Jump to content

E9 ---- Συγνώμη, εσείς μπορείτε να μπείτε να δουλέψετε?

Recommended Posts

Παρόλες τις προσπάθειές μου ( την στήνω σε γωνίες απρόβλεπτες ώρες, κρύβομαι κλπ), δεν έχω καταφέρει να συναντηθώ μαζί του εργάσιμες ημέρες. Βέβαια το ΣΚ ξεσκιστήκαμε.

ευτυχως, γιατι προς στιγμην με κομπλαρατε, οτι μονο εγω δεν συντονιζομαι ....

δυστυχως το σαββατοκυριακο ειχα αλλες δουλειες και τις νυχτες συνηθιζω να κοιμαμαι ....

ειμαι και μεγαλη για να αλλαξω συνηθειες....

καλημερα !!!

τα ΦΑΠ 2010 που ζηταει η ΔΟΥ για απαλλαγη αναπηρων απο το ΕΕΤΑ , πως θα το εκτυπωσουμε ?

Θα μπεις στις δηλώσεις περιουσιολογίου Ε9,θα μπεις μέσα,θα πας στις εκτυπώσεις-εκτύπωση εκκαθαριστικού και θα πάρεις τη φάπα που θες.

Καλημέρα, καλή εβδομάδα.

Κενά ασφαλείας στο Ε9. Ειδοποιητήρια σε 7.000 φορολογούμενους που υπέβαλαν ηλεκτρονικά το Ε9 το διήμερο 18-19 Σεπτεμβρίου προτίθεται να αποστείλει εντός της εβδομάδας η Γενική Γραμματεία Δημοσίων Εσόδων λόγω των κενών ασφαλείας που υπήρξαν στο Taxisnet.

Πρόκειται για φορολογούμενους που υπέβαλαν ηλεκτρονικά Ε9 στο διήμερο 18- 19 Σεπτεμβρίου και λόγω κενών ασφαλείας που εμφάνισε η ειδική εφαρμογή του Τaxisnet στις δηλώσεις τους μεταφορτώθηκαν στοιχεία ακινήτων άλλων φορολογούμενων.

Για παράδειγμα φοροτεχνικός καταχώρισε στο Taxisnet ακίνητο στην Θεσσαλονίκη με τους κωδικούς πελάτη του και ξαφνικά το εν λόγω ακίνητο βρέθηκε στα περιουσιακά στοιχεία άλλου φορολογουμένου, ο οποίος είχε καταχωρημένα οικόπεδα σε Χίο και Λευκάδα . Μάλιστα, μπορούσε να προχωρήσει και σε διορθώσεις στα πεδία του Ε9.

Άλλος λογιστής οριστικοποιώντας Ε9 πελάτη του με ακίνητα στον Έβρο, βρέθηκε ξαφνικά μπροστά σε στοιχεία περιουσιακής κατάστασης φορολογούμενης με αγροτεμάχια στα Χανιά. Εξερχόμενος και επανεισερχόμενος στο Taxisnet είδε ότι στο ΑΦΜ του πελάτη του , ο οποίος είχε μόνον ακίνητα στον Έβρο, βρέθηκαν αγροτεμάχια περασμένα στην Αιτωλοακαρνανία.

Το πρόβλημα εντοπίσθηκε και επιδιορθώθηκε με τη συνδρομή της εταιρείας Unisystems. Ωστόσο, ήδη σε 7.000 περιπτώσεις οι φορολογούμενοι, αλλά και λογιστές - φοροτέχνες είχαν προχωρήσει σε τροποποιήσεις Ε9 και σε διαγραφές δηλώσεων στοιχείων ακινήτων που δεν είχαν ορθά στοιχεία.

πηγή: http://www.newsbeast.gr/financial/arthro/585839/eidopoiitiria-se-7000-forologoumenous-/

Θα μπεις στις δηλώσεις περιουσιολογίου Ε9,θα μπεις μέσα,θα πας στις εκτυπώσεις-εκτύπωση εκκαθαριστικού και θα πάρεις τη φάπα που θες.

αμ δε που θα την παρω...

λες να μη μπηκα? 

Καλημέρα, καλή εβδομάδα.

πηγή: http://www.newsbeast.gr/financial/arthro/585839/eidopoiitiria-se-7000-forologoumenous-/

Εμ Μπάμπη μου για τον λόγο αυτό δόθηκε παράταση μέχρι 27/9. Κάποιος μπήκε κατα λάθος στο Ε9 του Σαμαρά και τα διέγραψε όλα, και όπως καταλαβαίνεις δεν δούλευε και το σύστημα και δεν πρόκαναν να τα υποβάλλουν. :)

ο λογιστής δουλεύει για την ψυχή της μάνας του :(

αν ήταν έτσι αυτή η μάνα θα είχε γίνει αγία.

Για τους πεθαμένους ανάβω κεράκι.

Θέλω να οριστικοποιήσω τις μεταβολές-διαγραφές-εισαγωγές ακινήτων ΠΙΝΑΚΑ 1 κ δε με αφήνει να οριστικοποιήσω γιατί ζητάει να κάνω μεταβολές σε  ΑΤΑΚ αγροτεμαχίων!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δηλαδή?ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ? :wacko: :wacko: :wacko: :wacko:

Κ ΠΟΙΟς ΘΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ??????????????

Ουπς... Γιάννη... Πολύ kinky αυτό! :P:lol:

Θέλω να οριστικοποιήσω τις μεταβολές-διαγραφές-εισαγωγές ακινήτων ΠΙΝΑΚΑ 1 κ δε με αφήνει να οριστικοποιήσω γιατί ζητάει να κάνω μεταβολές σε  ΑΤΑΚ αγροτεμαχίων!!!!!!!!!!!!!!!!!

Με συγχωρείτεε, αλλά πόσες φορές πρέπει να το εξηγήσουμε αυτό;;

Με συγχωρείτεε, αλλά πόσες φορές πρέπει να το εξηγήσουμε αυτό;;

Θέλετε να πείτε ότι για να γίνει αποστολή ακινήτων που λήγει στις 26/9 θα πρεπει να ελεγχθει κ εικόνα των αγροτεμαχίων που λήγει στις 14/10?

Αυτό ειναι που ΔΕΝ καταλαβαίνω κ έχει ξαναειπωθεί?Αν είναι έτσι,συγνώμη απο μένα αλλά δεν εχω διαβάσει κατι αντιστοίχο μέχρι τώρα...

Κ μια ρητορική ερώτηση , ποιος ο λογος για 2 διαφορετικές   καταλητικές ημερομηνίες!?

Θέλετε να πείτε ότι για να γίνει αποστολή ακινήτων που λήγει στις 26/9 θα πρεπει να ελεγχθει κ εικόνα των αγροτεμαχίων που λήγει στις 14/10?

Αυτό ειναι που ΔΕΝ καταλαβαίνω κ έχει ξαναειπωθεί?Αν είναι έτσι,συγνώμη απο μένα αλλά δεν εχω διαβάσει κατι αντιστοίχο μέχρι τώρα...

Κ μια ρητορική ερώτηση , ποιος ο λογος για 2 διαφορετικές   καταλητικές ημερομηνίες!?

Διαβάστε με προσοχή το άρθρο μας σχετικά με τοΕ9 καθώς και την ανακοίνωση του Υπ. ΟΙκ.

Διαβάστε με προσοχή το άρθρο μας σχετικά με τοΕ9 καθώς και την ανακοίνωση του Υπ. ΟΙκ.

Eυχαριστώ πολύ..δεν είχα προσέξει την συμπληρώση με την ανακοίνωση που βγήκε στις 17/9 σχεικά με τις πρόσθετες πληροφορίες!

Καλή συνέχεια!

Με την υποβολή της ΔΦΕ Οικ. 2013 γράψαμε τους αριθμούς παροχής της ΔΕΗ είτε στο Ε1 είτε στο Ε2 (εάν υπήρχε) . Δηλώντας μια μεταβολή στον πιν.1  του Ε9 , πρέπει να συμπληρώσω πάλι τον αρ. παροχής της ΔΕΗ ήδη δηλωθέντος . Και όχι μόνον. Μου ζητά ΟΛΟΥΣ τους αρ.παροχής στα κτίσματα που ναι μεν τους είχα δηλώσει και ΔΕΝ έχουν υποστεί κάποια μεταβολή αλλά δεν προχωρά εάν δεν τους καταχωρήσω πάλι. Σημαίνει ότι ΔΕΝ γνωρίζει η αριστερά τι ποιεί η δεξιά και τούμπαλιν (προς αποφυγή παρεξηγήσεων :) ) ;;;???