Προς το περιεχόμενο

Απογραφη Ανενταχτων Λ/Φ του forum και επεται συνεχεια....!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ηθελα τη γνωμη σου για τον ογκο και τον παλμο σε σχεση με αλλες φορες. εγω που ημουν στο μπλοκ της καμαρας ακουσα οτι ηταν αρκετα καλη σε σχεση με αλλες χρονιες και ιδιως με περσι.

 

εμενα μου φανηκε μια ησυχη βολτιτσα, ακομα και το μπλοκ της Καμαρας (αν μιλας για τους αντιεξουσιαστες που μαζευονται εκει) ηταν ησυχο...

Απορω τι και που εγινε και ειχαν τοσες προσαγωγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΔΕΝ ΘΑ ΨΗΦΙΖΑΜΕ ΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ.

Άλλο η πολιτική και τα κόμματα και που "εντάσσει" ο καθένας μας τον εαυτό του 

ΚΑΙ

Άλλο η επαγγελματική μας ταυτότητα, που δεν πρέπει να "παίζει" η πολιτική, αλλά καθήκον όλων μας είναι το συμφέρον του κλάδου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι αλλο να νιωσω βρε Αννικα μου, οταν ξερω πολυ καλα οτι ειναι αυτοι εκει που ειναι , επειδη δεν ειμαστε εγω και εσυ.

 

το ξερω πολυ καλα και το πιστευω , αλλα δεν βρισκω με ποιο τροπο αυτο μπορει να αλλαξει.

 

Ντρεπομαι που με εκπροσωπουν οι συγκεκριμενοι ανθρωποι , για τοσα πολλα χρονια, για την ανικανοτητα τη δικη μου, οχι τη δικη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι μονο ησυχη και κουραστικη ( εγω ανεβασα πιεση παλι 19 και στην τσιμισκη μου ειπαν να παω νοσοκομειο). λογικο ειναι γιατι δεν υπηρχε στοχευση , καθε χρονο κατεληγαν βελιδειο στην ομιλια του πρωθυπουργου. φετος δεν υπηρχε τιποτα. οι  '' μπαχαλακηδες'' δεν ηταν μαζι μας , ηταν κυριως φοιτητες εμεις οι σαρανταρηδες της εξωκοινοβουλευτικης αριστερας και καποια πρωτοβαθμια σωματεια. τα επεισοδια γιναν στη ροτοντα οταν εμεις ειχαμε φτασει στην ερτ3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα όχι οι μακρόβιες διοικήσεις πάντως .

Σίγουρα Σωτήρη,αλλά σίγουρα θα πρέπει να είναι συλλογικές οι προσπάθειες

γιατί μεμονωμένες ενέργειες,θεωρούνται αμελητέες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάμε ανάποδα και κανένας δεν είναι πουθενά,τι θα γίνει?οι δικηγόροι ,οι μηχανικοί,

οι γιατροί και πολλοί άλλοι που πετυχαίνουν οτι γουστάρουν ,επειδή είναι όλοι σε συλλόγους

είναι βλάκες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάμε ανάποδα και κανένας δεν είναι πουθενά,τι θα γίνει?οι δικηγόροι ,οι μηχανικοί,

οι γιατροί και πολλοί άλλοι που πετυχαίνουν οτι γουστάρουν ,επειδή είναι όλοι σε συλλόγους

είναι βλάκες?

Οχι βέβαια ίσα-ίσα.

Αλλά εκεί αυτό που βλέπω είναι οτι κοιτάνε πρωτίστως τα επαγγελματικά τους και δευτερευόντως τα υπόλοιπα.

Εμείς όπως πάντα είμαστε κάπως ανάποδοι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι βέβαια ίσα-ίσα.

Αλλά εκεί αυτό που βλέπω είναι οτι κοιτάνε πρωτίστως τα επαγγελματικά τους και δευτερευόντως τα υπόλοιπα.

Εμείς όπως πάντα είμαστε κάπως ανάποδοι....

Oταν είσαι μέσα ,μπορείς να πεις κάτι και αν επιμένεις και έχεις δίκιο,θα έρθουν και 

άλλοι μαζί και σίγουρα θα πετύχεις κάτι,αν είσαι στην απ έξω και γκρινιάζεις δεν σε

ακούει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο η πολιτική και τα κόμματα και που "εντάσσει" ο καθένας μας τον εαυτό του 

ΚΑΙ

Άλλο η επαγγελματική μας ταυτότητα, που δεν πρέπει να "παίζει" η πολιτική, αλλά καθήκον όλων μας είναι το συμφέρον του κλάδου

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΛΟΙ ΕΤΣΙ.ΘΕΩΡΩ ΟΜΩΣ (ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ )ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΕΧΟΥΜΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχουμε αναγάγει τις παρατάσεις σε μοναδικό θέμα του κλάδου (και όχι μόνο για το 2013) και μάλιστα όχι τον Φεβρουάριο που έπρεπε να ξεκινήσει το θέμα αλλά τον Ιούλιο!!!!!!! με αποχή μία εβδομάδα πριν την λήξη της προθεσμίας, γιατί απορείς συνάδελφε.  Και την μεγάλη ευθύνη την έχουν οι λογιστές που μέχρι τον Ιούλιο παρακολουθούσαν απαθείς περιμένοντας απο ποιόν? Και ακόμη ποιο μεγάλη ευθύνη έχουν αυτοί που κατά καιρούς ξεκίνησαν κινητοποιήσεις (γιατί  άραγε?)  και τα εγκατέλειψαν στα μισά.

 

Έχεις δίκιο. Όποια πέτρα και να σηκώσεις υπάρχει και κάποιο λάθος. Έχουν γίνει τόσο περίπλοκα ακόμα και τα πιο απλά θέματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΣΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ?

Μου θυμιζει το ανεκδοτο με τους τρελους :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κάνει στο σύλλογο ένας λογιστής των Αθηνών η της Θεσσαλονίκης όταν ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος και οξύτατος σε βαθμό αηδίας!!

 

Πώς να προκύψει η συλλογικότητα όταν ο ένας συνάδελφος προσπαθεί να "φάει" τον άλλον συνάδελφό του!!

 

Στην επαρχία τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα όπως μαθαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι βέβαια ίσα-ίσα.

Αλλά εκεί αυτό που βλέπω είναι οτι κοιτάνε πρωτίστως τα επαγγελματικά τους και δευτερευόντως τα υπόλοιπα.

Εμείς όπως πάντα είμαστε κάπως ανάποδοι....

 

Ξεχνάς κάτι σημαντικό. Οι δικηγόροι γράφονται υποχρεωτικά στο Δικηγορικό Σύλλογο. Και ο Δικηγορικός Σύλλογος έχει και οικονομική αυτάρκεια και πολλά άτομα για δράση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη με πείτε διαβολέα που συνήθως διαφωνώ και χαλάω τη συνταγή ... αλλά ... το +1 ... λίγο πριν το τέλμα ... 

 

ΥΓ θα μαι καλό παιδί ...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάμε ανάποδα και κανένας δεν είναι πουθενά,τι θα γίνει?οι δικηγόροι ,οι μηχανικοί,

οι γιατροί και πολλοί άλλοι που πετυχαίνουν οτι γουστάρουν ,επειδή είναι όλοι σε συλλόγους

είναι βλάκες?

Επιασες τον μίτο της Αριάδνης από την αρχή συνάδελφε. Είχε μαλλιάσει η γλώσσα μου κάποια εποχή που είχα λόγο,

να λέω ότι άν δεν υποχρεωθούν διά νόμου όλοι οι Λ/Φ να εγγραφούν στους κατά τόπους συλλόγους (οι οποίοι και πάλι

διά νόμου να είναι ένας και μοναδικός ανά νομό) το συνάφι μας δεν θα πάει ποτέ μπροστά.

 

Και δεν πήγε μπροστά. Και ούτε πρόκειται να πάει μπροστά.

 

Θα μπορούσαμε κάποια εποχή που δεν ήταν τόσο πονηρή όσο η σημερινή,να το πετύχουμε αυτό. Και είμαι σίγουρος ότι

η πορεία του κλάδου σήμερα θα ήταν πολύ διαφορετική. Θα ήταν τουλάχιστον εφάμιλλη με των δικηγόρων,των γιατρών,

των μηχανικών.

Τώρα οι υψηλά ιστάμενοι, οι δικτατορίσκοι , γνωρίζουν ότι η δύναμη του κλάδου (όπως τον καταντήσαμε εμείς οι ίδιοι) είναι

μηδενική. Και δεν πρόκειται ν αλλάξει,διότι φροντίζουμε εμείς οι ίδιοι γι αυτό. Ιδρύουμε δυό και τρεις και τέσσερις συλλόγους, π.χ

στην Αττική ή στη Θεσσαλονίκη και καλούμε τους συναδέλφους ...εδώ ο καλός ο σύλλογοοοος......οι άλλοι είναι ξεπουλημένοι κλπ κλπ.

Και αναρωτιέται ο κακομοίρης ο νέος συνάδελφος που αποφάσισε να σηκωθεί από την καρέκλα του γραφείου του και να συνδικαλιστεί.

Και τελικά κάθεται στ αυγά του. Νά γιατί συνάδελφε Κώστα Σταυρουλάκη μόλις το 1% των συναδέλφων της Αττικής όπως μας παραθέτεις

είναι εγγεγραμμένοι σε συλλόγους. Μεγαλύτερο πιστεύω να είναι το ποσοστό στην επαρχία. 

Δεν χρειάζεται να διαθέτει κανείς ειδικές γνώσεις ή μεγάλη φαντασία  ή κριτική σκέψη γιά να καταλάβει ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ

αν ήταν ΕΝΩΜΕΝΟΣ.   Τα έχουν χιλιοπεί άλλοι συνάδελφοι.

 

Κάναμε και ξεχωριστό θέμα συζήτησης γιά να δηλώσουμε πόσοι και ποιοί είμαστε εκτός συλλόγων.Δεν κατηγορώ τον συνάδελφο που το ξεκίνησε,

ούτε τους συναδέλφους που δηλώνουν τη μή συμμετοχή τους σε συλλόγους. Θα βοηθούσε ίσως περισσότερο να αναφέραμε τους λόγους που δεν

είμαστε γραμμένοι σε σύλλογο.

Και δεν πρέπει να ξεχνάμε ποτέ δύο ρητά:

 

1)   Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ

 

2)   ΔΙΑΙΡΕΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕ

 

Το πρώτο είναι το ζητούμενο αλλά γιά να το πετύχουμε πρέπει να ξεφύγουμε από το δεύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνάς κάτι σημαντικό. Οι δικηγόροι γράφονται υποχρεωτικά στο Δικηγορικό Σύλλογο. Και ο Δικηγορικός Σύλλογος έχει και οικονομική αυτάρκεια και πολλά άτομα για δράση.

 

 

Δεν έχει μόνο οικονομική αυτάρκεια αλλά είναι θεσμικό κομμάτι του συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι γιατί μονίμως συγκρίνουμε (κι εγω το χω κάνει) το δικό μας επάγγελμα με άλλες επαγγελματικές οργανώσεις που ως συντεχνίες έχουν δημιουργήσει πολλά προβλήματα στον τόπο; Γιατί πρέπει μονίμως να θέλουμε να γίνουμε κι εμείς μια συντεχνία όπως οι δικηγόροι, οι μηχανικοί, οι συμβολαιογράφοι κ.λπ.; Έτσι θέλετε να μας αντιμετωπίζει ο κόσμος; Γιατί μη μου πείτε ότι οι επαγγελματικές αυτές ομάδες δεν δρούσαν τόσα χρόνια ως συντεχνίες. Χρειαζόμαστε αλλαγή επαγγελματικής φιλοσοφίας, απαγκίστρωση απ΄τις αντιλήψεις και τις συνήθειες του παρελθόντος. Χρειάζεται νέος αέρας. Χρειάζεται η εμπειρία των παλαιοτέρων να δώσει την ώθηση στη νεανική διάθεση να κάνει ένα βήμα παραπέρα. Στη δύσκολη οικονομική κατάσταση που βιώνουμε δεν χωρούν συντεχνίες. Αυτό που εγώ θέλω -όπως πιστεύω κι εσείς- είναι ανθρώπινες συνθήκες εργασίας, σταθερό πλαίσιο, επαρκή κατάρτιση, συνεχή ενημέρωση στα επαγγελματικά μας ζητήματα. Μην ξεχνάμε επίσης ότι η γνώση είναι δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι γιατί μονίμως συγκρίνουμε (κι εγω το χω κάνει) το δικό μας επάγγελμα με άλλες επαγγελματικές οργανώσεις που ως συντεχνίες έχουν δημιουργήσει πολλά προβλήματα στον τόπο; Γιατί πρέπει μονίμως να θέλουμε να γίνουμε κι εμείς μια συντεχνία όπως οι δικηγόροι, οι μηχανικοί, οι συμβολαιογράφοι κ.λπ.; Έτσι θέλετε να μας αντιμετωπίζει ο κόσμος; Γιατί μη μου πείτε ότι οι επαγγελματικές αυτές ομάδες δεν δρούσαν τόσα χρόνια ως συντεχνίες. Χρειαζόμαστε αλλαγή επαγγελματικής φιλοσοφίας, απαγκίστρωση απ΄τις αντιλήψεις και τις συνήθειες του παρελθόντος. Χρειάζεται νέος αέρας. Χρειάζεται η εμπειρία των παλαιοτέρων να δώσει την ώθηση στη νεανική διάθεση να κάνει ένα βήμα παραπέρα. Στη δύσκολη οικονομική κατάσταση που βιώνουμε δεν χωρούν συντεχνίες. Αυτό που εγώ θέλω -όπως πιστεύω κι εσείς- είναι ανθρώπινες συνθήκες εργασίας, σταθερό πλαίσιο, επαρκή κατάρτιση, συνεχή ενημέρωση στα επαγγελματικά μας ζητήματα. Μην ξεχνάμε επίσης ότι η γνώση είναι δύναμη.

 

Γειά στο στόμα σου Κωνσταντίνε. Πως να πείσεις όμως ανθρώπους που έχουν αγκυροβολήσει (λιμανιάτικο αυτό) πάνω σε καρέκλες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι που το λέω, αλλά είμαι απο τους ανένταχτους του Ν. Αττικής.

Που να ενταχτώ;

Στην ΕΦΕΕΑ;

Στην ΠΕΦΕ;

Στον ΛΣΑ;

Στον ΑΚΙΟΕ;

 

Η κάθε κίνηση βλέπει τα πράγματα απο το δικό της πρίσμα και όπως την συμφέρει, ελάχιστες φορές, μάλλον ποτέ δεν είχαν κοινή γραμμή.

 

Εγώ θέλω μία ένωση που να μπορεί να μας ενώσει όλους και να ασχολείται δυναμικά με τα πραγματικά μας προβλήματα και όχι να μου λένε αυτό το στέλεχος του ΥΟ τον ενοχλούμε γιατί δεν μας κάνει χάρες, ή τον άλλο δεν τον ενοχλούμε γιατί είναι δικός μας.

Δεν υπάρχει δικός τους και δικός μας, πρέπει πρώτα να συνειδητοποιήσουμε και να καταλάβουμε οτι ο κλάδος μας έχει δύναμη, που όμως χάνεται στην πληθώρα των ενώσεων και μετά όλοι ενωμένοι να τηρήσουμε μία στάση μία γραμμή απέναντι σε οποιονδήποτε.

 

Οι κινήσεις του αγαπητού συναδέλφου Σταυρουλάκη στο 90% των περιπτώσεων με βρίσκουν απολύτως σύμφωνο και μου αρέσει η δυναμική του.

 

Τέτοιοι όμως εκπρόσωποι συλλόγων υπάρχουν εδώ στην Αττική;

 

Εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω κανέναν αν και παλιός στο επάγγελμα, εκτος αν γνωρίζετε εσείς κάποια μαχητική ένωση.........

 

Ευτυχώς πάντως υπάρχει και αυτό το forum που πολλές φορές μας συσπειρώνει και κινητοποιούμαστε

Καλημέρα σε όλους/ες. Αρχικά να ευχηθώ καλή δύναμη. Συνάδελφε με κάλυψες απόλυτα. 

Κύριοι του Συλλόγου Χανίων, ένα απλό μπράβο δεν είναι αρκετό. Όσον αφορά τους συλλόγους των Αθηνών, ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΑΤΤΙΚΗ ΘΕΩΝ ΝΤΑΜΑΡΙ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...