Προς το περιεχόμενο

Απογραφη Ανενταχτων Λ/Φ του forum και επεται συνεχεια....!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λυπάμαι που το λέω, αλλά είμαι απο τους ανένταχτους του Ν. Αττικής.

Που να ενταχτώ;

Στην ΕΦΕΕΑ;

Στην ΠΕΦΕ;

Στον ΛΣΑ;

Στον ΑΚΙΟΕ;

 

Η κάθε κίνηση βλέπει τα πράγματα απο το δικό της πρίσμα και όπως την συμφέρει, ελάχιστες φορές, μάλλον ποτέ δεν είχαν κοινή γραμμή.

 

Εγώ θέλω μία ένωση που να μπορεί να μας ενώσει όλους και να ασχολείται δυναμικά με τα πραγματικά μας προβλήματα και όχι να μου λένε αυτό το στέλεχος του ΥΟ τον ενοχλούμε γιατί δεν μας κάνει χάρες, ή τον άλλο δεν τον ενοχλούμε γιατί είναι δικός μας.

Δεν υπάρχει δικός τους και δικός μας, πρέπει πρώτα να συνειδητοποιήσουμε και να καταλάβουμε οτι ο κλάδος μας έχει δύναμη, που όμως χάνεται στην πληθώρα των ενώσεων και μετά όλοι ενωμένοι να τηρήσουμε μία στάση μία γραμμή απέναντι σε οποιονδήποτε.

 

Οι κινήσεις του αγαπητού συναδέλφου Σταυρουλάκη στο 90% των περιπτώσεων με βρίσκουν απολύτως σύμφωνο και μου αρέσει η δυναμική του.

 

Τέτοιοι όμως εκπρόσωποι συλλόγων υπάρχουν εδώ στην Αττική;

 

Εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω κανέναν αν και παλιός στο επάγγελμα, εκτος αν γνωρίζετε εσείς κάποια μαχητική ένωση.........

 

Ευτυχώς πάντως υπάρχει και αυτό το forum που πολλές φορές μας συσπειρώνει και κινητοποιούμαστε

Συμφωνώ και επαυξάνω με την παράθεση του συναδέλφου, και του ζητώ συγνώμη να χρησιμοποιώ την παράθεσή του για να λάβω και γω μέρος στο όλο θέμα. Δυστυχώς όλοι είναι μέχρι να πάρουν την θέση τους.Μετά μην τους είδαμε.Παράδειγμα όλοι αυτοί που βγαίνουν στα παράθυρα.Χαϊδεύουν τα αυτιά των ερωτώντων δημοσιογράφων και δεν λένε τα πραγματικά προβλήματα που αντιμετωπίζει ο κλάδος μας.Το κυριότερο την φορολογία μας, που με το που μπαίνει ο πελάτης υποχρεούμαστε να κόβουμε την απόδειξη είτε πληρωνόμαστε είτε όχι. Εμφανίζουμε έσοδα τα οποία δεν έχουμε εισπράξει.Και ορθά έρχεται ο Εφορος και σου λέει αφού έχεις εισοδήματα γιατί δεν πληρώνεις του φόρους σου. Αντε να του απαντήσεις.Φέτος μας κάνανε καροτσάκια να προλάβουμε τις υποχρεώσεις μας και ακόμα μας περιπέζουν ευχαριστώντας μας εκ μέρους του Υπουργείου για την κατανόηση που δείξαμε και ανταπεξέλθαμε σε όλο αυτό το κομφούζιο. Τι δουλειά έχει η ΤρόΙκα για όλα αυτά.Αυτοί θέλησαν μέσα σε 1 ένα λέω μήνα να τελειώσουμε 6.500.000 φορολογικές δηλώσεις με τις τόσες αλλάγές τους που σε φυσιολογικές συνθήκες θα έπρεπε να είχαμε αρχίσει από τον Φεβρουάριο να δουλεύουμε.   ΟΧΙ ΚΥΡΙΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ.Ποιούς συλλόγους εννοείτε. Αν δεν γίνει ένας ενιαίος σύλλογος για να σκύψει στα προβλήματά μας δεν θα δούμε προκοπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που εγώ θέλω -όπως πιστεύω κι εσείς- είναι ανθρώπινες συνθήκες εργασίας, σταθερό πλαίσιο, επαρκή κατάρτιση, συνεχή ενημέρωση στα επαγγελματικά μας ζητήματα. 

 

KAROLE καλημέρα,πως θα γίνει αυτό ,που όλοι αυτό θέλουμε,με ατομικές προσπάθειες η συλλογικές?

Έχουμε το παράδειγμα ,πως το πέτυχαν οι άλλοι,ας το αντιγράψουμε αφού διαγράψουμε τα αρνητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι γιατί μονίμως συγκρίνουμε (κι εγω το χω κάνει) το δικό μας επάγγελμα με άλλες επαγγελματικές οργανώσεις που ως συντεχνίες έχουν δημιουργήσει πολλά προβλήματα στον τόπο; Γιατί πρέπει μονίμως να θέλουμε να γίνουμε κι εμείς μια συντεχνία όπως οι δικηγόροι, οι μηχανικοί, οι συμβολαιογράφοι κ.λπ.; Έτσι θέλετε να μας αντιμετωπίζει ο κόσμος; Γιατί μη μου πείτε ότι οι επαγγελματικές αυτές ομάδες δεν δρούσαν τόσα χρόνια ως συντεχνίες. Χρειαζόμαστε αλλαγή επαγγελματικής φιλοσοφίας, απαγκίστρωση απ΄τις αντιλήψεις και τις συνήθειες του παρελθόντος. Χρειάζεται νέος αέρας. Χρειάζεται η εμπειρία των παλαιοτέρων να δώσει την ώθηση στη νεανική διάθεση να κάνει ένα βήμα παραπέρα. Στη δύσκολη οικονομική κατάσταση που βιώνουμε δεν χωρούν συντεχνίες. Αυτό που εγώ θέλω -όπως πιστεύω κι εσείς- είναι ανθρώπινες συνθήκες εργασίας, σταθερό πλαίσιο, επαρκή κατάρτιση, συνεχή ενημέρωση στα επαγγελματικά μας ζητήματα. Μην ξεχνάμε επίσης ότι η γνώση είναι δύναμη.

Καλημέρα.

Ποιός ο λόγος να μη το συγκρίνουμε το επάγγελμα? Τί αποδοχή έχει μία παρέμβαση του Δικηγορικού συλλόγου Αθηνών σε σχέση

με μία ανακοίνωση π.χ της ΕΦΕΕΑ επί ενός τρέχοντος ζητήματος?

Και γιατί να γίνουμε και μεις συντεχνία? Ας φθάναμε πρώτα στα δικά τους επίπεδα οργάνωσης και αποδοχής από το κράτος της επαγ-

γελματικότητας και επιστημονικότητας μας ως κλάδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνάς κάτι σημαντικό. Οι δικηγόροι γράφονται υποχρεωτικά στο Δικηγορικό Σύλλογο. Και ο Δικηγορικός Σύλλογος έχει και οικονομική αυτάρκεια και πολλά άτομα για δράση.

Γιατί;  Εμείς υποχρεωτικά δεν εγγραφόμαστε στο ΟΕΕ; Θα μπορούσες να καταθέσεις δηλώσεις ως Λογιστής αν δεν είσαι εγγεγραμμένος; Βλέπεις ομως αυτό να κάνει καμιά παρεμφερή κίνηση, όπως οι Δικηγορικοί Σύλλογοι; 

Αλλά ξέχασα αυτό είναι μόνο για μόστρα.

 

Αυτό που εγώ θέλω -όπως πιστεύω κι εσείς- είναι ανθρώπινες συνθήκες εργασίας, σταθερό πλαίσιο, επαρκή κατάρτιση, συνεχή ενημέρωση στα επαγγελματικά μας ζητήματα. 

 

KAROLE καλημέρα,πως θα γίνει αυτό ,που όλοι αυτό θέλουμε,με ατομικές προσπάθειες η συλλογικές?

Έχουμε το παράδειγμα ,πως το πέτυχαν οι άλλοι,ας το αντιγράψουμε αφού διαγράψουμε τα αρνητικά.

Γνώμη μου, οι ατομικές προσπάθειες ποτέ δεν έφεραν αποτελέσματα. Μόνο η συλλογική προσπάθεια μπορεί να αποφέρει καρπούς. Πώς όμως;;;;

Αν θυμάμαι καλά, συνάδελφος παλαιότερα, είχε προτείνει να δημιουργηθεί μία κίνηση μέσω αυτού του forum, η οποία να πω την αλήθεια μου άρεσε σαν ιδέα, διότι θα μπορούσε να είναι και πανελλαδικής εμβέλειας

Αλλά πριν καλά καλά τεθεί το θέμα, υπήρχαν μερικές διαφορετικές απόψεις ή αντεγκλήσεις επί προσωπικού μερικών συναδέλφων, οι οποίες τελικά το πάγωσαν.

Το κακό με εμάς είναι ότι πάντοτε θα έχουμε να πούμε το "ναι μεν αλλά...", ίσως φταίει και η φύση του επαγγέλματός μας σε αυτό, επειδή προσπαθούμε να βρίσκουμε λύσεις σε διάφορα προβλήματα που μας δημιουργούνται καθημερινά, κάτι που άλλοι κλάδοι δεν το έχουν, σε τέτοιο βαθμό.

Πάντως θα ήμουν πραγματικά ανοιχτός σε κάτι νέο και δυναμικό χωρίς αγκυλώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Ποιός ο λόγος να μη το συγκρίνουμε το επάγγελμα? Τί αποδοχή έχει μία παρέμβαση του Δικηγορικού συλλόγου Αθηνών σε σχέση

με μία ανακοίνωση π.χ της ΕΦΕΕΑ επί ενός τρέχοντος ζητήματος?

Και γιατί να γίνουμε και μεις συντεχνία? Ας φθάναμε πρώτα στα δικά τους επίπεδα οργάνωσης και αποδοχής από το κράτος της επαγ-

γελματικότητας και επιστημονικότητας μας ως κλάδου.

 

Καλημέρα. Η επιστημονική κατάρτιση και η γνώση ενός ολόκληρου κλάδου δεν ενισχύεται (αν δεν υπάρχει ή αν αυτή είναι χαμηλή) από τη συλλογικότητα του οργάνου που εκπροσωπεί τον κλάδο αυτόν. Δηλαδή, αν εμείς είχαμε ήδη ένα συλλογικό όργανο με χιλιάδες μέλη, αυτό και μόνον αυτό θα μας έκανε αυτόματα και αποδεκτούς ως επιστήμονες; Προσωπικά δεν το πιστεύω γιατί  -κακά τα ψέματα- δεν έχουμε όλοι την απαιτούμενη επιστημονική γνώση, διότι έτσι όπως προχωρούν οι εξελίξεις όλοι μας ακολουθούμε τις εξελίξεις αυτές ασθμαίνοντες και μη μπορώντας να αντεπεξέλθουμε στις  αλλαγές της νομοθεσίας. Πως να ασκείς το επάγγελμα με πλήρη συνέπεια όταν δεν προλαβαίνεις να μελετήσεις τις αλλαγές; Γι΄αυτό πρέπει να αλλάξουμε πρώτα νοοτροπία ως άτομα - λογιστές και έπειτα να διεκδικούμε συλλογικά τα δίκαια αιτήματά μας. Η αποδοχή που έχουμε ως επιστήμονες δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με το αν ανήκουμε στον Χ σύλλογο που απαρτίζεται από χιλιάδες μέλη. Έχει να κάνει -κατά την ταπεινή μου γνώμη- με την ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών μας, τη συνέπεια, τη συνεχή επιμόρφωσή μας και τη γενικότερη στάση μας ως επαγγελματίες. Πολλές φορές οι ίδιοι εξευτελίζουμε  το επάγγελμά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Ποιός ο λόγος να μη το συγκρίνουμε το επάγγελμα? Τί αποδοχή έχει μία παρέμβαση του Δικηγορικού συλλόγου Αθηνών σε σχέση

με μία ανακοίνωση π.χ της ΕΦΕΕΑ επί ενός τρέχοντος ζητήματος?

Και γιατί να γίνουμε και μεις συντεχνία? Ας φθάναμε πρώτα στα δικά τους επίπεδα οργάνωσης και αποδοχής από το κράτος της επαγ-

γελματικότητας και επιστημονικότητας μας ως κλάδου.

 

Παρεπιπτόντως ούτε όλοι οι δικηγόροι διαθέτουν επιστημονική και επαγγελματική επάρκεια και δε νομίζω ότι είναι η επαγγελματικότητα και η επιστημονικότητα των δικηγόρων τα χαρακτηριστικά που έκαναν τους δικηγορικούς συλλόγους θεσμικά αποδεκτούς από το κράτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί;  Εμείς υποχρεωτικά δεν εγγραφόμαστε στο ΟΕΕ; Θα μπορούσες να καταθέσεις δηλώσεις ως Λογιστής αν δεν είσαι εγγεγραμμένος; Βλέπεις ομως αυτό να κάνει καμιά παρεμφερή κίνηση, όπως οι Δικηγορικοί Σύλλογοι; 

Αλλά ξέχασα αυτό είναι μόνο για μόστρα.

 

Γνώμη μου, οι ατομικές προσπάθειες ποτέ δεν έφεραν αποτελέσματα. Μόνο η συλλογική προσπάθεια μπορεί να αποφέρει καρπούς. Πώς όμως;;;;

Αν θυμάμαι καλά, συνάδελφος παλαιότερα, είχε προτείνει να δημιουργηθεί μία κίνηση μέσω αυτού του forum, η οποία να πω την αλήθεια μου άρεσε σαν ιδέα, διότι θα μπορούσε να είναι και πανελλαδικής εμβέλειας

Αλλά πριν καλά καλά τεθεί το θέμα, υπήρχαν μερικές διαφορετικές απόψεις ή αντεγκλήσεις επί προσωπικού μερικών συναδέλφων, οι οποίες τελικά το πάγωσαν.

Το κακό με εμάς είναι ότι πάντοτε θα έχουμε να πούμε το "ναι μεν αλλά...", ίσως φταίει και η φύση του επαγγέλματός μας σε αυτό, επειδή προσπαθούμε να βρίσκουμε λύσεις σε διάφορα προβλήματα που μας δημιουργούνται καθημερινά, κάτι που άλλοι κλάδοι δεν το έχουν, σε τέτοιο βαθμό.

Πάντως θα ήμουν πραγματικά ανοιχτός σε κάτι νέο και δυναμικό χωρίς αγκυλώσεις.

 

Μην μπλέκουμε συνέχεια τα πράγματα.

Το ΟΕΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ.

Και δεν είναι όλοι οι Λογιστές μέλη του, ενώ αντιθέτως μέλη του είναι ορκωτοί, τραπεζικοί, εφοριακοί κ.ο.κ. 

Μην το συγκρίνεις με το ΔΣΑ, θεσμικά το ΟΕΕ δεν μπορεί να είναι και συνδικαλιστικό όργανο. Ανήκει στο Δημόσιο τομέα...

 

Όσο για πανελλήνιο Σύλλογο, αυτά δεν γίνονται, να είμαστε ρεαλιστές. Ούτε οι δικηγόροι που τόσο τους λατρεύεις δεν έχουν ένα. Υπάρχουν πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια όργανα. Δηλαδή τοπικά κατά περιφέρεια και κεντρικό όργανο (σε εμάς η ΠΟΦΕΕ) όπου εκπροσωπούνται οι τοπικοί σύλλογοι με αντιπροσώπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Η επιστημονική κατάρτιση και η γνώση ενός ολόκληρου κλάδου δεν ενισχύεται (αν δεν υπάρχει ή αν αυτή είναι χαμηλή) από τη συλλογικότητα του οργάνου που εκπροσωπεί τον κλάδο αυτόν. Δηλαδή, αν εμείς είχαμε ήδη ένα συλλογικό όργανο με χιλιάδες μέλη, αυτό και μόνον αυτό θα μας έκανε αυτόματα και αποδεκτούς ως επιστήμονες; Προσωπικά δεν το πιστεύω γιατί  -κακά τα ψέματα- δεν έχουμε όλοι την απαιτούμενη επιστημονική γνώση, διότι έτσι όπως προχωρούν οι εξελίξεις όλοι μας ακολουθούμε τις εξελίξεις αυτές ασθμαίνοντες και μη μπορώντας να αντεπεξέλθουμε στις  αλλαγές της νομοθεσίας. Πως να ασκείς το επάγγελμα με πλήρη συνέπεια όταν δεν προλαβαίνεις να μελετήσεις τις αλλαγές; Γι΄αυτό πρέπει να αλλάξουμε πρώτα νοοτροπία ως άτομα - λογιστές και έπειτα να διεκδικούμε συλλογικά τα δίκαια αιτήματά μας. Η αποδοχή που έχουμε ως επιστήμονες δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με το αν ανήκουμε στον Χ σύλλογο που απαρτίζεται από χιλιάδες μέλη. Έχει να κάνει -κατά την ταπεινή μου γνώμη- με την ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών μας, τη συνέπεια, τη συνεχή επιμόρφωσή μας και τη γενικότερη στάση μας ως επαγγελματίες. Πολλές φορές οι ίδιοι εξευτελίζουμε  το επάγγελμά μας.

Κάρολε,παρεξήγησες τις θέσεις μου.Η ουσία της τοποθέτησης μου έχει να κάνει με την αποτελεσματικότητα και τον πολυκερματισμό του κλάδου σε πολλούς συλλόγους με αντικρουόμενα αιτήματα.

Σε παραπέμπω στην αρχική μου τοποθέτηση:

 

Επιασες τον μίτο της Αριάδνης από την αρχή συνάδελφε. Είχε μαλλιάσει η γλώσσα μου κάποια εποχή που είχα λόγο,

να λέω ότι άν δεν υποχρεωθούν διά νόμου όλοι οι Λ/Φ να εγγραφούν στους κατά τόπους συλλόγους (οι οποίοι και πάλι

διά νόμου να είναι ένας και μοναδικός ανά νομό) το συνάφι μας δεν θα πάει ποτέ μπροστά.

 

Και δεν πήγε μπροστά. Και ούτε πρόκειται να πάει μπροστά.

 

Θα μπορούσαμε κάποια εποχή που δεν ήταν τόσο πονηρή όσο η σημερινή,να το πετύχουμε αυτό. Και είμαι σίγουρος ότι

η πορεία του κλάδου σήμερα θα ήταν πολύ διαφορετική. Θα ήταν τουλάχιστον εφάμιλλη με των δικηγόρων,των γιατρών,

των μηχανικών.

Τώρα οι υψηλά ιστάμενοι, οι δικτατορίσκοι , γνωρίζουν ότι η δύναμη του κλάδου (όπως τον καταντήσαμε εμείς οι ίδιοι) είναι

μηδενική. Και δεν πρόκειται ν αλλάξει,διότι φροντίζουμε εμείς οι ίδιοι γι αυτό. Ιδρύουμε δυό και τρεις και τέσσερις συλλόγους, π.χ

στην Αττική ή στη Θεσσαλονίκη και καλούμε τους συναδέλφους ...εδώ ο καλός ο σύλλογοοοος......οι άλλοι είναι ξεπουλημένοι κλπ κλπ.

Και αναρωτιέται ο κακομοίρης ο νέος συνάδελφος που αποφάσισε να σηκωθεί από την καρέκλα του γραφείου του και να συνδικαλιστεί.

Και τελικά κάθεται στ αυγά του. Νά γιατί συνάδελφε Κώστα Σταυρουλάκη μόλις το 1% των συναδέλφων της Αττικής όπως μας παραθέτεις

είναι εγγεγραμμένοι σε συλλόγους. Μεγαλύτερο πιστεύω να είναι το ποσοστό στην επαρχία. 

Δεν χρειάζεται να διαθέτει κανείς ειδικές γνώσεις ή μεγάλη φαντασία  ή κριτική σκέψη γιά να καταλάβει ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ

αν ήταν ΕΝΩΜΕΝΟΣ.   Τα έχουν χιλιοπεί άλλοι συνάδελφοι.

 

Κάναμε και ξεχωριστό θέμα συζήτησης γιά να δηλώσουμε πόσοι και ποιοί είμαστε εκτός συλλόγων.Δεν κατηγορώ τον συνάδελφο που το ξεκίνησε,

ούτε τους συναδέλφους που δηλώνουν τη μή συμμετοχή τους σε συλλόγους. Θα βοηθούσε ίσως περισσότερο να αναφέραμε τους λόγους που δεν

είμαστε γραμμένοι σε σύλλογο.

Και δεν πρέπει να ξεχνάμε ποτέ δύο ρητά:

 

1)   Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ

 

2)   ΔΙΑΙΡΕΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕ

 

Το πρώτο είναι το ζητούμενο αλλά γιά να το πετύχουμε πρέπει να ξεφύγουμε από το δεύτερο.

Εχω διαφορετική άποψη από τη δική σου όσον αφορά τη σύγκριση των επαγγελμάτων. Συγκρίνουμε,κρατάμε τα σωστά,απορρίπτουμε τα στραβά.

Σκέψου ένα και μοναδικό Πανελλήνιο σύλλογο Λογιστών-Φοροτεχνικών στα ίδια επίπεδα από πλευράς οργάνωσης με των δικηγόρων, τί αποτε-

λέσματα θα είχε όσον αφορά τη διαμόρφωση των συνθηκών εργασίας όλων μας. Και φυσικά, άν οι συνθήκες που ο σύλλογος αυτός πετύχαινε να

συνδιαμορφώσει με τους κυβερνητικούς, ήταν ανθρώπινες,τότε θα είχαμε χρόνο να ενημερωθούμε,να καταρτισθούμε και να παρέχουμε υψηλό

επίπεδο υπηρεσιών. Θα είμασταν πάνω απ όλα Ανθρωποι και όχι Υπάνθρωποι. Θα δουλεύαμε γιά να ζήσουμε και όχι το αντίθετο,όπως συμβαίνει τώρα.

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτόντως ούτε όλοι οι δικηγόροι διαθέτουν επιστημονική και επαγγελματική επάρκεια και δε νομίζω ότι είναι η επαγγελματικότητα και η επιστημονικότητα των δικηγόρων τα χαρακτηριστικά που έκαναν τους δικηγορικούς συλλόγους θεσμικά αποδεκτούς από το κράτος.

Η δύναμη,συνάδελφε,η δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι γιατί μονίμως συγκρίνουμε (κι εγω το χω κάνει) το δικό μας επάγγελμα με άλλες επαγγελματικές οργανώσεις που ως συντεχνίες έχουν δημιουργήσει πολλά προβλήματα στον τόπο; Γιατί πρέπει μονίμως να θέλουμε να γίνουμε κι εμείς μια συντεχνία όπως οι δικηγόροι, οι μηχανικοί, οι συμβολαιογράφοι κ.λπ.; Έτσι θέλετε να μας αντιμετωπίζει ο κόσμος; Γιατί μη μου πείτε ότι οι επαγγελματικές αυτές ομάδες δεν δρούσαν τόσα χρόνια ως συντεχνίες. Χρειαζόμαστε αλλαγή επαγγελματικής φιλοσοφίας, απαγκίστρωση απ΄τις αντιλήψεις και τις συνήθειες του παρελθόντος. Χρειάζεται νέος αέρας. Χρειάζεται η εμπειρία των παλαιοτέρων να δώσει την ώθηση στη νεανική διάθεση να κάνει ένα βήμα παραπέρα. Στη δύσκολη οικονομική κατάσταση που βιώνουμε δεν χωρούν συντεχνίες. Αυτό που εγώ θέλω -όπως πιστεύω κι εσείς- είναι ανθρώπινες συνθήκες εργασίας, σταθερό πλαίσιο, επαρκή κατάρτιση, συνεχή ενημέρωση στα επαγγελματικά μας ζητήματα. Μην ξεχνάμε επίσης ότι η γνώση είναι δύναμη.

<Αυτό που εγώ θέλω -όπως πιστεύω κι εσείς- είναι ανθρώπινες συνθήκες εργασίας, σταθερό πλαίσιο, επαρκή κατάρτιση, συνεχή ενημέρωση στα επαγγελματικά μας ζητήματα. Μην ξεχνάμε επίσης ότι η γνώση είναι δύναμη.>

 

Είσαι σίγουρος συνάδελφε ότι είναι πολλοί αυτοί που τα θέλουν και ενδιαφέρονται για αυτά. Γιατί η πράξη άλλα δείχνει. Τελικά για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολύ .........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δύναμη,συνάδελφε,η δύναμη.

  

Η δύναμη αυτή δεν προήλθε ούτε από την επαγγελματικότητα , ούτε από την επιστημονικότητα όμως .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δύναμη αυτή δεν προήλθε ούτε από την επαγγελματικότητα , ούτε από την επιστημονικότητα όμως .

Η κότα γέννησε το αυγό,ή το αυγό την κότα?

Θέλω να πώ ότι όλα αυτά, η επαγγελματικότητα,η επιστημονικότητα,η αποτελεσματικότητα

είναι αλληλένδετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ένα ερώτημα και αυτό .

Η κότα γέννησε το αυγό,ή το αυγό την κότα?

Θέλω να πώ ότι όλα αυτά, η επαγγελματικότητα,η επιστημονικότητα,η αποτελεσματικότητα

είναι αλληλένδετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

 

 

 

Λυπάμαι που το λέω, αλλά είμαι απο τους ανένταχτους του Ν. Αττικής.

Που να ενταχτώ;

Στην ΕΦΕΕΑ;

Στην ΠΕΦΕ;

Στον ΛΣΑ;

Στον ΑΚΙΟΕ;

 

Η κάθε κίνηση βλέπει τα πράγματα απο το δικό της πρίσμα και όπως την συμφέρει, ελάχιστες φορές, μάλλον ποτέ δεν είχαν κοινή γραμμή.

 

Εγώ θέλω μία ένωση που να μπορεί να μας ενώσει όλους και να ασχολείται δυναμικά με τα πραγματικά μας προβλήματα και όχι να μου λένε αυτό το στέλεχος του ΥΟ τον ενοχλούμε γιατί δεν μας κάνει χάρες, ή τον άλλο δεν τον ενοχλούμε γιατί είναι δικός μας.

Δεν υπάρχει δικός τους και δικός μας, πρέπει πρώτα να συνειδητοποιήσουμε και να καταλάβουμε οτι ο κλάδος μας έχει δύναμη, που όμως χάνεται στην πληθώρα των ενώσεων και μετά όλοι ενωμένοι να τηρήσουμε μία στάση μία γραμμή απέναντι σε οποιονδήποτε.

 

Οι κινήσεις του αγαπητού συναδέλφου Σταυρουλάκη στο 90% των περιπτώσεων με βρίσκουν απολύτως σύμφωνο και μου αρέσει η δυναμική του.

 

Τέτοιοι όμως εκπρόσωποι συλλόγων υπάρχουν εδώ στην Αττική;

 

Εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω κανέναν αν και παλιός στο επάγγελμα, εκτος αν γνωρίζετε εσείς κάποια μαχητική ένωση.........

 

Ευτυχώς πάντως υπάρχει και αυτό το forum που πολλές φορές μας συσπειρώνει και κινητοποιούμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει μόνο οικονομική αυτάρκεια αλλά είναι θεσμικό κομμάτι του συστήματος.

(Ο ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ) ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ!!!!!! ΟΧΙ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΤΡΗΤΟΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα το θέσω αλλιώς το ζήτημα ,ποιοι απο μας πιστεύουν οτι δεν χρειάζονται οι σύλλογοι,

η αν χρειάζονται και δεν είμαστε όλοι μέλη αν θα έχουν την ισχύ που θα είχαν αν είμαστε όλοι

μαζί?

Επίσης ποιοι πιστεύουν οτι οι άλλοι κλάδοι πχ δικηγόροι ,μηχανικοί είναι ποιο μάγκες απο μας σε

γνώσεις και γενικά σε επιστημονική κατάρτισή και αυτό τους κάνει να είναι ένα σύνολο και να 

πετυχαίνουν οτι γουστάρουν.

Η όλοι αυτοί έχουν καταλάβει την ουσία του όλοι μαζί και έτσι λύνουν τα προβλήματά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η όλοι αυτοί έχουν καταλάβει την ουσία του όλοι μαζί και έτσι λύνουν τα προβλήματά τους.

 

 

Αν αυτό που έγραψες σημαίνει να "ξεχάσουμε" τις όποιες αντιπαραθέσεις μας ( θυμίζω για Α.Ε.Ι., Τ.Ε.Ι., Ι.Ε.Κ. κλπ έχουν γίνει ατέρμονες συζητήσεις ) και να εργαστούμε για το κοινό καλό μας δε βλέπω και πολύ φως.

'Εχω την αίσθηση πως ο καθένας μας έχει τη δική του αντίληψη σχετικά με τη λέξη "κοινό" ... την ουσία του όλοι μαζί, όπως γράφεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...