Προς το περιεχόμενο

ΠΟΙΟΙ ΦΤΑΙΝΕ, ΛΟΙΠΟΝ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΜΑΣ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΜΕΛΟΥΣ 

 

...................................................................

 

Έχετε καταδικαστεί τελεσίδικα για κάποια αξιόποινη πράξη και αν ΝΑΙ ποια είναι αυτή Όχι Ναί 

 

 

Έχετε διαµαρτυρηµένα γραµµάτια ή σφραγισµένες επιταγές Όχι Ναί 

 

Ανήκετε σε άλλα παρεµφερή σωµατεία και αν ΝΑΙ ποια είναι αυτά Όχι Ναί 

 

 

Παρακαλώ όπως εγγραφώ µέλος στην Ένωση Φοροτεχνικών Ελεύθερων Επαγγελµατιών Αττικής (Ε.Φ.Ε.Ε.Α.) διότι είµαι 

Ελεύθερος Επαγγελµατίας Λογιστής – Φοροτεχνικός, δηλώνοντας υπεύθυνα ότι αποδέχοµαι ανεπιφύλακτα τις διατάξεις του 

Καταστατικού, τις Νόµιµες αποφάσεις των Γενικών Συνελεύσεων και του ∆ιοικητικού Συµβουλίου. Η αίτηση υπογράφεται µε ατοµική 

µου ευθύνη γνωρίζοντας τις κυρώσεις που προβλέπονται από τις διατάξεις του άρθρου 22 του Ν. 1599/1986. 

 ...................................................................................

 

ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΠΡΑΚΤΙΚΟΥ ∆.Σ. 

 

 

Το ∆.Σ. της Ένωσης Φοροτεχνικών Ελεύθερων Επαγγελµατιών Αττικής (Ε.Φ.Ε.Ε.Α.) στην συνεδρίαση της ………/………/20…… 

 ∆εν ενέκρινε την παρούσα αίτηση εγγραφής. (Οι λόγοι µη έγκρισης περιγράφονται στη σελίδα …………. του πρακτικού) 

 

 Ενέκρινε την παρούσα αίτηση εγγραφής κατατάσσοντας τον/ην αιτούντα/ούσα στα τακτικά µέλη της ένωσης µε αριθµό 

 

µητρώου Κωδικός Συστήµατος 

 

 

?

Καλημέρα Θεμιστοκλή. Δεν κατάλαβα τι νόημα έχει η αίτηση που αναφέρεις. Είναι για την συγκεκριμένη Ενωση, ή αφορά γενικότερα την διαδικασία εγγραφής; Ασφαλώς και όλοι γνωρίζουμε ότι μπαίνει αυτό το ερωτηματολόγιο, αν και θα μπορούσε να υποβληθεί, αντ΄αυτού ένα σύντομο βιογραφικό, που θα τα περιείχε όλα τα παραπάνω, σε μορφή υπεύθυνης δήλωσης.

Η ανάλυση του Ν. 1712 κατά άρθρο, δεν βοηθά, δεν είναι ο κατάλληλος τόπος για κάνουμε αυτές τις αναλύσεις. Προτάσεις για αλλαγή του νόμου, μπορούμε να προωθήσουμε μέσω των συλλόγων στα κοινοβουλευτικά κόμματα, ώστε μέσω των βουλευτών να εισηγηθούν τις τροποποιήσεις. Αλλά γιατί όχι "μυστική ψηφοφορία"; Νομίζω ότι είναι καλύτερα έτσι γιατί καμιά παράταξη δεν θα μπορεί να "χειραγωγήσει" την ψηφοφορία, αν γίνεται σε κλειστό φάκελο και ανώνυμα και το γνωρίζεις αυτό , αφού είσαι παλιός στο επάγγελμα.

Οσο για τος συναντήσεις που άρχισες στην Αθήνα, σου αξίζει έπαινος, αλλά σου παραθέτω την απάντηση που έδωσα στον Μιχάλη στο "Λογιστές χωρίς άδεια", για να μην επαναλαμβάνω τα ίδια:

"Συνάδελφε Μιχάλη, καλημέρα. Ξεκινήσατε μια καλή προσπάθεια μαζί με τους άλλους δυο συναδέλφους και σας αξίζουν συγχαρητήρια. Βέβαια οι συναντήσεις face to face προϋποθέτουν εντοπιότητα, δηλαδή να είναι όλοι κάτοικοι του κέντρου ή της ευρύτερης περιοχής. Και είστε πολλοί εκεί , που είναι όμως όλοι οι άλλοι; Πέρα από την σημασία της συνάντησης, έχω να παρατηρήσω ότι δεν πρέπει να γίνονται σχόλια τύπου "παπάκια" που υποβαθμίζουν την προσπάθεια που έχετε αρχίσει. Ο συνάδελφος Γιάννης από την Αμαλιάδα κάτι έγραψε για τηλεδιάσκεψη. Για σκεφθείτε το.

Οπωσδήποτε από αυτές τις συναντήσεις , κάτι θα προκύψει. "

Καλή συνέχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 404
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

SARAKINOS.......Φιλοι και ΦιλεςΙ 

Eστειλα την προταση μου στην ΠΟΦΕΕ για συγκληση Ε.Γ.Σ  με συμμετοχη συναδελφων και του Νομικου Συμβουλου της με σκοπο την μετατροπη αυτης.Τωρα για τις Μυστικες ψηφοφοριες ΔΙΑΦΩΝΩ καθετα .Με λιγα λογια  δεν θελω να βρισκομαι με την πλατη στον τοιχο

Επισης δεν καταλαβαινω την εμμονη της διατηρησης ενος Συνδικαλιστικου συστηματος υπαγορευμενο με νομους απο τους ιδιους που εφεραν τον τοπο και φυσικα τον κλαδο στα αδιεξοδα.Κρατηστε την αυτοτελεια σας Συλλογοι Ενωσεις και συμπορευτειτε για την ΑΝΑΤΡΟΠΗ..Αφηστε το αλλοθι της μη Συμμετοχης που κατα την γνωμη μου εσεις εισαστε ο ι υπευθυνοι με την κουλτουρα  που κουβαλατε να συζητουνται  ολα σε επιπεδο Συλλογων Ενωσεων.Η ΕΦΕΕΑ εξελεξε τρεις Αντιπροσωπους που σημαινει 30 μελη ψηφισαν και δεν γνωριζω αν υπηρχε και το κλασμα και ηταν λιγοτεροι.Καλω ολους τους Προεδρους των Συλλογων και Ενωσεων να θεσουν την προταση μου σε συζητηση  και ειμαι προθυμος απο χθες να ελθω να εκφρασω τα οραματα  τους στοχους και τις Δρασεις.Και μια και εισαι ο αναδοχος του θεματος κατεθεσε προταση για Ε.Γ.Σ του  Συλλογου σου και ερχομαι.

Υ/Γ ολοι οι Συλλογοι και οι Ενωσεις πρεπει να πιεσουν την ΠΟΦΕΕ για αξιολογηση της προτασης σε ενα Συνεδριο .Αν δεν γινει αμεσα τοτε ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΣΥΡΕΤΕ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΦΕΕ ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΦΟΡΕΑ    

     .   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SARAKINOS.......Φιλοι και ΦιλεςΙ 

Eστειλα την προταση μου στην ΠΟΦΕΕ για συγκληση Ε.Γ.Σ  με συμμετοχη συναδελφων και του Νομικου Συμβουλου της με σκοπο την μετατροπη αυτης.Τωρα για τις Μυστικες ψηφοφοριες ΔΙΑΦΩΝΩ καθετα .Με λιγα λογια  δεν θελω να βρισκομαι με την πλατη στον τοιχο

Επισης δεν καταλαβαινω την εμμονη της διατηρησης ενος Συνδικαλιστικου συστηματος υπαγορευμενο με νομους απο τους ιδιους που εφεραν τον τοπο και φυσικα τον κλαδο στα αδιεξοδα.Κρατηστε την αυτοτελεια σας Συλλογοι Ενωσεις και συμπορευτειτε για την ΑΝΑΤΡΟΠΗ..Αφηστε το αλλοθι της μη Συμμετοχης που κατα την γνωμη μου εσεις εισαστε ο ι υπευθυνοι με την κουλτουρα  που κουβαλατε να συζητουνται  ολα σε επιπεδο Συλλογων Ενωσεων.Η ΕΦΕΕΑ εξελεξε τρεις Αντιπροσωπους που σημαινει 30 μελη ψηφισαν και δεν γνωριζω αν υπηρχε και το κλασμα και ηταν λιγοτεροι.Καλω ολους τους Προεδρους των Συλλογων και Ενωσεων να θεσουν την προταση μου σε συζητηση  και ειμαι προθυμος απο χθες να ελθω να εκφρασω τα οραματα  τους στοχους και τις Δρασεις.Και μια και εισαι ο αναδοχος του θεματος κατεθεσε προταση για Ε.Γ.Σ του  Συλλογου σου και ερχομαι.

Υ/Γ ολοι οι Συλλογοι και οι Ενωσεις πρεπει να πιεσουν την ΠΟΦΕΕ για αξιολογηση της προτασης σε ενα Συνεδριο .Αν δεν γινει αμεσα τοτε ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΣΥΡΕΤΕ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΦΕΕ ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΦΟΡΕΑ    

     .   

Συνάδελφε Θέμη,μου αρέσεις,έστειλες την προτασή σου στην ΠΟΦΕΕ και αυτοί έχεις την απαίτηση να τρέξουν?

σε ποιό κόσμο ζείς?και συγνώμη αλλά ............αυτές οι δουλειές δεν γίνονται έτσι θέλουν οργάνωση -προγραμματισμό

αν αυτή η πρόταση γινόταν απο κάποιους συλλόγους που ανήκουν εκεί,ίσως κάτι να γινόταν,γιατί αν δεν γινόταν με την

πρώτη την δεύτερη την τρίτη θα πέρναγε.Και είναι και λογικό ,έτσι λειτουργούν οι συλλογικές προσπάθειες,αλίμονο αν ο

καθένας έστελνε  στην ομοσπονδία ,οτι γουστάρει και αμέσως να γινόταν,στο τέλος θα επικρατούσε μπάχαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη(KABONTOROS)

Στειλε και εσυ μπορεις.Εφοσον η ΕΦΕΕΑ δεν  μπορει.Εσεις στηριζετε ως μελη την ανοχη οχι εγω.Παρολο αυτα πιεστε την ΕΝΩΣΗ ΣΑΣ

Παντα Φιλικα και με εκτιμhση.     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη(KABONTOROS)

Στειλε και εσυ μπορεις.Εφοσον η ΕΦΕΕΑ δεν  μπορει.Εσεις στηριζετε ως μελη την ανοχη οχι εγω.Παρολο αυτα πιεστε την ΕΝΩΣΗ ΣΑΣ

Παντα Φιλικα και με εκτιμhση.     

Η πιεσή μου εκεί μέσα είναι μεγάλη ,γιατί ξέρω ότι από μέσα κάτι μπορεί να γίνει,αν στήριζα την ανοχή δεν 

θα μίλαγα,επίσης ξέρω οτι όσοι πιο πολλοί πιέζουν τόσο πιο πιθανόν είναι να γίνει η ανατροπή ,που και 

οι δυο ζητάμε,έλα κοντά να γίνουμε δυό και χίλιοι δεκαδυό.

φιλικά 

Γιάννης

καληνύχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...