Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΛΛΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΟΙΚΗΣΗ, ΑΛΛΟΙ ΤΗΝ ΨΚ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΤΗΝ ΕΠΙΚΑΡΠΙΑ


mantalena123

Ερώτηση

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να μοιραστείτε τις απόψεις σας μαζί μου, γιατί έχω ένα θέμα το οποίο ομολογουμένως δεν το συναντάς εύκολα.

 

Σε μονοκατοικία 50 τμ σε οικόπεδο 500μ την επικαρπία την έχει ο Α, το 50% της ψιλής κυριότητας ο Β, το άλλο 50% της ψιλής κυρ. ο Γ και ο Δ έχει το δικαίωμα της ισόβιας οίκησης...

 

Τώρα τι κάνουμε;;;;;;;;;;;;

 

Έχω βάλει στον Α την επικαρπία (κωδ.στο ειδος κυριότητας 3) την μονοκατοικία με τα στοιχεία του οικοπέδου (επίσης με κωδ.3),

Στον Β έχω βάλει την ΨΚ (κωδ. 2) την μονοκατοικία και τα στοιχεία του οικοπέδου με κωδ. 2 επίσης και 50% ποσοστό συνιδιοκτησίας

Στον Γ έχω βάλει ομοίως με τον Β

Στον Δ έχω βάλει την οίκηση στην μονοκατοικία (κωδ.3) σκέτη χωρίς τα στοιχεία του οικοπέδου

 

Καθ' υπόδειξη της εφορίας βέβαια όλα αυτά...

 

Σε συζήτηση που είχα με συμβολαιογράφο βέβαια μου είπε ότι υπάρχει δικαίωμα οίκησης και στο οικόπεδο και θα έπρεπε να μπουν και τα στοιχεία του οικοπέδου σε αυτόν που έχει την οίκηση.

 

Βέβαια στην παραπάνω περίπτωση φορολογείται ΔΙΠΛΑ το δικαίωμα της επικαρπίας αφού μπαίνει και στον Α και στον Δ (επικαρπία ο πρώτος και οίκηση ο δεύτερος)

 

Κάτι δεν μου κολλάει και θα ήθελα την γνώμη σας αν τυχόν έχετε συναντήσει παρόμοια περίπτωση...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΣΕ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ  ΜΕ ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ ΤΗΝ Κα ΚΟΛΛΙΑ ΤΕΘΗΚΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ

 

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ  " ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΚΑΙ ΕΠΙΚΑΡΠΙΑ ΚΑΙ ΟΙΚΗΣΗ ΚΑΙ ΨΙΛΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ

 

ΤΗΣ ΦΑΝΗΚΕ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ.

 

ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ Κα ΚΟΛΛΙΑ , ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΕΤΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για την εφορία η οίκηση εξομειώνεται με την επικαρπία.Το οικόπεδο, η γνώμη μου είναι, οτι γράφεται σε οποιαδήποτε περίπτωση.Αλλά έστω και αν δεν γραφεί, η συνολική αξία των ΑΒΓΔ περιπτώσεων θα υπερβαίνει πιθανόν κατά πολύ την αξία του ακινήτου ως πλήρη κυριότητα.Πιστεύω οτι προτιμότερο είναι να το αναγράψει μόνο ο έχων την οίκηση και να γραφούν στις σημειώσεις τα δικαιώματα συμφωνα με το συμβόλαιο και από τους δύο.Το θέμα σ αυτή τη περίπτωση ,ποιά η ηλικία του επικαρπωτή για τους ψιλούς ;Του πραγματικού η του οικιστή;Ισως του οικιστή.Ας αναγραφούν στις παρατηρήσεις και αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλο θα ηταν να σας πει ο συμβολαιογραφος αν προβλεπετα η κατανομη αυτου του ειδους των δικαιωματων,δεν λεω οτι δεν προβλεπεται αλλα με οσα εχω δει κατα καιρους σε συμβολαια δεν βαζω και το χερι μου στην φωτια για οτι μπορει να περιγραφει καποιος συμβολαιογραφος.

 

να βαλω και μια σκεψη, να δηλωθει η επικαρπια ή οικηση σε αυτον που εχει την οικηση και εφοσον μας αφησει απο αυτον τον ματαιο κοσμο να γραφτει τοτε η επικαρπια στον επικαρπωτη.μεχρι τοτε στον επικαρπωτη τιποτα.(δεν το στηριζω καπου απλως ετσι το σκεφτομαι )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ θα έβαζα το 50% της επικαρπίας σε αυτόν που έχει την επικαρπία και το άλλο 50% σε αυτόν 

που έχει την οίκηση,αλλά μου φαίνεται παράξενο να έχει γραφτεί κάτι τέτοιο σε συμβόλαιο ,χωρίς κάτι 

άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΒΑΖΟΥΜΕ  ΤΟ  ΔΙΚΑΙΩΜΑ  ΟΙΚΗΣΗΣ  ΣΤΟ  Ε9  ??????????????

ΟΧΙ   ΒΕΒΑΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!  ΟΤΑΝ ΛΕΕΙ   ΟΙΚΗΣΗΣ,   ΕΝΝΟΕΙ  ΣΥΝΟΙΚΗΣΗΣ,  ΔΕΝ  ΕΧΟΥΝ  ΔΙΚΑΙΩΜΑ  ΝΑ  ΤΟΝ  ΠΕΤΑΞΟΥΝ  ΕΞΩ !!!!

 

ΓΙΑ  ΤΟΝ  Δ,   ΔΕΝ  ΘΑ  ΒΑΛΕΙΣ  ΚΑΝΕΝΑ  ΔΙΚΑΙΩΜΑ  ΣΤΟ   Ε9.    ΘΑ  ΣΥΝΟΙΚΕΙ  ΜΕ  ΤΟΝ  ΕΠΙΚΑΡΠΩΤΗ  !!!

Σ'  ΑΥΤΟΝ  ΘΑ ΤΟΝ  ΒΑΖΕΙΣ   ΚΑΙ  ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟ   ΣΤΟ  Ε1.

 

ΤΟ  ΔΙΚΑΙΩΜΑ  ΑΥΤΟ,  ΠΛΗΡΩΝΕΙ  ΜΟΝΟ  ΣΤΟ  ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ  35ΑΡΙ,  ΚΑΙ  ΚΑΝΕΙ  ΔΗΛΩΣΗ  ΚΑΙ  Ο  Δ.

 

ΑΥΤΑ......ΕΙΝΑΙ  Η  ΤΑΠΕΙΝΗ  ΜΟΥ  ΓΝΩΜΗ .   :rolleyes:  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΒΑΖΟΥΜΕ  ΤΟ  ΔΙΚΑΙΩΜΑ  ΟΙΚΗΣΗΣ  ΣΤΟ  Ε9  ??????????????

ΟΧΙ   ΒΕΒΑΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!  ΟΤΑΝ ΛΕΕΙ   ΟΙΚΗΣΗΣ,   ΕΝΝΟΕΙ  ΣΥΝΟΙΚΗΣΗΣ,  ΔΕΝ  ΕΧΟΥΝ  ΔΙΚΑΙΩΜΑ  ΝΑ  ΤΟΝ  ΠΕΤΑΞΟΥΝ  ΕΞΩ !!!!

 

ΓΙΑ  ΤΟΝ  Δ,   ΔΕΝ  ΘΑ  ΒΑΛΕΙΣ  ΚΑΝΕΝΑ  ΔΙΚΑΙΩΜΑ  ΣΤΟ   Ε9.    ΘΑ  ΣΥΝΟΙΚΕΙ  ΜΕ  ΤΟΝ  ΕΠΙΚΑΡΠΩΤΗ  !!!

Σ'  ΑΥΤΟΝ  ΘΑ ΤΟΝ  ΒΑΖΕΙΣ   ΚΑΙ  ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟ   ΣΤΟ  Ε1.

 

ΤΟ  ΔΙΚΑΙΩΜΑ  ΑΥΤΟ,  ΠΛΗΡΩΝΕΙ  ΜΟΝΟ  ΣΤΟ  ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ  35ΑΡΙ,  ΚΑΙ  ΚΑΝΕΙ  ΔΗΛΩΣΗ  ΚΑΙ  Ο  Δ.

 

ΑΥΤΑ......ΕΙΝΑΙ  Η  ΤΑΠΕΙΝΗ  ΜΟΥ  ΓΝΩΜΗ .   :rolleyes:  

12. Αν, σε κατοικία ή τμήμα αυτής, έχει συσταθεί η προσωπική δουλεία της οίκησης, η οποία δηλώνεται με το κωδικό είδους εμπραγμάτου δικαιώματος 3 από τον δικαιούχο στο έντυπο Ε9, ο κύριος του ακινήτου - για όλο το κτίσμα ή μέρος αυτού - θα το αναγράψει με κωδικό είδους εμπραγμάτου δικαιώματος 2 ως ψιλή κυριότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=58905

 

1. ΟΙΚΙΣΗ
Η προσωπική δουλεία της οίκησης συνίσταται στο εμπράγματο και αποκλειστικό δικαίωμα του δικαιούχου να χρησιμοποιεί ως κατοικία ξένη οικοδομή ή διαμέρισμά της.
Η οίκηση συνιστάται με συμβολαιογραφικό έγγραφο που μεταγράφεται στο υποθηκοφυλακείο. Μπορεί επίσης να συσταθεί και με διαθήκη ή με δωρεά αιτία θανάτου. Επίσης μπορεί να κτηθεί το δικαίωμα της προσωπικής αυτής δουλείας με τακτική ή έκτακτη χρησικτησία.
Η οίκηση είναι αμεταβίβαστη και αποσβήνεται με το θάνατο του δικαιούχου. (Άρθρα 1183 και 1185
Α.Κ.).
2. ΕΠΙΚΑΡΠΙΑ
Η έννοια της επικαρπίας δίδεται στο άρθρο 1142 του Α.Κ..
Σε ακίνητα η προσωπική δουλεία της επικαρπίας συνίσταται στο εμπράγματο δικαίωμα του επικαρπωτή για πλήρη χρήση και κάρπωση ξένου ακινήτου διατηρώντας ακέραιη την ουσία του. Η επικαρπία (άρθρο 1143 Α.Κ.) συνιστάται με δικαιοπραξία ή με χρησικτησία. Οι διατάξεις για τη χρησικτησία ακινήτων και για τη μεταβίβαση της κυριότητάς τους με συμφωνία εφαρμόζονται αναλόγως και στη σύσταση επικαρπίας πάνω σε αυτά. Επικαρπία μπορεί να συσταθεί και σε ιδανικό μέρος του ακινήτου (άρθρο 1144 Α.Κ.).
Η επικαρπία , εφόσον δεν ορίσθηκε διαφορετικά, είναι αμεταβίβαστη. (Η άσκησή της μπορεί να μεταβιβαστεί σε άλλον για χρόνο που δεν υπερβαίνει τη διάρκεια της επικαρπίας, με την επιφύλαξη της διάταξης του άρθρου 1164 Α.Κ.). (Άρθρο 1166 Α.Κ.).
Η επικαρπία, εφόσον δεν ορίστηκε διαφορετικά, αποσβήνεται με το θάνατο του επικαρπωτή. Επικαρπία υπέρ νομικού προσώπου εκλείπει μαζί με αυτό. (Άρθρο 1167 Α.Κ.).
Η επικαρπία αποσβήνεται μόλις ενωθεί με την κυριότητα στο ίδιο πρόσωπο, εκτός εάν έχει εγγραφεί υποθήκη στην επικαρπία. Επίσης η επικαρπία αποσβήνεται με μονομερή δήλωση του δικαιούχου προς τον κύριο ότι παραιτείται, η οποία γίνεται με συμβολαιογραφική πράξη και μεταγραφή. (Άρθρα 1168 και 1169 Α.Κ.).

 

 

Τι στιγμή που υπάρχουν και ψιλοί κύριοι και επικαρπωτής ( στο σύνολο του κτίσματος ) ο οικιστής, κατά την ταπεινή μου άποψη, δεν συντρέχει λόγος να αναγραφεί ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οταν καποιος εχει στο ιδιο ακινητο πληρη κυριοτητα κατα 60% και ψιλη κυριοτητα κατα 40%, πρεπει να αναγραφει ο αριθμος παροχης ρευματος και στα δυο δικαιωματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οταν καποιος εχει στο ιδιο ακινητο πληρη κυριοτητα κατα 60% και ψιλη κυριοτητα κατα 40%, πρεπει να αναγραφει ο αριθμος παροχης ρευματος και στα δυο δικαιωματα?

γιατι οχι ? Η πραγματικοτητα ειναι οτι προκειται για το ιδιο ακινητο και ηλεκτροδοτειται απο την συγκεκριμενη παροχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστω.Απλα ειχα προβληματιστει μηπως ακριβως επειδη ο ιδιος αριθμος παροχης ρευματος επαναλαμβανεται, πληρωθει το χαρατσι περισσοτερες απο μια φορα. Δηλαδη μηπως θεωρηθει οτι υπαρχουν δυο ξεχωριστα ακινητα που εχουν τον ιδιο μετρητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=58905

 

1. ΟΙΚΙΣΗ

Η προσωπική δουλεία της οίκησης συνίσταται στο εμπράγματο και αποκλειστικό δικαίωμα του δικαιούχου να χρησιμοποιεί ως κατοικία ξένη οικοδομή ή διαμέρισμά της.

Η οίκηση συνιστάται με συμβολαιογραφικό έγγραφο που μεταγράφεται στο υποθηκοφυλακείο. Μπορεί επίσης να συσταθεί και με διαθήκη ή με δωρεά αιτία θανάτου. Επίσης μπορεί να κτηθεί το δικαίωμα της προσωπικής αυτής δουλείας με τακτική ή έκτακτη χρησικτησία.

Η οίκηση είναι αμεταβίβαστη και αποσβήνεται με το θάνατο του δικαιούχου. (Άρθρα 1183 και 1185

Α.Κ.).

2. ΕΠΙΚΑΡΠΙΑ

Η έννοια της επικαρπίας δίδεται στο άρθρο 1142 του Α.Κ..

Σε ακίνητα η προσωπική δουλεία της επικαρπίας συνίσταται στο εμπράγματο δικαίωμα του επικαρπωτή για πλήρη χρήση και κάρπωση ξένου ακινήτου διατηρώντας ακέραιη την ουσία του. Η επικαρπία (άρθρο 1143 Α.Κ.) συνιστάται με δικαιοπραξία ή με χρησικτησία. Οι διατάξεις για τη χρησικτησία ακινήτων και για τη μεταβίβαση της κυριότητάς τους με συμφωνία εφαρμόζονται αναλόγως και στη σύσταση επικαρπίας πάνω σε αυτά. Επικαρπία μπορεί να συσταθεί και σε ιδανικό μέρος του ακινήτου (άρθρο 1144 Α.Κ.).

Η επικαρπία , εφόσον δεν ορίσθηκε διαφορετικά, είναι αμεταβίβαστη. (Η άσκησή της μπορεί να μεταβιβαστεί σε άλλον για χρόνο που δεν υπερβαίνει τη διάρκεια της επικαρπίας, με την επιφύλαξη της διάταξης του άρθρου 1164 Α.Κ.). (Άρθρο 1166 Α.Κ.).

Η επικαρπία, εφόσον δεν ορίστηκε διαφορετικά, αποσβήνεται με το θάνατο του επικαρπωτή. Επικαρπία υπέρ νομικού προσώπου εκλείπει μαζί με αυτό. (Άρθρο 1167 Α.Κ.).

Η επικαρπία αποσβήνεται μόλις ενωθεί με την κυριότητα στο ίδιο πρόσωπο, εκτός εάν έχει εγγραφεί υποθήκη στην επικαρπία. Επίσης η επικαρπία αποσβήνεται με μονομερή δήλωση του δικαιούχου προς τον κύριο ότι παραιτείται, η οποία γίνεται με συμβολαιογραφική πράξη και μεταγραφή. (Άρθρα 1168 και 1169 Α.Κ.).

 

 

Τι στιγμή που υπάρχουν και ψιλοί κύριοι και επικαρπωτής ( στο σύνολο του κτίσματος ) ο οικιστής, κατά την ταπεινή μου άποψη, δεν συντρέχει λόγος να αναγραφεί ...

Συνεπώς τί σκατά επικαρπία έχει ο επικαρπωτής αφου δεν έχει " πληρη χρήση και κάρπωση του ακινήτου ", την οποία έχει ο οικιστής ???

Στήν πραγματικότητα  αυτά τα δικαιώματα είναι (όπως υπονοεί και παραπάνω ο ΓΙΩΤΗΣ)  αλληλοαναιρούμενα , καί κάποιο απο τα δύο θα έπρεπε να διαγραφεί απο το συμβόλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνεπώς τί σκατά επικαρπία έχει ο επικαρπωτής αφου δεν έχει " πληρη χρήση και κάρπωση του ακινήτου ", την οποία έχει ο οικιστής ???

Στήν πραγματικότητα  αυτά τα δικαιώματα είναι (όπως υπονοεί και παραπάνω ο ΓΙΩΤΗΣ)  αλληλοαναιρούμενα , καί κάποιο απο τα δύο θα έπρεπε να διαγραφεί απο το συμβόλαιο.

 

Αυτά κύριε να τα πείτε στους "συμβολαιοδράκους" :D :D :D

 

Καλημέρα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτά κύριε να τα πείτε στους "συμβολαιοδράκους" :D :D :D

 

Καλημέρα ...

Λέτε ???!!!

Καλημέρα και σε σάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΕ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ  ΜΕ ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ ΤΗΝ Κα ΚΟΛΛΙΑ ΤΕΘΗΚΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ

 

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ  " ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΚΑΙ ΕΠΙΚΑΡΠΙΑ ΚΑΙ ΟΙΚΗΣΗ ΚΑΙ ΨΙΛΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ

 

ΤΗΣ ΦΑΝΗΚΕ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ.

 

ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ Κα ΚΟΛΛΙΑ , ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΕΤΕ

 

Συγνώμη που θα εκφραστώ έτσι αλλα ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ...

 

Το μόνο που θα καταφέρω (αν μπορούσα να έρθω Αθήνα) θα ήταν να μπλέξω τον φορολογούμενο !!!

 

Πιθανόν να απαντήσουν ότι πρέπει να το βάλει στο ε9 του και ο επικαρπωτής και ο οικιστής επειδή έτσι τους συμφέρει!!

 

Όπως σε άλλες περιπτώσεις που ο νόμος ορίζει να δηλωθούν εισοδήματα και τεκμήρια όπως τους συμφέρει (βλ. αγορά ακινήτου που πρέπει να μπει στον αγοραστή με την μεγαλύτερη της αντικειμενικής - πραγματικής και στον πωλητή με την πραγματική και άλλα πολλά παραδείγματα)

 

Θα συμφωνήσω με τους συναδέλφους που λένε να δηλωθεί μόνο από τον οικιστή και σε θάνατο του από τον επικαρπωτή.

 

Και να πάει να %#^$%^$%^$% το υπουργείο Οικονομικών και όλοι οι άσχετοι που σου δίνουν οδηγίες και σε καίνε!!!! 

Και μετά ε΄γω δεν σου είπα αυτό!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οταν εχουν την επικαρπια και οι δυο γονεις απο 50% στην κορη με την ψιλη κυριοτητα θα κανουμε δυο εγγραφες με τα ιδια στοιχεια κ ποσοστο 50 -50 αναλογα τον επικαρπωτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οταν εχουν την επικαρπια και οι δυο γονεις απο 50% στην κορη με την ψιλη κυριοτητα θα κανουμε δυο εγγραφες με τα ιδια στοιχεια κ ποσοστο 50 -50 αναλογα τον επικαρπωτη?

Ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...