Προς το περιεχόμενο
  • 0

Κατάθεση Ετησίων Πινάκων Προσωπικού 2013- οδηγίες;;;


MARILIA

Ερώτηση

Καλησπέρα σε όλους. 

 

Μιάς και έχει έρθει η ώρα να καταθέσουμε ετησίους πίνακες προσωπικού...Μήπως έχει κανείς κάποια ιδέα αν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη οδηγία; Πέρα από ένα άρθρο, δεν έχω βρεί κάτι επιπρόσθετο. 

 

Είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε την διαδικασία ή αρκεί που καταθέτουμε Συμπληρωματικό Ωραρίου κάθε μήνα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Στις περιπτώσεις αυτές ο εργαζόμενος είναι "ενοικιασμένος" από κάποιο ΚΕΚ, του οποίου είναι ουσιαστικά εργαζόμενος, και το οποίο ΚΕΚ έχει τις υποχρεώσεις του εργοδότη, η επιχείρηση που απασχολεί τον εργαζόμενο δεν έχει υποχρεώσεις απέναντι σε ΟΑΕΔ και ΣΕΠΕ.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πελάτες μου έχουν υποβάλλει αίτηση στο ΚΕΚ για παρακολούθηση σεμιναρίου για τεχνικό ασφαλείας. Το σεμινάριο δεν έχει γίνει ακόμα .

Πως θα υποβάλλω τους πίνακες ?

Μπορώ να χρησιμοποιήσω αριθμό πρωτοκόλλου του ΚΕΚ ?

Εάν ναι τι βάζω σα υπόλοιπα (διάρκεια, κτλ)

 

Καλησπέρα

Δείτε αν θέλετε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπάμπη, η απόφαση αυτή αναφέρει όμως συγκεκριμένες επιχειρήσεις:

1. Οι ημεδαποί και αλλοδαποί μαθητές και σπουδαστές σχολών επαγγελματικής εκπαίδευσης τουριστικού τομέα καθώς και οι φοιτητές τριτοβάθμιας εκπαίδευσης

δύνανται να πραγματοποιούν πρακτική άσκηση, όπου αυτή προβλέπεται, στις παρακάτω επιχειρήσεις:

Ι. Κύρια ξενοδοχειακά καταλύματα κατηγορίας 5*

αστέρων (50 κλινών και άνω), 4* αστέρων (60 κλινών

και άνω) και 3* αστέρων (110 κλινών και άνω), τα οποία

πληρούν της προϋποθέσεις άρτιας λειτουργίας όλων

των τμημάτων μιας σωστά οργανωμένης μονάδας και να

λειτουργούν τα τμήματα της αντίστοιχης ειδικότητας.

II. Εγκαταστάσεις ειδικής τουριστικής υποδομής, οι οποίες διαθέτουν επισιτιστικά τμήματα εφοδιασμένα με

τις προβλεπόμενες από τον νόμο άδειες λειτουργίας.

III. Τουριστικά Γραφεία (Εσωτερικού ή Γενικού Τουρισμού) για τους ασκούμενους συναφών ειδικοτήτων, στα

οποία ο αριθμός των απασχολουμένων είναι τρία (3)

άτομα και άνω (όπως προκύπτει από την κατάσταση εργασίας επικυρωμένη από την Επιθεώρηση Εργασίας).

IV. Εργαστήρια Ζαχαροπλαστικής, στα οποία τοποθετούνται οι ασκούμενοι πρέπει να είναι πλήρως οργανωμένα από πλευράς εγκαταστάσεων και να απασχολούν

στην ειδικότητα πέντε (5) άτομα κατ’ ελάχιστο (όπως

προκύπτει από την κατάσταση εργασίας επικυρωμένη

από την Επιθεώρηση Εργασίας).

 

Καλησπέρα.

Ο συνάδελφος που έκανε την ερώτηση, δεν ανέφερε τη δραστηριότητα της επιχείρησης αλλά ούτε κι εγώ ισχυρίστηκα με την ανάρτησή μου ότι μπορεί να ισχύει για όλες τις επιχειρήσεις, αναφέροντας  "δείτε κι αυτό για τους πίνακες προσωπικού". Μπορεί να τον αφορά, μπορεί και όχι.

Αν θέλετε όμως την προσωπική μου άποψη, καλύτερα να αναφερθεί κάποιος πρακτικά ασκούμενος στον πίνακα προσωπικού κι ας μην υπάρχει υποχρέωση, παρά να υπάρχει υποχρέωση και να μην αναφερθεί.

Καλή συνέχεια.

ΚΥΑ 16802-667 2010 Όροι και προϋποθέσεις πρακτικής άσκησης σπουδαστών τουριστικής εκπαίδευσης.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Αν θέλετε όμως την προσωπική μου άποψη, καλύτερα να αναφερθεί κάποιος πρακτικά ασκούμενος στον πίνακα προσωπικού κι ας μην υπάρχει υποχρέωση, παρά να υπάρχει υποχρέωση και να μην αναφερθεί.

Καλή συνέχεια.

 

Καλησπέρα. Δεν σας έψεξα συνάδελφε για τη δημοσίευσή σας, απλώς εξέφρασα έναν προβληματισμό μου. Βέβαια, η παραπάνω λογική με βρίσκει αντίθετο γιατί με τον τρόπο αυτό αποδεικνύουμε ως επαγγελματίες ότι γνωρίζουμε κάτι πλημμελώς. Γιατί, αν υιοθετήσουμε αυτή την πρακτική στο επαγγελματικό μας αντικείμενο, τότε πρέπει να γεμίζουμε έντυπα επί εντύπων (για θέματα που διίστανται οι απόψεις). Όπως και να χει όμως δεν υποδεικνύω συμπεριφορές, απλώς επισημαίνω τη δική μου άποψη. Είχα κι εγώ την άποψη αυτή μέχρι πρότινος (βάλε κάτι κι ας μη χρειάζεται) αλλά το τελευταίο διάστημα συνειδητοποίησα ότι δεν είναι ορθό από επαγγελματικής απόψεως.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Δεν σας έψεξα συνάδελφε για τη δημοσίευσή σας, απλώς εξέφρασα έναν προβληματισμό μου. Βέβαια, η παραπάνω λογική με βρίσκει αντίθετο γιατί με τον τρόπο αυτό αποδεικνύουμε ως επαγγελματίες ότι γνωρίζουμε κάτι πλημμελώς. Γιατί, αν υιοθετήσουμε αυτή την πρακτική στο επαγγελματικό μας αντικείμενο, τότε πρέπει να γεμίζουμε έντυπα επί εντύπων (για θέματα που διίστανται οι απόψεις). Όπως και να χει όμως δεν υποδεικνύω συμπεριφορές, απλώς επισημαίνω τη δική μου άποψη. Είχα κι εγώ την άποψη αυτή μέχρι πρότινος (βάλε κάτι κι ας μη χρειάζεται) αλλά το τελευταίο διάστημα συνειδητοποίησα ότι δεν είναι ορθό από επαγγελματικής απόψεως.  

 

Δεν ισχυρίστηκα τίποτα για ψέγος συνάδελφε και ζητώ συγγνώμη αν έτσι εμφανίστηκα. 

Αλλά πιστέψτε με, ούτε και είχα καμία πρόθεση για παρότρυνση υιοθέτησης τέτοιου είδους λογικής. 

Σε καμία περίπτωση.

Φυσικά και δεν είμαι λάτρης του "βάλε κάτι παραπάνω κι ας μη χρειάζεται". Ποτέ δεν ήμουν.

Βέβαια στη συνιστώσα που αναφέρετε, όταν αφορά ένα θέμα για το οποίο οι απόψεις διίστανται, κατά την άποψή μου θεωρώ, ότι μπορεί να υπάρξει μια ξεχωριστή συζήτηση.

 

Η συγκεκριμένη μου αναφορά ήταν στο γεγονός και μόνο, ότι μπορεί κάποιος (και δεν θα αναφερθώ στο τι έπρεπε να κάνει εκείνος) με την παράλειψή μου ή την ίσως λανθασμένη ή ελλιπή αν θέλετε δημοσίευσή μου (μη αναφερόμενος ότι αφορά στις συγκεκριμένες επιχειρήσεις), έκανε κάποιο λάθος και ενώ δεν είχε υποχρέωση να αναγράψει τον ασκούμενο, το έκανε. Αν συνέβη κάτι τέτοιο και αναφέρθηκα στην περίπτωση αυτή και μόνο αυτή, θεώρησα και θεωρώ, ότι δεν "χάλασε" κι ο κόσμος.

 

Και φυσικά δεν παρεξήγησα, επίσης σε καμία περίπτωση, προβληματισμό δικό σας ή οποιουδήποτε άλλου.

Συμπεριφορές (και δεν αφορά σ' εσάς αυτό), ίσως ναι. Προβληματισμούς ; ποτέ.

 

Να είστε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητέ Μπάμπη, διαβάζοντας το θέμα απ αρχή κάποιος τρίτος μπορεί να οδηγηθεί στο συμπέρασμα ότι σε όλες τις περιπτώσεις πρέπει να αναγράφονται. Γιατί στη δημοσίευση εκείνη παρέθεσες μόνο το επίμαχο κομμάτι και δεν έκανεw μνεια ότι αφορά συγκεκριμένες επιχειρήσεις (ανέφερες βέβαια την ΚΥΑ αλλά οι περισσότεροι δεν νομίζω να την έψαξαν). Γι΄αυτό έκανα παρέμβαση. Θεωρώ ότι έπρεπε να γράψεις "δείτε κι αυτό που ισχύει για τις επιχειρήσεις τάδε και τάδε". Κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα. Όπως και να χει όμως αφού το διευκρίνισες όλα καλά...

 

Καλη συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας, παρακαλώ έχω πρόβλημα με τον πίνακα, συμπληρώνοντας το αρχείο εργαζομένων αναλυτικά , επιχείρηση τεχνικη εταιρεία, και πρόσληψη βοηθό τεχνίτη συντηρητή με ημερομίσθιο 43,00 ευρω και μισθό 1075,00 ευρώ,έγγαμος με 7 έτη προυπηρεσία ,βάζω  ωράριο 7,00-15,30 με διάλειμα 11,00-11,05 ,δευτ-παρασκευή,μου βγάζει λάθος ωράριο εργασίας ημέρες και μισθό .Τι κάνω λάθος .Παρακαλώ την βοήθεια κάποιου συναδέλφου. Δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος.Επείγομαι γιατί η πρόσληψη είναι 7/11/2013,την αναγγελιά οαεδ την έκανα 6/11/2013.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάποιος για βοήθεια :) ?

Καλησπερα,

 

ο πινακας αποτυπωνει την εικονα της επιχειρησης κατα την ημερα υποβολης... αρα..!!!!! ;)

 

Φιλικα

 

Γιαν + 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα,

 

ο πινακας αποτυπωνει την εικονα της επιχειρησης κατα την ημερα υποβολης... αρα..!!!!! ;)

 

Φιλικα

 

Γιαν + 5

Με εχουν προλαβει και αλλοι  συναδελφοι....!

απαντησα στην δευτερη ερωτηση του συναδελφου χωρις να δω τις πιο κατω αναρτησεις.!!!

 

καλο βραδυ σε ολους σας.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας, παρακαλώ έχω πρόβλημα με τον πίνακα, συμπληρώνοντας το αρχείο εργαζομένων αναλυτικά , επιχείρηση τεχνικη εταιρεία, και πρόσληψη βοηθό τεχνίτη συντηρητή με ημερομίσθιο 43,00 ευρω και μισθό 1075,00 ευρώ,έγγαμος με 7 έτη προυπηρεσία ,βάζω  ωράριο 7,00-15,30 με διάλειμα 11,00-11,05 ,δευτ-παρασκευή,μου βγάζει λάθος ωράριο εργασίας ημέρες και μισθό .Τι κάνω λάθος .Παρακαλώ την βοήθεια κάποιου συναδέλφου. Δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος.Επείγομαι γιατί η πρόσληψη είναι 7/11/2013,την αναγγελιά οαεδ την έκανα 6/11/2013.Ευχαριστώ εκ των προτέρω

 

Μήπως λέω ,οι ώρες εργασίας ημερησίως τις έχεις 8,30 αντι 8.00?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως λέω ,οι ώρες εργασίας ημερησίως τις έχεις 8,30 αντι 8.00?

Αγαπητέ KABONTOROS,σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου, βλέπω ότι και συ ξενυχτάς,αλλά έβαλα και το ωράριο 7,30-15,30,40 ωρες εβδομαδιαίως και μου εμφανίζει το ίδιο λάθος ώρες εβδομαδιαίως. Τι στο καλό το έχει πιάσει. Θα βγώ εκπρόθεσμη. Εχω σπάσει το κεφάλι να δω τι φταίει, αν μπορείς απάντησέ μου.Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητέ KABONTOROS,σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου, βλέπω ότι και συ ξενυχτάς,αλλά έβαλα και το ωράριο 7,30-15,30,40 ωρες εβδομαδιαίως και μου εμφανίζει το ίδιο λάθος ώρες εβδομαδιαίως. Τι στο καλό το έχει πιάσει. Θα βγώ εκπρόθεσμη. Εχω σπάσει το κεφάλι να δω τι φταίει, αν μπορείς απάντησέ μου.Ευχαριστώ και πάλι.

Γιατί δεν τα στέλνεις με φαχ η μειλ στην επιθεώρηση και να εκτυπώσεις αυτό το μήνυμα και να πας αύριο από εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί δεν τα στέλνεις με φαχ η μειλ στην επιθεώρηση και να εκτυπώσεις αυτό το μήνυμα και να πας αύριο από εκεί?

Το έχετε συνταντήσει εσείς μέχρι τώρα να βάζετε 40 ωρες και γράφει λάθος??? Βγάζω καπνούς από την μύτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το έχετε συνταντήσει εσείς μέχρι τώρα να βάζετε 40 ωρες και γράφει λάθος??? Βγάζω καπνούς από την μύτη.

Μόνο για τις ώρες σου βγάζει λάθος ,η μήπως για το ημερομίσθιο,γιατί αν τον έχεις εργατοτεχνίτη πάει με 

ημερομίσθιο ,αν υπάλληλο με μισθό ,μήπως κολλάει εκεί ,η για το διάλειμμα βάλε ένα τέταρτο.αλλιώς για το

ωράριο γιατί να κολλάει ?

Εμένα δεν μου έχει τύχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλά , καλέ μου συνάδελφε,όταν διαβάσεις τι εφταιγε, και έφαγα 5 ώρες μέχρι τώρα και ξενυχτάω, θα καταλάβεις ότι όλο το σύστημα και αυτοί που το φτιάξανε είναι αν μη τι άλλο ανόητοι. Λοιπόν επειδή :πρώτη προσπάθεια έβαζα 40 , έβγαζε λάθος,δεύτερη και εφεξής 40,00 έβγαζε λάθος, αλλά το γ@@@@@, συγνώμη που το γράφω αλλά έχω αγανακτίσει και τέλος πάντων είναι προχωρημένη ώρα, και να με συγχωρείτε για την απρέπειά μου ,ήθελε να βάλω  40,0 και το πήρε. Εαν το γνωρίζατε συγνώμη αλλά εγώ δεν. Ευχαριστώ πάντως για την συντροφιά που μου κρατήσατε μέχρι τώρα και για την προθυμία σας.ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.Να σας πω και Καλό βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό το 40,0 δείχνει ότι το μεγαλείο της διοίκησης έχει εισχωρήσει και στο πιο μικρό κομματάκι της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει,

 

σε επισιτιστικό κατάστημα απασχολούνται εκπαιδευόμενοι απο τα ΚΕΚ , αυτοί ασφαλίζονται απο το ΚΕΚ, 

πως δηλώνονται στις επιλογές 

 

ημ/νια πρόσληψης (δεν έχουν προσληφθεί- αφου ασφαλίζονται και αμείβονται απο το ΚΕΚ)

μισθός (αμείβονται απο το ΚΕΚ)

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει κάποια καταγραφή για τη χωρική αρμοδιότητα των Σ.ΕΠ.Ε..;

 

Το Γαλάτσι στην αρμοδιότητα ποιάς υπηρεσίας Σ.ΕΠ.Ε. ανήκει; Γεωγραφικά το ΥΕΚΑ υπάγει το Γαλάτσι στον Κεντρικό Τομέα Αθηνών, ωστόσο Τμήμα Κοιν.Επιθ. Κεντρικού Τομέα δεν υπάρχει στις επιλογές.

 

Το βρήκα, στο Τμήμα Νέας Ιωνίας.

Επεξεργασμένο από gkazan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καληνύχτα,γαμώ την αγανάκτηση.......... :mellow:

Kαλησπέρα,να ήταν μόνο αγανάκτηση,το ριμάδι το δάχτυλο δεν έβαζε ένα 0 αλλά δύο, λες και οι 40 ώρες θα άλλαζαν. Νισάφι πλέον με τα τερτίπια τους και τα προγράμματά τους. κωδικοί σεπε διαφορετικοί από οσυκ ικα και τούμπαλιν. Αυτά μή το πάθει και άλλος συνάδελφος . εγώ το πλήρωσα με 5 ώρες ταλαιπωρία για να καταλάβω τι λάθος γινόταν.Οταν κολάει το μυαλό και το δάχτυλο στο P/C πάει κολάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,η πρακτική άσκηση σπουδαστή τει στο γραφείο μου αρχίζει αύριο.Εχω στείλει πρόσληψη μιας κ ο οαεδ μου είχε βγάλει τη ψυχή περυσι ζητώντας τη για να κοπεί το τιμολόγιο.Διαβάζοντας κ κάποια άλλα θέματα πιστεύω οτι δε χρειάζεται πίνακας προσωπικού.Συμφωνείτε για το πίνακα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνώμη μου είναι, ότι θα πρέπει να συμπεριληφθεί στον πίνακα προσωπικού. Ουσιαστικά πρόκειται για μια ειδική μορφή "εργαζομένου", που ακολουθεί το κανονικό ωράριο της επιχείρησης, αμείβεται με το 80% του βασικού μισθού και ασφαλίζεται με το 1% της 12ης ασφαλιστικής κλάσης του ΙΚΑ. Κάπου είχα διαβάσει τώρα τελευταία, ότι δεν είναι υποχρεωτική η αναγραφή του στο βιβλίο νεοπροσλαμβανομένων, προσωπικά τους γράφω στο βιβλίο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...