Προς το περιεχόμενο

ΠΟΙΟΙ ΦΤΑΙΝΕ, ΛΟΙΠΟΝ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΜΑΣ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και όμως η συλλογικότητα μπορεί κάτι να πετύχει :

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/15551

Γιάννη μακάρι να πετύχει,αλλά συνήθως οι σκόρπιες φωνές,ελάχιστα πετυχαίνουν.

Καλό θάταν κατά την γνώμη μου να μαζευόταν όλες οι φωνές ,κάπου κεντρικά και να 

πήγαιναν εκεί που πρέπει,για να αρχίσουν να μας υπολογίζουν,σαν κλάδο.Οι μεμονωμένες φωνές

αντιμετωπίζονται σαν μεμονωμένες,απ ότι ξέρουμε έως τώρα.

Μακάρι να είναι μιά νέα αρχή για κάτι καλό και όχι μια από τα ίδια που μας έφτασε έως εδώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 404
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kαι εγώ για την συμμετοχή μιλάω,χρόνια τώρα ,αλλά δεν κατάλαβα τελικά,ποιος φταίει?.....πιστεύω οτι συμφωνείς

οτι το μεγαλύτερο μερίδιο το έχουν οι διοικούντες τον κλάδο και μετά οι μη συμμετέχοντες.

Όχι συνάδελφε, η νοοτροπία μας φταίει, όπως τόνισε πολύ ευστοχα ο Κάρολος σε προηγούμενες αναρτήσεις του.

Έχουμε βολευτεί οι περισσότεροι στο γραφειάκι μας (ή στην γραφειάρα μας) και κάνουμε κρίσεις και

υποδείξεις εκ του ασφαλούς.

Όταν όμως πρόκειτε να αφιερώσουμε λίγο από τον πραγματικά ελάχιστο και πολύτιμο χρόνο μας για τα κοινά

δεν το κάνουμε. Ας βγάλουν οι άλλοι το φίδι από την τρύπα. Και αν δεν το βγάλουν θα έχουμε και ένα λόγο

να τους κακίσουμε ή μάλλον για αν ακριβολογούμε να τους κράξουμε.

Αλήθεια συνάδελφοι πιστεύεις ότι με μαζική συμμετοχή θα διοικούσαν οι ίδιοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι συνάδελφε, η νοοτροπία μας φταίει, όπως τόνισε πολύ ευστοχα ο Κάρολος σε προηγούμενες αναρτήσεις του.

Έχουμε βολευτεί οι περισσότεροι στο γραφειάκι μας (ή στην γραφειάρα μας) και κάνουμε κρίσεις και

υποδείξεις εκ του ασφαλούς.

Όταν όμως πρόκειτε να αφιερώσουμε λίγο από τον πραγματικά ελάχιστο και πολύτιμο χρόνο μας για τα κοινά

δεν το κάνουμε. Ας βγάλουν οι άλλοι το φίδι από την τρύπα. Και αν δεν το βγάλουν θα έχουμε και ένα λόγο

να τους κακίσουμε ή μάλλον για αν ακριβολογούμε να τους κράξουμε.

Αλήθεια συνάδελφοι πιστεύεις ότι με μαζική συμμετοχή θα διοικούσαν οι ίδιοι;

Συναδελφέ μου καλησπέρα,εγώ δεν διαφωνώ με αυτό που λές,γιατί το ίδιο λέω και εγώ,γιατί

και η μη συμμετοχή είναι θέμα νοοτροπίας και συμπεριφοράς,αλλά αν περιμένουμε να αλλάξουμε

νοοτροπία πρώτα για να καταλάβουμε τι πρέπει να κάνουμε,πέταξε το πουλάκι.  Αφού ασχολείσαι

με την συλλογικότητα θα ξέρεις οτι πρόκειται να γίνουν εξελίξεις που δεν τις φανταζόμαστε στον κλάδο

μας και μάλιστα σύντομα,όπως έλεγα και πριν βγεί η απόφαση απο το υ.ο. για την έναρξη στο μητρώο.

Γιαυτό πρέπει να τρέξουμε όλοι να δείξουμε την δύναμή μας και όχι σκορποχώρι ,που δεν το υπολογίζει

κανείς,όπως γίνεται έως τώρα ,αφού  δεν το βλέπουν αυτοί που πρέπει ,η δεν θέλουν να το δούν ,ας τους

αναγκάσει το νέο αίμα που θα μπεί ,για να σώσουμε ότι μπορούμε,αλλιώς θα μας τελειώσουν οι άλλοι που είναι

οργανωμένοι και προφανώς τους υπολογίζουν γιατί λόγω της οργάνωσής τους τους σέβονται και τους φοβούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι συνάδελφε, η νοοτροπία μας φταίει, όπως τόνισε πολύ ευστοχα ο Κάρολος σε προηγούμενες αναρτήσεις του.

Έχουμε βολευτεί οι περισσότεροι στο γραφειάκι μας (ή στην γραφειάρα μας) και κάνουμε κρίσεις και

υποδείξεις εκ του ασφαλούς.

Όταν όμως πρόκειτε να αφιερώσουμε λίγο από τον πραγματικά ελάχιστο και πολύτιμο χρόνο μας για τα κοινά

δεν το κάνουμε. Ας βγάλουν οι άλλοι το φίδι από την τρύπα. Και αν δεν το βγάλουν θα έχουμε και ένα λόγο

να τους κακίσουμε ή μάλλον για αν ακριβολογούμε να τους κράξουμε.

Αλήθεια συνάδελφοι πιστεύεις ότι με μαζική συμμετοχή θα διοικούσαν οι ίδιοι;

Συνάδελφε Παντελή, παρεμβαίνω γιατί οι θέση σου είναι σωστή, αλλά και γιατί ανέφερες ότι είσαι εκλεγμένος, συνεπώς γνωρίζεις τι συμβαίνει στους συλλόγους και ποιες είναι οι ευθύνες που αναλαμβάνουν όσοι είναι στα Δ.Σ.

Υπάρχουν καλές και κακές διοικήσεις συλλόγων. Δεν είναι όλες σωστές και συνεπείς στην υποχρέωση που ανέλαβαν όταν εκλέχθηκαν. Υπάρχει όμως και το δικαίωμα επιλογής των από μας. Και είναι στο χέρι μας να γίνει η σωστή επιλογή, να αναδειχθούν αυτοί που μπορούν και θέλουν να δουλέψουν για το κοινό καλό. Και όταν υπάρχει η κοινή δράση, όπως αυτή των διαφόρων συλλόγων, που όλοι μαζί έβαλαν κάτω τα προβλήματα και προσπαθούν, με όση δύναμη έχουν , να πετύχουν μια αναγνώριση των δίκαιων αιτημάτων μας. Για αυτό επιμένω στην συνεργασία μεταξύ των συλλόγων.

Οσοι , όπως επισήμανες εσύ και ο Κάρολος κάνουν άγονη κριτική μένοντας έξω από τον χορό, ας αναθεωρήσουν τις απόψεις τους για γενική ανικανότητα όσων μετέχουν σε διοικήσεις συλλόγων και ενώσεων, όλων των βαθμίδων και ας βάλουν και αυτοί το "λιθαράκι" τους στο οικοδόμημά μας, όπως επισημαίνει παραπάνω ο συνάδελφος Γιάννης (Καβοντόρος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι φαίνεται να κινείται στο τέλμα του κλάδου μας. Κάτι οι επερχόμενες εκλογές, κάτι η κατακραυγή από την βάση, όπως και οι συναντήσεις που προγραμματίζουν ικανοί συνάδελφοι για ανταλλαγή απόψεων, οδηγούν σε ενέργειες που από καιρό έπρεπε να είχαν γίνει, πριν φτάσουμε στην απαράδεκτη και εξωφρενική ΠΟΛ 1228. Η δήλωση της ΠΟΦΕΕ για προσβολή της ΠΟΛ 1228, θα πρέπει να ταράξει τα νερά, αν στηριχθεί αρκούντως νομικά. Βέβαια θα ήθελα περισσότερο θαρραλέα την ανακοίνωση του ΟΕΕ και δεν χρειαζόταν εκείνο το "παρακαλούμε" στην - προεκλογική - ανακοίνωση του ΑΚΙΟΕ. Απαιτούμε είναι η κατάλληλη λέξη, ούτε καν "ζητούμε". ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννης ( Χαλκιδεος) 

Ευχαριστω  Δημοσια για την αποστολη του Καταστατικου της ΠΟΦΕΕ.

Να εισαι παντα καλα με υγεια.ΚΑΛΗΜΕΡΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα το καταστατικο και θα το μελετησω.Το πρωτο που με ξενυσε ειναι οτι αποφασεις Γ.Σ γινονται με μυστικη ψηφοφορια.Αν θελουμε να παμε μπροστα οι ψηφοφοριες πρεπει να ειναι ονομαστικες και οχι μυστικες.Επισης για την εκλογη αντιπροσωπων απο τις πρωτοβαθμιες Ενωσεις ισχυει για καθε 10 μελη που ψηφισαν στις (Ενωσεις) εκλεγεται ενας αντιπροσωπος......!
Υ/Γ Φιλοι και Φιλες θα καταθεσω ωρισμενες σκεψεις μου για τροποποιησεις Αρθρων του Καταστατικου με βαση τα αρθρα 100,78.84,86 και αλλων του ΑΚ με σκοπο την συμμετοχη στα κοινα οσο το δυνατο περισσοτερων Συναδελφων με γνωμονα παντα μια δομη διαφορετικη για τους υπουλους καιρους που βιωνουμε με μελλον για αμμεσες παρεμβασεις που αφορουν τον κλαδο και γενικωτερα.Λυσεις υπαρχουν πολλες Βουληση να υπαρχει χωρις Εγωισμους και μικροπολιτικες κομματικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα το καταστατικο και θα το μελετησω.Το πρωτο που με ξενυσε ειναι οτι αποφασεις Γ.Σ γινονται με μυστικη ψηφοφορια.Αν θελουμε να παμε μπροστα οι ψηφοφοριες πρεπει να ειναι ονομαστικες και οχι μυστικες.Επισης για την εκλογη αντιπροσωπων απο τις πρωτοβαθμιες Ενωσεις ισχυει για καθε 10 μελη που ψηφισαν στις (Ενωσεις) εκλεγεται ενας αντιπροσωπος......!

Υ/Γ Φιλοι και Φιλες θα καταθεσω ωρισμενες σκεψεις μου για τροποποιησεις Αρθρων του Καταστατικου με βαση τα αρθρα 100,78.84,86 και αλλων του ΑΚ με σκοπο την συμμετοχη στα κοινα οσο το δυνατο περισσοτερων Συναδελφων με γνωμονα παντα μια δομη διαφορετικη για τους υπουλους καιρους που βιωνουμε με μελλον για αμμεσες παρεμβασεις που αφορουν τον κλαδο και γενικωτερα.Λυσεις υπαρχουν πολλες Βουληση να υπαρχει χωρις Εγωισμους και μικροπολιτικες κομματικες.

Θέμη καλημέρα,έτσι μου ήρθε τώρα και μη με παρεξηγήσεις,δηλαδή επειδή δεν υπήρχαν αυτές οι αλλαγές που θα προτείνεις,που δεν τις ήξερες,

θα ήσουν οκ και θα είχες συλλογική συμμετοχή?Θα μας τρελάνεις.........αλλά είναι καλό που προσπαθείς για κάτι το καινούργιο,που εγώ νομίζω οτι

πρέπει να ξεκινήσει μέσα απο το παλιό,με νέες παρουσίες ,σαν και τη δική σου και πολλών άλλων που ζητάμε την αλλαγή.

Πάντα φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα το καταστατικο και θα το μελετησω.Το πρωτο που με ξενυσε ειναι οτι αποφασεις Γ.Σ γινονται με μυστικη ψηφοφορια.Αν θελουμε να παμε μπροστα οι ψηφοφοριες πρεπει να ειναι ονομαστικες και οχι μυστικες.Επισης για την εκλογη αντιπροσωπων απο τις πρωτοβαθμιες Ενωσεις ισχυει για καθε 10 μελη που ψηφισαν στις (Ενωσεις) εκλεγεται ενας αντιπροσωπος......!

Υ/Γ Φιλοι και Φιλες θα καταθεσω ωρισμενες σκεψεις μου για τροποποιησεις Αρθρων του Καταστατικου με βαση τα αρθρα 100,78.84,86 και αλλων του ΑΚ με σκοπο την συμμετοχη στα κοινα οσο το δυνατο περισσοτερων Συναδελφων με γνωμονα παντα μια δομη διαφορετικη για τους υπουλους καιρους που βιωνουμε με μελλον για αμμεσες παρεμβασεις που αφορουν τον κλαδο και γενικωτερα.Λυσεις υπαρχουν πολλες Βουληση να υπαρχει χωρις Εγωισμους και μικροπολιτικες κομματικες.

Θεμιστοκλή, καλημέρα. Πριν κάνεις όποια πρόταση για αλλαγή, διάβασε σε παρακαλώ τον Ν.1712/8-7-1987 (ΦΕΚ 115 ΤΕΥΧΟΣ ΠΡΩΤΟ), περί εκσυγχρονισμού επαγγελματικών οργανώσεων και ειδικότερα τα άρθρα 2 (παράγρ. 3 & 4) και 5 (παράγρ. 5), γιατί περιέχουν θέματα που θίγεις. Αν δεν έχεις το ΦΕΚ ή δεν το βρίσκεις, γράψε μου με ΠΜ ένα fax, να στο στείλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KABONTOROS...Φιλοι και Φιλες

Διαβαζοντας το καταστατικο της ΠΟΦΕΕ και σε συνδυασμο Ν1712/87(ευχαριστω sarakinos) μου θυμιζει  ιστορικα τους Ρωμαιους που οσο κυνηγουσαν τους Χριστιαννους τοσο πληθαιναν.Ετσι εδωσαν το δικαιωμα να εκκλησιαζονται ωστε να τους ελεγχουν.Αυτος ο Συνδικαλισμος με τις ευλογιες της Βουλης δεν περπατα σημερα ειναι τελειωμενος προ καιρου...και δεν υπαρχει καμια μα καμια περιπτωση να ασχοληθω για να στηριξω κατι που δεν πιστευω.....!Επιμενω σε καινουργιο φορεα χωρις τον μανδυα της ομοσπονδιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KABONTOROS...Φιλοι και Φιλες

Διαβαζοντας το καταστατικο της ΠΟΦΕΕ και σε συνδυασμο Ν1712/87(ευχαριστω sarakinos) μου θυμιζει  ιστορικα τους Ρωμαιους που οσο κυνηγουσαν τους Χριστιαννους τοσο πληθαιναν.Ετσι εδωσαν το δικαιωμα να εκκλησιαζονται ωστε να τους ελεγχουν.Αυτος ο Συνδικαλισμος με τις ευλογιες της Βουλης δεν περπατα σημερα ειναι τελειωμενος προ καιρου...και δεν υπαρχει καμια μα καμια περιπτωση να ασχοληθω για να στηριξω κατι που δεν πιστευω.....!Επιμενω σε καινουργιο φορεα χωρις τον μανδυα της ομοσπονδιας

Θεμιστοκλή, εγώ δεν κατάλαβα ακόμα τι θέλεις να κάνεις;

Μόνο ερωτήσεις και υπονοούμενα ήσουν για την ΠΟΦΕΕ μέχρι στιγμής και καμία απάντηση δεν έχεις δώσει. 

Τι παίζει; Έχεις επιτέλους να πεις κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι αν ετσι νομιζεις Γρηγορη

Αλλωστε ποιος ειμαι εγω να σου χαλασω το χατηρι( δεν ειναι δικο μου το σλογκαν ειναι ομως πετυχημενο )

Απλα μαλλον ειμαι μονοφθαλμος και το προτιμω απο το να βλεπω και με τα δυο ματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον

Το μονο αρθρο που μπορει να τροποποιηθει ειναι το ποσοστο για την εκλογη αντιπροσωπων.Ο ν1712/87 περι εκσυγχρονισμου επαγγελματικων οργανωσεων ειναι δεσμευτικος για ψηφοφοριες δομη συστημα αρα κατα την γνωμη μου δεν εχει λογο υπαρξης ως ομοσπονδια.Ας μα πει καποιος ποσοι αντιπροσωποι εκλεχθηκαν και ας το

πολλαπλασιασουμε με 10 και θα καταλαβουμε οτι την τυχη του κλαδου την οριζουν το πολυ 700 ατομα .

προταση

Μετατροπη του καταστατικου της ΠΟΦΕΕ απο ομοσπονδια σε Ενωση ν4019 σε συνδυασμο με τον 1667/86.Μελη της θα ειναι Ενωσεις Συλλογοι(που υφιστανται)ι φυσικα προσωπα Λ/Φ με μια ψηφο.Και προτεινω την μετατροπη

για αμεση λυση απο το αδιεξοδο.ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΛΟΙΠΟΝ μιας και δεν μπορουμε να τροποποιησουμε τον ν 1712/87

Για την επιτευξη του οραματος με σκοπο την συνοχη του κλαδου

Η ΠΟΦΕΕ να προβει σε Εκτακτη Γ.Σ με την συμμετοχη οσων Λ/Φ θελησουν να παρεβρεθουν παρουσια Νομικου

Συμβουλου με θεμα προτασεις απο την βαση και αξιολογηση.Το ιδιο να γινει και στην Θεσσαλονικη αμεσα.

ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΟΓΟ ΝΑ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙΣ

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΑΠΟ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΒΑΣΗ

Αυτα προς το παρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KABONTOROS...Φιλοι και Φιλες

Διαβαζοντας το καταστατικο της ΠΟΦΕΕ και σε συνδυασμο Ν1712/87(ευχαριστω sarakinos) μου θυμιζει  ιστορικα τους Ρωμαιους που οσο κυνηγουσαν τους Χριστιαννους τοσο πληθαιναν.Ετσι εδωσαν το δικαιωμα να εκκλησιαζονται ωστε να τους ελεγχουν.Αυτος ο Συνδικαλισμος με τις ευλογιες της Βουλης δεν περπατα σημερα ειναι τελειωμενος προ καιρου...και δεν υπαρχει καμια μα καμια περιπτωση να ασχοληθω για να στηριξω κατι που δεν πιστευω.....!Επιμενω σε καινουργιο φορεα χωρις τον μανδυα της ομοσπονδιας

Μακάρι να τα καταφέρεις και να ενώσεις τον κλάδο,είτε με νέο φορέα ,είτε με τον παλιό,απλά να μην

είναι μια νέα διάσπαση που κλάδου,όπως γίνεται συνήθως με τις νέες προσπάθειες,έχουμε αρκετά

παραδείγματα και τα ξέρεις πιστεύω,γιατί κάπως έτσι ξεκίνησαν και αυτές για δήθεν κάτι νέο,γιαυτό λέω όλοι

κοντά στους υπάρχοντες συλλόγους-ομοσπονδία και εκεί μέσα να κάνουμε τις αλλαγές,για ενιαία φωνή-πορεία.

Λες να αλλάξουν άρθρα στο καταστατικό της ΠΟΦΕΕ,έλα μέσα και όλοι μαζί θα τα αλλάξουμε,απ έξω δεν ακούγεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον

Το μονο αρθρο που μπορει να τροποποιηθει ειναι το ποσοστο για την εκλογη αντιπροσωπων.Ο ν1712/87 περι εκσυγχρονισμου επαγγελματικων οργανωσεων ειναι δεσμευτικος για ψηφοφοριες δομη συστημα αρα κατα την γνωμη μου δεν εχει λογο υπαρξης ως ομοσπονδια.Ας μα πει καποιος ποσοι αντιπροσωποι εκλεχθηκαν και ας το

πολλαπλασιασουμε με 10 και θα καταλαβουμε οτι την τυχη του κλαδου την οριζουν το πολυ 700 ατομα .

προταση

Μετατροπη του καταστατικου της ΠΟΦΕΕ απο ομοσπονδια σε Ενωση ν4019 σε συνδυασμο με τον 1667/86.Μελη της θα ειναι Ενωσεις Συλλογοι(που υφιστανται)ι φυσικα προσωπα Λ/Φ με μια ψηφο.Και προτεινω την μετατροπη

για αμεση λυση απο το αδιεξοδο.ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΛΟΙΠΟΝ μιας και δεν μπορουμε να τροποποιησουμε τον ν 1712/87

Για την επιτευξη του οραματος με σκοπο την συνοχη του κλαδου

Η ΠΟΦΕΕ να προβει σε Εκτακτη Γ.Σ με την συμμετοχη οσων Λ/Φ θελησουν να παρεβρεθουν παρουσια Νομικου

Συμβουλου με θεμα προτασεις απο την βαση και αξιολογηση.Το ιδιο να γινει και στην Θεσσαλονικη αμεσα.

ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΟΓΟ ΝΑ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙΣ

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΑΠΟ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΒΑΣΗ

Αυτα προς το παρον

Κοντά έπεσες Θεμιστοκλή, αλλά δεν νομίζω ότι θα δεχθεί η ΠΟΦΕΕ (το ΔΣ και τα μέλη της) μετατροπή, στην ουσία αυτοδιάλυση, όπως φαίνεται από την πρότασή σου. Πάντως, νομίζω ότι είμαστε ο μόνος κλάδος που η ανωτεροβάθμια οργάνωσή του έχει την μορφή Ομοσπονδίας, ενώ σε πολλούς άλλους κλάδους, όπως αναφέρει ο Ν.1712/87, υπάρχει τριτοβάθμια οργάνωση, δηλαδή Συνομοσπονδία. Μήπως πρέπει να σκεφθείς αναβάθμιση και όχι υποβάθμιση της ΠΟΦΕΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον
Το μονο αρθρο που μπορει να τροποποιηθει ειναι το ποσοστο για την εκλογη αντιπροσωπων.Ο ν1712/87 περι εκσυγχρονισμου επαγγελματικων οργανωσεων ειναι δεσμευτικος για ψηφοφοριες δομη συστημα αρα κατα την γνωμη μου δεν εχει λογο υπαρξης ως ομοσπονδια.Ας μα πει καποιος ποσοι αντιπροσωποι εκλεχθηκαν και ας τοπολλαπλασιασουμε με 10 και θα καταλαβουμε οτι την τυχη του κλαδου την οριζουν το πολυ 700 ατομα .
προταση
Μετατροπη του καταστατικου της ΠΟΦΕΕ απο ομοσπονδια σε Ενωση ν4019 σε συνδυασμο με τον 1667/86.Μελη της θα ειναι Ενωσεις Συλλογοι(που υφιστανται)ι φυσικα προσωπα Λ/Φ με μια ψηφο.Και προτεινω την μετατροπη
για αμεση λυση απο το αδιεξοδο.ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΛΟΙΠΟΝ μιας και δεν μπορουμε να τροποποιησουμε τον ν 1712/87
Για την επιτευξη του οραματος με σκοπο την συνοχη του κλαδου
Η ΠΟΦΕΕ να προβει σε Εκτακτη Γ.Σ με την συμμετοχη οσων Λ/Φ θελησουν να παρεβρεθουν παρουσια Νομικου
Συμβουλου με θεμα προτασεις απο την βαση και αξιολογηση.Το ιδιο να γινει και στην Θεσσαλονικη αμεσα.
ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΔΙΑΛΟΓΟ ΝΑ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙΣ
ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΑΠΟ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΒΑΣΗ
Αυτα προς το παρον 

Φιλοι και Φιλες την ανωτερω δημοσιευση την εστειλα στην ΠΟΦΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΝΩΣΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ 

ΙΟΥΛΙΑΝΟΥ 42-46 Τ.Κ. 104-34 ΑΘΗΝΑ / ΤΗΛ : 210-8224111 - 210-8834483 

Απ. Αναγ. Πολ. Πρωτ. Αθηνών 3352/18-10-1990 Αρ. Κατ. 17619/19-12-1990 

 

 

ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΜΕΛΟΥΣ 

 

Επώνυµο : Όνοµα : 

Όνοµα πατρός : Όνοµα µητρός : 

Οικογεν. Κατάσταση : Ονοµ/νο συζύγου :1

 

Ηµεροµ. Γέννησης : Τόπος Γέννησης : 

Α.∆.Τ.: Ηµερ. Έκδοσης : 

Αρχή Έκδοσης : ∆/νση εργασίας : 

Τ.Κ. : Πόλη : 

Περιοχή : Τηλέφωνα : 

Fax : Κινητό : 

E-mail : http : www. 

Α.Φ.Μ.: ∆.Ο.Υ. 

Τίτλος σπουδών : Σχολή : 

Έτος λήψης πτυχίου : Έτος λήψης πτυχ.: 

Κατηγορία άδειας : Ξένη γλώσσα : 

Ηµερ. Έναρξ. Εργασ.: Έτη ασκ. επαγγ.: 

 

Έχετε καταδικαστεί τελεσίδικα για κάποια αξιόποινη πράξη και αν ΝΑΙ ποια είναι αυτή Όχι Ναί 

 

 

Έχετε διαµαρτυρηµένα γραµµάτια ή σφραγισµένες επιταγές Όχι Ναί 

 

Ανήκετε σε άλλα παρεµφερή σωµατεία και αν ΝΑΙ ποια είναι αυτά Όχι Ναί 

 

 

Παρακαλώ όπως εγγραφώ µέλος στην Ένωση Φοροτεχνικών Ελεύθερων Επαγγελµατιών Αττικής (Ε.Φ.Ε.Ε.Α.) διότι είµαι 

Ελεύθερος Επαγγελµατίας Λογιστής – Φοροτεχνικός, δηλώνοντας υπεύθυνα ότι αποδέχοµαι ανεπιφύλακτα τις διατάξεις του 

Καταστατικού, τις Νόµιµες αποφάσεις των Γενικών Συνελεύσεων και του ∆ιοικητικού Συµβουλίου. Η αίτηση υπογράφεται µε ατοµική 

µου ευθύνη γνωρίζοντας τις κυρώσεις που προβλέπονται από τις διατάξεις του άρθρου 22 του Ν. 1599/1986. 

 

Αθήνα ………/………/20…… 

 

 Ο/Η αιτών/ούσα 

 

 ……………………………….. 

 

ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΠΡΑΚΤΙΚΟΥ ∆.Σ. 

 

 

Το ∆.Σ. της Ένωσης Φοροτεχνικών Ελεύθερων Επαγγελµατιών Αττικής (Ε.Φ.Ε.Ε.Α.) στην συνεδρίαση της ………/………/20…… 

 ∆εν ενέκρινε την παρούσα αίτηση εγγραφής. (Οι λόγοι µη έγκρισης περιγράφονται στη σελίδα …………. του πρακτικού) 

 

 Ενέκρινε την παρούσα αίτηση εγγραφής κατατάσσοντας τον/ην αιτούντα/ούσα στα τακτικά µέλη της ένωσης µε αριθµό 

 

µητρώου Κωδικός Συστήµατος 

 

 

Για το ∆.Σ. Ο Πρόεδρος ……………………………… Ο Γενικός Γραµµατέας ………………………………

 

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

 

ΕΝΩΣΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ 
ΙΟΥΛΙΑΝΟΥ 42-46 Τ.Κ. 104-34 ΑΘΗΝΑ / ΤΗΛ : 210-8224111 - 210-8834483 
Απ. Αναγ. Πολ. Πρωτ. Αθηνών 3352/18-10-1990 Αρ. Κατ. 17619/19-12-1990 
 
 
ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΜΕΛΟΥΣ 
 
Επώνυµο : Όνοµα : 
Όνοµα πατρός : Όνοµα µητρός : 
Οικογεν. Κατάσταση : Ονοµ/νο συζύγου :1
 
Ηµεροµ. Γέννησης : Τόπος Γέννησης : 
Α.∆.Τ.: Ηµερ. Έκδοσης : 
Αρχή Έκδοσης : ∆/νση εργασίας : 
Τ.Κ. : Πόλη : 
Περιοχή : Τηλέφωνα : 
Fax : Κινητό : 
E-mail : http : www. 
Α.Φ.Μ.: ∆.Ο.Υ. 
Τίτλος σπουδών : Σχολή : 
Έτος λήψης πτυχίου : Έτος λήψης πτυχ.: 
Κατηγορία άδειας : Ξένη γλώσσα : 
Ηµερ. Έναρξ. Εργασ.: Έτη ασκ. επαγγ.: 
 
Έχετε καταδικαστεί τελεσίδικα για κάποια αξιόποινη πράξη και αν ΝΑΙ ποια είναι αυτή Όχι Ναί 
 
 
Έχετε διαµαρτυρηµένα γραµµάτια ή σφραγισµένες επιταγές Όχι Ναί 
 
Ανήκετε σε άλλα παρεµφερή σωµατεία και αν ΝΑΙ ποια είναι αυτά Όχι Ναί 
 
 
Παρακαλώ όπως εγγραφώ µέλος στην Ένωση Φοροτεχνικών Ελεύθερων Επαγγελµατιών Αττικής (Ε.Φ.Ε.Ε.Α.) διότι είµαι 
Ελεύθερος Επαγγελµατίας Λογιστής – Φοροτεχνικός, δηλώνοντας υπεύθυνα ότι αποδέχοµαι ανεπιφύλακτα τις διατάξεις του 
Καταστατικού, τις Νόµιµες αποφάσεις των Γενικών Συνελεύσεων και του ∆ιοικητικού Συµβουλίου. Η αίτηση υπογράφεται µε ατοµική 
µου ευθύνη γνωρίζοντας τις κυρώσεις που προβλέπονται από τις διατάξεις του άρθρου 22 του Ν. 1599/1986. 
 
Αθήνα ………/………/20…… 
 
 Ο/Η αιτών/ούσα 
 
 ……………………………….. 
 
ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΠΡΑΚΤΙΚΟΥ ∆.Σ. 
 
 
Το ∆.Σ. της Ένωσης Φοροτεχνικών Ελεύθερων Επαγγελµατιών Αττικής (Ε.Φ.Ε.Ε.Α.) στην συνεδρίαση της ………/………/20…… 
 ∆εν ενέκρινε την παρούσα αίτηση εγγραφής. (Οι λόγοι µη έγκρισης περιγράφονται στη σελίδα …………. του πρακτικού) 
 
 Ενέκρινε την παρούσα αίτηση εγγραφής κατατάσσοντας τον/ην αιτούντα/ούσα στα τακτικά µέλη της ένωσης µε αριθµό 
 
µητρώου Κωδικός Συστήµατος 
 
 
Για το ∆.Σ. Ο Πρόεδρος ……………………………… Ο Γενικός Γραµµατέας ………………………………
 
?

 

δεν καταλαβα τις ερωτησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΡΘΡΟ 6ον 

Τα μέλη εφόσον είναι ταμειακώς τακτοποιημένα δικαιούνται:
α) Να συμμετέχουν εις τις Γενικές 

Συνελεύσεις με δικαίωμα ψήφου, να εκλέγουν τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου, την 

Εξελεγκτική Επιτροπή, το Πειθαρχικό Συμβούλιο εφόσον έχουν εκπληρώσει τις οικονομικές 

τους υποχρεώσεις που προβλέπονται από το Καταστατικό.β
 ) Να υποβάλουν υπoψηφιότητα 

εκλογιμότητας για το Διοικητικό Συμβούλιο, εφόσον έχουν συμπληρώσει το 21ο έτος της 

ηλικίας τους

Καπως ετσι ειναι τα καταστατικα των Συλλογων και Ενωσεων

Καλημερα Κιτσο Καλημερα TAG-AMAL

6932254085

Οπως το παμε καθολου παραδοξο να ψηφιζουμε με φορολογικη Ενημεροτητα και αντιγραφο ποινικου μητρωου

 

Αυτα οριζει ο ν1712/.87 περι οργανωσεων.......και αλλα πολλα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΡΘΡΟ 14ον 

Η ψηφοφορία επί των διαφόρων θεμάτων γίνεται είτε με ονομαστική κλήση, είτε μυστικά και με 

ψηφοδέλτια. Μπορεί να γίνει και με ανάταση, ποτέ όμως δια βοής. Η εκλογή οργάνων ή 

απαλλαγή τους από τα καθήκοντά τους και για προσωπικά ζητήματα, αποφάσεις, πρέπει να 

λαμβάνονται υποχρεωτικά με μυστική ψηφοφορία. Μυστική είναι η ψηφοφορία και για την 

επιλογή δευτεροβάθμιας και τριτοβάθμιας οργάνωσης, σε θέματα εμπιστοσύνης και για τον 

απολογισμό, οικονομικό και διοικητικό

Και θελετε τωρα εμεις να υπογραψουμε Συμμετοχη  για μυστικες ψηφοφοριες

ΟΧΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙΣ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγινε Κιτσο ηλθαν δυο πολυ αξιολογοι Συναδελφοι

Συνεχιζουμε οτι ειχαμε αρχισει με σενα και τον Δημητρη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...