Προς το περιεχόμενο

ΠΟΙΟΙ ΦΤΑΙΝΕ, ΛΟΙΠΟΝ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΜΑΣ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στις και στους συναδέλφους, φίλους και μη.

Λέει ο λαός «θέλεις ν΄αγιάσεις και δεν σ΄αφήνουν» και , πραγματικά, απογοητευμένος από την συμπεριφορά κάποιων συναδέλφων, που απαξίωσαν και αυτή την προσφώνηση «φίλε μου» γράφοντας και καταλογίζοντάς μου πράγματα που δεν σκέφτηκα καν, επειδή έγραψα ευθαρσώς την γνώμη μου για μια άστοχη τοποθέτησή τους («φίλε» Γρηγόρη} και που ειλικρινά ζήτησα συγνώμη δημόσια, αλλά και αυτή κρίθηκε υποκριτική, είπα να φύγω για λίγο από το forum.  Τουλάχιστον μέχρι να καταλαγιάσει ο κουρνιαχτός των δηλώσεων , των «σιωπηρών» και μη ανακοινώσιμων παρατάσεων, τις προτροπές της «μοναδικής εκπροσώπου» του κλάδου  μας, ΠΟΦΕΕ (3/9/13 : Μην στέλνετε, αποθηκεύετε δηλώσεις, μέχρι να δεχθεί το σύστημα τον 049 και 11/9 :Στείλτε επειγόντως τις δηλώσεις γιατί θα κλείσει το σύστημα και θα απορρίψει τον 049). Τουλάχιστον ας βγάλει μια ανακοίνωση τώρα η ΠΟΦΕΕ τι έχει γίνει και ποια θα είναι τα επόμενα βήματα που θα κάνει ή που έκανε για να καλυφθούν, έστω οι συνάδελφοι που είναι «εντός»…

 

 Τώρα που τέλειωσαν οι δηλώσεις και εν αναμονή των αποτελεσμάτων (περάσαμε, δεν περάσαμε!) βρήκα λίγο χρόνο και περιδιάβηκα τα παρακάτω θέματα, που όλα στρέφονται στα καίρια προβλήματα του κλάδου μας. Και θαύμασα για την «σύμπνοια» την «αλληλοκατανόηση» και τον καταλογισμό των «υπεύθυνων» για τα χάλια του κλάδου μας! Τα θέματα είναι :

 

ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΗΚΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ

Παράταση στις δηλώσεις φυσικών προσώπων-Πότε έχουν σκοπό να την ανακοινώσουν?

Απογραφή Ανένταχτων Λ/Φ του forum και έπεται συνέχεια....!

 

Για να συνοψίσω τα κύρια θέματα που μας απασχολούν σήμερα είναι : Αν θα γίνουν δεχτές οι «εκπρόθεσμες»  δηλώσεις, δηλαδή οι  αποδείξεις. Αν πρέπει ή όχι να είμαστε ενταγμένοι σε σύλλογο, ομοσπονδία ή όχι και το κυριότερο : «Τις πταίει»…

  Φταίει η ΠΟΦΕΕ, που υποσχέθηκε ότι κανένας συνάδελφος δεν θα πληρώσει τα «σπασμένα» της ανακολουθίας του υπουργείου, φταίμε εμείς, που πήραμε «παραπάνω» πελάτες και έτσι δεν προλάβαμε να τελειώσουμε την τριπλάσια δουλειά που μας φόρτωσαν εφέτος, μέσα στην τρίμηνη προθεσμία που γενναία μας πρόσφεραν, φταίει ο… Σταυρουλάκης, που δεν κατάφερε να πάρει την προθεσμία που ζητάγαμε (τι να κάνει ο έρμος, που τα παράτησε όλα εν μέσω δηλώσεων για να τρέχει στον Θεοχάρη και τώρα τον «σταυρώνουμε» για μια θετική είδηση) ή, τέλος,  φταίει ο κακός μας ο φλάρος;;

  Πολλοί γράφουν ότι η ΠΟΦΕΕ μας εκπροσωπεί. Αλλά ας δούμε τα νούμερα ψυχρά. Υπάρχουν (αν κάνω λάθος διορθώστε με) 45 σύλλογοι ενταγμένοι στην ΠΟΦΕΕ και κανένας από τις Κυκλάδες, τις Σποράδες, τα νησιά του Ανατ. Αιγαίου και πολλά άλλα μέρη της χώρας μας. Αν υπάρχουν 30 (κατά Μ.Ο.) γραμμένα μέλη σε κάθε σύλλογο, πόσοι είναι; 1.350, άντε 1.500, κάποιος συνάδελφος έγραψε 1.800. Θέλετε 2 ώς 3 χιλιάδες; Υπερβολικό, αλλά ας το δεχθούμε. Πόσοι επαγγελματίες αδειούχοι είμαστε; Πάνω από 40 χιλιάδες. Η ΠΟΦΕΕ και το ΟΕΕ πρέπει να έχουν τους πραγματικούς αριθμούς. Που είναι λοιπόν η «εκπροσώπηση» του κλάδου μας, όπως ισχυρίζεται η Ομοσπονδία;

  Και να δεχθώ ότι οι εκτός ΠΟΦΕΕ ή οι «ανένταχτοι» όφειλαν να συμμετάσχουν και να μη «τραγουδάνε έξω απ΄ τον χορό», αλλά ρώτησε κανείς γιατί δεν συμμετέχουν;  Αλλοι  γράφουν ότι οι σύλλογοι είναι άχρηστοι και δεν προσφέρουν τίποτε, άλλοι ότι δεν θέλουν να πληρώνουν την ετήσια «φοβερή» συνδρομή των 30-70 ευρώ!  Όμως, συγχωρέστε με για αυτό, θα αναφερθώ στον δικό μας «μικρό» σύλλογο, που οργάνωσε καταλήψεις για την παραμονή της ΔΟΥ στο νησί και συμμετείχε σαν φορέας και σε άλλες εκδηλώσεις και συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας. Και δεν θέλω να αναφερθώ στα σεμινάρια που κάναμε για όλα τα θέματα (Φορ.εισοδ., ΚΦΑΣ, Εργατικά) με κορυφαίους εισηγητές και χωρίς τυμπανοκρουσίες. Και ακόμη για τις έγγραφες προτάσεις μας για την βελτίωση του συστήματος και τις συντονισμένες προσπάθειες που κάνουμε σε συνεργασία με τους άλλους συλλόγους των νησιών μας. Τις «καρέκλες» που ισχυρίζονται αρκετοί ανένταχτοι, ότι τις σφιχταγκαλιάζουμε, τις πληρώνουμε ακριβά σε χρόνο, χρήμα  και υγεία και τους καλούμε να τις πάρουν εκείνοι, με μεγάλη μας ευχαρίστηση…

  Και να δεχθώ επίσης ότι υπάρχουν και οι σύλλογοι «σφραγίδα» με μόνα μέλη το πενταμελές ΔΣ, που αρκετοί από αυτούς γράφτηκαν κάποτε στην ΠΟΦΕΕ, αλλά έκτοτε αγνοείται η τύχη τους, όπως χαρακτηριστικά έγραψε για την Καλαμάτα ένας συνάδελφος. Αλλά γιατί όλοι αυτοί οι συνάδελφοι δεν πάνε να γραφτούν ή να συστήσουν ένα σύλλογο, στο χωριό τους, στην πόλη τους , στο νησί τους, να ενώσουν τις φωνές τους , να ακουστούν στα αυτιά των δημόσιων υπηρεσιών, που περιπαιχτικά μας ψέγουν για αδράνεια και ανακολουθία;

  Πολλοί και καλοί συνάδελφοι, όπως η ακριβή μας Χρύσα,  δηλώνουν ξεκάθαρα ότι συνειδητά απέχουν από τα «συνδικαλιστικά». Γιατί; Αφού θέτουν τόσο σωστά ζητήματα και προτείνουν λύσεις, γιατί δεν τις προωθούν συλλογικά; Αλλοι πάλι, όπως ο αγαπητός Θεμιστοκλής , οραματίζονται ένα ενιαίο σύλλογο , όπου θα μετέχουν Ενώσεις, Σύλλογοι και μεμονωμένα άτομα, κάτι που είναι εντελώς ανεφάρμοστο και σαφώς αντίθετο από τον νόμο , αλλά και από την λογική της ισότητας και της αναλογικότητας. Ισοι οι σύλλογοι και οι Ενώσεις με ένα μεμονωμένο άτομο;

 Και επειδή είμαι βέβαιος ότι σας κούρασα, αλλά ελπίζω να σας προβλημάτισα και όπως επίσης είμαι βέβαιος ότι θα ακούσω από μερικούς τα εξ αμάξης, τελειώνω εδώ , θυμίζοντας ότι στον λόγο υπάρχει και ο αντίλογος, καλοδεχούμενος όταν στηρίζεται σε επιχειρήματα, αλλά απαράδεχτος όταν περιέχει προσωπικούς απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς και αφορισμούς του τύπου «ή με μένα ή είσαι άσχετος»…

Και να δηλώσω ότι είμαι κάθετα αντίθετος με τον προσηλυτισμό που επιχειρείται μέσω ανεγκέφαλων οργάνων της Χ.Α. για εγγραφή των συναδέλφων στις τάξεις της, αλλά και στην προτροπή νέου συναδέλφου για την διαγραφή τους από το forum. Ζούμε σε μια δημοκρατική , έστω και στοιχειωδώς, χώρα.  Όπως και στις διακηρύξεις κάποιου που αυτοπροσδιορίζεται ως καθηγητής και μας κάνει μαθήματα … δεοντολογίας !

Με την ευχή μου για καλή συνέχεια , γιατί τα χειρότερα έπονται…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 404
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και να δηλώσω ότι είμαι κάθετα αντίθετος με τον προσηλυτισμό που επιχειρείται μέσω ανεγκέφαλων οργάνων της Χ.Α. για εγγραφή των συναδέλφων στις τάξεις της, αλλά και στην προτροπή νέου συναδέλφου για την διαγραφή τους από το forum. Ζούμε σε μια δημοκρατική , έστω και στοιχειωδώς, χώρα.  

 

 

Sorry που σου χαλάω λίγο το θέμα αλλά

 

 Γιατί πρέπει να κάνω διάλογο με κάποιον , δίνοντάς  του τη δυνατότητα να αναλάβει την εξουσία , γνωρίζοντας , ότι το πρώτο πράγμα που θα κάνει όταν το καταφέρει  θα είναι η κατάργηση του διαλόγου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry που σου χαλάω λίγο το θέμα αλλά

 

 Γιατί πρέπει να κάνω διάλογο με κάποιον , δίνοντάς  του τη δυνατότητα να αναλάβει την εξουσία , γνωρίζοντας , ότι το πρώτο πράγμα που θα κάνει όταν το καταφέρει  θα είναι η κατάργηση του διαλόγου ;

  Δεν μου χαλάς το θέμα, αλλά απλά θα τον αγνοήσεις ή θα ενημερώσεις τον κόσμο για το ποιόν του και τις προθέσεις του.

  Αλλά άλλος είναι ο σκοπός αυτού του θέματος, η επαγγελματική μας κατάσταση και εκεί πρέπει να μείνουμε. Αυτό που θίγεις το έθεσα σαν σημείωση, ανήκει αλλού. Περιμένω την τοποθέτησή σου στα υπόλοιπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry που σου χαλάω λίγο το θέμα αλλά

 

 Γιατί πρέπει να κάνω διάλογο με κάποιον , δίνοντάς  του τη δυνατότητα να αναλάβει την εξουσία , γνωρίζοντας , ότι το πρώτο πράγμα που θα κάνει όταν το καταφέρει  θα είναι η κατάργηση του διαλόγου ;

 

ΟΙ ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ ή ΙΔΕΟΛΗΨΙΕΣ του καθενός  , είναι που σπέρνει μεταξύ μας  το διχασμό,,,,,,,,

Ας τα αφήσουμε, δίνοντας αξία, σε κάτι που έχει καταδικαστεί...... και πολύ μελάνι έχει γραφτεί, κάνοντας διαφήμιση έστω και αρνητική σε όλους τους καιροσκόπους αυτούς.....

 

ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ, ΠΩΣ ΔΕ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΘΟΥΜΕ, ΟΤΙ ΜΑΣ ΣΥΝΕΒΕΙ ΦΕΤΟΣ.............

Να δικαιολογηθούν οι ΠΑΤΡΩΝΟΙ του επαγγέλματος, οι ΚΟΜΜΑΤΙΚΟΙ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ και όσοι εγκληματίσαν κατά της ψυχικής υγείας μας, των ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΩΝ μας, και κατά της ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.....

 

Δε θα κάνουμε ενέργειες επειδή το προτάσει οποιοσδήποτε αντιπολιτευτικός πόλος, γιατί είδαμε τι σημαίνει να αφηνουμε τη τύχη μας σε εκπροσώπους, και τσέλιγκες....

ΑΥτό το ΟΕΕ που είναι ανύπαρκτο παντελώς, και όλα όσα έχουν ειπωθεί κατά καιρούς......

 

Αν δε το καταλάβατε με εκείνο το πρόσφατο νομοσχέδιο του ρουφιάνου και δοσίλογου λογιστή, θα μας κάνουν ΤΟ ΚΟΤΖΑΜΠΑΣΗ ΤΗΣ ΤΡΟΙΚΑΣ.....

Ο όρος κοτσάμπασης στο πλαίσιο του οθωμανικού συστήματος της κατάκτησης παραπέμπει σε σχέσεις που αφορούν τον τρόπο με τον οποίο κατανέμεται το φορολογικό βάρος στους κατακτημένους χριστιανούς και διασφαλίζεται η οθωμανική τάξη. πηγή http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=120699

 

Πως τα ανεκτήκαν οι εκπρόσωποι μας, ΟΛΑ ΑΥΤΑ,., , και τι κάνουμε οι υπόλοιποι, εκτός να κωπηλατούμε αμέρημνοι,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,??????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα γιατί εγώ ταυτίζω την όλη ιστορία με την κακιά όψη των πολιτικών κομάτων της αντιπολίτευσης???

Μηδενιστική κριτική επι παντός επιστητού και..... προτάσεις μηδεν.

Τάπαμε, τα ξανάπαμε.... τα κρίναμε, τα ξανακρίναμε.... ΤΟ ΕΜΠΕΔΩΣΑΜΕ ΠΛΕΟΝ ΟΤΙ ΤΗΝ ΦΑΓΑΜΕ.... (μην πώ τίποτα άλλο).

 

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑΡΗΔΕΣ ΜΕ.... αμυγδαλές.....

ΦΤΑΝΕΙ Η ΚΟΥΦΙΑ ΜΙΖΕΡΟΚΡΙΤΙΚΗ....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στις και στους συναδέλφους, φίλους και μη.

Λέει ο λαός «θέλεις ν΄αγιάσεις και δεν σ΄αφήνουν» και , πραγματικά, απογοητευμένος από την συμπεριφορά κάποιων συναδέλφων, που απαξίωσαν και αυτή την προσφώνηση «φίλε μου» γράφοντας και καταλογίζοντάς μου πράγματα που δεν σκέφτηκα καν, επειδή έγραψα ευθαρσώς την γνώμη μου για μια άστοχη τοποθέτησή τους («φίλε» Γρηγόρη} και που ειλικρινά ζήτησα συγνώμη δημόσια, αλλά και αυτή κρίθηκε υποκριτική, είπα να φύγω για λίγο από το forum.  Τουλάχιστον μέχρι να καταλαγιάσει ο κουρνιαχτός των δηλώσεων , των «σιωπηρών» και μη ανακοινώσιμων παρατάσεων, τις προτροπές της «μοναδικής εκπροσώπου» του κλάδου  μας, ΠΟΦΕΕ (3/9/13 : Μην στέλνετε, αποθηκεύετε δηλώσεις, μέχρι να δεχθεί το σύστημα τον 049 και 11/9 :Στείλτε επειγόντως τις δηλώσεις γιατί θα κλείσει το σύστημα και θα απορρίψει τον 049). Τουλάχιστον ας βγάλει μια ανακοίνωση τώρα η ΠΟΦΕΕ τι έχει γίνει και ποια θα είναι τα επόμενα βήματα που θα κάνει ή που έκανε για να καλυφθούν, έστω οι συνάδελφοι που είναι «εντός»…

 

Με την ευχή μου για καλή συνέχεια , γιατί τα χειρότερα έπονται…

Είμαι ο Γρηγόρης και είμαι μια χαρά :) 

Αφού έκανα τις απαραίτητες συστάσεις αν και το θέμα μοιάζει με τρολ... θα απαντήσω γιατί έχεις κάνει αναφορά σε μένα.

Για να αγιάσεις δεν πρέπει μόνο να αμαρτήσεις αλλά και να κατανοήσεις τις αμαρτίες σου, οπότε έχεις δρόμο ακόμη θαρρώ αδερφέ εν Θεώ Ιωάννη. (εσύ απλά αμάρτησες για την ώρα) 

Για την κατάσταση του κλάδου μας ισχύει ότι και για την κατάσταση της κοινωνίας μας. Θεωρώ ότι δεν διαφωνείς σε αυτό.

Παρτάκια είναι η πλειοψηφία της, αν δεν αρχίσει να καίγεται το σπίτι μας δεν ξυπνάει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δομικη λειτουργια των παραταξεων ως συγκυνωνουντα δοχεια με κομματικους φορεις, η καθετη οργανωση τυπου πυραμιδας ,τα παραταξιακα ψηφοδελτια σε εκλογικες διαδικασιες.Η ελλειψη αυτονομιας με φαινομενικη ιδεολογικη εκπροσωπιση.Η εντεχνη διατηρηση αυτων των ισορροπιων κατεστησαν σε ομηρια και εξαρτωμενη την συνδικαλιστικη φωνη των Λ/Φ δια μεσου οργανωσεων ,συλλογων , συνδικατων με την κρατικη εξουσια.Με απλα λογια συντεχνιακες αντιληψεις με σκοπο την διατηρηση αξιωματων .......δια μεσω των πολλων και ποικιλων οργανωσεων.Πιστευω πως αυτοι ειναι μερικοι λογοι που οδηγησαν στον ΚΑΤΑΚΕΡΜΑΤΙΣΜΟ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ο Γρηγόρης και είμαι μια χαρά :) 

Αφού έκανα τις απαραίτητες συστάσεις αν και το θέμα μοιάζει με τρολ... θα απαντήσω γιατί έχεις κάνει αναφορά σε μένα.

Για να αγιάσεις δεν πρέπει μόνο να αμαρτήσεις αλλά και να κατανοήσεις τις αμαρτίες σου, οπότε έχεις δρόμο ακόμη θαρρώ αδερφέ εν Θεώ Ιωάννη. (εσύ απλά αμάρτησες για την ώρα) 

Για την κατάσταση του κλάδου μας ισχύει ότι και για την κατάσταση της κοινωνίας μας. Θεωρώ ότι δεν διαφωνείς σε αυτό.

Παρτάκια είναι η πλειοψηφία της, αν δεν αρχίσει να καίγεται το σπίτι μας δεν ξυπνάει κανείς.

Γρηγόρη, καθόλου δεν διαφωνώ σε αυτό που γράφεις, Αντίθετα ζητώ απαντήσεις, γιατί δεν μπορεί να συνεχίσουμε να υπάρχουμε με την σημερινή δομή του κλάδου μας. Και η φωτιά άρχισε ήδη να σιγοκαίει, αλλά δεν το πήραμε χαμπάρι.

Υ.Γ. Από ποιον να ζητήσω άφεση αμαρτιών, αδερφέ; Μήπως από τον ... Αμαρτωλό;;; :D  :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δομικη λειτουργια των παραταξεων ως συγκυνωνουντα δοχεια με κομματικους φορεις, η καθετη οργανωση τυπου πυραμιδας ,τα παραταξιακα ψηφοδελτια σε εκλογικες διαδικασιες.Η ελλειψη αυτονομιας με φαινομενικη ιδεολογικη εκπροσωπιση.Η εντεχνη διατηρηση αυτων των ισορροπιων κατεστησαν σε ομηρια και εξαρτωμενη την συνδικαλιστικη φωνη των Λ/Φ δια μεσου οργανωσεων ,συλλογων , συνδικατων με την κρατικη εξουσια.Με απλα λογια συντεχνιακες αντιληψεις με σκοπο την διατηρηση αξιωματων .......δια μεσω των πολλων και ποικιλων οργανωσεων.Πιστευω πως αυτοι ειναι μερικοι λογοι που οδηγησαν στον ΚΑΤΑΚΕΡΜΑΤΙΣΜΟ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ

Θεμιστοκλή, όλοι οι επαγγελματικοί κλάδοι λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο, αλλά εμείς υστερούμε στην συμμετοχή. Αυτό ακριβώς επισημαίνω: Την συμμετοχή στα κοινά και τότε , με την ομαδική δράση, μέσω των τοπικών φορέων (συλλόγων, ενώσεων, κ.λ.π.) θα πετύχουμε την αλλαγή και στην οργάνωση και , κυρίως, στην απεξάρτηση από την κρατική εξουσία, στην οποία είμαστε σήμερα δέσμιοι και υποχρεωμένοι να εκτελούμε τις εντολές της, χωρίς κανένα δικαίωμα αντίδρασης ή διαμαρτυρίας (απεργίας, αποχής).. Ακριβώς αυτό πρέπει να κάνουμε , την ανεξαρτητοποίηση του κλάδου, αλλά όχι μόνο με φωνές διαμαρτυρίας , ενώ μένουμε έξω από τον χορό. Το forum που μας φιλοξενεί, απλά προβάλει τον προβληματισμό μας, τις σκέψεις μας και μας δίνει την ευκαιρία να διαπιστώσουμε τις ατέλειες του συστήματος. Δεν δίνει λύσεις, ούτε προσφέρεται για υποβολή προτάσεων , που (το έχω ξαναγράψει) , οι προτάσεις που αφορούν την αναδιοργάνωση, την αλλαγή δομής, μπαίνουν στο τραπέζι, σε συλλογικό επίπεδο, πάντα. Οχι εδώ μέσα. 

Σε σεμινάρια , στα οποία τρέχουμε όλοι, μπαίνουν ερωτήματα, απορίες, επισημάνσεις ατελειών και ο εισηγητής , αν είναι κρατικός λειτουργός, τις επεξεργάζεται και κάνουν τις διορθώσεις έξω από την αίθουσα, όχι μέσα σε αυτήν. Αυτή είναι η άποψή μου και προς τα εκεί πρέπει να εστιάσουμε την κουβέντα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SARAKINOS

Κρινουμε και Κρινομαστε....!

Υ/Γ...να με συμπαθας την γνωμη μου θα την εκφραζω Ελευθερα χωρις Φοβο αλλα με Παθος

Υ/Γ...στον Στρατο δεν βαρεσα προσοχη ουτε εκοψα το Μουστακι.Εποχη 1978 αλλα καιεπι Δικτατοριας.

......με Εκτιμηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SARAKINOS

Κρινουμε και Κρινομαστε....!

Υ/Γ...να με συμπαθας την γνωμη μου θα την εκφραζω Ελευθερα χωρις Φοβο αλλα με Παθος

Υ/Γ...στον Στρατο δεν βαρεσα προσοχη ουτε εκοψα το Μουστακι.Εποχη 1978

......με Εκτιμηση

Θεμιστοκλή, εγώ 10 χρόνια πριν από σένα, το έκοψα, γιατί είχαμε δικτατορία και αν δεν έκοβες το μουστάκι, σού "έκοβαν" το κεφάλι...

Δεν σε κατηγόρησα, απλά λέω ότι πρέπει να οργανωθούμε συλλογικά και επιμένω. Δικαίωμά σου να πορεύεσαι μονάχος, αλλά έτσι πετυχαίνουν το στόχο τους αυτοί που επιδιώκουν τον κατακερματισμό του κλάδου, που ανέφερες.

Φιλικά, Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι, Μαρία, αλλά θα τους αφήσουμε έτσι ; 

Το τραγούδι του αξέχαστου Παύλου, τελειώνει έτσι:

 

Και όταν θα `ρθουν οι καιροί

που θα `χει σβήσει το κερί

στην καταιγίδα

Υπερασπίσου το παιδί

γιατί αν γλιτώσει το παιδί

υπάρχει ελπίδα

 

Αν εμείς δεν κάνουμε κάτι, σήμερα, τώρα, φοβάμαι πως δεν θα υπάρξει ελπίδα. Αυτό θέλω να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, Μαρία, αλλά θα τους αφήσουμε έτσι ; 

Το τραγούδι του αξέχαστου Παύλου, τελειώνει έτσι:

 

Και όταν θα `ρθουν οι καιροί

που θα `χει σβήσει το κερί

στην καταιγίδα

Υπερασπίσου το παιδί

γιατί αν γλιτώσει το παιδί

υπάρχει ελπίδα

 

Αν εμείς δεν κάνουμε κάτι, σήμερα, τώρα, φοβάμαι πως δεν θα υπάρξει ελπίδα. Αυτό θέλω να πω...

 

Το παιχνίδι ήταν στημένο...

 

 

Υ/Γ: Όσο με αφορά, δυστυχώς δεν έχω το κουράγιο...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι ήταν στημένο...

 

 

 

Υ/Γ: Όσο με αφορά, δυστυχώς δεν έχω το κουράγιο...  

Μαρία, έχω σχεδόν τα διπλά σου χρόνια και προσπαθώ ακόμα. Γιατί όχι και συ, γιατί όχι όλοι μας; Γιατί να τα παρατάμε; Αυτό θέλουν και αυτοί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε Σαρακηνέ καλησπέρα, 

Ίσως έχετε διαβάσει ξανά διάφορα σχόλια μου στο forum. Ανήκω στους ανένταχτους λογιστές για τον απλό λόγο ότι οι Σύλλογοι των Αθηνών δυστυχώς το μόνο που έκαναν μέχρι σήμερα ήταν και είναι να κοιτάνε μόνο το δικό τους όφελος, μοναδικά ο καθένας από αυτούς. Τους τελευταίους μήνες  ήταν πάρα πολλές οι φορές που διάβασα ανακοινώσεις συλλόγων εκτός Αθηνών, είδα τις κινήσεις τους, με αποτέλεσμα πολλές φορές να πω σε σκεπτόμενους πελάτες μου σε ερώτηση γιατί οι λογιστές δεν αντιδρούμε στην παράνοια του Υ.Ο.: Μην περιμένετε κινήσεις από Αθήνα, εδώ απλά τρώμε τα σωθικά μας, ευτυχώς που υπάρχουν εκεί έξω κάτι παλληκάρια που το λέει  η ψυχή τους. Τουλάχιστον υπάρχει φως στο τούνελ. 

Δεν θέλω να σας κουράσω, ούτε εσάς, ούτε κανέναν συνάδελφο. Η απλή δική μου ταπεινή άποψη, είναι ότι πρέπει επιτέλους να ενώσουμε όλοι τις δυνάμεις μας, πριν να είναι πολύ αργά. Να αφήσουμε στην άκρη, τις όποιες επαγγελματικές διαφορές μας και να γίνουμε μια γροθιά. Γνωρίζω πολύ καλά ότι δεν είναι εύκολο. Δεν είναι όμως και ακατόρθωτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φταίει του ότι μια ζωή λειτουργούμε αντιεπαγγελματικά πρώτον (γιατί ποιός συμβολαιογράφος κάνει γονικές παροχές χωρίς τοπογραφικά, χωρίς συμβόλαια και χωρίς ενημερότητες απλά με το λόγω τιμής του πελάτη;;;;), δεύτερον γιατί δεν υπάρχει πραγματική τυποποιημένη εκπαίδευση με κάποιο κρατικό πιστοποιητικό όπως υπάρχει σε όλες τις προηγμένες χώρες του κόσμου (ACCA, CIMA κλπ), τρίτον γιατί το επίπεδο εκπαίδευσης όσον αφορά το συγκεκριμένο επάγγελμα είναι ακόμα χαμηλό στα πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ, τέταρτον γιατί για να μπεις στο ΤΕΙ λογιστικής θέλεις κάπου 9/20 μέσο όρο, πέμπτον γιατί όλοι γίνονται λογιστές ακόμα κι αν δεν τους αρέσει, έκτον γιατί όλα μα όλα είναι ένα χάλι σε αυτή την χώρα και θέλουν να τα βάλουν σε τάξη μόλις μέσα σε 1-2 χρόνια (κάτι που δεν γίνεται φυσικά) και χωρίς οι δημόσιες υπηρεσίες να εργαστούν προς αυτό όσο πρέπει τουλάχιστον (θα μπορούσε το κτηματολογικό και η πολεοδομία να προσφέρει στο υπουργείο οικονομικών όλα τα στοιχεία που θέλει), έβδομον γιατί προσπαθούν να αλλάξουν την νοοτροπία ενός ολόκληρου λαού μέσα σε 1 χρόνο -κάτι ακόμα πιο δύσκολο-, όγδοον γιατί σε ποια προηγμένη χώρα στον κόσμο το εργοδοτικό κόστος είναι 45%; ένατον γιατί το ίδιο το κράτος έχει συμφέρονται από την ανοργανωσιά και πιστεύω ότι δεν θέλει πραγματικά να λυθεί η γραφειοκρατία. Η απορία μου είναι με αυτό το ΓΕΜΗ που καθόμαστε σαν τους κόπανους και ανεβάζαμε καταστατικά και ότι άλλο είχε ΗΔΗ η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ, τι στο καλό χρησίμευσε τελικά; Η γραφειοκρατία ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΤΗΚΕ αφού το ΓΕΜΗ τα στέλνει στην ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ Εμποριου και ΤΟΥΜΠΑΛΙΝ. Για να βγάλεις άκρη σε μια απορία σου ΣΕ ΣΤΕΛΝΕΙ Η ΜΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ. ΣΥΝ ΤΟΥ ΟΤΙ ΣΤΟ ΓΕΜΗ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΧΕΤΟΙ. ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟΡΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΜΠΟΡΙΟΥ!!!

 

Φανταστείτε ότι αν το κράτος πραγματικά ήθελε να λύσει την γραφειοκρατία θα έβαζε όλους αυτούς τους υπαλλήλους να σκανάρουν τα καταστατικά, εκ του άλλου πόσες επιχειρήσεις θα έχουν μείνει μέχρι το τέλος του 2013 έτσι που πάνε;;;;;;;;;;

 

Αλλά φανταστείτε απολύσεις που θα έπρεπε να κάνει μετά που θα τελείωνε αυτή η δουλειά.... Τώρα θα πρέπει να έχει και υπαλλήλους στο ΓΕΜΗ και υπαλλήλους στην ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΜΠΟΡΙΟΥ. Στο ΓΕΜΗ για να παραλαμβάνουν και να σε στέλνουν στην δ/νση εμπορίου σε κάθε απορία και στην Δ/ΝΣΗ ΕΜΠΟΡΙΟΥ για να κάνουν απλά την δουλειά!!!!

 

Δέκατον και σημαντικότερον, αυτή η κατάσταση μας βρήκε εμάς τους λογιστές που επομιζόμαστε το βάρος όλου αυτού του πράγματος ΑΝΟΡΓΑΝΩΤΟΥΣ και χωρίς εκπροσώπηση.

 

Δούλευε εσύ κόπανε λογιστή και χωρίς αμοιβή για να συνεχίσουν να τα ξύνουν 1.000.000 δημοσίοι υπαλλήλοι.

 

ΓΙΑΤΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΠΗΡΑΤΕ ΕΞΤΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ-ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΓΕΜΗ Η' ΓΙΑ ΤΑ Ε9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρία, έχω σχεδόν τα διπλά σου χρόνια και προσπαθώ ακόμα. Γιατί όχι και συ, γιατί όχι όλοι μας; Γιατί να τα παρατάμε; Αυτό θέλουν και αυτοί...

Χαίρομαι πολύ που διαβάζω πάλι άρθρα σου Sarakine...Βλέπω ότι ξεκουράστηκες και επανήλθες δριμύτερος... :)  

Οσον αφορά τον κλάδο μας η γνώμη μου είναι ότι έχει πέσει θύμα της γνωστής τακτικής "διαίρει και βασίλευε".

Δεν πρόκειται να γίνει ποτέ κάτι αποτελεσματικό αν δεν γίνει συσπείρωση του κλάδου.

Για να υπάρξει συσπείρωση του κλάδου  θα πρέπει να μπει πολύ νερό στο κρασί ...πάρα πολλών.

Δεν είναι τόσο εύκολο... δυστυχώς .!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε Σαρακηνέ καλησπέρα, Σε παρακαλώ, αν δεν μπορείς να με λες σκέτο Γιάννη, λέγε με "συνάδελφε", μου αρέσει πιο πολύ από το "κύριε"...

Η απλή δική μου ταπεινή άποψη, είναι ότι πρέπει επιτέλους να ενώσουμε όλοι τις δυνάμεις μας, πριν να είναι πολύ αργά. Να αφήσουμε στην άκρη, τις όποιες επαγγελματικές διαφορές μας και να γίνουμε μια γροθιά. Γνωρίζω πολύ καλά ότι δεν είναι εύκολο. Δεν είναι όμως και ακατόρθωτο. 

 

 

 

Οσον αφορά τον κλάδο μας η γνώμη μου είναι ότι έχει πέσει θύμα της γνωστής τακτικής "διαίρει και βασίλευε".

Δεν πρόκειται να γίνει ποτέ κάτι αποτελεσματικό αν δεν γίνει συσπείρωση του κλάδου.

Για να υπάρξει συσπείρωση του κλάδου  θα πρέπει να μπει πολύ νερό στο κρασί ...πάρα πολλών.

Δεν είναι τόσο εύκολο... δυστυχώς .!!

 

Δέκατον και σημαντικότερον, αυτή η κατάσταση μας βρήκε εμάς τους λογιστές που επομιζόμαστε το βάρος όλου αυτού του πράγματος ΑΝΟΡΓΑΝΩΤΟΥΣ και χωρίς εκπροσώπηση.

 

Δούλευε εσύ κόπανε λογιστή και χωρίς αμοιβή για να συνεχίσουν να τα ξύνουν 1.000.000 δημοσίοι υπαλλήλοι.

 

ΓΙΑΤΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΠΗΡΑΤΕ ΕΞΤΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ-ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΓΕΜΗ Η' ΓΙΑ ΤΑ Ε9.

 

Συναδέλφισες, τα είπατε όλα, χτυπήσατε κατ΄ευθείαν στον στόχο. Τι πρέπει να γίνει λοιπόν;

Μαρία, να γραφτείτε ομαδικά στους συλλόγους που δεν θέλουν οι ηγέτες τους να κάνουν κάτι ουσιαστικό και να τους ρίξετε από τις καρέκλες τους, να αναλάβετε εσείς , οι νέοι, που έχετε οράματα και σκοπό. Εγραψα ότι ευχαρίστως παραχωρώ την θέση μου σε ικανότερους από μένα. 

Πόσο δίκαιο έχεις Μανταλένα και πόσο σωστά επισημαίνεις την αιτία όλων των δεινών του κλάδου μας. Και πως , πραγματικά, να τολμήσω να ζητήσω χρήματα για μια δουλειά, για την οποία πληρώθηκα πολλά χρόνια πριν, όταν έστησα τις επιχειρήσεις τους, στέλνοντας όλα τα στοιχεία στο Τμήμα Εμπορίου, στο Πρωτοδικείο, στο Επιμελητήριο, στην Εφορία. Θα αισθανόμουν κλέφτης, αλλά πως να τους εξηγήσω την κρατική παράνοια και ανικανότητα;

Και σε σένα Κατερίνα, αφού σε ευχαριστήσω, θέλω να σου θυμίσω ότι έγραψα παραπάνω στην ΜΚ83 : Μην τα παρατάτε. Προσπαθείστε, επιμένετε , φωνάξτε  μέσα από συλλόγους , από συνελεύσεις, από συγκεντρώσεις. Θα γίνει κάτι, θα πέσουν οι μάσκες και θα δουν οι συνάδελφοι , ποιοι δεν θέλουν την ενότητα του κλάδου. Και θα γίνει ένα νέο ξεκίνημα. Είμαι βέβαιος, αρκεί εσείς οι νέοι να το θελήσετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα Γιαννη, και γω εδω ειμαι συνεχιζω να δουλευω, οσο για τα παραπανω, με το που τελειωσουν ολα αυτα, ή ακομα και μεσα στη βδομαδα ,γιατι αυτο με το ε9 δε πρεπει να περασει ετσι, αυτοι μας τεσταρουν, τωρα, αν δεν αντιδρασουμε θα μας πετσοκοψουν κι αλλο, λοιπον οργανωση ολοι μα ολοι, μαζι  να διασφαλισουμε το επαγγελμα μας, :angry: :angry: :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Γιάννη,βλέπω οτι σιγα σιγα αρχίζουμε και συμφωνούμε σε πολλά πράγματα

μακάρι να συμφωνήσουμε όλοι κάποια στιγμή και να ενωθούμε κάτω απο έναν φορέα

που μπορεί να κάνει την διαφορά με το σήμερα.

Αν θυμάσαι όλες οι αναφορές μου στο θέμα ,εκεί καταλήγουν.

Μακάρι.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω αυτό για προβληματισμό 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/15167 ενδεικτικό της πολυφωνίας και της φαγωμάρας που υπάρχει, των καρεκλών κλπ. 

 

και την άποψη μου που ταυτίζεται με ότι είπε παραπάνω ο φίλος Γρηγόρης ... ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΑΡΤΑΚΗΔΩΝ ... ναι ναι αυτοί είμαστε ... η τσέπη μας να ναι καλά ... και θα φωνάξουμε όταν φτάσει η φωτιά στο σπίτι το δικό μας ...  

 

πριν λίγες μέρες έγραψα ένα παράδειγμα αναγκαστικού δικαίου συμμετοχής σε επαγγελματική οργάνωση πχ δικηγορικός σύλλογος ... τα πράγματα θεωρώ πως είναι απλά θέληση χρειάζεται και νέες δομές ... νέες δομές το πιο σημαντικό από τη βάση της πυραμίδας ως την κορυφή της ...

 

καλημέρες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω αυτό για προβληματισμό 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/15167 ενδεικτικό της πολυφωνίας και της φαγωμάρας που υπάρχει, των καρεκλών κλπ. 

 

και την άποψη μου που ταυτίζεται με ότι είπε παραπάνω ο φίλος Γρηγόρης ... ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΑΡΤΑΚΗΔΩΝ ... ναι ναι αυτοί είμαστε ... η τσέπη μας να ναι καλά ... και θα φωνάξουμε όταν φτάσει η φωτιά στο σπίτι το δικό μας ...  

 

πριν λίγες μέρες έγραψα ένα παράδειγμα αναγκαστικού δικαίου συμμετοχής σε επαγγελματική οργάνωση πχ δικηγορικός σύλλογος ... τα πράγματα θεωρώ πως είναι απλά θέληση χρειάζεται και νέες δομές ... νέες δομές το πιο σημαντικό από τη βάση της πυραμίδας ως την κορυφή της ...

 

καλημέρες ...

Εχεις δίκαιο συνάδελφε. Θα πρέπει να τρέχουμε στον Ντουκάκη για να πάρουμε την λίστα (κάτι μου θυμίζει...) ; Εν όψει εκλογών κάποιοι το "ολοι μαζί τα φάγαμε" το έκαναν "όλοι μαζί μπορούμε", τι;; Αν δεν οργανωθούμε εμείς , οι μικροί, οι ανένταχτοι, οι συνάδελφοι των μεγαλουπόλεων, γιατί στην περιφέρεια πάμε καλά, δεν θα πετύχουμε τίποτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλος λεει οτι φταινε τα κομματα,οι συνδικαλιστικες οργανωσεις που ειναι εξαρτημενες απο τα κομματα ,οι εκλεγμενοι ΑΠΟ ΕΜΑΣ στην ΠΟΦΕΕ,οι εκλεγμενοι ΑΠΟ ΕΜΑΣ στους κατα τοπους συλλογους.Η ταπεινη μου αποψη ειναι οτι φταιμε εμεις οι ιδιοι ο καθενας μας προσωπικα .Να αφησουμε στην ακρη την υποκρισια γιατι ολοι μας καποιο κομμα ψηφιζουμε και ας αποφασισουμε να συμμετεχουμε ενεργα στις συλλογικες διαδικασιες .Ας εχουμε διαφωνιες ΠΟΥ ΟΛΕΣ ΑΠΟΡΡΕΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΜΑΣ .

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ .Το να καθομαστε μπροστα απο τον υπολογιστη κρινοντας και κατακρινοντας χωρις να κανουμε τιποτα ,απλωνουμε το χαλι στα φασιστοειδη που σε ολους τους συλλογους και τα σωματεια μπαινουν ταχα ακκοματιστα ,παρασυροντας αγραμματους και ανοητους στις γραμμες τους.

Ας σταματησουμε και εμεις να παρουσιαζομαστε σαν ακκοματιστοι και οταν εκλεγομαστε να φοραμε τη σημαια της παραταξης πανηγυριζοντας.

Τα προβληματα του χωρου μας δεν ειναι ξεκομμενα απο τη συνολικη κατασταση που ζει η χωρα μας.Εμεις ειμαστε ξεκομμενοι απο αυτα.

Σημερα η Χαλκιδα κανει καταληψη στην εφορια.Εμεις στην Αθηνα CHATAROYME.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα γιατί να ανακατεύουμε τα κόμματα με το επάγγελμά μας. Και γιατί να κατεβαίνουμε με πολιτικές παρατάξεις στις εκλογές των τοπικών ενώσεων; Ολοι γνωρίζουμε που ανήκουμε πολιτικά, αλλά αυτό στις βουλευτικές εκλογές. Μην αποπροσανατολίζουμε τους συναδέλφους. Η αγωνία μας και το άγχος δεν έχουν άλλο χρώμα, εκτός από αυτό της απελπισίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...