Προς το περιεχόμενο

ΠΟΙΟΙ ΦΤΑΙΝΕ, ΛΟΙΠΟΝ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΜΑΣ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επικρατει στο Θεμα η αποψη της  Ελλειψης Συλλογικοτητας για τα δεινα του κλαδου.......!

Ερωτημα

α) Με ποιο τροπο θα παρακινηθουν οι Ανενταχτοι στο πνευμα της Συλλογικοτητας.Κρινοντας το Παρελθον  η το παρον  . ..?

β) πχ Σε Νησι Προεδρος του τοπικου ΟΕΕ ειναι μεγαλος και τρανος Εφορος.Μελος  αυτου  Λ/Φ τοπικου Συλλογου και συναμα εκλεγμενος Αντιπροσωπος της ΠΟΦΕΕ

   ( σημειοτεον δεν εχει       το καταστατικο)   

γ) Λεω Ναι στην Συλλογικοτητα οχι στην υπαρχουσα δομη 

δ) Καινουργιος Φορεας ΤΩΡΑ

ε) Αλλες Ιδεες..........Δεν περισευει Κανεις.........?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 404
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Grzokas

To password του αρχείου είναι: 1234goal4321

Ειναι σωστο.....?

Ναι σωστό είναι. 1234goal4321

Υ.Γ.

Αν δεν ανοίγει δεν είναι συμβατό το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε συνάδελφε. :rolleyes:  :rolleyes:  Σε ποια μέθοδο διαφέρουμε;; Έγραψα πουθενά ότι δεν πρέπει να υπάρχει συλλογικότητα;; Τονίζω, ότι με μόνη τη συμμετοχή μας δεν θα αλλάξει ο κλάδος, αν δεν αλλάξουμε ταυτόχρονα κι εμείς. Αυτό γράφω. Πιστεύω πως δεν είναι πανάκεια η συμμετοχή από μόνη της.

αν δεν αλλάξουμε ταυτόχρονα κι εμείς,αυτό τα λέει όλα ,συμφωνούμε απόλυτα και όχι να περιμένουμε να αλλάξουμε πρώτα και μετά ............, :mellow: .

δηλαδή λιανά ,συμμετοχή και αλλαγή νοοτροπίας μαζί,γιατί χωρίς το ένα ,θα έχουμε μιά από τα ίδια.

υ/γ

Εγώ επειδή είμαι καβοντορίτης έχω ένα κουσούρι.τα θέλω λιανά. :mellow: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικρατει στο Θεμα η αποψη της  Ελλειψης Συλλογικοτητας για τα δεινα του κλαδου.......!είπαμε για τα δάκτυλα είπαμε για την γροθιά κλπ τι άλλο

Ερωτημα

α) Με ποιο τροπο θα παρακινηθουν οι Ανενταχτοι στο πνευμα της Συλλογικοτητας.Κρινοντας το Παρελθον  η το παρον  . ..?η υπάρχουσα δεινή κατάσταση του κλάδου και τα επερχόμενα δεινά τι άλλο?αυτά θέλουν την ενεργοποίηση ολων μας.

β) πχ Σε Νησι Προεδρος του τοπικου ΟΕΕ ειναι μεγαλος και τρανος Εφορος.Μελος  αυτου  Λ/Φ τοπικου Συλλογου και συναμα εκλεγμενος Αντιπροσωπος της ΠΟΦΕΕ( σημειοτεον δεν εχει       το καταστατικο)   ποιός τον έβγαλε και ποιός τον καλύπτει,αφου τον ξέρεί?

γ) Λεω Ναι στην Συλλογικοτητα οχι στην υπαρχουσα δομη ,πως να γίνει πράξη αλλιώς?

δ) Καινουργιος Φορεας ΤΩΡΑ,ποιός τον κάνει και πότε?Γιατί να μην μπούμε μέσα όλοι και οι νέοι που είναι πιό πολλοί ,να τους αλλάξουμε τα φώτα?

ε) Αλλες Ιδεες..........Δεν περισευει Κανεις.........?Αυτό λέω και εγώ πράξεις κια σίγουρα δεν περισεύει κανείς αλλά απο πού?απο κάτι που θαααααααααααα γίνει?πότε?δεν έχουμε άλλο χρόνο.......

Θεμιστοκλή θέλουμε πράξεις εδώ και τώρα ,όχι άλλες θεωρίες,αν και είσαι απο αυτούς που έχεις προτάσεις,αλλά ανέφικτες προς το παρόν λόγω χρόνου και οι εξελίξεις

στο επάγγελμα τρέχουν και μεις πάμε με ρυθμούς χελώνας,ψάχνοντας πως θα γίνουμε κλάδος,οταν έχεις ένα σπίτι έστω και ετοιμόρροπο ,μένεις μέσα ώσπου να βρείς ένα καλύτερο

η να κτίσεις ένα καινούργιο όπως προτείνεις,δεν μένεις όμως σε καμιά περίπτωση στον δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικρατει στο Θεμα η αποψη της  Ελλειψης Συλλογικοτητας για τα δεινα του κλαδου.......!

Ερωτημα

α) Με ποιο τροπο θα παρακινηθουν οι Ανενταχτοι στο πνευμα της Συλλογικοτητας.Κρινοντας το Παρελθον  η το παρον  . ..?

β) πχ Σε Νησι Προεδρος του τοπικου ΟΕΕ ειναι μεγαλος και τρανος Εφορος.Μελος  αυτου  Λ/Φ τοπικου Συλλογου και συναμα εκλεγμενος Αντιπροσωπος της ΠΟΦΕΕ

   ( σημειοτεον δεν εχει       το καταστατικο)   

γ) Λεω Ναι στην Συλλογικοτητα οχι στην υπαρχουσα δομη 

δ) Καινουργιος Φορεας ΤΩΡΑ

ε) Αλλες Ιδεες.......... Δεν περισευει Κανεις.........?

Θεμιστοκλή Θεμιστοκλή... μάλλον πρέπει να πούμε κάποια πράγματα γιατί δεν φαίνεται να καταλαβαινόμαστε.

α) Τρόπος δεν υπάρχει για την ώρα δυστυχώς γιατί δεν το θεωρούμε ανάγκη. Μια φορά θυμάμαι μόνο να υπήρχε συσπείρωση στον κλάδο μας και ήταν μόνο τότε που υπήρξε το πρόβλημα με τις άδειες.

 

β) Αυτό τι είναι πάλι; Τρολάρεις ή μιλάς σοβαρά; Εγώ ξέρω ότι σε τέτοια θέματα δεν μιλάμε αόριστα, ούτε αφήνουμε υπονοούμενα δεξιά αριστερά. Κάνω κάπου λάθος; Θέλεις να πεις κάτι; Αν ναι τότε να το πεις όπως πρέπει, με τον σωστό τρόπο αλλιώς να το κρατήσεις για τον εαυτό σου. Αυτό δεν είναι τιμητικό για κανέναν και περισσότερο για σένα.

 

γ)  Δηλαδή τι; Πονάει κεφάλι κόβουμε κεφάλι;

 

δ) Από ιδέες; Χίλιες ιδέες Θεμιστοκλή στις πράξεις κολλάμε. Αλλά μιας και ρώτησες και έχεις όρεξη να προσφέρεις τότε σου προτείνω να γραφείς στον πλησιέστερο σύλλογο της ΠΟΦΕΕ γιατί από όσο ξέρω εκεί ανήκεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Grzokas....με τον κωδικο προσβασης που εδωσες εμφανιζει βιβλιο Η ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΝΕΟΦΑΣΙΣΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Y/Γ ολοι το εχετε κατεβασει εκτος απο μενα.....?

       εβδομηντα ληψεις μεσολαβησαν  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχ Θεμιστοκλή 

 

εδώ ισχύει το ¨δεν 'ηξερες , δεν ρώταγες ?" 

 

για τον Γρηγόρη λέω που κάνει τέτοια συνήθως 

 

γι αυτό και τον αγαπάμε άλλωστε άλλωστε 

 

κάνε λίγο υπομονή , θα στο στείλω εγώ 

 

(και το βιβλίο είναι καλό ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννης(Χαλκιδεος)

Η πλακα  ηταν πραγμτι πολυ ωραια απο τον Grzokas.Απο την χαρα μου δε οτι επιτελους το βρηκα χωρις να το δω το κατεβασα και το εκτυπωσα περιπου 250 σελιδες :rolleyes:  :rolleyes:

Υ/Γ .....Ευχαριστω που μου ανοιξες τα ματια διοτι ακομη θα προσπαθουσα.Βλεπεις παρασυρθηκα και απο την αλλη Δημοσιευση του Grzokas και φυσικα απο τις απαντησεις αλλων συναδελφων.Ειπα και εγω δεν μπορει κατι δεν κανω σωστα :rolleyes:  :rolleyes:  :rolleyes:   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν αλλάξουμε ταυτόχρονα κι εμείς,αυτό τα λέει όλα ,συμφωνούμε απόλυτα και όχι να περιμένουμε να αλλάξουμε πρώτα και μετά ............, :mellow: .

δηλαδή λιανά ,συμμετοχή και αλλαγή νοοτροπίας μαζί,γιατί χωρίς το ένα ,θα έχουμε μιά από τα ίδια.

υ/γ

Εγώ επειδή είμαι καβοντορίτης έχω ένα κουσούρι.τα θέλω λιανά. :mellow: 

 

Θα χρησιμοποιήσω μια φράση ενός μεγάλου φιλόσοφου για να καταδείξω αυτό που γράφω τόσες μέρες. 

 

Πλάτων

«Είναι αδύνατο να βελτιωθεί ο κόσμος εάν πρώτα δεν βελτιωθεί ο άνθρωπος.»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρησιμοποιήσω μια φράση ενός μεγάλου φιλόσοφου για να καταδείξω αυτό που γράφω τόσες μέρες. 

 

Πλάτων

«Είναι αδύνατο να βελτιωθεί ο κόσμος εάν πρώτα δεν βελτιωθεί ο άνθρωπος.»

Ok κε διαχειριστά μου ,ισχύει δηλαδή ,να περιμένουμε πρώτα να αλλάξουμε νοοτροπία και μετά βλέπουμε.........

αφού δεν συμφωνούμε,ούτε στο να γίνουν ταυτόχρονα μέσα απο συλλογικές προσπάθειες,ας περιμένουμε.

Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω οτι χρειάζεται μια συλλογική προσπάθεια ,για αλλαγή όλων ,νοοτροπίας κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok κε διαχειριστά μου ,ισχύει δηλαδή ,να περιμένουμε πρώτα να αλλάξουμε νοοτροπία και μετά βλέπουμε.........

αφού δεν συμφωνούμε,ούτε στο να γίνουν ταυτόχρονα μέσα απο συλλογικές προσπάθειες,ας περιμένουμε.

Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω οτι χρειάζεται μια συλλογική προσπάθεια ,για αλλαγή όλων ,νοοτροπίας κλπ.

 

Κύριε συνάδελφε, ας πάμε στο δια ταύτα. Ιδανικά, ας υποθέσουμε ότι τέλος του χρόνου, όλοι οι συνάδελφοι ανήκουν σε κάποιον σύλλογο και όλοι οι σύλλογοι ανήκουν στην ομοσπονδία. Ποιες είναι οι προτάσεις σου από κει και πέρα; Πως θα αλλάξουμε τα κακώς κείμενα στο χώρο μας; Με ενδιαφέρει η άποψή σου όπως και οι προτάσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Με αφορμή την παραπάνω απάντηση του Κάρολου στον Καβοντόρο και επειδή αφορά γενικότερα το θέμα μας, αν υποθέσουμε ότι όλα αυτά θα συμβούν και θα ενταχθούμε όλοι στους συλλόγους και όλοι οι σύλλογοι στην Ομοσπονδία, τότε αυτή η Ομοσπονδία θα εκπροσωπεί το σύνολο των συναδέλφων. Θεωρητικά πάντα , θα είναι το κέντρο στο οποίο θα προωθούνται τα αιτήματα, οι προτάσεις, αλλά και οι ενστάσεις. Αυτό το συντονιστικό όργανο θα μπορεί να παρίσταται στα κέντρα λήψης των αποφάσεων που μας αφορούν, να παρεμβαίνει, να ζητά την αποδοχή των δίκαιων αιτημάτων και προτάσεων, των οποίων είναι φορέας και θα   κινητοποιεί τον κλάδο ολόκληρο, εφ΄όσον θα είναι ανεξάρτητη από άλλη συνδικαλιστική οργάνωση.

Θεωρητικά.   Στην σημερινή πραγματικότητα, ερωτώ, υπάρχει αυτό το κέντρο σήμερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την εποχη του Πλατωνα , περιμενουμε να αλλαξει ο ανθρωπος και μετα να αλλαξει ο κοσμος ?

 

ενταξει , καλα παμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε συνάδελφε, ας πάμε στο δια ταύτα. Ιδανικά, ας υποθέσουμε ότι τέλος του χρόνου, όλοι οι συνάδελφοι ανήκουν σε κάποιον σύλλογο και όλοι οι σύλλογοι ανήκουν στην ομοσπονδία. Ποιες είναι οι προτάσεις σου από κει και πέρα; Πως θα αλλάξουμε τα κακώς κείμενα στο χώρο μας; Με ενδιαφέρει η άποψή σου όπως και οι προτάσεις σου.

Συναδελφέ μου ,επειδή είμαι των πράξεων και όχι των γενικών θεωριών,λέω οτι αφού θα

γίνουν όλα αυτά με την συμμετοχή,την ιδανική όπως την περιγράφεις,και είναι μέσα στα κέντρα

των αποφάσεων το νέο αίμα και αφού  είναι γνώστες της σημερινής κατάστασης,με οτι κατηγορούμε

την σημερινή αρχή.

1,Δεν θα κάνει τα ίδια λάθη που μας οδήγησαν εως εδώ.

2,Θα γίνει άμεσα γενική συνέλευση και θα αποφασιστεί η μορφή του αγώνα ,η οργάνωση,ο προγραμματισμός

και τι ενέργειες θα γίνουν και πότε.(όπως επίσης θα γίνει λόγος για τον κώδικα δεοντολογίας ,που τώρα άλλοι

αποφασίζουν για εμάς,έτσι θα αλλάξουν και οι κακώς κείμενες νοοτροπίες και συμπεριφορές.)

3.Να δημιουργηθεί ειδικό τμήμα ελέγχου της επίτευξης των στόχων.

4,Θα γίνει πλήρης ενημέρωση όλων των συναδέλφων ,μέσω των γ. συνελεύσεων των συλλόγων

και αφού θα έχουν γίνει όλα αυτά δεν θα έχει κανείς λόγο να λέει μετά οτι θέλει,γιατί αφού θα είναι

παρών θα έχει την δυνατότητα να τα πεί εκεί που πρέπει και θα έχει και μερίδιο ευθύνης,για τα τεκταινόμενα.

5.Ενημέρωση πλήρης σε κάθε μέλος με μαιλ για κάθε ενέργεια και αποτέλεσμα και για τυχόν συμμετοχή του

σε ενέργειες στο υπουργείο και όπου αλλού χρειαστεί.

6,Νομική υποστήριξη.

7,Ενιαίο ψηφοδέλτιο για το ΟΕΕ.

8.Tμήμα διαρκούς επιμόρφωσης.

Αφού γίνουν αυτά και πολλά άλλα που ενδεχόμενα προτείνει κάποιος άλλος,με απόφαση πλέον της ομοσπονδίας

που θα λέει κάτω τα μολύβια ,δεν θα υπάρχει λόγος να είναι όρθια τα στυλό ,αλλά πιστεύω οταν θα δούνε όλοι 

οτι είμαστε μια γροθιά θα μας υπολογίζουνε και θα μας σέβονται,όπως και όλοι μας θα πρέπει να σεβόμαστε τις αποφάσεις

της ομοσπονδίας μας,αφού όλοι θάμαστε μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Με αφορμή την παραπάνω απάντηση του Κάρολου στον Καβοντόρο και επειδή αφορά γενικότερα το θέμα μας, αν υποθέσουμε ότι όλα αυτά θα συμβούν και θα ενταχθούμε όλοι στους συλλόγους και όλοι οι σύλλογοι στην Ομοσπονδία, τότε αυτή η Ομοσπονδία θα εκπροσωπεί το σύνολο των συναδέλφων. Θεωρητικά πάντα , θα είναι το κέντρο στο οποίο θα προωθούνται τα αιτήματα, οι προτάσεις, αλλά και οι ενστάσεις. Αυτό το συντονιστικό όργανο θα μπορεί να παρίσταται στα κέντρα λήψης των αποφάσεων που μας αφορούν, να παρεμβαίνει, να ζητά την αποδοχή των δίκαιων αιτημάτων και προτάσεων, των οποίων είναι φορέας και θα   κινητοποιεί τον κλάδο ολόκληρο, εφ΄όσον θα είναι ανεξάρτητη από άλλη συνδικαλιστική οργάνωση.

Θεωρητικά.   Στην σημερινή πραγματικότητα, ερωτώ, υπάρχει αυτό το κέντρο σήμερα;

Γιάννη καλησπέρα ,αν υπάρχει το κέντρο λήψης αποφάσεων?οι αποφάσεις από κάπου παίρνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη καλησπέρα ,αν υπάρχει το κέντρο λήψης αποφάσεων?οι αποφάσεις από κάπου παίρνονται.

Εχεις δίκαιο Γιάννη για την διευκρίνιση. Εννοώ ότι Θεωρητικά πάντα , θα είναι το κέντρο στο οποίο θα προωθούνται τα αιτήματα, οι προτάσεις, αλλά και οι ενστάσεις. Αυτό το συντονιστικό όργανο θα μπορεί να παρίσταται στα κέντρα λήψης των αποφάσεων που μας αφορούν,

Δεν εννοώ το κέντρο λήψης αποφάσεων. Και επαναλαμβάνω υπάρχει αυτό το κέντρο (συντονισμού) σήμερα ; Μπορεί η Ομοσπονδία να ανταποκριθεί σε αυτόν τον ρόλο; Μήπως πρέπει να εστιάσουμε τις απόψεις μας  σε αυτό το θέμα, δηλαδή την μαζική συμμετοχή στους τοπικούς συλλόγους και ενώσεις, και από κει στο ανώτατο όργανο; Καλή σου μέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επαναφέρω την ερώτηση...

Για όσους δεν κατάλαβαν αφορά την απόφαση για το φοροτεχνικό επιμελητήριο. Ναι ξέρω ναυάγησε, αλλά δεν είναι υποχρεωμένη η Διοίκηση να αναρτήσει και τους λόγους της ματαίωσης μετά από όλα αυτά τα μεγάλα λόγια που γράφτηκαν στα κείμενα πιο πάνω.

Αντ αυτού, ξανά πάλι μιλάμε για το ΟΕΕ, για ενιαία ψγφοδέλτια και μπλα,μπλα,μπλα... Αλήθεια επίσημη θέση για το τι ζητάμε από το ΟΕΕ, δεν υπάρχει; Δηλαδή αντε βουρ όλοι μαζί και όταν αποφασίσοσυμε και ανάλογα με ποιούς συμμάχους θα έχουμε θα σας πούμε;

Επίσημη και δημόσια δέσμευση για τους στόχους και τις προθέσεις, γιατί ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ.

Κάποιοι από εμάς μπορεί να έχουν κοντή μνήμη η ηθελημένα να ξεχνάνε όλη τη διαπλοκή με τις άδειες. Ακόμα περιμένουμε εξηγήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την εποχη του Πλατωνα , περιμενουμε να αλλαξει ο ανθρωπος και μετα να αλλαξει ο κοσμος ?

 

ενταξει , καλα παμε....

 

Μιας κι εγώ παρέθεσα τον Πλάτωνα, μπορείς σε παρακαλώ να μου διευκρινίσεις τι εννοούσες με το παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λύσεις που προτείνω -σε συνέχεια των λύσεων που αναφέρθηκαν ανωτέρω- είναι:

 

1) Συνεχής επιμόρφωση των συναδέλφων ώστε να μη βρίσκονται μετέωροι και τους πνίγει η ανασφάλεια. Η γνώση είναι δύναμη. Να αναλάβουν οι φορείς  τη διοργάνωση δωρεάν σεμιναρίων σε όλη την Ελλάδα. Οι εισηγητές να είναι μαχόμενοι συνάδελφοι που θα βοηθούν τον κλάδο με την παροχή δωρεάν υπηρεσίας. Οι εισηγητές να αλλάζουν ώστε να μην υπάρχει κόπωση.

2) Συνεχής ενημέρωση των συναδέλφων για τα επαγγελματικά δρώμενα (δικαιώματα-υποχρεώσεις, μεταβολές κ.λπ.).

3) Ολοκληρωμένες προτάσεις για τη βελτίωση του φορολογικού συστήματος από ειδικές ομάδες εργασίας που θα χαίρουν της εμπιστοσύνης και της εκτίμησης όλων των συναδέλφων.

4) Μέσω του επίσημου φορέα μας να ενημερώνονται συνεχώς οι υπεύθυνοι των εφαρμογών της Γ.Γ.Π.Σ. ώστε να διορθώνονται λάθη ή παραλείψεις, να προστίθενται εφαρμογές κ.λπ. που θα βελτιώσουν την καθημερινή εργασία μας. Να υπάρχει δηλαδή μόνιμος ανοιχτός δίαυλος επικοινωνίας.

5) Υποχρεωτικό συμβόλαιο αστικής ευθύνης για κάλυψη μας.

6) Καταγραφή των προβλημάτων των συναδέλφων ανά περιοχή και άσκηση πίεσης στις αρμόδιες υπηρεσίες για επίλυση αυτών.

 

Αυτά μέχρι στιγμής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λύσεις που προτείνω -σε συνέχεια των λύσεων που αναφέρθηκαν ανωτέρω- είναι:

 

1) Συνεχής επιμόρφωση των συναδέλφων ώστε να μη βρίσκονται μετέωροι και τους πνίγει η ανασφάλεια. Η γνώση είναι δύναμη. Να αναλάβουν οι φορείς  τη διοργάνωση δωρεάν σεμιναρίων σε όλη την Ελλάδα. Οι εισηγητές να είναι μαχόμενοι συνάδελφοι που θα βοηθούν τον κλάδο με την παροχή δωρεάν υπηρεσίας. Οι εισηγητές να αλλάζουν ώστε να μην υπάρχει κόπωση.

2) Συνεχής ενημέρωση των συναδέλφων για τα επαγγελματικά δρώμενα (δικαιώματα-υποχρεώσεις, μεταβολές κ.λπ.).

3) Ολοκληρωμένες προτάσεις για τη βελτίωση του φορολογικού συστήματος από ειδικές ομάδες εργασίας που θα χαίρουν της εμπιστοσύνης και της εκτίμησης όλων των συναδέλφων.

4) Μέσω του επίσημου φορέα μας να ενημερώνονται συνεχώς οι υπεύθυνοι των εφαρμογών της Γ.Γ.Π.Σ. ώστε να διορθώνονται λάθη ή παραλείψεις, να προστίθενται εφαρμογές κ.λπ. που θα βελτιώσουν την καθημερινή εργασία μας. Να υπάρχει δηλαδή μόνιμος ανοιχτός δίαυλος επικοινωνίας.

5) Υποχρεωτικό συμβόλαιο αστικής ευθύνης για κάλυψη μας.

6) Καταγραφή των προβλημάτων των συναδέλφων ανά περιοχή και άσκηση πίεσης στις αρμόδιες υπηρεσίες για επίλυση αυτών.

 

Αυτά μέχρι στιγμής

 

Πού είναι οι "μορφές του αγώνα" ?

Πού είναι τα "δεινά του κλάδου"

Πού είναι οι "καρέκλες" και οι "κρατούντες"?

 

Εεε... αυτές δεν είναι προτάσεις....

Είναι... σκέτη βαρεμάρα! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφέρω την ερώτηση...

Για όσους δεν κατάλαβαν αφορά την απόφαση για το φοροτεχνικό επιμελητήριο. Ναι ξέρω ναυάγησε, αλλά δεν είναι υποχρεωμένη η Διοίκηση να αναρτήσει και τους λόγους της ματαίωσης μετά από όλα αυτά τα μεγάλα λόγια που γράφτηκαν στα κείμενα πιο πάνω.

Αντ αυτού, ξανά πάλι μιλάμε για το ΟΕΕ, για ενιαία ψγφοδέλτια και μπλα,μπλα,μπλα... Αλήθεια επίσημη θέση για το τι ζητάμε από το ΟΕΕ, δεν υπάρχει; Δηλαδή αντε βουρ όλοι μαζί και όταν αποφασίσοσυμε και ανάλογα με ποιούς συμμάχους θα έχουμε θα σας πούμε;

Επίσημη και δημόσια δέσμευση για τους στόχους και τις προθέσεις, γιατί ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ.

Κάποιοι από εμάς μπορεί να έχουν κοντή μνήμη η ηθελημένα να ξεχνάνε όλη τη διαπλοκή με τις άδειες. Ακόμα περιμένουμε εξηγήσεις...

Ειρήνη καλημέρα ,μπορείτε να μαζευτείτε όλοι μαζί να κάνετε πράξη αυτά που ζητάει ο κλάδος?αυτό

είναι το θέμα.Επίσης είτε το θέλουμε είτε οχι ,το ΟΕΕ θα μας πιστοποιήσει οταν ολοκληρωθούν οι 

διαδικασίες,απο τις οποίες είμαστε στην ουσία απόντες,γιατί απ ότι φαίνεται δεν βρέθηκε κοινός 

τόπος για κοινή κάθοδο στις επερχόμενες εκλογές ,με αποτέλεσμα να μην έχουμε λόγο ούτε σήμερα

ούτε αύριο και για τα δικά μας θέματα -προβλήματα ?τα κανονίζουν άλλοι κατά το δοκούν.

Ποιός λοιπόν φταίει για την κατάντια του κλάδου?ο ψευτοεγωισμός και τα ψευτοσυμφέροντα που θα είναι

προσωρινά ,γιατί αν καίγεται το σπίτι του γείτονα να ξέρεις θάρθει και η σειρά σου.

Επι πλέον πές μας αν ξέρεις τις απαντήσεις στο γιατί δεν υπάρχει κοινή κάθοδος ,ποιος φταίει?με στοιχεία,

οχι γενικώς και αορίστως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...