Προς το περιεχόμενο

ΠΟΙΟΙ ΦΤΑΙΝΕ, ΛΟΙΠΟΝ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΜΑΣ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τις προτάσεις μου στα αρμόδια όργανα (σε κατάλαβα, θες να μου αποσπάσεις τις προτάσεις μου, αλλά ΔΕΝ,  μόνο στα αρμόδια όργανα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 404
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τις προτάσεις μου στα αρμόδια όργανα (σε κατάλαβα, θες να μου αποσπάσεις τις προτάσεις μου, αλλά ΔΕΝ,  μόνο στα αρμόδια όργανα)

Επιτέλους , συμφωνούμε σε κάτι ! Χρόνια με πίεζες να φέρω τις προτάσεις μου για αλλαγή της δομής εδώ μέσα και απαντούσα, όχι μόνο σε σένα, ότι θα τις φέρω σε επίπεδο συλλόγων. Η απάντησή σου αυτή με ικανοποιεί απόλυτα και σε συγχαίρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αφού το παραδέχεσαι ότι υπάρχει το πρόβλημα, γιατί μου καταλογίζεις λέξεις και έννοιες που ούτε καν σκέφτηκα; Γιατί αυτή η προκατάληψη; Προσπαθώ να ομαλοποιήσω τις διαφορές που έχουμε, προσπαθώ να συμβάλω στην βελτίωση της θέσης μας και αντιμετωπίζω άρνηση , ειρωνεία και απαξίωση. Γιατί, συνάδελφε;

Ποιες είναι οι δικές σου προτάσεις; Θα ήθελα να τις εκθέσεις για να τις δεχθώ, αλλά συγκεκριμένες, δεν δίνω λύσεις, ζητάω προτάσεις, απόψεις, αν υπάρχουν...

 

 

Επιτέλους , συμφωνούμε σε κάτι ! Χρόνια με πίεζες να φέρω τις προτάσεις μου για αλλαγή της δομής εδώ μέσα και απαντούσα, όχι μόνο σε σένα, ότι θα τις φέρω σε επίπεδο συλλόγων. Η απάντησή σου αυτή με ικανοποιεί απόλυτα και σε συγχαίρω...

 

 

αποφάσισε ,

τι απ όλα ?

λέμε ή δε λέμε προτάσεις .

και αν όχι τι σημασία έχει η συζήτηση του τις πταίει χωρίς και το τι μέλλει  γενέσθαι ? 

 

και ρε γαμώτο , από την μια απάντηση στην άλλη και γαμώ τις κωλοτούμπες  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει την περιέργεια και δεν βαριέται ,ας κοιτάξει τι έγραφα πολύ πριν,και πούσε 

ακόμη........,εμείς στον ύπνο τον βαθύ,ποιος άραγε φταίει όπως είναι ο τίτλος?προφανώς 

η μαλα...ς μας που δεν έχει τέλος,ψάχνοντας τι δεν κατάλαβα ακόμη.

Καλά κάνουν που μας κατατάσσουν εκεί που γουστάρουν,σε λίγο όλοι θάμαστε υπάλληλοι

των εταιρειών -τραπεζών-ορκωτών ,με τρεις και εξήντα,όλα καλά..............εμείς το καταφέραμε

με τα καμώματά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει την περιέργεια και δεν βαριέται ,ας κοιτάξει τι έγραφα πολύ πριν,και πούσε 

ακόμη........,εμείς στον ύπνο τον βαθύ,ποιος άραγε φταίει όπως είναι ο τίτλος?προφανώς 

η μαλα...ς μας που δεν έχει τέλος,ψάχνοντας τι δεν κατάλαβα ακόμη.

Καλά κάνουν που μας κατατάσσουν εκεί που γουστάρουν,σε λίγο όλοι θάμαστε υπάλληλοι

των εταιρειών -τραπεζών-ορκωτών ,με τρεις και εξήντα,όλα καλά..............εμείς το καταφέραμε

με τα καμώματά μας.

Μην είσαι λάρτζ, με 3 μόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποφάσισε ,

τι απ όλα ?

λέμε ή δε λέμε προτάσεις .

και αν όχι τι σημασία έχει η συζήτηση του τις πταίει χωρίς και το τι μέλλει  γενέσθαι ? 

 

και ρε γαμώτο , από την μια απάντηση στην άλλη και γαμώ τις κωλοτούμπες

Οτι πεις, συνάδελφε. Δεν συνεχίζω , ούτε κάνω γαργάρα όσα είπα...

Ας ασχοληθούμε με τα προβλήματά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει την περιέργεια και δεν βαριέται ,ας κοιτάξει τι έγραφα πολύ πριν,και πούσε 

ακόμη........,εμείς στον ύπνο τον βαθύ,ποιος άραγε φταίει όπως είναι ο τίτλος?προφανώς 

η μαλα...ς μας που δεν έχει τέλος,ψάχνοντας τι δεν κατάλαβα ακόμη.

Καλά κάνουν που μας κατατάσσουν εκεί που γουστάρουν,σε λίγο όλοι θάμαστε υπάλληλοι

των εταιρειών -τραπεζών-ορκωτών ,με τρεις και εξήντα,όλα καλά..............εμείς το καταφέραμε

με τα καμώματά μας.

 

Είδες συνάδελφε που σου λεγα πως αν δεν αλλάξουμε νοοτροπία μια ζωή στα ίδια θα είμαστε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει την περιέργεια και δεν βαριέται ,ας κοιτάξει τι έγραφα πολύ πριν,και πούσε 

ακόμη........,εμείς στον ύπνο τον βαθύ,ποιος άραγε φταίει όπως είναι ο τίτλος?προφανώς 

η μαλα...ς μας που δεν έχει τέλος,ψάχνοντας τι δεν κατάλαβα ακόμη.

Καλά κάνουν που μας κατατάσσουν εκεί που γουστάρουν,σε λίγο όλοι θάμαστε υπάλληλοι

των εταιρειών -τραπεζών-ορκωτών ,με τρεις και εξήντα,όλα καλά..............εμείς το καταφέραμε

με τα καμώματά μας.

 

Ειλικρινά Γιάννη δεν σε καταλαβαίνω.

Θα ξυπνήσουμε από τον ύπνο τον βαθύ άν κατεβούμε στις εκλογές να πάρουμε το ΟΕΕ;

Μα όλο το χρόνο φέτος, η ΠΟΦΕΕ και κάποιοι άλλοι (βλέπε ΕΣΚΟ κ.λπ) ασχολούνται ως επί το πλείστον με αυτό, και τα υπόλοιπα θέματα τα άφησαν στην άκρη. Τι να λέμε τώρα...

Όπως είπε και ο Κώστας αυτές οι αγκυλώσεις θα μας φάνε.

Το ΟΕΕ έχει πεθάνει, και εμείς ακόμα συνεχίζουμε το ίδιο βιολί.

Προσπαθούμε με διασυνδέσεις, των διασυνδέσων , ω διασυνδέσεις...

Με τους βουλευτές, και όλες αυτές τις @@$#@%^&$

Πρέπει η ΠΟΦΕΕ να βγεί δυναμικά μπροστά, δεν υπάρχει άλλη λύση.

Απαιτούνται ριζοσπαστικές κινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σας καταλαβαινω με τιποτα......!

α) Συλλογοι Ενωσεις στηριξαν την ΠΟΦΕΕ απο το 1994 μεχρι σημερα και ειδαμε τα αποτελεσματα

β) Τωρα να στηριξουμε την ΠΟΦΕΕ που την φτυνουμε να κατεβει δυναμικα στις Εκλογες του ΟΕΕ

γ) Καινουργιο Φορεα με συμμετοχη Συλλογων-Ενωσεων και ανενταχτων με δικαιωμα ψηφου δεν θελουμε

δ) Ενα κεραμιδι εχουμε ετσι λαικα το ΟΕΕ να φυγουμε θελουμε Φοροτεχνικο

ε) Δεν συζηταμε προτασεις-δρασεις( μονο σε επιπεδο Συλλογων Ενωσεων)

στ)Ποτε δεν ειμαστε μεσα στο θεμα -το φερνουμε απο εδω το φερνουμε απο εκει παει το χανουμε-

η) 1200 το πολυ 1800 ατομα μας κρατουν δεσμιους

θ) Δεν αφηνουμε να πεσει κατω τιποτα εκει αντιπαραθεση κοντρα στην κοντρα

ι) κτλ.....

Υ/Γ πως να σωπασω αισθανομαι η μυγα μεσα στο γαλα....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι από τους συναδέλφους που μιλάν για ισχυρό και δυναμικό συνδικαλισμό, έχουν στο μυαλό τους ένα όργανο που θα βοηθά περισσότερο στο κλείσιμο και στον κρατικό προστατευτισμό του επαγγέλματος. Κρατικά θεσμοθετημένους τιμοκαταλόγους, αυστηρότερα όρια εισόδου κλπ κλπ. Αυτό έρχεται σε αντίθεση με το πως είναι διαμορφωμένη η κοινωνική γεωγραφία των ελλήνων λογιστών και η πραγματική ανάπτυξη του επαγγέλματος, και αυτή νομίζω είναι και η αιτία που δεν πρόκειται να γίνει ποτέ τίποτε ιδιαίτερο σε αυτήν την κατεύθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες συνάδελφε που σου λεγα πως αν δεν αλλάξουμε νοοτροπία μια ζωή στα ίδια θα είμαστε;;

Συναδελφέ μου,εγώ συμφωνούσα μαζί σου.απλά στον τρόπο διαφωνούσα,που έλεγα μέσω της συμμετοχής.

Επίσης έλεγα αυτά που λέει και το υπουργείο για την έναρξη ,όπως έλεγα και λέω ότι τον κλάδο τον κάνουν οτι 

θέλουν αυτοί που ελέγχουν το ΟΕΕ και αυτοί στους οποίους αύριο θα είμαστε υπάλληλοι.

 

Ειλικρινά Γιάννη δεν σε καταλαβαίνω.

Θα ξυπνήσουμε από τον ύπνο τον βαθύ άν κατεβούμε στις εκλογές να πάρουμε το ΟΕΕ;

Μα όλο το χρόνο φέτος, η ΠΟΦΕΕ και κάποιοι άλλοι (βλέπε ΕΣΚΟ κ.λπ) ασχολούνται ως επί το πλείστον με αυτό, και τα υπόλοιπα θέματα τα άφησαν στην άκρη. Τι να λέμε τώρα...

Όπως είπε και ο Κώστας αυτές οι αγκυλώσεις θα μας φάνε.

Το ΟΕΕ έχει πεθάνει, και εμείς ακόμα συνεχίζουμε το ίδιο βιολί.

Προσπαθούμε με διασυνδέσεις, των διασυνδέσων , ω διασυνδέσεις...

Με τους βουλευτές, και όλες αυτές τις @@$#@%^&$

Πρέπει η ΠΟΦΕΕ να βγεί δυναμικά μπροστά, δεν υπάρχει άλλη λύση.

Απαιτούνται ριζοσπαστικές κινήσεις.

Τι να να κάνει η ΠΟΦΕΕ,αφού οι πολλοί είστε απ έξω και συνέχεια κριτική και όχι μέσα για τον κοινό αγώνα.Επίσης

στο ΟΕΕ είτε το θέλουμε είτε όχι ,αν δεν έχουμε φωνή ,όλοι οι άλλοι που είναι μέσα και θα μας πάρουν το ψωμί θα 

κάνουν ότι θέλουν.Ειρήνη αυτά που λέω δεν τα λέω στον αέρα,και το ξέρεις,μέσα στα πράγματα είσαι,ξέρεις την 

κολοπριμούρα όλων για την καρέκλα ,που σε λίγο θα την κουβαλάμε σε αυτούς που θα έχουν τον έλεγχο.

Κάντε όλοι οι αρχηγίσκοι ένα βήμα πίσω ,έστω και τώρα ,και συμφωνήστε να έχουμε ενιαία φωνή εκεί που πρέπει για να μας

ακούσουν ,μήπως και περισώσουμε κάτι,είναι απαίτηση όλων των συναδέλφων,πιστεύω, για να ζήσουμε τις οικογένειές μας

αξιοπρεπώς.

υ/γ

Επίσης θυμάσαι τι μου έγραφες και τι σου έλεγα,για την κατοχύρωση του επαγγέλματος,είναι παραπάνω γραμμένα,βλέπεις τι

χρειάζεται να κάνεις έναρξη ,σύμφωνα με το Ο.Υ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι; Ποιοι είναι οι αρχηγίσκοι στους οποίους αναφέρεστε συχνά πυκνά;

Είναι  πολύ απλό,αυτό που ξέρουμε όλοι,είναι όλοι αυτοί που έχουν εξουσία σε συλλόγους ,ομοσπονδίες

κλπ και δεν μπορούν να συνεννοηθούν μεταξύ τους,έτσι απλά τους ονομάζω,χωρίς καμία κακία,αλλά με σκοπό

την αλλαγή πλεύσης.Γιατί αν υπήρχε συνεννόηση ,και είμαστε όλοι μαζί,τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι  πολύ απλό,αυτό που ξέρουμε όλοι,είναι όλοι αυτοί που έχουν εξουσία σε συλλόγους ,ομοσπονδίες

κλπ και δεν μπορούν να συνεννοηθούν μεταξύ τους,έτσι απλά τους ονομάζω,χωρίς καμία κακία,αλλά με σκοπό

την αλλαγή πλεύσης.Γιατί αν υπήρχε συνεννόηση ,και είμαστε όλοι μαζί,τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά.

 

Συνεπώς συνάδελφε, αναφέρεσαι συλλήβδην σε όλους τους προέδρους συλλόγων ανά την Ελλάδα, καθώς και στην Π.Ο.Φ.Ε.Ε.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεπώς συνάδελφε, αναφέρεσαι συλλήβδην σε όλους τους προέδρους συλλόγων ανά την Ελλάδα, καθώς και στην Π.Ο.Φ.Ε.Ε.;

Όλοι έχουν μερίδιο ευθύνης και όλοι μας,έτσι πιστεύω και δεν νομίζω να είμαι ο μόνος.

Αν είχε βάλει ο καθένας ένα λιθαράκι,τώρα θα είχαμε πολυκατοικίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι πραγματικά γι αυτά τα λίγα που διάβασα (αλήθεια Κάρολε έκατσες και τα διάβασες "ξανά" όλα)

 

Το συμπέρασμα: για όλα φταίει ο Πανίδης, ο Πατέλης οι πρόεδροι των συλλόγων και γενικά όλοι

αυτοί που συμμετέχουν "ενεργά", γιατί τους ενδιαφέρουν μόνον οι καρέκλες.

 

Τα θύματα δηλαδή, είναι οι όλοι αυτοί που κάθονται στα γραφεία τους,

πίσω από τα πληκτρολόγια κάνουν κριτική εκ του ασφαλούς, αφήνουν υπονοούμενα,

καταριούντια, κάνουν φιλοσοφικές συζητήσεις, έχου άποψη για τα πάντα, προτείνουν,

ζητούν καταστατικά (για όποιον πραγματικά ενδιαφέρεται και δεν θέλει απλά να

δημιουργεί εντυπώσεις ο αρ. καταστ. 545/4787/94) κλπ. Είναι αυτοί που όλοι

οι "εκλεγμένοι" τους εκμεταλλέυονται και παίζουν παιχνιδια στην πλάτη τους.

 

Και ναι κύριοι θα παίζω παιχνίδια πίσω από την πλάτη σας, θα πατάω επί πτωμάτων,

θα κάνω ότι γουστάρω και δεν θα σας δώσω και λογαριασμό.

 

Δεν μπορείτε να κάνετε κάτι για αυτό.

 

Ή μήπως μπορείτε;

 

 Και ένα ερώτημα. Ας υποθέσουμε ότι αύριο το πρωί γίνονται βουλευτικές εκλογές.

Από τα εφτά εκατομμύρια Έλληνες ψηφοφόρους, πάνε και ψηφίζουν μόνον οι 10.000.

Από αυτούς οι έξι χιλιάδες ψηφίζουν χρυσή αυγή και υπόλοιποι τεσσερις χιλιάδες νέα

δημοκρατία. Ποιός είναι υπεύθηνος για τος ποιός θα μας κυβερνήσεις αυτοί που ψήφισαν

ή αυτοί που απείχαν;

 

Εγώ την απάντηση την γνωρίζω.

 

Εσείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι πραγματικά γι αυτά τα λίγα που διάβασα (αλήθεια Κάρολε έκατσες και τα διάβασες "ξανά" όλα)

 

Το συμπέρασμα: για όλα φταίει ο Πανίδης, ο Πατέλης οι πρόεδροι των συλλόγων και γενικά όλοι

αυτοί που συμμετέχουν "ενεργά", γιατί τους ενδιαφέρουν μόνον οι καρέκλες.

 

Τα θύματα δηλαδή, είναι οι όλοι αυτοί που κάθονται στα γραφεία τους,

πίσω από τα πληκτρολόγια κάνουν κριτική εκ του ασφαλούς, αφήνουν υπονοούμενα,

καταριούντια, κάνουν φιλοσοφικές συζητήσεις, έχου άποψη για τα πάντα, προτείνουν,

ζητούν καταστατικά (για όποιον πραγματικά ενδιαφέρεται και δεν θέλει απλά να

δημιουργεί εντυπώσεις ο αρ. καταστ. 545/4787/94) κλπ. Είναι αυτοί που όλοι

οι "εκλεγμένοι" τους εκμεταλλέυονται και παίζουν παιχνιδια στην πλάτη τους.

 

Και ναι κύριοι θα παίζω παιχνίδια πίσω από την πλάτη σας, θα πατάω επί πτωμάτων,

θα κάνω ότι γουστάρω και δεν θα σας δώσω και λογαριασμό.

 

Δεν μπορείτε να κάνετε κάτι για αυτό.

 

Ή μήπως μπορείτε;

 

 Και ένα ερώτημα. Ας υποθέσουμε ότι αύριο το πρωί γίνονται βουλευτικές εκλογές.

Από τα εφτά εκατομμύρια Έλληνες ψηφοφόρους, πάνε και ψηφίζουν μόνον οι 10.000.

Από αυτούς οι έξι χιλιάδες ψηφίζουν χρυσή αυγή και υπόλοιποι τεσσερις χιλιάδες νέα

δημοκρατία. Ποιός είναι υπεύθηνος για τος ποιός θα μας κυβερνήσεις αυτοί που ψήφισαν

ή αυτοί που απείχαν;

 

Εγώ την απάντηση την γνωρίζω.

 

Εσείς;

Αν είσαι εκλεγμένος,σίγουρα θα ξέρεις ποιός φταίει,καλό θάνε να μας το πείς καθαρά.

Επίσης όλοι λυπούμαστε για αυτή την κατάσταση,αλλά τι προτείνεις?αν προτείνεις 

και συ την συμμετοχή ,καλό είναι να το πείς. Ακόμη δεν είναι απαραίτητο να δώσεις λογαριασμό

σε κανέναν,αλλά αν κάθισες και διάβασες τις ανησυχίες των συναδέλφων δεν είναι και τόσο κακό.

 

φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PANTELHS

Και ένα ερώτημα. Ας υποθέσουμε ότι αύριο το πρωί γίνονται βουλευτικές εκλογές.

Από τα εφτά εκατομμύρια Έλληνες ψηφοφόρους, πάνε και ψηφίζουν μόνον οι 10.000.

Από αυτούς οι έξι χιλιάδες ψηφίζουν χρυσή αυγή και υπόλοιποι τεσσερις χιλιάδες νέα

δημοκρατία. Ποιός είναι υπεύθηνος για τος ποιός θα μας κυβερνήσεις αυτοί που ψήφισαν

ή αυτοί που απείχαν;

Εγώ την απάντηση την γνωρίζω.

Εσείς;

Για πες...Για πες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PANTELHS

Και ένα ερώτημα. Ας υποθέσουμε ότι αύριο το πρωί γίνονται βουλευτικές εκλογές.

Από τα εφτά εκατομμύρια Έλληνες ψηφοφόρους, πάνε και ψηφίζουν μόνον οι 10.000.

Από αυτούς οι έξι χιλιάδες ψηφίζουν χρυσή αυγή και υπόλοιποι τεσσερις χιλιάδες νέα

δημοκρατία. Ποιός είναι υπεύθηνος για τος ποιός θα μας κυβερνήσεις αυτοί που ψήφισαν

ή αυτοί που απείχαν;

Εγώ την απάντηση την γνωρίζω.

Εσείς;

Για πες...Για πες.....

 

Αν είσαι εκλεγμένος,σίγουρα θα ξέρεις ποιός φταίει,καλό θάνε να μας το πείς καθαρά.

Επίσης όλοι λυπούμαστε για αυτή την κατάσταση,αλλά τι προτείνεις?αν προτείνεις 

και συ την συμμετοχή ,καλό είναι να το πείς. Ακόμη δεν είναι απαραίτητο να δώσεις λογαριασμό

σε κανέναν,αλλά αν κάθισες και διάβασες τις ανησυχίες των συναδέλφων δεν είναι και τόσο κακό.

 

φιλικά

 

Επειδή εξακολουθούμε να παίζουμε με τις λέξεις... 

και βέβαια την ευθύνη την έχουν αυτοί που απέχουν των κοινών...

και βέβαια προτείνεται από τον συνάδελφο η συμμετοχή στους συλλόγους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PANTELHS

Και ένα ερώτημα. Ας υποθέσουμε ότι αύριο το πρωί γίνονται βουλευτικές εκλογές.

Από τα εφτά εκατομμύρια Έλληνες ψηφοφόρους, πάνε και ψηφίζουν μόνον οι 10.000.

Από αυτούς οι έξι χιλιάδες ψηφίζουν χρυσή αυγή και υπόλοιποι τεσσερις χιλιάδες νέα

δημοκρατία. Ποιός είναι υπεύθηνος για τος ποιός θα μας κυβερνήσεις αυτοί που ψήφισαν

ή αυτοί που απείχαν;

Εγώ την απάντηση την γνωρίζω.

Εσείς;

Για πες...Για πες.....

Αυτό συμπέρανες συνάδελφε από τα γραφόμενά μου;

 

Να περιμένεις την την απάντησή μου ή προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις;

 

 

Αν είσαι εκλεγμένος,σίγουρα θα ξέρεις ποιός φταίει,καλό θάνε να μας το πείς καθαρά.

Επίσης όλοι λυπούμαστε για αυτή την κατάσταση,αλλά τι προτείνεις?αν προτείνεις 

και συ την συμμετοχή ,καλό είναι να το πείς. Ακόμη δεν είναι απαραίτητο να δώσεις λογαριασμό

σε κανέναν,αλλά αν κάθισες και διάβασες τις ανησυχίες των συναδέλφων δεν είναι και τόσο κακό.

 

φιλικά

 

Συνάδελφε να σε ενημερώσω ότι είμαι εκλεγμένος. Και μάλιστα θεωρώ ότι είμαι υποχρεωμένος

να δίνω συνέχεια λογαριασμό τουλάχιστον σε αυτούς που συμμετέχουν σε οποιαδήποτε δραστηριότητα

της Ένωσης που είμαι εκλεγμένος είτε είναι μέλη, είτε όχι. Είτε συμμετείχαν στην εκλογική διαδικασία,

είτε όχι.

Τώρα ποιός φταίει. Το σημαντικότερο θεωρώ το επισήμανε πολύ σωστά ο Κάρολος.

Επισης σημαντικό κομάτι είναι η συμμετοχή, με οποιονδήποτε τρόπο.

 

Πόσες και πόσες ιδέες πάνε χαμένες γιατί δεν φτάνουν εκεί που πρέπει η γιατί αυτοί που διοικούν δεν μπορούν

να τις ακούσουν ή να τις εφαρμόσουν;

Πόσα πράγματα ξεκινούν να γίνουν, αλλά μένουν στην μέση λόγω χρόνου, λόγω αμέλειας η και λόγω ανικανότητας των

διοικούντων;

Αν όμως υπήρχε άμεση συμμετοχή, προτάσεις, πίεση από την βάση πόσο διαφετικά θα μπορούσαν να είναι τα πράγματα

για όλους μας;

 

Να σε ενημερώσω γνωρίζοντας πλέον τα πράγματα από μέσα ότι όποιος αποφασίσει να ασχοληθεί με τα κοινά του κλάδου

χρειάζετε να αφιερώνει για το σκοπό αυτό τουλάχιστον 2 ημέρες τον μήνα. Θα μου πεις ήθελε και τα 'παθε, σωστό. Μην

τα μηδενίζουμε όμως όλα.

 

Πραγματικά υπάρχει προβληματισμός από αρκετούς συναδέλφους, δεν αρκεί όμως. Πρέπει να συμμετέχουμε. Και ναι μεν συμμετοχή

στην Επαρχία είναι ικανοποιητική, με τα μεγάλα αστικά κέντρα όμως τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό συμπέρανες συνάδελφε από τα γραφόμενά μου;

 

Να περιμένεις την την απάντησή μου ή προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις;

 

 

 

Συνάδελφε να σε ενημερώσω ότι είμαι εκλεγμένος. Και μάλιστα θεωρώ ότι είμαι υποχρεωμένος

να δίνω συνέχεια λογαριασμό τουλάχιστον σε αυτούς που συμμετέχουν σε οποιαδήποτε δραστηριότητα

της Ένωσης που είμαι εκλεγμένος είτε είναι μέλη, είτε όχι. Είτε συμμετείχαν στην εκλογική διαδικασία,

είτε όχι.

Τώρα ποιός φταίει. Το σημαντικότερο θεωρώ το επισήμανε πολύ σωστά ο Κάρολος.

Επισης σημαντικό κομάτι είναι η συμμετοχή, με οποιονδήποτε τρόπο.

 

Πόσες και πόσες ιδέες πάνε χαμένες γιατί δεν φτάνουν εκεί που πρέπει η γιατί αυτοί που διοικούν δεν μπορούν

να τις ακούσουν ή να τις εφαρμόσουν;

Πόσα πράγματα ξεκινούν να γίνουν, αλλά μένουν στην μέση λόγω χρόνου, λόγω αμέλειας η και λόγω ανικανότητας των

διοικούντων;

Αν όμως υπήρχε άμεση συμμετοχή, προτάσεις, πίεση από την βάση πόσο διαφετικά θα μπορούσαν να είναι τα πράγματα

για όλους μας;

 

Να σε ενημερώσω γνωρίζοντας πλέον τα πράγματα από μέσα ότι όποιος αποφασίσει να ασχοληθεί με τα κοινά του κλάδου

χρειάζετε να αφιερώνει για το σκοπό αυτό τουλάχιστον 2 ημέρες τον μήνα. Θα μου πεις ήθελε και τα 'παθε, σωστό. Μην

τα μηδενίζουμε όμως όλα.

 

Πραγματικά υπάρχει προβληματισμός από αρκετούς συναδέλφους, δεν αρκεί όμως. Πρέπει να συμμετέχουμε. Και ναι μεν συμμετοχή

στην Επαρχία είναι ικανοποιητική, με τα μεγάλα αστικά κέντρα όμως τι γίνεται;

Kαι εγώ για την συμμετοχή μιλάω,χρόνια τώρα ,αλλά δεν κατάλαβα τελικά,ποιος φταίει?.....πιστεύω οτι συμφωνείς

οτι το μεγαλύτερο μερίδιο το έχουν οι διοικούντες τον κλάδο και μετά οι μη συμμετέχοντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω αυτό για προβληματισμό 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/15167 ενδεικτικό της πολυφωνίας και της φαγωμάρας που υπάρχει, των καρεκλών κλπ. 

 

και την άποψη μου που ταυτίζεται με ότι είπε παραπάνω ο φίλος Γρηγόρης ... ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΑΡΤΑΚΗΔΩΝ ... ναι ναι αυτοί είμαστε ... η τσέπη μας να ναι καλά ... και θα φωνάξουμε όταν φτάσει η φωτιά στο σπίτι το δικό μας ...  

 

πριν λίγες μέρες έγραψα ένα παράδειγμα αναγκαστικού δικαίου συμμετοχής σε επαγγελματική οργάνωση πχ δικηγορικός σύλλογος ... τα πράγματα θεωρώ πως είναι απλά θέληση χρειάζεται και νέες δομές ... νέες δομές το πιο σημαντικό από τη βάση της πυραμίδας ως την κορυφή της ...

 

καλημέρες ...

πιστεύω σε κάτι σαν αυτό μόνο..τα υπόλοιπα δεν οδηγούν πουθενά...πάντα λόγω της πάρτης μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως η συλλογικότητα μπορεί κάτι να πετύχει :

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/15551

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...