Προς το περιεχόμενο

E9 ---- Συγνώμη, εσείς μπορείτε να μπείτε να δουλέψετε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

με πηρε τηλ πελατης για να μου πει να κανουμε το Ε9  και του ειπα πως δεν  τρεχει η εφαρμογη

μου λεει ο αλλος λογιστης ομως τις κανει και λεει πως μπορει 

ελεος υπαρχουν ατομα  συναδελφοι που εκμεταλευονται  καταστασεις

...τι να πω ...

Τηλεπάθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με τον διαχωρισμό του πίνακα 1 με τον 2 γιατί δεν έχω καταλάβει πως το έχουν οργανώσει.

 

Η περιουσιακή εικόνα από το προηγούμενο έτος έχει ως εξής: Υπάρχουν ακίνητα και στον πίνακα 1 και στον 2

 

1) Αν υπάρχει μεταβολή μόνο στον πίνακα 2 μπορώ να οριστικοποίησω μέχρι 14/10 ή πρέπει να βάλω τις παροχές ΔΕΗ στον 1 μέχρι αύριο?    NAI  ΚΑΙ ΔΕΗ

 

2)Αν υπάρχει μεταβολή στον πίνακα 1 και κάνω τις μεταβολές και ολοκληρώσω μπορώ μετά μέχρι 14/10 να μεταβάλλω ή οριστικοποιήσω τον πίνακα 2 ?     ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ     ???     (  ΔΥΣΤΥΧΩΣ  )

 

3)Αν δεν υπάρχει πουθενά μεταβολή οριστικοποιώ τον πίνακα 2 μέχρι 14/10 ή πρέπει να βάλω τις παροχές ΔΕΗ στον 1 μέχρι αύριο?   ΩΣ 14/10

 

 

 

 

1}  oxι  αυριο    στις 14/10

2) εμενα απο το κεπυο μου ειπαν σημερα να κανουμε μονο τον πιν.1   μετα θα ανοιξει μονο για πιν.2

3)  14/10 να οριστ. τον πιν.1 τιποτα αυριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1}  oxι  αυριο    στις 14/10

2) εμενα απο το κεπυο μου ειπαν σημερα να κανουμε μονο τον πιν.1   μετα θα ανοιξει μονο για πιν.2

3)  14/10 να οριστ. τον πιν.1 τιποτα αυριο

στο 3) συγνωμη πιν.2 εννοω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
logotypo_logiston_banner3.jpg
 
 
Νεώτερα για τα Ε9 και τις δηλώσεις εισοδήματος


Συνάδελφοι,
Σε επικοινωνία με την Ομοσπονδία διαπιστώσαμε ότι δεν υπάρχει κάτι νεώτερο για τα Ε9….
 
Η αλήθεια είναι ότι μένουν αρκετά Ε9 στον αέρα με δεκάδες λάθη. Σήμερα ήταν έντονο το φαινόμενο να μπαίνουν συνάδελφοι με κωδικούς των πελατών τους σε φορολογούμενους άλλων Νομών !!
 
Πάρα ταύτα,
Θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε όμως ότι, όταν θα έρθουν τα λάθος εκκαθαριστικά του  Φ.Α.Π.  στους πελάτες δεν προβλέπεται κανένα πρόστιμο για την διόρθωση αφού υπάρχει η ΠΟΛ.1188/30-7-2013 που δίδει την δυνατότητα διόρθωσης λαθών στο Ε9 (για να διορθωθούν οι αντίστοιχοι Φ.Α.Π.) μέσα σε 4 μήνες από την Έκδοση του εκκαθαριστικού ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΤΙΜΟ. 
Δείτε εδώ την σχετική ΠΟΛ:
http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16996/hl/1188
Η πολυγραφημένη αυτή ήρθε ως διόρθωση της ΠΟΛ.1225/24-12-12:
http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/15274/hl/1225
 
Αναμφισβήτητα,
θα υπάρξει ταλαιπωρία στους πελάτες κατά την διόρθωση, διότι θα υπάρξει «τρέξιμο» στην εφορία αλλά και δυσφορία.
Εκεί όμως πρέπει να κάνουμε σαφές στους πελάτες μας ποιός είναι υπαίτιος για αυτήν την κατάσταση, ποιός έχασε τα δεδομένα, και στην τελική σε ποιόν πρέπει να απευθύνουν το θυμό τους. Θα τους δείχνουμε την ΠΟΛ.1188/30-7-2013 για να μην αγχώνονται για τα πρόστιμα, καθώς και τις επιτακτικές παραινέσεις των συλλόγων για το αδύνατο της υποβολής των δηλώσεων μέσα στο χρονικό όριο που έθεσαν.

Για το θέμα των δηλώσεων εισοδήματος μετά την 2/9/2013 τα μέλη της Ομοσπονδίας συνεχίζουν να λένε ότι δεν ανησυχούν για τον κωδ 049, όπως έχουμε αναφέρει στα προηγούμενα ενημερωτικά μειλ, αλλά οι υφυπουργοί δεν έχουν υπογράψει την απόφαση του κ.  Θεοχάρη ακόμα (σ.σ. του υπολογισμού των αποδείξεων του κωδ 049). Ίσως υπάρχει μια έλλειψη συνεννόησης μεταξύ τους....  

Όσα προαναφέρθηκαν είναι απείκασμα συζητήσεων με στελέχη της Ομοσπονδίας και απλά μεταφέρονται από τον Σύλλογο σε εσάς. 
 
Με μεγάλη στεναχώρια για την αδυναμία μας να σας βοηθήσουμε, καλή δύναμη συνάδελφοι. 
 
 
Μ  ε     ε  κ  τ  ί  μ  η  σ  η
εκ του Συλλόγου Αδειούχων Λογιστών Φοροτεχνικών Ν. Χανίων
 
Ο Πρόεδρος Σταυρουλάκης Κωνσταντίνος,  
Ο Αντιπρόεδρος  Πατηνιωτάκης Ιωάννης , 
Ο Γραμματέας  Μπατάκης Διομήδης, 
Ο Ταμίας  Τσιριντουλάκης Ανδρέας,
 Το Μέλος Παπαδάκης Ιωάννης
 
Copyright © 2013, All rights reserved.
Λαμβάνετε αυτά τα μυνήματα δίοτι είστε μέλη ή φίλοι του Συλλόγου Λογιστών Χανίων.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με πηρε τηλ πελατης για να μου πει να κανουμε το Ε9  και του ειπα πως δεν  τρεχει η εφαρμογη

μου λεει ο αλλος λογιστης ομως τις κανει και λεει πως μπορει 

ελεος υπαρχουν ατομα  συναδελφοι που εκμεταλευονται  καταστασεις

...τι να πω ...

ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ! ΑΠΛΑ ! ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ Ε9 ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΣΟΥ ΝΑ ΤΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΑΥΤΟΣ  !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
logotypo_logiston_banner3.jpg
 
 
Νεώτερα για τα Ε9 και τις δηλώσεις εισοδήματος

Συνάδελφοι,

Σε επικοινωνία με την Ομοσπονδία διαπιστώσαμε ότι δεν υπάρχει κάτι νεώτερο για τα Ε9….

 

Η αλήθεια είναι ότι μένουν αρκετά Ε9 στον αέρα με δεκάδες λάθη. Σήμερα ήταν έντονο το φαινόμενο να μπαίνουν συνάδελφοι με κωδικούς των πελατών τους σε φορολογούμενους άλλων Νομών !!

 

Πάρα ταύτα,

Θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε όμως ότι, όταν θα έρθουν τα λάθος εκκαθαριστικά του  Φ.Α.Π.  στους πελάτες δεν προβλέπεται κανένα πρόστιμο για την διόρθωση αφού υπάρχει η ΠΟΛ.1188/30-7-2013 που δίδει την δυνατότητα διόρθωσης λαθών στο Ε9 (για να διορθωθούν οι αντίστοιχοι Φ.Α.Π.) μέσα σε 4 μήνες από την Έκδοση του εκκαθαριστικού ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΤΙΜΟ. 

Δείτε εδώ την σχετική ΠΟΛ:

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16996/hl/1188

Η πολυγραφημένη αυτή ήρθε ως διόρθωση της ΠΟΛ.1225/24-12-12:

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/15274/hl/1225

 

Αναμφισβήτητα,

θα υπάρξει ταλαιπωρία στους πελάτες κατά την διόρθωση, διότι θα υπάρξει «τρέξιμο» στην εφορία αλλά και δυσφορία.

Εκεί όμως πρέπει να κάνουμε σαφές στους πελάτες μας ποιός είναι υπαίτιος για αυτήν την κατάσταση, ποιός έχασε τα δεδομένα, και στην τελική σε ποιόν πρέπει να απευθύνουν το θυμό τους. Θα τους δείχνουμε την ΠΟΛ.1188/30-7-2013 για να μην αγχώνονται για τα πρόστιμα, καθώς και τις επιτακτικές παραινέσεις των συλλόγων για το αδύνατο της υποβολής των δηλώσεων μέσα στο χρονικό όριο που έθεσαν.

Για το θέμα των δηλώσεων εισοδήματος μετά την 2/9/2013 τα μέλη της Ομοσπονδίας συνεχίζουν να λένε ότι δεν ανησυχούν για τον κωδ 049, όπως έχουμε αναφέρει στα προηγούμενα ενημερωτικά μειλ, αλλά οι υφυπουργοί δεν έχουν υπογράψει την απόφαση του κ.  Θεοχάρη ακόμα (σ.σ. του υπολογισμού των αποδείξεων του κωδ 049). Ίσως υπάρχει μια έλλειψη συνεννόησης μεταξύ τους....  

Όσα προαναφέρθηκαν είναι απείκασμα συζητήσεων με στελέχη της Ομοσπονδίας και απλά μεταφέρονται από τον Σύλλογο σε εσάς. 

 

Με μεγάλη στεναχώρια για την αδυναμία μας να σας βοηθήσουμε, καλή δύναμη συνάδελφοι. 

 

 

Μ  ε     ε  κ  τ  ί  μ  η  σ  η
εκ του Συλλόγου Αδειούχων Λογιστών Φοροτεχνικών Ν. Χανίων
 
Ο Πρόεδρος Σταυρουλάκης Κωνσταντίνος,  

Ο Αντιπρόεδρος  Πατηνιωτάκης Ιωάννης , 

Ο Γραμματέας  Μπατάκης Διομήδης, 

Ο Ταμίας  Τσιριντουλάκης Ανδρέας,

 Το Μέλος Παπαδάκης Ιωάννης

 
Copyright © 2013, All rights reserved.
Λαμβάνετε αυτά τα μυνήματα δίοτι είστε μέλη ή φίλοι του Συλλόγου Λογιστών Χανίων.

 

τις οποιες διορθωσεις θα χασουν και μετα θα τις ξαναπερασουμε μεσω taxis το οποιο δεν θα δουλευει οποτε  θα τις ξαναπαμε μετα χειρογραφα για να τις χασουν και μετα...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ! ΑΠΛΑ ! ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ Ε9 ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΣΟΥ ΝΑ ΤΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΑΥΤΟΣ  !

Προσεχε πως μιλας για τον αλλο συναδελφο. Αφου εστελνε ε9 σημερα μαλλον θα ειναι ο Chuck Norrris. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έστειλα !!!!! Μου πήρε μόνο 45 λεπτάκια για 2 εγγραφές !!!!!!! Τ'ακούτε γατάκια ????

 

Η πλάκα είναι ότι μόλις μου έβγαλε το μήνυμα "έχετε ολοκληρώσει τις ενέργειές σας για όλα τα έτη" με πέταξε έξω !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις 5 το απόγευμα έως τώρα δεν λειτουργούσε η εφαρμογή πετούσε συνέχεια έξω ένα ολόκληρο απόγευμα χαμένο!!! :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με τον διαχωρισμό του πίνακα 1 με τον 2 γιατί δεν έχω καταλάβει πως το έχουν οργανώσει.

 

Η περιουσιακή εικόνα από το προηγούμενο έτος έχει ως εξής: Υπάρχουν ακίνητα και στον πίνακα 1 και στον 2

 

1) Αν υπάρχει μεταβολή μόνο στον πίνακα 2 μπορώ να οριστικοποίησω μέχρι 14/10 ή πρέπει να βάλω τις παροχές ΔΕΗ στον 1 μέχρι αύριο?    NAI  ΚΑΙ ΔΕΗ  λαθος μου  συγγνωμη    ..ως   14/10

 

2)Αν υπάρχει μεταβολή στον πίνακα 1 και κάνω τις μεταβολές και ολοκληρώσω μπορώ μετά μέχρι 14/10 να μεταβάλλω ή οριστικοποιήσω τον πίνακα 2 ?     ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ     ???     (  ΔΥΣΤΥΧΩΣ  )

 

3)Αν δεν υπάρχει πουθενά μεταβολή οριστικοποιώ τον πίνακα 2 μέχρι 14/10 ή πρέπει να βάλω τις παροχές ΔΕΗ στον 1 μέχρι αύριο?   ΩΣ 14/10

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έστειλα !!!!! Μου πήρε μόνο 45 λεπτάκια για 2 εγγραφές !!!!!!! Τ'ακούτε γατάκια ????

 

Η πλάκα είναι ότι μόλις μου έβγαλε το μήνυμα "έχετε ολοκληρώσει τις ενέργειές σας για όλα τα έτη" με πέταξε έξω !!!!!

Το ίδιο συνέβη και σε μένα μόνο που εγώ το πάλευα από τις 5 το απόγευμα. Μόλις το πήρε ενθουσιάστηκα και δεν σκέφτηκα να το τσεκάρω γιατί από τα πολλά πετάγματα κάτι μπορεί να ξέφυγε το έδιωξα αέρα πατέρα!!! Ευτυχώς ήταν οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσαμε ως κλάδος να ζητήσουμε αποζημείωση για όλες τις χαμένες εργατοώρες καθώς και για ηθική βλάβη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κ μεταβολές του 12 που δεν έχω δυνατότητα να υποβάλλω εδω κ μέρες .... Δεν μπορούσα εγω να κάθομαι ώρες κ νύχτες άλλο ... Ολο το καλοκαίρι δούλευα 12-14 ώρες μερα η νύχτα .... Δε φταίω εγω που η εφαρμογή δούλευε μόνο βράδυ ... Σκέφτομαι να τα κάνω χειρόγραφα να τα πάω στην ΔΟΥ η να τα στείλω ταχυδρομικά .. Τι λέτε ειναι λύση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσαμε ως κλάδος να ζητήσουμε αποζημείωση για όλες τις χαμένες εργατοώρες καθώς και για ηθική βλάβη?

Θα μπορούσαμε αν είμασταν "κλάδος "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας ...στης δεν μπορει να μας πει τι θα κανουμε? Καθομαστε σαν τους  μ....κες και περιμενουμε ποτε θα ανοιξει η εφαρμογη αντι να παμε σπιτια μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κ μεταβολές του 12 που δεν έχω δυνατότητα να υποβάλλω εδω κ μέρες .... Δεν μπορούσα εγω να κάθομαι ώρες κ νύχτες άλλο ... Ολο το καλοκαίρι δούλευα 12-14 ώρες μερα η νύχτα .... Δε φταίω εγω που η εφαρμογή δούλευε μόνο βράδυ ... Σκέφτομαι να τα κάνω χειρόγραφα να τα πάω στην ΔΟΥ η να τα στείλω ταχυδρομικά .. Τι λέτε ειναι λύση ;

Το Ε9  του 2013 δεν μπορεί να υποβληθεί χειρόγραφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νιωθω σαν τον αειμνηστο το Βεγγο που ετρεχε δεξια και αριστερα πανικοβλητος.Μια Ε9 μια ενημερωσεις οταν δεν προχωραει το συστημα , αντε λιγο ΙΚΑ ,αντε λιγο το να λιγο τ αλλο.Οτι να ναι δηλαδη.Ηθελα να ξερα εαν τα κανανε αυτα σε κανεναν αλλο επαγγελματικο κλαδο , ας πουμε Δικηγορους ή Γιατρους τι θα γινοταν?Ε ρε κατι μηνυσεις και απεργιες που θα ακολουθουσαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαστε Δ Ο Υ Λ Ο Ι.

Οποια υποληψη και σεβασμό άν είχε το επαγγελμά μας εξανεμίστηκε φέτος μετά την ξεφτίλα των δηλώσεων και συνεχίζεται ακάθεκτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ρε Θεοχαρη δεν ντρεπεσαι καθολου....αν ησουν στον ιδιωτικο τομεα δεν θα ειχες προλαβει να παραιτηθεις ...θα σε ειχαν πεταξει απο το παραθυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία όρεξη για κανένα Ε9. Απλά περιφέρομαι μία στο forum μία στο twitter μήπως διαβάσω κάτι που θα μου πει να πάω για ύπνο... (μας έχουν γ..... τη ψυχολογία φέτος κανονικά - κι'αυτό το τελευταίο σβήστε αν θεωρείτε ότι δεν είναι ευγενικό, πολιτισμένο και ουσιώδες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε και του χρόνου δηλώσεις παρέα με κουραμπιέδες και μελομακάρονα...Καλύτερα να το έχουν ανοιχτό ολο το χρόνο να στέλνει ο καθένας όποτε θέλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...