Προς το περιεχόμενο

ΠΟΙΟΙ ΦΤΑΙΝΕ, ΛΟΙΠΟΝ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΜΑΣ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρύσα καλημέρα ,μα αν αν δεν έχουμε την μεγαλοψυχία ,οπως γράφεις να υποστυρίξουμε τις ιδέες

των άλλων ,αν τις θεωρούμε σωστές και εφ όσον είναι η πλειοψηφία,τότε χάθηκε το παιχνίδι,πάει

η αισιοδοξία,θα πέσουμε πιό κάτω και δεν μας αξίζει. Έχουμε μεγάλη δύναμη και δεν το ξέρουμε,όπως

επίσης δεν μας αφήνουν να την δείξουμε αυτοί που μας κουμαντάρουν,αλλά και εμείς συνήθως 

κοιτάμε απαθείς.Γιαυτό χρειάζεται ένας καινούργιος αέρας,που θα έλθει απο τους

νέους που πρέπει να πλησιάσουν τους παλιούς ,για να γίνει η ανατροπή και να κατακτήσουμε ,τίποτα 

παραπάνω ,μόνο οτι μας ανήκει.

 

αν φαινομαι απαισιοδοξη Γιαννη, λυπαμαι αλλα δεν μπορω να κανω αλλιως.

Ακριβως αυτα που αναφερεις δεν βλεπω.

Καταλαβαινω τι θελεις να πεις. Τον αερα και τον χωρο, ομως, τον διεκδικεις και τον παιρνεις με αγωνα, κανεις δεν θα σου χαριστει. Και γω τι κανω γι αυτο θα μου πεις. Μια απ τα ιδια, περιμενω τους αλλους να ξεκουνισουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 404
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απλά για να χαλαρώσει ο 1953.

Υ.Γ.
Ελπίζω 1953 να σου φύγει η πρεμούρα γιατί μου πήρε αρκετό χρόνο να το σκανάρω.

Kat_pofee_1994.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά για να χαλαρώσει ο 1953.

Υ.Γ.

Ελπίζω 1953 να σου φύγει η πρεμούρα γιατί μου πήρε αρκετό χρόνο να το σκανάρω.

 

Κωδικός του αρχείου Γρηγόρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Sarakine, συγγνώμη που επεμβαίνω, αλλά το θέμα μας εδώ είναι άλλο. Αν είναι να μπούνε όλοι οι σύλλογοι στο θέμα μας αυτό  και να παραθέσουν όσα έχουν κάνει μέχρι τώρα, τότε θα χάσει το νόημά του...Επίσης, να σημειώσω ότι το παρακάτω που έγραψες "Δείτε παρακάτω τι ζητήσαμε και από ποιούς και σκεφθείτε τι πρέπει να κάνετε ο καθένας από σας"., δεν "ήχησε" καλά στα αυτιά μου. Μου έμοιαζε σαν υπόδειξη ότι ξέρεις εμείς τα λέμε σωστά -ενω οι άλλοι σύλλογοι όχι- οπότε κάντε κι εσείς τα ίδια κ.λπ. Μπορεί να κάνω και λάθος, όμως έτσι αισθάνθηκα όταν το διάβασα γι΄αυτό και το μεταφέρω.

Γιατί το θέτεις έτσι Κώστα και δεν το βλέπεις από την άλλη : Εμείς κάναμε αυτό, γιατί να μη κάνετε και σεις την ίδια προσπάθεια;  Πουθενά δεν έγραψα ότι οι άλλοι σύλλογοι δεν κάνουν τίποτα. Κάλεσμα για συμπαράταξη και συμπαράσταση ήταν, όχι απαξίωση των άλλων συλλόγων. Αν ξαναδιαβάσεις το κείμενο και συ και όσοι διαφωνούν, θα δεις ότι δεν εννοώ αυτό που γράφεις. Θίξαμε κάποια θέματα που μας αφορούν άμεσα, υπάρχουν και άλλα πολλά, που πρέπει να προβληθούν και αυτό εννοούσα με την φράση :  σκεφθείτε τι πρέπει να κάνετε ο καθένας από σαςκαι τίποτα περισσότερο. Δεν πρέπει νομίζω να πυροβολούμε μια προσπάθεια , ερμηνεύοντας διαφορετικά την διατύπωση μιας φράσης. Εκεί είναι όλη η ουσία, των όσων κάναμε οι σύλλογοι των νησιών μας; Δεν νομίζω, με όλη την εκτίμηση που τρέφω για σένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να καταλάβουν, ειδικά όσοι έχουν τη διάθεση να αφήσουν στο παρελθόν τα όσα ήξεραν μέχρι σήμερα και να δοκιμάσουν νέες οπτικές και προσεγγίσεις, ότι η προοπτική σκληρής "διεκδίκησης δικαιωμάτων", αγώνων, επιστολών και συντεχνιακών πρακτικών ΔΕΝ προσελκύουν και ούτε πρόκειται να προσελκύσουν πολλούς, και ειδικά τους νεότερους.

 

Ο Θεοχάρης είναι πληροφορικάριος, φαίνεται άνθρωπος λογικός και ήδη πέρασε μία "πύρινη" χρονιά και σίγουρα κάτι έμαθε... Σκεφτείτε ότι εάν του χρόνου οι εφαρμογές λειτουργήσουν καλύτερα και οι ημερομηνίες είναι λίγο πιο άνετες, οι σύλλογοι πρακτικά δεν θα έχουν λόγο ύπαρξης γιατί ΔΕΝ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ!!!

 

Έχω γράψει ξανά τις ιδέες μου για ένα νέο τύπο συλλογικότητας. Πρακτικά, πιστεύω ότι για να μπορέσει να γίνει μία αξιοσημείωτη νέα αρχή, θα πρέπει να προσφέρει άμεση ανταπόδοση ώστε να προσελκύσει συμμετέχοντες. Μπορεί να είναι μία συμφωνία με εταιρείες λογισμικού, με εκδόσεις, με εκπαιδευτικούς οργανισμούς ή οτιδήποτε άλλο. Μία αντιπαροχή ουσίας που θα εγκαινιάσει μία διαρκή σχέση ουσίας και οφέλους.

Μα αν πάνε όλα όπως τα λες συνάδελφε, και ελπίζω να πάνε αν και δεν το πιστεύω, τότε δεν θα υπάρχουν οι σύλλογοι; Ούτε συνδικαλισμός φυσικά. Γιατί αν κατάλαβα καλά, ζητάς να γίνουν μορφωτικοί σύλλογοι, γιατί όχι και ΜΚΟ; Προς μεγάλη χαρά των κρατικών λειτουργών μας, αφού θα έχει εκλείψει ο συνδικαλισμός. Μήπως θα έπρεπε να ξαναδείς το θέμα των συλλογικών οργάνων μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη η κίνηση αυτή σίγουρα είναι αξιέπαινη,και μπράβο σας.

Αλλά χωρίς να είμαι μικρόψυχος,λέω μήπως στο παιχνίδι καλό θάταν να βάζατε και την ΠΟΦΕΕ και μέσω αυτής

αυτές οι κινήσεις να γίνονται σε όλη την Ελλάδα και αφού μαζευτούν από όλες τις συνελεύσεις τα αποτελέσματα

να προωθηθούν εκεί που πρέπει οργανωμένα σαν κλάδος,γιατί έτσι πιστεύω θα είχαμε καλύτερα αποτελέσματα

επειδή θα δείχναμε μία φωνή. Ίσως έτσι να ερχόταν κοντά στους συλλόγους και οι άλλοι,οι εκτός.

 

Καλημερα σας !!!

Γιαννη θα συμφωνησω παλι μαζι σου, αλλα αναρωτιεμαι η ΠΟΦΕΕ θα ηθελε να μπει στο παιχνιδι ? 

Επισης φωνες καλες και δυναμικες , αλλα μεμονωμενες εχουν ακουστει κατα καιρους,  εχουν ομως καταπνιγει στην αδιαφορια των υπολοιπων .

Πιστευεις οτι καποια στιγμη θα εχουμε την μεγαλοψυχια να υποστηριξουμε τις ενεργειες των αλλων με παθος, σα να ηταν δικες μας ?

Αν ερθει αυτη η στιγμη , ειμαι σιγουρη οτι θα ειμαστε πολυ κοντα σε ενα καλυτερο μελλον.

Γιάννη, δεν πρόλαβα να σου απαντήσω γιατί με κάλυψε πλήρως η Χρύσα (Χρύσα συμφωνώ μαζί σου) και δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αν πάνε όλα όπως τα λες συνάδελφε, και ελπίζω να πάνε αν και δεν το πιστεύω, τότε δεν θα υπάρχουν οι σύλλογοι; Ούτε συνδικαλισμός φυσικά. Γιατί αν κατάλαβα καλά, ζητάς να γίνουν μορφωτικοί σύλλογοι, γιατί όχι και ΜΚΟ; Προς μεγάλη χαρά των κρατικών λειτουργών μας, αφού θα έχει εκλείψει ο συνδικαλισμός. Μήπως θα έπρεπε να ξαναδείς το θέμα των συλλογικών οργάνων μας;

 

Δεν είπα ποτέ να εγκαταλειφθούν οι διεκδικήσεις (πάντα στα πλαίσια της γενικότερης κοινωνικής ωφέλειας και όχι του στενού συντεχνιακού συμφέροντος). Απλά να γίνουν τμήμα των συνολικών λειτουργιών και όχι βασική λειτουργία, ώστε να ξεφύγουμε από το σημερινό κατάντημα.

 

Νομίζω ότι ακόμα και το άκουσμα της λέξης "συνδικαλισμός" δημιουργεί στις μέρες μας άσχημους συνειρμούς. Αυτό θέλουμε λοιπόν, τον παλιό καλό συνδικαλισμό που έφερε τα γνωστά αποτελέσματα?

 

Αν αυτό είναι το ζητούμενο, τότε ήδη νομίζω και πολλοί ασχολούνται με τα συλλογικά όργανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το θέτεις έτσι Κώστα και δεν το βλέπεις από την άλλη : Εμείς κάναμε αυτό, γιατί να μη κάνετε και σεις την ίδια προσπάθεια;  Πουθενά δεν έγραψα ότι οι άλλοι σύλλογοι δεν κάνουν τίποτα. Κάλεσμα για συμπαράταξη και συμπαράσταση ήταν, όχι απαξίωση των άλλων συλλόγων. Αν ξαναδιαβάσεις το κείμενο και συ και όσοι διαφωνούν, θα δεις ότι δεν εννοώ αυτό που γράφεις. Θίξαμε κάποια θέματα που μας αφορούν άμεσα, υπάρχουν και άλλα πολλά, που πρέπει να προβληθούν και αυτό εννοούσα με την φράση :  σκεφθείτε τι πρέπει να κάνετε ο καθένας από σαςκαι τίποτα περισσότερο. Δεν πρέπει νομίζω να πυροβολούμε μια προσπάθεια , ερμηνεύοντας διαφορετικά την διατύπωση μιας φράσης. Εκεί είναι όλη η ουσία, των όσων κάναμε οι σύλλογοι των νησιών μας; Δεν νομίζω, με όλη την εκτίμηση που τρέφω για σένα...

 

Αγαπητέ Γιάννη, μου γράφεις να το δω απ΄την άλλη, δηλαδή   "Εμείς κάναμε αυτό, γιατί να μη κάνετε και σεις την ίδια προσπάθεια;"   Ουσιαστικά, και σ' αυτή σου την δημοσίευση υποδεικνύεις  έμμεσα έναν τρόπο αντίδρασης που προφανώς κατά τη γνώμη σου, δεν είχε υιοθετηθεί έως τώρα από άλλους συλλόγους. Έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ από τη δημοσίευσή σου. Δηλαδή, θεωρείς ότι έως τώρα η αντίδραση των υπολοίπων ήταν σε λάθος κατεύθυνση. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω διαβάζοντας το κείμενό σου. Φυσικά, αν όντως αυτό ισχύει κατά την άποψή σου, τότε δεν σε ψέγω γι΄αυτή σου την άποψη -όλες οι απόψεις είναι σεβαστές- , απλώς ήθελα να ακούσω την τοποθέτησή σου, γι΄αυτό και έγραψα την πρώτη μου δημοσίευση. Να τονίσω επίσης ότι επ΄ουδενί λόγω δεν πυροβόλησα τις προσπάθειές σας που φιλοξενούνται σ΄αυτόν τον κόμβο. Ίσα - ίσα τις επικροτώ. Μήπως να το δείς κι εσυ απ΄την άλλη πλευρά; Η εκφορά της σκέψης μου δεν συνεπάγεται πυροβολισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη, δεν πρόλαβα να σου απαντήσω γιατί με κάλυψε πλήρως η Χρύσα (Χρύσα συμφωνώ μαζί σου) και δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο..

Συνονόματε γειά σου σε τι διαφέρουμε με την Χρύσα?γιατί δεν βρήκα διαφορές,εκτός απο κάποιες απορίες-ερωτηματικά

της Χρύσας,η ουσία είναι ακριβώς η ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνονόματε γειά σου σε τι διαφέρουμε με την Χρύσα?γιατί δεν βρήκα διαφορές,εκτός απο κάποιες απορίες-ερωτηματικά

της Χρύσας,η ουσία είναι ακριβώς η ίδια.

η αποριες μου και τα ερωτηματικα , συνηθως ειναι σχημα λογου γιατι δεν θελω να φαινομαι απολυτη σε αυτα που λεω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αποριες μου και τα ερωτηματικα , συνηθως ειναι σχημα λογου γιατι δεν θελω να φαινομαι απολυτη σε αυτα που λεω. 

Αν ο σκοπός είναι κοινός και καλός δεν είναι κακό,εξ άλλου απόλυτος δεν πρέπει να είναι κανένας,

ειδικά σε τέτοια θέματα,αλλά την κοινή λογική την διαθέτουμε όλοι,άσχετα αν μερικές φορές ο εγωισμός

την καλύπτει,θα προχωρήσω και παραπέρα και τα προσωρινού χαρακτήρα μικροσυμφέροντα.Αυτά μας

φτάσανε έως την άκρη του γκρεμού,αλλά το καλό είναι οτι αρχίσαμε ,αν και αργήσαμε πολύ,να το καταλαβαίνουμε.

Εκεί είναι η ελπίδα,στην γνώση των πραγμάτων,για να προχωρήσουμε πιό κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Γιάννη, μου γράφεις να το δω απ΄την άλλη, δηλαδή   "Εμείς κάναμε αυτό, γιατί να μη κάνετε και σεις την ίδια προσπάθεια;"   Ουσιαστικά, και σ' αυτή σου την δημοσίευση υποδεικνύεις  έμμεσα έναν τρόπο αντίδρασης που προφανώς κατά τη γνώμη σου, δεν είχε υιοθετηθεί έως τώρα από άλλους συλλόγους. Έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ από τη δημοσίευσή σου. Δηλαδή, θεωρείς ότι έως τώρα η αντίδραση των υπολοίπων ήταν σε λάθος κατεύθυνση. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω διαβάζοντας το κείμενό σου. Φυσικά, αν όντως αυτό ισχύει κατά την άποψή σου, τότε δεν σε ψέγω γι΄αυτή σου την άποψη -όλες οι απόψεις είναι σεβαστές- , απλώς ήθελα να ακούσω την τοποθέτησή σου, γι΄αυτό και έγραψα την πρώτη μου δημοσίευση. Να τονίσω επίσης ότι επ΄ουδενί λόγω δεν πυροβόλησα τις προσπάθειές σας που φιλοξενούνται σ΄αυτόν τον κόμβο. Ίσα - ίσα τις επικροτώ. Μήπως να το δείς κι εσυ απ΄την άλλη πλευρά; Η εκφορά της σκέψης μου δεν συνεπάγεται πυροβολισμό.

Αγαπητέ Κώστα, καλημέρα. Επειδή γράφεις ότι πρέπει να δω το θέμα από την άλλη πλευρά, επίτρεψέ μου να επαναλάβω τις τελευταίες γραμμές από την αναφορά μου στο δελτίο τύπου των κυκλαδικών συλλόγων :

"Καλώ προσωπικά,  όλους τους ανένταχτους συναδέλφους να γραφτούν ομαδικά στους συλλόγους τους , να βοηθήσουν στην αναζωογόνησή τους, να δημιουργήσουν νέους συλλόγους , όπου δεν υπάρχουν , να συντελέσουν στην διεκδίκηση των δικαιωμάτων μας, που σκόπιμα κάποιοι μας έχουν αφαιρέσει.

  Δείτε παρακάτω τι ζητήσαμε και από ποιούς και σκεφθείτε τι πρέπει να κάνετε ο καθένας από σας. Εμείς είμαστε πάντα σε θέση μάχης."

  Εσύ Κώστα, πήρες την αρχή της δεύτερης παραγράφου μόνο και παρατήρησες :

"Επίσης, να σημειώσω ότι το παρακάτω που έγραψες "Δείτε παρακάτω τι ζητήσαμε και από ποιούς και σκεφθείτε τι πρέπει να κάνετε ο καθένας από σας".δεν "ήχησε" καλά στα αυτιά μου."

  Αν ξαναδιαβάσεις, όπως σου επισήμανα στην προηγούμενη απάντησή μου, όλα τα παραπάνω, θα δεις και συ και όλοι οι συνάδελφοι, ότι αναφέρομαι και μάλιστα προσωπικά ο ίδιος και όχι για λογ/σμό των συναδέλφων μου της επιτροπής, σε όλους τους ανένταχτους συναδέλφους, προτρέποντάς τους να γραφτούν στους συλλόγους ή να φτιάξουν σύλλογο, όπου δεν υπάρχει.

 Και στην κατάληξη τους καλώ να δουν  τι κάναμε και να σκεφτούν τι μπορούν να κάνουν οι ίδιοι. Ακριβώς το αντίθετο από αυτό που συμπεραίνεις. Δεν αναφέρομαι πουθενά στην δράση ή στην απραξία άλλων συλλόγων και πολύ περισσότερο, δεν απαξιώνω κανένα σύλλογο. Και δεν θέλω να μου καταλογίζουν προθέσεις, που ούτε καν σκέφθηκα.

 Και πάλι με όλη την εκτίμηση που σου έχω και τις ευχαριστίες μου για την φιλοξενία που μας παρέχεις, το τονίζω αυτό, δες ξανά με την σειρά σου, όλη την εκφορά της σκέψης μου. Τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη η κίνηση αυτή σίγουρα είναι αξιέπαινη,και μπράβο σας.

Αλλά χωρίς να είμαι μικρόψυχος,λέω μήπως στο παιχνίδι καλό θάταν να βάζατε και την ΠΟΦΕΕ και μέσω αυτής

αυτές οι κινήσεις να γίνονται σε όλη την Ελλάδα και αφού μαζευτούν από όλες τις συνελεύσεις τα αποτελέσματα

να προωθηθούν εκεί που πρέπει οργανωμένα σαν κλάδος,γιατί έτσι πιστεύω θα είχαμε καλύτερα αποτελέσματα

επειδή θα δείχναμε μία φωνή. Ίσως έτσι να ερχόταν κοντά στους συλλόγους και οι άλλοι,οι εκτός.

Γιάννη θα σου απαντήσω άμεσα, για να μην εμπλέκω την Χρύσα, γιατί δικαιολογημένα θα θυμώσει, αν χρησιμοποιούμε λόγια της.

Μου γράφεις γιατί δεν κάναμε την κίνηση μέσω της ΠΟΦΕΕ. Σωστά. Αλλά αν είδες , ενεργήσαμε όλοι οι συνάδελφοι από τα κυκλαδονήσια για τα προβλήματα που μας απασχολούν τοπικά και κάναμε την κίνηση μετά από δημόσια τηλεδιάσκεψη όλων των συναδέλφων από τα νησιά, μέσω του Επιμελητηρίου Κυκλάδων, που πάντα μας συμπαραστέκεται. Συνεπώς δεν υπήρχε λόγος να στείλουμε το ψήφισμα που εκδόσαμε στην ΠΟΦΕΕ. Το στείλαμε εκεί που έπρεπε, στους τρεις βουλευτές των Κυκλάδων, από τους οποίους ο ένας είναι Υπουργός Εργασίας, γεγονός που μας ενδιαφέρει άμεσα σε σχέση με τα εργατικά, ο δεύτερος είναι Γραμματέας της Κ.Ο. του ΠΑΣΟΚ και εισηγήθηκε τα προβλήματα που θέσαμε και ο τρίτος από τον ΣΥΡΙΖΑ είναι γνωστός σε όλο τον νομό για τις προσπάθειές του και τις παρεμβάσεις του στην Βουλή για τα τοπικά προβλήματα. Αυτός είναι ο λόγος που δεν απευθυνθήκαμε στην ΠΟΦΕΕ. Αλλωστε δεν είμαστε μέλη της.

 Τα προβλήματα όμως που θέσαμε δεν ήταν μόνο τοπικά, είναι προβλήματα όλων μας. Για τον λόγο αυτό κάλεσα όλους τους συναδέλφους να κάνουν το ίδιο, μέσω των συλλόγων τους, στις περιφέρειές τους. Πιστεύω ότι μια τέτοια κινητοποίηση θα φέρει περισσότερα αποτελέσματα, ειδικά αν απευθυνθούν, όπως και εμείς , στους βουλευτές της περιφέρειάς τους. Δεν το βλέπεις καλύτερα έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παριανέ φίλε μου ,τέτοιες συλλογικές κινήσεις απο όπου και αν προέρχονται είναι 

ένα βήμα μπροστά,αλλά αν όλα τα ψηφίσματα των γενικών συνελεύσεων όλης της

Ελλάδας ,τα μάζευε κάποιος ,που στην προκειμένη είναι η ομοσπονδία μας,και τα 

προωθούσε εκεί που έπρεπε,νομίζω οτι θα είχαμε καλύτερα αποτελέσματα και θα 

δείχνομε ρε φίλε οτι έχουμε ξεπεράσει το παρελθόν και θα  δείχναμε σαν σύνολο.

οπότε θα μας αντιμετώπιζαν αλλιώς και τώρα και στο μέλλον. Άλλο το ένα δάκτυλο

και άλλο η γροθιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είπα να μην μιλήσω,αλλά ......

 

αν κατάλαβα καλά 

 

τα προβλήματα στους βουλευτές μας (καλά νάναι οι άνθρωποι) και μαλιστα σε όχι ότι και ότι βουλευτές 

υπουργούς , γραμματείς και γνωστούς πρωοθητές τοπικών προβλημάτων 

 

ο μαυρογιαλουρισμός σε όλο του το μεγαλείο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά εδώ που τα λέμε τι να περιμένει κανείς

 

Διαβάζουμε στην αρχή της συζήτησης

 

 

 

mariahat, on 15 Sept 2013 - 9:52 PM, said:

Κύριε Σαρακηνέ καλησπέρα, Σε παρακαλώ, αν δεν μπορείς να με λες σκέτο Γιάννη, λέγε με "συνάδελφε", μου αρέσει πιο πολύ από το "κύριε"...

Η απλή δική μου ταπεινή άποψη, είναι ότι πρέπει επιτέλους να ενώσουμε όλοι τις δυνάμεις μας, πριν να είναι πολύ αργά. Να αφήσουμε στην άκρη, τις όποιες επαγγελματικές διαφορές μας και να γίνουμε μια γροθιά. Γνωρίζω πολύ καλά ότι δεν είναι εύκολο. Δεν είναι όμως και ακατόρθωτο. 

 

mantalena123, on 15 Sept 2013 - 10:11 PM, said:

 

KATERINA S, on 15 Sept 2013 - 10:37 PM, said:

 

Οσον αφορά τον κλάδο μας η γνώμη μου είναι ότι έχει πέσει θύμα της γνωστής τακτικής "διαίρει και βασίλευε".

Δεν πρόκειται να γίνει ποτέ κάτι αποτελεσματικό αν δεν γίνει συσπείρωση του κλάδου.

Για να υπάρξει συσπείρωση του κλάδου  θα πρέπει να μπει πολύ νερό στο κρασί ...πάρα πολλών.

Δεν είναι τόσο εύκολο... δυστυχώς .!!

 

Δέκατον και σημαντικότερον, αυτή η κατάσταση μας βρήκε εμάς τους λογιστές που επομιζόμαστε το βάρος όλου αυτού του πράγματος ΑΝΟΡΓΑΝΩΤΟΥΣ και χωρίς εκπροσώπηση.

 

Δούλευε εσύ κόπανε λογιστή και χωρίς αμοιβή για να συνεχίσουν να τα ξύνουν 1.000.000 δημοσίοι υπαλλήλοι.

 

ΓΙΑΤΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΠΗΡΑΤΕ ΕΞΤΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ-ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΓΕΜΗ Η' ΓΙΑ ΤΑ Ε9.

 

Συναδέλφισες, τα είπατε όλα, χτυπήσατε κατ΄ευθείαν στον στόχο. Τι πρέπει να γίνει λοιπόν;

Μαρία, να γραφτείτε ομαδικά στους συλλόγους που δεν θέλουν οι ηγέτες τους να κάνουν κάτι ουσιαστικό και να τους ρίξετε από τις καρέκλες τους, να αναλάβετε εσείς , οι νέοι, που έχετε οράματα και σκοπό. Εγραψα ότι ευχαρίστως παραχωρώ την θέση μου σε ικανότερους από μένα. 

Πόσο δίκαιο έχεις Μανταλένα και πόσο σωστά επισημαίνεις την αιτία όλων των δεινών του κλάδου μας. Και πως , πραγματικά, να τολμήσω να ζητήσω χρήματα για μια δουλειά, για την οποία πληρώθηκα πολλά χρόνια πριν, όταν έστησα τις επιχειρήσεις τους, στέλνοντας όλα τα στοιχεία στο Τμήμα Εμπορίου, στο Πρωτοδικείο, στο Επιμελητήριο, στην Εφορία. Θα αισθανόμουν κλέφτης, αλλά πως να τους εξηγήσω την κρατική παράνοια και ανικανότητα;

Και σε σένα Κατερίνα, αφού σε ευχαριστήσω, θέλω να σου θυμίσω ότι έγραψα παραπάνω στην ΜΚ83 : Μην τα παρατάτε. Προσπαθείστε, επιμένετε , φωνάξτε  μέσα από συλλόγους , από συνελεύσεις, από συγκεντρώσεις. Θα γίνει κάτι, θα πέσουν οι μάσκες και θα δουν οι συνάδελφοι , ποιοι δεν θέλουν την ενότητα του κλάδου. Και θα γίνει ένα νέο ξεκίνημα. Είμαι βέβαιος, αρκεί εσείς οι νέοι να το θελήσετε

 

 

 

 

 

 

Μάλιστα

Τα είπατε όλα συναδέλφισες , κατ ευθείαν στον στόχο

και η σωστή επισήμανση των δεινών του κλαδου μας 

 

Μεταξύ άλλων δε εντύπωση προκαλεί ότι στο στόχο και στα δεινά  ήταν και οι 1.000.000 δημόσιοι υπάλληλοι που τα ξύνουν

Ο κοινωνικός αυτοματισμός σε όλο του το μεγαλείο,

Δια στόματος συνδικαλιστή, πρόεδρου και κατά δήλωσή του αριστερού (δήλωση που επ ουδενί αμφισβητώ)

 

Και με τέτοια μυαλά αναρωτιόμαστε ποιος φταίει …………….. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά εδώ που τα λέμε τι να περιμένει κανείς

 

Διαβάζουμε στην αρχή της συζήτησης

 

 

 

Μάλιστα

Τα είπατε όλα συναδέλφισες , κατ ευθείαν στον στόχο

και η σωστή επισήμανση των δεινών του κλαδου μας 

 

Μεταξύ άλλων δε εντύπωση προκαλεί ότι στο στόχο και στα δεινά  ήταν και οι 1.000.000 δημόσιοι υπάλληλοι που τα ξύνουν

Ο κοινωνικός αυτοματισμός σε όλο του το μεγαλείο,

Δια στόματος συνδικαλιστή, πρόεδρου και κατά δήλωσή του αριστερού (δήλωση που επ ουδενί αμφισβητώ)

 

Και με τέτοια μυαλά αναρωτιόμαστε ποιος φταίει …………….. 

Κάνε τώρα και μία μετάφραση για να καταλάβουμε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είπα να μην μιλήσω,αλλά ......

 

αν κατάλαβα καλά 

 

τα προβλήματα στους βουλευτές μας (καλά νάναι οι άνθρωποι) και μαλιστα σε όχι ότι και ότι βουλευτές 

υπουργούς , γραμματείς και γνωστούς πρωοθητές τοπικών προβλημάτων 

 

ο μαυρογιαλουρισμός σε όλο του το μεγαλείο 

 

 

Σωστά είπες.

Αλλά ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μεταφράσω και να πω τι σημαίνει κοινωνικός αυτοματισμός ?

όχι , να το μεταφράσεις από την αρχή ως το τέλος...

Στην προσπάθειά σου να απαξιώσεις τα γραφόμενα του Sarakinou το μπέρδεψες λιγάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλή μου συναδελφισα 

αν νομίζεις ότι το πρόβλημά μου είναι να απαξιώσω τα γραφόμενα του όποιου σαρακηνου, κάνεις μεγάλο λάθος 

 

το θεμα αφορά τον κλαδο μας και με νοιαζουν τα γραφόμενα όποιου ασχολείται με αυτά, όποιου καθορίζει σε μικρό ή μεγάλο βαθμό τα ζητήματα που έχουν να κάνουν με το επάγγελμά μας. 

 

και νομίζω ότι ήμουν πολύ σαφής σε αυτά που έγραψα, από την μια η μικροπολιτική και από την άλλη ο κοινωνικός αυτοματισμός. 

 

και για να στο ξεκαθαρίσω αν δεν το κατάλαβες ακόμα, στόχος όσων έγραψα δεν είναι συγκεκριμένος συνάδελφος αλλά συγκεκριμένες λογικές και πολιτικές. και πάντως έχω στο μυαλό μου ότι υπάρχουν άνθρωποι (δεν σε  ξέρω για να πω ότι εισαι και εσύ?)  που αυτές οι λογικές και οι πολιτικές μπορεί να τους εκφράζουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...