Προς το περιεχόμενο

ΠΟΙΟΙ ΦΤΑΙΝΕ, ΛΟΙΠΟΝ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΜΑΣ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει Γρηγόρη, δεν είναι και κρατικό μυστικό, αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να το φέρω εδώ, γιατί κάποιοι θα γράψουν ότι αντιπολιτεύομαι την ΠΟΦΕΕ. Πριν δυο χρόνια κάναμε αίτηση μέσω της ιστοσελίδας τη ΠΟΦΕΕ, για να μας ενημερώσει τι απαιτείται για την εγγραφή του συλλόγου μας. Οχι μόνο δεν μας απάντησαν, αλλά μας αγνόησαν , να μη πω μας "έγραψαν" κανονικά. Οταν είχαμε ανεβάσει τις προτάσεις του Συλλόγου μας για την αλλαγή της νομοθεσίας, 2-3 από τις οποίες, κυρίως η διάρκεια υποβολής των δηλώσεων, πέρασαν στο νομοσχέδιο. Την ίδια πρόταση είχαν κάνει αν θυμάμαι καλά λίγες μέρες μετά και οι Χανιώτες. Καπάκι σε δυο μέρες μας έστειλε ο συνάδελφος Πατέλης mail, με το οποίο εκθείαζε τις προτάσεις μας και μας καλούσε να γραφτούμε αμέσως στον Σύλλογο, γιατί έχουμε άποψη και ορθή σκέψη. Είμαστε δηλαδή, τα "καλά παιδιά". Το έχω το mail, αλλά δεν νομίζω να θέλει κανένας να το φέρω και αυτό. Φυσικά του απάντησα ότι είχαμε παρακαλέσει να μας δώσει πληροφορίες για την εγγραφή, ένα χρόνο πριν, αλλά μου είπε ότι ήταν παράλειψη της γραμματείας. Πέρυσι, με τις κινητοποιήσεις για την διατήρηση της ΔΟΥ στο νησί, μου τηλεφώνησε ο Πρόεδρος της ΠΟΦΕΕ, συνάδελφος Πανίδης και μου ζήτησε να γραφτούμε. Του εξήγησα ότι είχαμε πρόβλημα με το καταστατικό (το γνωστό με τον διαχωρισμό μισθωτών-επαγγελματιών, να μη γίνω πάλι κακός για μερικούς) και ότι , όπως σημειώνει παραπάνω ο Χαλκιδέος, μόλις το τακτοποιήσουμε, θα ξεκινήσουμε την διαδικασία εγγραφής. Συμφώνησε και περιμένει, με κάλεσε μάλιστα , προφορικά στην Γ.Σ, σαν μη μέλος. Δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη, γνωρίζεις την μακρόχρονη διαδικασία έγκρισης του εναρμονισμένου καταστατικού στο Πρωτοδικείο, ιδίως τώρα με το ΓΕΜΗ. Ωστόσο μας έμεινε η πίκρα για το γεγονός, όταν σαν μικρός σύλλογος ζητήσαμε εγγραφή, μας αγνόησαν, παρά το ότι είμαστε οι πρώτοι από τις Κυκλάδες που το ζήτησαν. Αυτή είναι , λοιπόν η ιστορία, που δεν θέλαμε να δημοσιοποιήσουμε, γιατί δεν άξιζε τον κόπο...

 Δεν ξέρω αν σε ικανοποίησε η απάντησή μου , αλλά αυτή είναι η αιτία και απέχει πολύ από την ταμπακιέρα που αναφέρει ο Θεμιστοκλής. 

Καλή συνέχεια..

 

Προσωπικά πιστεύω ότι έπρεπε να το επιδιώξετε και να μην περιμένετε κάποια ανταπόκριση από τον Πατέλη, Πανίδη κλπ κλπ

Έχουν και εκείνοι γραφεία πιστεύω και μαλακίες συμβαίνουν ακόμα στην γραμματεία. Μικρός ή όχι ο σύλλογος σας δεν παύει να είναι ένας σύλλογος.

Υ.Γ.

Ναι, η απάντηση με ικανοποίησε και είναι κάτι που όφειλες να πεις εξαρχής μιας και αναφέρθηκες σε αυτό. 

Όσο για τον 1953 και την ταμπακιέρα που αναφέρει έχω μια απορία.

Θεμιστοκλή γιατί δεν ξύρισες το μουστάκι τότε;;;;

Υ.Γ.2

Αααα και κάτι άλλο αυτό με το μουστάκι πως προέκυψε Θεμιστοκλή; Σε ρώτησε κανείς για το μουστάκι; 

Πάντως το καταστατικό της ΠΟΦΕΕ δεν απαγορεύει μπορείς να γραφείς :ph34r: 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 404
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άμεσα... και (σας προλαβαίνω) όχι γιατί σας το προσάπτει ο Χαλκιδέος... απλά γιατί έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ...

Ευχαριστώ για την ... φιλοφρόνηση και την εκτίμηση που μου έχεις.

 

 

Υ/Γ: σε ένα forum ανταλλαγής απόψεων και όχι λήψης αποφάσεων, ποιος ο λόγος να υποβάλλω προτάσεις ???

Αποψη δεν βλέπω και προσωπικές σου εκτιμήσεις, όσο για τις αποφάσεις, άσε τις στα συλλογικά όργανα, αν κάπου ανήκεις. Μέχρι τώρα μόνο ειρωνεία και απαξίωση βλέπω από σένα. Λυπάμαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι επειδή πολλά ακούγονται πως τώρα είναι η ώρα για διαδικτυακούς συλλόγους, που ξαφνικά θα μας συσπειρώσουν

κι επειδή όπως ειπώθηκε: "Δεν υπάρχουν νέες ιδέες. Μόνο συμμετοχή μπορεί να υπάρξει για αρχή"

κι επειδή αυτό το forum (που είναι μόνο για ανταλλαγή απόψεων... τι άλλο θα μπορούσε να ήταν ???) υπάρχει από δεκαετίας...

 

...μερικά από τα αντίστοιχα θέματα, με ίσως δυναμικότερες συμμετοχές στον διάλογο, απ'ότι σήμερα, οι οποίες δυστυχώς δεν είχαν αίσια κατάληξη... Βέβαια και μόνο οι προσπάθειες είναι σημαντικές από μόνες τους και πάντα κάτι θετικό μένει σε όλους μας (είτε συμμετείχαμε ενεργά σ'αυτές, είτε ήμασταν σε αναμονή εξελίξεων).
 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=69932

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=68187

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=79307
 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=85053

 

Μεγάλος ενθουσιασμός, πολλές προτάσεις και διαφωνίες... αποτέλεσμα ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άμεσα... και (σας προλαβαίνω) όχι γιατί σας το προσάπτει ο Χαλκιδέος... απλά γιατί έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ...

Ευχαριστώ για την ... φιλοφρόνηση και την εκτίμηση που μου έχεις.

 

 

Υ/Γ: σε ένα forum ανταλλαγής απόψεων και όχι λήψης αποφάσεων, ποιος ο λόγος να υποβάλλω προτάσεις ???

Αποψη δεν βλέπω και προσωπικές σου εκτιμήσεις, όσο για τις αποφάσεις, άσε τις στα συλλογικά όργανα, αν κάπου ανήκεις. Μέχρι τώρα μόνο ειρωνεία και απαξίωση βλέπω από σένα. Λυπάμαι..

 

 

Δεν είναι θέμα εκτίμησης προς το πρόσωπό σας... απλά επισημαίνω πως δεν μπορούμε να επικοινωνήσουμε...

Είτε το βλέπετε είτε όχι, μπερδεύετε πρόσωπα και καταστάσεις, στο τέλος λέτε ένα "συγνώμη... λάθος"

και όλα καλά...

 

Δυστυχώς θεωρείτε πως ότι λέμε σας αφορά... Δεν είναι έτσι, δεν είναι έτσι... καταλάβετέ το επιτέλους.

 

...και όσο κι αν προσπάθησα (και σε άλλα θέματα) να αποφύγω διάλογο, γιατί το έβλεπα πως θα καταλήξουμε εδώ...

εσείς επιμένατε να απαντάτε, είτε γιατί πιστεύατε ότι αναφερόμουν σε εσάς, είτε γιατί θεωρείτε εαυτόν υπεύθυνο

να δίνετε απαντήσεις σε οτιδήποτε δημοσιεύουμε εδώ μέσα.

Με εντάξατε σε ομαδούλα και αυτό το θεωρώ προσβλητικό. Σας ενημερώνω λοιπόν ότι ποτέ δεν υπήρξα "όχλος"

 

Νομίζω πως το έχω αναφέρει ξανά: Δεν δέχομαι υποδείξεις. Μόνο συμβουλές, όχι υποδείξεις...

(άρα το που θα εκφράσω τις απόψεις ή τις προτάσεις μου, αφορά εμένα)

 

Καλή συνέχεια σε ότι κάνετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφοι Συναδελφισσες

Καλοπροαιρετα θα ηθελα μια ακομη απορροια να μου λυσεταιΕπειδη δεν γνωριζω το καταστατικο της ΠΟΦΕΕ γιατι υπαρχουν Συλλογοι και Ενωσεις που δεν εκλεγουν Αντιπροσωπους...?

Υ/Γ Ανακεφαλαιωνοντας εκ των οσων εχουν .....

α)Καθολικη Συμμετοχη σε Συλλογους και Ενωσεις των Ανενταχτων

β)Οι Μισθωτοι εκπροσωπουνται απο την pol.org

γ)Για Καινουργιο Φορεα δεν υπαρχει ενδιαφερον

δ)Να παραιτηθει το ΔΣ της ΠΟΦΕΕ

ε)Κατι πρεπει να γινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεμιστοκλή 

 

η ΠΟΦΕΕ είναι μια δευτεροβάθμια ομοσπονδία επαγγελματιών λογιστών όπως πολλές άλλες ομοσπονδίες άλλων κλάδων 

 

μέλη της έχει πρωτοβάθμιες ενώσεις - συλλόγους 

 

όλοι οι σύλλογοι που είναι μέλη της ΠΟΦΕΕ εκλέγουν αντιπροσώπους στην γενική συνέλευση της ομοσπονδίας που είναι και το ανώτατο όργανο 

 

το πλήθος των αντιπροσώπων που εκλέγονται από κάθε σύλλογο έχει να κάνει με τον αριθμό των μελών κάθε συλλόγου που συμμετέχουν στις εκλογές

 

όλες οι εκλογές, συλλόγων και ΠΟΦΕΕ γίνονται παρουσία δικαστικού αντιπροσώπου 

 

τώρα επί της ουσίας 

 

 δικός μου σύλλογος έχει ζητήσει την παραίτηση του ΔΣ της ΠΟΦΕΕ 

 

υπήρξαν απόψεις και στο φόρουμ αυτό να περάσει η μπόρα των δηλώσεων με τις εμπρο - εκπρόθεσμες και τα σχετικά με τον 049 και μετά να παρθούν όποιες πρωτοβουλίες. (κατά την εντελώς προσωπική μου γνώμη οι απόψεις αυτές αναπτύσσονται από συναδέλφους που πατούν σε δυο βάρκες) . 'ετσι ή αλλιώς θα έχουμε εξελίξεις 

 

ειλικρινά μόλις έχω το καταστατικό θα στο στείλω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να ξεκινήσουμε τις κλωτσιές από σένα, αλλά μετά από κανένα τσίπουρο. :) 

Δεν υπάρχουν νέες ιδέες, τι στο διάολο λέμε τόσες μέρες. Μόνο συμμετοχή μπορεί να υπάρξει για αρχή.

Υ.Γ.

Με γλυκάνισο φυσικά. ;)

Αυτά τα λέω πολύ καιρό τώρα ,όσον αφορά τις κλωτσιές συμφωνώ,όπως και για το τσίπουρο,

δεν μαρέσει το γλυκάνισο,πειράζει?η θα φάω περισσότερες?

Επίσης είμαι βασικός υποστηριχτής της συμμετοχής και της συλλογικής προσπάθειας χρόνια τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννης(χαλκιδεος)

Ειλικρινα και δημοσια οφειλω να σε ευχαριστησω για τις πληροφοριες και για την προθεση σου να βρεις το καταστατικο της ΠΟΦΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Κώστα, καλημέρα. Επειδή γράφεις ότι πρέπει να δω το θέμα από την άλλη πλευρά, επίτρεψέ μου να επαναλάβω τις τελευταίες γραμμές από την αναφορά μου στο δελτίο τύπου των κυκλαδικών συλλόγων :

"Καλώ προσωπικά,  όλους τους ανένταχτους συναδέλφους να γραφτούν ομαδικά στους συλλόγους τους , να βοηθήσουν στην αναζωογόνησή τους, να δημιουργήσουν νέους συλλόγους , όπου δεν υπάρχουν , να συντελέσουν στην διεκδίκηση των δικαιωμάτων μας, που σκόπιμα κάποιοι μας έχουν αφαιρέσει.

  Δείτε παρακάτω τι ζητήσαμε και από ποιούς και σκεφθείτε τι πρέπει να κάνετε ο καθένας από σας. Εμείς είμαστε πάντα σε θέση μάχης."

  Εσύ Κώστα, πήρες την αρχή της δεύτερης παραγράφου μόνο και παρατήρησες :

"Επίσης, να σημειώσω ότι το παρακάτω που έγραψες "Δείτε παρακάτω τι ζητήσαμε και από ποιούς και σκεφθείτε τι πρέπει να κάνετε ο καθένας από σας".δεν "ήχησε" καλά στα αυτιά μου."

  Αν ξαναδιαβάσεις, όπως σου επισήμανα στην προηγούμενη απάντησή μου, όλα τα παραπάνω, θα δεις και συ και όλοι οι συνάδελφοι, ότι αναφέρομαι και μάλιστα προσωπικά ο ίδιος και όχι για λογ/σμό των συναδέλφων μου της επιτροπής, σε όλους τους ανένταχτους συναδέλφους, προτρέποντάς τους να γραφτούν στους συλλόγους ή να φτιάξουν σύλλογο, όπου δεν υπάρχει.

 Και στην κατάληξη τους καλώ να δουν  τι κάναμε και να σκεφτούν τι μπορούν να κάνουν οι ίδιοι. Ακριβώς το αντίθετο από αυτό που συμπεραίνεις. Δεν αναφέρομαι πουθενά στην δράση ή στην απραξία άλλων συλλόγων και πολύ περισσότερο, δεν απαξιώνω κανένα σύλλογο. Και δεν θέλω να μου καταλογίζουν προθέσεις, που ούτε καν σκέφθηκα.

 Και πάλι με όλη την εκτίμηση που σου έχω και τις ευχαριστίες μου για την φιλοξενία που μας παρέχεις, το τονίζω αυτό, δες ξανά με την σειρά σου, όλη την εκφορά της σκέψης μου. Τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο.

 

 

Αγαπητέ Γιάννη, η κατακλείδα της δημοσίευσής σου "Δείτε παρακάτω τι ζητήσαμε και από ποιούς και σκεφθείτε τι πρέπει να κάνετε ο καθένας από σας. Εμείς είμαστε πάντα σε θέση μάχης."  αναιρεί  -κατά τη γνώμη μου όσα έγραψες στον πρόλογο αυτής. Διαβάζοντάς την κανείς με προσοχή, διαπιστώνει ότι έτσι όπως είναι γραμμένη είναι σαν να αυτοεπαίρεσαι για την κίνηση που κάνατε. Επίσης, μπορεί να μην αναφέρεσαι στην απραξία άλλων συλλόγων, όμως ρίχνεις για μια ακόμη φορά το "καρφί" σου για τους "φορείς" του κλάδου μας όπως γράφεις χαρακτηριστικά. Έχω ξαναγράψει για το θέμα αυτό αλλού και δεν θέλω να επανέλθω. Όσες φορές κι αν διάβασα τη δημοσίευσή σου κατέληξα στο ίδιο συμπέρασμα, μου άφησε δηλαδή την αίσθηση ότι θεωρείς την κίνησή σας οδηγό για να την ακολουθήσουν και άλλοι σύλλογοι, ουσιαστικά δηλαδή υποδεικνύεις τρόπο αντίδρασης. Ξαναγράφω ότι ακόμη κι αν είναι έτσι τα πράγματα - ότι θεωρείς δηλαδή τον δικό σας τρόπο τον προτεινόμενο για να βγει ο κλάδος απ΄το τέλμα-, τότε θα το σεβαστώ, γιατί είναι η άποψη σου και των υπολοίπων συναδέλφων. Κλείνοντας, να τονίσω ότι δεν σου καταλόγισα κάποια πρόθεση, την άποψη μου έγραψα. Αν θεωρείς πως η έκφραση σκέψης άλλων συναδέλφων αποτελεί και καταλογισμό ευθυνών προς το πρόσωπό σου, τότε δεν πρέπει να συνδιαλεγόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Γιάννη, η κατακλείδα της δημοσίευσής σου "Δείτε παρακάτω τι ζητήσαμε και από ποιούς και σκεφθείτε τι πρέπει να κάνετε ο καθένας από σας. Εμείς είμαστε πάντα σε θέση μάχης."  αναιρεί  -κατά τη γνώμη μου όσα έγραψες στον πρόλογο αυτής. Διαβάζοντάς την κανείς με προσοχή, διαπιστώνει ότι έτσι όπως είναι γραμμένη είναι σαν να αυτοεπαίρεσαι για την κίνηση που κάνατε. Επίσης, μπορεί να μην αναφέρεσαι στην απραξία άλλων συλλόγων, όμως ρίχνεις για μια ακόμη φορά το "καρφί" σου για τους "φορείς" του κλάδου μας όπως γράφεις χαρακτηριστικά. Έχω ξαναγράψει για το θέμα αυτό αλλού και δεν θέλω να επανέλθω. Όσες φορές κι αν διάβασα τη δημοσίευσή σου κατέληξα στο ίδιο συμπέρασμα, μου άφησε δηλαδή την αίσθηση ότι θεωρείς την κίνησή σας οδηγό για να την ακολουθήσουν και άλλοι σύλλογοι, ουσιαστικά δηλαδή υποδεικνύεις τρόπο αντίδρασης. Ξαναγράφω ότι ακόμη κι αν είναι έτσι τα πράγματα - ότι θεωρείς δηλαδή τον δικό σας τρόπο τον προτεινόμενο για να βγει ο κλάδος απ΄το τέλμα-, τότε θα το σεβαστώ, γιατί είναι η άποψη σου και των υπολοίπων συναδέλφων. Κλείνοντας, να τονίσω ότι δεν σου καταλόγισα κάποια πρόθεση, την άποψη μου έγραψα. Αν θεωρείς πως η έκφραση σκέψης άλλων συναδέλφων αποτελεί και καταλογισμό ευθυνών προς το πρόσωπό σου, τότε δεν πρέπει να συνδιαλεγόμαστε.

 

Τόσα χρόνια που είμαι μέλος σε αυτό το forum , έχω διαβάσει ατελείωτες συζητήσεις συναδέρφων στις οποίες έχουν ειπωθεί  πολύ βαριές , άπρεπες κουβέντες και προσβολές πολλές φορές..

 

Έχω λοιπόν παρατηρήσει προς τιμή σας την διακριτική στάση σας , όλων των διαχειριστών.

 

Τώρα ....τι συμβαίνει  ξαφνικά και δίνετε τόση μεγάλη σημασία στην λεπτομέρεια?Γιατί κολλάτε τόσο πολύ στις λέξεις?

Για ένα "πρέπει να κάνετε " αντί για ένα "μπορείτε να κάνετε" 

 

Εστω ότι ο Sarakinos με τα γραφόμενά του έκανε υπόδειξη ή έδειξε έπαρση για τις κινήσεις του συλλόγου του ...τι έγινε δηλαδή?

 

Πρέπει να τα βάζουμε όλα στο μικροσκόπιο πλέον και να τα αναλύουμε τόσο πολύ ?

 

Έκφραση σκέψης θεωρήθηκε από εσάς το "Μαυρογιαλούρος" από συνάδερφο ? 

 

Δηλαδή ένα μέλος δεν έχει δικαίωμα να αμυνθεί και να ζητήσει εξηγήσεις από άλλο μέλος αν θεωρηθεί ότι προσβλήθηκε και πρέπει να θεωρήσει ότι είναι μία απλή έκφραση σκέψης και να το αφήσει να περάσει έτσι  ?

 

 

Αυτές είναι οι δικές μου σκέψεις , τις γράφω χωρίς πρόθεση να προσβάλω κανέναν... αλλά δεν μου αρέσει το άδικο.

Τις γράφω χωρίς φόβο για το αν  παρεξηγηθώ  ή αν θεωρηθώ "οπαδός" από συναδέρφους.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσα χρόνια που είμαι μέλος σε αυτό το forum , έχω διαβάσει ατελείωτες συζητήσεις συναδέρφων στις οποίες έχουν ειπωθεί  πολύ βαριές , άπρεπες κουβέντες και προσβολές πολλές φορές..

 

Έχω λοιπόν παρατηρήσει προς τιμή σας την διακριτική στάση σας , όλων των διαχειριστών.

 

Τώρα ....τι συμβαίνει  ξαφνικά και δίνετε τόση μεγάλη σημασία στην λεπτομέρεια?Γιατί κολλάτε τόσο πολύ στις λέξεις?

Για ένα "πρέπει να κάνετε " αντί για ένα "μπορείτε να κάνετε" 

 

Εστω ότι ο Sarakinos με τα γραφόμενά του έκανε υπόδειξη ή έδειξε έπαρση για τις κινήσεις του συλλόγου του ...τι έγινε δηλαδή?

 

Πρέπει να τα βάζουμε όλα στο μικροσκόπιο πλέον και να τα αναλύουμε τόσο πολύ ?

 

Έκφραση σκέψης θεωρήθηκε από εσάς το "Μαυρογιαλούρος" από συνάδερφο ? 

 

Δηλαδή ένα μέλος δεν έχει δικαίωμα να αμυνθεί και να ζητήσει εξηγήσεις από άλλο μέλος αν θεωρηθεί ότι προσβλήθηκε και πρέπει να θεωρήσει ότι είναι μία απλή έκφραση σκέψης και να το αφήσει να περάσει έτσι  ?

 

 

Αυτές είναι οι δικές μου σκέψεις , τις γράφω χωρίς πρόθεση να προσβάλω κανέναν... αλλά δεν μου αρέσει το άδικο.

Τις γράφω χωρίς φόβο για το αν  παρεξηγηθώ  ή αν θεωρηθώ "οπαδός" από συναδέρφους.. 

 

 

Σεβαστή η άποψή σας.  κάποιες διευκρινίσεις όμως είναι απαραίτητες, τουλάχιστον όσον αφορά εμένα προσωπικά:

1) Στο συγκεκριμένο θέμα δεν γράφω με την ιδιότητα του διαχειριστή αλλά αυτή του  λογιστή.

2) Το αν θα δώσω βάρος σε κάτι είναι κάτι καθαρά προσωπικό. Η λεπτομέρεια άλλωστε κάνει τη διαφορά.

3) Δεν μίλησα για έπαρση, χρησιμοποίησα τη λέξη "επαίρομαι". Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

4) Για το τι γράφουν άλλοι συνάδελφοι ρωτήστε εκείνους και όχι εμένα.

5) Αν προσέβαλα τον Sarakino επειδή εξέφρασα την άποψή μου, τότε έχασε το νόημά του ο διάλογος. Νομίζω ότι ο ίδιος μπορεί να μας το πεί.

6) Δεν καταλαβαίνω γιατί χρησιμοποιείτε λέξεις περί άμυνας κ.λπ. Δεν είδα σε καμία περίπτωση να υπάρχει επίθεση από κάποιον.

7) Τέλος, δεν βλέπω πουθενά το δίκιο και το άδικο. Απόψεις εκφράζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Κώστα, δεν ήθελα να ασχοληθώ πλέον με το προσωπικό μου θέμα, αλλά με αφορμή την απάντησή σου στην αγαπητή συναδέλφισα Κατερίνα (την οποία ευχαριστώ για την παρέμβασή της) και την παραπάνω αριθ. 5 παρατήρησή σου , γράφω για τελευταία φορά  για τις «επιθέσεις» εναντίον μου , που ίσως δεν τις αντελήφθης.

Επειδή η απάντησή σου αυτή , είναι συνέχεια , τρόπον τινά, της απάντησής σου σε μένα, θέλω να πω ότι ,  όπως γράφεις παραπάνω (παρατ. 3) άλλο έπαρση, άλλο επαίρομαι, δηλαδή άλλο υπερηφάνεια και άλλο υπερηφανεύομαι; Είπες ότι αυτοεπαίρομαι για την κίνηση που κάναμε οι σύλλογοι των Κυκλάδων και ότι θεωρώ αυτή την κίνηση «οδηγό» για να ακολουθήσουν και άλλοι σύλλογοι και ότι αυτό είναι προτροπή για αντίδραση! Ομολογώ ότι δεν καταλαβαίνω τον συλλογισμό σου και τους συνειρμούς που κάνεις. Το ότι καλώ τους συναδέλφους, γιατί πουθενά δεν ανέφερα ότι καλώ τους συλλόγους, να ακολουθήσουν το παράδειγμα μας είναι προτροπή για αντίδραση; Εναντίον τίνος; Του κράτους, της ΠΟΦΕΕ, των  συναδέλφων εδώ μέσα που είναι αντίθετοι με την κίνηση αυτή; Πόσο κακό είναι να προβάλω μια πρωτόγνωρη κίνηση από μια επιτροπή εκπροσώπων τοπικών συλλόγων, με άμεση επαφή με τους αιρετούς εκπροσώπους της περιοχής μας;

 Παρατηρείς (Νο.6) ότι δεν είδες καμιά επίθεση εναντίον μου. Αποψή σου, βέβαια και σεβαστή, αλλά δεν θέλω να αναφερθώ στην απάντηση με κόκκινες υπογραμμίσεις ενός συναδέλφου ή στην παρακάτω ρήση άλλης συναδέλφου και στην απάντηση που μού έδωσε, όταν ζήτησα διευκρίνιση τι εννοούσε :

What we've got here is failure to communicate...

SARAKINOS, on 29 Sept 2013 - 4:01 PM, said:

 

Αν εννοείς συναδέλφισα ότι "αυτό που έχουμε εδώ είναι η αποτυχία να επικοινωνούν .." ή αν αναφέρεσαι άμεσα στην δυσκολία κατανόησης που μου προσάπτει ο Χαλκιδέος, να σε ρωτήσω κάτι και δεν είναι ανάγκη να απαντήσεις. Γιατί δεν διατυπώνεις και συ κάποιες προτάσεις, αρνητικές ή θετικές, για συλλόγους και άτομα , για κοινή συμπόρευση σε αγώνες, παρά χαλάς την αξιόλογη ευχέρεια λόγου που διαθέτεις σε τσιτάτα αυτού του τύπου; Αν έχεις κάτι προσωπικό με τα δικά μου κείμενα , αγνόησέ τα και πες την δική σου άποψη, μην υποβαθμίζεις το θέμα.

 

Και η απάντηση

 

Άμεσα... και (σας προλαβαίνω) όχι γιατί σας το προσάπτει ο Χαλκιδέος... απλά γιατί έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ...

 

Υ/Γ: σε ένα forum ανταλλαγής απόψεων και όχι λήψης αποφάσεων, ποιος ο λόγος να υποβάλλω προτάσεις ???

 

Αν αυτά δεν είναι επίθεση, τι είναι διάλογος;

Και για να κλείσω , αγαπητέ Κώστα, επειδή στην αρχή της παραπάνω απάντησής σου το αναφέρεις : Εγραψες σαν Λογιστής και το δέχομαι, αλλά το ίδιο βάρος έχει η δική σου θέση  και σαν  Διαχειριστή, με την δική μου ή άλλων συναδέλφων που είναι απλά μέλη; Θέλω να πω, για να μη παρεξηγούμαι για πολλοστή φορά, δεν προδιαθέτεις τους υπόλοιπους συναδέλφους για τον Σαρακηνό που «αυτοεπαίρεται» , που προβάλλει την κίνηση των συλλόγων του, «προτρέποντας τους άλλους σε αντίδραση»; Πολλά ερωτήματα, που δεν είσαι υποχρεωμένος να απαντήσεις, γιατί θέλω να μείνουμε στην ουσία του θέματος που έθεσα:

Ποιος φταίει, τι θα κάνουμε, τι προτείνουμε.

Είμαι και θα παραμείνω μέλος του forum, εκτός από συνδρομητής, που όπως γνωρίζεις είμαι από καιρό. Θα υπερασπίζομαι τις προσπάθειες για την βελτίωση των συνθηκών εργασίας των συναδέλφων, θα επιμένω στην  κατάθεση εδώ, σε αυτό θέμα, των απόψεων όλων των συναδέλφων, θα προβάλω κινήσεις σαν αυτήν που κάναμε και θα στηλιτεύω (όχι «καρφώνω, όπως γράφεις) κάθε ενέργεια ή αδράνεια σε βάρος των δικαιωμάτων μας, από όπου και αν προέρχεται. Και αν καμιά φορά παρανοώ κάτι που έγραψε συνάδελφος, ζητώ συγνώμη, έστω και αν κατακρίθηκα και για αυτό ακόμη…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και τις διευκρινήσεις.Θα μου επιτρέψετε να κάνω και εγώ τις δικές μου.

Σεβαστή η άποψή σας.  κάποιες διευκρινίσεις όμως είναι απαραίτητες, τουλάχιστον όσον αφορά εμένα προσωπικά:

1) Στο συγκεκριμένο θέμα δεν γράφω με την ιδιότητα του διαχειριστή αλλά αυτή του  λογιστή.Εχετε κάθε δικαίωμα να γράφετε  με όποια ιδιότητα θέλετε αλλά καταλαβαίνετε ότι ο λόγος σας , λόγω της ιδιότητας του διαχειριστή έχει μεγαλύτερη βαρύτητα σε εμάς τα απλά μέλη..

2) Το αν θα δώσω βάρος σε κάτι είναι κάτι καθαρά προσωπικό. Η λεπτομέρεια άλλωστε κάνει τη διαφορά.Απόλυτα σεβαστό ..

3) Δεν μίλησα για έπαρση, χρησιμοποίησα τη λέξη "επαίρομαι". Άλλο το ένα άλλο το άλλο.Φιλόλογος δεν είμαι αλλά κοιτάζοντας μετά την επισήμανσή σας στο βικιλεξικό διαπίστωσα για το ρήμα  επαίρομαι  γράφει τα εξής :

επαίρομαι =περηφανεύομαι, κομπάζω , καυχιέμαι, λειτουργώ με αλαζονεία, με έπαρση,

 

http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%B9#.CE.95.CF.84.CF.85.CE.BC.CE.BF.CE.BB.CE.BF.CE.B3.CE.AF.CE.B1

 

4) Για το τι γράφουν άλλοι συνάδελφοι ρωτήστε εκείνους και όχι εμένα.Μα εγώ ανέφερα τους άλλους συναδέρφους διότι τους αναφέρατε εσείς στον επίλογό σας και συγκεκριμένα γράψατε "Αν θεωρείς πως η έκφραση σκέψης άλλων συναδέλφων αποτελεί και καταλογισμό ευθυνών προς το πρόσωπό σου, τότε δεν πρέπει να συνδιαλεγόμαστε."

 

5) Αν προσέβαλα τον Sarakino επειδή εξέφρασα την άποψή μου, τότε έχασε το νόημά του ο διάλογος. Νομίζω ότι ο ίδιος μπορεί να μας το πεί.Ισως ο Σαρακηνός να μου θυμώσει που ανακατεύτηκα και ίσως να έχει δίκιο .... δεν ξέρω τα συναισθηματά του ,εγώ λειτούργησα καθαρά με τα δικά μου .Ελπίζω να μην τον ενοχλήσει η παρέμβασή μου.

 

6) Δεν καταλαβαίνω γιατί χρησιμοποιείτε λέξεις περί άμυνας κ.λπ. Δεν είδα σε καμία περίπτωση να υπάρχει επίθεση από κάποιον.Παράξενο μου φαίνεται αυτό που λέτε....Φαίνεστε άνθρωπος που προσέχει τις λεπτομέρειες.Και δεν είναι κάτι που έχει συμβεί μόνο στο Σαρακινό.Κατά καιρούς όλο και κάποιος επιτίθεται σε κάποιον άλλο για διάφορους λόγους κάθε φορά.

 

7) Τέλος, δεν βλέπω πουθενά το δίκιο και το άδικο. Απόψεις εκφράζονται.Μία άποψη δεν είναι ποτέ μία άποψη σκέτη.Σαν ουσιαστικό χρειάζεται πάντα ένα επίθετο δίπλα του για να του δώσει την ποιότητα ή την ιδιότητα που έχει.Υπάρχουν απόψεις δίκαιες και απόψεις άδικες, υπάρχουν απόψεις σωστές και απόψεις λανθασμένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελεος βρε παιδια φτανει...

τοση κουραση και τοσα λογια για το τιποτα...

 

ποσο δυσκολο ειναι να δωσουμε βαση σε αυτα που μας ενωνουν και οχι σε αυτα που μας χωριζουν?

 

Στην προσωπικη σας ζωη τι κανετε? Τρωγεστε με τις λεξεις και ανοιγετε λεξικα για να καταλαβαιτε τι εννοει ο αλλος?

Δεν το πιστευω, γιατι αν θελουμε να βρουμε αφορμες για τσακωμους υπαρχουν χιλιαδες , για το καθετι..

Απλως , ειμαστε εκει γιατι εχουμε παρει την αποφαση να ειμαστε εκει παρα τις διαφορες και τις διαφωνιες μας.

 

και μετα λεμε να ειμαστε αισιοδοξοι.....πως γινεται αυτο, μου λετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσα κάλλιστα να γράψω εκ νέου κι εγώ την δική μου άποψη πάνω στις παρατηρήσεις των συναδέλφων επί των παρατηρήσεών μου, αλλά πραγματικά δεν το θέλω, διότι θα μπούμε σε μια ακόμη ατέρμονη κατάσταση απ την οποία δε θα βγαίνει νόημα τελικά. Το θεωρώ άνευ σημασίας γιατί μπήκαμε στη διαδικασία είπες, είπα κ.λπ. και στον γραπτό διάλογο δεν βρίσκεις άκρη τις περισσότερες φορές.

Στο θέμα μας τώρα. Αυτό που έχω αποκομίσει  όσα χρόνια ασκώ το επάγγελμα του λογιστή-φοροτεχνικού, αλλά κυρίως απ' την επαφή μου όλα αυτά τα χρόνια με συναδέλφους απ΄όλη την Ελλάδα,  είναι ότι μας αξίζει αυτή η κατάσταση που βιώνουμε ως επαγγελματίες. Και δεν αλλάζουν οι νοοτροπίες μόνο με την συμμετοχή σε έναν σύλλογο. Το ισχύς εν τη ενώσει δεν αποτελεί πανάκεια. Αυτό γράφω εδώ και καιρό. Προσωπικά, ασχολούμαι εδώ και μεγάλο χρονικό διάστημα με το να διορθώσω τα λάθη που έχω κάνει έως τώρα σχετικά με την επαγγελματική μου νοοτροπία και στάση. Δεν ξέρω αν είναι λάθος ή σωστό, αλλά θεωρώ πως η επαγγελματική μου "κάθαρσις" θα με βοηθήσει στη συνέχεια της πορείας μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελεος βρε παιδια φτανει...

τοση κουραση και τοσα λογια για το τιποτα...

 

ποσο δυσκολο ειναι να δωσουμε βαση σε αυτα που μας ενωνουν και οχι σε αυτα που μας χωριζουν?

 

Στην προσωπικη σας ζωη τι κανετε? Τρωγεστε με τις λεξεις και ανοιγετε λεξικα για να καταλαβαιτε τι εννοει ο αλλος?

Δεν το πιστευω, γιατι αν θελουμε να βρουμε αφορμες για τσακωμους υπαρχουν χιλιαδες , για το καθετι..

Απλως , ειμαστε εκει γιατι εχουμε παρει την αποφαση να ειμαστε εκει παρα τις διαφορες και τις διαφωνιες μας.

 

και μετα λεμε να ειμαστε αισιοδοξοι.....πως γινεται αυτο, μου λετε ?

Καλημέρα και καλό μήνα.

Είναι δύσκολο Χρύσα γιατί αν δεν το κατάλαβες δεν μας απασχολεί σοβαρά η ουσία του θέματος.

Είναι λίγο νωρίς για έλεος έχουμε πολύ δρόμο ακόμη  :ph34r:

Κολλάει η KATERINA S, κολλάει η ΜΚ83, κολλάει ο Sarakinos, κολλάει ο Gus (ειδικά αυτός), ο DAS, εσύ, αυτός, εκείνος παραπέρα κλπ κλπ

Άντε και εγώ ίσως λιγάκι. :wub: 

Υ.Γ.

Πρώτον. Δεν θυμάμαι αν το έδωσα αλλά σας χρωστάω κάτι. To password του αρχείου είναι: 1234goal4321

Κάρολε στείλε μου ένα λεξικό ρε αδερφέ, που το βρήκες το επαίρομαι... :P Και να γράφεις πιο συχνά  <_< 

Δεύτερο και σημαντικότερο.

Δεν ξέρω αν το προσέξατε αλλά το θλιβερό της ιστορίας είναι ότι ασχολείται ενεργά ο Sarakinos που είναι 104 χρονών ενώ εμείς είμαστε μόνο για φρέντο καπουτσίνο... πλην κάποιων εξαιρέσεων φυσικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσα κάλλιστα να γράψω εκ νέου κι εγώ την δική μου άποψη πάνω στις παρατηρήσεις των συναδέλφων επί των παρατηρήσεών μου, αλλά πραγματικά δεν το θέλω, διότι θα μπούμε σε μια ακόμη ατέρμονη κατάσταση απ την οποία δε θα βγαίνει νόημα τελικά. Το θεωρώ άνευ σημασίας γιατί μπήκαμε στη διαδικασία είπες, είπα κ.λπ. και στον γραπτό διάλογο δεν βρίσκεις άκρη τις περισσότερες φορές.

Στο θέμα μας τώρα. Αυτό που έχω αποκομίσει  όσα χρόνια ασκώ το επάγγελμα του λογιστή-φοροτεχνικού, αλλά κυρίως απ' την επαφή μου όλα αυτά τα χρόνια με συναδέλφους απ΄όλη την Ελλάδα,  είναι ότι μας αξίζει αυτή η κατάσταση που βιώνουμε ως επαγγελματίες. Και δεν αλλάζουν οι νοοτροπίες μόνο με την συμμετοχή σε έναν σύλλογο. Το ισχύς εν τη ενώσει δεν αποτελεί πανάκεια. Αυτό γράφω εδώ και καιρό. Προσωπικά, ασχολούμαι εδώ και μεγάλο χρονικό διάστημα με το να διορθώσω τα λάθη που έχω κάνει έως τώρα σχετικά με την επαγγελματική μου νοοτροπία και στάση. Δεν ξέρω αν είναι λάθος ή σωστό, αλλά θεωρώ πως η επαγγελματική μου "κάθαρσις" θα με βοηθήσει στη συνέχεια της πορείας μου. 

Αρα Κarolos ,προτείνεις να προσπαθήσουμε να αλλάξουμε νοοτροπία,ο καθένας μόνος του

και μετά θα γίνουν όλα οκ,εγώ πιστεύω οτι αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ ,η αν γίνει θα είναι

μετά απο 200 χρόνια.Στο τώρα λοιπόν και χωρίς να είναι πανάκεια αλλά είναι η μόνη λύση ,

η ενεργός συμμετοχή όλων στους συλλόγους και όλοι οι σύλλογοι στην ΠΟΦΕΕ και απο κεί μέσα

να ακουστούν νέες ιδέες ,νέος αέρας που θα μας κάνει να αλλάξουμε νοοτροπία.

Και κάτι ακόμη,γιατί να καθόμαστε απ έξω απαθείς περιμένοντας δεν ξέρω τι,και να αφήνουμε όλους

αυτούς που πράγματι με την δική μας ανοχή να κανονίζουν το μέλλον μας,ο λίγος εγωισμός που λογικά 

όλοι διαθέτουμε θα πρέπει να μας κάνει όλους ενεργούς και να φέρουμε την πολυπόθητη αλλαγή,με την

ενεργό  συμμετοχή μας.

Τώρα θα μου πεί κάποιος λέω τα ίδια και τα ίδια,αυτό πιστεύω αυτό λέω,αν κάποιος άλλος έχει κάποια

διαφορετική πρόταση,εδω είμαστε,αλλά αυτό με την κριτική στο τι λέει κάποιος,η οποία καλή είναι μεν,αλλά 

πές και σύ κάτι,κάνε μια πρόταση,ρίξε μια ιδέα ,ρε αδελφέ,δείξε οτι ενδιαφέρεσαι για το παρόν και το μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα Κarolos ,προτείνεις να προσπαθήσουμε να αλλάξουμε νοοτροπία,ο καθένας μόνος του

και μετά θα γίνουν όλα οκ,εγώ πιστεύω οτι αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ ,η αν γίνει θα είναι

μετά απο 200 χρόνια.Στο τώρα λοιπόν και χωρίς να είναι πανάκεια αλλά είναι η μόνη λύση ,

η ενεργός συμμετοχή όλων στους συλλόγους και όλοι οι σύλλογοι στην ΠΟΦΕΕ και απο κεί μέσα

να ακουστούν νέες ιδέες ,νέος αέρας που θα μας κάνει να αλλάξουμε νοοτροπία.

Και κάτι ακόμη,γιατί να καθόμαστε απ έξω απαθείς περιμένοντας δεν ξέρω τι,και να αφήνουμε όλους

αυτούς που πράγματι με την δική μας ανοχή να κανονίζουν το μέλλον μας,ο λίγος εγωισμός που λογικά 

όλοι διαθέτουμε θα πρέπει να μας κάνει όλους ενεργούς και να φέρουμε την πολυπόθητη αλλαγή,με την

ενεργό  συμμετοχή μας.

Τώρα θα μου πεί κάποιος λέω τα ίδια και τα ίδια,αυτό πιστεύω αυτό λέω,αν κάποιος άλλος έχει κάποια

διαφορετική πρόταση,εδω είμαστε,αλλά αυτό με την κριτική στο τι λέει κάποιος,η οποία καλή είναι μεν,αλλά 

πές και σύ κάτι,κάνε μια πρόταση,ρίξε μια ιδέα ,ρε αδελφέ,δείξε οτι ενδιαφέρεσαι για το παρόν και το μέλλον.

 

Συνάδελφε, δεν λέω αυτό που γράφεις. Τονίζω, ότι με μόνη τη συμμετοχή μας δεν θα αλλάξει ο κλάδος, αν δεν αλλάξουμε ταυτόχρονα κι εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε, δεν λέω αυτό που γράφεις. Τονίζω, ότι με μόνη τη συμμετοχή μας δεν θα αλλάξει ο κλάδος, αν δεν αλλάξουμε ταυτόχρονα κι εμείς.

 

Στα πλαίσια αυτής της πεποίθησης - η οποία είναι και δική μου - πρότεινα κάποια χαρακτηριστικά μίας νέας μορφής συλλογικότητας που πρώτα θα επιδιώκει τη βελτίωση των μελών της.

 

Αλήθεια, γιατί δεν αναθέτει η ΠΟΦΕΕ σε μία εταιρεία να πραγματοποιήσει μία ποιοτική έρευνα σε όλα τα λογιστικά γραφεία, ώστε να ανακαλύψει αυτή (και όλοι εμείς) τις ανάγκες, τις επιδιώξεις, τους προβληματισμούς και τις απόψεις των συναδέλφων σχετικά με τις συλλογικές διαδικασίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε, δεν λέω αυτό που γράφεις. Τονίζω, ότι με μόνη τη συμμετοχή μας δεν θα αλλάξει ο κλάδος, αν δεν αλλάξουμε ταυτόχρονα κι εμείς.

Συνάδελφε μου εγώ λέω οτι πρέπει να είμαστε όλοι κάπου και όχι ο καθένας μόνος του προσπαθώντας να αλλάξει την νοοτροπία του,

απλά διαφέρουμε στην μέθοδο εγώ πιστεύω στην συλλογικότητα σε κάθε στάδιο επίτευξης των στόχων και απο κεί μέσα θα έλθει η αλλαγή

σε όλα,φυσικά εμείς θα κάνουμε την αλλαγή και προφανώς θα έχουμε αλλάξει και οι ίδιοι ,αλλιώς πως θα γίνει η ανατροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε μου εγώ λέω οτι πρέπει να είμαστε όλοι κάπου και όχι ο καθένας μόνος του προσπαθώντας να αλλάξει την νοοτροπία του,

απλά διαφέρουμε στην μέθοδο εγώ πιστεύω στην συλλογικότητα σε κάθε στάδιο επίτευξης των στόχων και απο κεί μέσα θα έλθει η αλλαγή

σε όλα,φυσικά εμείς θα κάνουμε την αλλαγή και προφανώς θα έχουμε αλλάξει και οι ίδιοι ,αλλιώς πως θα γίνει η ανατροπή.

 

Μάλλον δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε συνάδελφε. :rolleyes:  :rolleyes:  Σε ποια μέθοδο διαφέρουμε;; Έγραψα πουθενά ότι δεν πρέπει να υπάρχει συλλογικότητα;; Τονίζω, ότι με μόνη τη συμμετοχή μας δεν θα αλλάξει ο κλάδος, αν δεν αλλάξουμε ταυτόχρονα κι εμείς. Αυτό γράφω. Πιστεύω πως δεν είναι πανάκεια η συμμετοχή από μόνη της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...