Προς το περιεχόμενο

Αρνηση Παραδοσης Βιβλιων απο Λογιστη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πελάτης αποφάσισε να πάρει τα βιβλία(β') του από την "Λογίστρια" που του τα τηρούσε μέχρι σήμερα. Πήγαμε μαζί και μετά απο 5 ώρες που μου έλεγε θα σε πάρω σε λίγο να τα ετοιμάσει η κοπέλα. Μου έδωσε κάποια αλλά όχι τα βιβλία ισχυριζόμενη υπόλοιπο μεταξύ τους. Πήγε ο πελάτης σήμερα και εξόφλησε το υπόλοιπο παρ'ολα αυτά η "Λογιστρια" ισχυρίστηκε ότι τα είχε παραδώσει ήδη. Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μαζί της θυμήθηκε οτι μάλλον είναι καπου εκεί και θα τα στείλει. Αλλά επίσης θυμήθηκε ότι θέλει να ξαναμπεί στο taxis να δει ξανά μήπως έχει στείλει και κάτι άλλο και δεν έχει πληρωθεί. Εμένα η απορία μου είναι η εξής. Έχει το δικαίωμα να παρακρατάει τα βιβλία?? Και τι μπορώ να κάνω προκειμένου να τα πάρω?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν έχει δικαίωμα.

Απλά είναι ένα μέσο πίεσης, μάλλον ακραίο.

Και εσύ όμως πρέπει να μιλήσεις μαζί της σαν συνάδελφος και εαν της οφείλονται χρήματα για υπηρεσίες που παρέσχε να την βοηθήσεις μιλώντας και με τον επιχειρηματία να εξοφληθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πελάτης αποφάσισε να πάρει τα βιβλία(β') του από την "Λογίστρια" που του τα τηρούσε μέχρι σήμερα. Πήγαμε μαζί και μετά απο 5 ώρες που μου έλεγε θα σε πάρω σε λίγο να τα ετοιμάσει η κοπέλα. Μου έδωσε κάποια αλλά όχι τα βιβλία ισχυριζόμενη υπόλοιπο μεταξύ τους. Πήγε ο πελάτης σήμερα και εξόφλησε το υπόλοιπο παρ'ολα αυτά η "Λογιστρια" ισχυρίστηκε ότι τα είχε παραδώσει ήδη. Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μαζί της θυμήθηκε οτι μάλλον είναι καπου εκεί και θα τα στείλει. Αλλά επίσης θυμήθηκε ότι θέλει να ξαναμπεί στο taxis να δει ξανά μήπως έχει στείλει και κάτι άλλο και δεν έχει πληρωθεί. Εμένα η απορία μου είναι η εξής. Έχει το δικαίωμα να παρακρατάει τα βιβλία?? Και τι μπορώ να κάνω προκειμένου να τα πάρω?

Ευχαριστώ

  Αλλη φορά να παραλαμβάνεις εγγραφως  για να μην έχεις προβλήματα αυτού του είδους. (αν και καλό είναι να μην εμπλέκεσαι εσύ αλλά ο πελάτης )

  Διακαιωμα παρακράτησης βιβλίων , στοιχείων κλπ δεν έχει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόλοιπο δεν υπάρχει πλέον. Ούτε έχει στείλει Ε9 για τον πελάτη όπως του ισχυρίστηκε. Το θέμα είναι πως να κινηθώ??
Υπάρχει κάποια ΠΟΛ που να αναφέρει οτι δεν επιτρέπεται η παρακράτηση των βιβλίων??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν έχει κανένα δικαίωμα ... 

Δεν έχει αλλά και τι να κάνεις σε περίπτωση υπολοίπου; προσωπικά δε μου έχει τύχει να μη δίνω βιβλία σε κάποιον λόγω χρέους, μου έτυχε το αντίθετο, όπως και στην πιο πάνω περίπτωση να μη μπορώ να πάρω βιβλία πελάτη λόγω χρέους. Μόνο που  στην προκειμένη ευχαριστώ τον συνάδελφο που με γλίτωσε γιατί ήταν άσχημη περίπτωση πελάτη, που είχε αφήσει μεγάλο χρέος και στο μεταξύ έκλεισε και το μαγαζί του (χωρίς βέβαια να κάνει διακοπή αφού τα βιβλία τα έχει ακόμα ο άλλος λογιστής) οπότε ο άλλος συνάδελφος δεν πρόκειται ποτέ να πληρωθεί... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Σίγουρα δεν έχει το δικαίωμα να τα κρατήσει είναι εντελώς λάθος αντίδραση, (εμένα μου έτυχε να μη τους δίνει τους κωδικούς, κλειδαρίθμους κλπ και να τους στέλνει στην εφορία να ξαναβγάλουν... ούτε κι αυτό το κατάλαβα ποτέ γιατί... (ίσως για να μη γίνει κάτι και της πουν ότι "είχες κωδικους κι εσυ κλπ κλπ"??) ποιός ξέρει..... είναι κάτι που δεν θα το έκανα εγώ πάντως με τίποτα.)  

Απλά από τη μικρή μου πείρα θα σε συμβούλευα να μην ανακατευτείς εσύ παραπάνω, ας τα βρει ο πελάτης μαζί της, γιατί έχω καταλάβει ότι σπάνια το φταίξιμο είναι του συναδέλφου μας.  Στις περισσότερες περιπτώσεις ο πελάτης είναι η πέτρα του σκανδάλου και μη ξεχνάς ότι ο "επόμενος" στόχος του μπορεί αν είσαι κι εσύ. 

Καλό κουράγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πελάτης είναι οικογενειακώς φίλος και τον γνωρίζω χρόνια. Οπότε από πλευράς του είναι εντάξει. Προσωπική μου άποψη είναι οτι το κάνει επίτηδες για "σπάσιμο" επειδή αποφάσισε να φύγει.. Αυτός όμως δεν είναι τρόπος συμπεριφοράς, ειδικά όταν είχαν μια συνεργασία 25 ετών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Και βέβαια δεν έχει το δικαίωμα, αλλά είναι το έσχατο μέσο που έχει για πάρει τα οφειλόμενα …

 

Και εγώ δεν έχω παραδώσει βιβλία κάποιες φορές σε πελάτες με υπόλοιπο ξέροντας ότι αντιμετωπίζω πρόβλημα και μάλιστα κάποια φορά φθάσαμε και σε ασφαλιστικά μέτρα και ο δικαστής ναι μεν με επέπληξε και μου συνέστησε να τα παραδώσω κάνοντας όμως παράλληλα αγωγή στον πελάτη για τις οφειλές του …

 

Στην περίπτωσή σου όμως εσύ γιατί εμπλέκεσαι ???  πες στον πελάτη να τα παραλάβει αυτός  και να σου τα παραδώσει αυτός και πάντα να παραλαμβάνεις με πρωτόκολλο παραλαβής  

Πρόσεξε όμως τα ανοικτά υπόλοιπα που έχει στον προηγούμενο συνάδελφο μήπως με τον καιρό μεταφερθούν σε σένα ….

 

Φιλικά

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει αλλά και τι να κάνεις σε περίπτωση υπολοίπου; 

 

  Μια αγωγή διεκδίκησης αφού ζητήσεις πρώτα εγγράφως να εξοφληθείς και ο υπόψιν πελάτης δεν κάνει τίποτε προς την κατεύθυνση αυτή. Από την άλλη πλευρά καλό είναι ο νέος συνάδελφος να είναι ιδιαίτερα προσεκτικός στις περιπτώσεις αυτές , γιατί πιθανότητα θα είναι ο επόμενος φεσωμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη, για να καταλαβω και εγω . Π.Χ. Ερχονται 10 νεοι πελατες και θελουν να φυγουν και σου χρωστανε, εσυ θα κανεις τον χαζο ?

Αν δεν σου χρωσταει οκ .Ειναι θεμα .Αλλα στην αντιθετη περιπτωση και εγω δεν θα καθομουνα με δεμενα χερια !! Δεν καταλαβα εσυ οταν πηγαινες στην επιχ/ση του ετρωγες επινες και εφευγες χωρις να πληρωσεις ? Τερμα ολα αυτα !!

Αρκετα με τα καθε ειδους λαμογια.Δουλεψα, πληρωνεις .Χρωστας,θες να να πας να φεσωσεις αλλον ,πληρωσε με ! Κανονικα ο αλλος συναδελφος αν χρωσταει πραγματικα ,δεν πρεπει με τιποτα να τον αναλαβει !!!!!

Και ας μου καποιος τι πρεπει να κανει ενας λογιστης για να παρει την αμοιβη του απο ενα λαμογιο.Υπαρχουν πχ αλλοδαποι που φευγουν,δεν σε πληρωνουν και μετα θελουν να τους κλεισεις και την δραστηριοτητα τους !!

Πλακα κανουμε τωρα ! Δηλαδη θα τους πληρωνουμε και απο πανω !!!! Οχι ας παει αυτος νομικα αν θελει να παρει οτι νομιζει .

Τελειωσε ο τζαμπας !!! Διαφορετικα τα κλεισαμε τα γραφεια μας !!!!

 

Γιαννης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακρυά απο φίλους και μάλιστα οικογενειακούς,επίσης δεν έχεις καμιά δουλειά 

να έρθεις σε αντιπαράθεση με τον συνάδελφο ,που θα έχει τους λόγους του για 

αυτή του την συμπεριφορά,όπως επίσης δεν είναι σωστό το ότι δεν του δίνει τα

βιβλία,εκτός λέω εγώ αν δεν έχει χαρτί οτι τα τηρεί ,οπότε τι γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακρυά απο φίλους και μάλιστα οικογενειακούς,επίσης δεν έχεις καμιά δουλειά 

να έρθεις σε αντιπαράθεση με τον συνάδελφο ,που θα έχει τους λόγους του για 

αυτή του την συμπεριφορά,όπως επίσης δεν είναι σωστό το ότι δεν του δίνει τα

βιβλία,εκτός λέω εγώ αν δεν έχει χαρτί οτι τα τηρεί ,οπότε τι γίνεται?

Είχε γίνει κανονικά η γνωστοποίηση στην εφορία όταν ανέλαβε την τήρηση οπότε κάτι είναι και αυτό φαντάζομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε η λογίστρια δεν έχει ...δικαίωμα να παρακρατήσει τα βιβλία του πελάτη , εσύ έχεις όμως επαγγελματική υποχρέωση να αναρωτηθείς γιατί επιλέγει εσένα για την τήρηση των βιβλίων του , μήπως λέω εγώ - υποθέτω τώρα, λόγω παροχής ιδιαίτερα χαμηλής τιμής ; , ίσως και κάτω από το πραγματικό κόστος τήρησης ; Και επίσης ένας πελάτης που είχε εκκρεμότητες με την προηγούμενη λογίστρια ,να είσαι σίγουρος ότι συντομα θα δημιουργήσει παρόμοιες και με σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παρακρατηση των βιβλιων ειναι παρανομη. Απο την στιγμη ομως που λεει η λογιστρια οτι υπαρχει υπολοιπο μεταξυ τους τοτε καλο ειναι να πει ο συναδελφος στον επιχειρηματια να την εξοφληση και μετα να αναλαβει αυτος . εχει δικιο και ο συναδελφος 1959 ( Γιαννης ). Πρεπει με καποιο τροπο να εξοφληθουν τα χρωστουμενα και εκει πρεπει να συμβαλλει ο νεος συναδελφος που αναλαμβανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τζάμπας ζει...

 

Θα το ρίξει στο "φιλότιμο" και θα του ρίξει ένα φέσι.... Και θα τον πρήζει, σαν όλους τους ξερόλες, για το αν έστειλε το ένα και το άλλο και "Άκουσα στον Αυτία/Παπαδάκη/Οικονόμου-Λυριτζή κλπ...".

 

 

Κοινώς θα ψωνίσεις από σβέρκο, αν εμπλακείς με συγγενή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τζάμπας ζει...

 

Θα το ρίξει στο "φιλότιμο" και θα του ρίξει ένα φέσι.... Και θα τον πρήζει, σαν όλους τους ξερόλες, για το αν έστειλε το ένα και το άλλο και "Άκουσα στον Αυτία/Παπαδάκη/Οικονόμου-Λυριτζή κλπ...".

 

 

Κοινώς θα ψωνίσεις από σβέρκο, αν εμπλακείς με συγγενή.

  

Ο Αυτιάς είναι πρώτος και με διαφορά στις περιπτώσεις αυτές. Είναι ο πλέον έγκυρος  :D  :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες μου ηρθε ενας κυριος σημερα για να ανοιξει, επ/ση στο γιο του, επειδη η κοινωνια ειναι μικρη, ολοι μου ειπαν μακρια, χρωστα παντου, συγκεκριμενα, εισεπρατε κ δεν εδινε πουθενα, εφορια προμηθευτες κλπ, σε ερωτημα μου γιατι δεν την ανοιγει ο ιδιος η απαντηση ειναι οτι εχει κατι θεματα.! τι να κανω; συγγνωμη μγια την παρεμβαση στο θεμα αλλα πιστευω οτι εχει καποια σχετικοτητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν τη παλάμη και ούτω βοήσωμεν: λέγεται από ή για κάποιον που αρνείται να εκτελέσει εργασία ή να προσφέρει υπηρεσία αν δεν εισπράξει πρώτα το αντίτιμο η την αμοιβή. Η φράση παραπέμπει στην εκκλησιαστική γλώσσα, και προφανώς ξεκίνησε από ιερέα που ζήτησε προκαταβολικά την πληρωμή της ιεροπραξίας. Το «και ούτω βοήσωμεν» υπάρχει στην ακολουθία της Αναστάσεως, ενώ το πρώτο σκέλος το προσέθεσε η λαϊκή εφευρετικότητα.
Μου περισσεύει και κανα εικοσάρι για κείνο το Μικέ τον εκβιαστή, που μόνο εν τη παλάμη και ούτω βοήσω! [Καραγάτσης, Το 10, σ. 257]
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες μου ηρθε ενας κυριος σημερα για να ανοιξει, επ/ση στο γιο του, επειδη η κοινωνια ειναι μικρη, ολοι μου ειπαν μακρια, χρωστα παντου, συγκεκριμενα, εισεπρατε κ δεν εδινε πουθενα, εφορια προμηθευτες κλπ, σε ερωτημα μου γιατι δεν την ανοιγει ο ιδιος η απαντηση ειναι οτι εχει κατι θεματα.! τι να κανω; συγγνωμη μγια την παρεμβαση στο θεμα αλλα πιστευω οτι εχει καποια σχετικοτητα!

 

 

Εχει κάποια θέματα (με τους άλλους) θέλει να αποκτήσει φαίνεται και με εσένα (αλήθεια ο γιός γιατί δεν εμφανίσθηκε, στο όνομά του θα γίνουν οι...ανομίες ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Αυτιάς είναι πρώτος και με διαφορά στις περιπτώσεις αυτές. Είναι ο πλέον έγκυρος  :D  :angry:

Δεν σε βρίσκω ενημερωμένο συνάδελφε... Αφού ο Αυτίας όλη μέρα ανεβοκατεβάζει ως δάσκαλό του τον Παπαδάκη... :lol: :lol:

 

Ένα πράγμα βρε παιδάκι μου όμως... Με την Digea έγινε πολύ διαδραστική η τηλεόρασή μας... Βάζεις Αυτιά το Σάββατο και τρέχει το σιρόπι από το χαζοκούτι.. Κολλάει το πάτωμα από τα σάλια...

 

Ας μην είχε το σαχλοκούδουνο δίπλα του (2 πόδια καλαμάκια με παραγεμισμένους αερόσακους) και θα σου λεγα αν ξυπνούσα τα γερόντια για να "ενημερωθούν"... Και που να τους έδιναν κανα tablet με wifi και πρόσβαση στα πονηρά site... :huh: :huh: :huh:

 

Διάλλειμα τέλος. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε βρίσκω ενημερωμένο συνάδελφε... Αφού ο Αυτίας όλη μέρα ανεβοκατεβάζει ως δάσκαλό του τον Παπαδάκη... :lol: :lol:

 

 

  Είναι από τις περιπτώσεις εκείνες όπου ο μαθητής ξεπέρασε το δάσκαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν έχει το δικαίωμα και μάλιστα λογίστρια στην Θεσσαλονίκη βρέθηκε στο αυτόφωρο εκβιάζοντας πως δεν δίνει τα βιβλία εαν δεν πληρωθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κάποια θέματα (με τους άλλους) θέλει να αποκτήσει φαίνεται και με εσένα (αλήθεια ο γιός γιατί δεν εμφανίσθηκε, στο όνομά του θα γίνουν οι...ανομίες ).

 

Μια παροιμία για φτυάρι και σκατά, τη γνωρίζεις;

 

Πέραν τούτου, αναλογίσου εαν αξίζει τον κόπο να έχεις τις ίδιες υποχρεώσεις κάθε μήνα/τρίμηνο x μια μικρή αμοιβή x πολλούς πελάτες (άρα πολλαπλές ευθύνες και πολλαπλά πιθανά φέσια) ή καλή αμοιβή x λιγότερους πελάτες (και έστω και λίγο χρόνο ξεκούρασης);

 

Μην  ξεχνάς επίσης οτι το μόνο παράσημο που θα πάρουμε είναι της ανοικτής παλάμης, ούτε ευχαριστώ θα ακούσουμε, ούτε θα μας προτείνουν σε κανένα "νέο" πελάτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...