Προς το περιεχόμενο

Πρόταση να μην αγγίξει κανείς Λογιστής Ε9 μέχρι να γίνουν ανθρώπινες οι συνθήκες και ο χρόνος υποβολής του ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόταση να μην αγγίξει κανείς Λογιστής Ε9 μέχρι να γίνουν ανθρώπινες οι συνθήκες και ο χρόνος υποβολής του ...


 


Οι συνθήκες εργασίας, αντιμετωπίζοντας το τερατομόρφωμα που ακούει στο όνομα taxisnet και υπακούει μόνο στις προσταγές των δανειστών δεν μπορούν να χαρακτηριστούν ...


Χωρίς να χρησιμοποιώ λέξεις στοιχειώδους ευγένειας comform, τις οποίες χρησιμοποίησαν και χρησιμοποιούν οι συμβατικές ηγεσίες των πολλαπλών εκπροσώπων μας, που συνήθως χαιδεύουν αυτιά, ώστε τα καλογραμμένα και σεμνά αιτήματά μας πάνε σε κάποιο καλάθι σκουπιδιών του γραμματέως του γραμματέως (δις σωστό είναι) του κάθε γενικού ... και καθιστούν την επικοινωνία χωρίς αποδέκτη, είπα να γράψω πέντε αράδες.


Πριν λίγο καιρό απωλέσαμε τη δυνατότητα που είχαμε να μην υποβάλλουμε φορολογικές δηλώσεις, για πολλούς λόγους όσους και η πολυφωνία μας και επιλέξαμε να δουλέψουμε με το πιστόλι στον κρόταφο και με μαστίγιο χωρίς καρότο.


 


Παρατηρώ έναν κλάδο φοβικό, δέσμιο και πειθήνιο απειλών και κοροιδευτικών υποσχέσεων.


Ποσώς με ενδιαφέρει προσωπικά η επικαιροποίηση της ακίνητης περιουσίας, μέσα σε ένα σύστημα ανεπαρκές και αφιλόξενο, που με καθιστά αναξιόπιστο και υπόλογο, εκ' του μη όντως, απέναντι στον φορολογούμενο πελάτη μου. Αυτό γιατί η ανεπάρκεια τού ίδιου του υπουργείου με υποχρεώνει άτυπα, να εξηγήσω γιατί δεν εμφανίζεται στην εικόνα του 2013 το σπίτι που αγοράστηκε το 2011 και δηλώθηκε κανονικά με υποβολή χειρόγραφης δήλωσης, στον κάθε φορολογούμενο-πελάτη που δικαίως ρωτάει...


 


Οι κύριοι του υπουργείου βιάζονται πολύ να προυπολογίσουν έσοδα κατ εντολήν μιας απρόσωπης τρόικας κρυμμένης και καλυμμένης, πίσω από μερικές ανέραστες φυλλάδες με νούμερα, αντιμετωπίζοντας σχιζοφρενικά το αυτονόητο...


 


Και για να μην κουράσω θα θέσω τον εξής προβληματισμό ερώτημα. Είναι δυνατόν να επωμιστούμε τη δική τους ανεπάρκεια και αναποτελεσματικότητα, όταν ένα καλοκαίρι ολόκληρο μας πέθαναν, απαξιώνοντας την ανθρώπινη προσωπικότητα και αξιοπρέπεια? Προς τι η τόση φοβική ανασφάλεια του κλάδου μας, για τις προθεσμίες τύπου 23:59:59? Τι φοβόμαστε την οριστικοποίηση και τις μεταβολές του λανθασμένου ΦΑΠ που πάλι σε μας θα πέσουν άμισθα?


 


Φιλικά και συναδελφικά anodos ...   


 


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8:40μμ 17/9/2013

"Η περίοδος λειτουργίας δεν είναι ενεργή γιατί , λόγω αδράνειας, έληξε ο διαθέσιμος χρόνος της. Θα γίνει αυτόματα επανάληψη φόρτωσης της σελίδας σε 10 δευτερόλεπτα. Διαφορετικά, κάντε κλικ εδώ."

Συνεχώς το ίδιο  μήνυμα ...,

 

Θα το καταλάβαινα οτι υπάρχει πρόβλημα και προσπαθούν να το λύσουν ...αλλα προς τι ο ορισμός ημερομηνίας υποβολής !!!

Μακάρι να μην υποβληθεί κάνενα Ε9 εως 20/9 ,!!

και την ομαδική προσφυγή που πρέπει επιτέλους να γίνει

ας την ξεκινήσουν απο τώρα οι σύλλογοι μας .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος, υπάρχει εγκύκλιος του ΥΠΟΙΚ για τετράμηνη προθεσμία διόρθωσης των "λαθών" από την ημέρα έκδοσης των εκκαθαριστικών ΦΑΠ 2010-2012. Τότε γιατί σκοτωνόμαστε, αφού το ίδιο θα γίνει και το 13;

 Ερχεται ο πελάτης και σου βάζει το μαχαίρι στο λαιμό να κάνεις χειρόγραφη διορθωτική δήλωση και ενώ του εξηγείς ότι περιμένουμε να ανοίξει η εφαρμογή, γιατί μόνο ηλεκτρονικά θα γίνει (για πολλοστή φορά) η διόρθωση , σου λέει "έχω μιλήσει στον αρμόδιο για να το σπρώξει", αλλά ο "αρμόδιος" σε χαρακτηρίζει άσχετο, αν τολμήσεις να υποβάλλεις χειρόγραφη δήλωση...

 Αλλά, όπως γράφει ο anodos φταίει η τόση φοβική ανασφάλεια του κλάδου μας, Και το ερώτημα είναι, τι κάνουμε; Με τον πελάτη που "έχει δίκαιο" ή με το ΥΠΟΙΚ που μας δουλεύει με μια εφαρμογή που δεν δουλεύει ;

 Με τον χωροφύλαξ ή με τον αστυφύλαξ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι οτι είναι και κανένα νέο, αλλά έτσι για να μην ξεχνάμε:

 

http://www.blog.gr/article.php?id=63383

 

http://www.syn.gr/gr/keimeno.php?id=25126

 

 

Όχι δεν θέλουμε να μοιραστούμε εμείς οι λογιστές τα 8 μύρια. Απλά η ιστορία θα γράψει σελίδες ντροπής για την εποχή μας. Και τα παιδιά μας, δικαίως, δεν θα είναι και τόσο περήφανα για τη γενιά των πατεράδων τους. Όσο για το Θεοχάρη, όντως δεν φταίει (μόνο) αυτός. Αλλά αφού του έδωσαν ρόλο κυματοθραύστη και απαντάει επί παντός επιστητού, θα εισπράξει και τις "φάπες". Δυστυχώς η εξουσία είναι πολύ εξυπνότερη από εμάς, και πάντα ένα βήμα μπροστά. Εδώ και 4 χρόνια κυβερνά με το φόβο.

Λυπάμαι συνάδελφε, αλλά όπως οι καθηγητές δεν θα αντέξουν και πολλές μέρες, έτσι και εμείς θα φοβηθούμε μη χάσουμε τον πελάτη, το μεροκάματο.

Ακόμα και εγώ ο ίδιος που σου γράφω τώρα, δοκιμάζω παράλληλα να μπω στην εφαρμογη.

Κρίμα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς όπου να 'ναι ξεμπερδεύουμε με τα Ε1.
Μετά θα πιάσουμε είτε συγκεντρωτικές είτε Ε9, κάθε πρωί στις 8:00 παίζουμε κορόνα ή γράμματα, για να ξέρουμε πως θα κινηθούμε...

Πρέπει να βγει νόμισμα με περισσότερες όψεις, αλλιώς δουλειά δε  γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς όπου να 'ναι ξεμπερδεύουμε με τα Ε1.

Μετά θα πιάσουμε είτε συγκεντρωτικές είτε Ε9, κάθε πρωί στις 8:00 παίζουμε κορόνα ή γράμματα, για να ξέρουμε πως θα κινηθούμε...

Πρέπει να βγει νόμισμα με περισσότερες όψεις, αλλιώς δουλειά δε  γίνεται...

 

Καλησπέρα Μάρκο,

 

λοιπόν, ξεκινάμε με ακανόνιστα πολύπλευρα κομμάτια μετάλλου:

 

 

goldgadgets12.jpg

 

Συνεχίζουμε με σβουρίτσα/πάρτα όλα, πάρτα όλα, μην αφήσεις τίποτε...

 

%CE%A0%CE%91%CE%A1%CE%A4%CE%91-%CE%9F%CE

 

και τελειώνουμε με ρουλέτα... 36 επιλογές +0 +μαύρο/κόκκινο +μονά/ζυγά

+μεγάλα/μικρά +δωδεκάδες... +κάτι μου διαφεύγει, κάτι μου διαφεύγει... 

 

roulette-platinum-play.JPG

 

Σε κάλυψα ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον anodos. Πέρα από την κούραση, την θλίψη, την απογοήτευση και οτιδήποτε άλλο, νοιώθω πλέον πολύ προσβεβλημένη. Σταματάω κι εγώ εδώ να υποβάλλω Ε9. Εμείς είμαστε αυτοί που πρέπει να τους δώσουμε παράταση, όχι αυτοί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε9 ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.....

Η γελιότητα, των χαρτογιακάδων -δούλων των δανειστών, ξεπέρασε κάθε όριο διανοητικής υστέρισης,,,,,

Διαστροφή, σχιζοφρένεια και εξευτελισμού,  ανθρώπων και πολιτών , σε ολο του το μεγαλείο.....

 

ΑΣΤΕΙΑ ΤΕΛΟΣ..................καραγκιοζοπαίκτες............αντιστροφη μέτρηση άρχισε............της εξαφάνισης σας.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ήρωα τον έκανα την προηγούμενη φορά. Τώρα θα κάνω το μαλάκα και θα κοιτάξω να στείλω ότι μπορέσω. Και ότι γίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα τωρα με τις απεργιες επρεπε και ο κλαδος μας να απεργει κανενα Ε9  (γιατι λειτουργει το Α21 η οι συγκεντρωτικες εγω παντως χθες δεν καταφερα να φτιαξω τιποτα)  ας διορθωθουν απο τις εφοριες του ΑΓΙΟΥ ΠΟΤΕ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω και εγω!!Απο το σαβ/κο εχω σταματησει καθε προσπαθεια να μπω στην εφαργογη! Νοιωθω εντελως μ@λ@κ@ς να παταω 5 κουμπια και ξαφνικα να μου πεταει το γελιο μηνυμα οτι η περιοδος λειτουργιας δεν ειναι ενεργη και να χανω οτι ενεργεια εχω κανει! Περασα ενα εφιαλτικο καλοκαιρι με τις δηλωσεις εισοδηματος!Δεν θα τους κανω την χαρη να συνεχισω τον εφιαλτη μου επειδη αυτοι ειναι ασχετοι και γελιοι! Οι πελατες μου εχουν ενημερωθει και εχουν δει και οι ιδιοι την γελιοτητα και την ανεπαρκια της εφαρμογης αυτης. Γιατι μετα απο ολα αυτα θα εχουμε και τις διορθωσεις των προηγουμενων ετων(2010-2012) και δεν νομιζω να εχουν καταφερει να αλλαξει οτιδηποτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Μάρκο,

λοιπόν, ξεκινάμε με ακανόνιστα πολύπλευρα κομμάτια μετάλλου:

goldgadgets12.jpg

Συνεχίζουμε με σβουρίτσα/πάρτα όλα, πάρτα όλα, μην αφήσεις τίποτε...

%CE%A0%CE%91%CE%A1%CE%A4%CE%91-%CE%9F%CE

και τελειώνουμε με ρουλέτα... 36 επιλογές +0 +μαύρο/κόκκινο +μονά/ζυγά

+μεγάλα/μικρά +δωδεκάδες... +κάτι μου διαφεύγει, κάτι μου διαφεύγει...

roulette-platinum-play.JPG

Σε κάλυψα ???

Απολύτως Μαρία...θα ξεκινήσουμε με την πρώτη επιλογή και βλέπουμε...

Πολύ φοβάμαι πως αν επιλέξουμε την τρίτη επιλογή θα πρέπει να προβούμε σε επέκταση επαγγελματικής δραστηριότητας συντόμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι τα ίδια προβλήματα αντιμετωπίζουμε. Αλλά και ο κλάδος δυστυχώς συνεχίζει συνδικαλιστικά να πορεύεται και να διάγει τον ύπνο του δικαίου. Η ΠΟΦΕΕ η μοναδική ομοσπονδία δυστυχώς δεν έχει πλειοψηφία για να καθοδηγήσει και να διαμορφώσει εξελίξεις. Την ΑΚΙΟΕ δείχνει να την ενδιαφέρουν μόνο οι εκλογές στο ΟΕΕ και τα, κατά την άποψη του Αλεβιζάκη, κακώς κείμενα του επιμελητηρίου, η ΠΕΦΕ, ο Ντουκάκης, δείχνει να ενδιαφέρεται μόνο για τα σεμινάρια, οι άλλοι σύλλογοι της Αττικής και Θεσ/νίκης δεν φαίνεται καν να κινούνται. Γενικά σαν κλάδος συνδικαλιστικά δεν υπάρχουμε. Δεν τα ισοπεδώνω όλα, ξέρω ότι αδικώ κάποιους οι οποίοι αφήνουν τα γραφεία τους για να τρέξουν ειδικά στην ΠΟΦΕΕ, αυτό όμως δυστυχώς δεν αλλάζει τα πράγματα, δεν φτάνει δηλαδή είναι σταγόνα στον ωκεανό. Ο Θεοχάρης είναι πολύ μάγκας, φέτος μας ανάγκασε και δώσαμε 5.800.000 φορολογικές δηλώσεις σε 1,5 μήνα καταστρατηγώντας την νομοθεσία, τα δικαιώματα των εργαζομένων του κλάδου και φυσικά συνθλίβοντας την προσωπικότητα όσων ασχολούνται με το θέμα δηλώσεις. Χωρίς να γνωρίζει ουσιαστικά, διότι και να γνωρίζει το ίδιο κάνει, τι σημαίνει δίνω δηλώσεις και πού να το ξέρει άλλωστε δούλεψε ποτέ σε λογιστήριο; και όμως αυτός ο άνθρωπος καθορίζει την τύχη 45.000 λογιστικών γραφείων στην χώρα, συν όλους τους άλλους εμπλεκόμενους πολίτες, πάρεργα απασχολούμενους κλπ κλπ. Μπορώ να γράφω ώρες ολόκληρες, όμως το αποτέλεσμα είναι ότι ο κλάδος των λογιστών-φοροτεχνικών δεν υπάρχει συνδικαλιστικά και αυτό βολεύει όλους τους άλλους εκτός απο τους συναδέλφους. Προτείνω λοιπόν εκτός συνδικαλιστικών και πολιτικών τοποθετήσεων και σκοπιμοτήτων κάποιος που έχει την δυνατότητα να δημιουργήσει μία σελίδα στο facebook και να μπούμε σήμερα όλοι που θέλουμε να μην στείλουμε Ε9 και να κάνουμε like, και αύριο με λόγο επαγγελματικής τιμής να σταματήσουμε να στένουμε Ε9, μέχρι ο κ. Θεοχάρης και οι λοιποί του Υπουργείου να καταλάβουν ότι δουλεύουν άνθρωποι και όχι ρομπότ, οι οποίοι έχουν οικογένειες, προσωπικότητα, ανθρώπινες αντοχές και επιτέλους να σεβασθούν λίγο και τους ραγιάδες, και να δώσουν χρονικά περιθώρια που είναι ανθρωπίνως δυνατόν να αποσταλούν τα Ε9.

Βαγγέλης Λάρισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ βέβαια....με τόσο δυνατή εκπροσώπηση που έχουμε σαν κλάδος, είναι βέβαιο πως μια τέτοια κίνηση θα πιάσει τόπο...(βλ.αποχή στην υποβολή Δ.Φ.Ε.).

Δίνουμε που δίνουμε δικαιώματα, καταπίνοντας αμάσητα τα χίλια μύρια όσα του φανεί του λωλοστεφανή, να δώσουμε και χώρο στα παράσιτα του κλάδου να βρουν ευκαιρία να μπουκάρουν....

Ηθελέστα και παθέστα !!!

Εύχομαι τα χειρότερα να μην έλθουν ΠΟΤΕ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...