Jump to content
Sign in to follow this  
Guest TZABELAS  KITSOS

Για να ολοκληρωθεί η εκκαθάριση της δήλωσης που υποβάλατε ηλεκτρονικά πρέπει να προσκομίσετε ή να αποστείλετε ταχυδρομικά με συστημένη επιστολή, εκτύπωση της δήλωσης με τα απαιτούμενα πρωτότυπα δικαιολογητικά στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. φορολογίας εισοδήματο

Recommended Posts

Guest TZABELAS  KITSOS

Για να ολοκληρωθεί η εκκαθάριση της δήλωσης που υποβάλατε ηλεκτρονικά πρέπει να
προσκομίσετε ή να αποστείλετε ταχυδρομικά με συστημένη επιστολή, εκτύπωση της
δήλωσης με τα απαιτούμενα πρωτότυπα δικαιολογητικά στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.
φορολογίας εισοδήματος, μέχρι 26.9.2013.

ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ. ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΜΠΆΛΑ. ΖΗΤΑΝΕ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΑΠΟ ΑΠΛΟ ΜΙΣΘΩΤΟ ΜΕ 5€ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ! ΡΕ .....ΚΑΝΤΕ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΠΡΩΤΑ, ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΙΣ ΠΑΠΑΡΙΕΣ. ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΕΜΑΣ. ΑΧ ΘΕΕ ΜΟΥ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΩΝΕΙ ΠΙΑ. ΚΡΙΜΑ.....

να μας ερθουν τωρα και καμμια 50 συνταξιουχοι για ελεγχο...πρωτα αντε να τους εξηγησεις και να καταλαβουν...τις  ωρες στον διαδρομο της  ΔΟΥ .....ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΑΘΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ............. ΦΡΟΝΤΙΣΑΝ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΜΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΒΡΟΥΝ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ.....................τρελλα............

ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ. ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΜΠΆΛΑ. ΖΗΤΑΝΕ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΑΠΟ ΑΠΛΟ ΜΙΣΘΩΤΟ ΜΕ 5€ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ! ΡΕ .....ΚΑΝΤΕ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΠΡΩΤΑ, ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΙΣ ΠΑΠΑΡΙΕΣ. ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΕΜΑΣ. ΑΧ ΘΕΕ ΜΟΥ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΩΝΕΙ ΠΙΑ. ΚΡΙΜΑ.....

Μήπως ο συνταξιούχος ..δεν είναι απλός.. αλλά έχει κρύψει... συγγνώμη ξεχάσει... καμιά δυο τρείς συντάξεις κάτω από το χαλάκι;;; Λέω μήπως...

Guest TZABELAS  KITSOS

Μήπως ο συνταξιούχος ..δεν είναι απλός.. αλλά έχει κρύψει... συγγνώμη ξεχάσει... καμιά δυο τρείς συντάξεις κάτω από το χαλάκι;;; Λέω μήπως...

ΣΤΟΥΡΝΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΕΣΥ

Και εγώ έλαβα αυτό το μήνυμα για 3 φορολογούμενους:

1) O ένας είναι συνταξιούχος που πρέπει να πληρώσει 450 ευρώ φόρο, όταν του έκανα εκκαθάριση και επίσης είναι λάθος η βεβαίωση που του έχουν εκδώσει απο το ΙΚΑ καθώς τα τρίμηνα που μου έφερε δεν ανταποκρίνονται σε αυτά που έβγαλε η βεβαίωση του και ήδη έχει κάνει αίτηση στο ΙΚΑ να του δώσουν την σωστή βεβαίωση για να υποβάλουμε τροποποιητική.

2) Ο δεύτερος είναι ζευγάρι μισθωτών με βεβαίωση αποδοχών απο μια ο καθένας και ταμείο ανεργίας. Είναι να λάβουν πίσω 400 ευρώ με τις αποδείξεις που δηλώνουν. Τι ποιο εύκολο προς διασταύρωση απο τους μισθωτούς. 

3) Ο τρίτος ειναι να λαμβάνει ανω των 1.500 ευρώ επιστροφή οπότε ναι οκ σωστά ίσως τον καλεί αλλα και πάλι ζευγάρι μιθσωτών είναι που μπορεί να διασταυρωθεί η παρακράτηση τους!

Anyway, να στείλουμε τα δικαιολογητικά, τον έλεγχο ποιος θα τον κάνει???? Που οι υπάλληλοι στο αρμόδιο τμήμα δεν φτάνουν ούτε για τις καθημερινές ανάγκες του τμήματος?!!!!!

Η μήπως μετά μας φωνάξουν να κάνουμε και τον έλεγχο ????!!!!!!!!!!! αφου είμαστε "ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ"!!!!!! χα χα χα χι χι χι!!!!

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!! ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!! 

Προς επίρρωσιν αυτού που γράφει ο Γιάννης, θα σας μεταφέρω προσωπική εμπειρία. Συνταξιούχος του Δημοσίου, έπαιρνε το 2011 μια κύρια και δύο επικουρικές συντάξεις. Φέτος (για το 2012 δηλαδή) μου προσκόμισε τα δικαιολογητικά της δήλωσης, εκτύπωσα τη μία σύνταξη απ΄το ΙΚΑ, την άλλη μου την έδωσε η ίδια. Τη ρωτώ: Μα πέρυσι είχατε και μια άλλη επικουρική σύνταξη απ΄ότι βλέπω, που είναι; Μου απαντά: Αα,, πάει αυτή μου την κόψανε! Καλά λέω εγώ. Σκέφτομαι, μήπως να ψάξω στο σύστημα του ΗΔΙΚΑ να δω τι γίνεται; Μπαίνω και βλέπω ότι τα είχε πάρει τα χρήματα και δεν της είχε κοπεί η σύνταξη. Της τηλεφωνώ την άλλη ημέρα και της λέω, μα γιατί μου είπατε ότι σας την είχαν κόψει, αφού τα χρήματα σας είχαν καταβληθεί! Και μου απαντά: Αα, ναι μωρέ, τα χρήματα έμπαιναν σε έναν λογαριασμό απ΄τον οποίο πληρωνόταν ένα δάνειο γι αυτό δεν το θυμόμουν!!

Αν δεν είχα μπεί στον κόπο να ψάξω, δεν θα είχα βάλει το ποσό της επικουρικής σύνταξης....

και εμένα συνεχίζουν να έρχονται ίδια e-mail!!!!

μα αν είναι να στείλουμε για έλεγχο όλα αυτά ποιος ο λόγος της ηλεκτρονικής υποβολής????!!!!

και να έχεις και τον συνταξιούχο ν α σου λέει " στο είπα εγώ κυρία λογίστρια, να τα πάω στην Δ.Ο.Υ. απο την αρχή" και να μην καταλαβαίνει οτι δεν θα τα δέχονταν και τώρα που τον ενημέρωσα άρχισε η γκρίνια.....ααααα!!!! τα νεύρα μου κύριε Θεοχάρη!!!...αμα ακούσετε όλα αυτά που μας λένε στα γραφεία μας κάθε μέρα!!!

συν την δουλειά να μαζέψουμε τα παραστατικά, να τα στείλουμε ή να τα πάμε.....εγω δεν πληρώθηκα και για αυτό, δεν ζήτησα αμοιβή σε περίπτωση ελέγχου και σαφώς εκ των υστέρων όσοι με πλήρωσαν δεν θα μου δώσουν και συμπλήρωμα! ας πρόσεχα θα πείτε...

Προς επίρρωσιν αυτού που γράφει ο Γιάννης, θα σας μεταφέρω προσωπική εμπειρία. Συνταξιούχος του Δημοσίου, έπαιρνε το 2011 μια κύρια και δύο επικουρικές συντάξεις. Φέτος (για το 2012 δηλαδή) μου προσκόμισε τα δικαιολογητικά της δήλωσης, εκτύπωσα τη μία σύνταξη απ΄το ΙΚΑ, την άλλη μου την έδωσε η ίδια. Τη ρωτώ: Μα πέρυσι είχατε και μια άλλη επικουρική σύνταξη απ΄ότι βλέπω, που είναι; Μου απαντά: Αα,, πάει αυτή μου την κόψανε! Καλά λέω εγώ. Σκέφτομαι, μήπως να ψάξω στο σύστημα του ΗΔΙΚΑ να δω τι γίνεται; Μπαίνω και βλέπω ότι τα είχε πάρει τα χρήματα και δεν της είχε κοπεί η σύνταξη. Της τηλεφωνώ την άλλη ημέρα και της λέω, μα γιατί μου είπατε ότι σας την είχαν κόψει, αφού τα χρήματα σας είχαν καταβληθεί! Και μου απαντά: Αα, ναι μωρέ, τα χρήματα έμπαιναν σε έναν λογαριασμό απ΄τον οποίο πληρωνόταν ένα δάνειο γι αυτό δεν το θυμόμουν!!

Αν δεν είχα μπεί στον κόπο να ψάξω, δεν θα είχα βάλει το ποσό της επικουρικής σύνταξης....

Η ......μερική αμνησία Κώστα είναι χαρακτηριστικό των ηλικιωμένων  (βέβαια η υπόψιν συνταξιούχος μπορεί να ήταν και σε κάπως τρυφερότερη ηλικία ).

Η ......μερική αμνησία Κώστα είναι χαρακτηριστικό των ηλικιωμένων  (βέβαια η υπόψιν συνταξιούχος μπορεί να ήταν και σε κάπως τρυφερότερη ηλικία ).

Σωτήρη, μια χαρά μνήμη έχει η συγκεκριμένη... :rolleyes:

Παίδες .. είστε σίγουροι ότι τα ταμεία έχουν υποβάλει οριστικές?

Εγώ έχω υποβάλει δηλώσεις γυναικών συνταξιούχων που η βεβαίωση βγαίνει με το ΑΦΜ του μακαρίτη..

και οι δηλώσεις εκκαθαρίστηκαν ήδη..

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/15144

ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΕ 11 ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΟΥ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΑΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ 

ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΜΕ 40 ΧΛΜ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ. ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΟΜΕ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΤΟ ΔΩ ΤΟ  ΠΡΑΜΑ.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ.

όχι μόνο τα ταμεία

Νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης είπε στους εργαζομένους επειδή έστειλε λάθος στοιχεία στο υπουργειίο θα έχετε πρόβλημα με εκκαθάριση μιλήστε με το λογιστή σας 

Κρατιέμαι, κρατιέμαι αλλαάαααααααααα άει στο διάολο πιά. :angry:

Εγκρίνω και επευξάνω.

Έ λ ε ο ς    !!!!!!!!!!! ΑΣ ΞΕΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΠΙΑ.

12 mail για εργαζόμενους σε νοσοκομείο για έλεγχο. Λαμπρά, μιας και καθόμασταν και δεν είχαμε τι να κάνουμε....

Θα τρελαθούμε φέτος.

10 mail και σε μένα, ρε δεν πάμε καθόλου καλά, τι στο δια.....λο στείλαμε ηλεκτρονικά τις δηλώσεις .ΘΕΕ ΜΟΥ ΕΛΕΕΕΕΕΕΟΣ ΠΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΛΈΞΑΜΕ.