσει ο λογιστης??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να σημειωθεί ότι, σύμφωνα με τον υπουργό, οι έλεγχοι συνεχίζονται με αμείωτο ρυθμό και η Επιθεώρηση Εργασίας αναδιοργανώνεται εκ βάθρων, ώστε να γίνει αποτελεσματικότερη, ενώ  πρόστιμο ύψους 10.550 ευρώ θα ισχύσει για όσους εργοδότες δεν συμπεριλάβουν τους εργαζόμενους τους στην Αναλυτική Περιοδική Δήλωση που κάθε μήνα υποβάλλουν στο ΙΚΑ, ακόμη και εάν έχουν ήδη δηλώσει αυτούς τους εργαζόμενους στο  Πληροφοριακό Σύστημα «Εργάνη».

 

Κέρδος online   3/10/2013 12:09

Δηλαδη αν δεν καταθεσεις ΑΠΔ για καποιο λογο η' ξεχασεις καποιον εργαζομενο, το προστιμο θα το πληρωσει ο λογιστης??????

 

Η μια μπαρούφα μετά την άλλη από τον Βρούτση. 

Εγώ μπορώ να δηλώσω στην Εργάνη (που πάνε και τα βρίσκουν αυτά τα ονόματα) ότι ο εργαζόμενος εργάζεται κάθε 29 Φεβρουαρίου και θα στείλω και ΑΠΔ.... Δεν υπάρχει παρανομία σύμφωνα με το φωτεινό μυαλό που σκέφτηκε αυτή την υπ.απόφαση....

 

Με τέτοιες παπαριές τραβάνε και οι Επιθεωρητές Εργασίας τα μαλλιά τους. 

Δείτε πόσο ωραία τα γράφουν στον Βρούτση: http://vimaepitheoriton.blogspot.gr/2013/08/2382013.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η μια μπαρούφα μετά την άλλη από τον Βρούτση. 

Εγώ μπορώ να δηλώσω στην Εργάνη (που πάνε και τα βρίσκουν αυτά τα ονόματα) ότι ο εργαζόμενος εργάζεται κάθε 29 Φεβρουαρίου και θα στείλω και ΑΠΔ.... Δεν υπάρχει παρανομία σύμφωνα με το φωτεινό μυαλό που σκέφτηκε αυτή την υπ.απόφαση....

 

Με τέτοιες παπαριές τραβάνε και οι Επιθεωρητές Εργασίας τα μαλλιά τους. 

Δείτε πόσο ωραία τα γράφουν στον Βρούτση: http://vimaepitheoriton.blogspot.gr/2013/08/2382013.html

Προσωνύμια της Αθηνάς
  • Παλλάς
Ίσως το προσωνύμιο να προέρχεται από τον Γίγαντα Πάλλαντα, τον οποίο σκότωσε η Αθηνά στη Γιγαντομαχία. Κατά άλλη εκδοχή πήρε το προσωνύμιο αυτό, επειδή γεννήθηκε από το κεφάλι του Δία πάλλοντας το δόρυ της.
  • Γλαυκώπις
Χρησιμοποιείται συχνά από τον Όμηρο. Έχει την έννοια γαλανομάτα (γλαυκόςωψ). Ενδιαφέρον είναι το ότι η κουκουβάγια (αρχ. γλαυξ), το ιερό πουλί της Αθηνάς, προέρχεται από την ίδια ρίζα, ίσως λόγω και των δικών της μεγάλων και λαμπερών ματιών.
  • Αρεία
Το προσωνύμιο αυτό το απέκτησε η θεά Αθηνά κατά τη δίκη του Ορέστη στον Άρειο Πάγο για το φόνο της μητέρας του, Κλυταιμνήστρας. Με την κρίσιμη ψήφο της Αθηνάς υπέρ του, ο Ορέστης αθωώθηκε.
  • Εργάνη
Της αποδιδόταν το προσωνύμιο αυτό, καθώς ήταν προστάτιδα των τεχνιτών και της χειροτεχνίας.
  • Παρθένος
Με το επίθετο αυτό λατρευόταν στον ναό του Παρθενώνα.
  • Πρόμαχος
Με αυτή την προσωνυμία αποκαλούσαν την Αθηνά, όταν έμπαινε πάνοπλη στη μάχη.
  • Πολιάς
Η προσωνυμία αυτή της αποδιδόταν ως προστάτις θεά της Αθήνας και της Ακρόπολης.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

  • Εργάνη
Της αποδιδόταν το προσωνύμιο αυτό, καθώς ήταν προστάτιδα των τεχνιτών και της χειροτεχνίας.
  •  

 

oi χειρομαλαξεις ανηκουν στις χειροτεχνιες?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ισχύει σήμερα ο τρόπος απόδειξης εξόφλησης αποδοχών που γράφει ο  κ.Υπουργός δηλ κατάθεση σε τράπεζα και μάλιστα ΟΧΙ μέσω e banking  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδήςςςςς    οι  αρμόδιοι    μπαίνουν  στο    www.taxheaven.gr    για  να  ενημερωθούν ………   άρα  θα  διαβάσουν  και  αυτό  το  πόστ,   τους  ενημερώνω  ότι  έχω  και  άλλες   πολλές    ιδέες  ……   να  εφαρμόσουν   έστω  τις  μισές.    Με  το  αζημίωτο   βέβαια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

oi χειρομαλαξεις ανηκουν στις χειροτεχνιες?  

 

Μπα. Εν προκειμένω μιλάμε για ενδοπαλαμική παλινδρόμηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ηλεκτρονικά η καταγγελία ανασφάλιστων  λέει.

επιμένω τα 10,000 να τα παίρνει  ο εργαζόμενος.

έστω και λαθρομετανάστης.

μπορώ να έρθω στο γραφείο σου να κάτσω  και να περνάω τιμολόγια? δεν ξέρω τους κωδικούς? ή θα με πετάξεις έξω με τις κλωτσιές.

μπορώ να πάω σε οικοδομή να καλουπώνω λατάκια και παγάδες? όχι θα φάω ξύλο.

μπορώ να πάω να μαζεύω φράουλες ή ελιές ή ροδάκινα? όχι γιατί δε θα πληρωθώ και το πιο πιθανόν είναι να φάω ξύλο από τους εργάτες που τους πήρα το μεροκάματο.    

δεν μπορείς να βρίσκεσαι σε χώρο εργασίας  χωρίς  να το ξέρει  ο αφεντικόςςς.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...