Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ε9 - διορθώσεις παλαιότερων ετών πότε πρέπει να υποβληθεί?


giakon

Ερώτηση

καλυμέρα,

δεν έχω καταλάβει πότε πρέπει να γίνουν διορθώσεις παλαιότερων ετών στο Ε9, σύμφωνα με το forum και των  κύριο Παππού (οικονομικός συντάκτης του MEGA - είπε πρίν μια βδομάδα ότι για τις διορθώσεις παλαιότερων  ετών θα ανοίξει νέα εφαρμογή αργότερα . Χτές στο ΒΗΜΑ υπήρχαν οδηγίες για το Ε9 μεταξύ άλλων ανέφερε ότι διορθώσεις παλαιότερων ετών μπορεί να γίνουν με την εφαρμογή που τρέχει τώρα

για τις δηλώσεις εως 20.9.2013.(Μεταβολές του 2012) , Τελικά τι ισχύει ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Οχι θα ανοιξει εφαρμοφή νεα απο τη ΓΓΠΣ η οποια θα περιλαμβάνει τα ετη 2011, 2012 πιθανόν και το 2010. Τωρα πότε θα ανοίξει άγνωστο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλυμέρα,

δεν έχω καταλάβει πότε πρέπει να γίνουν διορθώσεις παλαιότερων ετών στο Ε9, σύμφωνα με το forum και των  κύριο Παππού (οικονομικός συντάκτης του MEGA - είπε πρίν μια βδομάδα ότι για τις διορθώσεις παλαιότερων  ετών θα ανοίξει νέα εφαρμογή αργότερα . Χτές στο ΒΗΜΑ υπήρχαν οδηγίες για το Ε9 μεταξύ άλλων ανέφερε ότι διορθώσεις παλαιότερων ετών μπορεί να γίνουν με την εφαρμογή που τρέχει τώρα

για τις δηλώσεις εως 20.9.2013.(Μεταβολές του 2012) , Τελικά τι ισχύει ?

τωρα κάνομε τις αλλαγες για το 2012 μεχρι 20/9 ο πινακας 1 και ο πινακας 2 Οκτωβριο Για τα παλαιοτερα ετη θα ανοίξει εφαρμογή αργότερα αγνωστο βέβαια πότε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγγνώμη μήπως δεν κατάλαβα κάτι καλα;;;;;

Γιατί εσείς τώρα που μπαίνατε στην εφαρμογή για να οριστικοποιήσετε αγροτεμάχια και οικόπεδα ακίνητα κλπ τα οποία είχαν δηλωθεί παλαιότερα έτη, δεν κάνατε μεταβολες όπου χρειαζόταν;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οχι θα ανοιξει εφαρμοφή νεα απο τη ΓΓΠΣ η οποια θα περιλαμβάνει τα ετη 2011, 2012 πιθανόν και το 2010. Τωρα πότε θα ανοίξει άγνωστο!!

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι κανουμε σε περιπτωση που ενα οικοπεδο ειναι λανθασμενα καταχωρισμενο απο πριν ως εντος οικισμου ενω κανονικα ειναι εκτος σχεδιιυ κ παει στον πινακα 2; το διορθωνουμε τωρα η περιμενουμε να ανοιξει

η περβοητη εφαρμογη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι κανουμε σε περιπτωση που ενα οικοπεδο ειναι λανθασμενα καταχωρισμενο απο πριν ως εντος οικισμου ενω κανονικα ειναι εκτος σχεδιιυ κ παει στον πινακα 2; το διορθωνουμε τωρα η περιμενουμε να ανοιξει

η περβοητη εφαρμογη;

με 1/1/13  ,ναι,  θα γινει η τωρα διορθωση ,   και μετα .......... οταν ανοιξει  το συστημα,  ναι θα γινουν  διορθωσεις  με  1/1/12    και   1/1/11  (αν βιαζεται καποιος ,παει στη δου αφου δεν εχει ανοιξει ακομη  ..) ......  και  τελος , στη δου θα παμε  μονο  για διορθωσεις   με  1/1/10   ,  1/1/09.... ...           καλο βραδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

με 1/1/13  ,ναι,  θα γινει η τωρα διορθωση ,   και μετα .......... οταν ανοιξει  το συστημα,  ναι θα γινουν  διορθωσεις  με  1/1/12    και   1/1/11  (αν βιαζεται καποιος ,παει στη δου αφου δεν εχει ανοιξει ακομη  ..) ......  και  τελος , στη δου θα παμε  μονο  για διορθωσεις   με  1/1/10   ,  1/1/09.... ...           καλο βραδυ

 

Ανακεφαλαιώνοντας:

 

Αγροτεμαχια που λανθασμενα δηλωθηκαν προ 1/1/09 ως οικοπεδα εντος οικισμου (Π.1) δεν θα διορθωθουν τωρα ηλεκτρονικώς, παρα μονο στη ΔΟΥ χειρόγραφα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε διαμερίσματα στον πίνακα 1 εχουν κατα λάθος συμπληρωθεί και η επιφάνεια οικοπέδου και το ποσοστό συνιδιοκτησίας που αντιστοιχεί στο οικόπεδο. Αυτό στο ε9 του 2010 και 2012. ΑΥτό σημαίανει λάθος ΦΑΠ.

 

Τι κάνω με αυτά τα Ε9, πώς τα διορθώνω ώστε να διορθωθεί και ο ΦΑΠ?

ΑΝ πάω ΔΟΥ με τροποποιητική, πληρώνω πρόστιμο? Θα πρέπει να έχω συμβόλαια ιδιοκτησιάς μαζί μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα παιδιά , να ρωτήσω κάτι γιατί έχω ένα μπέρδεμα .. : πέρσι μετά απο μια κληρονομιά η μητέρα μου πήρε ένα αγροτεμάχιο , έκανα ηλεκτρονικά το Ε9 το δικό της με τις αλλαγές και του πατέρα μου μιας και κάνουν μαζί δήλωση και εκείνος δεν είχε κάνει ως τώρα ηλεκτρονικά . Είναι δηλαδή ηλεκτρονικά καταγεγραμμένα όλα πλέον τα ακίνητα . Πρέπει τώρα να ξανακάνω κάτι στο Ε9 ? Δεν υπάρχει απο πέρσι αλλαγή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγγνώμη μήπως δεν κατάλαβα κάτι καλα;;;;;

Γιατί εσείς τώρα που μπαίνατε στην εφαρμογή για να οριστικοποιήσετε αγροτεμάχια και οικόπεδα ακίνητα κλπ τα οποία είχαν δηλωθεί παλαιότερα έτη, δεν κάνατε μεταβολες όπου χρειαζόταν;;; 

Να σε ρωτήσω κι εγω κατι που δεν καταλαβα καλά 

Τι σχέση εχεις ακριβώς με το επαγγελμα γιατί αν ειχες θα ηξερες το γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε διαμερίσματα στον πίνακα 1 εχουν κατα λάθος συμπληρωθεί και η επιφάνεια οικοπέδου και το ποσοστό συνιδιοκτησίας που αντιστοιχεί στο οικόπεδο. Αυτό στο ε9 του 2010 και 2012. ΑΥτό σημαίανει λάθος ΦΑΠ.

 

Τι κάνω με αυτά τα Ε9, πώς τα διορθώνω ώστε να διορθωθεί και ο ΦΑΠ?

ΑΝ πάω ΔΟΥ με τροποποιητική, πληρώνω πρόστιμο? Θα πρέπει να έχω συμβόλαια ιδιοκτησιάς μαζί μου?

Η περιμένεις να ανοίξει η εφαρμογή και τα διορθώνεις η στην ΔΟΥ μετα την εκδοση του εκκαθαριστικού ΦΑΠ εντος τεσσάρων μηνων χωρις προστιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φορολογούμενος είχε καταθέσει χειρόγραφα Ε9΄το 2005......δεν είχε συμπεριλάβει οικόπεδο εντός οικισμού....και αγροτεμάχιο....μπορεί να υποβάλει τώρα Ε 9....ηλεκτρονικά...και να τα συμπεριλάβει όλα (χειρόγραφα δηλωθέντα & "ξεχασμένα¨) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φορολογούμενος είχε καταθέσει χειρόγραφα Ε9΄το 2005......δεν είχε συμπεριλάβει οικόπεδο εντός οικισμού....και αγροτεμάχιο....μπορεί να υποβάλει τώρα Ε 9....ηλεκτρονικά...και να τα συμπεριλάβει όλα (χειρόγραφα δηλωθέντα & "ξεχασμένα¨) ?

΄Κανονικά,,τωρα είναι ανοιχτό το 2011 οπότε τα συμπεριλαμβάνεις τώρα με τροποποιητική δήλωση ηλεκτρονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτό πάω να κάνω αλλά μπαίνοντας στην "υποβολή Ε9" δείχνει μόνον το 2013 και γράφει δεν υπάρχουν διαθέσιμες ενέργειες...τι δεν κάνω σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ως ημερομηνία ανάρτησης των εκκαθαριστικών σημειωμάτων Φ.Α.Π. της παραγράφου 2 του άρθρου 1 της παρούσης για το έτος 2011 ορίζεται η 8η Νοεμβρίου 2013.

 

http://www.newmoney.gr/article/30183/mehri-tis-8-martioy-oi-diorthoseis-sto-e9-ilektronika-meso-tis-istoselidas-tis-ggps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ως ημερομηνία ανάρτησης των εκκαθαριστικών σημειωμάτων Φ.Α.Π. της παραγράφου 2 του άρθρου 1 της παρούσης για το έτος 2011 ορίζεται η 8η Νοεμβρίου 2013.

 

http://www.newmoney.gr/article/30183/mehri-tis-8-martioy-oi-diorthoseis-sto-e9-ilektronika-meso-tis-istoselidas-tis-ggps

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΕΚΑΝΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ 4/11/13 ΣΕ ΦΑΠ 2011 ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φορολογούμενος είχε καταθέσει χειρόγραφα Ε9΄το 2005......δεν είχε συμπεριλάβει οικόπεδο εντός οικισμού....και αγροτεμάχιο....μπορεί να υποβάλει τώρα Ε 9....ηλεκτρονικά...και να τα συμπεριλάβει όλα (χειρόγραφα δηλωθέντα & "ξεχασμένα¨) ?

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΓΙΑ ΤΟ ΟΙΚΟΔΕΔΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΙ ΕΤΑΚ ΓΙΑ 2008 & 2009 ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΠ 2010 ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΘΗΚΕΣ ΤΟ ΞΕΠΕΡΝΑΣ, ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΗ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ Ε9 ΓΙΑ ΤΟ 2008 http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/7040 ΜΕ ΑΥΤΟΤΕΛΕΣ ΠΡΟΣΤΙΜΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα και απο μενα.

Νεος πελατης ηλικιωμενος, φερνοντας τη δηλωση του διαπιστωσαμε οτι το σπιτι του στο οποιο εχει επικαρπια ( στο Ε1 φαινεται οτι το παραχωρει στο γιο του και αυτος φιλοξενειτε) δεν ειναι δηλωμενο.

εαν κανω μονο τα ε9 απο το 2011 αρκει?? κανονικα θελει χειρογραφο το 2005 ,αλλα με τι προστιμο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα και απο μενα.

Νεος πελατης ηλικιωμενος, φερνοντας τη δηλωση του διαπιστωσαμε οτι το σπιτι του στο οποιο εχει επικαρπια ( στο Ε1 φαινεται οτι το παραχωρει στο γιο του και αυτος φιλοξενειτε) δεν ειναι δηλωμενο.

εαν κανω μονο τα ε9 απο το 2011 αρκει?? κανονικα θελει χειρογραφο το 2005 ,αλλα με τι προστιμο??

Εάν θέλανε να είναι όλα σωστά δεν θα αφήνανε να διορθώσεις έτσι αυθαίρετα .....

Απλά έχουν χάσει το μπούσουλα και τώρα ανεπίσημα θέλουν να δημιουργήσουν (/σουμε) από την αρχή την περιουσιακή εικόνα, για να τον ξανά βρουν (τον μπούσουλα)!!!

 

Με λίγα λόγια, εγώ θα έφτιαχνα Ε9 του 2011... :)

 

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το πρόβλημα βρίσκεται στο ότι δεν μου ανοίγει καμία χρήση πλην αυτής του 2013.....όπου μου λέει δεν υπάρχουν διαθέσιμες ενέργειες.....οπότε δεν μπορώ ούτε να διορθώσω ούτε να προσθέσω κάτι......κάνω κάτι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το πρόβλημα βρίσκεται στο ότι δεν μου ανοίγει καμία χρήση πλην αυτής του 2013.....όπου μου λέει δεν υπάρχουν διαθέσιμες ενέργειες.....οπότε δεν μπορώ ούτε να διορθώσω ούτε να προσθέσω κάτι......κάνω κάτι λάθος?

 

αλλαξε το έτος πάνω αριστερά και από 2013 που σου εμφανιζει , κάνε το 2011 ..και προχώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...