Προς το περιεχόμενο

Για να ολοκληρωθεί η εκκαθάριση της δήλωσης που υποβάλατε ηλεκτρονικά πρέπει να προσκομίσετε ή να αποστείλετε ταχυδρομικά με συστημένη επιστολή, εκτύπωση της δήλωσης με τα απαιτούμενα πρωτότυπα δικαιολογητικά στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. φορολογίας εισοδήματο


επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...............................

 

 

Εμείς που έχουμε και θάλασσα πλέον στη μέση ???

 

Σου έχω λύση ... Μπουκάλι με τη δήλωση μέσα και κάποια στιγμή θα φτάσει ......

 

ΥΓ Πέρα από τη πλάκα εσείς πως και που θα τα πάτε ??? Μιλάμε οι τύποι το έχουν κάψει .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε καταλαβαίνω γιατί αγχώνεστε και δε τα στέλνετε ταχυδρομικά.

 

Εγώ σε όλους του πελάτες μας τους εξήγησα τι πρέπει να στείλουν,τα έστειλαν και τέλος.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ε-mail τα στελνουν και σε πελατες σας που εχει βγει ηλεκτρονικα το εκκαθαριστικο η μονο για αυτους που δεν εχει βγει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει βγει το εκκαθαριστικό, ας στείλουν ότι γουστάρουν.. θα πάρουν .. αυτό που πήρε ο Άρης.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς επίρρωσιν αυτού που γράφει ο Γιάννης, θα σας μεταφέρω προσωπική εμπειρία. Συνταξιούχος του Δημοσίου, έπαιρνε το 2011 μια κύρια και δύο επικουρικές συντάξεις. Φέτος (για το 2012 δηλαδή) μου προσκόμισε τα δικαιολογητικά της δήλωσης, εκτύπωσα τη μία σύνταξη απ΄το ΙΚΑ, την άλλη μου την έδωσε η ίδια. Τη ρωτώ: Μα πέρυσι είχατε και μια άλλη επικουρική σύνταξη απ΄ότι βλέπω, που είναι; Μου απαντά: Αα,, πάει αυτή μου την κόψανε! Καλά λέω εγώ. Σκέφτομαι, μήπως να ψάξω στο σύστημα του ΗΔΙΚΑ να δω τι γίνεται; Μπαίνω και βλέπω ότι τα είχε πάρει τα χρήματα και δεν της είχε κοπεί η σύνταξη. Της τηλεφωνώ την άλλη ημέρα και της λέω, μα γιατί μου είπατε ότι σας την είχαν κόψει, αφού τα χρήματα σας είχαν καταβληθεί! Και μου απαντά: Αα, ναι μωρέ, τα χρήματα έμπαιναν σε έναν λογαριασμό απ΄τον οποίο πληρωνόταν ένα δάνειο γι αυτό δεν το θυμόμουν!!

Αν δεν είχα μπεί στον κόπο να ψάξω, δεν θα είχα βάλει το ποσό της επικουρικής σύνταξης....

Δηλαδή συγγνώμη έχουμε υποχρέωση να μπαίνουμε να ελέγχουμε αν έχουν μία ή δύο ή τρεις συντάξεις και δεν τις δηλώνουν? Εμείς πως θα εξασφαλισθούμε απέναντι σε τέτοιες περιπτώσεις? Ναι τα προγράμματα κρατούν ιστορικό για τα ταμεία από τα οποία είχε δηλώσει συντάξεις. Αλλά αν είναι νέος πελάτης?  Είναι δυνατόν να ζητάμε συνέχεια υπεύθυνη δήλωση ότι μας έχουν δηλώσει όλα τα εισοδήματά τους και εμείς δεν φέρουμε καμμία ευθύνη σε περίπτωση που ο έλεγχος εντοπίσει και επιπλέον εισοδήματα? 

Θα εκτιμούσα πολύ την άποψή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή συγγνώμη έχουμε υποχρέωση να μπαίνουμε να ελέγχουμε αν έχουν μία ή δύο ή τρεις συντάξεις και δεν τις δηλώνουν? Εμείς πως θα εξασφαλισθούμε απέναντι σε τέτοιες περιπτώσεις? Ναι τα προγράμματα κρατούν ιστορικό για τα ταμεία από τα οποία είχε δηλώσει συντάξεις. Αλλά αν είναι νέος πελάτης?  Είναι δυνατόν να ζητάμε συνέχεια υπεύθυνη δήλωση ότι μας έχουν δηλώσει όλα τα εισοδήματά τους και εμείς δεν φέρουμε καμμία ευθύνη σε περίπτωση που ο έλεγχος εντοπίσει και επιπλέον εισοδήματα? 

Θα εκτιμούσα πολύ την άποψή σας.

 

Δεν ανέφερα πουθενά πως έχω υποχρέωση να ψάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έχω λύση ... Μπουκάλι με τη δήλωση μέσα και κάποια στιγμή θα φτάσει ......

 

ΥΓ Πέρα από τη πλάκα εσείς πως και που θα τα πάτε ??? Μιλάμε οι τύποι το έχουν κάψει .....

 

Είμαστε για γέλια και για κλάματα ...

 

Τι να σου πω;

 

Περιμέναμε τα ΚΕΦ και το ηλεκτρονικό μητρώο και   τα άλλα πράσινα άλογα ...

 

Κάνουμε 15 μέρες να θεωρήσουμε ένα μπλοκάκι ... 

 

Δε ξέρω τι θα γίνει τελικά.

 

Δε καταλαβαίνω γιατί αγχώνεστε και δε τα στέλνετε ταχυδρομικά.

 

Εγώ σε όλους του πελάτες μας τους εξήγησα τι πρέπει να στείλουν,τα έστειλαν και τέλος.... 

 

Γιατί αν σπάσει ο δι@λος το πόδι του ποιος λες  θα προσπαθεί να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας;

 

Δεν ανέφερα πουθενά πως έχω υποχρέωση να ψάξω.

 

Κανείς δεν έχει υποχρέωση να ψάξει αλλά ο επαγγελματισμός μας το επιβάλλει.

 

Ας μην αρχίσουμε όμως ποιος πληρώνει αυτόν τον επαγγελματισμό αλλά και ποιος έχει τον απαιτούμενο χρόνο να ασχοληθεί όσο πραγματικά χρειάζεται η κάθε δήλωση. Πριν, κατά τη διάρκεια αλλά και μετά την υποβολή της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην παρεξηγηθώ διευκρινίζω τα εξής:

 

Αν  έχω την ιστορικότητα των δηλώσεων του πελάτη μου θα μπω στη διαδικασία να του υπενθυμίσω ότι μας λείπει μία βεβαίωση σύνταξης ή μια βεβαίωση δανείου. Ακόμα και στους νέους πελάτες ζητώ αντίγραφα των παλαιότερων δηλώσεων για να έχω μία συνολική εικόνα και νομίζω ότι αυτό κάνουμε σχεδόν όλοι και συζητώ μαζί τους (ίσως περισσότερο από ότι χρειάζεται καμμιά φορά) για να τους ενημερώσω για τα θέματα που τους αφορούν.

Από την άλλη πλευρά όμως αν θέλω να δουλέψω απόλυτα επαγγελματικά πρέπει να έχω και όλα τα εργαλεία για να το κάνω.

Να έχω πρόσβαση(ως εξουσιοδοτημένος λογιστής) σε βάσεις δεδομένων των υπουργείων που θα μου επιτρέπουν τον έλεγχο και τη διασταύρωση διαφόρων πληροφοριών. Επίσης να έχω όλο τον απαραίτητο χρόνο( 5 μήνες)  για να το κάνω και όλα τα προαπαιτούμενα να τα γνωρίζω εκ των προτέρων για να μπορώ να οργανώσω τη δουλειά μου, να κάνω τα κοστολόγια μου κλπ  (να μην ανακοινώνουν πχ ότι ο ΟΑΕΕ θα ταχυδρομεί βεβαιώσεις και κατά το τέλος Ιούνη όταν αυτοί ετοιμάστηκαν να μου πετάνε τη μπάλα να ενημερώνω τον κόσμο να μην τις περιμένει αλλά να έρθουν για να τις βγάλουμε ηλεκτρονικά- να μην πηγαίνει πελάτης μου στη ΔΟΥ για μια δήλωση υπεραξιας ΤΑΧΙ η οποία υπολογίζεται τεκμαρτά από το σύστημά τους  και να του λένε πήγαινε στη λογίστρια σου να το κάνεις για να τον αποφύγουν-ο καθένας μας έχει άπειρες ιστορίες να θυμηθεί).

Έτσι λοιπόν το " έχουμε υποχρέωση?" ήταν ρητορικό ερώτημα και δεν απευθυνόταν σε κανέναν προσωπικά. Απόψεις ζήτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην παρεξηγηθώ διευκρινίζω τα εξής:

 

Αν  έχω την ιστορικότητα των δηλώσεων του πελάτη μου θα μπω στη διαδικασία να του υπενθυμίσω ότι μας λείπει μία βεβαίωση σύνταξης ή μια βεβαίωση δανείου. Ακόμα και στους νέους πελάτες ζητώ αντίγραφα των παλαιότερων δηλώσεων για να έχω μία συνολική εικόνα και νομίζω ότι αυτό κάνουμε σχεδόν όλοι και συζητώ μαζί τους (ίσως περισσότερο από ότι χρειάζεται καμμιά φορά) για να τους ενημερώσω για τα θέματα που τους αφορούν.

Από την άλλη πλευρά όμως αν θέλω να δουλέψω απόλυτα επαγγελματικά πρέπει να έχω και όλα τα εργαλεία για να το κάνω.

Να έχω πρόσβαση(ως εξουσιοδοτημένος λογιστής) σε βάσεις δεδομένων των υπουργείων που θα μου επιτρέπουν τον έλεγχο και τη διασταύρωση διαφόρων πληροφοριών. Επίσης να έχω όλο τον απαραίτητο χρόνο( 5 μήνες)  για να το κάνω και όλα τα προαπαιτούμενα να τα γνωρίζω εκ των προτέρων για να μπορώ να οργανώσω τη δουλειά μου, να κάνω τα κοστολόγια μου κλπ  (να μην ανακοινώνουν πχ ότι ο ΟΑΕΕ θα ταχυδρομεί βεβαιώσεις και κατά το τέλος Ιούνη όταν αυτοί ετοιμάστηκαν να μου πετάνε τη μπάλα να ενημερώνω τον κόσμο να μην τις περιμένει αλλά να έρθουν για να τις βγάλουμε ηλεκτρονικά- να μην πηγαίνει πελάτης μου στη ΔΟΥ για μια δήλωση υπεραξιας ΤΑΧΙ η οποία υπολογίζεται τεκμαρτά από το σύστημά τους  και να του λένε πήγαινε στη λογίστρια σου να το κάνεις για να τον αποφύγουν-ο καθένας μας έχει άπειρες ιστορίες να θυμηθεί).

Έτσι λοιπόν το " έχουμε υποχρέωση?" ήταν ρητορικό ερώτημα και δεν απευθυνόταν σε κανέναν προσωπικά. Απόψεις ζήτησα.

 

Έχετε δίκιο σε όσα αναφέρετε, άλλωστε τα ίδια συζητάμε εδώ και πάρα πολύ καιρό εδω στο φόρουμ. Έχουμε όλοι τους ίδιους προβληματισμούς.

 

Υ.Γ. Για την υπεραξία έχουμε ειδική εφαρμογή στον κόμβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ  Ο ΑΠΙΘΑΝΟΣ ΧΑΡΥ ΑΦΗΝΕΙ ΕΠΟΧΗ  ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΘΑ ΕΛΕΓΧΘΟΥΝ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ  ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΝΙΚΟ 2014 ΠΑΚΕΤΟ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε για γέλια και για κλάματα ...

 

Τι να σου πω;

 

Περιμέναμε τα ΚΕΦ και το ηλεκτρονικό μητρώο και   τα άλλα πράσινα άλογα ...

 

Κάνουμε 15 μέρες να θεωρήσουμε ένα μπλοκάκι ... 

 

Δε ξέρω τι θα γίνει τελικά.

 

 

Γιατί αν σπάσει ο δι@λος το πόδι του ποιος λες  θα προσπαθεί να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας;

 

 

Λυπάμαι IDO αλλά διαφωνώ.

Επιμένω στην ταχυδρομική αποστολή από τον ίδιο τον πελάτη και όχι στήσιμο στις ουρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά στο mail γράφει μέχρι τις 26/9. Είναι σίγουρα μέχρι τότε ή είναι μέχρι τις 16/9???Λόγω του οτι ο νόμος που δημοσιεύθηκε σήμερα λέει μέχρι 16/9...

Μήπως μπερδεύτηκαν???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά στο mail γράφει μέχρι τις 26/9. Είναι σίγουρα μέχρι τότε ή είναι μέχρι τις 16/9???Λόγω του οτι ο νόμος που δημοσιεύθηκε σήμερα λέει μέχρι 16/9...

Μήπως μπερδεύτηκαν???

 

Δεν διαβάσατε προσεκτικά τι λέει ο νόμος προφανώς.

3. Ως καταληκτική ημερομηνία προσκόμισης των δικαιολογητικών στις Δ.Ο.Υ., κατόπιν της μέχρι και της 30ής Αυγούστου 2013 σχετικής ειδοποίησης, ορίζεται η 16η Σεπτεμβρίου 2013.

 

Η προθεσμία έως 16.9.2013 αφορά τις δηλώσεις που εκκαθαρίστηκαν έως 30.8.2013.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ MAIL ΠΟΥ ΕΛΑΒΑ ΥΠΗΡΧΕ MAIL ΠΑΛΙΟΥ ΠΕΛΑΤΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ.ΑΣ ΤΟ ΑΛΛΑΖΕ.... ΕΠΙΣΗΣ  ΑΛΛΑ ΑΦΟΡΟΥΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΓΙΝΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΟΙ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ.ΦΑΝΤΑΣΘΕΙΤΕ ΠΟΣΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.ΜΠΑΧΑΛΟ.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έτυχαν επιστροφές 1,500 και 2,000 €  και δεν ζήτησαν έλεγχο....!!!

 

και καλούν για 50 και 100€

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαβάσατε προσεκτικά τι λέει ο νόμος προφανώς.

3. Ως καταληκτική ημερομηνία προσκόμισης των δικαιολογητικών στις Δ.Ο.Υ., κατόπιν της μέχρι και της 30ής Αυγούστου 2013 σχετικής ειδοποίησης, ορίζεται η 16η Σεπτεμβρίου 2013.

 

Η προθεσμία έως 16.9.2013 αφορά τις δηλώσεις που εκκαθαρίστηκαν έως 30.8.2013.

 

 

ΕΑΝ ΔΕΝ προσκομισουμε τα δικαιολογητικα για τις δηλωσεις που κατατεθηκαν εως 30/08  τι θα γινει?

ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ? ΠΟΙΑ Η ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΜΟΥ?

 

ΕΑΝ ΔΕΝ προσκομισω τα δικαιολογητικα για δηλωση που ΕΧΕΙ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙ .  το εκκαθαριστικο που εχω στα χερια μου ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ? 

 

παρακαλω τα φωτα σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση και απο εμενα. Σε καποιους φορολογουμενος με επιστροφη, γραφει στο εκκαθαριστικο τους πως για την επιστροφη τους θα πρεπει να απευθυνθουν στη ΔΟΥ, για πιο λογο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση και απο εμενα. Σε καποιους φορολογουμενος με επιστροφη, γραφει στο εκκαθαριστικο τους πως για την επιστροφη τους θα πρεπει να απευθυνθουν στη ΔΟΥ, για πιο λογο?

Κατά 99% έχουν ληξιπρόθεσμες οφειλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΖΗΣΟΥΜΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ.

ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΟΥΜΕ ΤΩΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΩΝ ΜΟΥ ΜΑΣ ΦΟΡΤΩΣΑΝ,ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΟΡΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά 99% έχουν ληξιπρόθεσμες οφειλες

 

 

εχεις δικιο, καποιοι εχουν ληξιπροθεσμες αλλα το βγαζει και σε καποιους που δεν εχουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι θέλουν τα παραστατικά για έλεγχο

 

 

μαλλον κατι τετοιο φανταζομαι και εγω, απλα μου πανει εντυπωση που δε το εγραφε κατα την υποβολλη της δηλωσης και το γραφει πανω στο εκκαθαριστικο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω καταλάβει τα εξής:

 

Σύμφωνα και με την ΠΟΛ.1146 έχουμε τις εξής κατηγορίες:

 

Α) Δηλώσεις για τις οποίες, μετά τη διασταύρωση ποσών με τα τηρούμενα ηλεκτρονικά αρχεία στη Γ.Γ.Π.Σ., δεν απαιτείται περαιτέρω έλεγχος και εκκαθαρίζονται άμεσα. Οι συγκεκριμένες δηλώσεις διαχωρίζονται περεταίρω σε

1) Δηλώσεις για ενήμερους φορολογικά πολίτες οι οποίες εκκαθαρίζονται και η επιστροφή γίνεται άμεσα. Σε αυτές τις περιπτώσεις στην ηλεκτρονική υπηρεσία ενημέρωσης εκκαθάρισης αναγράφεται μήνυμα πως το ποσό θα κατατεθεί στον δηλωθέντα λογαριασμο ενώ σε περίπτωση μη δήλωσης τέτοιου ο φορολογούμενος θα πρέπει να αναμένει το εκκαθαριστικό με ενσωματωμένη την επιταγή για να πάρει τα χρήματα στην τράπεζα.

2) Δηλώσεις για μη ενήμερους φορολογικά πολίτες οι οποίες εκκαθαρίζονται άμεσα αλλά για την επιστροφή θα πρέπει να προσέλθουν στην Δ.Ο.Υ προκειμένου να γίνει ο συμψηφισμός της επιστροφής με τις οφειλές. Σε αυτή την περίπτωση εκδίδεται κανονικά το εκκαθαριστικό. Δεν απαιτείται η προσκόμιση των δικαιολογητικών στην Δ.Ο.Υ  για έλεγχο. Στην ηλεκτρονική υπηρεσία εκκαθάρισης εμφανίζεται το μήνυμα " Η επιστροφή θα γίνει μετά από έλεγχο στην Δ.Ο.Υ" και ίσως αυτό μας μπερδεύει. Στο εκκαθαριστικό εμφανίζεται το μήνυμα "ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ.ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΜΕΝΟ ΠΟΣΟ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΔΟΥ".

 

Β) Σε αυτή την κατηγορία οι δηλώσεις δεν εκκαθαρίζονται άμεσα γιατί απί την διασταύρωση προκύπτουν ασυμφωνίες. Το μήνυμα της υπηρεσίας εκκαθάρισης είναι "προκειμένου να γίνει η εκκαθάριση της δήλωσής τους πρέπει να προσκομίσουν ή να αποστείλουν με συστημένη επιστολή εκτύπωση της υποβληθείσας δήλωσης με τα απαιτούμενα πρωτότυπα δικαιολογητικά στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. φορολογίας εισοδήματος".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω καταλάβει τα εξής:

 

Σύμφωνα και με την ΠΟΛ.1146 έχουμε τις εξής κατηγορίες:

 

Α) Δηλώσεις για τις οποίες, μετά τη διασταύρωση ποσών με τα τηρούμενα ηλεκτρονικά αρχεία στη Γ.Γ.Π.Σ., δεν απαιτείται περαιτέρω έλεγχος και εκκαθαρίζονται άμεσα. Οι συγκεκριμένες δηλώσεις διαχωρίζονται περεταίρω σε

1) Δηλώσεις για ενήμερους φορολογικά πολίτες οι οποίες εκκαθαρίζονται και η επιστροφή γίνεται άμεσα. Σε αυτές τις περιπτώσεις στην ηλεκτρονική υπηρεσία ενημέρωσης εκκαθάρισης αναγράφεται μήνυμα πως το ποσό θα κατατεθεί στον δηλωθέντα λογαριασμο ενώ σε περίπτωση μη δήλωσης τέτοιου ο φορολογούμενος θα πρέπει να αναμένει το εκκαθαριστικό με ενσωματωμένη την επιταγή για να πάρει τα χρήματα στην τράπεζα.

2) Δηλώσεις για μη ενήμερους φορολογικά πολίτες οι οποίες εκκαθαρίζονται άμεσα αλλά για την επιστροφή θα πρέπει να προσέλθουν στην Δ.Ο.Υ προκειμένου να γίνει ο συμψηφισμός της επιστροφής με τις οφειλές. Σε αυτή την περίπτωση εκδίδεται κανονικά το εκκαθαριστικό. Δεν απαιτείται η προσκόμιση των δικαιολογητικών στην Δ.Ο.Υ  για έλεγχο. Στην ηλεκτρονική υπηρεσία εκκαθάρισης εμφανίζεται το μήνυμα " Η επιστροφή θα γίνει μετά από έλεγχο στην Δ.Ο.Υ" και ίσως αυτό μας μπερδεύει. Στο εκκαθαριστικό εμφανίζεται το μήνυμα "ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ.ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΜΕΝΟ ΠΟΣΟ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΔΟΥ".

 

Β) Σε αυτή την κατηγορία οι δηλώσεις δεν εκκαθαρίζονται άμεσα γιατί απί την διασταύρωση προκύπτουν ασυμφωνίες. Το μήνυμα της υπηρεσίας εκκαθάρισης είναι "προκειμένου να γίνει η εκκαθάριση της δήλωσής τους πρέπει να προσκομίσουν ή να αποστείλουν με συστημένη επιστολή εκτύπωση της υποβληθείσας δήλωσης με τα απαιτούμενα πρωτότυπα δικαιολογητικά στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. φορολογίας εισοδήματος".

 

Ευχαριστω Θοδωρη.... Για να δουμε τι θα δουμε και στις ΔΟΥ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι θέλουν τα παραστατικά για έλεγχο

 

Θα διαφωνήσω. Έχετε πάει τέτοιες περιπτώσεις στην Δ.Ο.Υ. Σας έλεγξαν τα δικαιολογητικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...