Jump to content
  • 0

Συγγενής Α' Βαθμού σε έλεγχο ΙΚΑ. Υπάρχει παράβαση ?

adel
 Share

Question

Ερώτημα λόγω της επικαιρότητας με τους ελέγχους του ΣΕΠΕ.

Εφόσον στον έλεγχο διαπιστωθεί εργασία από τέκνο προς εργοδότη γονέα (ή αντίστροφο) ή μεταξύ συζύγων έχει δικαίωμα ο ελεγκτής να εκδόσει  παράβαση ?

16 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Υπάρχει δικαίωμα από τον Μάιο και το έχω συζητήση με το ΙΚΑ της περιοχής μου, Η απάντηση τους ήταν θετική απλά υπάρχει ελαστικότητα.

Δεν θυμάμαι όμως τώρα Νο . 

• 0

Υπάρχει δικαίωμα από τον Μάιο και το έχω συζητήση με το ΙΚΑ της περιοχής μου, Η απάντηση τους ήταν θετική απλά υπάρχει ελαστικότητα.

Δεν θυμάμαι όμως τώρα Νο . 

Εγώ γνώριζα ότι η ασφάλιση των συγγενικών προσώπων είναι υποχρεωτική, αλλά όχι αυτοδίκαια.

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=90837

Γνωρίζω επίσης ότι με την Εγγ. 11/13.02.2013

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_11_2013.pdf

το ικα λέει.......

Διευκρινίζουμε ότι, πέραν από την τροποποίηση του συνολικού ποσοστού ασφαλίστρου δεν επέρχεται καμιά άλλη αλλαγή στο υπάρχον καθεστώς που διέπει την ασφάλιση των εν λόγω προσώπων ,όσον αφορά τη διαδικασία έναρξης, διακοπής της ασφάλισής τους, κλπ.

Που στηρίζεται το ικα της περιοχής σας;

• 0

Ακριβώς συνάδελφε .

Υποχρεωτική = Υποχρεώνω = Επιβάλω σε κάποιον κάτι . ( Εν προκειμένω το ΙΚΑ )

Όχι Αυτοδικαίως = Όχι δικαιωματικά   Αυτοδικία = Το να ζητήσει κανείς το δίκιο του με δικά του μέσα. ( Καταγγελία στο ΙΚΑ από την γυναίκα σου που την έχεις στο γραφείο και σου ζητάει τα ένσημα των τελευταίων 10 Ετών όταν έλθουν τα σκούρα ) 

Π.Χ.

Κάτω από αυτές τις συνθήκες όταν χωρίζαμε στην αίτηση διαζυγίου θα μας ζήταγαν και τα ένσημα σαν οικιακές βοηθοί. 

• 0

Ακριβώς συνάδελφε .

Όχι Αυτοδικαίως = Όχι δικαιωματικά   Αυτοδικία = Το να ζητήσει κανείς το δίκιο του με δικά του μέσα. ( Καταγγελία στο ΙΚΑ από την γυναίκα σου που την έχεις στο γραφείο και σου ζητάει τα ένσημα των τελευταίων 10 Ετών όταν έλθουν τα σκούρα ) 

Π.Χ.

Κάτω από αυτές τις συνθήκες όταν χωρίζαμε στην αίτηση διαζυγίου θα μας ζήταγαν και τα ένσημα σαν οικιακές βοηθοί. 

Υπάρχουν αποφάσεις δικαστηριων για περιπτώσεις κ συζηγων κ θυγατέρων που δικαιώθηκαν σε αντιστοιχες περιπτώσεις .

• 0

Ακριβώς συνάδελφε .

Π.Χ.

Φιλολογική συζήτηση περι της ετυμολογίας των λέξεων;

Η λογική είναι απλή.

Εγώ είμαι ελεγκτής και θα επιβάλλω ότι νομίζω κι ας μη στηρίζεται πουθενά.

Εσύ που θίγεσαι μπορείς να κάνεις ένσταση που θα συζητηθεί του αγίου ανήμερα.

Αν θες μπορείς να προσφύγεις στα δικαστήρια.

Ωσπου να τελειώσεις και να δικαιωθείς εγώ ή θα είμαι αλλού ή θά ΄χω πάρει σύνταξη. Πάντως επιπτώσεις δεν θα έχω.

Καλή τύχη.

• 0

Εγώ είμαι ελεγκτής και θα επιβάλλω ότι νομίζω κι ας μη στηρίζεται πουθενά.

κι εγω ειμαι αυτος που τυραννας επειδη εχεις την εξουσια

θα σου σκαω τα λαστιχα καθε μερα η' καθε βδομαδα η' καθε μηνα

σαν αγχολυτικο για την καθημερινη στεναχωρια στην οποια με εβαλε η αγνοια και ανικανοτητα σου

• 0

Φιλολογική συζήτηση περί της ετυμολογίας των λέξεων;

Δεν είναι φιλολογική είναι η ερμηνεία του τι διαβάζουμε.

Απλά η Ελληνική είναι δύσκολη, όπως και η δουλεία μας είναι δύσκολη, γιατί είμαστε Λογιστές , Φοροτεχνικοί,  Δικηγόροι, Συμβολαιογράφοι,

Σύμβουλοι   Επιχειρήσεων ............... και ότι άλλο έχει αισθανθεί ο καθένας μας,

Έχουμε ατελείωτο ανταγωνισμό μεταξύ μας και αφήνουμε να  εκμεταλλεύεται τις γνώσεις μας άμισθα ή φτηνιάρικα ο κάθε μ@.λ.......ς, πελάτης

Μετά σου λέει εσύ μου είπες !!!!!!!

• 0

Ερώτημα λόγω της επικαιρότητας με τους ελέγχους του ΣΕΠΕ.

Εφόσον στον έλεγχο διαπιστωθεί εργασία από τέκνο προς εργοδότη γονέα (ή αντίστροφο) ή μεταξύ συζύγων έχει δικαίωμα ο ελεγκτής να εκδόσει  παράβαση ?

καλυσπέρα,

υπάρχει καθαρή απάντηση εάν συγγενής α' βαθμού που εργάζονται στην ατομική επιχείρηση πρέπει να ασφαλίζονται στο ΙΚΑ ?

Για μένα από τους εγκυκλίους του ΙΚΑ (που συνάπτονται στο forum) προκύπτει πώς ναι, ενώ μερικοί λένε πως οχι.

• 0

Συμφωνα με τις διαταξεις του Ν 1759/88 που ρυθμιζει την ασφαλιση μελων οικογενειας, που ισχυει και σημερα, πλην του μειωμενου ασφαλιστρου ΟΧΙ

Συμφωνώ και εγώ με αυτό αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο μπέρδεμα.. Και εγώ ακόμη ψάχνομαι. 

Από τον 4075/2012 καταλαβαίνω ότι απλώς προστίθεται εδάφιο στην παράγραφο για την αλλαγή ασφάλισης συγγενικών προσώπων και δεν καταργείται η παράγραφος που αναφέρει την υποχρεωτική και όχι αυτοδίκαια ασφάλιση των προσώπων αυτών.

Άρα αυτό παραμένει και δεν έχει αλλάξει.Επομένως η ουσία είναι ότι εάν επιλέξει το συγγενικό πρόσωπο την ασφάλιση ισχύουν τα σχετικά περί κανονικού πακέτου κάλυψης (οαεδ,οεε κτλπ.)

Δεν ξέρω εάν είμαι σωστός? Αλλά έχω φτάσει σε σημείο να ακούω και από ικα άλλα πράματα.Γιαυτό και αυτή η σύγχυση! 

• 0
Οι ασφαλιστικές εισφορές υπέρ των ανωτέρω κλάδων , των εν λόγω

προσώπων , μισθολογικών περιόδων 5ος /2012 έως 7ος /2013 , θα θεωρηθούν

εμπρόθεσμες εφόσον καταβληθούν μέχρι 30-09-2013.

Σε αντίθετη περίπτωση , μετά την ημερομηνία αυτή, επιβαρύνονται με

πρόσθετα τέλη κατά τα γνωστά.( άρθρο 27 παρ. 8 του Ν.1846/51). 

Οι ανωτέρω διαφορές πως θα πληρωθούν ?

• 0

σε έλεγχο του ΙΚΑ, εργοδότη που ασφάλιζε την γυναίκα του στην επιχείρηση,[φροντιστήριο],επι δέκα χρόνια

καταλογίστηκαν διαφορές λόγω μη υπολογισμού στον  "μισθό" της των τριετιών.

είναι σωστό αυτό; να καταλογίσει διαφορεές τριετιών για ασφάλιση της γυναίκας του, που στην ουσία δεν έπαιρνε στα χέρια χρήματα; 

πως μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε; είχε κανείς κάποια παρόμοια εμπειρία;

• 0

σε έλεγχο του ΙΚΑ, εργοδότη που ασφάλιζε την γυναίκα του στην επιχείρηση,[φροντιστήριο],επι δέκα χρόνια

καταλογίστηκαν διαφορές λόγω μη υπολογισμού στον  "μισθό" της των τριετιών.

είναι σωστό αυτό; να καταλογίσει διαφορεές τριετιών για ασφάλιση της γυναίκας του, που στην ουσία δεν έπαιρνε στα χέρια χρήματα; 

πως μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε; είχε κανείς κάποια παρόμοια εμπειρία;

Απο την εγκ ΙΚΑ 93/1996

Β. Υπολογισμός εισφορών .

Όσον αφορά τις αποδοχές, επί των οποίων υπολογίζονται οι εισφορές ο κανονισμός προβλέπει ότι θα λαμβάνονται υπόψη αυτές που προβλέπονται από τις ομοιοεπαγγελματικές συμβάσεις εργασίας για κάθε απασχόληση ή όταν πρόκειται για απασχολουμένους με κυμαινόμενες αποδοχές θα υπολογίζονται επί των τεκμαρτών ημερομισθίων που καθορίζονται από το Δ.Σ. του ΙΚΑ.

Σε καμία όμως περίπτωση, δεν μπορούν να υπολογίζονται οι εισφορές σε ασφαλιστική κλάση κατώτερη από αυτή που αντιστοιχεί το ημερομίσθιο του ανειδίκευτου εργάτη.

Από τα παραπάνω προκύπτει ότι οι αποδοχές επί των οποίων υπολογίζονται οι εισφορές είναι καθορισμένες, έστω και αν από το νόμο αλλά και τον Κανονισμό τίθενται περιορισμοί μόνο ως προς τα κατώτερα όρια.

Για το λόγο αυτό στις περιπτώσεις που είχαμε ασφάλιση υψηλότερων, των προβλεπομένων κάθε φορά από τις συμβάσεις θέση της Υπηρεσίας μας ήταν να περιορίζονται στα ποσά των συμβάσεων ή των τεκμαρτών ημερομισθίων.

Ως προς το σημείο αυτό, τροποποιείται, η θέση αυτή της Υπηρεσίας μας, και στο εξής θα δεχόμαστε και υψηλότερες αποδοχές μονό όταν αυτές προκύπτουν από επίσημα φορολογικά στοιχεία.

Ακόμα θα πρέπει να σας γνωρίσουμε, ότι, υπάρχει υποχρέωση καταβολής εισφορών για δώρα εορτών και επιδόματος αδείας ανεξάρτητα αν αυτά καταβάλλονται ή όχι αφού στις περιπτώσεις αυτές η ασφάλιση για όλους τους μήνες απασχόλησης γίνεται χωρίς να ερευνάται η ύπαρξη των στοιχείων της πραγματικής αμοιβής.