Jump to content
Sign in to follow this  
Guest TZABELAS  KITSOS

Για να ολοκληρωθεί η εκκαθάριση της δήλωσης που υποβάλατε ηλεκτρονικά πρέπει να προσκομίσετε ή να αποστείλετε ταχυδρομικά με συστημένη επιστολή, εκτύπωση της δήλωσης με τα απαιτούμενα πρωτότυπα δικαιολογητικά στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. φορολογίας εισοδήματο

Recommended Posts

Μια ερωτηση και απο εμενα. Σε καποιους φορολογουμενος με επιστροφη, γραφει στο εκκαθαριστικο τους πως για την επιστροφη τους θα πρεπει να απευθυνθουν στη ΔΟΥ, για πιο λογο?

Σε σημερινή επικοινωνία με ΔΟΥ Θεσ/νικης σχετικά με το παραπάνω μνμ που εμφανίζεται σε εκκκαθαριστικό μέσω Taxis, ενημέρωσαν οτι δεν έχει δηλωθεί γάμος στο μητρώο και έτσι η εικόνα δεν είναι η σωστή. Πρέπει πρώτα να ενημερωθεί η εικόνα του φορολογούμενου και μετά να πιστωθεί το ποσό της επιστροφής.

Πέρσι βέβαια που το εκκαθαριστικό ήταν χρεωστικό, δεν ζήτησαν ενημέρωση του μητρώου!

Σε σημερινή επικοινωνία με ΔΟΥ Θεσ/νικης σχετικά με το παραπάνω μνμ που εμφανίζεται σε εκκκαθαριστικό μέσω Taxis, ενημέρωσαν οτι δεν έχει δηλωθεί γάμος στο μητρώο και έτσι η εικόνα δεν είναι η σωστή. Πρέπει πρώτα να ενημερωθεί η εικόνα του φορολογούμενου και μετά να πιστωθεί το ποσό της επιστροφής.

Πέρσι βέβαια που το εκκαθαριστικό ήταν χρεωστικό, δεν ζήτησαν ενημέρωση του μητρώου!

Οταν ειναι να τα παρουν..... δε κολλανε πουθενα! Ευχαριστω για την απαντηση.

ρε παιδια..   

ΠΟΣΟ η' ΠΟΙΟ ειναι το προστιμο αν  προσκομισουμε τα χαρτια για ελεγχο τον ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ? 

Ας απαντησει καποιος 

ρε παιδια..   

ΠΟΣΟ η' ΠΟΙΟ ειναι το προστιμο αν  προσκομισουμε τα χαρτια για ελεγχο τον ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ? 

Ας απαντησει καποιος 

Δεν ξέρει κανείς ...

Δεν διαβάσατε προσεκτικά τι λέει ο νόμος προφανώς.

3. Ως καταληκτική ημερομηνία προσκόμισης των δικαιολογητικών στις Δ.Ο.Υ., κατόπιν της μέχρι και της 30ής Αυγούστου 2013 σχετικής ειδοποίησης, ορίζεται η 16η Σεπτεμβρίου 2013.

Η προθεσμία έως 16.9.2013 αφορά τις δηλώσεις που εκκαθαρίστηκαν έως 30.8.2013.

Καλησπέρα Κωστάκη,

Στο 30/08/2013 περιλαμβάνονται και όσες υπεβλήθησαν μέχρι το πρωί της Δευτέρας 02/09/2013 08:00 ???

οποτε συναδελφοι αγχωνεστε να πατε χαρτια για ελεγχο και σε ημερομηνιες που ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΙΕΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ?

νεου ειδους ανωμαλια κι αυτη......

Καλησπέρα Κωστάκη,

Στο 30/08/2013 περιλαμβάνονται και όσες υπεβλήθησαν μέχρι το πρωί της Δευτέρας 02/09/2013 08:00 ???

Τις  δηλώσεις που υποβλήθηκαν ως 30-08,τις καταχωρούν και παίρνουν το δρόμο τους..

Σε δυο εφορίες που πήγα δηλώσεις που υποβλήθηκαν 1/9 και 2/9,δεν μπορούν να τις καταχωρήσουν..

Στη μία μου είπαν ότι δεν άνοιξε το σύστημα γι αυτές που είναι μετά τις 30/08,

στη δεύτερη μου είπαν πως η δήλωση δεν φαίνεται να υποβλήθηκε!!!...αλλά επειδή την πήγα τυπωμένη την παρέλαβε χωρίς να ξέρει τί θα την κάνει!

Καλησπέρα Κωστάκη,

Θεωρώ πως ναι!Βέβαια, τώρα που το ξανασκέφτομαι  μιλάει για ειδοποίηση έως 30/8/2013, οπότε όσοι έστειλαν την Δευτέρα το πρωί έλαβαν ειδοποίηση μετά την 30/8/2013..

Δεν ξέρει κανείς ...

Έχουμε κάποιες σκέψεις αλλά τις εξεργαζόμαστε. Όμως, δεν έχουμε βγάλει ακόμη ασφαλές συμπέρασμα.

Θα είχε πολύ ενδιαφέρον (τουλάχιστον για εμάς)

να κυκλοφορήσει κάποια στιγμή ένα βιβλίο

με όλες αυτές τις υποθέσεις που κάνουμε

σχετικά με τις διαφορετικές ερμηνείες 

που μπορούν να δοθούν σε μια απόφαση, ένα νόμο

ή ακόμη χειρότερα στις ερμηνευτικές εγκυκλίους... 

ειδικά των τελευταίων ετών.

Μια ερωτηση και απο εμενα. Σε καποιους φορολογουμενος με επιστροφη, γραφει στο εκκαθαριστικο τους πως για την επιστροφη τους θα πρεπει να απευθυνθουν στη ΔΟΥ, για πιο λογο?

Κατά 99% έχουν ληξιπρόθεσμες οφειλες

Πήγε κάποιος σήμερα στη ΔΟΥ Χολαργού για την επιστροφή ~60 ευρώ. Δεν έχει ούτε οφειλές, ούτε αλλες εκκρεμότητες ο άνθρωπος.

Τον έβαλαν να κάνει αίτηση για να του κατατεθεί το ποσό της επιστροφής στο λογαριασμό που επιθυμεί.

Δεν του ζήτησαν δικαιολογητικά για έλεγχο.

Για κάποιο λόγο αγνοήθηκε ο αριθμός λογαριασμού που έβαλε στο Ε1.

Guest TZABELAS  KITSOS

Πήγε κάποιος σήμερα στη ΔΟΥ Χολαργού για την επιστροφή ~60 ευρώ. Δεν έχει ούτε οφειλές, ούτε αλλες εκκρεμότητες ο άνθρωπος.

Τον έβαλαν να κάνει αίτηση για να του κατατεθεί το ποσό της επιστροφής στο λογαριασμό που επιθυμεί.

Δεν του ζήτησαν δικαιολογητικά για έλεγχο.

Για κάποιο λόγο αγνοήθηκε ο αριθμός λογαριασμού που έβαλε στο Ε1.

θελεις απαντηση ?

παρε 

Θα διαφωνήσω. Έχετε πάει τέτοιες περιπτώσεις στην Δ.Ο.Υ. Σας έλεγξαν τα δικαιολογητικά;

Δυστυχώς πολλές.

Δε πολυκολλέι  με το θέμα αλλά τέλος πάντων...

Πληρωμή ΦΑΠ εφάπαξ(κι όμως ναι),έκανα την αφαίρεση από το αρχικό ποσό αλλά το taxis μου αφήνει τώρα την έκπτωση σαν οφειλή.

Έχει κανείς τέτοια περίπτωση?Έχουμε ενημέρωση από taxis? 

Δε πολυκολλέι  με το θέμα αλλά τέλος πάντων...

Πληρωμή ΦΑΠ εφάπαξ(κι όμως ναι),έκανα την αφαίρεση από το αρχικό ποσό αλλά το taxis μου αφήνει τώρα την έκπτωση σαν οφειλή.

Έχει κανείς τέτοια περίπτωση?Έχουμε ενημέρωση από taxis? 

εχει εκπτωση ο ΦΑΠ στην εφαπαξ καταβολη ??

απο που προκυπτει ?

εχει εκπτωση ο ΦΑΠ στην εφαπαξ καταβολη ??

απο που προκυπτει ?

Έχεις δίκιο,δεν έχει,

λάθος μου.

Συγνώμη ίσως ηλίθια ερώτηση

αλλά αύριο θα στείλω με συστημένο 4 δηλώσεις τα παραστατικά

Προς τμήμα εισοδήματος να βάλω ή ελέγχου??

ούτε εγώ θα το συνιστούσα

Κυριακή ακόμα και τηλεφωνώ για κάποιες βεβαιώσεις φόρου που μου είχαν στείλει με mail στην αρχική

4 διαφορετικές εφορίες 16/09 δε νομίζω να τα καταφέρω όμως

Εισόδημα  πάνε οι δηλώσεις αλλά εγώ το ταχυδρομείο δεν θα στο συνιστούσα ...

Φιλικά.

Άμα θες μία μέρα σε κάθε ΔΟΥ για να δώσεις μία δήλωση τι άλλο μπορείς να κάνεις; 

Εγώ νομίζω πως για δηλώσεις που έχουν εκκαθαριστεί και στο εκκαθαριστικό αναγράφεται η ένδειξη "Ιδιαίτερη επισήμανση. Για το επστρ/νο ποσό απευθυνθείτε στην ΔΟΥ" δεν χρειάζεται να σταλούν τα πρωτότυπα δικαιολογητικά στην ΔΟΥ. Συμφωνείτε ή διαφωνείτε;